«погоджено» «затверджую»Скачати 36.31 Kb.
Дата конвертації12.04.2017
Розмір36.31 Kb.
«ПОГОДЖЕНО» «ЗАТВЕРДЖУЮ»___________

Голова ПК______Книгиницька М.П. Директор___________ Сотник С.В.

Протокол № від ___________20 р. Протокол № від_________20 р.
Інструкція №

Про надання першої медичної допомоги при одержанні травм у кабінеті фізики

  1. Загальні положення

Заходи, спрямовані на порятунок життя та здоров'я потерпілого

Залежно від фактора впливу травми поділяються на: механічні (рани, забиття, розриви внутрішніх органів, переломи кісток, вивихи), фізичні (опіки, тепловий удар, обмороження, ураження електричним струмом або блискавкою, радіаційне опромінення тощо), хімічні (вплив бактеріальних токсинів), психічні (переляк, шок тощо). Залежно від виду травми використовують певний комплекс заходів, спрямованих на врятування життя та здоров'я потерпілого.

2.Заходи першої медичної допомоги:

Перша допомога при пораненнях і кровотечах

Кровотечі можуть бути капілярними, артеріальними, венозними і змішаними. Перша допомога полягає у зупиненні кровотечі, захисті рани від забруднення, послабленні болю. У разі сильної кровотечі вище від рани накладають джгут. Під джгут треба закласти записку, де зазначити час його накладення. На рану необхідно помістити стерильну пов'язку. Можна обробити рану спиртовим розчином йоду або спиртом.

Штучне дихання

Штучне дихання здійснюється негайно у разі зупинення дихання, неправильного чи слабкого дихання. Потерпілого кладуть на спину на тверду рівну поверхню. Дихання «з рота до рота», «з рота до носа». Частота штучного дихання 16–20 вдихів на хвилину. Відсутність після 5–6 вдихів пульсу вказує на потребу проведення непрямого масажу серця (такий масаж застосовують також при розширенні зіниць та інших ознаках клінічної смерті).

Вивихи і переломи

У разі вивиху першочергово необхідно знерухомити (іммобілізувати) пошкоджену кінцівку і дати потерпілому знеболювальні ліки (анальгетики).

У разі перелому допомога спрямовується на зменшення болю, забезпечення спокою ушкодженій ділянці тіла.

При відкритому переломі слід зупинити кровотечу і запобігти інфікуванню. Для знерухомлення застосовують стандартну шину або підручні матеріали. Надаючи допомогу потерпілому при закритому переломі, не слід знімати з нього одяг, а шину накласти поверх одягу. До місця травми слід прикласти ємність з льодом, снігом, холодною водою, робити холодні примочки тощо, аби послабити біль.

Ураження електрострумом

Якщо у разі ураження електрострумом не надати першої допомоги протягом 2 хв., може настати смерть. Насамперед потерпілого необхідно звільнити від дії електроструму. Якщо він при пам'яті, зі стійким диханням і пульсом, його слід покласти на суху підстилку, розстібнути комір, ремінь, дати понюхати нашатирю, збризнути водою, відкоригувати температуру в приміщенні в разі прохолоди чи спеки, забезпечити спокій. Якщо потерпілий непритомний, слід стежити за його диханням, у разі необхідності зробити штучне дихання, непрямий масаж серця.

Потерпілому не дозволяється рухатися або продовжувати роботу, оскільки за відсутності видимих важких ушкоджень не виключена можливість подальшого погіршення його стану.

У разі ураження блискавкою надається така сама допомога, як і при ураженні електрострумом.

Попадання стороннього тіла в око або дихальні шляхи

У разі попадання в око часток пилу, сажі, комах не слід його терти. Якщо стороннє тіло попало під верхню повіку, потрібно потягнути її за вії донизу (потерпілий має дивитися вниз). Для вилучення стороннього тіла з нижньої повіки, варто відтягнути її вниз і обережно зняти його кутиком чистого носовичка (потерпілий має дивитися вгору).

Якщо до ока потрапили уламки скла, металу тощо, в жодному разі не можна виймати їх. Слід накласти на око пов'язку і відправити потерпілого до лікарні.

У разі попадання стороннього тіла в дихальні шляхи може статися їх закупорка та розвинутись задуха. Якщо не допомагає відкашлювання, швидко вдарити потерпілого долонею три-чотири рази поміж лопаток, нахиливши його вперед.

У разі попадання стороннього тіла в стравохід потерпілого слід терміново відправити до медичного закладу для огляду.

Опіки

У разі термічних чи електричних опіків допомога насамперед спрямовується на захист уражених ділянок від інфекції, мікробів і виведення потерпілого з шоку. Якщо можливо, поверхню опіка потрібно закрити сухою стерильною пов'язкою.

При хімічних опіках необхідно якомога швидше зменшити концентрацію хімічної речовини і час її дії. Для цього уражене місце промивають великою кількістю проточної води протягом 15–20 хв.

У разі потрапляння на тіло сірчаної кислоти чи лугу в твердому стані слід видалити їх сухою тканиною, потім уражене місце ретельно промити водою. Після промивання уражене місце слід обробити примочками відповідних нейтралізуючих розчинів.

Інструкцію розробив Л.В. Курінна
«Узгоджено»

Заступник директораз навчальної роботи Н.Г. Завгородня
Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал