У моїх книгах головна тема завжди одна й та сама вибір, вибір шляху, вибір дії, вибір світогляду. Джеймс ОлдріджСкачати 58.58 Kb.
Дата конвертації16.02.2017
Розмір58.58 Kb.
ТипКнига
7 клас Зарубіжна література
ТЕМА: Джеймс Олдрідж «Останній дюйм». Здатність людей до порозуміння. Утвердження сімейних цінностей. РМ Написання листа авторові

У моїх книгах головна тема завжди


одна й та сама — вибір, вибір шляху,
вибір дії, вибір світогляду.

Джеймс Олдрідж

МЕТА: вчити підібирати відповідний цитатний матеріал для розкриття теми. Залучити всіх учнів до вирішення проблем взаємин батьків і дітей, викликати бажання висловити власну точку зору, аргументувати її, виховувати культуру зв’язного мовлення, культуру відповіді: логічність, послідовність, доказовість, вміння обстоювати власну думку, розвивати вміння самостійно приймати рішення

Методичне забезпечення: текст повісті, відеофрагменти, ілюстрації

Тип уроку: комбінований

ХІД УРОКУІ. Мотивація пізнавальної діяльності учнів

Учитель. Читаючи оповідання «Останній дюйм», ми розмірковуємо над дуже серйозною проблемою - взаємини між батьками та дітьми.

Навіщо ми торкаємося цієї проблеми? Що ви хотіли б почути сьогодні на уроці?ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок. Перевірка домашнього завдання.

Ми не будемо повторювати біографію письменника повністю. Згадаємо лише найяскравіші факти його життя. • Що цікавого запам'яталося вам з дитинства письменника?

 • Коли розпочалась літературна діяльність Джеймса Олдріджа?

 • Про які захоплення письменника ви знаєте?

Постійним захопленням письменника було мистецтво, зокрема література. Джеймс Олдрідж прекрасно знав усю європейську літературу, а також американську й австралійську. Дуже цікавим є той факт, що письменник побував в Україні, у Києві, зустрічався з читачами, давав інтерв'ю.

11 березня 1964 р. київська «Робітнича газета» надрукувала статтю «І в мені частка України». У ній Джеймс Олдрідж писав: «Україна нагадує мені країну мого дитинства Австралію. На мою думку, будь-який український хлопчик може впізнати себе в героях моїх дитячих оповідань».

Звернемося до змісту оповідання «Останній дюйм», яке було написане в 1957 році.

Оповідання “Останній дюйм” є одним із шедеврів Джеймса Олдріджа. У ньому письменник досить своєрідно порушує важливу проблему “батьків і дітей”, ставлення до якої буває різним. Кожне нове нокоління по-своєму вирішує це питання.

Багато людей вважають, що між батьками і дітьми неминучим є конфлікт, який неможливо вирішити, бо сторони ніколи не зможуть зрозуміти одна одну.

А інші стверджують, що такої проблеми не існує взагалі, адже батьки і діти – це два покоління, що приходять на зміну одне одному. Батьки передають естафету життя дітям і йдуть з ними однією дорогою.

Як вирішує цю проблему Дж. Олдрідж, ми дізнаємося, проаналізувавши оповідання “Останній дюйм”.

ІІІ. Формування нових знань, умінь та навичок

1. Бесіда з учнями

Учитель. На тому уроці ви розповіли, що і у вашихс сім’ях існує проблема стосунків дітей і батьків. . Це є вічна проблема, яка існувала в кожному поколінні батьків і дітей. Ще древні греки стверджували: «Конфлікт між старшим і молодшим поколінням неминучий. Це закон життя. Але справа в тому, на якому ґрунті виникає конфлікт, як його вирішувати».

Розкажіть, що вам відомо про Бена. (43) ( у минулому льотчик високого класу, утративши роботу, заробляє на життя небезпечною справою - підводною зйомкою.)

Які відносини між батьком і сином ? ( Відносини непрості. Бен весь час працював, тому дуже мало часу приділяв своїй дитині.)Зачитайте, що автор говорить про батьків Деві.

 • Як жила йог о дружина?

 • Яким було ставлення батьків до Деві?

Учитель. Оскільки хлопчик залишився один, без матері, батько вимушений був взяти його з собою під час польоту до моря для зйомок акул під водою.

 • Як ставився батько до хлопчика під час польоту?

 • Чи потурбувався батько про сина заздалегідь, чи підготував усе необхідне для нього?

Учитель. Взявши хлопчика з собою, батько навіть не запасся питною водою, а з напоїв взяв тільки пиво. Ці подробиці не фарбують батька, ми засуджуємо його за байдужість, безсердечність. Ми шкодуємо хлопчика. Спостерігаючи за ним, ми відзначаємо його мовчазність, замкнутість, похмурість. Про що він думає, поволі спостерігаючи за батьком? Що відчуває? Ненависть? Кохання? Образу? Письменник не розкриває нам цієї загадки. Поки не сталися трагічні події.

 • Що трапилося з батьком під час підводних зйомок?

(Учні відповідають, цитуючи текст.)

 • Про кого відразу ж він починає думати?

 • Як ви вважаєте, його попереднє ставлення до Деві було виявом нелюбові батька до сина?

Учитель. Бен зрозумів: щоби врятувати сина, йому треба знайти шлях до серця, душі, свідомості своєї дитини.

 • Як змінюється ставлення батька до сина?

 • Покажіть це в тексті твору.

 • Який результат нових взаємин батька й сина?

 • Що зміг зробити Деві?

(Учні відповідають, цитуючи текст.)

Ціною неймовірних, надлюдських зусиль хлопчик із честю вийшов з цього важкого випробування.

Проте хлопчик не тільки зумів підняти літак у повітря, але і долетіти до аеродрому, і навіть посадити літак. Таким чином, син врятував батька. В кінці розповіді Олдрідж пише про те, як змінилися стосунки батька з сином.
Таким чином, назва оповідання символічно: головним героям вдалося подолати «останній дюйм, який...», на думку автора, «...розділяє всіх і вся».
Дюйм (від нід. — великий палець) — одиниця виміру відстані в деяких європейських неметрических системах заходів. 1 англ. дюйм = 2,54 см

Яка розкривається композиція оповідання «Останній дюйм»
1. Експозиція — розповідь автора про події, які передували польоту в бухту;
2. Зав'язка — Бен змушений взяти сина з собою;
3. Розвиток дії — політ в бухту, підготовка до зйомки, спуск під воду;
4. Кульмінація — поранення Бена; неймовірні зусилля батька і сина, щоб вижити;
5. Розв'язка — успішне приземлення на аеродромі Каїра; початок нових, дійсно родинних відносин.

Бесіда з учнями


 • Чому твір називається «Останній дюйм», якщо брати до уваги сюжетну лінію твору?

(Останній дюйм дуже важливий при посадці літака.)

 • Чому твір називається «Останній дюйм», якщо виходити з головної проблеми твору?

(Останній дюйм - це відстань, яка розділяє батька й сина, відстань їхнього непорозуміння.)

 • Як ви вважаєте, чи здолають батько і син відстань, що розділяє їх?

Висновки учнів

Батько та син ціною надзвичайних випробувань знаходять шлях до серця один одного. Цим шляхом вони будуть намагатися йти в подальшому своєму житті.

Учитель: Труднощі, спільно подолані, випробування згуртовують і об'єднують людей, навіть якщо між ними лежить ціла прірва. Деві і Бен своєю мужністю і безстрашністю, чуйністю до болю іншого й довірою одне до одного вже побудували міцний міст, який зумів зв'язати їх на все життя. Не страшно, що Деві ще не розуміє цього. Бен обов'язково зуміє знайти сили і засоби, зробить ще один крок, долаючи останній дюйм, який відокремлює його від серця хлопчика.
Оповідання Олдріджа - це ще один яскравий приклад віри в безмежні можливості людини, його здатність протистояти будь-яким життєвим труднощам, якщо поруч є товариш, на якого можна покластися.

Хочу сказати вам, діти, що в сьогоднішньому складному житті ваші батьки також мають багато проблем. Вони зайняті, заклопотані, їм постійно не вистачає часу. Саме тому вони бувають іноді неуважними до вас. Можливо, є необхідність вам зробити перший крок назустріч, постаратися зрозуміти своїх батьків, запропонувати спільну справу, що об'єднає вас, щоби врешті-решт ви змогли здолати останній дюйм непорозуміння, який існує між вами.

«Останній дюйм, який розділяє всіх і все, нелегко подолати, але можливо».

Оповідання «Останній дюйм» - це своєрідний глибокий роздум про вічні цінності людського життя, про становлення людини, про духовне зближення батьків і дітей.

Бажаю вам повного взаєморозуміння з вашими батьками, справжньої духовної близькості.

V. Підбиття підсумків уроку з використанням прийому «Вільний мікрофон»

- Чи саме на таке закінчення твору сподівався?

- Чого я навчився, прочитавши книгу?VI. Домашнє завдання

Написати листа автору.Додатки

e:\фото 7 к открит уроке\dscn0017.jpg

e:\фото 7 к открит уроке\dscn0019.jpg

e:\фото 7 к открит уроке\dscn0020.jpg

e:\фото 7 к открит уроке\dscn0024.jpg

e:\фото 7 к открит уроке\dscn0023.jpg

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал