Профілактика шкідливих звичок серед дітей і підлітківСторінка1/2
Дата конвертації04.01.2017
Розмір0.5 Mb.
  1   2
Департамент освіти і науки

Черкаської обласної державної адміністрації

Державний навчальний заклад

«Звенигородський центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів»


Профілактика шкідливих звичок серед дітей і підлітків

Упорядник: Охріменко Л.В.

соціальний педагог

Звенигородка 2014Упорядник: ОХРІМЕНКО ЛЮДМИЛА ВАСИЛІВНА, соціальний педагог Державного навчального закладу «Звенигородський центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів».

Рецензент: РЯБОНЕНКО ОЛЬГА ВОЛОДИМИРІВНА, заступник з НВихР Державного навчального закладу «Звенигородський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів»

Анотація: робота допоможе з’ясувати причини поширення шкідливих звичок, їхній вплив на організм людини, сутність даної проблеми в суспільстві та профілактику поширення розповсюдження.

Вивчити та проаналізувати вплив шкідливих звичок на організм людини.

Розкрити причини виникнення в людини шкідливих звичок.

Розглянути особливості профілактики поширення тютюнопаління, алкоголізму, наркоманії.

Запропоновані виховні заходи допоможуть викладачам ознайомити учнів з небезпечністю шкідливих звичок, та їх наслідками. Розширять уяву про шкідливість нікотину, алкоголю і наркоманію, їх небезпечність для людини, допоможуть уникнути цих звичок в учнів.

Розглянуто і схвалено на засіданні педагогічної ради викладачів загальноосвітнього напрямку Державного навчального закладу «Звенигородський центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів»

(протокол №8 від 24.02.2014 року)
Оформлення і друк: Охріменко Л.В.

Зміст

І. Вступ………………………………………………………4

ІІ. Основна частина………………………………………….5

1.Теоретична частина «Шкідливі звички : куріння,

алкоголізм, наркоманія»……………………………….5

2.Виховні заходи…………………………………………28

3. Презентація «За здоровий спосіб життя»…………….41

ІІІ. Висновки………………………………………………..42

ІV. Список використаної літератури………………………43

ВСТУП

Проблема вживання алкоголю, тютюну і наркотиків дуже актуальна в наші дні. Зараз їх споживання характеризується величезними цифрами. Від цього страждає все суспільство, але в першу чергу під загрозу ставиться підростаюче покоління: діти, підлітки, молодь, а також здоров'я майбутніх матерів.

Адже алкоголь, тютюн і наркотики особливо активно впливає на несформований організм, поступово руйнуючи його.

Наслідки шкідливих звичок очевидні. Доведено, що при їх попаданні всередину організму, він розноситься по крові до всіх органів і несприятливо діє на них аж до руйнування. Особливо це впливає на м'язові тканини і розумову діяльність.

Зокрема: при систематичному вживанні алкоголю розвивається небезпечна хвороба - алкоголізм; при тривалому палінні - рак легенів і хвороби ясен; при навіть короткочасному вживанні наркотичних речовин - руйнування мозку, і, отже - ОСОБИСТОСТІ.

1. Шкідливі звички : куріння, алкоголізм, наркоманія

Що таке тютюн? Тютюн - це однорічна рослина з родини пасльонових, висушені листки якої після спеціальної обробки подрібнюють і використовують для куріння. До складу листків тютюну входять такі речовини як нікотин, білки, вуглеводи, органчні кислоти, смоли і ефірні олії. Основна особливість тютюну, завдяки якій він відрізняється від інших рослин родини пасльонових, вміст нікотину.

Нікотин - одна з найсильніших рослинних отрут, основна складова частина тютюнового диму. У чистому вигляді це безбарвна оліїста рідина неприємного запаху, гірка на смак. Вона добре розчиняється у воді, спирті, ефірі й легко проникає крізь слизові оболонки порожнини рота, носа, бронхів, шлунку.

Давно вже став звичним плакат : "Крапля нікотину вбиває коня!" Ми часто не задумуємося над змістом цих слів. Але ж таки справді вбиває! Велика гарна тварина падає від краплини страшної отрути. Дуже чутливі до нікотину птахи, ссавці а також риби і земноводні. Наприклад, якщо змочити кінчик скляної палочки нікотином і доторкнутися нею до дзьоба горобця, то він загине. Також краплина нікотину призводить до загибелі всіх риб в акваріумі.

Смертельна доза нікотину для людини - 50-70 мг (1 мг на кілограм маси тіла). Відомо, що кількість нікотину, який надходить із тютюнового диму в організм, становить приблизно 1/25 вмісту його в тютюні. Важливе значення має те, як часто роблять затяжки під час куріння. Людина дістає смертельну дозу нікотину. Викурюючи 20-25 сигарет на день.

Отруйність нікотину відчув кожний, хто взяв у рот першу в житті сигарету. Ніхто не може докурити першої сигарети до кінця. Цьому заважають запаморочення й нудота, а часом і ще неприємніші відчуття, такі як інтенсивне слиновиділення, шум у голові, головний біль, серцебиття, загальна слабкість, трестіння рук, блювання, пронос. У тяжких випадках людина непритомніє. Поступово організм пристосовується до нікотину і куріння не викликає таких неприємних відчуттів. Хоча отруєння організму триває, але довго воно ніяк не виявляється.

Шкідлива дія тютюну не обмежується нікотином. До складу тютюнового диму близько 30 отруйних речовин: аміак, синильна кислота, чадний газ та ін.

Тютюновий дим, який вдихає курець, насамперед потрапляє у верхні дихальні шляхи, а потім у трахею та легені. Під впливом тютюнового диму відбувається хронічне подразнення слизової оболонки гортані, розвивається запалення голосових зв'язок, вони потовщуються, грубішають. Це призводить до зміни тембру голосу (грубий голос курця), що особливо помітно в молодих жінок.

Внаслідок подразнення слизової оболонки бронхів і трахеї тютюновим димом розвивається їх хронічне запалення (бронхіт і трахеїт).

Тому курці частіше хворіють на запалення легень, туберкульоз, захворювання у них мають тяжкий перебіг.

Учені встановили, що куріння - один з основних чинників, які призводять до того, що розвивається рак легень. Захворюваність на рак легень серед курців у 30 разів більша, ніж серед тих, хто не курить. Також відомо, що куріння збільшує ризик захворіти на злоякісні новоутворення інших органів: язика, гортані, стравоходу, шлунку, сечового міхура. Тютюновий дим згубно діє на серцево-судинну систему, дихальну систему та органи травлення.

Лише в США, де палить 29% дорослого населення, щорічно від хвороб, викликаних цією шкідливою звичкою, вмирає 390 тис. людей, а витрати на лікування захворювань, пов'язаних з палінням, разом із збитками від зумовлених ним простоїв становлять від 50 до 100 млрд. доларів щорічно. “Цигарки - єдиний дозволений для продажу продукт, використання якого спрямоване на те, щоб убити споживача”, каже міністр охорони здоровя США Л.Саллівен. Компанії продають смерть заради одержання прибутків”.

Особливої шкоди завдає куріння жіночому організму. Обстеження, проведене в Гарвардському університеті в США, свідчать, що серед жінок, які протягом 20 років випалювали 26 і більше сигарет за день, 80% померли від коронарних захворювань серця. В цій групі ризик смертельних приступів виявився в 5,4 рази більшим, ніж серед тих, хто не палить, навіть одна - чотири сигарети на день збільшують ризик коронарних захворювань у 12,4 рази. Абсолютно неприпустиме паління для вагітних жінок - це в 100% випадків призводить до ненормального розвитку дитини, появи аномалій, зокрема й генетичних, передчасного переривання вагітності тощо.

Величезної шкоди завдає пасивне паління, коли людина, що не палить, змушена вдихати повітря, отруєне тютюновим димом.

Паління серед дітей і молоді здебільшого зумовлене намаганням стати схожим на дорослих чи кіногероїв, що палять. А тим часом на Заході паління стає немодним. Згідно з законом, прийнятим у Нью-Йорку в 1988 р., різко обмежується куріння в громадських місцях. Фірми, що мають понад 15 співробітників, ресторани, розраховані на 50 і більше місць, зобов'язані мати окремі приміщення для тих, хто палить, і тих, хто не палить. Порушення цих правил загрожує фірмі колосальними штрафами. З огляду на такий закон і додаткові витрати, які фірми несуть у зв'язку з оплатою лікування захворювань курців, багато з них перестали брати на роботу людей, що палять.

Куріння тютюну має майже 500-річну історію. Відкриття Христофором Колумбом в 1492 році Америки пов'язано з відкриттям європейцями багатьох нових для них рослин, серед яких був і тютюн. Незважаючи на заборону великого мореплавця, деякі з його моряків таємно привезли листя та насіння тютюну в Європу. Особливо популярним тютюн став в XVII - XVIII столітті.

Тютюновий дим - це вид забруднення повітря, що в сотні тисяч разів перевищує забруднення будь-якого металургійного чи хімічного комбінату, проте люди свідомо вдихають таке повітря. Мова йде про паління. Підраховано, що людина, яка палить сигарету, вдихає повітря, забруднення якого в 384 000 разів перевищує ГДК. У абсолютно чистій атмосфері організм людини, що палить, зазнає такого токсичного впливу, ніби вона знаходиться в умовах, де забруднення в тисячі разів перевищує будь-які норми. Вдихати тютюновий дим у чотири рази шкідливіше, ніж вихлопні гази автомобіля безпосередньо з вихлопної труби.

У тютюновому димі, крім слабкого наркотика - нікотину, міститься близько 200 особливо отруйних речовин : чадний газ, бензпірен (сильний канцероген, тобто речовина, що спричиняє рак) і багато інших. Протягом останніх десятиліть тютюн став набагато отрутнішим, ніж скажімо в ХІХ ст., через те, що тютюнові листки характеризуються надзвичайною гігроскопічністю й активно поглинають з повітря шкідливі домішки, аерозолі, кількість яких дедалі збільшується.

Такої атмосфери, яку створює для себе той, хто палить, немає в жодному суперзабрудненому промисловому центрі. Щорічно на Землі, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, вмирає 1,5 млн. людей.

При курінні відбувається суха дистиляція і неповне згоряння висушених тютюнових листків в незалежності від того, використовуються вони в натуральному вигляді (скручена в трубочку), в сигареті чи в сигареті і в трубці. При повільному згорянні виділяється дим, що являє собою неоднорідну (гетерогенну) суміш, що складається в середньому з 60% різних газів і 40% мікроскопічних дьогтевих крапель (аерозолі). В газовій фракції диму міститься, крім азоту (59%), кисню (13,4%), ще й оксид вуглецю (IV) (13,6%), оксид вуглецю (II) (4%), водяна пара (1,2%), ціаністий водень (0,1%), оксиди азоту, акролеїн та інші речовини. Аерозольна фракція диму включає воду (1,4%), гліцерин та спирти (0,1%), альдегіди і кетони (0,1%), вуглеводні (0,1%), феноли (0,003%), нікотин (0,002%) та ін.

Відповідно з основною дією, шкідливі речовини, що містяться в тютюновому димі, і, що впливають на організм, об'єднані в 4 групи: 1) канцерогенні речовини; 2) подразнюючі речовини; 3) отруйні гази; 4) отруйні алкалоїди.

Канцерогенні речовини: ароматичні вуглеводні, бензпірен, феноли, органічні сполуки (нітрозамін, гідразин, вінілхлорид, толуідин та ін.), неорганічні сполуки миш'яку та кадмію, радіоактивні полоній, олово та вісмут -210.

Подразнюючі речовини: ненасичений альдегід - пропеналь (акролеїн), оксид вуглецю (II).

Отруйні гази: оксид вуглецю (II), сірководень, ціаністий водень та ін.

Отруйні алкалоїди: всього 12 (нікотин, норнікотин, нікотирин, нікотеїн, нікотимін та ін.).

Нікотин являється одним із самих сильних з відомих нам отрут, які впливають на нервову систему. При згорянні сигарети він руйнується тільки частково, приблизно на 25%. Вміст нікотину в диму головної струї сигарети від 0,4 до 3мг - лише 20% від спільної кількості нікотину в сигареті. В недокурку залишається біля 5%, а інші 50% потрапляють в повітря в приміщенні, де курять.

Фізична та психологічна залежність від нікотину розвивається набагато швидше, ніж від алкоголю.

Головною причиною виникнення і розвитку “тютюнового” кашлю стають краплі дьогтю, що осіли в легенях. Речовини, що містяться в тютюновому димі викликають запалення епітелію, що покривають дихальні шляхи, це призводить до підвищеного виділення секреції та слизу, що зв'язаний з виділенням мокроти при кашлі.

Масове розповсюдження куріння є однією з головних причин широкого розповсюдження сердечно-судинних захворювань. Доведено, що у курців на відміну від некурящих людей в 2-3 рази частіше розвивається інфаркт та передінфарктний стан, стенокардія та інші захворювання серця При цьому смертність, викликана цими захворюваннями, в курців набагато вища. Життя курців на 4,6-8,3 роки менше, ніж у некурящих, при чому скорочення протяжності життя залежить від того, в якому віці людина почала палити.

Доведено, що більше 50% всіх захворювань, що являються причиною смерті курців, приходиться на долю сердечно-судинних захворювань.

Більше 80 % хворих, що страждають хронічним захворюванням шлунку та дванадцятипалої кишки, є курцями. Це захворювання найчастіше зустрічається у запеклих курців. Доведено, що куріння негативно впливає і на процес лікування виразки.

Велика організована боротьба з курінням в багатьох країнах призвела до зменшення курців. Але незалежно від цього велика кількість курців серед молоді та серед жінок продовжує збільшуватись. Разом з цим підвищується ризик виникнення хвороби не тільки у самих курців, але й в майбутнього покоління. Куріння наносить велику шкоді всім, але особливо молодому поколінню, організм яких знаходиться в процесі статевого дозрівання, тому куріння може негативно вплинути на їх потомство. Куріння є не лише особистою проблемою кожної людини окремо, але й гострою соціальною проблемою, з якою пов'язане майбутнє всього людства.

Куріння та його вплив на організм людини стають сьогодні соціальною і медичною проблемами. Доведено, що куріння тютюну є великою небезпекою для здоров'я і призводить до виникнення різних захворювань, які спричиняються до передчасної смерті людей. Виявляється, що смертність від раку легень серед курців у 20 разів вища, ніж серед тих, що не курять. Також курці в 13 разів частіше хворіють на стенокардію (захворювання серця) і в 10 разів частіше на виразкову хворобу шлунка. Як правило, курець живе на 6-8 років менше, ніж його ровесник, який не курить.

Куріння - соціальне лихо. Через нерозуміння, сліпе наслідування моди, дорослих, ровесників підліток починає курити : спочатку робить одну затяжку, викурює одну сигарету, а потім тягнеться до лиховісної пачки знову і знову. І так куріння стає звичкою. А почати куріння набагато легше, ніж покинути. Отож, краще не починати.


Профілактика куріння та інших форм поведінки залежності у підлітків

Сучасна молодь вступає в життя не тільки в період бурхливого розвитку науки і техніки, й у період негативного впливу ряду чинників, перше місце серед яких посідає куріння, шкідлива дія,якого відчувається не відразу, а поступово. Куріння та його вплив на організм стали сьогодні соціальною і медичною проблемою.

Куріння як залежність є звичкою, що наносить шкоду здоров'ю .Вона формується за умови наявності трьох факторів: соціального, особистісного і фізичного.

Соціальний фон – це ставлення суспільства до вживання цієї речовини : чи є це законність, вигідність державі, визнання культурою, доступність речовини. До соціального фону належать державні й суспільні програми, спрямовані на підтримку здорового способу життя. На допомогу людям, що вирішили позбутися залежності. Істотною характеристикою соціального фонду є подвійне ставлення до куріння : з одного боку – воно дозволене і заохочується виробниками цигарок, з іншого боку – « Міністерство охорони здоров'я попереджає…»

Фізіологічний фон важливий стосовно визначених видів наркотиків, до яких людський організм адаптується таким чином, що людина, яка раптово припиняє приймати речовини, може занедужати.

Специфіка куріння як виду залежності полягає в тому, що воно ідеально вирішує клубок проблем.

Початок куріння завжди пов'язаний з неприємним відчуттям. Однак одні люди через неприємні відчуття більше не відновлюють спроби, інші ж , що мають звичку дисоціюватися від свого тіла, продовжують курити.

Куріння завжди припускає участь іншого. Коли двоє чи більше людей курять разом, вони немов обмінюються символами – разом випробовують біль самотності, біль своєрідності.

Куріння як поведінковий акт пов'язаний з ритмічністю. Курінням ми немов регулюємо подих,робимо його довільним, ставимо під свій контроль. Часто як вигоду від куріння називають розслаблюючий ефект, зняття стресу, заспокоєння.

Вплив нікотину на важливо життєві органи підлітка.

Хворобливі зміни виникають не відразу, а при певному «стажі» куріння. Підлітки не думають за наслідки куріння . Вони кажуть : « Мало що там буде через 10 чи 20 років. Сьогодні нас це не турбує».

Звичайно, тепер вони не задумуються над майбутнім. Їм нема ще 18 років, і вони сподіваються, що довго будуть молодими.

Однак деякі тяжкі розлади виникають одразу після того, як людина починає курити.

Ці зміни особливо помітні в підлітків та осіб молодого віку.

Особливо страждає від куріння пам'ять. Було проведено такий експеримент. Обстежені дві групи студентів ( по 9 осіб ) одного віку й статі, перша група – курці, друга – ті, що не курять. Виявилось, що куріння знижує швидкість запам’ятовування та обсяг пам'яті .Курці запам’ятовували повільніше від решти студентів.

Чому люди курять?

Насамперед з'ясуймо, чому люди починають курити. Хлопці вважають геройством викурити цигарку потай від дорослих.

Куріння швидко набирає характеру сталої звички, якої важко позбутися.

Виникає хвороблива пристрасть до тютюну, щось подібне до наркоманії.

Уже через 2-3 години після куріння в людини зявляється бажання знову закурити.

Коли сигарети немає, вона намагається дістати її. Деякі люди кидають курити. Та, на жаль, більшість людей цього не можуть зробити. Вони не розуміють, що руйнують своє здоров'я . А відновлювати зруйноване дуже важко, тому треба берегти те, що маємо, а саме здоров'я.

Куріння - одна з найшкідливіших звичок.

Дослідженнями доведено -  в димі тютюну міститься більше 30 отруйних речовин: Нікотин, Вуглекислий газ, Окис вуглецю, синильну кислоту, аміак, смолисті речовини, органічні кислоти, і т.д.

1 - 2 пачки сигарет містять смертельну дозу нікотину. Курця рятує те, що ця доза вводиться в організм не відразу, а дрібно. До того ж, частину нікотину нейтралізує формальдегід - інша отрута, що міститься в тютюні. Протягом 30 років такого курець викурює приблизно 20000 сигарет, або

160 кг тютюну, поглинаючи в середньому 800 г нікотину. Саме така доза поступає щодня в кров після викурювання 20-25 сигарет (у одній сигареті міститься приблизно 6-8 міліграм нікотину, з яких 3-4 міліграми потрапляє в кров). Систематичне поглинання невеликих, несмертельних доз нікотину викликає звичку, пристрасть до куріння. Статистичні дані говорять: в порівнянні з некурящими длітельнокурящіе в 13 разів частіше хворіють

Стенокардією, в 12 разів - Інфарктом міокарда, в 10 разів - виразкою шлунку.

Курці складають 96 - 100% усіх хворих Раком легень. Кожен сьомий довгий час палить хворіє Облітеруючим ендартеріїтом - тяжкою недугою кровоносних судин.

Нікотин відноситься до нервових отрут. У спостереженнях над людьми встановлено, що нікотин в малих дозах порушує нервові клітини, сприяє почастішання дихання і серцебиття, порушення ритму серцевих скорочень, нудоті і блювоті. У великих дозах гальмує, а потім паралізує діяльність клітин ЦНС у тому числі вегетативної. Розлад нервової системи виявляється зниженням працездатності, тремтінням рук, ослабленням пам'яті.

Нікотин впливає і на залози внутрішньої секреції, зокрема на наднирники, які при цьому виділяють у кров гармон - Адреналін, що викликає спазм судин, підвищення артеріального тиску і почастішання серцевих скорочень. Згубно впливаючи на статеві залози, нікотин сприяє розвитку у чоловіків статевої слабкості - імпотенції! Тому її личение начіют з того, що хворому пропонують припинити куріння.

Особливо шкідливо куріння для дітей і підлітків. Ще не зміцнілі нервова і кровоносна системи болісно реагують на тютюн.

Крім нікотину, негативний вплив роблять і інші складові частини тютюнового диму. При надходженні в організм окису вуглецю розвивається кисневе голодування, за рахунок того, що чадний газ легше з'єднується з гемоглобіном, чим кисень і доставляється з кров'ю до всіх тканин і органів людини. Рак у курців виникає в 20 разів частіше, ніж у некурящих.

Чим довше людина курить, тим більше у нього шансів померти від цього важкого захворювання .Статистичні дослідження показали, що у курців часто зустрічаються ракові пухлини та інших органів - стравоходу, шлунка, гортані, нирок. У курців не рідко виникає рак нижньої губи в слідстві канцерогенної дії екстракту, що накопичується в мундштуці трубки й у фільтрі.

Дуже часто куріння веде до розвитку хронічного бронхіту, що супроводжується постійним кашлем і неприємним запахом з рота. У результаті хронічного запалення бронхи розширюються, утворюються бронхоектази з тяжкими наслідками - пневмосклероз, емфізему легенів, з так званим легеневим серцем, ведучому до недостатності кровообігу. Це і визначає зовнішній вигляд завзятого курця: хрипкий голос, одутле обличчя, задишка.

Велика роль куріння і у виникненні туберкульозу. Так, 95 з 100 чоловік, страждаючих їм, до моменту початку захворювання палили.

Часто курці відчувають біль у серці. Це пов'язано зі спазмом коронарних судин, що живлять м'яз серця з розвитком стенокардії (коронарна недостатність серця). Інфаркт міокарда у курців зустрічається в 3 рази частіше, ніж у некурящих.

Куріння може бути і головною причиною стійкого спазму судин нижніх кінцівок, що сприяє розвитку облітеруючого ендартеріїту, що вражає переважно чоловіків. Це захворювання веде до порушення харчування, гангрени і в результаті до ампутації нижньої кінцівки.

Від речовин, що містяться в тютюновому димі, страждає так само травний тракт, в першу чергу зуби і слизова оболонка рота.

Нікотин збільшує виділення шлункового соку, що викликає ниючі болі під ложечкою, нудоту і блювоту.

Ці ознаки можуть бути проявом і гастриту, виразкової хвороби шлунка, які у курців виникають набагато частіше, ніж у некурящих. Так, наприклад, серед чоловіків, захворювання виразковою хворобою шлунка, 96 - 97% палили.

Куріння може викликати нікотинову амбліопії. У хворого страждає цією недугою, настає часткова або повна сліпота. Це дуже грізне захворювання, при індикатором навіть енергійне лікування не завжди буває успішним.

Курять наражають на небезпеку не тільки себе, але й оточуючих людей. У медицині з'явився навіть термін "Пасивне паління". В організмі людей, які не курять після перебування в не провітреному приміщенні визначається значна концентрація нікотину.

Здоров'я – це в першу чергу, спосіб життя людини . Це той стиль, який людина вибирає для себе, і саме він визначає, досягне людина благополуччя чи ні.Давно доведено, що все, що робить людина, відбивається на стані її здоров'я. До доброго здоров'я людина може йти , будучи зовсім здоровою чи навіть інвалідом. Добре здоровя містить у собі всі цілі в житті людини, її інтереси і корисні звички. Це почуття сповнене любові до самого себе.

2. Алкоголь і алкоголізм, їх шкідливий вплив

Причини вживання алкоголю

Напевно, Ви неодноразово чули вираження: «вип'ємо, зігріємося». Вважається в побуті, що спирт є гарним засобом для зігрівання організму.

 Недарма спиртне часто називають «міцними напоями». Вважається, що спирт має лікувальну дію не тільки при простудних, але й при цілому ряді інших захворювань, у тому числі шлунково-кишкового тракту, наприклад при виразці шлунка. Лікарі ж навпаки вважають, що виразковому хворому категорично не можна приймати алкоголь. Де істина? Адже невеликі дози спиртного дійсно збуджують апетит.

Або інше, існуюче серед людей переконання: алкоголь збуджує, підбадьорює, покращує настрій, самопочуття, робить бесіду більш жвавою і цікавою, що важливо для компанії молодих людей. Недарма спиртне приймають «проти втоми», при нездужання, і практично на всіх святах.

Більше того, існує думка, що алкоголь є висококалорійним продуктом, що швидко забезпечує енергетичні потреби організму, що важливо, наприклад, в умовах походу і т.п. А в пиві і сухих виноградних винах до того ж є цілий набір вітамінів та ароматичних речовин. У медичній практиці використовують бактеріостатичні властивості спирту, вживаючи його для дезінфекції (при уколах і т.п.), готування ліків, але аж ніяк не для лікування хвороб.

Отже, алкоголь приймають для підняття настрою, для зігрівання організму, для попередження та лікування хвороб, зокрема як дезинфікуючий засіб, а також як засіб підвищення апетиту і енергетично цінний продукт. Де тут правда і де помилка?

Помірне споживання алкоголю не шкодить здоров'ю. Статистика показує, що споживання помірної кількості спирту може надавати позитивний ефект на серці і, можливо, подовжує життя. Однак алкоголь впливає на мозок, так що ніколи не пийте за кермом.

Надмірне споживання алкоголю викликає суспільне невдоволення, похмілля і зниження працездатності в короткостроковій перспективі; в довгостроковій перспективі воно викликає ушкодження печінки, втрату пам'яті і погіршення функціонування психіки, безсоння, уповільнені рефлекси з відповідним зростанням небезпеки нещасних випадків і погіршення розсудливості і емоційного контролю. Хоча стійкість до алкоголю у чоловіків вище, ніж у жінок, чоловіки-алкоголіки схильні до більшого ризику ураження печінки. Розвитку багатьох форм раку і порушень імунної системи.

Приблизно 20% будь-якого алкогольного напою абсорбується в шлунку, а 80% - в кишечнику. Потім спирт розноситься кров'ю по всьому тілу. Печінка руйнує (окисляє) спирт з майже постійною швидкістю: зазвичай приблизно 0,5 літра пива або 0,3 літра віскі на годину. У підсумку цей процес охоплює приблизно 90% алкоголю, створюючи як кінцевих продуктів вуглекислий газ і воду.

Решта 10% виводяться через легені з потом. Алкоголь в організмі надає чотири основні ефекту.

Він забезпечує організм енергією (спирт має високу енергетичну цінність, але не містить поживних речовин).

Він діє як анестезуючий засіб на центральну нервову систему, сповільнюючи її роботу і знижуючи ефективність.

Він стимулює виробництво сечі. При великому прийомі алкоголю тіло втрачає більше води, ніж отримує, і клітини зневоднюються.

Він тимчасово виводить з ладу печінку. Після великої дози спиртного приблизно дві третини печінки можуть вийти з ладу, але робота печінки зазвичай повністю відновлюється через кілька днів.

Якщо в людини знижений самоконтроль та недостатній рівень культури, вживання алкогольних напоїв може стати системним, а доза спожитого алкоголю надмірною. Це зумовлює уявні комплекси негативних наслідків. Найтиповіші серед них - формування алкогольної залежності, а далі паталогічних змін в усіх органах тіла людини. Це сприяє розвиткові тяжкого і небезпечного захворювання - хронічного алкоголізму. Ця хвороба руйнує особистість, опускає людину на “дно” і призводить до загибелі. Близько 5% підлітків, які почали вживати алкоголь у цьому віці, закінчують життя у психічних лікарнях, наркологічному диспансері, або “на вулиці”. Вирватись з цього виру дуже важко. Значно легше в нього не потрапити. І це залежить від самої людини, від її переконань, світогляду.

У травній системі алкоголь швидко всмоктується в кров і розноситься до клітин головного мозку. Це проявляється збудженням, радісним настроєм (ейфорією, балакучістю, тощо).

Людина втрачає почуття самоконтролю, сорому, стає брутальною і може здійснити такі вчинки, які, перебуваючи у тверезому стані, ніколи не зробила б.Шкода алкоголю

Алкоголізм - регулярне, компульсівное споживання великої кількості алкоголю протягом довгого періоду часу. Це найбільш серйозна форма наркоманії в наш час, залучаються від 1 до 5% населення більшості країн. Алкоголік п'є , відповідаючи на психологічну або фізичну залежність алкоголю.

Ознайомимося з тим, що здатний зробити алкоголь з нашим організмом.Кров. Алкоголь гнітить продукцію тромбоцитів, а також білих і червоних кров'яних тілець. Підсумок: недокрів'я, інфекції, кровотечі.

Мозок.  Алкоголь уповільнює циркуляцію крові в судинах мозку, приводячи до постійного кисневого голодування його кліток, у результаті чого наступає ослаблення пам'яті і повільна психічна деградація. У судинах розвиваються ранні склеротичні зміни, і зростає ризик крововиливу в мозок.

Серце. Зловживання алкоголем викликає підвищення рівня холестерину в крові, стійку гіпертонію і дистрофію міокарда. Серцево-судинна недостатність ставить хворого на край могили. Алкогольна міопатія: дегенерація м'язів у результаті алкоголізму. Причини цього - не використання м'язів, погана дієта і алкогольне ураження нервової системи. При алкогольної кардіоміопатії уражається серцевий м'яз.

Кишечник. Постійний вплив алкоголю на стінку тонкого кишечника призводить до зміни структури клітин, і вони втрачають здатність повноцінно всмоктувати живильні речовини й мінеральні компоненти, що закінчується виснаженням організму алкоголіка. Постійне запалення шлунка й пізніше кишечнику викликає виразки травних органів.

Печінка. Цей орган страждає від алкоголю найбільше: виникає запальний процес (гепатит), а потім і рубцеве переродження (цироз).

Печінка перестає виконувати свою функцію по знезараженню токсичних продуктів обміну, виробленню білків крові та інші важливі функції, що призводить до неминучої смерті хворого. Цироз - хвороба підступна: вона повільно підкрадається до людини, а потім б'є, і відразу на смерть.

Причиною захворювання є токсичний вплив алкоголю.

Підшлункова залоза. Хворі, які страждають алкоголізмом, в 10 разів більше піддані ймовірності захворіти діабетом, ніж непитущі: алкоголь руйнує підшлункову залозу - орган, який продукує інсулін, і глибоко псуєобмін речовин.

Шкіра. Питуща людина майже завжди виглядає старше своїх років: його шкіра дуже швидко втрачає свою еластичність і старіє завчасно.

З усього цього слід зробити висновок - контролюйте і не вбивайте самі себе.

Давно помічено, що люди, які мають згубну звичку до спиртного, частіше за інших хворіють на різні застудні хвороби органів дихання, тому, що алкоголь ослаблює опірність організму.

Дуже поширена думка про корисність алкоголю як засобу, який підвищує апетит. Дійсно після вживання спиртних напоїв збільшується виділення шлункового соку, і в більшості випадків покращується апетит.

Проте, це може спостерігатися тільки спочатку, поки організм не перевантажений алкогольною отрутою. Системне вживання алкоголю призводить до того, що шлунковий сік, стимульований алкоголем, він подразнює слизову оболонку шлунка і призводить до гастриту. Водночас з розвитком гастриту, порушується функція підшлункової залози, що призводить до панкреатиту.

Також зловживання алкоголем призводить до виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки, до цирозу печінки та інших захворювань.

Дослідження, які були проведені групою вчених під керівництвом А.В.Царенка, виявили тривожну тенденцію. Шляхом анкетування більше як 2000 школярів м. Тернополя було встановлено, що якщо серед підлітків у віці 14-15 років періодично вживають алкогольні напої близько 30% опитаних, то в 16-17 р. їхня кількість збільшується в 2,7 раза і становить близько 80%.

Результати аналізу основних причин, що зумовлюють вживання алкоголю неповнолітніми, свідчать, що для більшості підлітків це є прагнення до незалежності та самоутвердження, наслідування прикладу старших ( утому числі батьків). Напружена психологічна атмосфера і часті конфлікти у сім'ї. Характерно, що більшість старшокласників пізнало смак алкоголю в сім'ї, а далі місцем вживання спиртного стала компанія.

Вживання і зловживання алкогольними напоями особливо небезпечне в дитячому, підлітковому віці, коли ще не завершилося формування організму, у цей період у печінці відсутній спеціальний фермент - алкоголь - дрідногеназа, який розщеплює етиловий спирт на прості нетоксичні сполуки. Ось чому вживання дитиною навіть незначної кількості алкоголю може призвести до дуже небезпечних наслідків.

В організмі людини, яка вживає алкоголь змалку, набагато швидше формується алкогольна залежність. Вчені вивчивши біографії декількох сотень хворих, які перебували на лікування з приводу алкоголізму, виявили, що більшість із них почали вживати спиртні напої у віці - 12-18 років. На лікування вони потрапили тільки у 25-35 р., маючи тяжкі ураження центральної нервової системи та внутрішніх органів, порушення психічної діяльності, в стані вираженої соціальної деградації.

Вкрай небезпечні є гострі отруєння алкоголем. Вживання великої дози алкоголю спочатку спричиняє глибокий алкогольний сон, а кожен може зумовити розвиток серцевої слабкості, навіть паралічу серцевого м'яза і дихання. Випадки раптової смерті серед алкоголіків дуже поширене явище.

Таким чином, основна небезпеки вживання і зловживання спиртними напоями, особливо у підлітковому та юнацькому віці, полягає у виникненні алкогольної залежності, яка поступово переходить у тяжкі захворювання - алкоголізм і проявляється у необоротному ураження УНС та всіх органів і систем. Алкоголіки стають байдужими до роботи, сім'ї, дітей, відсунувши в бік і ніші різнобарв'я людського життя.

Отже, людина, яка не здатна сказати “ні” зловживанню алкогольними напоями, стає на шлях, що може призвести її до деградації фізичної, моральної, духовної, соціальної і врешті-решт, до загибелі.

Вживання і зловживання алкогольними напоями особливо небезпечно в дитячому і підлітковому віці, коли вже завершилося формування організму. У цей період у печінці відсутні спеціальний фермент - алкоголь дегідрогіназа, - який розщеплює етиловий спирт на прості токсичні сполуки.

Основна небезпека вживання і зловживання спиртними напоями, особливо в підлітковому і юнацькому віці, полягає у виникненні алкогольної залежності, яка поступово переходить у тяжкі захворювання - алкоголізм і проявляється у необоротному ураженні центральної нервової системи та всіх органів і систем. Розвиваються і психічні зміни, які супроводжуються пригніченістю злісною дратівливістю. Алкоголік стає байдужим до роботи, сім'ї і дітей, настає зниження вищих емоційних емоцій.

Вкрай небезпечні є гострі отруєння алкоголем. Вживання великої дози алкоголю спочатку спричиняє глибокий алкогольний сон, а кожен може зумовити розвиток серцевої слабкості, навіть паралічу серцевого м’яза і дихання. Випадки раптової смерті серед алкоголіків дуже поширене явище.

Алкоголізм спричиняє розвиток тяжкого і небезпечного захворювання – хронічного алкоголізму. Це, як правило, супроводжується суттєвим фахового і професійного рівня, спотвореним життєвих пріоритетів і орієнтирів, руйнуванням особистості і, врешті – решт, соціальною, духовною і психічною деградацією, яка опускає людину на “дно” суспільства і неминуче призводить до загибелі особи. Близько 5% підлітків які почали вживати алкогольні напої в цьому віці, закінчують життя в наркотичному диспансері, психіатричній лікарні або “на вулиці”. Вирватись з цього виру дуже важко. Значно легше в нього не потрапити. І це залежить від вас, вашої волі, ваших переконань вашого світогляду.

Проблема наркоманії

За даними опитувань п'ята частка молодих людей знайомі з дією наркотиків. Але за рік кількість молоді, що вживає наркотики зросла майже на 6% . Серед учнів ПТУ і студентів ВНЗ цей відсоток ще більше (8,9% і 11,5%, відповідно). Поясненням може бути те, що наркотики, як дороге задоволення, більш доступні забезпеченішим і самостійним (порівняно зі школярами) студентам.

Аналіз показників у гендерному розрізі показує, що хлопці частіше, ніж дівчата пробавляються наркотиками. При цьому, порівняно з минулим роком, відзначається збільшення числа юнаків, що захоплюються наркотиками на 9,1%, дівчат на 2,1% .

В місті молоді люди вживають наркотики вдвічі частіше, ніж на селі, при цьому в обох типах поселень зафіксовано збільшення числа молодих людей, що вживають наркотики.

Найістотнішими причинами вживання наркотиків є цікавість, бравада, прагнення до незвичайних відчуттів, вплив оточення. При цьому стає очевидним, що цікавість підігрівається більш “досвідченими” товаришами і доповнюється власною самовпевненістю та наївністю початківця. Бажання випробувати незвичайні відчуття, спробувати щось, про що знають інші, підсилюється прагненням бути як усі, не виглядати білою вороною. Сприятливою умовою при цьому є відсутність батьківського контролю за життям і дозвіллям дитини.

Факторний аналіз масивів інформації за два роки розкриває таку структуру причин.

Перший фактор, що набрав найбільшої ваги, свідчить про значний вплив оточення на ставлення молодої людини до наркотиків. Разом з тим стає очевидною важлива роль у цьому процесі такої особистісної риси, як конформізм. Він робить молоду людину, з одного боку піддатливішим впливові оточення, з іншого боку - обумовлює некритичне мислення, зайву самовпевненість, браваду, що штовхають його на “героїчні” учинки.

Наступним по ступеню впливу виступив фактор, названий нами “неблагополучна обстановка в родині”. Він відбиває негативний вплив на соціальний розвиток і здоров'я дитини таких моментів, як порушені сімейні зв'язки, напружені взаємини дітей з батьками, відсутність батьківського контролю. При цьому найбільш важливим стає відсутність батьківської уваги.

Наступний по значимості фактор відбиває потреби молодої людини справитися зі стресом, змінити фізичний стан. При цьому очевидно, що використання наркотиків, як спосіб справитися з навантаженням є деяка данина молодіжній моді. Так часто молоді люди відповідають, що наркотики допомагають їм підбадьоритися, набути робочого стану, що вживати наркотики - це круто, що наркотики дають змогу мати кайф, зазнати незвичайних відчуттів.

Четвертий фактор відбиває вплив інформації на ставлення молодих людей до наркотиків. Відсутність знань про наслідки вживання наркотиків, а також перекручені цінності і пріоритети стають благодатним ґрунтом для впливу інформації, що створює позитивне ставлення молоді до наркотиків.Причини зловживання наркотиками.

Соціальна узгодженість. Якщо використання того або іншого наркотика прийняте в групі, до якої людина належить або з якою він себе ідентифікує, він відчує необхідність застосовувати цей наркотик, щоб показати свою приналежність до цієї групи.

Задоволення. Одна з головних причин, чому люди вживають наркотики, - це супутні і приємні відчуття, від хорошого самопочуття і релаксації до містичної ейфорії.

Цікавість відносно наркотиків примушує деяких людей почати самим приймати наркотики.

Достаток і дозвілля можуть привести до нудьги і втрати інтересу до життя, і виходом і стимуляцією в цьому випадку можуть показатися наркотики.

Відхід від фізичного стресу. Більшості людей вдається справлятися з найбільш стресовими ситуаціями їх життя, але деякі намагаються знайти притулок у формі наркотичної залежності. Наркотики часто стають помилковим центром, навколо якого обертається їх життя.

Психоактивні наркотики

Одні наркотики пригнічують нервову активність мозку, інші стимулюють її, і в цьому полягає різниця в їх психічних ефекти. Інші причини відмінностей включають кількість прийнятого наркотику, його чистоту і концентрацію, а також те, яким чином він потрапляє в тіло. Ефект часто посилюються, якщо приймає наркотики стомлений або голодний. Психоактивні наркотики поділяють на чотири головні групи відповідно до їх впливом: депресанти, стимулятори, галюциногени і марихуана.Наркотики і здоров'я

Як відомо, першою справою наркоманія відбивається на здоров'ї. Головним захворюванням наркоманів, є "хвороба брудних шприців" - СНІД. Так само у наркоманів зі стажем спостерігається зараження крові і хвороби судин.

Найбільш страшні захворювання мозку, серця і печінки. Призводить до повної деградації особистості.

У період з 12 до 18 років у житті підлітка відбувається багато змін у тому числі зазнають змін і його стосунки з оточуючими .Для підлітка характерний швидкий фізичний та розумовий розвиток. Цей розвиток впливає на його поведінку, почуття і сприйняття світу. Він бажає стати індивідуальністю.

Хоча більшість підлітків все ще прив’язані до своїх батьків, вони все більше прагнуть приймати самостійні рішення і проводити вільний час з друзями та однолітками, тим самим відмежовуючись від своїх близьких.

В такому віці підліток більше дослухається до однолітків, ніж до батьків та вчителів. Думка друзів є авторитетнішою.Утворюються невеличкі групки, члени яких мають спільні захоплення та інтереси, підлітки однаково вдягаються, розмовляють, жартують, чим намагаються підкреслити свою приналежність та бути «своїми» серед «своїх». Діти все частіше звертаються до своїх близьких, лише потребуючи захисту або матеріальної підтримки.

Частиною так званого «перехідного» періоду є експериментування. Прагнення здаватися старшим і не відрізнятися від «своїх» нерідко супроводжується спробами вживання наркотичних речовин.

Найчастіше вживаними наркотиками серед підлітків є : конопля (план,драп, шмаль,трава, дур, «косяк»), ЛСД, феномін («фен»),ефедрин («винт», «джеф»), макова соломка («ширка»).

Придивіться пильніше до своїх дітей, адже важливим є вчасне виявлення ознак вживання наркотичних препаратів!

Отже, які зміни в поведінці підлітка повинні насторожувати ? • Неочікувана, різка зміна поведінки в школі : безпричинні пропуски занять, зниження успішності і працездатності, прогули . Зникає зацікавленість у навчанні,попередніх захопленнях.

 • Зміна поведінки вдома : пізнє повернення додом, яке нічим не пояснюється, часто в незрозумілому стані, схожому на алкогольне сп’яніння,але без запаху спиртного. Різко збільшуються фінансові витрати, вдома можуть пропадати речі.

 • Скритність, проведення часу поза домом, родиною. Поява нових, підозрілих знайомих, або ж поведінка попередніх стає дещо дивною.

 • Збільшується кількість телефонних дзвінків, прагнення усамітнитись для розмови в окремій кімнаті, поява незрозумілих «жаргонних» слів.

 • Поява « безпідставної» брехні.

 • Безпідставні зміни настрою,грубість,роздратованість,невмотивована агресія, втрата почуття відповідальності.

 • Порушеня сну : то сонливість, то безсоння, зміна режиму сну.

 • Порушення апетиту : можлива повна його відсутність або ж невмотивоване об’їдання.

 • Прагнення зробити якомога більше справ, можлива підвищена заклопотаність (вдома виявляє безліч «безглуздих» справ, які терміново необхідно закінчити).

 • Раптовий інтерес до домашньої аптечки , медичної літератури . Часта поява біля аптек та інших медичних установ . Виявлення в кишенях підлітка обгорток від таблеток, упаковок від ліків . Повинні насторожувати також маніпуляції з медичними препаратами, які підліток намагається приховати від оточуючих .

 • Таємні зібрання груп підлітків в підозрілих місцях : влітку в парках, на дитячих майданчиках, дачах; взимку в під’їздах, підвалах, на горищі.

 • Неадекватна поведінка групи : непередбачені вибухи сміху, загальна емоційна збудженість, невмотивована агресія.

 • На шкірі зявляються дрібні травми – порізи,садна, які заживають дуже довго. При ін’єкційному вживанні наркотиків можна виявити сліди від уколів на венах ( в області ліктьових згинів, передпліччях, кистях, стопах, щиколотках ).

 • Зовнішній вигляд підлітка часто неохайний, не дотримується особиста гігієна, одяг брудний. Волосся втрачає блиск, стає ламким. Шкіра може мати жовтуватий колір.

Зовнішні прояви вживання наркотичних речовин

 • Мова може бути прискореною або ж уповільненою і незрозумілою, балакучість.

 • Різка зміна настрою, неадекватна до ситуації, безпідставні веселощі, підвищений настрій змінюється на пригнічений, можливі прояви агресії.

 • Спостерігається непосидючість, підвищена жестикуляція. Можлива також зворотна ситуація : в’ялість, розслабленість, дрімота.

 • Рухи можуть бути повільними, скутими, в деяких випадках – різкі,грубі і неточні. Нестійкість при ходьбі, похитування зі сторони в сторону, незмога пройти по рівній лінії. В стані сп’яніння змінюється почерк, предмети випадають з рук.

 • Втрата ваги, шкіра стає блідою,сухою, хоча інколи спостерігається незрозуміла пітливість.

 • Неприродно вузькі або ж розширені зіниці, незалежно від освітлення. Почервоніння очей.

 • Губи та ніс можуть бути припухлими, почервонілими. Вії та підборіддя тремтять, на обличчі яскраво виділяються капіляри.

 • Підвищена рухливість,непосидючість,бажання постійно щось робити абож навпаки – загальмована поведінка, постійна посмішка на обличчі.

Ці зовнішні, доступні для виявлення неозброєним оком, прямі ознаки дозволяють запідозрити, що людина знаходиться в стані наркотичного сп’яніння.

Памятайте, що на початковому етапі вживання наркотиків стан сп’яніння яскраво виражений і особливо помітний. Важливо вчасно виявити зміну поведінки та зовнішнього вигляду підлітка.

Якщо у Вас виникли певні підозри, не поспішайте панікувати і агресивно реагувати на ситуацію.

Перш за все, переконайтеся, що дитина справді вживає наркотики. Для цього необхідно зібрати якомога більше інформації про цю проблему, звернутися до лікаря, спеціаліста центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, психолога та проконсультуватися, як саме поговорити з підлітком, щоб розмова мала позитивний результат.


2. Виховні заходиПоділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал