Урок з історії Миколаєва Тема уроку. Козацтво на миколаіївщині



Скачати 99.11 Kb.
Дата конвертації05.02.2017
Розмір99.11 Kb.
ТипУрок


Сташук А.С., вчитель історії та права МЗОШ №32

Урок з історії Миколаєва



Тема уроку.КОЗАЦТВО НА МИКОЛАІЇВЩИНІ

Мета: з’ясувати причини виникнення козацтва та Запорізькій Січі, сформувати уявлення учнів про козаків як хоробрих вояків - землеробів; розповісти про походи, побут і звичаї козаків; розвивати вміння знаходити необхідну інформацію в історичних джерелах; продовжити формування навичок критичного мислення учнів; розвивати творче уявлення, ораторські здібності; формувати інтерес до козацтва як феноменального явища в український історії; виховувати повагу до українських козаків-захисників рідної землі, бажання наслідувати найкращі їхні риси

Обладнання: підручник, карта Миколаївської обл., історичний атлас(5 кл.), ілюстрації із зображенням українських козаків; козацька чайка; портрети П.Сагайдачного, І.Сірка; роздатковий матеріал, картки із завданнями для груп, пам’ятка «Постановка завдання».

Очікувані результати: учні зможуть пояснювати та застосовувати у власних висловлюваннях поняття «козак», «запорожець», висловлювати судження про зародження козацтва, походи козаків; показувати на карті розташування запорізьких козаків; називати найбільш відомих козацьких ватажків; використовувати писемні історичні джерела для складання розповіді про їх діяльність; висловлювати власне ставлення про історичні події, явища та діячів.

Тип уроку:урок вивчення нового матеріалу, формування умінь та навичок.

Епіграфи до уроку: Степ та воля – козацька доля.

Козацькому роду нема переводу.

Де козак, там і слава (Народна мудрість)

Хід уроку

I. Підготовчий етап.

1.Організація робочих місць учнів, перевірка готовності класу до уроку.

2. Активізація пізнавальної діяльності учнів.

а) Робота з епіграфом.

- Прочитайте епіграф до уроку, записаний на дошці. Оберіть один з висловів та поясніть, як ви його розумієте. б) Метод «Мікрофон» Питання: За допомогою яких джерел ми отримуємо інформацію про події, що відбувалися в давнину? (Відповіді учнів, узагальнювальна бесіда).



II. Вивчення нового матеріалу.

1. Оголошення теми, мети, визначення завдань та очікуваних результатів уроку; (завдання та очікувані результати уроку обговорюються спільно з учнями).

2. Мотивація пізнавальної діяльності учнів.

Методичний прийом «Асоціативний кущ»

Вчитель: А які ж думки, слова, асоціації виникають у вас зі словом «козак»? (Учні називають слова, що асоціюються із запропонованим, а вчитель записує на дошці)

КОЗАК – вільна людина, воїн, січовик, оборонець.

(Шляхом колективного обговорення встановлюється ієрархія можливих зв’язків між названими елементами).



Робота з термінологічним словником ( на дошці) Козак( в перекладі з тюркської)- означає вільна, озброєна людина, вільний воїн або воїн - вершник. В українського народу це слово набуло значення вільної, мужньої, хороброї людини, захисника православної віри.

Вчитель: Ви назвали багато слів, то я вам бажаю всім ще більше поповнити свій багаж знань про історію зародження козацтва.

ІІІ. Опрацювання нового навчального матеріалу. 1.Зародження козацтва. Запорозькі назви нашого краю.

а) Розповідь учителя (супроводжується показом на карті).

Беззахисною опинилася Україна перед страшною небезпекою, що загрожувала з півдня.Тут, у Причорноморських степах, у так званому Дикому Полі почувалися господарями татари. Їхня держава - Кримське ханство - розташовувалася на Кримському півострові.Звідти на українські землі щороку, а то й кілька разів на рік, татари здійснювали свої набіги. Шукаючи порятунку, мешканці українських міст і сіл змушені були самі брати до рук зброю. Постійна боротьба проти нападників перетворила хлібороба й ремісника на вмілого воїна-козака. Для захисту від ворожих нападів козаки мусили споруджувати укріплення: зимівники, робили дерев’яні засіки-січі. Таких укріплень було чимало, але жодне з них не могло витримати облоги ворога. Однак, вони стали першим кроком на шляху організації укріплених фортець-січей, що їх почали споруджувати у південних степах, на островах за порогами Дніпра. Ворогам було важко знайти Січ у майже непрохідних плавнях, а ще важче доступитися до неї. Перша Січ була збудована на острові Хортиця.

На півдні України існував район, який дістав назву Дике Поле. Він став своєрідною межею між українськими землями та Кримським ханством. На вільних степових землях козаки закладали свої господарства-зимівники. Тому що ці райони були багаті на рибу та дичину, а також мали родючі землі за Дніпровими порогами. Саме тому і називали українських козаків запорізькими.



Вчитель: Коли ж з’явилися перші відомості про козаків ?

- Давайте розв’яжемо хронологічну задачу.



б) Розв’язування хронологічної задачі. (Задача на встановлення дати події за її віддаленістю від сьогодення).

Задача:

У 1989 році урочисто святкували 500-річчя виникнення українського козацтва. Якого року сягає перша згадка про козаків у писемних джерелах?(1489р.)

Вчитель: Багато чого можна дізнатися з різних історичних джерел. З одним із яких ви зараз і працюєте. в) Робота в парах. Складання характерних рис козаків. Уривок з книги Боплана «Опис України».

Вчитель: Зараз я пропоную вам опрацювати в парах повідомлення про запорізьких козаків французького інженера Боплана, який перебував на українських землях у першій половині 17 ст. Ви прочитаєте самостійно це повідомлення, а потім, порадившись з товаришем за партою, підкресліть олівцем характерні риси козаків. «Вони кмітливі й проникливі, дотепні й надзвичайно щедрі, не побиваються за великим багатством,зате дуже люблять свободу, без якої не уявляють собі життя…Вони добре загартовані,легко зносять холод і спеку, спрагу й голод, невтомні в битвах,відважні, сміливі чи, радше, одчайдушні,власним життям не дорожать…Вони високі на зріст, вправні, енергійні,люблять ходити в гарному одязі.Відзначаються міцним здоров’ям і навіть не хворіють…Мало хто з козаків умирає від недуги, хіба що у глибокий старості,бо більшість із них гине на полі слави…»

(Учні зачитують отримані характеристики козака). г) Розповідь учителя.

Новий етап заселення Миколаївщини пов'язаний з козаками.Тимчасове поселення в районі Дніпро-Бузького лиману з’явилися ще у 16 ст. Їх мешканці ловили рибу,брали участь у походах на Очаків, Тягинку, Білгород,влаштовували засідки, нападали на турецькі каравани. Козаки й селяни-втікачі засновували свої поселення на території області головним чином з кінця 17 ст., коли значна її частина по р. Синюха відійшла до української козацької держави, створеної внаслідок визвольної війни українського народу сер.17 ст. під проводом Б. Хмельницького. Це були укріплення (Соколи, Гард,ін.)чи зимівники на Південному Бузі та його притоках. Протягом першої половини 18ст. число поселень зросло до 35. Найбільше з них було засновано у 1676 р.- Орлик,або Орел- більшість мешканців якого складали запорізькі козаки, українські та російські селяни - втікачі. Вони ж започаткували у 1762 р.на правому березі Південного Бугу слободу Голту. Козацькими зимівниками були теперішні населені пункти Миколаївської області: Лиса Гора, Кримка, Мигія,Олександрівка, Куца Балка(Новий Буг), Федорівка (Нова Одеса) та ін. Всього зимівників було 59. д) Робота з атласом, картою ( на кожній парті атлас)

Завдання :

Покажіть на карті:


  • територію Дикого Поля, де хазяйнували татари,

  • розташування запорізьких козаків,

  • з якими державами межували володіння запорізьких козаків?

Узагальнювальна бесіда за запитанням:

Які причини сприяли виникненню козацтва? 2. Козацькі походи. Побут козаків.

а) Колективна роботам з текстом: читання вголос «Перші згадки про козаків та їх походи» (роздатковий матеріал)

«Нову сторінку в історії причорноморських степів вписало українське козацтво. Перші згадки про нього відносяться до 1472-1492 рр. Територія Миколаївської обл. стала театром військових дій проти султанської Туреччини та Кримського ханства. Основним об’єктом козацьких походів тут стала фортеця Очаків, яка вважалася важливим опорним пунктом Туреччини у Північному Причорномор’ї. Перший похід українських козаків під Очаків відбувався ще у 1490 році, потім вони організовувалися дуже часто. Особливо вдало діяли козаки у 1541р., коли їм пощастило зруйнувати частину фортеці й порту. Козацькі загони під проводом Д.Вишневецького, Б.Ружинського, С.Зборовського неодноразово проходили степами сучасної Миколаївщини, вели боротьбу з татаро-турецькою агресією, час від часу з’являлися під стінами Очакова. У 1615 р. 60 козацьких чайок спалили під фортецею турецькі галери. Походи не завжди були вдалими: у 1630 р. Капудан-паша захопив 44 чайки, а 800 козаків потрапили до полону. Безуспішною була спроба захопити місто у 1656 р. В той же час турецький автор Є. Челебі писав, що запорожці тримали турецьку адміністрацію у постійному страху і правитель Очаківської провінції перебував в Акермані, бо в Очакові жити було небезпечно.»

Завдання:

1. Використовуючи цифри 0,1,3,4,5,6,9 складіть п’ять дат походів козаків проти турецької фортеці Очаків. ( Самоперевірка за зразком на дошці)

2.Складіть власну хронологічну задачу з даної теми ( прослуховування кількох відповідей)

3. Завдання за картою:

- які турецькі фортеці зазнали атак козаків?

3.Усна народна творчість про козаків.

а) Розповідь вчителя. Святими лицарями в боротьбі за священну волю свого народу стали запорозькі козаки. Їхні подвиги оспівані в народних піснях та думах.У 15-17 ст.турецько-татарські орди нападали на українські землі, забирали людей в рабство,старих та малих знищували.У піснях та думах того часу зображена та жахлива доба. В них високо звучала ідея патріотизму. Яскравим пісенним образом є козак Байда, кошовий отаман І. Сірко, П.Сагайдачний - мужні, сміливі захисники народу. В 1660 р Сірко зі своїм військом проходив через Миколаївщину під час походу на Очаків. Після штурму запорожців турецька твердиня була зруйнована.

б) Робота за підручником (читання ланцюжком «Походи козаків»).

Гра « Хто швидше та більше», складання запитань до тексту.

в) Виразне читання та ідейно – художнійаналіз пісень(«Зажурилась Україна», «Та,ой, як крикнув же та козак Сірко»). Учні об’єднуються у 4 групи: перші дві групи готують виразне читання пісень, дві наступних аналізують їх. Групи отримують завдання на картках та пам’ятку «Постановка завдання». Пам’ятка:

1)Щоб підготовка твору до виразного читання була успішною, ви маєте ясно уявити, з якою метою будете читати цей твір. 2) Пам’ятайте, що це завдання передбачає необхідність з’ясувати:

а) що потрібно розповісти слухачам, які думки і почуття, висловлені у творі, передати їм;

б) які роздуми та переживання викликати;

в) у чому переконати. 3) Доберіть потрібні інтонації, темп читання, жести, виділіть паузи, поставте наголос на важливих словах.



ГРУПА № 1:пісня «Зажурилась Україна» Завдання для аналізу:

  1. На які дві частини можна поділити пісню за змістом?

  2. Як, залежно від змісту, змінюється настрій пісні?

  3. Які образи протиставляються у пісні?

  4. Вчитайтесь уважно в останні 2 строфи.Якими змальовані козаки? А якими «вражий турок»?

Сформулюйте ідею твору .В яких рядках вона звучить?

ГРУПА № 2: пісня «Та, ой, як крикнув же та козак Сірко»

Завдання для аналізу:

1) Розкажіть, хто такий Іван Сірко.

2) Створить уявну словесну картину, відтворену в пісні.

3) Яким змальований Сірко в народній пісні? А яким - запорозьке військо?

4)За що народ увіковічив хороброго ватажка?Знайдіть відповідні рядки у творі.

5)Чим захопив вас герой народної пісні? Чи важливі властиві йому якості у наш час ? (Звіти груп)

ІV.Узагальнення і систематизація нових знань і умінь учнів. а)Тестові завдання :

1. Що в перекладе означає слово «козак»? Д) Селянин - хлібороб; М) Вільна озброєна людина; А)Духовний наставник; 2.Якого періоду сягають перші згадки про козаків? О) 15 ст.;К)1 6 ст.; У) 17 ст. 3.З ким доводилось воювати козакам? Л) З турецьким та татарським ордами; Б)З монголо-татарами; И)З литовцями та поляками; 4.Як називалось зимове житло запорожців за межами Січі? А)Січ?О)Зимівник;В)Монастир; 5.На якому острові було засновано першу Запорозьку Січ-фортецю? А) Кодак; В) Крим; Д)Мала Хортиця; 6.Основним об’єктом козацьких походів стала фортеця: О)Акерман; Е)Очаків; Ї) Кодак; 7.Чому українських козаків називали запорізькими? Т)Бо жили у місті Запорожжя; Ч)Бо співали народні пісні та танцювали гопак; Ц)Бо оселялися за Дніпровськими порогами. 8.Скільки було зимівників на території Миколаївщини?



І)39 ; Ь)59; Є)69;

1

2

3

4

5

6

7

8

М

О

Л

О

Д

Е

Ц

Ь

б) Впізнай історичну постать. «Змалку привчився натягати лук,зброї та коня з рук не випускати…, був відважний вояк і добрий вождь. Від козаків вимагав послуху й дисципліни…Щороку водив козаків на Чорне море проти турок і татар… Також відомий він ще як засновник шкіл, на які жертвував свої кошти. А помираючи, заповідав школам, братству і монастирям все своє багатство…»(П.Сагайдачний).



V. Підсумки уроку.

Вправа «Закінчить речення» 1.Сьогодні я дізнався… 2.Сьогодні для мене було важливим…



3.Мені хотілось б надалі дізнатися… VI. Повідомлення та інструктаж домашнього завдання. Опрацювати зміст матеріалу на стр.33-37; знайти відповіді на запитання та виконати завдання до нього; випер. завдання повідомлення про Г.О.Потьомкіна, М.Л.Фалєєва - засновників міста.



Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал