Урок географії у 7 класі Підготувала і провела Вчитель з географії Гнап Н. В. 2014 н р. МетаСкачати 89.61 Kb.
Дата конвертації10.12.2016
Розмір89.61 Kb.
ТипУрок

Борисівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенівУрок географії у 7 класі

Підготувала і провела

Вчитель з географії

Гнап Н.В.


2014 н.р.Мета:

  • сформувати в учнів уявлення про особливості вод суходолу Африки;

  • охарактеризувати головні річкові системи та басейни, основні типи озер;

  • систематизувати знання учнів про гідрологічні особливості території;

  • продовжити формування практичних умінь характеристики водних ресурсів;

  • сформувати поняття учнів про гідроекологічні проблеми Африки;

  • удосконалити навички роботи з картами атласу, контурною картою;

  • виховувати бережливе ставлення до природи, водних ресурсів

Компетентності: які формуються в ході уроку:

 • пізнавальна;

 • загальнокультурна;

 • інформаційна;

 • соціальна;

 • саморозвитку і самоосвіти.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання:

фізична карта Африки, кліматична карта Африки, підручники (автор В.Ю. Пестушко, Г.Ш. Уварова), атлас, зошити для практичних робіт (автор О.Г. Стадник, Г.Д. Довгань), робочі зошити, слайди, презентація, комп’ютерна підтримка.Опорні та базові поняття: 

Ніл — найдовша річка світу; Конґо — друга за повноводністю річка у світі; Танґаньїка — друге за глибиною озеро у світі; артезіанський басейн Сахари — один з найбільших у світі, річка і її частини; озера і їх типи за походженням озерних улоговин.Географічна номенклатура:

 Річки: Ніл, Конґо, Ніґер, Замбезі, Оранжева; озера: Вікторія, Танґаньїка, Ньяса, Чад; водоспад: Вікторія.


Зміст уроку
I. Організація навчальної діяльності

• привітання;

• перевірка готовності учнів до уроку;

• тема (записати у зошит), мета уроку;


II. Перевірка домашнього завдання (перевірка основних термінів та понять, які можуть бути використані під час вивчення теми):

 • Які води входять до складу вод суходолу?

 • Що таке річка?

 • Які ви знаєте типи живлення річок?

 • Назвіть складові частини річки?

 • Озеро – це?

 • Болото – це?

 • До басейнів яких океанів належать річки та озера Африки? Покажіть на карті.

 • Яке значення мають води для місцевого населення?


ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Методичний прийом :«Дивуй»    • Найдовша річка світу – Ніл;

 • Найповноводніша річка східної півкулі – Конго;

 • Найдовше прісноводне озеро світу – Танганьїка;

 • Друге за площею озеро світу – Вікторія;

 • Друге за глибиною озеро світу – Танганьїка. 


IV. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Знаючи особливості рельєфу та клімату, ми можемо перейти до дослідження внутрішніх вод материка. Вода в Африці — найцінніший ресурс, адже на материку багато посушливих територій, тож вода там дуже потрібна для зрошення полів та водопостачання. Розміщення давніх цивілізацій Африці (в тому числі давньоєгипетська) безпосередньо пов’язане з водними об’єктами материка. Ви дізнаєтесь про головні річки та озера Африки, спробуєте розгадати загадки священної річки єгиптян — Нілу та озера Чад, що знаходяться посеред безмежної пустелі, помилуєтесь величними красотами відомих у світі водоспадів, помандруєте порогами стрімких потоків.


V. Вивчення нового матеріалу

1. Загальна характеристика внутрішніх вод Африки

Густота річкової мережі неоднакова, що зумовлено кліматом (співвідношенням опадів і випаровування), рельєфом і складом гірських порід. Майже всі річки Африки живляться переважно дощовими водами. Тому водність річок зменшується від екватора до тропіків. У тропічному поясі часто трапляються сухі річища - ваді (на карті показані пунктирною лінією). Вони зрідка наповнюються водою, яка на короткий час перетворює їх на бурхливі каламутні потоки.

Однією з основних особливостей внутрішніх вод Африки є їхнє нерівномірне розміщення. Тропічні широти (пустелі Сахара, Наміб і Калахарі), де опадів випадає дуже мало, а випаровуваність через високі температури велика, дуже бідні водами. Близько 1/3 усієї площі материка займають області внутрішнього стоку. Річки впадають в озера, які не мають стоку в океан, або губляться в пісках. Поширення областей внутрішнього стоку пов’язано з дефіцитом вологи та улоговинним характером рельєфу.

Ваді — сухі русла річок, які заповнюються водою після нечастих дощів. Найбільш густа річкова мережа, багато боліт в екваторіальному і субекваторіальному кліматичному поясах, де випадає найбільша кількість опадів.

2. Річки

Ніл (6671 км) — найдовша річка Африки й усього світу. Має два витоки: перший — річка Каґера, що впадає на заході в озеро Вікторія, другий — Блакитний ніл (витікає з озера Тана на Ефіопському нагір’ї). Після того, як вода спадає, на полях залишається шар родючого мулу. Удобрена ним земля дає щедрі врожаї. Впадаючи у Середземне море, Ніл утворює велику дельту. Долина Нілу - одна з найдавніших колисок людства, де зародилося сільське господарство, виникли могутні держави зі своєрідною культурою.

Конґо (Заїр) — найбільш повноводна річка Африки і друга за довжиною після Нілу (4320 км). Витоком Конґо вважається річка Луалаба, яка бере початок на піднесених плато центральної частини материка. Однією з особливостей Конґо є рівномірна витрата води протягом року. На своєму довгому шляху Конго приймає численні притоки, які збирають води з північної та південної частин материка. Праві притоки живлять Конго переважно з березня до листопада, ліві - з вересня до березня. Це пов'язано з дощовими сезонами в субекваторіальних поясах у різних півкулях. Саме тому Конго повноводна протягом року. Впадаючи в Атлантичний океан, Конго утворює велике гирло (естуарій). Тому океанічні води проникають далеко у глиб річки. У свою чергу й води Конго проникають далеко в океан. Течію річки можна простежити на поверхні океану за 17 км від гирла, на відстані 75 км від нього поверхневі води океану залишаються прісними, а характерне забарвлення вод Конго - спочатку буре, а потім жовтувате - можна помітити на тлі синіх вод Атлантичного океану більш ніж за 300 км від берега.

Ніґер (у перекладі з латини — «чорна») — третя за величиною річка Африки (1460 км), бере початок на Ґвінейській височині приблизно в 300 км від Атлантичного океану. Русло річки описує велику дугу, відому під назвою «петля Ніґеру». Перетинаючи Сахару, Ніґер направляється до півдня і впадає у Ґвінейську затоку.

Серед річок Африки, які належать до басейну Індійського океану, найбільшою є Замбезі (2260 км). Виходи твердих базальтових порід у руслі річки утворюють численні пороги та водоспади, серед яких один із найбільш відомих водоспадів світу — Вікторія (завширшки 1800 м і заввишки 120 м), який був відкритий у 1855 р. Д. Лівінґстоном. Найвищим водоспадом Африки є Туґела (933 м) на однойменній річці в Південній Африці.

3. Озера

Озера Африки мають різне походження. Значна кількість озер утворилася по лінії Великого Африканського розлому. Такими є, наприклад, озера Ньяса і Танганьїка. У цих озер витягнуті улоговини зі стрімкими берегами і значною глибиною. Більшість великих озер Африки розташовані в грабенах уздовж лінії Східноафриканських розламів. Такі озера витягнуті, дуже глибокі, із крутими берегами.

Найбільше з них — Танґаньїка, глибиною 1470 м (друге за глибиною після Байкалу і найдовше у світі озеро, близько 670 км). Озеро Танганьїка має високі та стрімкі береги. Це типове рифтове озеро за глибиною (1470 м) поступається лише Байкалу і є найдовшим прісноводним озером на Землі.

На континенті є озера, що виникли у прогинах давнього фундаменту платформи. Вони порівняно неглибокі, наприклад озеро Вікторія. Озеро Вікторія - найбільше в Африці і друге за площею (68 тис. км2) прісноводне озеро світу, яке утворилося у прогині давніх кристалічних порід. На відміну від озера Танганьїка, береги цієї мілководної водойми переважно низькі, порізані затоками.

Залишком давнього моря є озеро Чад. У нього впадали великі в минулому річки Центральної Сахари. Тепер воно живиться тільки двома річками, головна з них - Шарі. Коли на Шарі повінь, Чад майже втричі збільшує свою площу. Жодна річка не витікає з озера, проте воно прісноводне. Сіль звідси виноситься підземними водами в сусідні улоговини, розташоване в південній частині Сахари. У період дощів воно займає площу майже 26 тис. км2, а в посушливий період може зменшуватися до 10 тис. км2.У районах вулканічної діяльності трапляються озера. До таких водойм належить озеро Тана. Воно невелике за площею, але глибоке.Озеро Тана на Ефіопському нагір’ї утворилося шляхом загачування річки потоками лави.

Значна частина Екваторіальної Африки охоплена болотами. їхнє утворення пов'язане з великою кількістю опадів і рівнинним характером земної поверхні. На високих гірських вершинах, навіть на екваторі, лежать багаторічні сніги й льодовики.

У Низькій Африці є великі запаси підземних вод. Величезні артезіан-« ські басейни виявлені в Сахарі та пустельних районах Південної Африки. У надрах найжаркішої Лівійської пустелі міститься найбільше у світі прісне підземне джерело води Аль-Куфра. Там, де підземні води виходять на поверхню, утворюються оазиси.

Використання водних ресурсів. Води річок та озер, підземні води материка мають велике господарське значення, адже їх широко ви-користовують для зрошення. На річках, що багаті на гідроенергію, збудовані гідроелектростанції. На частку Африки припадає майже 1/5 усіх запасів гідроенергії земної кулі. Особливо значні запаси «білого вугілля» (так називаютьенергію річок) у басейні Конго з його багатоводними й порожистими притоками.

У багатьох районах Африки триває значне гідробудівництво: створюють водосховища, зрошувальні канали. Усе це має й негативні наслідки, зокрема призводить до підтоплення земель, штучного поділу окремих річок на ізольовані мілководні ділянки, спричинює різні хвороби у людей. Подекуди велике господарське значення має рибальство.

Нестача води на більшості території Африки призводить до справжнього «водного голоду», від якого страждають сотні мільйонів африканців. Роль прісної води на материку особливо важлива, адже великі за площею території належать до числа посушливих і напівпосушливих.http://geoschool.ucoz.ua/urok/tana.jpg c:\users\oleg\desktop\chad.jpg

VІ. Закріплення вивченого матеріалу

Прийом «Лови помилку»

Вчитель показує на карті географічні об’єкти з теми уроку, припускається помилок, які учні повинні знайти та виправити.
VІІ. Підсумки уроку:

Загальні висновки:


 • внутрішні води Африки розподіляються вкрай нерівномірно;

 • більшість річок належить до басейнів Атлантичного та Індійського океанів;

 • майже всі річки живляться переважно дощовими водами;

 • озера Африки численні й різноманітні за походженням улоговин;

 • на материку зустрічаються болота, льодовики, підземні води;

 • проблема прісної води одна з найголовніших на континенті.

VІІІ. Домашнє завдання

•          Опрацювати текст підручника.

•          Скласти кросворд з географічних понять, термінів та номенклатури з теми уроку.

•          Підготувати додатковий матеріал до наступного уроку.
Джерела:

1. Капіруліна С. Л. Усі уроки географії. 7 клас. - Х.: Вид. група «Основа», 2007.- 256 с.2. Клименко В. Г. За сторінками шкільного підручника географiї. Хрестоматія. 7 клас. - Х.: Вид. група «Основа», 2007.- 192 с.- (Б-ка журн. «Географія». Вип. 6 (42)).

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал