Серцево судинні



Скачати 98.79 Kb.
Дата конвертації05.02.2017
Розмір98.79 Kb.
ТипУрок
СЕРЕДНЯ ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА № 66

З ПОГЛИБЛЕНИМ ВИВЧЕННЯМ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ

ТА ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

ТЕМА УРОКУ

СЕРЦЕВО – СУДИННІ

ЗАХВОРЮВАННЯ



Розробила :

вчитель біології

вищої кваліфікаційної категорії

п. Оксана Плювак

ЛЬВІВ 2013



Мета уроку :

  • Навчальна

  • розкрити поняття холестерин, атеросклеротичні бляшки, рефлотрон, ліпопротеїди, коронарографія, коронарні судини;

  • ознайомити учнів із типами захворювань серцево – судинної системи та причинами їх виникнення;

  • з’ясувати відмінності у будові артерій та вен, з чим це пов’язано;

  • пояснити, як будова стінок судин пов’язана із процесами утворення холестеринових бляшок;

  • порівнювати особливості будови еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів, фагоцитів, визначити їх місце утворення в організмі людини;

  • ознайомити учнів із системою дій при підозрі на інфаркт міокарда чи інсульті ;

  • навчати учнів фіксувати у зошиті пояснення вчителя, використовувати схеми, формувати навички роботи з підручником;

  • Розвиваюча

  • розвивати уміння порівнювати різні типи захворювань, встановлювати їх причини та наслідки;

  • уміння швидко і правильно мислити при надаванні до медичної допомоги;

    • уміння працювати із таблицями біля дошки, швидко читати схеми презентації;

    • уміння правильно розподіляти час при формуванні усних чи письмових відповідей;

  • Виховна

    • виховувати уважність, бережливе ставлення до свого організму, до природного середовища, складовою частиною якого ти є , почуття жителя планети Земля;

    • виховувати культуру поведінки у класі, культуру спілкування та висловлювання власної думки;

    • виховувати гордість за культурну спадщину українців;

    • сприяти естетичному вихованню;

Методи навчання :

  • фронтальна бесіда

  • пояснення, обговорення

  • розв’язування біолого - математичних завдань, аналізуючих завдань

  • моделювання ситуації близької до реальної

  • складання схеми послідовних дій

  • постановка проблемних питання

  • аналіз схем

Тип уроку : комбінований

Навчально – методичне забезпечення уроку :

  • Біологія: Підруч. для 9 кл. загальноосвіт. Навч. Закл. /Т.І. Базанова та ін.. – Х. : Світ дитинства. – 296 с. : іл..

  • Біологія. 9 клас : Робочий зошит / Т.С. Котик, О.В.Тагліна. – Х. : «Ранок», 2012. – 112с.

  • модель – макет

  • мультимедійні засоби

  • презентація « Серцево – судинні захворювання»

  • відео фрагмент «Атеросклероз»

  • таблиці

  • «Органи кровообігу»

  • «Будова клітини»

  • «Органи. Системи органів»


Хід уроку

  1. Організаційний момент

  2. Актуалізація опорних знань

Слайд 1

Кров нагнітається із серця в систему кровообігу за допомогою міцних еластичних трубок – артерій. Інша мережа судин повертає венозну кров до серця.

Артерії, артеріоли, вени, венули, капіляри утворюють в організмі людини потужну систему кровообігу. Довжина цієї системи становить 150 км.

  • учні отримують диференційовані завдання із врахуванням їхніх природних здібностей (див. додаток)

  • із частиною учнів проводиться фронтальна бесіда

Слайд 2

Знання


Питання фронтальної бесіди:

- що таке кровообіг ?
- назвіть органи кровообігу та їх основне значення (учні перераховують органи кровообігу та розпізнають їх на схемах)

Аналіз


- встановіть відмінності у будові артерій та вен, поясніть з чим це пов’язано

Розуміння



  • пояснюють взаємозв’язок між усіма складовими частинами кровообігу

  • розуміють та доводять необхідність клапанів у порожнистих венах нижніх кінцівок

Слайд 3

Розуміння


В стані спокою у нетренованої людини кількість ударів за 1 хвилину становить 72. Об’єм крові, що при цьому викидається за одне скорочення, близько – 70 мл.
Вирахуйте
хвилинний об’єм крові
годинний об’єм крові
добовий об’єм крові


Отже, серце та кровоносні судини – це унікальний злагоджений в роботі механізм, що немає аналогів у природі.

  1. Мотивація теми і мети уроку

Слайд 4

Проте, стреси, куріння, недостатнє фізичне навантаження, високий артеріальний тиск крові, діабет, надмірна вага тіла і високий вміст жирів у харчовому раціоні, призводять до виснаження та порушень, і як наслідок – розвиток захворювань серцево – судинної системи.

Слайд 5

Схема класифікації захворювань серцево – судинної системи



  • учитель повідомляє учням тему та мету уроку та формулює цілі уроку

  • учні записують тему уроку у робочий зошит ( ст.31)



  1. Вивчення нового матеріалу

Слайд 6c:\documents and settings\oksana\my documents\my pictures\img064.jpg

Що таке холестерин ?

Термін, що зявляється наприкінці 90 – х років 20 ст. серед практикуючих кардіологів.

Холестерин – це жироподібна структура ( ліпід), що утворена з карбону ( червоний) та гідрогену ( жовтий).

Холестерин необхідний для нормальної роботи організму людини :

Певна кількість холестерину потрапляє в організм з тваринними жирами ( масло, сало…..), але більша частина синтезується в самому організмі – печінці.

Знання


  • учні пригадують особливості будови клітини ( плазматичної мембрани )

  • відтворюють структуру мембрани та називають її складові частини

Застосування

  • на таблиці «Органи. Системи органів» розпізнають місце розташування сечовидільної системи ( нирки) та статевої системи

Слайд 7

Холестерин в організмі людини представлений ліпопротеїдами –

комплексна сполука жир + білок

Ліпопротеїд має 2 форми:

  • ЛПВЩ – ліпопротеїд високої щільності, його ще називають «хорошим холестерином», бо він забирає надлишок холестерину з тканин тіла , транспортує його у печінку і виводить разом із жовчю з організму

Рефлотрон – електронний прилад для вимірювання рівня холестерину в крові.

Слайд 8

Підвищений рівень холестерину в організмі, спричиняє ризик розвитку атеросклерозу.

Атеросклероз – захворювання артерій, що супроводжується звуженням їхнього діаметру.


надлишок жирів і холестерину у крові , поступово призводить до відкладання їх на стінках артерій – стовщують просвіт судин та погіршують кровообіг
c:\documents and settings\oksana\my documents\my pictures\img066.jpg

Слайд 9

Тому , атеросклероз може стати однією з причин розвитку інфаркту міокарда та інсульту.

ІНСУЛЬТ – це порушення кровопостачання головного мозку, що призводить до відмирання нервових клітин.

  • до уваги учнів схема 1

Частина головного мозку уражена інсультом ( ішемічний інсульт), холестеринова бляшка утворюється в артеріях головного мозку


артерії мозку уражені холестериновими бляшками


Розуміння



  • до уваги учнів схема 2

ПОЯСНІТЬ

- що за процес зображено на даному рисунку ?

- як називається структура, яка закупорює просвіт судини ?

Знання


  • що таке тромбоцити, особливості їхньої будови

  • тромб та необхідні умови зсідання крові

Слайд 10

Аналіз


  • Поясніть, чому утворення тромбів, може мати як позитивне так і негативне значення ?

  • Яку роль в організмі людини відіграють такі речовини як
    гепарин та фібринолізин ?


Слайд 11

Серце потребує багато кисню, поживних речовин, а отже інтенсивного кровопостачання. Кров, що надходить через камери серця не досягає м’язових клітин – кардіоміоцитів, тому серцевий мяз має окрему мережу кровоносних судин – коронарні артерії.c:\documents and settings\oksana\my documents\my pictures\img077.jpg

Слайд 12

Якщо відбувається порушення кровопостачання стінок серцевого м’яза по коронарним артеріям, то виникатиме ішемічна хвороба серця ( ІХС).

Проявами якої є :c:\documents and settings\oksana\my documents\my pictures\img061.jpg

Симптоми :

  • стискаючий біль за грудиною

  • іноді біль поширюється в шию, щелепу, верхню кінцівку

  • Інфаркт міокарда

Слайд 13

ІНФАРКТ МІОКАРДА
- виникає внаслідок закупорювання головних коронарних артерій, що постачають серцевий м’яз кров’ю.
c:\documents and settings\oksana\my documents\my pictures\img060.jpg

Таке раптове порушення кровообігу призводить до змертвіння клітин серцевого мязу.

Причиною порушення кровопостачання є тромб, що утворився на поверхні пошкодженої чи ураженої атеросклерозом судини.
Симптоми :
- сильний біль за грудиною
- шкіра бліда, холодна, волога
- пульс частий, слабкий, іноді - аритмічний


Слайд 14

Розуміння



Моделювання ситуації

  • ваші перші дії при підозрі на інфаркт міокарда людини, що знаходиться поряд з вами

  • чи знаєте ви, якими ліками слід скористатися в даній ситуації ?



Слайд 15

Варикозне розширення вен – це захворювання, при якому стінки підшкірних вен втрачають свою еластичність. Як наслідок, клапани, що є у венах, нещільно прилягають до стінок і пропускають кров у зворотному напрямку. Кров застоюється у ногах, стінки судин розтягуються, на окремих їх ділянках утворюються вузлуваті утвори.

Ускладненням варикозного розширення вен є тромбофлебіт – запальний процес стінок вен, що супроводжується утворенням тромбів, що закривають просвіт судин.

  1. Узагальнення, систематизація та контроль знань та вмінь учнів.

Синтез

Моделювання ситуації за даним алгоритмом

Методика « трикратного пошуку»


Чого?

  • Артерій

  • Вен

  • Серця





Профілактика

1…………………………………..

2……………………………………

3…………………………………..

4……………………………………

5…………………………………..





Причини

1………………………………….

2………………………………….

3…………………………………



захворювання



  • учні називають фактори, які впливають на роботу серцево – судинної системи

  • учні називають основні причини розвитку серцевої недостатності

  • розробляють схему послідовності дій при інфаркті міокарда, ушкодженні великих судин тіла

  • встановлюють причини порушення артеріального тиску

  1. Оцінювання

  • вчитель у відповідності до рівня виконаної роботи оцінює учнів

  • вчитель враховує виконання письмової роботи, усних відповідей, оцінює працю учнів під час проведення уроку

  1. Домашнє завдання

  • опрацювати та вивчити параграф

  • створити мультимедійні презентації про захворювання серцево – судинної системи, які на уроці не розглядалися

  • підготувати проектну роботу на тему « Рекомендації для пацієнтів із серцево – судинними захворюваннями»


Додаток
Біологічно – математичні завдання :


  • Задача 1. Яку відстань проходить кров у великій артерії за одну хвилину, якщо відомо, що в малих капілярах вона проходить 3 см за хвилину, а це у 240 разів повільніше, ніж у артерії?




  • Задача 2. Під час інтенсивної роботи людини швидкість руху крові в артерії зросла у 2 рази й становила 40 см за 1 секунду. Чому дорівнювала швидкість руху крові у спокійному стані людини?




  • Задача 3. За 10 секунд по капілярах кров проходить 3 мм, а по артерії – 600 мм. У скільки разів швидше рухається кров по артерії?




  • Задача 4. Знайдіть у себе пульс біля зап’ястка.

Порахуйте кількість ударів за 10 сек. у спокійному стані, а потім після десяти присідань. Обидва результати помножте на 6, щоб дізнатись кількість ударів за 1 хвилину. На скільки збільшився пульс після присідань?

  • Завдання 5.
    В стані спокою у нетренованої людини кількість ударів за 1 хвилину становить
    72. Обєм крові, що при цьому викидається за одне скорочення,
    близько – 70 мл.
    Вирахуйте
    хвилинний об
    єм крові
    годинний об
    єм крові
    добовий об
    єм крові

Аналізуючі завдання :

  • Поясніть, чому утворення тромбів, може мати як позитивне так і негативне значення ?

  • Поясніть, чому утворення тромбів, може мати як позитивне так і негативне значення ?

  • Встановіть відмінності у будові артерій та вен, поясніть з чим це пов’язано.

Моделювання ситуації близької до реальної

  • ваші перші дії при підозрі на інфаркт міокарда людини,що знаходиться поряд з вами

  • чи знаєте ви, якими ліками слід скористатися в даній
    ситуації ?


Завдання на дидактичних картках

Завдання 1:

1. Розгляньте схематичний малюнок і підпишіть складові

частини малого кола кровообігу.

2. Вкажіть шлях руху крові по судинах малого кола кровообігу.

582a

Завдання 2:

  1. Розгляньте схематичний малюнок і підпишіть складові частини великого кола кровообігу.

2. Вкажіть шлях руху крові по судинах великого кола кровообігу.

582b

Завдання 3:

  1. Позначте на схемі основні складові частини серця людини.

  2. Яку роль відіграють камери серця в кровообігу?

serce%20v%20rozrizi

Завдання 6:

  1. Використовуючи позначення на схемі (стрілки) вкажіть, якими

судинами кров надходить до серця і виходить з нього?

  1. Вкажіть, який тип крові (артеріальна чи венозна) проходить

через серце?

serce%20v%20rozrizi

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал