Тема. Ознайомлення з витинанкою. Найпростіші витинанки. Композиція „Український вазонСкачати 55.56 Kb.
Дата конвертації05.02.2017
Розмір55.56 Kb.
Витинанки
Матвієвська Л.В.
керівник гуртка ПТМ
Тема. Ознайомлення з витинанкою. Найпростіші витинанки. Композиція „Український вазон”.

Мета заняття: Закріплювати навички роботи з папером. Розширювати уявлення про мистецтво витинанки. Ознайомити учнів з різноманітними формами декоративно-прикладного ужиткового мистецтва, розповсюдженого в Україні. Ознайомити учнів з виражальними засобами та технічними прийомами, що використовуються народними майстрами ужиткового мистецтва у своїй творчості. Навчити учнів найпростішим прийомам, які необхідні для виготовлення витинанки. Розвивати творчу уяву, фантазію, бажання створювати аплікації і композиції на основі витинанок. Розвивати інтерес до пізнання історії свого родоводу, української нації, її культури і побуту. Виховувати в учнів любов до народних традицій.

Обладнання: папір, клей, ножиці, лінійка, олівець.
Хід заняття

І . Організаційний момент.


ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1. Вступне слово

В Україні розповсюджені i найрізноманітніші форми народного декоративно-прикладного мистецтва. Його ще називають ужитковим, тому, що всі його витвори перш за все є предметами, що використовуються в побуті людини, у повсякденному житті.

Різними за господарським призначенням є предмети побуту, різниться технологія їх виготовлення та декорування (прикрашання).

Глиняний посуд розписують, дерев’яні вироби можна прикрасити як розписом, так i різьбою, вишивка надає неповторної краси рушникам та предметам побуту – всього i не перерахуєш.

Та спільним для всіх найрiзноманiтнiших форм декоративно-прикладного (ужиткового) мистецтва є те, що в основі їх лежить стилізація. Тому зображення у декоративно-прикладному мистецтві спрощені за формою та кольором, контрастні та лаконічні, а від того ще більш виразні.

III. Формування нових знань, умінь, навичок.

Розповідь учнів

Перший учень. Серед розмаїття форм народного ужиткового мистецтва України виділяється витинанка. Перші витинанки виготовляли зі шкіри, вони датуються V ст. До н. е., ними прикрашали одяг, речі. Народні витинанки, як прикраса сільської хати з’явилися у середині XIX ст. Найбільш розповсюдженими були на Прикарпатті, Поділлі та Придністров’ї.

Другий учень. Українські народні витинанки – яскравий, своєрідний вид народної декоративної творчості, що має глибокі й багаті традиції. Їм притаманні силуетне узагальнене зображення, чіткий візерунок, дзеркальна симетрія, лаконізм форми, обмеженість деталей, спокійний, рухомий ритм, відсутність натуралізму, логічна відповідність між формою, матеріалом і технікою виконання.

Слово „витинати” походить від слова „вирізати”. Витинанки – орнаментальні, фігурні прикраси, ажурно вирізані ножицями або ножем з білого та кольорового паперу.

Третій учень. Краса витинанок, яка виявляється в ритмі, симетрії, надзвичайній вишуканості ажурного паперового мережива, впливає на почуття людей. Краса народної витинанки не вмирає. Вона знаходить своє оригінальне застосування в сучасних матеріалах.

Слово вчителя.

Справжнє мистецтво – символічне не дивлячись на свою простоту, доступність, витинальне мистецтво мали свої оберегові символи, як і писанкарство, вишивка, ткацтво.

У витинанці застосовують такі символи-обереги: геометричні, рослинні (вазон, квіти, насіння), релігійні (хрест, сонце, риба), тваринні (тварини, птахи, риби), зображення людини (берегиня), архітектурних об’єктів.

Мотиви української витинанки надзвичайно рiзноманiтнi. Та в кожному з регіонів України народні майстри витинають зображення, яке називається “вазон”. Його Символічний образ зустрічається в прикладному мистецтві не тільки України, а й в багатьох інших країнах Європи та Близького Сходу найдавніших історичних епох. Місцем виникнення цього мотиву вважаться давня Ассирія. Композиційне розміщення елементів за принципом вазона або букета широко використовувалось не тільки у витинанках, а й в килимарстві та розписі. Зображенням вазона прикрашали посуд, одяг, печі, інтер’єр хати.

За характером геометричних i рослинних елементів «вазони» можна розділити на три основних групи: геометричні, рослинні геометризовані, рослинні.

Усім типам вазонів притаманна дзеркальна симетрія.

Серед різних варіантів побудови «вазонів» найбільш чітко виділяються наступні:

• що складаються виключно з прямих ліній організовані за принципом народного орнаментального мотиву «сосонка» «ялинка»

• що складаються з прямих ліній та вигнутих з переважанням прямих;

• з прямих i вигнутих ліній з переважанням вигнутих;

• всі лінії вигнуті крім осьової лінії – стовбура.

Обов’язковою є наявність елементів, що завершують мотив i «мотивні одиниці» «вазонів». Наприклад, геометричний знак зірки, геометричний сонцеподібний елемент – коло чи овал з рисочками – променями, стилізований трикутник чи ромбоподібний листок винограду, квітка мальви тощо.

Образ дерева «вазонів» перегукується з образом фольклорнопicенногo дерева, відомого як «чудесне дерево», «щасливе дерево», що витоками сягає переказів про «світове дерево». У кожного народного умільця свої методи, підходи до виготовлення витинанки. Свій неповторний світ образів.

За формою витинанку розподіляють на виготовлену:

• у смужці (аркуші паперу складається по горизонталі чи по вертикалі на декілька однакових частин – дві, чотири, шість);

• колі (аркуші паперу складається по вертикалі, а потім по горизонталі навпіл i обрізається по paдiycy);

• квадраті (аркуші паперу складається по вертикалі, а потім по горизонталі навпіл);

• елiпсi (аркуші паперу складаються навпіл i вирізається симетрична еліпсоїдна форма).

За методами вирізання витинанку розподіляють на:

• ажурну видаляються зображення й залишається фон;

• силуетну – видаляється фон i залишається зображення.

Матерiaли для створення композuцii: тонкий, але міцний папір різних видів; гострі ножиці різних розмірів та форми (прямі, вигнуті), манікюрні ножиці для мілких деталей.

Інструменти для витинання дуже прості: ножиці, ніж та пробійнички — своєрідні штампики, які в перерізі мають геометричні фігурки у вигляді ромбиків, трикутників. кружечків. Від того, як складено аркуш паперу, залежить і майбутній малюнок витинанки. Якщо він складений вдвоє, то утворюється стрічковий малюнок з однією віссю симетрії, а якщо складений у чотири, вісім, шістнадцять складок, то вирізані фігури малюнка розміщуються колом по променевих осях складеного паперу.

Є чимало різних способів утворення витинанок. Одні виготовляються з цілого аркуша паперу і мають ажурний малюнок чотирикутника чи кола.

Аплікаційні витинанки складніші за композицією й утворюються з окремих вирізаних елементів залежно від малюнка, наклеєного на папір. Здебільшого вони багатобарвні, часто схожі на розписи або невеликі ткані килими.
VI. Постановка практичного завдання.

Розповідь учителя.

На сьогоднішньому ypoцi ви маєте створити в тexнiцi витинанки композицію ”Вазон”.

Послідовність виконання витинанки :

1. Визначити форму горщика, квітів у вазоні, їx кількість.

2. Скласти по горизонталі чи по вертикалі аркуш паперу навпіл, повернувши кольоровим боком до середини.

3. Олівцем від тієї частини аркуша паперу, де ми його зігнули, нанести лінію половину горщика та вазона.

4. Ножицями по контуру рисунка вирізати композицію.

5. Обережно розгорнути її на столі.

6. На зворотний бік витинанки нанести клей, повернувши її лицьовим боком до низу, i зверху наклеїти білий, або кольоровий картон.


V. Практична робота.

Вправи на оволодіння технологією витинанки. Проводяться під керівництвом учителя без нанесення попереднього малюнка для оволодіння самим принципом витинанки. (Звучать українські народні пісні ).

Виконання практичної тематичної роботи в техніці витинанки.

Робота виконується учнями самостійно, за власним задумом.


VІ. Закріплення нових знань і вмінь.

• З яким видом декоративно-прикладного мистецтва ми знайомилися на занятті?

• Коли з’явилися перші витинанки?

• Навіщо люди придумали витинанки?• Яка країна вважається батьківщиною витинанки „Вазон”?
VІІ Підведення підсумків

Прибирання робочих місць

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал