«Злочин і підліток»Скачати 198.69 Kb.
Дата конвертації20.02.2017
Розмір198.69 Kb.
ВИХОВНА ГОДИНА

НА ТЕМУ:

«Злочин і підліток»

c:\users\skymaster\desktop\images (9).jpg

Мораль і право, право і закон.
Рушійні сили для життя людини.
А їх знання надасть нам вірний тон
У розвитку держави — України.

Виховна година:

«Злочин і підліток»

Епіграф:

«Незнання закону не звільнює від відповідальності».

Мета: Профілактика злочинів та правопорушень серед неповнолітніх, виховання правової свідомості учнів:

- обговорити з учнями проблему злочинності серед неповнолітніх;

- пояснити учням особливості кримінальної відповідальності неповнолітніх;

- формування навичок самостійного прийняття відповідального рішення і

критичного аналізу ситуацій;

Хід класної години

c:\users\skymaster\desktop\images.jpg

 Кл. керівник:

- Чому люди скоюють злочини?

Кожна людина здатна зробити свій вибір в житті: йти чесним шляхом, заробляючи необхідні гроші, відмовляючи собі в багатьох задоволеннях і бажаннях, або вступити на шлях злочину у пошуках легкої наживи. Всім відомо, що красти, грабувати, ображати, битися - погано. І тим не менш кількість малолітніх злочинців зростає. Чому? На мій погляд, тому, що скоюючи злочин, підлітки розраховують на те, що їх дії залишаться непомітними, ніхто про це не дізнається, а ще причина в тому, що більшість з вас навіть не підозрює, що ви вже в тому віці, коли за певні злочини можете бути покарані: чи то безпосередньо ви, чи ваші батьки. Нажаль, дорослим зовні підліткам, хочеться бути дорослими в основному там, де їм особисто важливо ХОЧУ, а от коли стоїть питання про ТРЕБА чи ЗОБОВЯЗАНИЙ, раптом стають дітьми, шукають допомоги у батьків, мотивують свої вчинки дитячою несвідомістю і т.п.

На жаль, не кожен підліток, усвідомлює що скоєння ним протиправних діянь, веде до тяжких наслідків, які часто важко виправити. Щорічно підлітками вчиняється більше 145 тис. злочинів, практично кожен п'ятий з них направляється для відбування покарання у вигляді позбавлення волі в виховні колонії (ВК).

Щоб не потрапити в їх число, ми сьогодні і зібралися. До речі, ваша поведінка і ваші вчинки теж далеко не бездоганні. Чи знаєте ви про те, що практично кожного дня ви порушуєте закон? Чи знаєте ви, що за кожне порушення в щколі ви і ваші батьки відповідають перед законом? Мабуть, знаєте. Інакше б не турбувалися з приводу, чи, дійсно, ваших батьків можуть покарати за те, що ви не належним чином готуєтеся до уроків, поводитеся, пропускаєте школу без поважних причин, тобто без довідок від лікаря чи батьків. Сьогодні у вас є можливість дізнатись відповіді на такі запитання і зробити правильні висновки стосовно свого життя і майбутнього.

Допомогти у нелегкій справі спілкування з законом я запросила консультанта — професійного юриста-правознавця, вчителя історії і правознавства нашої школи Борисенка Олександра Володимировича.

Але спочатку треба розібратися у деяких юридичних термінах, з якими доведеться сьогодні працювати. Отож,ЮРИДИЧНА СЛОВНИКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ.

СЛАЙД № 3-11

- Хто ж вважається неповнолітнім?

Кримінальне законодавство неповнолітніми визнає осіб, яким на час вчинення злочину виповнилося 14 років, але не виповнилося 18 років. Причому, вважається, що особа досягла певного віку не в день народження, а з наступної доби. Підстава залучення неповнолітніх до кримінальної відповідальності така ж, як і підстава притягнення дорослої людини - скоєний злочин.- Що називається злочином?

У законодавстві України злочин (кримінальне правопорушення) — передбачене кримінальним законом суспільно-небезпечне винне каране діяння (дія чи бездіяльність), вчинене суб'єктом злочину (ч. 1 ст. 11 Кримінального кодексу України. )

Залежно від ступеня тяжкості злочини поділяються на:

 • невеликої тяжкості

 • середньої тяжкості

 • тяжкі

 • особливо тяжкі

Злочин може бути умисним і здійсненим по необережності. Груповий злочин - спільно вчинений двома або більш виконавцями за попередньою змовою або без неї. Співучасть - груповий злочин, скоєний навмисно. 

- Що таке правопорушення?Правопорушення-порушення права, діючих законів, злочин.

Кл. керівник:

- Які ж злочини серед підлітків спостерігаються найчастіше? Це крадіжка чужого майна, умисне заподіяння тяжкої або середньої тяжкості шкоди здоров'ю, викрадення людини, розбій, грабіж, вимагання, викрадення автомобіля, пошкодження чужого майна, що спричинили тяжкі наслідки, розкрадання, виготовлення вибухових і наркотичних речовин, телефонний тероризм.

Так от, за звершення всіх цих правопорушень діти від 14 до 16 років можуть бути засуджені!

В інших випадках підлітки притягуються до відповідальності з 16 років (ст. КК України).- Що ж таке відповідальність?

Відповідальність-необхідність, обов'язок відповідати за свої дії, вчинки, бути відповідальним за них. Існують такі види відповідальності:

 1. штраф;

Штраф застосовується лише до неповнолітніх, що мають самостійний доход, власні кошти або майно, на яке може бути звернене стягнення. Розмір штрафу встановлюється судом залежно від тяжкості вчиненого злочину та з урахуванням майнового стану неповнолітнього в межах від п’ятисот встановлених законодавством неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

2)    громадські роботи;

Громадські роботи можуть бути призначені неповнолітньому у віці від 16 до 18 років на строк від тридцяти до ста двадцяти годин і полягають у виконанні неповнолітнім робіт у вільний від навчання чи основній роботи час. Тривалість виконання даного виду покарання не може перевищувати двох годин на день.
ВІДЕО «Примусові громадські роботи»

 1. виправні роботи;

Виправні роботи можуть бути призначені неповнолітньому в віці від 16 до 18 років за місцем роботи на строк від двох місяців до одного року. Із заробітку неповнолітнього, засудженого до виправних робіт, здійснюється відрахування в доход держави в розмірі, встановленому судом, в межах від п’яти до десяти відсотків. 1. арешт;

Арешт полягає у триманні неповнолітнього, який на момент постановлення вироку досяг шістнадцяти років, в умовах, ізоляції в спеціально пристосованих установах на строк від п’ятнадцяти до сорока п’яти діб. 1. позбавлення волі на певний строк.

Покарання у виді позбавлення волі особам, які не досягли до вчинення злочину вісімнадцятирічного віку, не може бути призначене на строк більше десяти років, в за особливо тяжкий злочин, поєднаний з умисним позбавленням життя людини – не більше п’ятнадцяти років. Неповнолітні, засуджені до покарання у виді позбавлення волі, відбувають його у спеціальних виховних установах.
Позбавлення волі не може бути призначено неповнолітньому, який вперше вчинив злочин невеликої тяжкості.
При призначенні покарання неповнолітньому суд, крім загальних засад призначення покарання, обставин, які пом’якшують або обтяжують покарання, враховує умови його життя та виховання, вплив дорослих, рівень розвідку та інші особливості особи неповнолітнього.
ВІДЕО «Проблеми злочинності серед неповнолітніх»

Правознавець:

Існує 4 види юридичної відповідальності при порушеннях

1. Кримінальна відповідальність неповнолітніх - відповідальність осіб, які не досягли 18-річного віку, передбачена кримінальним, адміністративним та іншим законодавством. Вона наступає у випадках вчинення злочину, тобто порушення кримінального закону.

Так, кримінальній відповідальності підлягають особи, які до вчинення злочину досягли віку 16 років (ч. 1 ст. 22 Кримінального кодексу України, далі - КК). Це так званий загальний вік кримінальної відповідальності.

Закон також (ч. 2 ст. 22 КК України) передбачає і знижений вік кримінальної відповідальності. Йдеться про осіб у віці від 14 до 16 років. Ці особи підлягають кримінальній відповідальності за такі види злочинів, як: вбивство (ст.ст. 115-117 КК), умисне тяжке тілесне ушкодження (ст. 121, частина третя статей 345, 346, 350, 377, 398), зґвалтування (ст. 152), хуліганство (ст. 296) та інші.

Хуліганство. Хуліганство, тобто навмисні дії, що грубо порушують

громадський порядок. Карається позбавленням волі на строк від 6 місяців.


Злісне хуліганство. Дії, що визначаються цинізмом, зухвалістю, вчинені

раніше судимою особою. Карається позбавленням волі на строк до 3 років.


Знищення і руйнування пам’яток культури (позбавлення волі на строк до 3 років).

Глум над могилою (позбавлення волі на строк до 3 років).

Придбання або збут майна за відома здобутого злочинним шляхом

(позбавлення волі на строк до 2 років).Угон автотранспортних засобів (позбавлення волі на строк до 1 року).

Самовільна зупинка поїзда без потреби (до 2 років позбавлення волі).

Незаконне носіння, зберігання, виготовлення і збут вогнестрільної чи холодної зброї, бойових припасів та вибухових речовин (позбавлення волі до 5 років).

Виготовлення, придбання, зберігання або збут отруйних і сильнодіючих

речовин (позбавлення волі на строк до3 років).
Незаконне виготовлення, придбання, зберігання, пересилка або збут

наркотичних речовин (позбавлення волі на строк до 10 років).
Посів або вирощування заборонених культур, що містять наркотичні речовини (позбавлення волі на строк до 5 років).
Схилення до вживання наркотичних речовин (позбавлення волі на строк до 5 років).
Крадіжка – позбавлення волі на строк до 3 років.
Грабіждо 5 років позбавлення волі.
Крадіжка вчинена повторно чи за попереднім зговором групою осіб – до 7 років позбавлення волі, а грабіж за цих самих обставиндо 8 років позбавлення волі.
2. Адміністративна відповідальність - це відповідальність за порушення встановленого державою порядку в суспільних місцях, а також порядку управління всіма іншими сферами життєдіяльності суспільства. Відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку.

Згідно зі ст. 13 КпАП України до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються відповідні заходи впливу: • зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого;

 • попередження;

 • догана або сувора догана;

 • передання неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному чи трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.

До адміністративних порушеннь відносяться: порушення правил дорожнього руху, порушення протипожежної безпеки. За адміністративні правопорушення до відповідальності притягуються з 16 років. Покарання: штраф, попередження, виправні роботи.

3. Дисциплінарна відповідальність - це порушення трудових обов'язків, тобто порушення трудового законодавства. Наприклад: прогул без поважної причини, запізнення на роботу, на урок, невиконання д/з, куріння, брехня.

Дисциплінарна відповідальність настає в разі вчинення працівником дисциплінарного проступку. Дисциплінарним проступком визнається винне невиконання або неналежне виконання працівником покладених на нього законодавством про працю, колективним і трудовим договорами трудових обов'язків. Дисциплінарна відповідальність, як і будь-яка інша юридична відповідальність, має примусовий характер. Це проявляється в тому, що на працівника (учня), при вчиненні ним дисциплінарного проступку, накладаються заходи примусового впливу, примусова санкція, яка викликає для нього певні негативні наслідки.До учнів застосовуються такі міри стягнення:

 • зауваження

 • догана

 • сувора догана

 • покладання обов'язку компенсувати збитки

 • покладання обов'язку принести привселюдне вибачення

 • умовне виключення із школи

 • звільнення від занять терміном на один тиждень

 • виключення із школи

 • покладання обов'язку принести привселюдне вибачення застосовується як додаткове стягнення.

4. Цивільно-правова відповідальність регулює майнові відносини. Наприклад: зламали парту, стілець, розірвали портфель комусь і т.д.

Покарання до правопорушника: відшкодування шкоди, сплата збитків.

Кл. керівник:

 • Чи є у присутніх запитання до нашого шановного юриста?

1. Чи є якісь особливі умови правосуддя, коли підсудним є неповнолітня дитина?
Правосуддя у кримінальному процесі здійснюється відповідно до кримінально-процесуального кодексу України.
Окремої норми, яка регламентує особливі умови правосуддя, коли підсудним є неповнолітня дитина не передбачено. Але встановлено норми, які враховують вік підозрюваного, обвинуваченого чи підсудного, зокрема, відповідно до ст.45 КПК України у справах осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочину у віці до 18 років обов’язкова участь захисника при провадженні дізнання, досудового слідства і в розгляді кримінальної справі у суді першої інстанції (з моменту визнання особи підозрюваною чи пред’явлення їй обвинувачення).
2. Де відбувають покарання у види позбавлення волі неповнолітні засуджені?
Позбавлення волі на певний строк – це саме суворе покарання у системі покарань, які можуть призначатися неповнолітнім.
Покарання у виді позбавлення волі на певний строк стосовно засуджених неповнолітніх виконують виховні колонії. Ці колонії займають особливе місце серед установ, які призначені для відбування покарання, що виражається, по-перше, у встановленні більш пільгових умовах у порівнянні з умовами утримування дорослих злодіїв, та, по-друге, в орієнтації на застосування різноманітних виховательно-психолого-педагогічних заходів як основних засобів впливу на неповнолітніх в процесі їх навчання, проведення спортивних, культурних заходів, а також в процесі трудової діяльності.
ВІДЕО
3. Чи несуть батьки, та в якій мірі, за злочини, скоєні малолітніми, неповнолітніми дітьми?
        Відповідно до ст. 51 Конституції України сім’я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Виховання дітей – конституційний обов’язок громадян України.

Батьки зобов’язані утримувати дітей до їх повноліття, привчати до суспільно-корисної праці, виховати гідними членами нашого суспільства.

За окремі неправомірні дії неповнолітніх, їхні батьки несуть адміністративну та цивільно-правову відповідальність.

Цивільним кодексом України передбачено відшкодування батьками шкоди, завданої їхніми дітьми. Згідно зі ст. 1178 ЦК України шкода заподіяна малолітньою особою (віком до 14 років) відшкодовується її батьками, якщо вони не доведуть, що шкода не є наслідком  несумлінного здійснення або ухилення ними від здійснення виховання та нагляду за малолітньою особою. Особливість відповідальністі за шкоду, завдану малолітніми, полягає в тому, що відповідальність за них покладається повністю на батьків. Наприклад: вчинення неповнолітнім правопорушення, відповідальність за яке передбачено Кодексом  законів про адміністративні правопорушення, дрібне  хуліганство (ст. 173), розпивання спиртних напоїв і поява в громадянських місцях в п’яному вигляді (ст. 178), стрільба з вогнепальної чи пневматичної зброї в населених пунктах і в невідведених для цього місця або з порушенням установленого порядку (ст. 174) тощо тягне за собою накладення штрафу на батьків  або осіб, які їх замінюють, від 3 до 5 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Кримінальним кодексом України, якщо вони не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність, тягне за собою накладення штрафу на батьків, або осіб, що їх замінюють, від 10 до 30 неоподаткованих  мінімумів доходів  громадян.

Згідно зі ст. 1179 ЦК України неповнолітня особа (віком від 14 до 18 років) відповідає за завдану нею шкоду самостійно на загальних підставах. Але у разі відсутності у неї майна, достатнього для відшкодування завданої нею шкоди, ця шкода відшкодовується в частці, якої не вистачає, або в повному обсязі її батьками, якщо вони не доведуть, що шкоду було завдано не з їхньої вини. Обов’язок  батьків відшкодувати шкоду  припиняється після досягнення особою, яка завдала шкоду повноліття або коли вона до досягнення повноліття стане власником майна, достатнього для відшкодування шкоди.

Відповідно до ст. 1181 і ст. 1182 ЦК України шкода, завдана спільними діями кількох малолітніх і неповнолітніх осіб, відшкодовується Їхніми батьками в частці, яка визначається ними або за рішенням суду.

Кл. керівник:

Діти, вам розповіли про злочини, які скоюються підлітками, а також про види юридичної відповідальності за порушення. Зараз вам будуть дані завдання, а ви постарайтеся правильно відповісти.Завдання для учнів.

1. Розбір ситуації:

 № 1. Рома і Петро їхали в автобусі, голосно розмовляли, сміялися, нецензурно висловлювалися, агресивно реагували на зауваження оточуючих.

 № 2. Учні 7 класу перед уроком фізкультури знаходилися в роздягальні. Після дзвінка всі пішли в спортивний зал, а Діма затримався і викрав мобільний телефон у свого однокласника. Який злочин скоїв підліток? З якого віку настає відповідальність за це правопорушення?

3. Підлітка затримали на вулиці в 23 години 40 хвилин без супроводу дорослих. Яке покарання йому загрожує?

4. Хлопчики (14 років) грали у футбол. М’яч відлетів і влучив у вітрину магазина. Скло розбилося. Чи несуть підлітки яку-небудь відповідальність?

(Відповідь. Несуть адміністративну відповідальність за ст.. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дрібне хуліганство): відшкодовувати збитки за розбите скло будуть батьки.)
5. Микола (12 років) стріляв з рогатки у птахів біля дитячого майданчика і ненавмисно влучив в око Василька. Той з травмою довго перебував у лікарні й у результаті перестав бачити на одне око. Чи несе Миколка відповідальність? Якщо ні, то хто відповідатиме?

(Відповідь. Відповідальність Микола не несе, оскільки ще не досягнув відповідного віку. Витрати на лікування та оплату інвалідності Василька спочатку будуть нести Миколині батьки, а потім (після 18 років) і він все життя виплачуватиме Василькові пенсію.)


6. Катя (16 років) украла з вітрини магазину красиві дорогі окуляри. Чи несе відповідальність дівчина? Якщо так, то яку?

(Відповідь. Несе кримінальну відповідальність за ст.. 185 Кримінального Кодексу України (крадіжка)).


7. Хлопці на шкільній дискотеці розпили пляшку горілки й почали чіплятись до дівчат. Чи несуть підлітки відповідальність за свої дії?

(Відповідь. Несуть адміністративну відповідальність за ст..178 Кодексу України про адміністративні правопорушення (розпивання спиртних напоїв у громадських місцях і поява у громадському місці у п’яному вигляді), якщо їм виповнилося 16 років, якщо ж ні – протокол складають на батьків за ст..184 того ж Кодексу (невиконання батьками або особами, що їх заміняють, обов’язків щодо виховання дітей)

8. Троє хлопців (14, 15 і 16 років) пізно ввечері зупинили перехожого і відібрали у нього гроші. Чи несуть підлітки відповідальність за свої дії?

(Відповідь. Всі троє несуть кримінальну відповідальність за ст..186 Кримінального Кодексу України (грабіж))

9. Максим (14 років) катався на велосипеді й збив перехожого з дорогим магнітофоном в руках. Магнітофон розбився. Чи несе Максим відповідальність? Якщо так, то яку?

(Відповідь. Несе цивільну відповідальність за ст..1179 – відшкодування шкоди, завданої неповнолітньою особою. Батьки Максима повинні відшкодувати матеріальні збитки перехожому.)


2. Визначте види юридичної відповідальності при розгляді різних порушень. Установіть відповідність.c:\users\skymaster\desktop\images (1).jpg

Види відповідальності:

А - адміністративна відповідальність.

Ц - цивільно - правова.

К - кримінальна.

Д – дисциплінарна.

Види порушень:

 1. Порвав підручник (Ц)

 2. Поява підлітка на вулиці в нетверезому вигляді (А)

 3. Побив однокласника (К)

 4. Скоїв крадіжку мобільного телефону. (К)

 5. Скоїв прогул в школі (Д)

 6. Переходив дорогу в недозволеному місці. (А)

 7. Зіпсували меблі в навчальному закладі. (Ц)

 8. Нецензурно висловлювався в громадському місці. (А)

Правознавець:


 • Діти, а як ви думаєте, чи вправі представник закону затримати вас на вулиці у пізній час? І чому? (Діти висловлюються, наводять приклади).

 • Звичайно, вони турбуються про ваше здоров'я, про ваше життя.

 • А як потрібно поводитися вам при цьому: вириватися, кричати, тікати? (Відповідь дітей)

 • По-перше, відповідати спокійно на запитання міліціонера, не боятися, не говорити неправду. Наприклад: ви з друзями пізно повертаєтеся з тренування ...

По-друге, ви можете повідомити представникам закону номер телефону батьків або зателефонуйте їм самі.

Правознавець:

 -А за які правопорушення вас можуть доставити в міліцію?

 Вірно:

 1.Порушення правил дорожнього руху.c:\users\skymaster\desktop\images (13).jpgc:\users\skymaster\desktop\images (14).jpg

 2.Розпивання спиртних напоїв та пива в громадських місцях (тобто будь-яке місце за межами твоєї квартири) і поява у п'яному вигляді.

 3.Дрібне хуліганство (бійка, лихослів'я і т.д.).c:\users\skymaster\desktop\images (16).jpg

 4.Незаконний продаж.

 5.Злісна непокора.Правознавець:

- А тепер поговоримо про ваші права.

 1. Якщо вас не затримують, а просто пропонують пройти поговорити. Ваші дії? (Відповідь дітей).


 • Ви праві. Не грубо, а ввічливо, але твердо відмовтеся.

 2. Але вас можуть запросити як очевидця події. Що в цьому випадку робите ви? (Відповідь дітей).

 • Так. У цьому випадку ви можете піти у відділення міліції тільки з доброї волі. При цьому ви повинні знати, що вас не можуть запросити в якості свідка: таке запрошення має бути оформлене у вигляді повістки, яку вручає листоноша, ви маєте право відмовитися від показань свідків - вам не загрожує за це відповідальність, якщо вам немає 16 років.

 3. А чим «очевидець» відрізняється від «свідка»? Як ви думаєте? (Відповідь дітей).

 • Очевидець - не несе відповідальності за свої слова, він говорить те, що бачив або те, що думає з приводу події. Тому може сказати неправду.

Свідок - це особа, на яку вказав підозрюваний або потерпілий. Він несе кримінальну відповідальність за дачу неправдивих свідчень.

 Припустимо, вас привели у відділення міліції. Знайте, черговий повинен негайно повідомити про ваше затримання батькам, Якщо ви скоїли незначне правопорушення, то після складання протоколу вас повинні негайно відпустити або дочекатися ваших батьків, щоб вони забрали вас додому.

 Якщо ви зробили більш серйозне правопорушення, то вас можуть затримати в адміністративному порядку - не більше 3 годин (час після складання протоколу).

 Вас не мають права поміщати в камеру попереднього ув'язнення (КПЗ), якщо там вже перебувають дорослі!

 Вас можуть взяти під варту, якщо ви підозрюєтеся у скоєнні тяжкого злочину. Це рішення приймає тільки суд.

 Допит неповнолітнього повинен проходити при педагога, при адвокаті. При цьому батьки можуть бути присутніми, але їх присутність не обов'язково. Пам'ятайте, будь-які дії співробітників міліції ви можете оскаржити!

 Кл. керівник:

- А тепер ще раз ознайомимося списком злочинів, за які засуджуються підлітки 14-16 років; видами покарань для неповнолітніх, які вчинили злочин, згідно з Кримінальним кодексом України.СЛАЙД №12-13

 Злочини, за які засуджуються підлітки 14-16 років: • вчинення вбивства;

 • умисне заподіяння шкоди здоров'ю, викрадення людини, зґвалтування;

 • розбій, грабіж, крадіжка, вимагання;

 • угон та приведення в непридатність транспорту;

 • вандалізм, хуліганство при обтяжуючих обставинах;

 • умисне знищення та викрадення чужого майна;

 • розкрадання зброї, наркотиків, вибухових речовин;

 • тероризм, захоплення заручника.

Види покарань для неповнолітніх, згідно з КК України:

 • штраф;

 • громадські роботи;

 • позбавлення волі на певний строк;

 • виправні роботи;

 • арешт;

 До підлітків, які вперше вчинили злочин, застосовуються заходи виховного впливу: попередження, передача під нагляд, обмеження дозвілля і встановлення вимог до поведінки, покладання обов'язків загладити заподіяну шкоду.

Кримінальна відповідальність за всі види злочинів, передбачені Кримінальним кодексом, настає з 16 років. Отже, неповнолітній, якому виповнилося 16 років, вважається цілком дозрілим, щоб відповідати за злочини.

Діти, мені дуже хочеться вірити, що після нашої класної години, ми будемо здійснювати лише хороші вчинки. Ми повинні дотримуватися законів нашої країни. І, насамперед, це треба вам. Треба бути патріотами. І тоді Вітчизна наша буде ще міцніше, тому що майбутнє її - сьогоднішня молодь. А це - запорука визнання могутності України усіма країнами світу.

Мені хотілося б, щоб із нашої бесіди ви взяли для себе корисну інформацію і використовували її у вірному напрямку. А, перш ніж щось зробити, подумайте: «Чи правильно я чиню? Чи не буде соромно моїм батькам, вчителям за мої дії?» І запам’ятайте: ви на Землі – Людина!ВОЛЯ ТА ЗАКОН

Ти знай – ти маєш право на життя,

На вільні дії, радісне буття,

На щастя, на сім’ю, кохання,

На волю, на повагу, на визнання,

На думку особисту і на мрію,

На те, що серце й розум гріє,

На захист, на порозуміння,

На владу, на привілля, на хотіння,

На творчість, на пізнання світу,

На враження, поняття і освіту…

Ти захисти себе від посягань,

Ти бийся за свободу без вагань,

Моральні цінності й права ти захисти,Але й ланцюг закону не впусти!

Ілля Герасюта

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал