«Якщо ти вирішив стати підприємцем»Скачати 205.75 Kb.
Дата конвертації07.01.2017
Розмір205.75 Kb.
ТипУрок
Тема уроку: «Якщо ти вирішив стати підприємцем».

Мета:

 • актуалізувати та поглибити знання про підприємництво як виробничий ресурс; розглянути зміст підприємницької діяльності та її значення для ринкової економіки; розібратися в понятті «підприємець», спираючись на характерні для нього риси; ознайомитися та вміти наводити приклади відомих підприємців, у тому числі й українських;

 • розвивати пізнавальні інтереси в учнів, критичний спосіб мислення,продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки;

 • виховувати творчу активність, вміння працювати в команді, самостійність у формуванні нових знань, сприяти професійній орієнтації учнів;

 • формувати екологічні компетенції.

Обладнання: комп’ютер, підручники, картки із завданнями, , слайди.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Форма проведення: урок-дослідження з елементами проектування.

Хід уроку.I. Привітання (настрій на позитив-1 хв.)

Вступне слово вчителя.

Доброго дня шановні учні,колеги, гості,що завітали до нас сьогодні, аби разом з нами поринути у світ економічних термінів, понять та визначень.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Увага не екран!

На фото: Рінат Ахметов, Віктор Пінчук, Петро Порошенко, Білл Гейтс, Карлос Слім, Генрі Форд.


 • Хто зображений на цих фото?

Ріна́т Леоні́дович Ахме́тов - найбагатша людина України, підприємець, президент футбольного клубу «Шахтар», власник компанії «System Capital Management», благодійного фонду «Розвиток України» та фонду «Ефективне управління».

Ві́ктор Миха́йлович Пінчу́к — український підприємець, політик, мільярдер та меценат. Засновник інвестиційно-консалтингової компанії EastOne та благочинної організації Фонд Віктора Пінчука. Один із найбагатших олігархів України.

Петро́ Олексі́йович Пороше́нко — український політик. Заслужений економіст України. Лауреат Державної премії України у галузі науки і техніки. Засновник концерну «Укрпромінвест». Входить до числа найбагатших українців.

Карлос Слім Елу — мексиканський телекомунікаційний магнат, найбагатша людина світу останні 3 роки.

Ві́льям Ге́нрі Ґейтс III) — засновник і голова ради директорів корпорації Майкрософт. У період з 1996 по 2007 рік був найбагатшою людиною планети за версією журналу Forbes.

Ге́нрі Фо́рд — конструктор автомобілів, засновник корпорації «Форд Мотор», винахідник, автор 161 патенту США, найбагатша людина усіх часів. Книга Форда " Моє життя, мої досягнення "є класичним твором з наукової організації праці.

 • Що об’єднує ці особистості? (це відомі люди, найбагатші люди, засновники компаній, підприємці)

 • Як ви думаєте, яка тема сьогоднішнього уроку? (підприємці і підприємництво)

 • Який епіграф ви підібрали до сьогоднішнього уроку, виходячи з вище сказаного? («Моє життя. Мої досягнення» Генрі Форд)

А оскільки у нас сьогодні незвичайний урок, а урок-дослідження з елементами проектування, то і тема наша звучить незвично – «Якщо ти вирішив стати підприємцем».

На попередніх уроках ми розглянули особливості формування та розвитку різних видів ринків та формування доходів власників ресурсів. Тепер настав час дослідити виробничий ресурс, що поєднує всі фактори виробництва – підприємництво.

Виконуючи роль своєрідного каталізатора, підприємець одночасно є рушійною силою виробництва та посередником, який зводить в єдине ціле інші ресурси для здійснення певного процесу, який може виявитися прибутковою справою.

Зарубіжний досвід і сучасні тенденції економічного прогресу переконливо доводять, що сьогодні без винахідливих ділових людей, без розвитку різних форм підприємницької діяльності подальший розвиток неможливий.

Отже, слово вам – тим, за ким майбутнє та розвиток нашої держави.

ІV. Вивчення нового матеріалу. Презентація проекту.


 1. Учень-дослідник. Міні-проект «Дослідження».

Привіт! Ми учні 11 класу вивчаємо новий для нас, але надзвичайно практичний та потрібний предмет – економіка.

Сьогодні ми хочемо з вами поговорити про підприємництво. Чому? Понад 10 років тому незначній кількості людей в нашій країні були знайомі слова “підприємство”, “підприємець”, “бізнес”, і ще менше було тих, хто розумів їх значення. Сьогодні ситуація суттєво змінилася. Важко знайти людину, яка б не чула, чи не розуміла значення цих слів. Мало того, більшість учнів нашого класу мріють у майбутньому стати підприємцями. Ми провели опитування серед одинадцятикласників про вибір сфери діяльності після закінчення навчання:

- працювати в бюджетній організації;

- найнятися працівниками на фірму чи підприємство;

- відкрити власну справу (стати підприємцем).

Паралельно ми досліди і сфери діяльності батьків учнів нашого класу. Ось які результати ми отримали:

серед батьків – бюджетна сфера – 20%, найняті працівники -71% , підприємці – 9%;

серед учнів – бюджетна сфера – 14% , найняті працівники – 20% , підприємці - 66%.

Отже, не все так просто!

Надіємося, що наш проект буде корисним для тих, хто мріє стати підприємцем. 1. Учень-історик. Міні-проект «Історія розвитку підприємництва».

Напевно, усім вам знайомі поняття «бізнесмен», «підприємець». Серед відомих вам людей є такі, яких називають бізнесменами , комерсантами. Історія зберегла імена людей, які істотно вплинули на виникнення і розвиток не тільки певних сфер бізнесу, а й цілих галузей економіки країн.

Винайдення і впровадження електричного струму, телеграфу, радіохвиль, телефону, літаків, паровозів, двигуна внутрішнього згорання, пеніциліну, мікропроцесорів та безлічі інших необхідних для життя і корисних речей так чи інакше стало можливим завдяки людям з підприємницькими здібностями.

Першими підприємцями в історії людства були ремісники та купці. Вони не тільки прагнули більших доходів, а й уміли віднаходити нові шляхи їх отримання. З розвитком виробництва бажання людей до збагачення спричинило виникнення нового виду професійної діяльності – підприємництва і людей цієї професії – підприємців.

Уперше термін «підприємництво» увів на початку 18 ст. відомий економіст Річард Кантільон. Він характеризував самостійного підприємця (ремісника, фермера, купця) як індивідуального виробника і власника, діяльність якого пов’язана з певним господарським ризиком. У книзі «Нариси про природу торгівлі взагалі» він писав, що підприємець – це людина, яка діє в умовах ризику, невизначеності.

Однією з найвідоміших династій підприємців в Україні була династія Терещенків.

На початку ХХ ст. родині належало 11 цукрозаводів, 150000 десятин землі. Започаткував родинний бізнес Артемій Якович Терещенко. Разом з дружиною вели дрібну торгівлю з воза, а згодом – на базарному рундуку. Зібравши трохи грошей, підприємець починає торгувати хлібом, лісом, вкладає капітал у цукрову промисловість.

Реформа 1861 року сприяла цьому. Багато поміщиків не змогли господарювати в нових умовах, і Артемій дешево скуповував у них заводи, модернізуючи їх під виробництво цукру. За кілька років він володів більш як десятьма цукровими заводами.

Артемій Терещенко та його сини представляли свою продукцію на най-престижніших промислових виставках Європи. Робітники на їхніх заводах отримували до 12 рублів на місяць. За дві такі місячні зарплати у той час можна було купити корову або чотири годинники. Робітник, який постійно працював у Терещенка, міг розраховувати на безплатне житло й харчування. При кожному заводі була школа, лікарня, ремісниче училище і навіть чайна для проведення вистав.

Разом із батьком науку цукрового бізнесу освоювали троє його синів: Нікола, Федір та Семен. Справа у підприємців–самородків йшла блискуче. Щоб продавати цукор за кордон, в одеському порту Терещенки побудували великий кам’яний пакгауз. Свої заводи вони мали уже не тільки в Україні, айв Курській, Орловській та Тульській губерніях. Коли в старого Артемія забракло сил очолювати справу, він запропонував синам продовжити її, створивши Товариство братів Терещенків. На чолі цукрової імперії став старший син Артемія — Нікола. Передаючи справу синам, дуже набожний Артем Якович поставив умову: вісімдесят відсотків прибутку від цукрових заводів мали потрапляти не до кишень акціонерів, а витрачатися на меценатство.

Нащадки роду Терещенків прославилися не лише у бізнесі. Вони займалися розвитком освіти, благодійністю, меценатством, організацією художніх і комерційних шкіл, музичних товариств.

Вчитель.

Такими були перші підприємці. Зміни уявлень щодо сутності й ролі підприємців у господарських процесах бачимо в таблиці.
Рік

Видатні економісти

Погляд на підприємця минулого

1725

Річард Катільйон

Підприємець - власник, індивідуальний виробник, який діє в умовах ризику.


1776

Адам Сміт

Підприємець сам планує, організовує виробництво, реалізовує вигоди, пов’язані з розподілом праці і розпоряджається результатами виробничої діяльності


1876

Френсіс Уоркер

Підприємець отримує прибуток завдяки своїм організаторським здібностям.

1934

Шумпетер

Підприємець - новатор, який реформує виробництво.

1975

Альберт Шапіро

Підприємець - людина, яка проявляє ініціативу, організовує діяльність, несе відповідальність за можливу невдачу

1985

Роберт Хазрич

Підприємець вкладає час, сили у виробництво нового продукту, бере на себе весь фінансовий, психологічний і емоційний ризик, отримуючи в нагороду гроші й задоволення від досягнутого.
 1. Гронування «Портрет сучасного підприємця».

Час не стоїть на місці. Уявлення та погляди людей змінюються, тому розібратися в тому хто ж такий сучасний підприємець, використовуючи всі ці висловлювання, спробуємо ми. За допомогою методу «Гронування» складемо свій портрет підприємця майбутнього.

- прагне до самореалізації;

- прагне до отримання прибутку;

- готова до ризику, рішуча і смілива людина;

- енергійний і заповзятий;

- комунікабельний (вміє налагоджувати контакти, вести переговори);

- вміє знаходити нестандартні рішення;

- вміє оцінити зовнішню ситуацію;

- має здатність оцінювати будь-яку дію з позицій етики і моралі;

- вміє подати себе і товар;

- готовий до вдосконалення знань (професіоналізму);- завжди в курсі економічних справ;

- доброзичливий і милосердний;

- проявляє чіткість, планомірність у роботі;

- незалежний та впевнений в собі;

- готовий до пошуку нових можливостей та ініціатив;

- наполегливий у подоланні перешкод.

Та в умовах сьогодення ми вважаємо, що є ще одна важлива характеристика, це – орієнтація на випуск екологічного чистих продуктів та впровадження екологічно безпечних технологій.

4.Учень-інтелектуал. Міні-проект «Портрет сучасного підприємця».

На нашу думку, прикладом таких сучасних підприємців є засновники компанії «Чумак» - молоді шведські підприємці Йохан Боден и Карл Стурен, які вперше приїхали до України в 1993 році, їм було всього 21 і 19 років. Вони займалися сімейним бізнесом – вирощуванням овочів у Швеції. Обставини склалися так, що низький врожай огірків в Естонії, де вони закуповували сировину, змусив їх вирушити на пошуки заміни естонського врожаю. Коли потрапили до України, то відразу зрозуміли, що знайшли нові можливості. Але не все було так легко – молоді люди об’їхали 32 харчові фабрики, і в результаті вибрали місто Каховку Херсонської області. Знайшли інвесторів, але зрозуміли, що бізнес доведеться піднімати «з нуля», адже те що могла запропонувати їм Каховка на той час – це з низькою врожайністю поля та занедбаний завод. Історія розвитку компанії «Чумак» - це історія постійного удосконалення і наполегливого руху вперед. Саме вони ввели термін «кетчуп», аналог назви «томатний соус», реконструювали декілька заводів в Херсонській області та створили перший майонез європейської якості в Україні, увели нову екологічно чисту упаковку «Еколін», що складається з природного карбонату, покращили технологію вирощування овочів, запровадивши систему крапельного поливу, а головне всю свою продукцію вони випускають без консервантів та фарбників, не з концентратів, а з природних компонентів. Корпоративний слоган "Чумака" – "З лану до столу". І це не просто слова – підприємства компанії розміщені безпосередньо в полях, тому всі зібрані овочі на протязі години можуть бути доставлені на завод для переробки. Вони гордяться тим, що не додають консерванти в готову продукцію, і всі продукти компанії «Чумак» абсолютно безпечні для здоров’я людини.

15 років Чумак розвивається в Україні. Продукція експортується в Канаду, Росію, США, Казахстан, Грузію, Ізраїль, Іспанію, країни Балтики. За часи існування «Чумак» неодноразово вигравав конкурс «Вибір року», а також був нагороджений медалями «За відродження України» та «За значний вклад компанію в економіку України». Саме їхні овочі та продукти постійно використовуються McDonalds. Вчитель

«Чумак» — компанія з стопроцентним шведським капіталом. І щоб у вас не склалося враження, що успіху можна досягти маючи лише величезний стартовий капітал, я покажу вам інший приклад – сучасний підприємець з України, навіть з Черкащини, який заснував сучасне фермерське господарство «Екоферма» в сільській місцевості. Увага на екран!Відео сюжет про підприємство «Екоферма».

Із усіх цих висловлювань можна зробити висновок,про те, що:Підприємець - суб'єкт, що поєднує у собі новаторські, комерційні та організаторські здібності для пошуку і розвитку нових видів, методів виробництва, нових благ та їхніх нових якостей, нових сфер застосування капіталу.

 1. Сенкан.

Скласти сенкан до слова підприємець.

   1. Підприємець.

   2. Цілеспрямований, впевнений.

   3. Вирішує, планує, налагоджує.

   4. Ризикує заради отримання прибутку.

   5. Бізнесмен.

Вчитель. Часто ми чуємо слова «підприємство», «бізнес», «фірма». Чи тотожні ці поняття і чи можемо ми з легкістю не задумуючись використовувати будь-яке з них? На це питання нам відповість учень-лінгвіст, представивши своє дослідження.

5.Учень-лінгвіст. Міні-проект «Лінгвістичне дослідження».

Лінгвісти цікавляться: “підприємництво” і “бізнес”, “підприємство” і “фірма” – чи тотожні ці поняття?Підприємство - це самостійний господарський суб'єкт створений підприємцем або об'єднанням підприємців для виробництва продукції, виконання робіт і надання послуг з метою задоволення суспільних потреб і одержання прибутку.

Фірма – це сама загальна назва підприємства або компанії, комерційній організації, ведучих підприємницьку діяльність.

Фірми можуть бути як окремими підприємствами так і їх об'єднаннями. Отже, це значно ширше поняття.Підприємництво - ініціативна, новаторська діяльність господарюючого суб'єкта, спрямована на пошук і знаходження найбільш оптимальних економічних рішень з метою одержання максимальної вигоди та соціального ефекту.

Бізнес означає будь-яку діяльність, що приносить дохід. У сучасному розумінні бізнес — це економічна діяльність суб’єкта (бізнесмена, підприємця) в умовах ринку з метою отримання доходу шляхом випуску та реалізації товарів, робіт або послуг. Бізнес – це уміння робити гроші з грошей не завжди через продуктивну і корисну діяльність.

Інноваційна діяльність – ось що відрізняє сучасне підприємництво від бізнесу.6.Економісти-науковці інформують. Міні-проект «Функції та види підприємництва».

Основні функції підприємця: • ресурсна функція полягає у тому, що підприємець бере на себе ініціативу поєднання ресурсів у процесі виробництва товару чи надання послуги, організовує виробництво, розподіляє засоби виробництва і трудову діяльність.

 • управлінська функція підприємця полягає у прийнятті управлінських рішень на всіх стадіях виробничої та збутової діяльності,

 • інноваційна функція передбачає здійснення інновацій (нововведень), освоєння нової продукції, нових технологій та нових форм організації виробництва ,

 • ризикова функція полягає в необхідності прийняття рішень, які спрямовані на досягнення успіху, але не гарантують його через невизначеність та мінливість економічної ситуації.

В українській економічній літературі є така класифікація суб´єктів підприємництва (типів підприємців):

підприємець - власник;

підприємець - орендар;

підприємець - менеджер.

В залежності від змісту підприємницької діяльності й її зв'язку з основними стадіями процесу відтворення розрізняють такі види підприємництва: виробниче, комерційне, фінансове тощо. Всі вони мають свої підвиди.

Виробниче підприємництво — сфера діяльності – створення матеріального продукту для задоволення потреб суспільства

Комерційне підприємництво - особливий вид підприємництва, мета якого – доведення продукту від виробника до споживача.

Фінансове підприємництво — різновид підприємництва, пов’язаний з грошима, цінними паперами, що використовуються на ринку фінансів.

Посередницьке - здійснення посередницьких функцій як на ринку ресурсів, так і на ринку кінцевих товарів чи послуг.

7.Ділова хвилинка.

Визначте, чи правильне твердження: «Поняття «підприємець» і «менеджер» - це синоніми?

Вчитель. Підприємницька діяльність, як і будь-яка інша, повинна бути підпорядкована певним правилам. Про це нам повідомить учень-юрист.

8.Юристи наголошують. Міні-проект «Юридична основа підприємництва».

Згідно Конституції України:

Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом (стаття 13).

Правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством (стаття 19).

Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі (стаття 41).

Кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.Підприємницька діяльність депутатів, посадових і службових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування обмежується законом (стаття 42).

У своїй діяльності підприємці повинні керуватися такими Законами України: «Про підприємництво», «Про власність», «Про господарські товариства», «Про захист від недобросовісної конкуренції» та ін.

До підприємницької діяльності не допускаються такі категорії громадян: • Військовослужбовці;

 • Посадові особи суду, органів прокуратури, МВС, держбезпеки, державного арбітражу та нотаріату;

 • Засуджені особи, з яких не знята судимість;

 • Співробітники органів держвлади і управління що здійснюють контроль за діяльністю підприємств.

9. Гра «Відомі люди. Хто вони?»

Серед підприємців величезна кількість відомих людей, адже в основі своїй підприємець – це успішна, вмотивована людина, що досягає значних статків.

1. Запропонував та втілив ідею парку розваг.( Дісней)

2. Найвідоміший та наймолодший у світі мільйонер, керівник найбільшої у світі компанії з виробництва програмного забезпечення(Б.Гейтс).

3. Засновник міжнародної компанії, який у віці 20-ти років поїхав з Німеччини, щоб узяти участь у Каліфорнійській золотій лихоманці, та створив виріб, який і досі є популярним у світі. (Леві Страус)

4. У дитинстві у нього була мрія мати власний автомобіль. У 1946 році він створив власну компанію із виробництва мотоциклів, за 5 років він знищив 250 конкурентів. (Соітіро Хонда).

5.Він відомий на увесь світ автор надкушеного фрукту, який би ніхто з вас не відмовився мати у своїй власності (Стів Джобс “Apple”)

6.Найвідоміший нафтовий магнат, керівник “Standard Oil”. (Джон Рокфеллер)

7.Засновник найулюбленішої мережі ресторанів швидкого харчування, без яких необходиться жодна наша екскурсія (Рей Крок (мережа McDonalds)

8. Ця жінка виросла у сирітському при-тулку і багато років змушена була но-сити форму. Саме вона придумала но-сити сумку через плече та спідницю заколіно. У 2002 році вартість бренда їїімені склала 4,272 млрд доларів. (КокоШанель)

Вчитель. Перед вами одні з найуспішніших та найвідоміших підприємців, бізнесменів світу. А хто в Україні користується такою ж популярністю? На це запитання нам дадуть відповідь учні-соціологи.

9. Учні-соціологи. Міні-проект «Найпопулярніші бізнесмени України».

Аналітики журналу для інвесторів "Україна сьогодні: finanso.net" вирішили з'ясувати, хто є найбільш популярним бізнесменом в Україні. При цьому в розрахунок бралися лише бізнесмени з рейтингу ТОП-100 найбагатших українців за версією "Форбс".

Рейтинг популярності українських бізнесменів складався на підставі двох базових критеріїв:- Кількість запитів українців про українського бізнесмена в пошуковій системі Яндекс;- Кількість згадок про бізнесмена України в українських Інтернет-ЗМІ і інформаційних агентствах, розраховане за допомогою агрегатора Яндекс.Новини.

За результатами аналізу українського ділового простору аналітиками журналу для інвесторів був складений ТОП-100 найбільш популярних українських бізнесменів. Хто ж став лідером, а хто аутсайдером за популярністю серед користувачів українського інтернет-простору ?

Перша позиція в ТОП-100 самих популярних бізнесменів України дісталася Рінату Ахметову (4391 запит в пошуковій системі Яндекс за місяць). Рінат Ахметов є не просто бізнесменом, і навіть не просто найпопулярнішим українським бізнесменом, але також і найбагатшою людиною України. Стан Р. Ахметова за версією Bloomberg оцінюється в 22,3 мільярда доларів США (по "Форбс" - 15,4 мільярда), завдяки чому він зайняв 26-у позицію в рейтингу найбагатших людей планети.

Друге місце за популярністю зайняв Вадим Новинський (2696 запитів у пошуковій системі Яндекс за місяць). Його стан оцінюється в 1,9 мільярдів доларів США. Йому належать частки в найбільших компаніях, таких як "Смарт-груп" і "Смарт-холдингів" , "Метінвест", "Банк Юнекс" і "Банк Форум", страхова компанія "Промислово-страховий альянс" та інші.

На третій позиції в рейтингу популярності українських бізнесменів виявився Євген Єрмаков (1234 запиту в Яндексі за місяць). Стан Є. Єрмакова в 2013 році за версією "Форбс" оцінюється в 407 мільйонів доларів (він посів 26 позицію в ТОП-100 найбагатших бізнесменів України). Бізнесмен відомий завдяки мережі супермаркетів (а раніше гастрономів) "АТБ", де він є співзасновником і співвласником. Сьогодні "АТБ" - один з найпопулярніших в Україні супермаркетів, а Єрмаков - один з найвідоміших і багатих українських бізнесменів.

Четверту сходинку рейтингу зайняв Олександр Янукович (1055 запитів в Яндексі за місяць). Стан Олександра Януковича - українського підприємця і сина чинного президента України - на 2013 рік оцінюється в 187 мільйонів доларів (59 місце в рейтингу найбагатших підприємців за версією Forbes). Олександр Янукович є власником кількох великих українських компаній, серед яких "Менеджмент Ассетс Компані», "Всеукраїнський банк розвитку", "Український інвестиційний центр".

П'яте місце в ТОП-100 найбільш популярних українських бізнесменів зайняв Олександр Петров (631 запит в Яндексі за місяць). Стан бізнесмена оцінюється в 184 мільйони доларів (за версією "Форбс"). Раніше був власником "Клубу сиру" (одного з найбільш великих українських виробників сиру), сьогодні - власником однієї з найбільших аграрних компаній України "Індустріальної молочної компанії".

10. Проблемні питання.

1.Що є головним стимулом підприємницької діяльності?

Підприємницька діяльність має бути мотивовано:

- Чому я це роблю?

- Що в підсумку хочу отримати?

- Яку вигоду для себе передбачаю та прораховую?

Зверніть увагу на дві діаметрально протилежні думки.

«Підприємець – революціонер в економіці. Прибуток для нього – лише символ успіху. Головне – вступити на незвіданий шлях там, де закінчується звичайний порядок». Й. Шумпетер

«Роби гроші. Забудь про все інше. Запам’ятай, хлопче, ми живемо в системі, яка робить прибуток. Усе інше - мішура». Лі Якокка

Чи є прибуток головним стимулом підприємницької діяльності?

Безумовно, прибуток не лише символ успіху. Він є матеріальною основою збільшення капіталу, розширення підприємницької справи.

Проте, не менш важливими стимулами є:

- самоствердження особистості;

- можливість реалізувати свої здібності в одній з найскладніших сфер – сфері людської діяльності.

2. “Бджола збирає нектар не для того, щоб запилювати квіти. Вона бажає отримати мед, в кінцевому ж рахунку вона служить інтересам квітів. Те ж саме відбувається і з підприємством”. Поясніть аналогію. (автоматизм регулювання у рин. ек.)11. Учень-дослідник. «Напуття Генрі Форда майбутньому підприємцеві» (з книги «Моє життя, мої досягнення»)

1.Не треба на перший план ставити фінансовий успіх. Переважна турбота про гроші спричинює страх невдачі. Цей страх гальмує справу, викликає страх перед конкурентами, змушує побоюватися зміни методів виробництва, страшитися кожного кроку, що вносить нововведення в стан справ. Зрештою, шлях до успіху відкритий тому, хто насамперед думає про завзяту працю, про найкраще виконання своєї роботи.

2. Якщо ви жадаєте від кого-небудь, щоб він віддав свій час й енергію для справи, то подбайте про те, щоб він не мав фінансових труднощів. Це окупається. Наші прибутки доводять, що високі ставки працівників є найвигіднішим діловим принципом.

3. Коли прибуток виймається з покупця або з робітників, це свідчить про неправильне ведення справи. Бережіться погіршувати продукт й оббирати публіку, бережіться знижувати заробітну плату. Прибуток має дати творче керівництво справою: побільше мозку у вашій роботі, мозку й ще раз мозку.

4. Невдачі трапляються в результаті страху, спокою, зманіженості й безтурботності. Усунення страху створює впевненість і достаток. Встаньте й озбройтеся, нехай слабкі одержують милостиню.

V. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу.

1.Тест на здатність займатися бізнесом.

Як ви вже зрозуміли, для того, щоб стати успішним підприємцем, необхідно мати певні риси, володіти знаннями і навичками, але деякі з ознак справжнього підприємця окремі люди мають від природи (за дослідженнями спеціалістів 3-5 % населення), а деякі можна набути і виховати.

В процесі підготовки даного проекту, ми вже проводили з вами тест на здатність займатися бізнесом. І виявили, що найбільших успіхів у створенні власної справи досягне наша учениця Демиденко Оксана. Вона спробувала підготувати бізнес-план створення власного підприємства, а допомогли їй в цьому її батьки, які втілюють цю ідею в життя.

2. Міні-проект «Якби я був підприємцем».

3. Проблемне питання.

Чи можна бути спритним підприємцем без економічної освіти? • Звичайно – ні!

 • Знання економічних законів допоможе вам у: формуванні раціональної поведінки у споживанні та використанні індивідуальних заощаджень, уміння орієнтуватись у сфері бізнесу, прийнятті доцільних рішень при виборі сфери зайнятості.

2.Перегляд сюжету «Країна порад. Як розпочати бізнес з нуля».

Етика підприємницької діяльності

1. Будь чесним і правдивим, вірним даному слову.

2. Поважай право приватної власності.

3. Стався до людей так, як ти хотів би, щоб вони ставилися до тебе.

4. Став високі цілі, але твердо оцінюй свої можливості.

5. Правило «ціль виправдовує засоби» - не з арсеналу підприємницької етики.

6. Поважай закони – вони основа порядку.VІ. Підсумок уроку.

Метод «Снігова куля».

Перш ніж перейти до заключного етапу нашого уроку, давайте узагальнимо все, про що ми дізналися на уроці.(Метод «Снігова куля»- передаємо мікрофон один одному, продовжуючи подавати інформацію)

Отже, на сьогоднішньому уроці ми вивчали ... (1.підприємництво та підприємців) - (2.підприємці – це суб'єкт, що поєднує у собі новаторські, комерційні та організаторські здібності для пошуку і розвитку нових видів, методів виробництва, нових благ та їхніх нових якостей, нових сфер застосування капіталу) – (3.основні функції підприємця – ризикова, ресурсна, управлінська, інноваційна) - (4.існує декілька типів підприємців – власник, орендатор, та менеджер) – (5.першими підприємцями в Україні була родини Терещенків та Симеренків) - (6. Найвідомішими підприємцями світу є Б.Гейтс, Стів Джобс, Джон Рокфеллер, Леві Страус, Рей Крок, Генрі Форд) - (7.Найбільш популярними в Україні є Рінат Ахметов, Вадим Новинський, Євген Єрмаков, Олександр Янукович, Олександр Петров) - (8. Підприємництво - ініціативна, новаторська діяльність господарюючого суб'єкта, спрямована на пошук і знаходження найбільш оптимальних економічних рішень з метою одержання максимальної вигоди та соціального ефекту) - (9. розрізняють такі види підприємництва: виробниче, комерційне, фінансове) - (10. Кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. Підприємницька діяльність депутатів, посадових і службових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування обмежується законом) - (11. Головним стимулом підприємницької діяльності є прибуток, самоствердження особистості можливість реалізувати свої здібності).VІІ. Побажання.

Вправа «Релаксація» (після серйозного веселе).

Анекдот:


"Сер, у чому секрет вашого успіху?" - Запитав репортер успішного бізнесмена.

- Всього два слова!

- І які ж, сер?

- Правильні рішення.

- І як же ви приймаєте правильні рішення?

- Одне слово.

- І що це за слово?

- Досвід!

- А як ви отримуєте цей самий досвід?

- Два слова.

- І які ж?

- Неправильні рішення ...

Головне не стояти на місці. Я вам бажаю завжди рухатися тільки вперед, бути ініціативними, творчими та не боятися ризикувати.

Ну а я, як керівник проекту, хочу розподілити прибуток від нашого «спільного бізнесу» (уроку) відповідно до того, хто скільки зусиль, старань та вмінь вклав у створення цього проекту (оголошуються оцінки учням за роботу на уроці)Завдання додому: підручник, § . Для бажаючих підготувати повідомлення про відоме підприємство та його діяльність. Вказати належність підприємcтва за відомою нам класифікацією.

Запитання для дискусії: « Державні підприємства: гальмо чи рушій економічного прогресу?»

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал