Засідання круглого столу «Підліток і закон»Скачати 123.28 Kb.
Дата конвертації03.03.2017
Розмір123.28 Kb.
Засідання круглого столу «Підліток і закон»

На фоні мелодії звучать словаc:\documents and settings\администратор\рабочий стол\новая папка\dsc03161.jpg

Ведучий 1: Ти мене маленького гойдала

Ніжною колискою ланів,

І щасливу долю дарувала

Із дитинства на багато днів.

І за те, що очі в мене світлі,

Славлю я небес твоїх глибінь,

І за те, що я живу на світі, 

Дякую по-щирому тобі:

По весні у сонячну погоду,

Як твої колосяться жита,

Я не надивлюсь на твою вроду,

Українська земле золота!

Ведуча 2: Рідна земле моя,

Я листок твій зелений,

Пісня в шелесті трав,

Промінь сонця в росі.

Я з грудей твоїх п’ю,

Україно, натхнення,

Я спішу до землі,

Що цвіте у краї.

Ведучий 1: Скільки світлих доріг

Ти для мене відкрила

До високих зірок,

У широкі поля,

У мені твоя кров,

У мені твоя сила,

Найдорожча з усіх рідна земле моя.

Ведуча 2: Україна… Це слово кожен українець, кожен патріот вимовляє з неймовірною вдячністю, бо воно вміщує в собі усе, про що тільки може мріяти людина.

Україна  це Батьківщина, яка стала колискою нашої величності, нашої талановитості, нашої неповторності. Це наша рідна земля, наша ненька, її не можливо забути, чи зневажати, бо саме вона дає нам сили жити, хоч би й в такий нелегкий час.

Ведучий 1: Україна  це незалежна Держава. І як у кожній державі є один найголовніший Закон. Він називається Конституцією, або ж Основним Законом. Конституція у перекладі з латинської мови означає «устрій, будова». Це закон про устрій, про будову держави і про головні права та обов’язки громадян. Всі розпорядження Уряду, Президента не повинні суперечити Основному Закону. Ось чому кожен народ бореться за те, щоб мати добру Конституцію. Нелегко буває її виробити, але хоч би як було важко, справа варта того. Бо від Конституції залежить щастя й доля народу і кожної людини.

Ведуча 2: Минуло 11 років після прийняття Верховною Радою України нової Конституції України  Конституції України - 1996 р. Це дійсно історична подія у житті українського народу, який виборов справжню незалежність своєї держави  головної політичної умови для практичної реалізації народного суверенітету.

Ведучий 1: Конституція має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії. Це означає, що людина, права якої порушено, звертаючись до суду чи будь-якого іншого органу, а також громадської організації, може безпосередньо посилатися на відповідні норми Конституції як на достатні та найважливіші підстави для того, щоб її права і свободи були відновлені. Однак для цього треба знати Конституцію, зокрема закріплені в ній права громадян.

Ведуча 2: Отже, кожен, хто хоче, щоб у спільному Домі-Державі всі жили щасливо, повинен добре знати Конституцію своєї Держави, розуміти її, виконувати і боронити.Вчитель: Сьогодні право охоплює усі важливі сфери суспільного життя. Основні напрямки: конституційне, адміністративне, громадянське, трудове, кримінальне, сімейне, міжнародне. Правові знання потрібні кожному з нас у всьому – у праці, особистому житті, колективних відносинах. Правове культура допомагає людині при вирішенні ситуацій. Незнання законів не звільнює людину від відповідальності.

Сьогодні ми проводимо з вами засідання круглого столу на тему "Підліток і закон”.Бесіда

 1. Що таке правознавство?

Відповідь. Це суспільна наука про явища з життя співтовариства людей.

 1. На яких принципах у нашому суспільстві ґрунтується право?

Відповідь. На принципах моралі.

 1. Яку відповілальність за свої аморальні вчинки несе людина віком до 14років?

Яку юридичну відповідальність несе людина в 14, 15, 16, 18 років?

Відповідь. Вона несе відповідальність неред школою, товаришами, органі-зацією, у якій працює, сім’єю. При неодноразових порушеннях можлива відпо-відальність перед комісією у справах неповнолітніх.

Відповідь. У 14 років настає кримінальна відповідальність за вчинення ряду злочинів: вбивство, заподіяння тілесних ушкодженнь, згвалтування, пограбу-вання, розбій, крадіжку, злісне і особливо злісне хуліганство, розкрадання вогнепальної зброї, боєприпасів, наркотичних речовин, умисне вчинення дій, що можуть викликати аварію потягу, умисне знищення або пошкодження майна.

Яка відповідальність настає в 15 років?
Відповідь. Майнова відповідальність за заподіяння майнової шкоди.

Яка відповідальність настає в 16 років?
Відповідь. Кримінальна за всі види злочинів.

Яка відповідальність настає з 18 років?
Відповідь. 18 років – це повне цивільне повноліття, коли настає відпові-дальність за всіма законами.


 1. Які ви знаєте органи правопорядку?

Відповідь. Суд, арбітраж, органи внутрішніх справ.

 1. Що таке хуліганство?

Відповідь. Це умисні дії, що грубо порушують громадський порядок і вира-жають неповагу до суспільства.

 1. Як карається законом хуліганство?

Відповідь. Позбавленням волі на строк до 1 року, або виправними роботами на той же строк, або грошовим штрафом, а за злісне хуліганство – позбавленням волі на строк від 1 до 5 років.

 1. В якому законодавчому документі України закріплено право на освіту?

Відповідь. В Конституції.

 1. А в яких документах у школі викладено обов’язки учнів?

Відповідь. В "Законі про освіту”, у Статуті школи, в Правилах для учнів.

Розгляд життєвих ситуацій (об’єднуються у 6 команд, за кольором)c:\documents and settings\администратор\рабочий стол\новая папка\dsc03173.jpg

Вчитель: Ми трохи пригадали основні поняття, тому я пропоную вам розглянути кілька життєвих ситуацій.

1 ситуация:

Учащиеся Сергеев и Петров прогуляли занятия в школе. Купив в магазине бутылку водки, они распили ее в парке. В состоянии опьянения стали приставать к прихожим. На замечание 1-го прохожего вести себя прилично С и П. ответили нецензурной бранью, а затем С. ударил прохожего по лицу рукой. С и П. были задержаны работниками милиции.

Вопрос: Какие противоправные действия совершили С. и П.? Назовите

(прогул, злоупотребление спиртными напитками, мелкое хулиганство).

2 ситуация:

В 16 лет Игорь остался без родителей, имущество которых перешло к нему по наследству. Его попечителем стала бабушка. Однажды он подарил отцу своего друга ко дню рождения собрание сочинений известного писателя. Тот не хотел принимать такой ценный подарок, но Игорь настоял на своем. Говоря, что книги теперь принадлежат ему, и он имеет право распоряжаться ими по своему усмотрению. Однако вскоре бабушка потребовала вернуть книги, посчитав, что они будут нужны внуку для занятий по литературе.

Вопрос: Должны ли быть возращены книги по закону? И почему?

(да, должны, так как Игорь несовершеннолетний, он не может распоряжаться имуществом).

3 ситуация:

10-классник шел домой. На пустынной улице к нему подошли 2 ребят, которых он знал. Они стали оскорблять его, а затем избили. Школьник побежал звать на помощь своих друзей. Через полчаса они втроем нашли хулиганов и нанесли им телесные повреждения.

Вопрос: Можно ли считать действия 10-классника необходимой обороной и почему?

(нет, нельзя, это была месть, а не самооборона).

4 ситуация:

Друзья - Андрей и Виталий - страстно увлекались современной музыкой. Включая магнитофон, они выставляли акустические колонки на окно и оттуда лилась громкая музыка. Когда некоторые жильцы стали выражать недовольство по поводу чересчур громких концертов, ребята восприняли эти замечания как посягательства на свободу их досуга. А вот финал: Андрея и Виталия вызывают на заседание комиссии по делам несовершеннолетних...

Вопрос: Как можно квалифицировать нарушение, сделанное друзьями?

(Нарушение общественного порядка в форме мелкого хулиганства. Оно влечет за собой административную ответственность)

5 ситуація:

Користуючись тим, що у шкільному коридорі нікого не було, учень порвав чудову фотогазету, що висіла на стіні. Чи порушив цей учень правила поведінки в громадському місці, враховуючи те, що у скоєному вчинку він не признався?6 ситуація:

Один з учнів школи ненавмисне розбив шибку у вікні коридору. І хоч цього ніхто не бачив, хлопчик сказав про свій вчинок класному керівникові і одно-класникам. Прийшовши додому, схвильований хлопчик розповів про неприємну подію батькам. Тато дістав шибку потрібного розміру, наступного дня учень приніс іі в школу. Техпрацівники допомогли вставити шибку.


Як ви вважаєте, цей вчинок можна вважати порушенням поведінки в громадському місці?

Вчитель: Ви вже дорослі діти і повинні знати про кримінальну відповідальність.

 1. Що таке кримінальна відповідальність?

Кримінальна відповідальність — це обов'язок особи дати звіт про свої дії уповноваженим на те державним органам (зізнання попереднього розслідування прокуратури, суду), а також перетерпіти певні обмеження, страждання, відчути примусову дію кримінального закону. Частиною кримінальної відповідальності є застосування покарання щодо винного.

Кримінальна відповідальність, як і кожний вид юридичної відповідальності, ґрунтується на конституційному принципі законності. Це означає, що кримінальній відповідальності і покаранню підлягає лише особа, винна у вчиненні злочину.
 1. З якого віку наступає відповідальність дітей за злочини ?

Відповідно до ст. 22 Кримінального кодексу України (КК) кримінальної відповідальності підлягають особи, яким до вчинення злочину минуло шістнадцять років.
Також до кримінальної відповідальності притягуються неповнолітні особи у віці від чотирнадцяти до шістнадцяти років лише за умисне вбивство, посягання на життя державного чи громадського діяча, працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця, судді, народного засідателя чи присяжного у зв’язку з їх діяльністю, пов’язаною із здійсненням правосуддя, захисника чи представника особи у зв’язку з діяльністю, пов’язаною з наданням правової допомоги, представника іноземної держави, умисне тяжке тілесне ушкодження, умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження, диверсію, бандитизм, терористичний акт, захоплення заручників, зґвалтування, насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом, крадіжку, грабіж, розбій, умисне знищення або пошкодження майна, пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів, угон або захоплення залізничного рухомого складу, повітряного, морського чи річкового судна, незаконне заволодіння транспортним засобом, хуліганство.


 1. Що таке злочин?

Злочин — це суспільно небезпечне діяння, виявлене або в дії, або у бездіяльності. Злочин полягає в активних діях (крадіжка чужих речей, вчинення тілесних ушкоджень іншим людям).


 1. Яке покарання може бути визначено дитині?

Згідно з ст.98 КК України до неповнолітніх, визнаних винними у вчиненні злочину, судом можуть бути застосовані такі основні види покарань:

1.Штраф.

Штраф застосовується лише до неповнолітніх, що мають самостійний доход, власні кошти або майно, на яке може бути звернене стягнення. Розмір штрафу встановлюється судом залежно від тяжкості вчиненого злочину та з урахуванням майнового стану неповнолітнього в межах від п’ятисот встановлених законодавством неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.2. Громадські роботи
Громадські роботи можуть бути призначені неповнолітньому у віці від 16 до 18 років на строк від тридцяти до ста двадцяти годин і полягають у виконанні неповнолітнім робіт у вільний від навчання чи основній роботи час. Тривалість виконання даного виду покарання не може перевищувати двох годин на день.
3. Виправні роботи
Виправні роботи можуть бути призначені неповнолітньому в віці від 16 до 18 років за місцем роботи на строк від двох місяців до одного року. Із заробітку неповнолітнього, засудженого до виправних робіт, здійснюється відрахування в доход держави в розмірі, встановленому судом, в межах від п’яти до десяти відсотків.
4. Арешт
Арешт полягає у триманні неповнолітнього, який на момент постановлення вироку досяг шістнадцяти років, в умовах, ізоляції в спеціально пристосованих установах на строк від п’ятнадцяти до сорока п’яти діб.
5. Позбавлення волі на певний строк

Покарання у виді позбавлення волі особам, які не досягли до вчинення злочину вісімнадцятирічного віку, не може бути призначене на строк більше десяти років, в за особливо тяжкий злочин, поєднаний з умисним позбавленням життя людини – не більше п’ятнадцяти років.

Неповнолітні, засуджені до покарання у виді позбавлення волі, відбувають його у спеціальних виховних установах.

Позбавлення волі не може бути призначено неповнолітньому, який вперше вчинив злочин невеликої тяжкості.

При призначенні покарання неповнолітньому суд, крім загальних засад призначення покарання, обставин, які пом’якшують або обтяжують покарання, враховує умови його життя та виховання, вплив дорослих, рівень розвідку та інші особливості особи неповнолітнього.


 1. Чи є якісь особливі умови правосуддя, коли підсудним є неповнолітня дитина?

Правосуддя у кримінальному процесі здійснюється відповідно до кримінально-процесуального кодексу України.

Окремої норми, яка регламентує особливі умови правосуддя, коли підсудним є неповнолітня дитина не передбачено. Але встановлено норми, які враховують вік підозрюваного, обвинуваченого чи підсудного, зокрема, відповідно до ст.45 КПК України у справах осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочину у віці до 18 років обов’язкова участь захисника при провадженні дізнання, досудового слідства і в розгляді кримінальної справі у суді першої інстанції (з моменту визнання особи підозрюваною чи пред’явлення їй обвинувачення).
 1. Де відбувають покарання у вигляді позбавлення волі неповнолітні засуджені?

Позбавлення волі на певний строк – це саме суворе покарання у системі покарань, які можуть призначатися неповнолітнім.

Покарання у виді позбавлення волі на певний строк стосовно засуджених неповнолітніх виконують виховні колонії. Ці колонії займають особливе місце середь установ, які призначені для відбування покарання, що виражається, по-перше, у встановленні більш пільгових умовах у порівнянні з умовами утримування дорослих злодіїв, та, по-друге, в орієнтації на застосування різноманітних виховательно-психолого-педагогічних заходів як основних засобів впливу на неповнолітніх в процесі їх навчання, проведення спортивних, культурних заходів, а також в процесі трудової діяльності.
 1. Чи несуть батьки, та в якій мірі, за злочини, скоєні малолітніми, неповнолітніми дітьми?

Кримінальну відповідальність батьків за злочини, скоєні малолітніми та неповнолітніми дітьми законодавець не передбачає. Але батьки несуть цивільну відповідальність за шкоду, заподіяну малолітніми та неповнолітніми дітьми, у тому числі і заподіяну у результаті злочину.

Відповідно до ст. 1178 ЦК України шкода, завдана малолітньою особою (яка не досягла чотирнадцяти років), відшкодовується її батьками (усиновлювачами) або опікуном чи іншою фізичною особою, яка на правових підставах здійснює виховання малолітньої особи, — якщо вони не доведуть, що шкода не є наслідком несумлінного здійснення або ухилення ними від здійснення виховання та нагляду за малолітньою особою.

Якщо малолітня особа завдала шкоди під час перебування під наглядом навчального закладу, закладу охорони здоров’я чи іншого закладу, що зобов’язаний здійснювати нагляд за нею, а також під наглядом особи, яка здійснює нагляд за малолітньою особою на підставі договору, ці заклади та особа зобов’язані відшкодувати шкоду, якщо вони не доведуть, що шкоди було завдано не з їхньої вини.

Якщо малолітня особа перебувала в закладі, який за законом здійснює щодо неї функції опікуна, цей заклад зобов’язаний відшкодувати шкоду, завдану нею, якщо не доведе, що шкоди було завдано не з його вини.

Якщо малолітня особа завдала шкоди як з вини батьків (усиновлювачів) або опікуна, так і з вини закладів або особи, що зобов’язані здійснювати нагляд за нею, батьки (усиновлювачі), опікун, такі заклади та особа зобов’язані відшкодувати шкоду у частці, яка визначена за домовленістю між ними або за рішенням суду.

Обов’язок батьків (усиновлювачів) або опікуна чи іншої фізичної особи, яка на правових підставах здійснює виховання малолітньої особи, відшкодувати шкоду, завдану малолітньою особою, не припиняється у разі досягнення нею повноліття. Після досягнення повноліття особа може бути зобов’язана судом частково або в повному обсязі відшкодувати шкоду, завдану нею у віці до чотирнадцяти років життю або здоров’ю потерпілого, якщо вона має достатні для цього кошти, а особи, батьки (усиновлювачи) або опікуни чи інша фізична особа, яка на правових підставах здійснює виховання малолітньої особи, є неплатоспроможними або померли.


Неповнолітня особа (у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років) відповідає за завдану нею шкоду самостійно на загальних підставах.

У разі відсутності у неповнолітньої особи майна, достатнього для відшкодування завданої нею шкоди, ця шкода відшкодовується в частці, якої не вистачає, або в повному обсязі її батьками (усиновлювачами) або піклувальником, якщо вони не доведуть, що шкоди було завдано не з їхньої вини. Якщо неповнолітня особа перебувала у закладі, який за законом здійснює щодо неї функції піклувальника, цей заклад зобов’язаний відшкодувати шкоду в частці, якої не вистачає, або в повному обсязі, якщо він не доведе, що шкоди було завдано не з його вини.


Обов’язок батьків (усиновлювачів), піклувальника, закладу, який за законом здійснює щодо неповнолітньої особи функції піклувальника, відшкодувати шкоду припиняється після досягнення особою, яка завдала шкоди, повноліття або коли вона до досягнення повноліття стане власником майна, достатнього для відшкодування шкоди.

Перегляд відео уривка. Обговорення ситуації.

Вчитель: Де, коли, у яких випадках кожній людині в її житті можуть стати в нагоді юридичні знання?
Відповідь. Коли людина сама порушила закон, або коли допущено порушення закону по відношенню до неї.

Вчитель: Порівняйте дві галузі знань: медицину і правознавство. Скажіть, що спільне ви бачите між ними?
Відповідь. В обох галузях лікують людей: медицина лікує тіло, а правознавство – розум, вчинки людей.

Підсумки.

Питання до учнів.


Що нового для себе ви дізналися з бесіди "Закон і ми”?
Що повчальне для себе ви почули?
Яку користь принесла для кожного з вас ця бесіда?

Висновок.

Не за горами час, коли ви закінчите школу і вступите у самостійне життя. Від вас вимагається успішно займатися дорученою справою, бути відповідальним, виконувати громадянські обов’язки – хорошого трудівника, захисника Вітчизни, патріота, борця з недоліками в суспільстві, господаря багатств країни, сім’янина. Державі буде важлива ваша думка, ваші позиції щодо проектів законодавчих актів, які виносяться на широке обговорення. При цьому корисно поповнювати свої правові знання. І особливо важливим є зміцнення готовності боротися зі злом, непримиренність до того, що заважає нам жити. Усе це потрібно громадянинові України.c:\documents and settings\администратор\рабочий стол\новая папка\dsc03183.jpg

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал