Тема. Практичні вправляння зі спільнокореневими словами. Мета



Скачати 73.72 Kb.
Дата конвертації11.05.2017
Розмір73.72 Kb.
ТипУрок
Тема. Практичні вправляння зі спільнокореневими словами.

Мета. Закріплювати знання учнів про спільнокореневі слова, про спільну частину споріднених слів - корінь, уміння підбирати споріднені слова; формувати увагу до лексичного значення слова з метою усвідомлення значення кореня , розвивати мовне чуття , спостерігати за словами з омонімічними коренями, збагачувати словниковий запас, працювати над виробленням навичок грамотного письма, виховувати любов до природи рідного краю.

Тип уроку. Урок осмислення знань і формування на їх основі умінь і навичок.

Обладнання. Презентація ,садок, картинки риб, «Карта успіху» і помічник, світлофори.

Хід уроку

1.Організаційний момент

Привітання з учнями і гостями.



Покликав у клас мелодійний дзвінок.

Готові до праці? Почнемо урок!

2.Перевірка домашнього завдання

-Сьогодні на нашому уроці української мови ми з вами подолаємо ще одну сходинку у вивченні рідної мови і теми, над якою працюємо.

-А як називається тема, яку ми почали вивчати?(Корінь слова, спільнокореневі слова)

- Давайте пригадаємо, що називається коренем?

- Які слова називаються спільнокореневими?

- Перевіримо , як ви впорались із домашнім завданням.(Вправа 387)

( Учні по черзі зачитують словосполучення і слово, яке підібрали, називають корінь. Всі інші - сигналізують світлофорами.)

3.Хвилинка каліграфії

Хвилинкою каліграфії роботу починаймо.

Напишем букви й з’єднання старанно і охайно.

-Перша буква, яку ми з вами напишемо , позначає дзвінкий приголосний звук, парний до глухого приголосного «т» (Дд)

-Друга буква позначає звук, який є подовженим у слові «волосся» (Сс)

Третя буква позначає голосний звук, яких аж 3 у слові «завдання» (Аа)

- Пропишіть ці з’єднання букв до кінця рядка.

Дд Сс Аа
- Чи можна утворити із цих букв якесь слово? (Сад) (Аналіз з’єднань) - Напишіть це слово на наступному рядочку.

Сад, сад, сад, сад, сад, сад.

- Коли ми його напишемо з великої букви?



Оголошення теми і завдань уроку

-Діти, сьогодні на уроці ми з вами продовжимо працювати зі спільнокореневими словами, будемо добирати спільнокореневі слова і вчитись визначати в них корінь.

- А для чого нам потрібні такі знання і уміння? (Краще навчимося визначати у словах корінь, добирати спільнокореневі слова, щоб використовувати їх у своєму мовленні, щоб знати більше різних слів, їх значення , правильно їх писати, дізнаємось про щось нове…)

- Ну, то давайте і почнемо свою роботу. Доберіть до слова «сад» спільнокореневі.

(Пригадати алгоритм)

Сад - садочок, садівник, садок, посадка, садовий, саджанець,пересадження, розсада.

- Який корінь в цих словах?


- Діти, а чи може слово «садок» мати якесь інше значення, не пов’язане зі словом «сад»? (Дитячий садок, садок для риби.)

(На уроці математики ми розв’язували задачу, в якій йшлося про те, що із садка рибалки утекла вся риба…)

-Слово «садок» може позначати сумку, або пристрій для зберігання риби живою. Вони бувають різні на вигляд і ось один із них.

- А знаєте, я не просто так принесла його на урок. Я хочу запросити вас на риболовлю . Звичайно, вона буде не зовсім справжньою і пов’язана буде зі знаннями з української мови. Виконавши всі завдання на уроці, ви зможете «спіймати» певну кількість риби. А свій улов будете зазначати у вашій «Карті успіху». За кожне виконане завдання на гачку з’явиться певна кількість балів, які ви отримали.

- То що, вирушаємо рибалити?

4.Актуалізація знань

- Щоб наша риболовля була вдалою, нам слід гарненько до неї підготуватися, тобто повторити все, що знаємо про корінь слова і спільнокореневі слова. Впоравшись із завданням, наловимо ось таких гарненьких карасів.



Тест

1. Як називається спільна частина споріднених слів?

а) словом;

б) коренем.

2. Які слова називають спільнокореневими?

а) які мають однаковий корінь і спільне значення;

б) які мають різні корені.

3. Що можна визначити , дібравши до слова кілька спільнокореневих слів?

а) головні слова;

б) корінь.

4. Як називають слова,у яких однаковий корінь?

а) близькі за значенням;

б) споріднені.

5. Як позначають корінь у словах?

а)

б)


6. Які слова є спільнокореневими до слова «син»?

а) синок,синочок,синівський;

б) синій,синіє,синенький.
Взаємоперевірка

-Обміняйтесь листочками і перевірте правильність виконання роботи.

1) б; 2) а ; 3) б ; 4) б; 5) а; 6) б.

Якщо ви правильно відповіли на всі 6 питань - заробили 3 карасики , хто відповів на 5- 2 карасі, на 4-1 карася.

-Добре,а зараз наступне завдання,виконавши яке,ми наловимо ось таких линів.

5.Тренувальні вправи
Вправа 1. ( Один учень працює біля дошки, всі інші - в зошитах. Всі слова записані на картках. )

З поданих слів вибрати й записати лише спільнокореневі,визначити в них корінь.( Дівчата добирають спільнокореневі слова до слова «вода», а хлопці - до слова «водій».)



Вода, водій ,водити, водичка, водяний, водіння, підводник, поводир,заводити,підводне.

Перевірка( учень, який працював біля дошки, зачитує виписані слова,інші сигналізують світлофорами)

- Якщо ви правильно виписали 5 слів і визначили в них корінь «вод»,то спіймали ще три рибки,якщо 4 або 3 слова -2 рибки, 2 і 1-1 рибку. Запишіть кількість балів у «Карті успіху»

- Отже, що треба знати, щоб правильно вибрати спільнокореневі слова?(Що спільнокореневі слова мають однаковий корінь і спільне значення.)

-Діти, риби бувають дуже різні. Є риби, які лазять по деревах ,є риби, які в’ють гнізда, а є риби, які літають.

- Ось і ми з вами,виконавши наступне завдання, наловимо летючих риб.

Вправа 2.(Робота в парах)

В поданому тексті підкреслити спільнокореневі слова і визначити в них корінь.



Рибо летюча, куди ти летиш??

Рибо летюча, куди ти спішиш??

Хочу відчути, пізнати політ.

Хочу побачити, що таке світ.

Добре злетіти угору, як птиця

І подивитись , як море іскриться.
Перевірка

-Прочитайте, які слова ви підкреслили ?

-Який в них корінь?
За правильно виконане завдання ви на свій гачок спіймали ще дві риби,а хто зробив одну помилку-1 рибку.

-Чому в усіх словах корінь «лет» , а у слові «політ» корінь «літ» ?

- А тепер давайте продовжимо ряд – доберемо до виписаних слів іще спільнокореневі слова.

(Летюча, летиш, політ, злетіти, літати, перелетіти, літаючий, вилетів, …)

-Отже, що треба пам’ятати, діти, коли визначаєш у словах корінь? (У деяких коренях може відбуватися чергування букв.)



6.Фізкультхвилинка

Працювали добре ,друзі

Відпочиньте по заслузі:

Під музику пісні Н.Май «Пісня про рибалку»


Вправа 3. (Спостереження за омонімічними коренями)

- Діти, а зараз я прошу вас допомогти моєму знайомому хлопчику Андрійкові.

Він ходив рибалити зі своїм сусідом моряком. І між ними відбулась така розмова:
Запитав мене моряк,

Чи боюсь я качки.

Я на дядька-моряка

Гордо так дивлюся:

Та я навіть гусака

Зовсім не боюся. (А.Качан)

-Діти, чи зрозуміли один одного рибалки?

-Чому?


-У якому значенні зрозумів слово «качка» Андрійко ?(Птах)

- Давайте доберемо спільнокореневі слова до цього слова.



Качка, качур, качечка, кача, каченята, качині, качатина, качачий, качківництво.

-Визначте в них корінь.

- А про яку качку спитав моряк?(Явище на морі під час сильного вітру.)

- Давайте доберемо спільнокореневі слова до цього слова.



Качка, качатися, закачати, качалка, качеля, качання, качнути.

-Який корінь в цих словах?

-То який , виходячи з цього, можна зробити висновок?(Однакові корні можуть мати різні значення. Тому, при визначенні спільнокореневих слів слід звертати на це увагу.)

Вправа 4.( Диференційована робота з текстом)

1 група - записує текст, добираючи слова самостійно.

2 група - з використанням слів для довідки.

3 група - з використанням слів для довідки і питань.

-Ну ,нарешті, і останнє завдання,яке допоможе нам наловити сомів.


В поданий текст вставити спільнокореневі слова до слова «риба»

Був теплий літні й ранок. Хлопчики___________.Льоня спіймав одну велику___________. А Кузьма – три маленькі_______.

Ось такі у нас _____________ .

Слова для довідки:рибину,рибалили, рибалки, рибки.

Перевірка

-Хто впорався з цим завданням-отримав іще 4 рибки.



Оцінювання

-Порахуйте весь свій улов за цей урок. Хто отримав 12 рибок ?11 ?10 ?Ви молодці!

-Хто 9,8,7? Ви теж працювали добре, але були якісь помилочки.

-У кого менше, ніж 7 рибок? Нажаль, у вас сьогодні не все вдалось, можливо, слід бути уважніше і працювати старанніше.

Але це не остаточна ваша оцінка. Її ви отримаєте після того, як я перевірю правильність написання ваших робіт.

-Ми спіймали з вами сьогодні дуже багато риби, якщо скласти її всю разом. А що ж ми з нею будемо робити?

-А давайте пригадаємо, нещодавно на уроці природознавства ми знайомились із життям риб навесні . Що ви можете про це сказати?

(Навесні у риб період розмноження – нерест. Від того як він пройде залежить чисельність риби у наших водоймах . Під час нересту вилов риби заборонений, тому всю рибу, яку ми сьогодні спіймали, мі відпускаємо.)


7.Підсумок уроку.

-Над чим працювали сьогодні на уроці?

-Що нового ви дізнались?

- Як визначити корінь у слові?

-Хто задоволений своєю роботою на уроці і його очікування здійснились?

(Діти сигналізують світлофорами)

-У кого щось не справдилось або щось не вдалось?

Я бажаю,щоб на наступних уроках у вас все змінилось на краще.



8.Домашнє завдання

Вдома ви продовжите тренуватись добирати спільнокореневі слова і визначати в них корінь . Ви виконаєте завдання подібні до тих, які ми виконували з вами на уроці.



Вправа на вибір(вправи 390, або391)
Годинник невтомний показує враз,

що нашу роботу закінчити час.

Урок української мови

Тема «Практичні вправляння зі спільнокореневими словами» .

Урок проведено у 2-А класі

вчителем Процак С.Г.

09.04 2014 р.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал