План роботи національного меморіального комплексу «висота маршала І. С. Конєва» на 2017 2021 рокиСкачати 122.64 Kb.
Дата конвертації23.03.2017
Розмір122.64 Kb.
ТипПлан роботи
ПЛАН РОБОТИ

НАЦІОНАЛЬНОГО МЕМОРІАЛЬНОГО КОМПЛЕКСУ

«ВИСОТА МАРШАЛА І.С.КОНЄВА»

НА 2017 - 2021 РОКИ
Вступ
Національний меморіальний комплекс «Висота маршала Конєва» був створений як регіональний воєнно-історичний музей, що мав задовольнити інформаційні та морально-естетичні потреби жителів Харківської області щодо однієї з найважливіших подій історії ХХ століття – Другої світової війни.

Протягом 2005-2016 років Меморіальний комплекс пройшов декілька етапів реорганізації від музею - філії Харківського історичного музею (2005- 2008 рр.), обласного комунального закладу (2008 - 2011 рр.) до національного закладу ( з 2012 р.), який перебуває в управлінні Міністерства культури України.

Національний меморіальний комплекс «Висота маршала І.С.Конєва» - музейний заклад український за змістом, європейський за духом, сучасний за формою.

Провідна ідея діяльності Національного меморіального комплексу «Висота маршала І.С.Конєва» до останнього часу полягала в тому, щоб не тільки зберегти пам’ять про події Другої світової війни, але й донести історичну правду нинішнім та прийдешнім поколінням про героїчні й водночас трагічні сторінки Другої світової війни.

Основна діяльність Меморіального комплексу спрямована в першу чергу на формування та популяризацію власної фондової колекції.

На сучасному етапі розвитку Національний меморіальний комплекс «Висота маршала І.С.Конєва» бачиться нами не тільки і не стільки як музей воєнної історії Другої світової війни, а як воєнно-історичний музей Слобожанщини періоду Новітньої історії. Адже зараз на порядок денний виходить дуже важливий аспект виховної діяльності, а саме: воєнно-патріотичне та національно-патріотичне виховання підростаючого покоління, яке повинне не тільки знати історію своєї Батьківщини й пишатися нею, але й бути готовим стати на захист суверенності та свободи України від посягань будь-якого агресора.

Мета Меморіального комплексу полягає в зростанні значущості Меморіального комплексу як провідного воєнно-історичного музею Слобожанщини, який прагне бути максимально доступним для кожної людини, наданні можливості відвідувачам проводити власні дослідження, робити власні відкриття, формувати власну точку зору.

Траєкторія руху Меморіального комплексу: колекція - експозиція - епоха - відвідувач.

Меморіальний комплекс має намір посісти місце провідного воєнно-історичного музейного закладу Слобожанщини в дослідженні, фіксації та представленні регіональної воєнної історії, завдяки організаційному вдосконаленню, впровадженню інновацій, сучасних підходів до роботи із відвідувачем: • створення технологічно оснащених сучасних атрактивних та інтерактивних експозицій;

 • перетворення музейного простору на майданчик для наукового діалогу та публічної дискусії, що формуватимуть толерантність та культуру спілкування;

 • застосування сучасних технологій у збереженні та представленні фондової колекції;

 • формування креативного музейного простору;

 • широке представлення Меморіального комплексу в інформаційному просторі;

 • співпраця з громадськими й ветеранськими організаціями та міжнародними інституціями.


Експозиційна робота
Є одним із найголовніших напрямків роботи Меморіального комплексу, засобом спілкування з відвідувачем.

Експозиція та виставки музею Меморіального комплексу розташовані в 10 залах (загальною площею 753,39 кв.м.), в яких експонуються понад 1500 предметів основного фонду.

Експозиційні матеріали розташовано за хронологічним принципом підбору й тематично за методом показу. Особливість експозиційного показу полягає у використанні принципу паралельного зображення. Музейні предмети подаються не через протиставлення, а через паралельний показ, який дозволяє самостійно аналізувати події, порівнювати, робити власні висновки.

Використання сучасних мультимедійних, аудіовізуальних засобів у експозиційній роботі сприяє поглибленню емоційного сприйняття у відвідувачів Меморіального комплексу тих трагічних подій, розкриває атмосферу часу, настрої пересічних громадян, викликає співчуття, а внаслідок цього й розуміння всіх жахіть, породжених війною.

У 2017-2021 рр. експозиційна робота Меморіального комплексу буде проводитися в напрямку поетапного зменшення питомої ваги експозиційних матеріалів, присвячених проблематиці Другої світової війни, за рахунок чого вивільнені експозиційні площі використовуватимуться для створення виставок, присвячених актуальним проблемам воєнної історії сьогодення. Також робота буде спрямована на поглиблення та удосконалення головної експозиції музею, присвяченої Другій світовій війні, на створення тематичних виставок, пов’язаних з історією локальних війн і збройних конфліктів ХХ ст. та з подіями в зоні АТО.

Так у 2015 році у співпраці зі Східним регіональним управлінням Державної прикордонної служби України, волонтерськими організаціями Харківської області було відкрито експозицію «Своєю долею до подвигу причетні». Виставка присвячена подіям у зоні АТО, героїчній боротьбі з російською збройною агресією.

Основні напрямки формування експозиційного простору Меморіального комплексу:


 1. Створення сучасної наукової концепції розвитку музею Меморіального комплексу.

 2. Залучення професійних художників та дизайнерів для створення єдиного експозиційного проекту музею Меморіального комплексу.

 3. Оновлення головної експозиції музею Меморіального комплексу:

 • зменшення питомої ваги експозиційних матеріалів, присвячених подіям Другої світової війни;

 • збільшення в музеї експозицій, що розкривають актуальні проблеми Новітньої історії та сприяють військово-патріотичному вихованню підростаючого покоління.

 1. Персоніфікація історії через представлення індивідуального життєвого досвіду людей різних часів та різного соціального статусу.

 2. Відсутність у експозиційних проектах кліше, висновків у висвітленні подій минулого й сучасності.

 3. Адаптація експозицій до аудиторії відвідувачів різних вікових та соціальних груп.

 4. Удосконалення та розширення застосування експозиційного мультимедійного та аудіовізуального обладнання (виставка «Афганістан - наш біль» - 2017 р.).

 5. Оснащення експозиційних залів інформаційними кіосками.

 6. Поетапне оновлення експозиційного обладнання музею Меморіального комплексу.

 7. Надання якісних музейних послуг іноземним громадянам (завершення перекладу англійською мовою етикетажу, англомовна версія сайту, послуги екскурсовода-перекладача).

 8. Упровадження сучасного формату екскурсійного обслуговування шляхом використання можливостей інтерактивного спілкування.

 9. Реалізація виставкового проекту «Бойові позиції» - будівництво фортифікаційних споруд, вогневих точок (на даний час вже проведені підготовчі роботи зі створення ходів сполучення).

 10. Технічне оновлення освітлювального обладнання (із застосуванням світлодіодного освітлення) експозицій та виставок. Перший досвід експлуатації новітнього освітлювального обладнання ми маємо у 6-й та 7-й експозиційних залах музею.

 11. Використання QR- кодів у музейному етикетажі.

 12. Створення за сприяння Харківської міської ради дитячого майданчика на території Меморіального комплексу.

 13. Створення зоокуточка на території Меморіального комплексу (досягнуті попередні домовленості з екопарком О.Б. Фельдмана).


Фондова робота Меморіального комплексу
Загальна кількість фондової колекції Меморіального комплексу складається з 3557 предметів основного фонду та 666 предметів науково-допоміжного фонду. Це при тому, що до 2008 р. власних фондів Меморіальний комплекс взагалі не мав.

Науково-фондова робота Меморіального комплексу у 2017-2021рр. буде проводитися в наступних напрямках: 1. Формування фондової колекції згідно з основними напрямками роботи Меморіального комплексу. Спрямування нових надходжень на оновлення експозиції, а також для створення тематичних виставок.

 2. Подальше наукове опрацювання й вивчення фондової збірки музею Меморіального комплексу.

 3. Здійснення комп’ютеризації музейних фондів, удосконалення пошуково-інформаційних програм обліку та збереження музейних предметів.

 4. Створення «Путівника» з фондової колекції.

 5. Використання сучасних підходів до питання збереження фондової колекції.

 6. Створення умов максимальної доступності відвідувачів для ознайомлення з фондовою колекцією Меморіального комплексу.

Наукова й видавнича діяльність

Наукова робота Меморіального комплексу спрямована на вивчення, консервацію, реставрацію предметів фондової колекції, їх наукове опрацювання, атрибуцію, підготовку наукових публікацій, концепцій експозицій та виставок, тематико-експозиційних планів. Результати науково-дослідної, науково-методичної та науково-популярної роботи публікуються у вигляді

- збірників наукових праць,

- наукових та науково-популярних статей,

- каталогів, фотоальбомів,

- збірників спогадів, щоденників учасників тих подій та анотацій до них,

- буклетів,

- монографій,

- іншої друкованої продукції.

На 2017-2021 рр. заплановано: 1. Продовжити дослідження в наступних напрямках:

 • Харківщина в період нацистської окупації 1941 - 1943 років;

- Військові конфлікти Слобожанщини ХІХ-ХХІ століття;

 • Партизанський та підпільний рух на території Харківської області в роки Другої світової війни;

 • Жителі Харківщини - учасники локальних конфліктів ХХ століття;

 • Ветеранський рух як важливий чинник військо-патріотичного виховання молоді;

 • Проведення АТО на Сході України;

 • Пошукова робота - важливий чинник діяльності Меморіального комплексу;

 • Використання пересувних виставок у науково-освітній роботі Меморіального комплексу.

 1. Проведення персонологічних досліджень «Герої Слобожанщини».

 2. Проведення пошукової роботи з метою встановлення маловідомих фактів періоду Другої світової війни, відшукування воєнних артефактів.

 3. Організація та проведення наукових конференцій, круглих столів, семінарів, присвячених актуальним проблемам історії.

 4. Участь у наукових конференціях, семінарах, тренінгах, стажуваннях, курсах підвищення кваліфікації обласного, регіонального, загальноукраїнського та міжнародного рівнів.

 5. Видання спогадів, щоденників, фотоальбомів учасників бойових дій (із архівів М.Я. Плахіна, Д.Г. Макаренка, А.А. Архипова).

 6. Видання буклета Меморіального комплексу.


Інфомаційно-просвітницька складова діяльності

Меморіального комплексу
Меморіальний комплекс за час існування відвідало 265504 чоловік. За цей час співробітниками музею було проведено 6085 екскурсій. Дані останніх трьох років: 2014 р. - 18850 чол. (98396.00 грн.), 2015 р. - 37617 чол. (143133 грн.), 2016 р. – 38112 чол. (170315 грн.) демонструють позитивну динаміку та свідчать про стабільно зростаючий інтерес до Меморіального комплексу з боку широких верств населення як України, так і країн ближнього та дальнього зарубіжжя.

Меморіальний комплекс став традиційним для Харківської області місцем проведення культурно-масових заходів, пов’язаних з подіями Другої світової війни та сучасної воєнної історії.Культурно-освітня робота закладу буде спрямовуватися на військово-патріотичне виховання підростаючого покоління як на прикладах мужності воїнів, які боролися з нацизмом у часи Другої світової війни, так і сучасних захисників незалежності України. А також буде проводитися в наступних напрямках:

 1. Створення в інформаційному просторі Меморіального комплексу стійкого стереотипу воїна-визволителя часів Другої світової війни, сучасного воїна-захисника незалежності й суверенітету України.

 2. Створення та розвиток адаптованих освітніх програм для учнів та студентів, широкого загалу.

 3. Проведення культурно-масових заходів з відзначення пам’ятних та ювілейних дат:

 • День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні;

 • День скорботи та вшанування пам’яті жертв війни в Україні;

 • День захисника України;

 • День Збройних Сил України

 • День звільнення м. Харкова та Харківської області від нацистських загарбників.

 1. Проведення фестивалів, конкурсів патріотичної та ветеранської пісні.

 2. Взаємодія із засобами масової інформації з метою популяризації історичних знань, фондової збірки Меморіального комплексу, надання інформації щодо роботи закладу.

 3. Видання рекламної продукції, буклетів, путівників.

 4. Розробка й розміщення реклами Меморіального комплексу в публічному просторі.

 5. Модернізація сайту Меморіального комплексу, створення англомовної версії.

 6. Розширення віртуальної аудиторії, активізація роботи в соціальних медіа.

Співпраця із закладами освіти, громадськими

та ветеранськими організаціями


 1. Співпраця з вищими та середніми загальноосвітніми навчальними закладами Харківської області в напрямку військово-патріотичного та національно-патріотичного виховання підростаючого покоління:

 • організація постійних та пересувних виставок;

 • залучення школярів до проведення екскурсій у музеї Меморіального комплексу;

 • проходження навчальної практики студентів профільних вузів м. Харкова в музеї Меморіального комплексу.

 1. Поширення волонтерського руху серед студентської та учнівської молоді, залучення до проведення культурно-масових заходів.

 2. Співпраця з клубами воєнної реконструкції, пошуковцями та краєзнавцями.

 3. Участь клубів воєнно-історичної реконструкції до проведення культурно-масових заходів на території Меморіального комплексу, присвячених подіям Другої світової війни.

 4. Взаємодія з громадськими та ветеранськими організаціями Харківської області в напрямку національно-патріотичного виховання підростаючого покоління.


Міжнародне культурне співробітництво
За час свого існування Меморіальний комплекс налагодив співробітництво з вітчизняними музейними закладами, музеями ближнього й дальнього зарубіжжя, вузами, ветеранськими та громадськими організаціями.

З 2008 р. по 2014 р. у рамках міжнародного культурного співробітництва в музеї Меморіального комплексу діяв спільний з Музеєм Варшавського Повстання (Республіка Польща) виставковий проект «Поляки на фронтах ІІ світової війни».

Результатом співпраці з м. Цинцинатті (США) стало експонування в музеї Меморіального комплексу американської пересувної фотовиставки «Під вогнем», присвяченої харків’янкам - учасницям ІІ світової війни ( 2012 рік).

На 2017-2021рр. визначені наступні вектори в сфері міжнародного культурного співробітництва: 1. Реалізувати спільний з Музеєм «Аушвіц - Біркенау» (Республіка Польща), Меморіальним комплексом «Концтабір Маутгаузен» (Австрія), Харківською обласною Радою борців антифашистського опору виставковий проект, присвячений колишнім в’язням нацистських концтаборів.

 2. Адаптувати експозиційні матеріали музею Меморіального комплексу для іноземного відвідувача.

 3. Участь у міжнародному діалозі щодо актуальних історичних тем.

 4. Пошук закордонних бізнес-партнерів.


Організаційна складова


 1. Ініціювати проведення ремонтних робіт щодо ліквідації протікання покрівлі та підтоплення приміщень музею Меморіального комплексу.

 2. Стратегічне планування діяльності Меморіального комплексу.

 3. Проектний менеджмент розвитку Меморіального комплексу.

 4. Удосконалення структури Меморіального комплексу для ефективного використання наукового потенціалу та фахового ресурсу.

 5. Залучення додаткових джерел фінансування для реалізації музейних програм і проектів.

 6. Поліпшення інфраструктури Меморіального комплексу (будівництво кафе «Землянка»).


МЕХАНІЗМ РЕАЛІЗАЦІЇ ПОСТАВЛЕНИХ ЗАВДАНЬ


 1. Удосконалення головної експозиції музею Меморіального комплексу.

 2. Активна виставкова діяльність.

 3. Розвиток спектра послуг.

 4. Активізація та стимулювання пошукової й наукової діяльності.


ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ ДО 2021 р.


 1. Визнання Меморіального комплексу на трьох рівнях:

- регіональному;

- національному;- міжнародному.

 1. Проведення капітального ремонту будівлі музею Меморіального комплексу з метою ліквідації протікання покрівлі та приміщень.

 2. Реекспозиція головної експозиції «Харківщина в Другій світовій війні» (2017 - 2020 рр.).

 3. Створення тематичних виставок, присвячених актуальним темам новітньої історії (2017 - 2020 рр.).

 4. Створення виставки під відкритим небом ( до 2020 р.).

 5. Технічне осучаснення музейної експозиції (до 2020 р.).

 6. Перетворення музейного простору на сучасний, креативний, відкритий (2018 р.)

 7. Активізація співробітництва з вузами, ветеранськими та громадськими інституціями (2017 р.).

 8. Активне представлення діяльності Меморіального комплексу в інформаційному регіональному та загальнонаціональному просторі (2017 -2021 рр.).

 9. Збільшення кількості відвідувачів Меморіального комплексу (поступово до

150 тис. чол. в 2021 р.).

 1. Реалізація мультимедійних проектів (2017-2021 рр.).

 2. Створення сучасного сайту Меморіального комплексу (2017 - 2018 рр.).

 3. Промоція музейної колекції за межами України.

 4. Підвищення прибутку, завдяки використанню внутрішнього ресурсу до

250 тис.грн. у 2018 р.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал