Звіт про роботу «Університету третього віку» у районних територіальних центрах соціального обслуговування м. Києва за 2015 рікСкачати 52.82 Kb.
Дата конвертації10.05.2017
Розмір52.82 Kb.
ТипЗвіт
Звіт про роботу «Університету третього віку» у районних територіальних центрах соціального обслуговування

м. Києва за 2015 рік

Створення системи освіти для навчання людей старшого віку відповідно до їх потреб є важливою умовою забезпечення права на навчання впродовж всього життя та становлення України як правової і соціальної держави. Сьогодні концепція навчання впродовж всього життя прийнята і здійснюється в більшості розвинутих країн світу. В багатьох європейських країнах близько 80% дорослого населення бере участь з різного типу навчальних програмах.

Відповідно до меморандуму безперервної освіти Європейського союзу освітні системи повинні вміти гнучко адаптуватися до сучасних умов. Це особливо важливо для вирішення проблем людей «третього віку».

Соціальні послуги за законодавством України ґрунтуються на Конституції України і Закону України «Про соціальні послуги». На виконання наказу Міністерства соціальної політики України від 25.08.2011 № 326 «Про впровадження соціально-педагогічної послуги «Університет третього віку» у всіх територіальних центрах соціального обслуговування (надання соціальних послуг) були організовані та функціонують Університети.

Станом на 31 грудня 2015 року на 79 факультетах та у 58 гуртках навчаються 3 369 осіб, з яких 2 520 слухачів факультетів і 849 – гуртків. Для порівняння – станом на 31 грудня 2014 року на 83 факультетах та у 59 гуртках навчалося 3 699 осіб, з яких 2 846 слухачів факультетів і 853 – гуртків.
Наймасовіші факультети
Люди похилого віку та люди з обмеженими можливостями активно відвідують Університет, реалізовуючи принцип «освіти протягом життя». Люди навчаються протягом життя з різних причин: прагнення розвитку, шанс отримати нові знання та уміння або просто особисте бажання вчитися. В Університетах для дорослих є можливість покращити знання будь-коли. Тут пропонується широкий спектр курсів і предметів навчання – від гуртків здорового способу життя до факультету інформаційних технологій.

Серед функціонуючих в Університетах факультетів найбільша кількість слухачів відвідує наступні: «Здорового способу життя» (392 чол.), «Музичний, хорового співу, танцювальний» (313 чол.), «Іноземної мови» (309 чол.), «Прикладного та художнього мистецтва» (303 чол.), «Інформаційних технологій» (263 чол.), «Психології» (215 чол.) та «Мистецтвознавство» (215 чол.).


Найпоширенішими є факультети «Інформаційних технологій», «Прикладного та художнього мистецтва» й «Іноземної мови». Факультет «Інформаційних технологій» працює в 9, факультет «Прикладного та художнього мистецтва» - у 8, а факультет «Іноземної мови» - в 7 з 12 територіальних центрах соціального обслуговування.


Вивчення проблем освіти людей старшого віку як соціального явища, та наявність інтересу у студентів Університету до різних сфер життєдіяльності дало змогу організувати і запрацювати факультетам іншого спрямування. Так у територіальних центрах Дніпровського та Печерського районів на факультеті «Теологія» навчаються 107 осіб старшого віку, в територіальному центрі Печерського району працює факультет «Фото-курси», який відвідує 14 осіб, а територіальний центр Голосіївського району запровадив тренінги з розвитку пам’яті, уваги, образного мислення, де займається 8 осіб.


Гурткова робота

Досвід існування «Університету третього віку» в м. Києві показав, що гурткова робота все ще має попит у відвідувачів Університету, при наявній тенденції зменшення кількості гуртків в «Університетах третього віку» - на звітну дату гуртки функціонують лише в 5 Територіальних центрах соціального обслуговування. Система гуртків та клубів забезпечує створення сприятливого середовища для літературної, художньої, наукової та технічної творчості людей старшого віку, підтримки фізичних, психологічних та соціальних можливостей, профілактики ранніх захворювань.

Наймасовішими серед усіх гуртків є наступні: «Декоративно-прикладного мистецтва» (175 чол.), «Вокально-танцювальний» (111 чол.), «Комп’ютерна грамотність» (102 чол.) «Іноземна мова» (69 чол.), та «Фізична культура» (49 чол.).

При значній кількості напрямків більшість гуртків є унікальними (відкриті при одному територіальному центрі), але деякі функціонують в чотирьох і більше територіальних центрах. Такими є гуртки: «Фізична культура» та «Декоративно-прикладного мистецтва».
Досягнення слухачів Університету

Слухачі «Університету третього віку» з великим бажанням та активністю засвоюють нові знання, відкривають для себе нові види організації дозвілля, розширюють свій світогляд та реалізують своє право на активне громадянське життя, активну життєву позицію, що підвищує їх соціальну значимість в суспільстві.

Люди похилого віку беруть участь у житті районів та Територіальних центрів соціального обслуговування. Студенти Університету завжди залучаються до проведення різних заходів: концертних програм, фестивалів, виставок, спортивних змагань, спартакіад, олімпіад тощо.

20150912_180347


f:\ліда\університет\2015\рік\райони\+шев 1\imag0077.jpg

Підопічні ТЦ Дніпровського району на районних спортивних змаганнях

Саламатіна В.В. - учасник виставки «Розкриваючи крила» від ТЦ №1 Шевченківського району

Так, 17 підопічних 8 районних територіальних центрів взяли участь у Всеукраïнській виставці творчих робіт людей похилого віку «Розкриваючи крила», яка відбулась в Київській міській державній адміністрації з нагоди відзначення Міжнародного дня громадян похилого віку, за що всі учасники були відзначені подякою Міністра соціальної політики України.

Також у відділеннях соціально-побутової адаптації до певних свят та визначних дат періодично організовуються виставки авторських робіт підопічних, де кожний бажаючий в змозі ознайомитися з творами образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва, виробами із природного матеріалу, вторинної сировини, газетного паперу, овочів, прикрасами і сувенірними подарунками з солоного тіста та ін.
Савицький Ігор Андрійович – викладач факультету «Фото-курси»
Деякі зі студентів Університету, бажаючи поділитися своїми знаннями та досвідом, стають викладачами-волонтерами, й одночасно продовжують цікавитися іншими напрямками «Університету третього віку». Наприклад, в Територіальному центрі Печерського району викладачами факультетів «Релігії світу та християнська етика», «Італійська мова», «Англійська мова», «Фото-курси» та «Кіно-клуб» є підопічні Територіального центру. dsc03552

Особливим виявом громадської активності людей похилого віку є організація та проведення концертів на волонтерських засадах. Як традиція, до кожного свята хорові колективи Територіального центру Подільського району виступають з виїзними концертними програмами перед інвалідами, ветеранам війни та праці в міському шпиталі для ветеранів ВВВ, в Спеціалізованому закладі для проживання громадян похилого віку та інвалідів.

За ініціативою активних підопічних Територіального центру № 1 Шевченківського району і студентів факультету «Декоративно-прикладне мистецтво» створено волонтерський клуб «На крилах милосердя», до якого долучаються учні ЗОШ № 139 та небайдужа молодь. До роботи волонтерського клубу залучено близько 200 активістів, які власноруч виготовляють маскувальні сітки, шиють маскувальні костюми «кікімори», в'яжуть шкарпетки, рукавиці, збирають теплі речі та продукти харчування для воїнів АТО.

Враховуючи вищевказане, можна сказати, що організація навчання в «Університеті третього віку» є важливою формою діяльності відділень соціально-побутової адаптації і становить невід’ємну частину процесу соціалізації людей похилого віку.Директор Н. Глоба

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал