Тільки той, хто пам’ятає минуле, вартий майбутного…Сторінка1/3
Дата конвертації03.03.2017
Розмір0.73 Mb.
  1   2   3


Міністерство культури України

Державна бібліотека України для юнацтваТІЛЬКИ ТОЙ, ХТО ПАМ’ЯТАЄ МИНУЛЕ, ВАРТИЙ МАЙБУТНОГО…

(до 70-річчя Перемоги у Другій світовій війні)

Бібліографічний покажчик

Київ 2015

ББК63.3(0)62я1

Т40
Тільки той, хто пам’ятає минуле, вартий майбутнього… (до 70-річчя Перемоги у Другій світовій війні) : бібліогр. покажч. / [уклад. В. Вовк ; ред. : С. Чачко, В. Кучерява, Н. Лінкевич] ; Держ. б-ка України для юнацтва. – К., 2015. – 62 с.

Покажчик містить бібліографічні описи книг та статей з періодичних видань про Другу світову війну. Матеріал складається з розділів: «Друга світова війна крізь призму документалістики», «Україна в полум’ї війни», «Рух опору та український самостійницький рух», «Подвиг народу безсмертний». У розділах описи подано в алфавітному порядку. У додатку представлено хронологічний перелік фільмів про війну, рекомендованих до перегляду Українським інститутом національної пам’яті.

Книги, позначені «*», зберігаються у фондах Державної бібліотеки України для юнацтва.

Рекомендовано учням старших класів загальноосвітніх шкіл, студентам, викладачам навчальних закладів, бібліотечним фахівцям та читачам, які цікавляться цією темою. Сподіваємося, що покажчик допоможе їм скласти власну думку про Другу світову війну й участь в ній України.


Укладач В. Вовк

Редактори: С. Чачко, В. Кучерява, Н. Лінкевич

Відповідальний за випуск Г. Саприкін

© Укладач В. Вовк, 2015

© Державна бібліотека України для юнацтва, 2015

Від укладача
Люди! Доки серця стукаються,

Пам’ятайте!

Якою ціною завойоване щастя,

Будь ласка, пам’ятайте!

Р. Рождественський


Війна… Страшне слово. Скільки у ньому болю, злості, крові, сліз, розбитих сердець, скалічених доль, смертей й ненависті. Але водночас це відвага, мужність, героїзм, подвиг і, врешті-решт, перемога! Яке щастя, що та, така вистраждана, вимолена перемога у Другій світовій була за нами, що не задарма мільйони синів України полягли у сиру землю. Вони віддали найцінніше – своє життя. Віддали його за нас, за своїх нащадків, за мирне й чисте небо над головою, за свободу, за Батьківщину!

Все далі й далі відходять від нас події Другої світової війни, пов’язані з жорстокістю тоталітарних режимів Німеччини й СРСР, з небувалим геноцидом, влаштованим двома диктаторами – Адольфом Гітлером та Йосипом Сталіним і пов’язаним з людиноненависницькими діями, расовою та національною ненавистю. Пройшло цілих 70 років з того часу, як замовкли останні постріли гармат й прийшов мир – довгоочікуваний, вистражданий, оплачений найвищою ціною, ціною крові й людських життів.

Біль від спогадів з часом стає меншою й не такою пекучою. Та історична віддаленість допомагає усвідомити масштабність минулих трагедій, провести паралелі з сучасністю, зрозуміти, що насправді тоді відбувалося. І на часі зробити це саме зараз, коли Україна, по суті, знаходиться у стані неоголошеної війни зі своїм колишнім союзником.

Той народ, який не пам’ятає своєї історії, не має права на майбутнє. З історії ми черпаємо досвід, вона робить нас мудрішими й застерігає від помилок.

Саме сьогодні необхідно зрозуміти, що війна, терор, нацизм, голокост – це вселюдська трагедія, а не тільки трагедія того народу, країни, на яких спрямоване це зло. Важливо розуміти його витоки й невідворотні наслідки. Адже у війні не може бути переможців: ще жодна країна не вийшла з війни без втрат. Скільки б не змінювалось поколінь на землі, вони повинні знати, які втрати понесли учасники Другої світової війни, якою ціною була здобута перемога над фашистською Німеччиною і які муки та страждання спричинила війна й німецькому народу також.

Сьогодні, як ніколи раніше, важливо переосмислити події тих років і з позицій нового часу подивитися на участь України у Другій світовій війні 1939 –1945 рр. Шанобливе ставлення до пам’яті про перемогу над нацизмом у Другій світовій війні, про ветеранів війни, учасників українського визвольного руху та жертв нацизму є священним обов’язком держави та кожного громадянина України.

Наразі Верховною Радою визнано борцями за незалежність осіб, які брали участь у всіх формах політичної, збройної та іншої колективної та індивідуальної боротьби з початку ХХ ст. і до проголошення Незалежної України 24 серпня 1991 р. Йдеться, зокрема, про учасників ОУН-УПА та інших повстанських організацій, переглянуто внесок українського народу у перемогу над агресором світового масштабу.

Також парламентарі України затвердили 8 травня Днем пам’яті й примирення, а 9 травня ми відзначатимемо державне свято – День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Квітка червоного маку, визнана у Європі знаком пам’яті про загиблих у Другій світовій війні, – стане символом і в Україні.

Кожний народ має право творити свою державу. Тому, треба навчитись аргументовано давати відсіч всім тим, хто намагається кинути в забуття нашу горду славу, спотворити, очорнити її.

Слава Україні! Героям слава!Розділ 1. Друга світова війна крізь призму документалістики
Друга світова війна вважається наймасштабнішим збройним конфліктом в історії людства. У ній брали участь 62 країни з 73 існуючих на той момент (вісімдесят відсотків від загальної кількості населення Землі). Воєнні дії велись на територіях 40 країн. Це єдиний світовий конфлікт на сьогоднішній день, у якому було застосовано ядерну зброю.

До збройних сил було мобілізовано 110 млн. осіб. Загальні людські втрати досягли 50-55 млн. осіб, з них загинуло на фронтах 27 млн. Найбільших людських втрат зазнав Радянський Союз, хоча його причетність до розгортання війни залишається предметом суперечок. Зокрема, підписаний між СРСР й Німеччиною напередодні війни договір про ненапад (пакт Молотова – Ріббентропа) свідчить про плани СРСР співпрацювати з Німеччиною, навіть більше того – договір розмежовував сфери інтересів країн-союзників у Східній Європі «у разі політико-територіальних змін». Таємний протокол до цього пакту передбачав включення Латвії, Естонії, Фінляндії, Східної Польщі й Бессарабії у «зону інтересів» Радянського Cоюзу, Литви й Західної Польщі – до сфери інтересів Німеччини.

Цей факт довгий час приховувався від населення Радянського Cоюзу. Навіть зараз у країні-спадкоємиці СРСР – Росії на цих історичних подіях, які змінюють погляд на роль СРСР у Другій світовій війні, не акцентується увага. Наразі в Росії боротьба з фашистською Німеччиною піднесена до рівня громадянської релігії і стала могутнім засобом маніпулювання громадською думкою.

Кожна з країн-учасниць має своє бачення подій Другої світової війни, й лише вивчення історичних свідчень різних учасників конфлікту може допомогти у формуванні об’єктивної власної думки. До вашої уваги – добірка документальних матеріалів щодо історії Другої світової війни з архівів різних країн, свідчення очевидців. Ці джерела мають високу історичну цінність, по-новому висвітлюють події того періоду.1. Алиев Р. В. Штурм Брестской крепости / Р. В. Алиев. – М. : Эксмо ; Яуза, 2012. – 800 с. – (Великая Отечественная: неизвестная война).

Книга написана на основі німецьких архівів, у яких правдиво відображено історія штурму Брестської фортеці.


2. Аллен У. Э. Русские кампании германского вермахта. 1941 – 1945: взгляд из Лондона / Уильям Эдвард Аллен, Павел Павлович Муратов. – М. : Айрис-Пресс, 2005. – 559 с.

Вперше російською мовою вийшла праця двох військових істориків – британця Уїльяма Алена і відомого письменника Павла Муратова. В роки Другої світової війни Муратов був головним редактором, а Ален – кореспондентом бюлетеня «Message», який видавався у Лондоні. Маловідомі факти військової історії з матеріалів бюлетеня і лягли в основу книги.


3. Бешанов В. В. Брестская крепость. Правда, о «бессмертном гарнизоне» / В. В. Бешанов. – М. : Яуза ; Эксмо, 2012. – 352 с. – («Звезды» военной истории).
4. Букейханова П. Е. Курская битва ; Перелом ; Сражение на Южном направлении Курской дуги ; Крах операции «Цитадель» / П. Е. Букейханова. – М. : Центрполиграф, 2012. – 543 с. – (На линии фронта. Правда о войне).
5. Варенников В. От Сталинграда до Берлина / В. Варенников. – М. : Эксмо, 2010. – 432 с.

Автор книги, генерал армії Валентин Іванович Варенников, правдиво розповідає про війну, яку пройшов від Сталінграда до переможного завершення війни.


*6. Василевский А. М. Дело всей жизни / А. М. Василевский. – М. : Вече, 2014. – 628 с. – (Военные мемуары).
*7. Війна 1941 – 1945 рр. : альбом / [уклад. : Т. О. Ємельянова та ін. ; худож. О. Д. Кононученко]. – Харків : Фоліо, 2014. – 269 с.

До альбому включено 400 фотознімків з архівної колекції Центрального державного фотоархіву України імені Г. С. Пшеничного, завдяки яким читач побачить «обличчя» Великої Вітчизняної війни і складе свою власну думку про події тієї епохи. Авторами цих документів є фронтові кореспонденти і кінооператори, які були безпосередніми учасниками та свідками тих далеких подій.


8. Военные летчики: асы второй мировой войны / сост. Н. Н. Крюков. – Минск : Литература, 1997. – 640 с. – (Энциклопедия военного искусства).

Енциклопедичне видання присвячено маловідомим сторінкам Другої світової війни – повітряним військовим операціям. Книга відтворює образи повітряних асів та епізоди «війни в повітрі».


9. Военные разведчики ХХ века / сост. М. Н. Толочков. – Минск : Литература, 1997. – 672 с. (Энциклопедия военного искусства).

Книга розповідає про розвідників, імена яких овіяні славою, оповиті ореолом таємничості. Саме від них залежав розподіл сил на світовій арені, результати військових операцій та ін.


10. Всемирная история: итоги второй мировой войны / [сост. : А. Н. Бадак и др.]. – Минск ; М. : Харвест ; АСТ, 2000. – 592 с. : ил.

Видання відтворює широку панораму подій від початку війни в 1939 р. до капітуляції Німеччини. Аналітика, викладена в збірці, підтверджується документами, цифрами та свідченнями учасників розгрому фашизму.


11. Вторая мировая война в воспоминаниях У. Черчилля, Ш. де Голля, К. Хэлла, У. Леги, Д. Эйзенхауэра / сост. Е. Я. Трояновская. – М. : Политиздат, 1990. – 558 с.

До збірника включені уривки із спогадів видатних діячів Заходу, які допоможуть більш повно уявити події тих років.


12. Вторая мировая война: дискуссии: основные тенденции / ред. В. Михалко. – М. : Весь мир, 1997. – 704 с.

У книзі наведено цікаві результати досліджень і представлено підходи, які сприятимуть зміні погляду Другу світову війну.


13. Голованов А. Е. Дальняя бомбардировочная...: воспоминания главного маршала авиации 1941 – 1945 / А. Е. Голованов. – М. : Центрполиграф, 2007. – 591 с.

Захоплива розповідь про відважні пілотажі бомбардувальників, драматичні епізоди на фронтах та в Ставці Сталіна.


14. Городецкий Г. Роковой самообман: Сталин и нападение Германии на Советский Союз / Габриэль Городецкий ; пер. с англ. Л. Ю. Пантина. – М. : РОССПЭН ; Фонд Первого Президента России Б. Н. Ельцина, 2008. – 384 с.

Автор книги, використовуючи документальну базу, проаналізував сталінську політику напередодні вторгнення німецьких військ у Радянський Союз.


15. Губернаторов Н. В. Смерш против Буссарда: репортаж из архива тайной войны / Н. В. Губернаторов ; Ассоц. «Военная книга». – М. : Кучково поле, 2005. – 351 с.

«Смерш» проти «Буссарда» – абсолютно правдива історія, яка підтверджується документами і свідченнями очевидців. У цій книзі переплітаються невідомі сторінки діяльності спецслужб під час Великої Вітчизняної війни та доля сиріт, людські страждання та смерть.


16. Десанты Великой Отечественной войны / ред.-сост. В. Гончаров. – М. : Яуза ; Эксмо, 2008. – 512 с. – (Военно-исторический сборник).
17. Джонс М. Сталинград. Как состоялся триумф Красной Армии / Майкл Джонс ; пер. с англ. М. П. Свириденков. – М. : Яуза ; Эксмо, 2007. – 382 с.

Використовуючи військові архіви для підтвердження свідчень ветеранів, автор знаходить багато помилок у традиційному зображенні історії Сталінградської битви.


18. Джордан Д. Атлас операций Второй мировой войны: 160 карт сражений и битв / Дэвид Джордан, Эндрю Вист ; пер. с англ. О. Строганова. – М. : Эксмо, 2007. – 254 с.

Атлас, складений британськими авторами, містить карти всіх основних військових операцій, що проходили в 1939- 1945 рр. на суші, на морі, у повітрі. Карти супроводжуються коментарями, що висвітлюють бойові дії на всіх фронтах Другої світової війни.


*19. Долматовский Е. А. Автографы победы / Е. А. Долматовский. – М. : ДОСААФ, 1975. – 167 с.

В основу книги лягли свідчення фронтовиків, які брали участь у штурмі рейхстагу, на стінах якого залишили свої авто-графи.


20. Драбкин А. 22 июня черный день календаря / А. Драбкин, А. Исаев. – М. : Яуза ; Эксмо, 2011. – 384 с.

Хроніка трагічних подій 22 червня 1941 р. й аналіз причин поразки, спогади ветеранів та свідчення очевидців трагедії.


21. Другая война. 1939 1945 / сост. В. Г. Бушуев. – М. : Рос. гос. гуманитар. ун-т, 2004. – 489 с.

У книзі аналізуються існуючі в історіографії погляди на війну 1939-1945 рр. Ключові проблеми розглядаються з різних точок зору.


22. Дрягина И. В. Записки летчицы У-2: женщины-авиаторы в годы Великой Отечественной войны 1942 – 1945 / И. В. Дрягина. – М. : Центрполиграф, 2007. – 301 с.

Автор книги, льотчиця Ірина Дрягіна, у 1942 – 1945 рр. воювала в складі знаменитого гвардійського Таманського жіночого авіаполку нічних бомбардувальників. У своїх спогадах вона подає яскраві портрети льотчиць і жінок-штурманів, з якими їй довелося разом виконувати бойові завдання.


23. Дюков А. За что сражались советские люди / Александр Дюков. – М. : Яуза ; Эксмо, 2007. – 574 с.

Книга побудована на документах Надзвичайної державної комісії по розслідуванню німецько-фашистських злочинів, матеріалах Нюрнбергського процесу та свідченнях очевидців війни.


24. Жданов М. Советские разведчики в нацистской Германии / М. Жданов. – СПб. : Вектор, 2008. – 183 с.
25. Жуков Г. К. Воспоминания и размышления / Г. К. Жуков. – М. : Олма-Пресс, 2002. – 505 с.
26. Жуков Д. А. Русские эсэсовцы / Д. А. Жуков, И. И. Ковтун. – М. : Вече, 2013. – 416 с. : ил. – (Военные тайны XX века).

Як так сталося, що десятки тисяч радянських людей у роки Великої Вітчизняної війни потрапили на службу до організації Третього рейху – СС? На це та багато інших питань автор книги дає відповідь.


*27. Зінченко Ф. М. Герої останнього штурму: із хроніки Великої Перемоги / Ф. М. Зінченко ; літ. запис М. М. Ілляша. – К. : Молодь, 1985. – 248 с.

Автор розповідає про полк Ф. М. Зінченко, який брав участь у штурмі рейхстагу, про героїв, які піднімали над рейхстагом Прапор Перемоги, і тих, хто проклав йому дорогу, про масовий героїзм радянських воїнів.


28. Исаев А. «Белые пятна» 1945 года: агония Рейха / Алексей Исаев. – М. : Эксмо ; Яуза, 2012. – 352 с. – (Бестселлеры Алексея Исаева).

Книга висвітлює трьохмісячну битву на підступах до Берліну, у ході якої радянські війська змусили Гітлера використати останні військові резерви і поступитися.


29. Исаев А. В. Мифы Великой Отечественной : сборник / А. В. Исаев, М. Э. Морозов ; ред. Г. Пернавский. – М. : Яуза ; Эксмо, 2008. – 384 с. – (ВИС).

Автори книги спростовують міфи про Велику Вітчизняну війну.


30. Карпов В. В. Маршал Жуков: его соратники и противники в дни войны и мира / В. В. Карпов. – М. : Вече, 2012. – 576 с.
31. Конев И. С. Записки командующего фронтом / И. С. Конев. – М. : Воениздат, 1991. – 602 с. – (Библиотека избранных военных мемуаров).

До книги увійшли маловідомі матеріали з архіву автора, розповідь про засідання Вищої військової ради, присвячену розгляду «справи» Г. К. Жукова.


32. Кульков Е. Н. Война 1941 – 1945: факты и документы / Е. Н. Кульков, М. Ю. Мягков, О. А. Ржешевский. – М. : Олма-Пресс, 2004. – 478 с.
33. Куманев Г. А. Рассекреченные страницы истории Второй мировой войны: трагедия и подвиг / Г. А. Куманев. – М. : Вече, 2012. – 368 с. : ил.
34. Летописцы Победы / авт.-сост. : Б. С. Бурков, В. А. Мякушков. – М. : Политиздат, 1990. – 247 с. : ил.

Нариси про загиблих журналістів та фотодокументи, що показують велич духу працівників преси у роки війни.


35. Лиддел Б. Г. Вторая мировая война / Б. Г. Лиддел Гарт ; под общ. ред. С. Переслегина ; пер. с англ. : В. Борисова, П. Видуэцкого, Е. Цылева. М. ; СПб. : АСТ ; Terra Fantastica, 1999. – 943 с.

Офіційна британська версія історії Другої світової війни.


36. Людские потери СССР в период второй мировой войны : сб. ст. / Ин-т рос. истории. СПб. : БЛИЦ, 1995. – 192 с.

У збірнику читач знайде різні, часом суперечливі дані й оцінки Другої світової війни, отримає можливість порівняти аргументи різних авторів, оцінити їх обґрунтованість.


37. Маршалы и генералы / авт.-сост. Т. Г. Шубина. – Минск : Литература, 1997. – 608 с.

Книга про головних військових керівників держав-учасниць Другої світової війни.


38. Мощанский И. Б. Роковая Вязьма / И. Б. Мощанский. – М. : Вече, 2011. – 256 с. : ил. – (Забытые страницы Второй мировой).

У книзі розповідається про місто Вязьма, з яким пов’язані одразу дві, повні трагізму події Великої Вітчизняної війни.


39. Некрич А. М. 1941, 22 июня / А. М. Некрич. – М. : Па-мятники ист. мысли, 1995. – 335 с.

Розкрито причини поразок у перші дні Великої Вітчизняної війни та показано підготовку збройних сил до опору німецькій агресії. Вперше книгу опубліковано в 1965 р., але піддано критиці, оскільки погляд автора на трагічні події початку війни не збігався з офіційною версією. Тираж знищили, автор книги вимушений був емігрувати з країни.


40. Нимиц Ч. Война на море. 1939 – 1945 / Ч. Нимиц ; пер. с англ. Э. Поттер. – Смоленск : Русич, 1999. – 591 с. : фотоил. – (Мир в войнах).

Розповідають адміралів Військово-морських сил США про найбільш важливі морські операції Другої світової війни, що ґрунтуються на фактичних матеріалах та документах.


41. Норман Д. Європа: історiя = Europe: history / Дейвiс Норман ; пер. з англ. П. Таращука. – К. : Основи, 2000. – 1464 с. : iл.

Стислий, майже конспективний курс історії Європи. Широке історичне панно, інкрустоване коштовними мініатюрами, містить також основні віхи розвитку Другої світової війни.


42. Операции военной разведки / сост. В. В. Петров. – Минск : Литература, 1997. – 640 с.

Найбільш цікаві операцій ХХ ст., які проводилися спецслужбами країн Європи та Америки, захоплюючі та сенсаційні «шпигунські історії» часів Другої світової війни з реального життя.


43. Осокин А. Великая тайна Великой Отечественной. Ключи к разгадке / А. Осокин. – М. : Время, 2010. – 720 с.

Автор книги висуває нові гіпотези про початок Великої Вітчизняної війни, наводить нові свідчення та факти, що підтверджує ці гіпотези.


44. Память: письма о войне и блокаде / сост. А. К. Варсобин. – Л. : Лениздат, 1985. – 688 с. : ил.

У книзі опубліковано листи очевидців про війну і блокаду, про маловідомі подробиці героїчної оборони Ленінграда.


45. Переслегин С. Вторая Мировая – война между реальностями / С. Переслегин. – М. : Эксмо, 2014. – 608 с.

Культовий бестселер, путівник шляхами Другої світової війни, перевертає всі попередні уявлення про війну. Вперше автор книги розглядає війну як боротьбу ворогуючих реальностей. Чи могла Червона Армія зупинити Вермахт на західному кордоні? Чи був шанс у Гітлера отримати перемогу над Радянським Cоюзом? Яким чином?


46. Переслегин С. Хроника Второй Мировой. Новая история Победы / С. Переслегин ; ред. С. Соколова. – М. : Эксмо ; Яуза, 2013. – 512 с.
47. Пиллар Л. Подводная война: хроника морских сражений, 1939 1945 / Л. Пиллар ; пер. с англ. Д. Ключников. – М. : Центрполиграф, 2007. – 413 с.

В книзі подано опис основних операцій, у яких під час Другої світової війни брали участь підводні човни.


48. Пыльцын А. Штрафбат в бою. От Сталинграда до Берлина без заградотрядов / А. Пыльцын. – М. : Вече, 2012. – 592 с.

Правдива, обґрунтована документами й особистими спогадами автора книга розповідає про тяжкі випробування, які пережили в роки Другої Світової війни «штрафники» – прості солдати й офіцери.


*49. Рокоссовский К. К. Солдатский долг / К. К. Рокоссовский. – М. : Воениздат, 1997. – 480 с. – (Полководцы Великой Отечественной).
*50. Рокоссовский Р. К. Сталинградский рубеж / Р. К. Рокоссовский. – К. : Украина, 2003. – 192 с.
51. Самолеты второй мировой: свыше 300 боевых самолетов всех стран мира / ред. С. Ангелова ; коммент., послесл. В. Гончаров. М. : АСТ, 2000. – 349 с.

Ілюстрована енциклопедія літакобудування та авіаційної промисловості епохи Другої світової війни.


52. Скрицкий Н. В. Флагманы Победы: командующие флотами и флотилиями в годы Великой Отечественной войны 1941 – 1945 / Н. В. Скрицкий. – М. : Центрполиграф, 2012. – 575 с. – (На линии фронта. Правда о войне).
53. Сталинград. Событие. Воздействие. Символ : сб. ст. / [ред. Ю. Ферстер ; пер. А. Федоров]. – М. : Прогресс-Акад., 1994. – 528 с.

Збірник містить матеріали відомих істориків з 8 країн світу. У статтях подано об’єктивну інформацію про Сталінградську битву, вплив її результатів на учасників, союзників та на нейтральні країни. Розглядаються також події у тилу ворога.


*54. Сто великих тайн Второй мировой / авт.-сост. Н. Н. Непомнящий. – М. : Вече, 2008. – 478 с.

У книзі йдеться про невідомі подвиги розвідників та замахи на вождів і полководців, героїзм підпільників і партизан, пропагандистські акції й фінансові диверсії.


*55. Суворов В. Беру свои слова обратно : вторая часть трилогии «Тень Победы» / В. Суворов. – Донецк : Сталкер, 2007. – 491 с.

Документально-публіцистична книга, присвячена маршалу Жукову. Книга містить відповіді на критику, яка надійшла автору після виходу книги «Тень Победы». Автор відмовляється не від своїх концепцій, а від характеристики маршала Жукова, яку давав у своїх перших книгах – «Ледокол» та «День «М».


56. Суворов В. Главная книга о Второй Мировой / В. Суворов, М. Солонин, М. Веллер. – М. : Яуза-Пресс, 2011. – 544 с. – (Правда Виктора Суворова).
*57. Суворов В. День «М»: когда началась Вторая мировая война?.. / В. Суворов. – М. : АСТ, 2003. – 320 с.

Книгу «День «М» визнано кращим журналістським розслідуванням десятиліття. Її перекладено 21 мовою світу і видано більше ніж 70 разів у різних країнах.


*58. Суворов В. Ледокол. Кто начал Вторую мировую войну? / В. Суворов. – М. : АСТ, 2002. – 378 с.

У документально-публіцистичній книзі автор стверджує, що в липні 1941 року СРСР готувався до вторгнення в Німеччину.


*59. Суворов В. Последняя республика: почему Советский Союз проиграл Вторую мировую войну / В. Суворов. – М. : АСТ, 2000. – 480 с.
*60. Суворов В. Самоубийство: зачем Гитлер напал на Советский Союз? / В. Суворов. – М. : АСТ, 2004. – 380 с.
*61. Суворов В. Тень Победы / В. Суворов. – Донецк : Сталкер, 2003. – 384 с.

У книзі автор досліджує діяльність маршала Жукова. Автор жорстоко критикує Жукова як військового керівника і обґрунтовує таку оцінку.


62. Сукнев М. И. Записки командира штрафбата: воспоминания комбата. 1941 – 1945 / М. И. Сукнев. – М. : Центрполиграф, 2007. – 253 с. – (На линии фронта. Правда о войне).
*63. 1418 дней войны: из воспоминаний о Великой Отечественной / сост. : Е. Н. Цветаев, В. С. Яровиков. – М. : Политиздат, 1990. – 687 с.

Серед авторів збірника – полководці й військові командири Великої Вітчизняної війни: Г. К. Жуков, А. М. Василевський, К. К. Рокосовський, Н. Г. Кузнецов та багато інших. Їх спогади – це логічно зв’язана розповідь про війну, перемоги та поразки, про роботу Ставки, про бойові та трудові перемоги людей.


64. Трохименко Л. М. Легендарний генерал: документальна розвідка / Л. М. Трохименко. – К. : КНЕУ, 2004. – 772 с.

Книга про видатного українського дипломата, полководця часів Великої Вітчизняної війни, генерал-лейтенанта Кузьму Миколайовича Дерев’янка.


65. Холль Э. Агония Сталинграда. Волга течет кровью / Эдельберт Холль. – М. : Яуза-Пресс, 2013. – 256 с. – (Сталинград. К 70-летию переломного сражения Второй Мировой).

Вирішальна битва Великої Вітчизняної війни очима німецького офіцера. Автор описує гітлерівських панцергренадерів у вогняному та льодяному пеклі Сталінграду, агонію шостої армії Паулюса.


66. Шеин Д. В. Танки ведет Рыбалко: боевой путь 3-й Гвардейской танковой армии / Д. В. Шеин. – М. : Яуза ; Эксмо, 2007. – 320 с.

Переможені: представники так званої «чистої» раси

«Німеччина стала величезною катівнею. Волання її жертв чув увесь світ, вони примушували здригатися всі цивілізовані держави» (Із заяви обвинувача від США Роберта Джексона на Нюрнберзькому процесі).
67. Бертц К. Трагедия абвера: немецкая военная разведка во Второй мировой войне / Карл Бертц. – М. : Центрполиграф, 2010. – 200 с.

Оригінальна версія причин трагічного фіналу розвідувальної служби Третього рейху. У книзі подано найціннішу інформацію про підготовку змови проти Гітлера і ліквідацію його режиму.
*68. Вестлі Б. Війна мого батька / Бйорн Вестлі ; пер. з норв. : Д. Нікандрова, М. Щирби. – К. : Укр. центр вивч. історії Голокосту, 2014. – 260 с.

Дослідивши історичні джерела, автор розкриває своє незвичайне ставлення до батька, який під час Другої світової війни був прихильником нацистських поглядів, і як доброволець Ваффен-СС воював на боці Німеччини на Східному фронті.


69. Волков А. Адмирал Канарис – «железный» адмирал / А. Волков, С. Славин. – М. ; Смоленск : Олимп ; Русич, 1999. – 557 с.

Книга про «хитрого лиса» – Канариса, безсмертного шефа Абверу, інтриги й змови, замахи й провали в центрі фашистської Німеччини, за якими стояв «залізний» адмірал.


70. Деларю Ж. История гестапо / Жак Деларю ; пер. с фр. : Ю. А. Немешаева, В. А. Павлова, Ю. А. Школенко. – Смоленск : Русич, 1998. – 480 с.

Учасник руху Опору, відомий французький історик, на величезному фактичному матеріалі показує зародження, становлення та масштаби діяльності гестапо.


*71. Дэвидсон Ю. Суд над нацистами / Юджин Дэвидсон ; пер. с англ. : А. С. Коноплев, А. А. Жеребилов. – Смоленск : Русич, 2001. – 508 с.

Автор книги розповідає про хід Нюрнберзького процесу та політичну ситуацію напередодні винесення міжнародним трибуналом вироку головним військовим злочинцям.


72. Итоги второй мировой войны = Bilanz des zweiten Weltkrieges : выводы побеждённых / пер. с нем. Л. К. Камоловой. – СПб. ; М. : Полигон ; АСТ, 1998. – 640 с.

Група німецьких військових спеціалістів та державних діячів узагальнила досвід, набутий під час війни 1939-1945 рр. Проведений аналіз дає можливість зробити висновки на майбутнє.


73. Козырев М. Е. Необычное оружие Третьего рейха: энциклопедия боевых систем / М. Е. Козырев, В. М. Козырев. – М. : Центрполиграф, 2008. – 399 с.

У книзі подаються короткі відомості про історію розробки унікальної зброї агресорами, її характеристика, інформація про бойові операції, у яких вона використовувалася. Широко ілюстрований матеріал дає можливість отримати повну картину найбільшої війни в історії людства.


74. Комптон Д. Свастика и орел. Гитлер, Рузвельт и причины Второй мировой войны, 1933 – 1941 / Д. Комптон ; пер.с англ. Е. В. Ламанова. – М. : Центрполиграф, 2007. – 255 с.

Досконало дослідивши німецькі архіви та доповіді дипломатів, вивчивши документи військово-морського та армійського керівництва, автор книги показав, який вплив мали США на внутрішню політику Гітлера і як це відобразилося на перетворенні європейської війни на Другу світову.


*75. Мельников Д. Адольф Гитлер – преступник № 1 / Д. Мельников, Л. Черная. – М. : Яуза, 2003. – 544 с. – (Тайны III Рейха).
76. Мельников Д. Конвейер смерти: тайны СС и гестапо / Д. Мельников, Л. Черная. – М. : Вече, 2005. – 479 с.

У книзі розповідається про історію створення і злочинну діяльність гестапо – таємної державної поліції Третього Рейху – і СС – охоронного підрозділу нацистської партії.


77. Митчем С. Фельдмаршалы Гитлера и их битвы / Сэмюэл Митчем; пер. с англ. : И. Соколова, А. Бушуева, Т. Бушуев, С. Минкина. – Смоленск : Русич, 1998. – 569 с.

Роздуми про людську сутність тих, хто розв’язав найстрашнішу війну в історії людства, про роль Федора фон Бока, Вільгельма фон Лееба та Вільгельма Кейтеля в створенні гітлерівської військової машини.


78. Мягков М. Ю. Вермахт у ворот Москвы. 1941 – 1942 : монография / М. Ю. Мягков ; отв. ред. О. А. Ржешевский ; Ин-т всеобщей истории. – М., 1999. – 305 с.

Висновки дослідження про битву під Москвою, зроблені на основі архівних документів німецького командування, особистих листів і щоденників військовослужбовців групи армії «Центр».


*79. Нюрнбергский процесс : сб. материалов. В 8 т. Т. 5 / ред. Н. С. Лебедев ; предисл. Н. С. Алексеева ; пер. с нем. Е. Е. Щемелева-Стенина ; пер. с англ. и сверка текста док. В. И. Валицкой. – М. : Юрид. лит., 1991. – 672 с.

Видання містить архівні фотодокументи, матеріали про військових злочинців періоду Другої світової війни та тексти промов міжнародних обвинувачів.


80. Рендулич Л. Фатальные ошибки вермахта: почему Германия проиграла войну / Л. Рендулич. – М. : Яуза ; Эксмо, 2006. – 318 с.
81. Стариков Н. В. Кто заставил Гитлера напасть на Сталина / Н. В. Стариков. – СПб., 2008. – 364 с.

На основі фактичного матеріалу відтворено справжню мету захоплення влади нацистами і їх напад на СРСР. Досліджується послідовність подій з вересня 1919 до 22 червня 1941 р.


82. Черная Л. Б. Коричневые диктаторы: Гитлер, Геринг, Гиммлер, Геббельс, Борман, Риббентроп / Л. Б. Черная. – М. : Республика, 1992. – 384 с. : ил.

Розповідь про головних нацистських злочинців, керівників фашистської Німеччини.


83. Ширер У. Крах нацистской империи / Ширер Уильям ; пер. с англ. : С. Л. Орловой, Е. М. Федотовой, И. В. Квасюка. – Смоленск : Русич, Олимп, 1998. – 729 с. : фотоил. – (Мир в войнах).

Розповідь американського журналіста побудована на мему-арній літератури та записах із щоденників дипломатів, політиків, генералів та інших осіб із оточення Гітлера.


84. Эванс Р. Третий рейх. Дни войны. 1939 – 1945 / Ричард Дж. Эванс ; пер. А. Уткин. – Харьков : Астраль ; У-Фактория ; Харвест, 2012. – 944 с. – (Классика военного искусства).
85. Энциклопедия третьего рейха / сост. С. Воропаев ; под ред. А. Егиазарова. – М. : Локид ; Миф, 2000. – 592 с.

В енциклопедії зібраний фактичний, документально-ілюстративний матеріал про лідерів нацизму.Розділ 2. Україна в полум’ї війни
О земле рідна! Знаєш ти

Свій шлях у бурі, у негоді!

Встає народ, гудуть мости,

Рокочуть ріки ясноводі!..

Лисиці брешуть на щити,

Та сонце устає – на Сході!

М. Рильський


Незагоєною раною роки воєнного лихоліття Другої світової війни і зараз залишаються в житті у першу чергу тих держав і народів, які були безпосередньо причетні до її подій і понесли величезні людські втрати й руйнації.

Для України Друга світова війна почалася 22 червня 1941 р. з нападу Німеччини на СРСР. Вона увійшла в нашу історію як Велика Вітчизняна війна. У цій величезній катастрофі Україна знаходилася в епіцентрі, на її землях зосереджували свої основні зусилля головні учасники воєнного протистояння – Німеччина та СРСР. Прямі та непрямі людські втрати, які поніс український народ в період Другої світової війни, – найбільші й незрівнянні з втратами інших країн і народів, які були задіяні у Другій світовій війні. Війна знищила майже 700 українських міст, або сорок відсотків усіх міст Радянського Cоюзу, зруйнованих нею, та 28 тис. сіл. На Україну припадає понад 40 % усього збитку СРСР.

Незгасимий біль досі продовжує ятрити українське суспільство, адже немає жодної родини, яку б трагічно не зачепила ця війна. За офіційною статистикою, майже кожна українська сім’я має близьких або рідних, які воювали на фронті чи в партизанських загонах, були в полоні чи окупації. За період Другої світової війни Україна втратила понад п’яту частину свого населення. Щонайменше 5,3 млн. осіб, або кожний шостий мешканець України, загинув у Другій світовій війні. 2,3 млн. українців було вивезено на примусову працю до Німеччини. Людські втрати України становлять більше 40 % загальних втрат СРСР, а кількість депортовані з України – 78 % усіх депортованих з СРСР.

Війна була не лише великою трагедією для українського народу, але й героїчною боротьбою в ім’я перемоги і виживання нації. Багато біди та випробувань випало на долю українців за період Великої Вітчизняної війни. Рівно 1225 днів і ночей тривали криваві бої на землях нашої багатостраждальної Вітчизни... І перемогу було здобуто завдяки героїзму і мужності українського народу, його відданості рідній землі, шляхом жертв, страждань та сліз.

Чому ми повертаємося до жахливих років Великої Вітчизняної війни саме зараз, коли тисячі людей гинуть тільки тому, що одному божевільному цього захотілося, і він дозволяє собі вершити життя і смерть ні в чому не винних людей, відбирати чи повертати землі, примушувати людей брати громадянство чужої держави, тримати полонених в нелюдських умовах?!... Тому, що хочеться, щоб всі зрозуміли, що війна – це вселюдська трагедія, це апофеоз зла. І дуже важливо зрозуміти її джерела.

Звернення до героїчного подвигу, найвищого виявлення патріотизму воїнів, партизанів, усіх борців за свободу під час звільнення України від фашизму наразі, в умовах військової агресії Російської Федерації на український Донбас, – є запорукою перемоги українського народу у захисті свого суверенітету та державності.


*86. Безсмертя: Книга Пам’яті України, 1941 – 1945 / [П. Панченко, С. Андрушко, О. Артьомов та ін.]. – К. : Кн. пам’яті України, 2000. – 872 с. : іл.

Це видання – данина незгасної пам’яті тим, хто загинув на полях битв за честь, свободу і незалежність Батьківщини. На підставі поіменного обліку загиблих узагальнено дані про військові втрати України у роки Великої Вітчизняної війни.


*87. Вартові героїзму і звитяги: Київський укріпрайон (УР-1) : до 60-річчя героїч. оборони Києва / авт. тексту Г. Ясєв. – К. : Кн. пам’яті України, 2001. – 111 с. : фотоіл.
*88. Велика Вітчизняна війна: уроки історії : зб. матеріалів Всеукр. наук.-практ. конф., 28 жовт. 2014 р. / [редкол. : Л. Л. Місінкевич (голова) та ін.]. – Хмельницький : Хмельн. ун-т упр. та права, 2014. – 350 с.

Матеріали присвячені 70-річчю визволення України від німецько-фашистських загарбників.


*89. Визволення України. Велика Вітчизняна війна, 1941 – 1945 : хронол. довід. / відп. ред. Е. Афонін ; упоряд. : В. Дрозд, Е. Афонін, О. Демченко. – К. : Парламент. вид-во, 1999. – 135 с.
*90. Герої визволення України / авт.-упоряд. П. Л. Машовець. – К. : Україна, 2007. – 111 с.
*91. Героїчний Київ : док. розповіді / упоряд. В. Денисенко ; худож. О. Новіков. – К. : Україна, 2003. – 335 с. : іл.

Спогади очевидців про визволення Києва від фашистських окупантів.


*92. Грицак Я. Між двома тоталітаризмами // Нарис історії України: формування модерної української нації XIX – XX ст. / Ярослав Грицак. – 2-ге вид. – К. : Генеза, 2000. – С. 210 – 266.

У книзі відображено найсучасніші розслідування українського націотворення. Вона містить розділи про перші місяці Великої Вітчизняної війни, німецький окупаційний режим в Україні, питання колабораціонізму, партизанський і повстанський рух.


*93. Грицюк В. М. Найбільша воєнна операція на українських теренах / В. М. Грицюк, О. Є. Лисенко // Укр. іст. журн. – 2014. – № 5. – С. 4 – 21.

Йдеться про Дніпровсько-Карпатську операцію, яка стала однією з наймасштабніших у Другій світовій війні. Радянська Армія мала потужні збройні сили, але понесла величезні втрати.


*94. Днепр – река героев: свидетельства всенародного подвига / [авт.-сост. : Н. И. Луцев, П. Я. Добровольский, В. А. Замлинский и др. ; под общ. ред. В. Н. Немятого]. – К. : Политиздат Украины, 1988. – 391 с.

У книзі вперше опубліковано імена і короткі характеристики Героїв Радянського Союзу, які удостоєні цього звання за подвиг, здійснений при форсуванні переправи – від Смоленська до Херсона, від верхів’я і до гирла Дніпра.


*95. Друга світова війна в історичній пам’яті України : за матеріалами Укр. ін-ту нац. пам’яті / упоряд. : Л. Герасименко, Р. Пилявець. – К. ; Ніжин : Лисенко М. М., 2010. – 247 с.
96. Друга світова війна і доля народів України : матеріали Всеукр. наук. конф. (м. Київ, 30 – 31 жовт. 2006 р.) / відп. ред. В. Р. Нахматович. – К. : Зовнішторгвидав, 2007. – 414 с.

Матеріали про життя українського народу під час війни, національну політику Радянського Союзу, політику нацистської Німеччини і держав Східної Європи на українських землях упродовж 1930-х – 1950-х рр.


*97. Киев: город, переживший войну : фотоальбом / авт.-сост. : Г. Михайлов, В. Зильберберг, В. Бысов. – [Б.м.] : Г. Михайлов, [2015]. – 91 с.

Фотографії, зібрані в альбомі, – це не просто історичні знімки, – це подих того часу, що нагадує про жахи, які принесла війна.*98. Клюєнко Д. В боях за визволення України / Д. Клюєнко. – К. : Політвидав України, 1984. – 176 с.

Про битву за Київ, Харків та інші міста і населені пункти України.


*99. Коваль М. В. Україна 1939 – 1945: маловідомі і непрочитані сторінки історії / М. В. Коваль. – К. : Вища шк., 1995. – 194 с.
*100. Коваль М. В. Україна в Другій світовій і Великій Вітчизняній війнах (1939 – 1945 рр.) / М. В. Коваль. – К. : Альтернативи, 1999. – 335 с. – (Україна крізь віки. Т. 12.)

Історичні нариси, присвячені ратному та трудовому внескові українського народу в розгром Третього рейху.


101. Косик В. Україна в Другій світовій війні у документах : зб. німецьких архівних матеріалів : у 4 т. / Ін-т українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України ; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка, Ін-т укр. археографії і джерелознавства ім. М. Грушевського НАН України. – Львів, 1997–2000.

Т. 1. – 1997. – 384 с.

Т. 2. – 1998. – 384 с.

Т. 3. – 1999. – 384 с.

Т. 4. – 2000. – 368 с.
102. Косик В. Україна під час другої світової війни: 1938 – 1945 / В. Косик ; пер. з фр. Р. Осадчука. – К. ; Париж ; Нью-Йорк ; Торонто : Мол. гвардія, 1992. – 729 с. : іл.

Документи з секретних німецьких архівів, що дають можливість простежити: гігантський конфлікт, розв’язаний в Європі, був фактично конфліктом за володіння Україною.


*103. Лето 1941. Украина : док. и материалы : хроника событий / под общ. ред. В. А. Замлинского. – К. : Украина, 1991. – 512 с. : ил.

«Білі плями» в історії війни України проти фашистських загарбників заповнюють невідомі та маловідомі секретні документи з центральних, дипломатичних архівів та архівів розвідки.


*104. Литвин В. М. Україна в Другій світовій війні (1939 1945) / В. М. Литвин ; відп. ред. В. А. Смолій. – К. : Лі-Терра, 2004. – 460 с.

Використовуючи науковий доробок своїх попередників, автор продовжує серію видань, присвячених добі 1939 – 1945 років, яка і сьогодні потребує детального осмислення.


105. Маношин И. Героическая трагедия : воен.-ист. исслед. / И. Маношин. – Симферополь : Таврида, 2001. – 208 с.

Про останні дні оборони Севастополя 29 червня – 12 липня 1942 р.


106. Мощанский И. Б. 1941. Битва за Киев. 7 июля – 26 сентября / И. Б. Мощанский. – М. : Яуза ; БТВ-Книга ; Эксмо, 2008. – 208 с.

Книга розповідає про битви на Південно-Західному фронті. Унікальне видання містить більше 300 архівних фотографій, карти і схеми бойових операцій, а також кольорові ілюстрації бойової техніки Червоної Армії і Вермахту.


*107. Муковський І. Т. Звитяга і жертовність: українці на полях Другої світової війни / І. Т. Муковський, О. Є. Лисенко. – К. : Кн. пам’яті України, 1997. – 568 с.
108. Організація ветеранів України: звитяжниці : довід. вид. / [авт. кол. : Є. В. Сафонова та ін.]. – К. : Україна, 1995. – 247 с. : іл.

Біографічні довідки та нариси, присвячені жінкам – Героям Радянського Союзу, які пройшли фронтовими дорогами України.


109. Патриляк І. К. Україна в роки Другої світової війни: спроба нового концептуального погляду / І. К. Патриляк, М. А. Боровик. – Ніжин : Лисенко М. М., 2010. – 590 с.
*110. Память / ред. В. П. Шевченко. – Донецк : Норд-Пресс, 2005. – 153 с.

Спогади учасників бойових дій Великої Вітчизняної війни.


*111. Переможці / ред. І. О. Герасимов. – Вінниця : Держ. картогр. ф-ка, 2007. – 512 с. – (Книга пам’яті України).

Про учасників бойових дій Другої світової війни, які померли в повоєнний період, та тих, що проживають на території Вінницької області.


112. Переможці / упоряд. С. Батрак. – К. : Молодь, 2001. – 239 с. : фотоіл.

Спогади ветеранів Великої Вітчизняної війни.


*113. Письма героев обороны Киева / cост. и авт. коммент. И. Ф. Евдокимов ; лит. запись коммент. В. И. Творинского. – К. : Политиздат Украины, 1984. – 198 с.

Документи, які повертають читачів до страшних днів оборони Києва. Листи захисників міста-героя і коментарі до них – своєрідна розповідь про героїзм і мужність народу та безмежну відданість своїй землі.


*114. Подвиг на віки: місто-герой Київ (1941 – 1945) / [ред. А. І. Тимчик]. – К. : Кн. пам’яті України, 2000. – 290 с. : фотогр.

Книгу присвячено захисникам столиці України.
*115. Україна в Другій світовій війні: погляд з XXI ст. : іст. нариси : у 2 кн. / [редкол. : В. А. Смолій та ін.]. – К. : Наук. думка, 2010–2011.

Кн. 1. – 2010. – 735 с.

Кн. 2. – 2011. – 941 с.
*116. Україна у Великій війні 1939 – 1945 / [відп. ред. І. Юхновський]. – К. : Емма, 2014. – 260 с.

Проаналізовані події, що відбувалися на території сучасної України або були пов’язані з діяльністю українців – від проголошення Карпатської України у березні 1939 р. до подій на Далекому Сході у вересні 1945 р.


117. Фотоальбом / упоряд., комент. Д. Малаков. – К. : Кий, 2000. – 267 с. : фотоіл. – (Бібліотека музею історії міста Києва).

Фотоальбом висвітлює оборону Києва в роки війни.


Безсмертя юних... Велика Вітчизняна війна чорним смерчем пронеслась над Україною, змінивши життя та долю людей. Фронт забрав ціле покоління молодих людей, які вірили в свої сили, любили свою країну, і готові були захищати рідну землю до останньої краплі крові. Вони йшли на фронт у військові частини, ставали синами та доньками полків, були розвідниками і зв’язківцями, сестрами милосердя і підривниками. За покликом юних сердець ставали підпільниками, партизанами, щоб помститися ворогові за смерть батьків та братів, за наругу над матерями і сестрами, за спалені домівки, за всі нелюдські злочини фашистів. Вони гинули в боях, їх катували гітлерівці, але юні герої не здавалися. У ті дні вони не думали ні про славу, ні про нагороди. В них не вистачало досвіду, а тому були помилки й невдачі, провали і втрати. Зустрічались і слабкі духом, і зрада лютувала, і смертельна небезпека чатувала на кожному кроці. Але ніщо не зламало волі патріотів, не згасило полум’я гніву й ненависті до окупантів. Їх відвага і мужність завжди будуть прикладом для підростаючого покоління.

Мій перший вірш написаний в окопі,

на тій сипкій од вибухів стіні,

коли згубило зорі в гороскопі

моє дитинство, вбите на війні.

Боротьба і трагічна доля молоді, яка ціною життя боролися із німецькими загарбниками в окупованих містах і селах, поставили їх поряд один з одним в горде братство патріотів, які стали нам прикладом у подоланні несправедливості та біди.
*118. Говорушко М. Камінці на долоні : кн. спогадів, оповід. / М. Говорушко. – К. : Україна, 2002. – 112 с.

Документальні розповіді та спогади дітей, молоді про події війни.


*119. Дети Бабьего Яра / сост. И. М. Левитас. – К. : Еврейский совет Украины ; Фонд «Память Бабьего Яра», 2008. – 68 с.
120. Салата О. Становище дітей Києва в перші дні Великої Вітчизняної війни / О. Салата // Історія в шк. – 2001. – № 11 – 12. – С. 2 – 3.
*121. Тронько П. Т. Згадаймо всіх поіменно... / П. Т. Тронько. – К. : Молодь, 2001. – 223 с.

З історії боротьби молоді України проти німецько-фашистських загарбників у роки Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 рр.


122. Тронько П. Т. Навічно в пам’яті народній / П. Т. Тронько ; передм. В. Костенко. – К. : Молодь, 1995. – 159 с. : фотоіл.

Художньо-історичний літопис розкриває тему героїчної боротьби української молоді на фронтах, у партизанських загонах, у підпіллі.


Нацистська окупаційна політика на території України. Нацистська окупація для України виявилася надміру репресивною, жорстокою та кривавою. Звірства, що їх чинили окупанти, були конкретним вираженням людиноненависницької політики нацистської держави: терор і насильство передбачалися численними директивами, інструкціями, наказами, під якими стояли підписи не лише фюрера, Бормана, Геббельса, а й інших провідних державних, військових, політичних діячів Третього рейху, повноважних представників німецьких монополій – Розенберга, Герінга, Кейтеля, Йодля, Томаса, Функе, Канаріса, Ріббентропа, Фріче, Гейдріха, Бакке, Ріке, Кьорнера. Це, насамперед, такі обов’язкові для виконання документи, як Генеральний план «Ост», «Директива щодо керівництва економікою в окупованих східних областях», «12 заповідей поведінки німців на Сході та їхнє поводження з росіянами», «Про «особливе поводження» з радянськими військовополоненими», «Про поводження з цивільним населенням і полоненими противника» та ін. Досить промовиста «Пам’ятка німецького солдата»: «...У тебе немає серця і нервів, на війні вони не потрібні. Знищуй в собі жаль і співчуття, вбивай кожного росіянина, не зупиняйся, якщо перед тобою старий або жінка, дівчина чи хлопчик, – говорилося у ній. – Убиваючи, тим самим порятуєш себе від загибелі, забезпечивши майбутнє сім’ї і прославившись у віках».

Репресивні заходи окупантів спрямовувалися проти всіх жителів, полонених військовослужбовців (у першу чергу політкомісарів та командирів), співробітників органів НКВС, партизанів, підпільників, єврейського населення, адже, загарбуючи східні території, гітлерівці намагалися видавати себе за «творців нової Європи», «визволителів» народів СРСР від «сталінської тиранії» та «жидо-більшовицького ярма». За довгі 33 місяці окупації гітлерівськими катами (за останніми офіційними даними) було знищено 236 тисяч мирних жителів.

Але ні роки, ані століття не зітруть пам’ять про тих, хто не пережив цю страшну війну, хто залишився в обіймах смерті заради життя, заради майбутнього. Ми в неоплатному боргу перед загиблими в концентраційних фашистських таборах, тими, хто, віддаючи останні сили, помер з голоду і перенапруження в холодних заводських цехах. Завдячуємо їм вічною пам’яттю та шаною!
*123. Книга пам’яті воїнів-євреїв, загиблих під час Великої Вітчизняної війни. 1941 – 1945 р.р.: Київ / уклад. і ред. І. М. Левітас. – К. : Фонд «Пам’ять жертв фашизму в Україні», 2001. – 767 с. : іл.
*124. Книга скорботи України. Місто-герой Київ / авт.-упоряд. О. М. Бєлая. – К. : Кн. пам’яті України, 2003. – 728 с.

У книзі йдеться про втрати цивільних громадян столиці в період тимчасової окупації міста фашистськими загарбниками та про киян, загиблих у фашистській неволі.


125. Кнопп Г. Холокост: неизвестные страницы истории / Гвидо Кнопп ; пер. А. Дмитришин. – Харьков : Кн. клуб «Клуб Семейн. Досуга», 2007. – 336 с.

Зібрання документів, складене Гвідо Кноппом, – це пронизливий опис найжахливішої сторінки німецької історії, геноциду європейських євреїв нацистами. Побудована книга на основі найновіших даних багаторічних досліджень, а також, неопублікованих раніше архівних матеріалів.


126. Малаков Д. Кияни. Війна. Німці / Д. Малаков. – К. : Амадей, 2008. – 363 с.
*127. Малаков Д. Ніби й не було війни... : Київ 1943 року на світлинах угорського вояка / Д. Малаков. – К. : Грані-Т, 2009. – 112 с.
128. Павленко І. І. Від роду до роду: спогади про пережите / І. І. Павленко. – Луцьк : Терен, 2009. – 336 с.
Табори, гетто та тюрми на окупованій території України. Окупаційна політика німецької влади передбачала широкий спектр карально-репресивних заходів, спрямованих на досягнення різних завдань військового, політичного та господарського характеру, досягнення низки специфічних цілей нацистського режиму, головною з яких був геноцид. Слово «геноцид» (від грец. genos – рід, плем’я і лат. caedere – вбиваю) означає винищення окремих груп населення за расовими, національними, релігійними та іншими мотивами. Здійснення гітлерівцями задуманого, а саме політики геноциду стосовно до радянських людей, розпочалося з перших днів окупації. Намагаючись тримати населення в постійному страху, окупаційна влада видала низку наказів, інструкцій, розпоряджень, спрямованих на те, щоб не допустити руху опору.

Для реалізації політики геноциду нацисти використовували цілу систему каральних заходів: відкриті та закриті розстріли, публічні страти. Облави, погроми, утримання в таборах і тюрмах, переселення, депортації та інше. Ще задовго до початку Великої Вітчизняної війни німецьким керівництвом було заплановано створення великої кількості таборів різного типу на окупованій території.

Сотні тисяч людей стали в’язнями німецьких концтаборів, створених на всій території України. На конвеєр були поставлені такі засоби, як голод і голодна смерть, хвороби та відсутність медичного обслуговування, нелюдські умови утримання, виснажлива праця, знущання, розстріли тощо.

Масове знищення населення окупованих територій, у тому числі й віськовополонених у 1941 – 1944 рр. здійснювалось у 808 таборах, тюрмах та інших місцях примусового утримання (МПУ), створених окупантами на території України.

Табори для військовополонених (дулаги, шталаги, офлаги), для цивільного населення (концентраційні табори, гетто, виправно-трудові та пересильні табори) – всі без винятку служили злочинним намірам фашистів, були спрямовані на масове винищення українських громадян.
*129. Вронська Т. В. Тюрми в нацистській карально-репресивній системі на окупованій території України / Т. В. Вронська, О. Є. Лисенко // Укр. іст. журн. – 2013. – № 1. – С. 92 – 106.

Про тюремну систему на окупованій території України, яка була одним із важливих інструментів нацистського терору, елементом апарату насильства, спрямованого на підкорення всіх категорій населення.


130. Довідник про табори, тюрми та гетто на окупованій території України (1941 – 1944) / упоряд. М. Г. Дубик. – К., 2000. – 304 с.
131. Нацистские лагеря смерти: очевидцы свидетель-ствуют. В 2 т. Т. 2. / сост. А. В. Валякин. – Симферополь : Доля, 2010. – 408 с. – (Рассекреченная память).
*132. Нацистський окупаційний режим на Хмельниччині 1941 – 1944: документи і матеріали / упоряд. М. П. Вавринчук. – Камянець-Поділ. : Оіюм, 2009. – 574 с.
133. Пам’ять заради майбутнього: з історії десятирічної діяльності Української спілки в’язнів-жертв нацизму та спогади / [ред.-упоряд. : О. Гаца та ін.]. – К. : Поезія, 2001. – 563 с.
134. Історія великих страждань : дослідж., док., свідчення / Ін-т історії України ; Меморіал. комплекс «Нац. музей іст. ВВВ 1941 – 1945 років». – К., 2011. – 348 с.

Про нацистські табори для радянських військовополонених у місті Славуті на Хмельниччині.


Колабораціонізм в умовах нацистської окупації. Буремні події Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 рр. навічно закарбувалися у пам’яті українського народу. Так сталося, що територія України була окупована. Але, відповідно до Гаазької конвенції 1907 р., у випадку, коли армія відступає, мирне населення не зобов’язане відповідати за виконання своїх громадянських обов’язків (без скоєння злочинів) і не несе покарання за примусову співпрацю з окупантами. Загалом, у цивілізованому світі такі дії не називаються злочином. Разом з тим, сталінський режим не визнавав прийнятого міжнародними конвенціями поняття колабораціонізму, однозначно трактував його сутність як «співпрацю з ворогом» і «зраду батьківщині». Після звільнення території України від нацистських загарбників радянська влада, використовуючи заздалегідь підготовлений психологічний стан громадян і відповідну правову базу, розгорнула масштабні каральні операції проти так званих «колабораціоністів».
135. Голячак С. Д. На узбіччі суспільства: доля українських «остарйбайтерів» (Поділля 1942 – 2007 р.р.) / С. Д. Голячак. – Вінниця ; Меркьюрі : Поділля, 2009. – 768 с.
136. Пастушенко Т. Будні українських «остарйбайтерів»: боротьба за виживання / Т. Пастушенко // Укр. іст. журн. – 2005. – № 6. – С. 160 – 176 с.

Матеріал складений на основі спогадів колишніх примусових робітників.


137. Шайкан В. О. Колабораціонізм на території рейсхкомісаріату «Україна» та військової зони в період Другої світової війни : монографія / В. О. Шайкан ; відп. ред. О. Є. Лисенко. – Кривий Ріг : Мінерал, 2005. – 466 с.

Розділ 3. Рух опору та український самостійницький рух
Серед окупованих східних територій СРСР Україна (особливо її південна частина) посідала в планах Гітлера центральне місце. «Ми візьмемо південну частину України і зробимо її виключно німецькою колонією... Через сотню років тут будуть мешкати мільйони німецьких селян», – говорив фюрер. Виступаючи 4 жовтня 1942 р. в Берліні Герман Герінг висловив думку: «Ми зайняли найродючіші землі. Там, в Україні, є все: яйця, масло, пшениця, сало, і в кількості, яку важко собі уявити. Ми повинні зрозуміти, що все це віднині й навіки – наше, німецьке...».

Підпільна боротьба та партизанський рух в Україні. Партизанський і підпільний рух в Україні у роки Великої Вітчизняної війни за своїм значенням і масовістю став, по суті, другим фронтом у тилу ворога. У ході розгортання боротьби патріоти в тилу гітлерівських окупантів застосовували різноманітні форми, методи і прийоми ведення народної війни. Це дало можливість включитися в боротьбу мільйонам людей, що опинилися за лінією фронту, завдяки чому тимчасово окупована ворогом територія України була охоплена полум’ям всенародної війни.

Основними її формами стали: збройні дії партизанських формувань, діяльність підпільників і масовий опір неозброєного населення політичним, економічним і військовим заходам окупантів.

Партизанському і підпільному рухові на території України в 1941 – 1945 рр. присвячено понад 10 тисяч монографій, книг, брошур, наукових статей. Але ці роботи в переважній більшості – мемуарна література. А мемуари, як відомо, є специфічною формою осмислення подій, котра відрізняється авторською суб’єктивністю. Так влаштовано людську пам’ять, що зберігає вона лише хвилини успіхів та перемог, а моменти, сповнені страху й поневірянь, якось стираються. Взагалі, питання, пов’язані із партизанським і підпільним рухом, ще недостатньо вивчені. Ця проблема чекає на свого ретельного дослідника, який на підставі архівних матеріалів зможе відтворити хід боротьби українського народу.
*138. Бринський А. П. По той бік фронту: спогади партизана. В 2 кн. Кн. 2. / А. П. Бринський ; літ. запис Б. Є. Пильника ; пер. з рос. А. В. Кудрицького. – К. : Політвидав України, 1978. – 374 с.

У книзі спогадів автор розповідає про діяльність, очолюваного ним партизанського з’єднання на території Рівенщини, Волині та Польщі, з лютого 1943 до липня 1944 р.


*139. Кентій А. В. Війна без пощади і милосердя: партизанський фронт у тилу вермахту в Україні (1941 – 1944) / А. В. Кентій, В. С. Лозицький ; Центр. держ. архів громадських об’єднань України. – К. : Генеза, 2005. – 408 с.

На основі документальних, раніше невідомих архівних джерел автори книги відтворюють складний і драматичний перебіг боротьби в тилу вермахту в Україні, успіхи й поразки партизан у 1941 – 1944 рр.


*140. Кентій А. В. Радянський рух Опору на окупованій території України / А. В. Кентій, В. С. Лозицький, М. А. Слободянюк. – К. : Ін-т історії України, 2010. – 98 с. – (Україна. Друга світова війна. 1939 – 1945).

Аналізуються різні форми стихійного та організованого антинацистського опору на окупованій території України, протидії режимним, економічним, соціальним та іншим заходам окуаційної адміністрації. Оцінюються результати, здобутки і втрати партизанської та підпільної боротьби.


141. Ковальчук С. Йшли в славутські ліси партизани / С. Ковальчук, Т. Жоган. – К. : Київ. правда, 2006. – 302 с.
142. Кучер В. Партизанський рух в Україні 1941 – 1944 рр.: погляд з сьогодення / В. Кучер // Іст. в шк. України. – 2004. – № 19 – 20. – С. 1 – 2.
*143. Чайковський А. Невідома війна: партизанський рух в Україні 1941 – 1944 рр. мовою документів, очима істориків / А. Чайковський ; худож. С. Сахно. – К. : Україна, 1994. – 256 с.
ОУН-УПА у боротьбі проти нацистських окупантів. Скільки сторінок української історії вкриті білими плямами, і скільки національних героїв залишилися безіменними. Чи ненайбільше замовчувалася і жорстоко витравлювалася у свідомості кількох українських поколінь героїчна боротьба Організації Українських Націоналістів та Української Повстанської Армії за незалежність України.

У кривавому протистоянні з ворогом сформувалася Українська Повстанська Армія. Офіційною датою її створення вважається 14 травня 1942 р., коли озброєні групи націоналістів, вперше згуртувавшись у єдину військову частину, розпочали масові бойові дії. Про діяльність ОУН – УПА, про її боротьбу, останнім часом з’явилося чимало матеріалів у формі хроніки подій, свідчень, висновків істориків.


*144. Арсенич П. Діяльність УПА та збройного підпілля ОУН на Прикарпатті: до 65-річчя створення УПА та 100-річчя з дня народження Романа Шухевича / П. Арсенич. – Івано-Франківськ : Нова Зоря, 2007. – 216 с.
*145. Боротьба проти повстанського руху і націоналістичного підпілля: протоколи допитів заарештованих радянськими органами державної безпеки керівників ОУН-УПА (1944 – 1945) / ред. П. Сохань ; упоряд. : О. Іщук, С. Кокін. – К. ; Торонто : Літопис УПА, 2007. – 897 с. – (Літопис УПА. Нова серія).

*146. Верещак В. И. Правду не одолеть: деятельность ОУН-УПА / В. И. Верещак. – К. : Україна, 2003. – 175 с.
*147. Вєденєєв Д. В. «Повстанська розвідка діє точно й відважно...» / Д. В. Вєденєєв, Г. С. Биструхін. – К. : КІС, 2008. – 568 с.

Книга містить документи підрозділів спеціального призначення ОУН – УПА у 1940-х – 1950-х рр.


148. Кентій А. В. Нариси історії Організації Українських Націоналістів в 1941 – 1942 рр. / А. В. Кентій. – К. : Ін-т історії України, 1999. – 200 с.
149. Кентій А. В. Українська Повстанська Армія в 1942 – 1943 рр. / А. В. Кентій ; Ін-т історії України. – К., 1999. – 285 с.
150. Киричук Ю. Нариси з історії українського національно-визвольного руху 40 – 50 х років ХХ ст. / Ю. Киричук. – Львів, 2000. – 304 с.
151. Лапайдух Р. Українська Повстанська Армія: погляд через півстоліття / Р. Лапайдух // Дзвін. – 2000. – № 2. – С. 103 – 111 ; № 3. – С. 113 – 123.
152. Лукініна М. Боротьба УПА з окупантами: поступ до правди / М. Лукініна // Сучасність. – 2001. – № 5. – С 87 – 102 ; № 6. – С. 94 – 108.
153. Нікольський В. М. Підпілля ОУН на Донбасі / В. М. Нікольський. – К., 2001. – 177 с.
154. Організація Українських Націоналістів і Українська Повстанська армія // Історія та правознавство. – 2006. – №7. – С. 1 – 16.

Фаховий висновок робочої групи істориків при урядовій комісії з вивчення діяльності ОУН та УПА.


155. Патриляк І. Національний партизанський рух на території Західної України влітку 1941 року / І. Патриляк // Укр. іст. журн. – 2000. – № 4. – С. 113 – 119.
*156. Патриляк І. К. Встань і борись!: українське національне підпілля та повстанський рух 1939 – 1960 рр. : монографія / І. К. Патриляк. – Львів : Часопис, 2012. – 592 с.
157. Патриляк І. К. До питання про внесок ОУН та УПА у боротьбу проти нациських окупантів на території України / І. К. Патриляк // Укр. іст. журн. – 2004. – № 5. – С. 81 – 95.
*158. Патриляк І. К. Перемога або смерть: український визвольний рух у 1939 – 1960 рр. / І. К. Патриляк. – Львів : Часопис, 2012. – 512 с.
159. Полянський О. А. Армія нескорених : до 60-річчя УПА / О. А. Полянський. – Тернопіль : Підруч. і посіб., 2002. – 48 с.
160. Русначенко А. Народ збурений: національно-визвольний рух в Україні і рухи опору в Білорусії, Литві, Латвії, Естонії / А. Русначенко. – К. : Пульсари, 2002. – 519 с.
*161. Сергійчук В. ОУН – УПА в роки війни: нові документи і матеріали / В. Сергійчук. – К. : Дніпро, 1996. – 496 с.
162. Слободянюк П. Я. Нескорені: національно-визвольна боротьба ОУН – УПА на чолі з Романом Шухевичем / П. Я. Слободянюк. – Тернопіль : Збруч, 2007. – 88 с.


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал