Усна народна творчість



Скачати 42.11 Kb.
Дата конвертації02.04.2017
Розмір42.11 Kb.
ТипУрок
Урок читання 4 клас на тему :

«Усна народна творчість»

Учитель I –ї категорії початкових класів

Драбово-Пристанційної ЗОШ I-III ступенів

Драбівського р-ну,Черкаської обл.

Хитрик Надія Григорівна

МЕТА: повторити жанри усної народної творчості; збагатити уявлення дітей про малі форми усної народної творчості, розвивати пам’ять, мовлення, увагу,логічне мислення, виховувати інтерес до читання, до народної творчості.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Учитель:- Наш сьогоднішній урок позакласного читання присвячений усній народній творчості. 

-Що таке усна народна творчість? (Народна мудрість)

- Чому усна? Чому народна? Чому творчість?(Передавалась з уст в уста;складав сам народ;від слова творити)

ІІІ. Робота в групах.

- Щоб охопити весь необхідний матеріал, нам потрібно об’єднатись у групи. Кожна група має свою назву:

І група – «Скоромовки»;

ІІ група – «Загадки»;

ІІІ група – «Приказки і прислів’я»;

ІV група – «Пісні»;

V група – «Лічилки».

1 група –«Скоромовки»

Учні: Своєрідним фольклорним жанром є скоромовки. Їх цінність полягає в тому, що в них підбираються слова, вимова яких вимагає певних зусиль і сприяє виробленню дикції, правильної артикуляції, що підвищує культуру мовлення. Наш народ любить скоромовки тому, що їх виконання сприймається як весела забава: той, хто прагне швидко продекламувати скоромовку, часто потрапляє в кумедне становище.

Завдання. Закінчте скоромовки.

1. Хитру сороку спіймати морока,

А на сорок сорок -… (морок)

2. Бабин біб розцвів у дощ,

Буде бабі біб у … (борщ)

3. Босий хлопець сіно косить,

Роса росить ноги … (босі)

2 група «Загадки»

Учні: Загадка – це цікава задача. Вона має форму питального, або розповідного речення, в якому слова часто римуються. У загадках називається не сам предмет, а подібний до нього за істотними ознаками.

Жовті зуби маю

І усі ховаю,

Довгі коси маю,

Та не заплітаю. ( Кукурудза)

Маленький, кругленький, а за хвіст не піднімеш. (Клубок)

Розстелений кожушок, а на ньому посіяний горошок. (Небо та зорі)

Хоч сам не біжить, а стояти не велить. (Мороз)

Сама холодна, а інших припікає. (Кропива)

3 група «Приказки і прислів’я»;

Учні: Прислів'я - це короткі влучні вислови повчального змісту.

  Прислів,я та приказки  відображують риси людей, за які поважали наші пращури людину або, навпаки,засуджували.При́казка — жанр фольклорної прози, короткий сталий образний вислів, нерідко становить частину прислів'я, але без висновку, і вживається в переносному значенні. Часто приказка є скороченим прислів’ям.

Зимою деньок, як комарів носок.

Весна ледачого не любить.

Сій вчасно, вродить рясно.

Завдання. Впишіть недостаючі слова. Поясніть зміст прислів’їв.

Пташка красна своїм пір’ям, а … - знанням.

Зробив діло - …сміло.

Маленька праця … за велике безділля.

Краще синиця в жмені, ніж журавель в … .

… камінь точить.

Без праці нема життя і … .

В кожного солов’я … своя.



4 група «Пісні»;

Учні: Народна пісня – невеличкий усний віршований твір, що співається.   Перший жанр усної народної творчості, з яким людина знайомиться з перших днів свого життя, - це колискові пісні. Коли в сім’ї народжується дитина, поруч з нею постійно знаходиться матуся. А коли вона кладе дитя спати, то співає пісні

Учитель:Які пісні ви знаєте? ( Колядки, щедрівки, веснянки, обрядові, заклички , колискові )

Завдання. Закінчити пісеньку.

Іди, іди, дощику …

Печу, печу хлібчик …

Вийди, вийди, сонечко, …



5 група «Лічилки».

Котилася торба з високого горба,

А в тій торбі хліб-паляниця,

Кому припасеться,

Той буде жмуриться.

Завдання. Вивчити лічилку.

У зеленому садку

Сидить котик в холодку.

Лапкою чеше вуса,

Язичком лиже пузо.

Хвостиком – круть-верть,

Сіру мишку – хап!


  • Які ще лічилки ви знаєте?

  • Коли ми їх використовуємо?

Фізкультхвилинка. 
Дощик 
(народна пісня) 
Дощик, дощик (потрусити кистями піднятих рук).
 
Капає дрібненько (присідання). 
Я думала-гадала — (поворот тулуба вліво, вправо з напівприсідом) . 
Запорожець, ненько (зробити 2 кроки вліво, вправо зі сплеском у долоні). 



IV.Підсумок уроку.

- Отже,з вашою допомогою,ми вивчили цікаву тему –усна народна творчість.



- А які ще жанри усної народної творчості ви знаєте? (ігри,легенди,прикмети,байки,гуморески,кричалки,примовки,колядки,щедрівки,ігри з піснями та хороводами…)

V.Домашнє завдання.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал