Виховний захід ЦіліСкачати 177.83 Kb.
Дата конвертації27.03.2017
Розмір177.83 Kb.
Виховний захід

Цілі: збагатити знання дітей про загальні ознаки й біологічні особливості родин Лілійні, Цибулеві; сформулювати спеціальні біологічні поняття: ранньоквітучі рослини, первоцвіти; ознайомитися з народними традиціями лікування первоцвітами й показати відображення цієї теми в легендах і літературних творах; виховувати бережливе ставлення до рослин-первоцвітів, любов до рідного краю.

Обладнання: гербарій зразків представників родин; таблиці «Клас Однодольні», «Родина Лілійні», «Родина Цибулеві», малюнки підручника, таблички з надписом «Родина Лілійні», «Родина Цибулеві», «Квіткарі», «Фітотерапевти», «Екологи», нагрудні едифікатори із зазначеними ролями; мультимедійний проектор, комп'ютер.

Вид заходу: конкурсно-ігровий калейдоскоп.

Тривалість заходу: 60 хвилин.

Оформлення залу: малюнки ранньоквітучих рослин, фотознімки первоцвітів, виконані учнями, плакати, цитати, епіграф, газети, схеми, картинки, живі екземпляри ранньоквітучих рослин, книги, кросворд.

ХІД ЗАХОДУ

І. ВСТУПНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ

Шановні гості, діти, вчителі, батьки! Я щиро вітаю вас і запрошую, на виховний захід з теми «Весняний калейдоскоп первоцвітів». (Тему заходу проектують на екран.)

Психологічне налаштування

Учитель. Наближається справжня весна, з кожним днем сильніше гріє весняне сонечко, природа оживає, починається веселе свято цвітіння первоцвітів. Прекрасні наші ранньовесняні квіти: • ніжно-блакитні проліски; • яскраво-червоні півонії;

 • витончені шафрани;

 • порцелянові конвалії;

 • неперевершеної краси лілії, тюльпани, нарциси...

Побачиш перші квіти так і тягнеться рука зірвати їх. На. жаль, навіть занесені до Червоної книги України первоцвіти катастрофічно зникають унаслідок масового розорювання та забруднення місць існування, а також через надмірне збирання квітів населенням. Існує реальна загроза того, що ці чудові квіти залишаться лише в наших спогадах. Побачивши їх, майте повагу до них, не зривайте бездумно на букети. Давайте милуватися первоцвітами в живій природі.

Діти, сьогодні ми проведемо конкурсно-ігровий калейдоскоп, який має на меті збагатити ваші знання про загальні ознаки й біологічні особливості рослин родин Лілійні, Цибулеві, дізнатися про їхні властивості, ознайомитися з народними легендами про первоцвіти, ранньоквітучими рослинами, що потребують охорони та занесені до Червоної книги України.

Епіграфом до нашої зустрічі будуть слова:

Не рвіть, не нищіть, не топчіть

Ви квіточки духмяні,

Вони себе не захистять,

Ми їм на захист станемо!

ІІ . СТУПІНЬ УСВІДОМЛЕННЯ ЗМІСТУРобота в малих творчих групах

Учитель. Ураховуючи свої знання , інтереси й побажання, пропоную вам сформувати групи по чотири-п'ять осіб для творчої роботи за методичним прийомом «Коло знань». • Група 1 — «Родина Лілійні» .

 • Група 2—«Родина Цибулеві».

 • Група 3 — «Квіткарі».

 • Група 4— «Фітотерапевти»,

 • Група 5—«Екологи». У складі груп є:

 • спікер — організовує роботу в групі;

 • вчені — біолог, фітотерапевт, літературознавець, еколог, селекціонер, народознавець. Запрошую вас до спільної продуктивної роботи.

Доповідь групи 1. Характеристика родини Лілійні

Група «Родина Лілійні» обговорює питання: • Які загальні ознаки та біологічні особливості рослин родини Лілійні, їх значення в природі та житті людини?

Використовується методичний прийом «Коло знань».

Учитель. Починаємо роботу в малих групах. Слухаємо презентацію опрацьованого матеріалу першої групи «Родина Лілійні».Учень -«спікер». Лілії відомі з давніх- давен. (На екран проектують лілію лісову.) Алхіміки вірили, що з допомогою настою цибулин лілій будь-який метал можна перетворити на золото, адже, за повір'ями, лілія наділена надзвичайною силою, бо її породило на Землі магічне проміння грізного Марса. Стародавні греки й римляни запевняли, що слідом за трояндою належить йти лілії, бо красою вона мало поступається «цариці квітів».

Учень - «літературознавець». Лілія своєю неповторною красою надихає поетів. Послухайте рядки Анни Ахматової. (Читає рядки.)

Лілею у долонях я тримаю,

Таку тендітно-білу і п'янку.

В своїх пелюстках таїну ховає

Ця дівчина в весільному вінку.

Учень -«селекціонер». Не менш знаменитим є й рід Тюльпан. (На екран проектують тюльпани.) Назва цієї рослини походить від персидського слова толібан — «тюрбан», бо квітка її дуже схожа на східне головне вбрання, Уперше в Західну Європу тюльпани завезли в XVI столітті з Туреччини, тому їх часто називають турецькими. Насправді ж вони були культурним сортом дикорослого тюльпана Шренка, який уперше почали вирощувати кримські татари поблизу міста Феодосії. У наш час розводять близько 8 тис. сортів тюльпанів, що походять від дикорослих, середньоазіатських видів. Найбільших успіхів у вирощуванні й створенні їхніх різноманітних сортів досягли голландці, тому Нідерланди називають країною тюльпанів. (Демонстрація живих тюльпанів)

Учень-« спікер ». Не менш цікавим є гіацинт. (На екран проектують гіацинт.) Під час теплих весняних дощів із цибулинки виростає стебло рослини, яке на верхівці з усіх боків вкрите квітами, схожими на крихітні лілії. Одні квіти рожеві, а інші — жовті, сині, лілові, блакитні. Гіацинт назвали так ще в Стародавній Греції, де його присвячували богу Сонця Аполлону. (Демонстрація живих екземплярів гіацинтів)

Учитель. Які ознаки поєднують ці рослини в одну родину?

Учень-«біолог». У рослин, які належать до родини Лілійні класу Однодольні, квітки поодинокі або зібрані в суцвіття китицю. Оцвітина складається із шести листочків. Тичинок шість, розташовані по три у двох колах. Маточка одна, утворена трьома плодолистками, зав'язь верхня. Плід — коробочка. Для лілейних властива наявність підземної видозміни пагона — цибулини. Слід зазначити, що в Україні є дикорослі лілії та тюльпани, проте вони стали рідкісними й були занесені до Червоної книги України.

Загальні ознаки родини


Квітка

Т03+3тз+3мг(3)

Суцвіття

Китиця

Плід

Коробочка

Листки

Прості

(Схема — на екрані.)

Учитель. Які біологічні особливості рослин родини Лілійні?

Учень -«біолог». Характерною біологічною особливістю Лілійних є підземна видозміна пагона — цибулина. Цибулини лілійних,здатні до заглиблення, що здійснюється з допомогою втягувальних коренів. Висихаючи, вони вкорочуються у вертикальному напрямку й заглиблюють цибулину. Лілійні — комахозапильні рослини, квітки в них великі, ароматні, з великою кількістю нектару.

Висновок. Біологічними особливостями лілійних є:

• наявність втягувальнйх коренів; » комахозапилення.

(Восновок проектують на екран.)

Учень- «літературознавець ». Рослини родини Лілійні надихають поетів своєю неповторною красою. Ось послухайте рядки з твору Т. Г. Шевченка, де знайшли відображення біологічні особливості Лілійних. (Читає вірш «Лілія».)

...Я умерла Зимою під тином,

А весною процвіла я

Цвітом при долоні,

Цвітом білим, як сніг білим!

Аж гай звеселила.

Учень -«народознавець». Легенда розповідає, що конвалія дуже полюбила красуню весну. (На екран проектують конвалію.) Вона пестила білосніжні дзвоники — китиці, але любов була нетривала. Чародійка весна поспішала вперед і залишила маленьку конвалію, пішла від неї. Вона гірко плакала, білі квіточки почали падати, із серця конвалій виступила кров і забарвила сльози зрвоний колір. Багато легенд пов'язано з квітами та плодами конвалій. Повна назва цієї рослини ерекладі з грецької — «лілія долин, що розквітли в травні». У неї багато народних назв: польова лілія, ранник, язик лісовий та ін.

Доповідь групи 2. Характеристика родини Цибулеві

Друга група «Родини Цибулеві» обговорює питання-завдання:

Які загальні ознаки й біологічні особливості рослин родини Цибулеві?

Використовується методичний прийом «Коло знань».

Учитель. Слухаємо презентацію опрацьовано матеріалу другої групи «Родина Цибулеві».

Учень-«спікер». Народна прикмета говорить: «Шкірка на цибулині тонка — зима буде м’яка, а тверда й товста — зима буде суворою», часник і цибуля — найдавніші овочеві культури. ( На екран проектують часник і цибулину.) їх їли ще в Стародавньому Єгипті. Щоби запобігти захворюванню рабів, які будували піраміди Хеопса, їм обов'язково давали цибулю й часник (як свідчить напис на піраміді, для їхнього придбання по витрачено 40 тонн срібла). Воїни Олександра ікедонського вірили й носили його на шиї як амулет. Цибулеві — рослини класу Однодольні, найхарактернішими ознаками є цибулина, тричленна квітка й зонтикоподібне суцвіття.

Учень-«біолог». Квітки дрібні, правильні, юстатеві, з простою оцвітиною, що складається із шести зрослих біля основи пелюсток, розцілованих у два кола. Зазвичай у квітці є шість тичинок: одна маточка з трьома плодолистками. ІІлід — трикутна коробочка. Листки прості, трубчасті чи лілійні. Усі цибулеві — багаторічні трав'янисті рослини.

Учитель. Як ви вважаєте, з якими речовинами пов'язана особливість рослин родини Цибулеві?

Учень -«біолог». Найхарактернішою особовістю цибулевих є різкий запах. Він зумовлений наявністю в усіх тканинах рослини ефірних олій, які мають фітонцидні властивості. У цибулевих ці речовини також мають сильну антимікробну дію, тобто пригнічують життєдіяльність хвороботворних вірусів, бактерій, грибів, найпростіших паразитичних червів. За ознаками будови цибулеві досить близькі до лілійних. Подібними в них є цибулини, що мають різноманітну будову цибулини, тонкі втягувальні корені. Цибулеві — перехреснозапильні рослини. Запилення здійснюється комахами.

Висновок. Біологічними особливостями цибулевих є:


 • наявність цибулин зі втягувальними коренями;

 • комахозапилення;

 • фітонцидність.

(Висновок проектують на екран.)

Доповідь групи 3. Вегетативне розмноження рослин родин Лілійні та Цибулеві

Презентація опрацьованого матеріалу третьої групи «Квіткарі» за завданнями, які пропонують глядачі.

Учень-глядач (ставить питання)


  1. Як розмножити лілію — дивовижну рослину? (У пазухах листків утворюються дрібні цибулинки, їх збирають і наприкінці серпня висаджують у ґрунт.) (Демонстрація посівного матеріалу лілій)

  2. Як прикрасити шкільне подвір'я, присадибні ділянки тюльпанами? (Тюльпани найкраще почуваються на добре освітлених та захищених від сильних вітрів ділянках. їх не слід вирощувати на кислих ґрунтах. Висаджувати цибулини (видозмінені пагони) треба в середині жовтня, коли верхні шари ґрунту охолонуть до +6... +10 °С, бо за вищих температур цибулини вкорінюються повільніше. Слабко вкорінені цибулини погано переживають зиму, навесні відстають у рості.) (Демонстрація посівного матеріалу тюльпанів) Тюльпани зазвичай розмножують цибулинами, а насінне розмноження застосовують лише для створення нових сортів.

  3. Поміркуйте! Як посадити цибулю городню, знають, мабуть, усі. Але хто мені відповість, що таке «чорнушка». (Цибуля — дворічна рослина. Спочатку саджають цибулину — видозмінений пагін, утворюється суцвіття — зонтик. Після вицвітання утворюються плоди — «чорнушки».)

Доповідь групи 4. Лікарські властивості рослин

родин Лілійні та Цибулеві

Презентація опрацьованого матеріалу четвертої групи «Фітотерапевти».

Учень -«спікер». У народній медицині використовують багато рослин. У давні часи лікування травами прирівнювали до чаклунства. Існувала навіть професія — травник. Таких людей дуже поважали. Існували і книги — «травники», тобто зібрання відомостей про властивості рослин. Нині народні засоби отримали наукове обґрунтування і в сучасній медицині.

Учень-«фітотерапевт». В Україні близько 250 видів вищих рослин визнано лікарськими.

Так, із цибулини часнику та цибулі отримують вітаміни С, В, їх використовують для профілактики та лікування різноманітних захворювань, особливо дихальної системи.

Щоденне споживання 80-100 г зелених листків або цибулин цибулі городньої повністю задовольняє добову потребу людини у вітаміні С, а цибуля батун містить його удвічі більше. (Демонстрація зелених листків цибулі городньої, цибулі батун)

Дикорослі види — цибулю ведмежу, цибулю переможну та інші — можна вживати і в їжу, і як лікарські рослини.

Споживання часнику та цибулі є профілактичним засобом проти застудних та інших захворювань. Досить ефективним є вживання часнику під час епідемії грипу.

Учень-«літературознавець »   1. Мають ці рослини.

Під землею цибулини,

Фітонциди виділяють,

Що мікроби убивають!

Гострі, солодкі є сорти —

Не захворієш з ними ти!

На цибулю нарікають,

Що до сліз я допікаю!

Вибачте, та я не винна,

Бо я лікарська рослина,

Соком з медом почастую

І здоров'я подарую.


   1. Часничок я білозубий.

Ви мене не бійтесь, люди.

Хоч гіркий я — та корисний,

Всім мене потрібно їсти.

Хто мій зуб з'їдає сміло,

Буде мати зуби білі.

Учитель. Отже, якщо хочете бути здоровими — їжте часник та цибулю, а також використовуйте інші лікарські рослини.

♦ Чи знаєте ви, що первоцвіти лікують? Учень-«фітотерапевт»


    1. Знавці стверджують, що сон-трава добре допомагає від зубного болю, ревматизму. Цю рослину занесено до переліку лікувальних трав у офіційній медицині. В аптеках продається трава цієї рослини для використання у вигляді відварів у разі підвищеного тиску, прискореного серцебиття, для стимуляції дихання. Екстракт із листя прострілу широко використовують як заспокійливе в разі порушення сну (Демонстрація ліків, лікувальних трав, екстрактів)

    2. Ароматне кореневихце півників застосовують у медицині для присипок, зубних порошків, у дитячий зубній практиці.

    3. За яскраві квіти, які ніби горять на сонці, адоніс називають горицвітом, а в деяких місцевостях вони відомі як «жарки». Це одна з найдавніших лікарських рослин, траву й корені якої використовували в народній медицині різних країн.

Препарати адонісу застосовують для лікування серцевих хвороб, запалення нирок, задишки, набряків ніг.

    1. Потовчене листя проліски використовують для лікування виразок, поранень.

    2. Конвалія — гарна лісова рослина. Але вона славна не лише своєю красою. Ця лікарська рослина відома з глибокої давнини. Ще в середні віки знали її цілющі властивості й від випадіння волосся, хвороби очей, інсульту та паралічу.

В Англії настої конвалії продавали в позолочених та посріблених флаконах під назвою «золота вода». Її застосовували як засіб від головного болю, для зміцнення нервової системи, від інфекційних захворювань та як заспокійливе.

Конвалія містить серцеві глюкозиди. Препарати цієї рослини разом із глодом і валеріаною є гарним засобом від усіх нервових і серцевих хвороб, який використовують здебільшого в разі неврозів серця. (Демонстрація препаратів, малюнка конвалії)

У сучасній медицині різноманітні препарати конвалії — пігулки, екстракти, наістої — широко застосовують у поєднанні з препаратами валеріани та глоду.

З трави конвалії, зібраної під час цвітіння, готують есенцію, яку застосовують у гомеопатії.

Усі препарати конвалії добре регулюють і зміцнюють серцеву діяльність. Але пам'ятайте, що ця рослина дуже отруйна. (Демонстрація на екрані рослин — сон-трави, кореневища півників, адонісу, проліски, конвалії)

Слово ведучим (конкурсна ігрова програма).Конкурс для глядачів

     1. й ведучий. З літер, які утворюють слово «конвалія», скласти якомога більше слів (іменники в однині, загальна назва, без скорочень).

Враховують кількість слів, відзначають учасника, який склав.найдовше слово. (Кон, вал, лан, лак, Ока, Вол, ква, ява, вікно, яков, вінок, Ліна, явка, ві- кона, Яна, Іван, Ілона, коні, кіно, клан, клон, Ніл, Ніка, волан, коліно, олія, Біля, Ліван, колія) (Вітання переможця конкурсу)

Конкурс «Складіть слово»     1. й ведучий. Із запропонованих букв складіть слово — назву первоцвіту.

      1. й ведучий. Музична пауза. (Звучить фрагмент твору П. І. Чайковського «Пори року. Квітень».)

Конкурс «Хто більше?»

      1. й ведучий. Під кожний крок назвати первоцвіт. Повторювати рослини не можна, пауза понад 5 секунд — зупинка. Перемагає той, хто зробить більше кроків.

Наприклад: пролісок, шафран, тюльпан, півонія, півники, сон-трава, цикламен, рябчик, конвалія, гіацинт, мати-й-мачуха, примула, ряст та інші. (Вітання переможця конкурсу)

Конкурс «Чорна скринька»

Ведучий. Увага!

1. У Давньому Римі ця рослина була необхідною складовою раціону легіонерів, оскільки, за глибоким переконанням римлян, вона мала здатність надавати воїнам сили й мужності.

В Єгипті на будівництво пірамід зганяли тисячі рабів, яким давали цю рослину для запобігання хворобам. Давні греки і слов'яни в давні часи й середньовіччя вважали її незамінним засобом від укусів отруйних змій, тому вони назвали цю рослину «зміїною травою». Зараз цю рослину також уживають у їжу. Яка рослина в «чорній скриньці»? (Часник)


        1. В Україні це одна з найулюбленіших рослин. Вона має чимало місцевих назв. Ось деякі з них: вовча кукурудза, вовчі фіалки, дикий виноград, гладиш, любка, ранник, черемша польова та інші.-

Давні легенди розповідають, що її квітки виросли зі сліз нареченої, яка «виплакала» очі, очікуючи з далекого походу козака. Яка рослина в «чорній скриньці»? (Конвалія)

        1. Ця рослина відома ще з найдавніших часів (за 4 тис. років до н. е.) у різних народів, особливо на Сході. Її вживали в Давньому. Єгипті, вважаючи священною рослиною, поміщали в саркофаги разом із муміями, вірили в чудодійну силу амулетів, зроблених із неї.

В Україні в роки розпалу інфекційних хвороб у кожній хаті розвішували вінки з цієї рослини. Люди вірили, що вона захищає від хвороб, і, як виявлялося пізніше, недарма. Яка рослина в «чорній скриньці»? (Цибуля городня)

Гра «Екологічний брейн-ринг»

На сцені дві команди по шість учасників у кожній. Правила гри загальновідомі, за бажанням ведучого їх можна змінити.

Запитання для гри  1. Існує легенда, яка розповідає, що ці квіти — ніжний, щасливий сміх мавки, героїні «Лісової пісні» Лесі Українки, що перлинами розкотилися по лісу, коли вона вперше відчула радість кохання. Ці квіти — улюблені рослини багатьох видатних людей: П. І. Чайковського, Лесі Українки, Софії Ковалевської. Назвіть цю рослину. (Конвалія)

  2. Я квітку не можу зірвати,

Бо їй, як людині, болить.

Як нам, моє серце крилате,

Під сонцем їй хочеться жити.

Назвіть автора цих пронизливих рядків. Це український поет. (В. Сосюра)

  1. х пристрасними прихильниками були Рішєльє, Вольтер, Бірон, Людовік XVIII, австрійський імператор Франд II. Про них складали легенди, розповідали казки. Ними славетні Нідерланди. Хто вони? (Тюльпани)

  2. Ця ранньовесняна квітка спочатку цвіте, розпускаючи свої яскраво-жовті кошики, а вже потім на ній з'являється листя, через що квітка й одержала свою назву. Назвіть її. (Мати- й-мачуха)

  3. У різних куточках нашої країни на запитання, якого вони кольору, дадуть різну, відповідь; одні скажуть — блакитного, як весняне небо, інші заперечать — золотистого, як сонячний промінчик, треті — білого, як сніг, який не встиг розтанути. І всі будуть праві, тому що під однією назвою вони знають різні квіти. Яка їх спільна назва? (Проліска)

  4. Давні римляни щорічно навесні влаштовували веселе свято, присвячене богині садів і квітів. Пізніше на її честь почали називати весь рослинний світ. Хто вона? (Флора)

(Музична пауза. Звучить «Вальс квітів» П. І. Чайковського.)

  1. Ця симпатична рослина відома набагато менше, ніж тюльпан чи конвалія. У перекладі з латини її назва означає «шахова дошка». Дійсно, пелюстки багатьох видів строкаті, ніби розфарбовані світлими й темними, майже прямокутними плямами, що чергуються. Через красу та дивовижне забарвлення квітки цієї рослини часто стають здобиччю збирачів букетів.

  2. м загрожує повне знищення, тому їх занесено до Червоної книги. Хто вони? (Рябчики)

  3. Про походження цього первоцвіту в середні віки склали цікаву оповідку. Одного разу апостол Петро випустив з рук довірені йому ключі від Царства Небесного. В'язанка золотих ключів, падаючи від зірки до зірки, полетіла на Землю, і в тому місці, де вона впала, виросла жовта квітка. І хоча янгол, посланий святим Петром^ повернув ключі, їх відбиток залишився на землі. З того часу кожного року виростають квіти, що відчиняють двері теплій погоді. Що це за квіти? (Примула.)  1. Вважають, що ця рослина має пророчу силу. Якщо покласти її на ніч біля голови ліжка, вона покаже людині її долю уві сні. Вважають також, що людина, яка засне в цій траві,

набуває здатності пророкувати уві сні майбутнє. Назвіть цю рослину. (Сон-трава)

  1. Під час запліднення у квіткових рослин обов'язковою умовою є потрапляння пилка на приймочку маточки. Яке фізичне явище сприяє цьому? (З'ясовано, що пилок усіх квіток заряджений позитивно, а маточка — негативно. Різнойменні заряди притягуються.)

  2. Квітки цих первоцвітів, що потребують охорони, неправильні, зі шпорцем, фіолетові, білуваті або жовті, зібрані в гарне суцвіття. Ця рослина — медонос. Назвіть її. (Ряст)

  3. У давнину ця рослина була славетна своїми чудодійними властивостями. Казали навіть, що злі духи зникають із тих місць, де вона росте. Вважають, що достатньо протягти нитку крізь шматочок цієї рослини та одягнути її на шию, щоб захиститися від будь-яких диявольських примар. У давньому Китаї юнак, освідчуючись дівчині, приносив їй цю квітку. Якщо вона приймала її, це означало, що дівчина погоджується вийти заміж за цього юнака. Що це за рослина? (Півонія)

Доповідь групи 5. Охорона рослин

Презентація опрацьованого матеріалу п'ятої групи «Екологи». До цієї групи входять «праців- ники-екологи» заповідника «Кінбурнська коса», який знаходиться під охороною Всесвітньої організації ЮНЕСКО.

Учитель. Які рідкісні та зникаючі види рослин занесено до Червоної книги України? У ч е н ь - « е к о л о г»


   1. Червона книга — це список видів рослин, які перебувають під загрозою зникнення. Роботу вчених різних країн у цьому напрямку координує Комісія з рідкісних і зникаючих видів, яка працює при Міжнародний спілці з охорони природи (МСОП). В Україні перше видання Червоної книги побачило світ 1980 р., а друге — 1996 р. (На екран проектують зображення Червоної книги України.)

   2. Із родини Лілійні до Червоної книги України занесено такі рослини: рябчик шаховий, рябчик малий, рябчик руський, лілія лісова, тюльпан гранітний, тюльпан дібровий, тюльпан скіфський, тюльпан Шренка. (На екран проектують названі рослини.)

   3. Із родини Цибулеві до Червоної книги України занесено такі рослини: цибуля лінійна, цибуля коса, цибуля, пряма, цибуля ведмежа тощо. Цибулю ведмежу часто називають черемшею.

   4. Ранньою весною браконьєри продовжують нещадно винищувати її. (На екран проектують названі рослини.)

Запам'ятайте!

Збирання рослин, занесених до Червоної книги, їхніх плодів і насіння заборонено!

Невиконання цих вимог можуть спричинити зникнення таких видів не тільки з території нашої країни, а й із планети взагалі. Ми маємо добре знати рідкісні та зникаючі види рослин, охороняти їх, не допускати, аби їх зривали. .

Пояснюйте оточуючим, що ці рослини треба берегти й охороняти, інакше вони можуть зникнути назавжди. Особливо зверніть увагу на рослини, що квітнуть рано навесні — ранньоквітучі, які стали рідкісними (цикламен Кузнєцова, пролісок білосніжний, сон великий, горицвіт весняний).

Бережіть їх!

Учитель. Назвіть причини зменшення чисельності та зникнення деяких видів рослин.

Учень-«еколог». Переважна більшість рослин — красиві декоративні рослини, які є одним із провісників весни. Ця краса не лише спонукає до почуття прекрасного, але і є об'єктом наживи.

Люди, байдужі до майбутнього, безжально виривають первоцвіти разом із підземними пагонами, що й призводить до зменшення чисельності видів.

Зникають рослини внаслідок (на екрані):

масового зривання на букети, як лікарських

та харчових рослин;

руйнування степової рослинності;

викопування та витоптування травостою;

проведення осушувальних робіт;

вирубування лісів

(Лунає заклик охороняти рослини (вірш). Танець.«Весняна веселка квітів».)

III. ЗАВЕРШАЛЬНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ

Ось і добігає кінця свято первоцвітів. Я гадаю, що ми досягли мети цього заходу: дали вичерпну відповідь на питання, почули розповіді своїх однокласників, розглянули гербарії, таблиці, малюнки, обговорили питання в групах.

Федір Тютчев писав:

Не то, что мните вы, природа:

Не слепок, не бездушный лик —

В ней есть душа, в ней есть свобода,

В ней есть любовь, в ней есть язык.

Отже, розумійте природу. Людина, яка вирощує рослини, милується красою природи, творить красу для щастя та радості іншої людини, не здатна на зло, підлість, цинізм,, безсердечність.

Хочеться сподіватися, що епіграф нашої програми залишиться не просто словами, а стане девізом кожного любителя природи.

Чекаємо на вас у рядах активних учасників Всеукраїнської акції «Первоцвіт».

Сонце дає нам енергію любові.

Повітря дає нам енергію життя.

Вода дає нам енергію чистоти.

Рослини дають нам енергію сили.

Земля дає нам енергію добра.

Хай вічно духмяніють Великі сили Природи.Дякую за співпрацю!

(Діти співають пісню «Ми бажаєм щастя вам».)

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал