Спадковий договірСкачати 20.97 Kb.
Дата конвертації27.04.2017
Розмір20.97 Kb.
Спадковий договір
Не всі знають, що, крім спадкування за законом чи за законом, майно може перейти до іншої особи після смерті власника на підставі спадкового договору.

Відповідно до Цивільного кодексу України ст.1302 визначено, що за спадковим договором одна сторона (набувач) зобов’язується виконувати розпорядження другої сторони (відчужувача) і в разі його смерті набуває право власності на майно відчужувача.

Спадковий договір укладається в письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню, а також реєстрації в Спадковому реєстрі. У разі недодержання сторонами цих вимог спадковий договір визнається нікчемним.

Сторони по договору мають права й обов’язки. Так, ст.1305 ЦК передбачено, що набувач у спадковому договорі може бути зобов’язаний вчинити певну дію майнового (наприклад надавати щомісячне матеріальне утримання, встановлення надгробку) ) або немайнового характеру ( наприклад стосуються ритуалу поховання (побажання бути похованим у певному місці, з дотриманням певної процедури, поряд з тими чи іншими особами, які померли раніше) до відкриття спадщини або після її відкриття. Ці дії мають здійснюватися залежно від розпоряджень відчужувача до або після настання його смерті.

Водночас відчужувач має право призначити особу, яка після його смерті буде здійснювати контроль за виконанням спадкового договору. Зазначені повноваження може здійснювати фізична особа з повною дієздатністю або юридична особа. Така особа виконує свої обов’язки на безоплатних засадах, якщо інше не передбачено умовами договору, але має право вимагати від набувача за спадковим договором відшкодування своїх фактичних витрат у судовому порядку у разі, якщо не досягнуто згоди з останнім щодо добровільного відшкодування витрат.

У разі неналежного виконання спадкового договору особа, яка здійснює контроль за його виконанням, може звернутися до суду з позовом про розірвання умов договору внаслідок невиконання його однією із сторін. У разі відсутності такої особи контроль здійснює нотаріус за місцем відкриття спадщини.На що потрібно звернути увагу при укладанні спадкового договору?

  • договір можливо розірвати тільки за згоди обох сторін, або якщо згода відсутня тільки в судовому порядку;

  • якщо щодо майна укладено спадковий договір, то таке майно не входить до складу спадщини;

  • якщо договір укладає один із подружжя і предметом буде спільне майно, то для посвідчення договору буде необхідна згода іншого з подружжя;

  • у випадку, коли набувач помирає до відкриття спадщини спадковий договір вважається припиненим.

Отже того щоб уникнути судового спору при укладанні спадкового договору потрібно чітко визначити весь обсяг обов’язків майнового і немайнового характеру, які має виконувати набувач.


Приватний нотаріус Гуляйпільського районного

нотаріального округу Запорізької області Горова Я.О.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал