Поняття про бази даних (БД). Системи управління базами даних (субд) та інформаційно-пошукові системи. Основні об’єкти бази даних. Поняття про фактографічні й документальні бази даних, ієрархічні, мережеві, реляційні моделі баз данихСкачати 40.72 Kb.
Дата конвертації03.03.2017
Розмір40.72 Kb.
ТипУрок
Урок №

Тема : Поняття про бази даних (БД). Системи управління базами даних (СУБД) та інформаційно-пошукові системи. Основні об’єкти бази даних. Поняття про фактографічні й документальні бази даних, ієрархічні, мережеві, реляційні моделі баз даних.

Мета: Дати загальні відомості про бази даних. Вивчити ієрархічну і мережеву моделі даних. Показати значущість матеріалу, його застосування в практичній діяльності. Показати різні форми організації даних у БД. Розвивати між предметні зв’язки, логічне мислення, пізнавальний інтерес. Виховувати в дітей сумлінне ставлення до роботи та поставлених завдань,

Тип уроку: урок подання нових знань.

Обладнання: ПК, електронна презентація

Хід уроку.

І. Організаційна частина. Перевірка присутніх, готовності до уроку.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Для чого потрібна База Даних? Наприклад, Вам потрібно у бібліотеці знайти книгу. Звичайно, що зручніше буде її знайти користуючись каталогом. Легко відшукати у газеті оголошення, що Вас цікавлять. Така легкість пошуку можлива завдяки тому, що дані у газеті, каталозі мають структуру, або, інакше кажучи, структуризовані. Структура даних – це сукупність правил та обмежень, які відображають зв’язки між окремими частинами даних. Всі книги описані однаково: автор, назва, видавництво, рік видання, тощо. Прикладами найпростіших БД є телефонний довідник, розклад руху потягів, список співробітників підприємства, різноманітні словники…

Надзвичайно важливо, що БД дає можливість швидкого пошуку та відбору інформації, а також створення звітів за заданою формою

III. Пояснення нового матеріалу з демонстрацією електронної презентації підготовленої вчителем.

База даних це розміщена на носіях велика кількість даних однакової структури з конкретної галузі. Наприклад БД може бути: телефонний довідник, каталог книг у бібліотеці, розклад руху транспорту, анкетні дані про співробітників фірми, облік випущеної продукції, матеріалів на складах тощо.

Бази даних використовуються в інформаційно-пошукових системах, наприклад, електронних довідниках, картотеках, каталогах. В аеропорту або на залізничному вокзалі можна отримати на дисплеї інформацію про вільні місця, розклад руху літаків чи поїздів у потрібному напрямку. Сьогодні за допомогою комп'ютера можна зробити покупку, не виходячи з дому. Переглядаючи ілюстровану базу даних — електронний каталог, можна вибрати продукти, одяг чи модель автомобіля й організувати через Internet відповідне замовлення, оплату і доставку.Дані у базі повинні бути повними, розумно організованими, зручними у користуванні. Даних може бути дуже багато. їх регулярно потрібно оновлювати. Тому їх зберігають у зовнішній пам'яті у файлах даних, з розширенням .mbd.

Системи керування базами даних (СКБД ) це програми призначені для створення баз даних і пошуку інформації в них. Сукупність СУБД та БД називається банком даних. На сучасному етапі найвідоміші наступні СУБД: реляційні -MS Access, Clipper, dBase, Oracle, Paradox; сіткові - Fox Base\ FoxPro; ієрархічні - IMS/VS.

Основні операції, які можна виконати за допомогою СКБД:

 1. створити новий файл бази даних у вигляді таблиці;

 2. створити структуру таблиці (тобто структуру запису);

 3. увести дані в таблицю;

 4. зберегти таблицю на диску;

 5. у разі потреби модифікувати (змінити) структуру;

 6. доповнити базу даних записами;

 7. вилучити зайві записи;

 8. впорядкувати записи за зростанням чи спаданням значень у деякому полі;

 9. відшукати записи, що задовольняють деякому критерію за допомогою фільтра чи звернувшись до бази даних із запитом;

 1. виконати обчислення;

 2. подати потрібні дані у вигляді форми чи звіту.

У фактографічних БД фіксуються дані про події, явища, процеси, і їх характеристики.

У документальних БД зберігається інформація про стан деякої предметної області.

За способом встановлення зв'язків між даними розрізняють реляційні, ієрархічні та мережні БД.

Ієрархічна БД має деревоподібну структуру, де можливі лише односторонні зв'язки від старших вершин до молодших. Це прискорює доступ до необхідної інформації, але лише в тому випадку, коли всі можливі запити відображені в структурі дерева. Ніякі інші запити на одержання інформації не будуть задоволені. Вказаний недолік знято в мережній БД, у якій елемент може мати довільні зв’язки з будь-якими іншими ("всіх зі всіма") . Використання ієрархічної та мережевої БД прискорює доступ до інформації в БД. Однак, оскільки кожний елемент даних повинен містити посилання на деякі інші елементи, то потрібні значні ресурси оперативної та дискової пам'яті ЕОМ.

Найбільш розповсюджена реляційна БД орієнтована на організацію даних у вигляді двовимірних таблиць (відношень) і є найпростішою та найбільш звичною формою подання даних. Перевагою реляційної БД є простота інструментальних засобів її підтримки, недоліком - жорсткість її структури даних (неможливо, наприклад, задати рядки таблиці довільної довжини) та залежність швидкості її роботи від розмірів БД. Для багатьох операцій, визначених у такій БД, може виявитись необхідним перегляд всієї бази.

Рядки таблиці називаються записами, а стовпці — полями.

Приклад БД «Шкільні друзі»

Поля: №п/п, ПІП, Адреса, Телефон

Запис (рядок) – дані про одну людину. Записи можна дописувати, міняти, вилучати. Якщо записів багато, то такою БД користуватися незручно. Тоді її подають у вигляді декількох повязаних таблиць.

IV. Закріплення нового матеріалу. Отже, з’ясуємо: Що Ви запам’ятали на сьогоднішньому уроці?


 1. Що таке бази даних?

 2. Назвіть основні можливості БД.?

2. Що таке СУБД?

3.Наведіть приклад реляційної моделі?4.Чим відрізняється мережна модель від ієрархічної?

V. Домашнє завдання: Вивчити за конспектом.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал