Прощаликіна А. МСкачати 14.84 Kb.
Pdf просмотр
Дата конвертації23.12.2016
Розмір14.84 Kb.

Проблеми формування та розвитку інноваційної інфраструктури
558
Прощаликіна А.М.
Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького
ПРОБЛЕМИ УЧАСТІ УКРАЇНИ У МІЖНАРОДНОМУ ТРАНСФЕРІ ТЕХНОЛОГІЙ
©Прощаликіна А.М., 2015
На сучасному етапі розвитку світової економіки трансфер технологій, як і весь інноваційний процес, протікає під впливом глобалізації і синхронізації технологічних зрушень. Тому участь країни у міжнародному трансфері технологій є умовою підвищення конкурентоспроможності країни.
Аналіз міжнародних звітів, впливу чинників внутрішнього і зовнішнього середовища, результатів досліджень експертів та праць вчених дозволив узагальнити проблеми, що перешкоджають посиленню
інтеграції України до міжнародних ринків технологій:
1. Недостатній розвиток інноваційної інфраструктури, зокрема, систем контролю за дотриманням прав інтелектуальної власності (ІВ), провайдингу інновацій, технопарків, оцінки об’єктів інтелектуальної власності; найбільш проблемним є питання передачі й управління технологіями, які створені за рахунок коштів держбюджету при конкретизації прав на ІВ, роялті, ліцензійні платежі та інші доходи між державою, винахідниками чи власниками;
2. Слабо координований зв’язок «освіта – наука – виробництво – споживання»;
3. Зовнішня і внутрішня міграція науковців;
4. Низька інноваційна активних підприємств, що зумовлює скорочення частки інноваційної продукції як у структурі виробництва, так і в експорті;
5. Недостатні обсяги фінансування інноваційної діяльності;
6. Низький рівень державної підтримки інновацій і попиту на високотехнологічну продукцію;
7. Високі трансакційні витрати на комерціалізацію технологій, зокрема, на створення нових
інноваційних компаній, на захист прав ІВ.
Ці причини можуть зумовити ряд негативних наслідків: подальше технологічне відставання
України, втрати доходів через неконтрольований витік результатів інтелектуальної власності за кордон без патентного захисту; подальше зниження частки високотехнологічної продукції у експорті; посилення залежності вітчизняних виробників від зарубіжної техніки і технологій.
На нашу думку, необхідними є такі групи заходів щодо активізації участі України на світових ринках технологій, які сприятимуть визначенню «точок технологічного зростання»:
1. Нормативно-правові: вдосконалення законодавства щодо інноваційної діяльності та узгодження його з міжнародними нормативно-правовими актами; розвиток законодавства у напрямі спрощення заснування і діяльності інноваційних підприємств і організацій інноваційної інфраструктури; врегулювання на законодавчому рівні питання венчурного інвестування, функціонування та підтримки венчурних фондів.
2. Економічні: формування на основі принципів державно-приватного партнерства національної системи трансферу технологій, важливими ланками якої мають стати регіональні центри трансферу технологій; розвиток системи непрямого стимулювання інноваційної діяльності; стимулювання попиту на
інноваційні товари за рахунок надання пільгових кредитів, державних гарантій при купівлі підприємствами вітчизняної наукомісткої продукції; введення податкових пільг для інноваційно активних підприємств.
3. Організаційні: вдосконалення і спрощення процедури реєстрації і вдосконалення охорони прав
інтелектуальної власності; розробка інтегрованої бази даних щодо попиту та пропозиції технологій в
Україні; розробка системи прогнозів з використанням методів Форсайту, що дозволить більш об’єктивно визначати пріоритетні напрями інноваційного розвитку держави з відповідним ресурсним забезпеченням; створення професійної асоціації інноваторів для поширення успішної практики комерціалізації технологій, підвищення кваліфікації і професійної перепідготовки фахівців.
Lviv Polytechnic National University Institutional Repository http://ena.lp.edu.ua


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал