Відділ освіти красноармійської міської ради міський методичний кабінет педагогічний тренінг для вчителів середніх І старших класів Укладач: Фіщук Т. М. керівник ммо вчителів біології Красноармійськ, 2014Сторінка1/3
Дата конвертації11.12.2016
Розмір0.5 Mb.
  1   2   3
ВІДДІЛ ОСВІТИ

КРАСНОАРМІЙСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

МІСЬКИЙ МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ

Педагогічний тренінг

для вчителів середніх і старших класівУкладач:

Фіщук Т.М.

керівник ММО

вчителів біології

Красноармійськ, 2014

Схвалено науково-методичною радою міського методичного кабінету

відділу освіти Красноармійської міської ради
(протокол від 27. 05.2014р. №9)

Матеріал з тренінгу допоможе розвивати у вчителів комунікативні навички, засоби позитивного проектування індивідуального розвитку учня, актуалізації особистого досвіду у спілкуванні з учнями, розкриє різні способи ефективної професійної саморегуляції, гнучкості й пластичності в процесі зміни комунікативної позиції в контактах з колегами, взаємопідтримки і взаємодопомоги по відношенню один до одного, відпрацювання невербальних засобів спілкування.

Рекомендовано керівникам ММО, ШМО, учителям різних предметів, для шкільних психологів, заступникам директорів, студентам.

Педагогічні тренінги для вчителів середніх і старших класів. Навчально-методичні матеріали /Укладач: Т.М.Фіщук – Красноармійськ, 2014 – 11с.

© Т.М.ФІЩУК

Педагогічний тренінг

для вчителів середніх і старших класів

Усе розсмикано в людині, усе неспокійно й галасливо;

усе – витрата й розтрата, усе – тривоги й страхи;

і лише тихе сонце підтримує життя, відновлює сили,

пробуджує любов і надію.

Із записної книжки Симона Соловейчика

Педагогічний тренінг для вчителів середніх і старших класів націлений на розвиток у них комунікативних навичок, засобів позитивного проектування індивідуального розвитку вчителя і учня, актуалізації особистого досвіду у спілкуванні з колегами та учнями, способів ефективної професійної саморегуляції.  

Цикл «Учитель - школа»                                         

Вправа «Зміна позиції»

Мета вправи: розвиток у вчителів гнучкості й пластичності в процесі зміни комунікативної позиції в контактах з колегами. Група сідає в коло. За бажанням вибирається один учасник, який, рухаючись за годинниковою стрілкою, вступає в нетривалі розмови з кожним членом групи. Інші учасники слухають, оцінюючи, які комунікативні засоби були застосовані, чи змінюється стиль бесіди відповідно до індивідуальністі нового партнера, чи змінюється комунікативна позиція у ведучого. Колективне обговорення проводиться в двофазному режимі. На першій фазі свої враження висловлюють члени групи, з якими ведучий розмовляв. На другій - група вислуховує самого ведучого, аналізуючого почуття і переживання, що виникли у нього в ході багаторазової зміни комунікативної позиції при переході до нового співрозмовника.                                           Вправа «Місток»

 Мета вправи: створення консолідованого педагогічного колективу, розвиток у вчителів взаємопідтримки і взаємодопомоги по відношенню один до одного, відпрацювання невербальних засобів спілкування.

Учасники сідають в коло, в центрі якого по діагоналі психолог або керівник викреслює крейдою лінію. Умови гри він пояснює таким чином: «Уявіть, що ця лінія - місток через бурхливу гірську річку. Внизу під таким підвісним, хитним на вітрі містком, бушує річка. Пройти по мосту в один кінець може тільки одна людина: ніде розминутися. Завдання гри полягає в тому, щоб два подорожуючих, що рухаються назустріч один одному, зуміли пройти по містку в протилежні сторони і не звалитися вниз. Хто хотів би спробувати? З групи за бажанням виходять два учасники. Рішення даної задачі попередньо не обговорюється, люди діють спонтанно, починаючи йти по ігровому «містку» назустріч один одному. При зустрічі вони повинні домовитися, застосовуючи мінімум слів і витрачаючи на переговори не більше однієї хвилини. Після програвання вправи слід розглянути такі питання: хто проявив ініціативу у вирішенні комунікативної задачі і хто був веденим, намагалися учасники гри допомогти один одному або навпаки, намагалися досягти тільки своєї мети, не замислюючись про партнера, які засоби більш ефективні в подібній умовно небезпечної ситуації?                                        

 Вправа «Карниз»

Мета вправи: зміцнення в педагогічному колективі доброзичливості, відкритості та взаємодопомоги по відношенню один до одного. Вчителі встають один за одним, стикаючись плечима і орієнтуючись на крейдову пряму лінію, проведену психологом. Він говорить: «Ця риска - карниз висотного будинку. Носок ваших туфель - край цього карниза. Один чоловік з нашої групи, за бажанням звичайно, повинен пройти по карнизу і не впасти вниз. Завдання групи - допомогти йому в цьому. Дозволяються підтримки у вигляді фізичних контактів, короткі розмови. Головне - це пройти по карнизу! Потім учасник, який «йшов по карнизу будинку», розповідає свої враження: на яких відрізках шляху він відчував підтримку, де йому було важко впоратися з ігровою завданням і чому. Члени групи також обмінюються думками, чому в одних випадках підтримка була успішною, а в інших - ні. Якщо відбулося «падіння» гравця з імпровізованого «карниза», наразі також обговорюється в групі.                                           

Вправа «Черга»

Мета вправи: розвиток у вчителів форм безпосереднього комунікативного поведінки, здатності до спонтанного ігрового спілкування, розкутості і внутрішньої свободи.

З групи вибираються вісім чоловік, з яких один - ведучий. Семеро людей стають один за одним як би в чергу, а восьмий повинен пройти до прилавка магазину без черги. Він зав'язує розмову з кожним вартим, намагаючись досягти своєї мети. Черга при цьому має ігрову задачу не пропустити «нахабу» до прилавка. У цей час інші члени групи розсаджуються амфітеатром і спостерігають за тим, що відбувається. Потім проводиться загальне обговорення. Аналізується кожен комунікативно-змістовний момент гри: хто із стоячих у черзі поступився і хто не пропустив «нахабу», які кошти були застосовані водящим (прохання, погрози шантаж).                                          

Вправа «Удвох»

Мета вправи: формування внутрішніх засобів гнучкості й пластичності в процесі зміни комунікативних позицій. Психолог пропонує членам групи розділитися на пари. Вправа містить три ігрові завдання: партнери сідають спина до спини і протягом 5 хвилин ведуть розмову; наступні 5 хвилин вони розмовляють, коли один сидить, а інший стоїть перед ним, почергово міняючись позиціями «зверху» і «знизу»; потім вони сідають один навпроти одного і «розмовляють» тільки очима протягом 10 хвилин. Після вирішення кожного завдання пара обмінюється враженнями. В кінці організується загальне колективне обговорення того, яка ігрова задача була найбільш легким і приємним, коли в спілкуванні з'явилися труднощі і чому, в якій з пар виник психологічний контакт.

                                   Вправа «Акваріум»

Мета вправи: тренування найбільш успішних в комунікативному відношенні форм поведінки учасників групи, пошук засобів ефективного індивідуального стилю професійної діяльності. Група ділиться на дві рівні підгрупи, одна з яких сідає у центрі кола, а інша - розташовується навколо неї. Утворюються два кола - внутрішній і зовнішній, на зразок акваріума. Учасникам, що знаходяться у внутрішньому колі, психолог дає тему для дискусії. Підходять конкретні, реальні і актуальні для вчителів теми, взяті зі шкільного життя: «Учень зірвав урок», «У класі важко налагодити хорошу дисципліну», «Діти не хочуть вчитися» та ін. Тема обговорюється за принципом «тут і тепер», в відповідно до якого учасники внутрішнього кола реагують на слова і форми поведінки своїх партнерів, що виникають в дану хвилину, в даний момент. Учасники зовнішнього кола нічого не говорять. Їх завдання: кожен повинен вибрати кого-небудь з учасників внутрішнього кола і спостерігати за ним. Вони помічають, як їх «об'єкт» поводиться в дискусії, які комунікативні засоби застосовує, чи робить підтримку партнерам по спілкуванню, активний чи пасивний, лідирує або прагне зайняти позицію веденого. Приблизно через 15-20 хвилин учасники міняються місцями. Психолог може або запропонувати нову тему, або продовжити стару, якщо виникла цікава і змістовна дискусія. На загальному обговоренні вся група сідає в коло і аналізує різні форми поведінки учасників, що відбувалися в групі події, виділяє найбільш ефективні комунікативні засоби.                                    

  Цикл «Учитель - клас»                                      

Вправа «Атмосфера»

Мета вправи: розвиток комунікативних засобів формування в класі емоційного благополуччя і позитивної атмосфери.

Учасники групи зручно влаштовуються в кріслах, розслабляються і закривають очі. Психолог в спокійній і м'якій манері вимовляє приблизно такий текст: «Згадайте зараз найприємніше подія, яка нещодавно у вас сталося. Що ви відчували? Відтворіть якомога виразніше свої відчуття з приводу цієї події: радість, задоволення, блаженство, заспокоєння. Постарайтеся тепер зберегти свій внутрішній стан і кожну картинку, яку я буду зараз словесно описувати, насичуйте позитивними емоціями. Ви входите в уявлюваний клас: відчуйте бадьорість і впевненість у собі. Входячи в клас, привітайтеся з хлопцями, посміхніться їм. Знайдіть внутрішній стан, що зберігає розумний баланс між стриманою строгістю і відкритої доброзичливістю. Ви йдете до свого столу. Яку позу вам хочеться прийняти? Уявіть, що ви сідаєте в зручній для вас позі і починаєте урок. А тепер у своїй уяві пройдіть за класом. Постарайтеся знайти зручний темп ходьби - не занадто швидкий, але і не повільний. Підтримуйте в собі внутрішній темпоритм, який дозволяє вам продемонструвати перед класом професіоналізм, авторитетність, впевненість в собі. Уявіть, як ви йдете. Ви склали руки за спиною? Або схрестили їх на грудях? Знайдіть зручний для вас жест, щоб відчувати себе вільно і впевнено. Пам'ятайте, що вибрані вами зручна поза, відповідні вам ритм руху і стиль спілкування створять умови вашого нормального самопочуття і емоційно-позитивної атмосфери в класі.» Після виконання даної вправи вчителя обмінюються своїм психотехнічних досвідом: яким чином кожен з них знайшов для себе оптимальні форми поведінки, що він при цьому відчував, які труднощі є в реальній роботі в школі. 

 

Вправа «Коло уваги»(за К.С. Станіславським)

Мета вправи: тренування функції уваги, вміння оперативно зосереджуватися і концентруватися в процесі навчання. З групи за бажанням вибирається один учасник, якому треба справитися з наступним завданням. Вчителі встають перед ним у випадковому порядку. Ведучий повинен визначити для себе внутрішні відчуття, відповідні «малому», «середньому» та «великим» колам уваги. Спочатку йому пропонується за допомогою погляду зосередитися на якомусь одному учаснику групи, потім розширити своє бачення до обсягу «середнього» кола, що включає 5-7 учасників. Як тільки ведучий відчує, що його увагу стало стійким, він може перейти до «великого» колі, в який входить вся група. При виникненні відчуття, що увага розсіюється і втрачає свою стійкість, слід повернутися до попереднього колу і повторити вправу. У групі обговорюються відчуття водить, які він зазнав при виконанні вправи: які внутрішні засоби він застосовував для утримання стійкості своєї уваги, як домагався високої концентрації уваги, які у нього були труднощі при переході від одного кола уваги до іншого. Корисно організувати також колективний обмін психотехнічних професійним досвідом між вчителями.                       

                   

  Вправа «Збити ритм»

Мета вправи: формування ефективних засобів управління класом підлітків і старшокласників. У даній ігровій ситуації психолог пропонує одному учаснику стати «вчителем», а решті - «підлітками» або «старшокласниками». Ігрова завдання полягає в тому, щоб швидко, протягом 1-2 хвилин втихомирити клас школярів, які почали голосно розмовляти, крутитися і всіляко порушувати дисципліну. «Учитель» може застосувати адміністративні заходи впливу, зробити зауваження або підвищити голос. Найбільш ефективні ті засоби впливу на клас, які дозволяють привернути увагу хлопців, заспокоїти найактивніших лідерів, тобто засоби психотехнічного порядку. Потім учасники аналізують вибрані «вчителем» способи впливу, з них виділяються найбільш ефективні. Відбувається також обмін професійним досвідом між учасниками групи.    

Вправа «перехопити ініціативу»

Мета вправи: розширення діапазону професійних можливостей учителів щодо успішного утримування своєї провідної, керуючої позиції в навчально-виховному процесі. З групи учасників вибираються два «актора», решта-спостерігачі. «Актори» грають ролі співрозмовників, які розмовляють на якусь тему, наприклад, «Найкращий художник ...» («Найкраща музика ...», «Найкращий відпочинок ...», «Найкраща система навчання» і т.п.). Задаються також етапи розмови: на першому один співрозмовник тримає ініціативу, а інший грає пасивну роль - слухає і підтакує; на другому етапі пасивний співрозмовник повинен зуміти перехопити ініціативу у першого і нав'язати йому свою точку зору. Зрозуміло, перший при цьому буде намагатися утримати за собою комунікативне лідерство. Далі учасники групи аналізують можливі в таких випадках кошти «захоплення комунікативного простору» або боротьби за керування ситуацією. Важливо звернути увагу на виникаючі у педагогічній діяльності ситуації подібного типу, в яких школярі (найчастіше це підлітки) починають особистісно самостверджуватися, використовуючи слабкості вчителя.    

     

Вправа «Почуття в педагогіці»

Мета вправи: розвиток професійно важливих якостей вчителів, пов'язаних з використанням почуттів у педагогічній діяльності. Група вчителів розсідається в коло. Деяким з них психолог роздає картки, на яких позначені людські емоції. Рекомендується наступний набір: «Радість», «Гнів»; «Байдужість», «Розчарування», «Обурення», «Обурення», «Підтримка», «Заохочення», «Зацікавленість». Вчителі, які отримали картки, повинні підготувати невеличке виступ перед групою з описом ситуацій навчання та виховання підлітків і старших школярів, в яких використання даних почуттів було б педагогічно доцільно. Інші члени групи доповнюють кожен виступ своїх колег.                                

              

      Цикл «Учитель - учень»                                           

  Гра «Позиційне спілкування»

Мета гри: розширення діапазону комунікативних засобів вчителя, пошук ефективного індивідуального стилю педагогічного спілкування з учнями середніх і старших класів. Гра проводиться в три етапи. На першому етапі психолог пропонує двом учасникам групи програти одну з типових ситуацій, узятих з взаємодії вчителя і учня-підлітка або старшокласника. Інші учасники спостерігають. Можливі наступні ситуації: «Учень зірвав урок, і вчитель викликав його для бесіди»; «Учень курить в школі», «У старшокласниці різко знизилася успішність» і т.п. Обрана ситуація програється у відповідності з заданими комунікативними позиціями: «вчитель» виступає суворим, які реалізують формально-оцінюючий стиль, а «учень» виправдовується, мовчки вислуховує нотацію «вчителя». Потім відбувається загальне обговорення: які відчуття і враження отримав «учень» від такої бесіди, як почував себе «вчитель», які думки та емоції викликала дана сцена у групи. Досить часто вчитель, який грав роль учня, з подивом зізнавався, що ніколи б не подумав, що жорсткі, директивні заходи впливу, справедливо застосовуються для покарання недбайливого школяра, народжують в останньому таку пригніченість, пасивність, а іноді і роздратування. Учасники групи приходять до висновку, що застосування авторитарних засобів спілкування з підлітками та старшокласниками в цілому мало ефективно. На другому етапі програється та ж ситуація спілкування вчителя і учня, але міняються «актори» і задані комунікативні позиції. Учаснику групи, що грає роль учителя, пропонується перейти на припрошує тон (наприклад, у дорогій елітній школі вчитель змушений вмовляти сина мільйонера), в той час як старшокласник поводиться зарозуміло і зухвало. Групове обговорення результатів другого етапу гри присвячено аналізові того, з яких причин виникають ситуації залежності вчителя від учня і як їх подолати або уникнути. На третьому етапі організується груповий пошук засобів і способів, що допомагають вчителю налагодити психологічно повноцінне спілкування з учнем на прикладі тієї ж ситуації, але при цьому реалізувати педагогічну керуючу позицію. Розглядаються питання: як вчителю слід почати розмову зі школярем, як сісти, які фрази і коли говорити, яку атмосферу і настрій повинна носити така бесіда.                       

 Вправа «Мій самий важкий підліток» 

Мета вправи: обмін між вчителями досвідом спілкування з важким підлітком, пошук ефективних способів взаємодії з учнем, що порушує дисципліну в класі. Група вчителів розсідається в коло. За бажанням протягом 10-15 хвилин кожен з них розповідає одну з найважчих у педагогічному відношенні ситуацій його спілкування з підлітком. Він звертає увагу групи на те, що робив, переживав і відчував, а також на те, які були результати при застосуванні тих чи інших заходів впливу. В ході одного заняття вдається зазвичай вислухати 4-5 випадків, узятих з реального професійного досвіду вчителів. На колективному обговоренні досягаються наступні цілі: учитель-оповідач отримує від групи підтримку; учасники обмінюються досвідом спілкування з учнем у проблемних ситуаціях. Важливо і те, що психолог має можливість продемонструвати застосування психологічних засобів для вирішення конкретних педагогічних завдань: як слід говорити, що слід робити, яку позицію необхідно зайняти.    

  Вправа «Моя юність»

Мета вправи: активізація спогадів вчителів, віднесених до часу, коли вони були дівчатами (або юнаками). Група вчителів сідає в коло і по черзі (або за бажанням) згадують випадки зі свого особистого досвіду: «Саме радісна подія моєї юності» або «Найсумніше подія моєї юності».  Виконання вправи буде успішним, якщо учасникам групи вдасться відчути себе такими, якими вони були в юності, яскраво і чітко відчути свої юнацькі переживання.Цикл «Я - вчитель»

Вправа «Уповільнення»

Багато жінок-вчительки, які мають сім'ї і дітей, перебувають у постійній напрузі через те, що вони прагнуть зробити багато справ одночасно і скрізь встигнути. Деякі складають для себе списки справ, які викреслюють по мірі їх виконання. Вчительки говорять про те, що відчувають постійний страх, що «вони не встигнуть», прискорюють ритм власного життя, намагаючись цінувати кожну хвилину і не дозволяючи собі «відволікатися по дурницях». До таких «дрібницях» вони часто відносять хвилини відпочинку, споглядання чи насолоди маленькими радощами життя. Як наслідок цього, жінки починають дратуватися, відчувають перевтому, скаржаться на головні болі, безсоння. У такому стані вони не знаходять ні сил, ні часу для спокійної і ґрунтовної бесіди з учнем-підлітком, яка вчинила проступок, або зі старшокласником, нужденним в особистому, задушевної бесіди.

Мета вправи: уповільнення внутрішніх темпоритмів, створення енергетичного балансу, стану врівноваженості й стабільності. Психолог просить членів групи зняти наручний годинник і відкласти їх убік. Протягом приблизно 15-20 хвилин учасниці групи фіксують вільні асоціації на чистому листку паперу: слова і фрази, які першими приходять в голову. Після цього психолог розсаджує групу парами. Партнери прочитують один одному асоціації та обмінюються враженнями. Бесіди в парах тривають 20-30 хвилин. При цьому психолог рекомендує говорити повільно, як би «зважуючи» кожне слово, не стежити за часом, а постаратися насолодитися кожною хвилиною спілкування. Для організації подальшого групового обговорення учасниці сідають у коло. Психолог ставить такі питання: «Хто зазнав задоволення від бесіди зі своїм партнером?», «Хто відчув, що відпочив?», «Як ВИ думаєте, скільки пройшло часу з початку нашого заняття?» У групі обговорюються відмінності в переживаннях внутрішнього, суб'єктивного та реального часу, відчуття, отримані членами групи, яким вдалося сповільнитися і які цього зробити не змогли.

Вправа «П'ять хвилин»

Мета вправи: подолати «стрес квапливості», нейтралізувати емоційну напругу, зміцнити прагнення вчителів до досягнення стану внутрішньої врівноваженості. Вправа починається з наступних слів психолога: Уявіть, що ви йдете до автобусної зупинки і бачите, як під'їжджає потрібний вам автобус. Що ви зробите? Спокійно скажете собі, що не будете поспішати, незабаром підійде інший, або різко побіжите до нього, щоб заощадити п'ять хвилин? Подумайте про те, що вам вдалося встигнути в автобус і, важко дихаючи, ви протискуватися між пасажирами. П'ять хвилин у вас в запасі. Що ви будете робити протягом цих п'яти хвилин, які вам вдалося заощадити, витративши певні зусилля? В ході групового обговорення часто з'ясовується, що вчителі знаходяться в постійній поспіху, прагнучи зекономити кожну хвилину навіть тоді, коли в цьому немає особливої ​​необхідності. Багато хто дійсно не можуть уявити, що вони будуть робити в ці зекономлені п'ять хвилин, і приходять до висновку про марність «стресу квапливості» і його шкідливий вплив на своє самопочуття.Вправа «Головне - другорядне»

Мета вправи: зниження «стресу квапливості», вироблення у учасників групи внутрішніх засобів оптимального планування свого життя і роботи. Психолог пропонує вчителям на листку паперу написати 10-12 справ, які для них в даний час найбільш важливі. Рекомендується складати список справ по мірі їх суб'єктивної значущості: на першому місці - найважливіше, на другому - менш і т.д. Після цього психолог просить групу сісти в коло, розслабитися і закрити очі. Він говорить: «Постарайтеся представити себе в кінці життя, наче вам зараз років 70-75. Ви вже давно на пенсії, не працюєте, займаєтеся онуками, домашнім господарством, гуляєте з такими ж, як і ви, літніми жінками. Ви часто думаєте про своє життя, згадуючи найсумніші її події або найрадісніші. Уявіть, що з цього часу ви зараз дивитеся в своє сьогодення і оцінюєте, що для вас головне і що другорядне. Наприклад, ви можете подумати про те, як багато часу і сил віддавали якомусь заняттю, яке не мало для вашого життя великого значення і тільки здавалося вам дуже важливим. А тепер візьміть новий аркуш паперу і складіть список своїх занять за ступенем значущості їх для вашого життя, як би від імені вас, дивиться на своє життя зі своїх 70-75 років. Порівняйте два отриманих списку. Які ваші заняття залишилися для вас такими важливими і значущими? Які заняття втратили свою значущість і чому? » При загальній розмові групи психологу слід показати різницю між активністю і результативністю життя людини. Високий рівень активності (багато справ, постійна зайнятість, висока інтенсивність спілкування) означає не виконання значущих справ, а часто - метушливу витрату часу по дурницях і штучна підтримка внутрішньої напруги через страх щось не встигнути. Необхідно виділити в своєму житті головне і намагатися так будувати свій час і життя, щоб основні зусилля були витрачені на досягнення головної мети, а другорядні справи або взагалі були виключені зі «списку», або були відкладені на якийсь період.

Цикл «Учитель - сім'я»

Вправа «Безумовна любов»

Дії оцінювання та контролю, важливі для педагогічної діяльності, багато вчителів переносять у взаємини із своїми власними дітьми. У родині жінки-вчительки залишаються педагогами, продовжуючи внутрішньо «ставити оцінки» своїй дитині: це - добре, а це - погано. Дитина починає відчувати, що його люблять тільки тоді, коли він веде себе добре, і не люблять, якщо він здійснює проступок. Як наслідок цього, він відчуває невпевненість в собі, підвищену тривожність, втрачає відчуття врівноваженості. Така дитина або намагається завжди догодити суворої матері-вчительки, або бунтує, поводиться зухвало агресивно, демонструючи, що він не потребує материнської любові.

Мета вправи: обговорити з вчителями важливість безумовної любові до своїх дітей. Психолог пропонує групі поговорити про труднощі, які відчувають вчителі при вихованні власних дітей. Які з цих труднощів їм вдалося подолати, а які - ні? Які зміни в поведінці своєї дитини вчителька могла б відзначити? У чому змінилася вона сама? Можна зачитати слова Р. Кемпбелла, яскраво виражають зміст і сенс безумовної любові в сімейному вихованні дітей: «Любити дитину безумовно - значить любити його незалежно ні від чого. Незалежно від його зовнішності, здібностей, достоїнств і недоліків, плюсів і мінусів, краси і потворності. Незалежно від того, що ми чекаємо від нього в майбутньому, і, що найважче, незалежно від того, як він веде себе зараз ... Безумовна любов означає, що ми любимо дитину, навіть якщо його поведінка викликає в нас відраза. Важливо, щоб при обговоренні були показані переваги безумовної любові перед оцінним ставленням. Дитина, яку люблять тільки тому, що він є, відчуває себе захищено, він упевнений в собі, має почуття власної гідності, стабільний, у нього розвинене почуття внутрішньої рівноваги і позитивної самооцінки. У міру дорослішання у найважчих життєвих ситуаціях він зможе успішно контролювати себе, прагнучи до високої якості свого життя, маючи впевненість у тому, що він людина, гідний любові та поваги.
Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал