Письмовий твір-оповідання на основі побаченого за простим планом



Скачати 71.66 Kb.
Дата конвертації19.06.2017
Розмір71.66 Kb.
ТипКонспект
Конспект уроку

з української мови в 5 класі

на тему:

«Письмовий твір-оповідання на основі побаченого за простим планом»

126850_html_2a2aef1f

Підготувала Демчук Н. М.,

учитель української мови і

літератури

Бережанської ЗОШ І – ІІІ ст. № 2



Тема. Розвиток мовлення. Письмовий твір-оповідання на основі побаченого за простим планом.

Мета: повторити вивчене про будову оповідання, формувати вміння передавати сприйняту інформацію про подію або людський вчинок у формі оповідання; логічно поєднувати в тексті розповідь та роздум, складати текст певного стилю; розвивати увагу, образне й логічне мислення, уяву; виховувати почуття милосердя, людяності, доброти, інтерес до самостійної творчої роботи, гордість за власні досягнення.

Тип уроку: урок розвитку мовлення, урок засвоєння нових знань.

Обладнання: мультимедійна дошка, комп’ютер, аудіозаписи пісень.

Хід уроку

I. Організація початку уроку.

Привітання, перевірка стану готовності учнів до уроку.



ІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Інтелектуальна розминка.

1.    Що називаємо оповіданням? (Оповідання – невеликий розповідний художній твір про одну чи кілька подій із життя персонажа).

2.    Назвіть сюжетні елементи для оповідання. (Зав’язка, кульмінація, розв’язка).

3.    Який тип мовлення використовується в оповіданні? (Розповідь).

4.  Які ще типи мовлення можуть використовуватись? (Опис та роздум).

5.    Від якої особи часто ведеться розповідь в оповіданні? (Від першої особи, від оповідача).

6.    Назвіть оповідання, які ви вивчали в попередніх класах.

7.    Над якими видами оповідання ви вже працювали? (Оповідання про випадок із життя, оповідання за поданим початком, оповідання на основі поданого сюжету).

8.    Що є основою для створення оповідання? (Дійсні події, життєві факти).

9.    Яка роль художнього вимислу? (Вимисел – це здатність письменника за допомогою уяви «домалювати» те, чого насправді не було, проте цілком могло би бути. За допомогою творчого вимислу створюються події, образи, деталі. Без художнього вимислу справжнє мистецтво неможливе).

10. Що робить оповідання цікавим? (Вдало побудований сюжет, напружена кульмінація).

ІV. Підготовка до складання твору-оповідання на основі побаченого.

Робота зі слайдами.

1. Пояснення вчителя.

Готуючись до роботи над оповіданнями, скористайтеся такими порадами.

1. Подумайте, про який випадок ви будете розповідати.

2. Сформулюйте тему й головну думку оповідання.

3. Доберіть заголовок.

4. Відберіть необхідний для роботи матеріал.

5. Складіть план і вкажіть у ньому вступ, зав’язку, кульмінацію, розв’язку, завершення.

6. Подумайте, які мовні засоби треба використати, щоб оповідання вражало.

Якщо ви скористалися всіма цими порадами, то можна братися за роботу. Але часто виникає просте запитання: з чого почати?



Прислухайтесь до порад.

Оповідання можна почати:

1.    Словами, що позначають час (якось, нещодавно, одного разу, вчора, минулої зими).

2.    Словами це («Трапилось восени»).

3.    Словами є («Є у мене песик»).

4.    З імені героя («Дмитрик нишпорив кущами…», «Дівчинку звали Катруся»).

5.    Із питального речення («Знаєте, який випадок трапився…»).

6.    Словом коли («Коли ми гуляли берегом річки»).

Не менше проблем виникає і при завершенні роботи над оповіданням.

Закінчити оповідання можна:

1.    Останньою дією, яка завершує попередню («Дівчинка заплела косу й побігла до своєї подружки»).

2.    Оцінкою того, що трапилося, висновком («…щоб більше ніколи не повторилася ця прикра подія»).

3.    Запитанням чи окликом («Хто після цього насмілиться ображати тварин?»).

2. Робота в групах. Презентація випереджувальних завдань.

1 група «Лінгвісти» - працювали над підготовкою тематичного словника «Різдво» (Різдво, різдвяний, колядка, дідух, кутя, святвечір).

2 група «Етнографи» - складали розповідь про традиції святкування Різдва у нашому краї.

3 група «Літературознавці» - підбирали тематичні календарно-обрядові пісні.



3. Робота над сюжетними елементами твору.

Зав’язка. Засвітила перша зірка. Сім’я сіла вечеряти.

Кульмінація. Несміливий дзвінок у двері порушив урочистий спокій святвечора. На порозі стояла старенька бабуся, одяг якої був суцільним брудним лахміттям.

Розв’язка. Старенька жінка, можливо, вперше за кілька останніх років відчула тепло домашнього затишку, вечеряючи разом з нами.

Головна думка оповідання. Милосердя у ставленні до ближнього є найвищим виявом любові до Бога.

Увести в текст опис святвечірнього столу.



4. Складання учнями простого плану твору-оповідання. (Закінчивши роботу, окремі учні зачитують складені плани і один із варіантів записують у зошити).





 

5. Зачитування вчителем зразка твору-оповідання.

«Ніч перед Різдвом»

Зимовий вечір… надворі тихо, безшумно падає лапатий сніг. Все навкруги затихло в очікуванні дива. Християни чекають чогось надзвичайного, адже завтра – Різдво.

На небі засяяла перша зірочка. Вона сповістила усім людям про народження Божого Сина. І це є першою ознакою, що можна приступати до вечері.

А далі почалося найпотаємніше: уся родина стала навколішки і молилася Богу. У цей момент у хаті панувало щось неймовірне та загадкове: неначе сам дух Різдва поселився із сім’єю тут.

Зморена важкою працею за цілий день, проте по-святковому урочиста та умиротворена душевно родина приступила до вечері.

На святковому столі, накритому вишитою скатертиною, стояла свічка, яка наповнювала оселю святістю і теплом. Посередині столу у глиняній макітрі духмяно пахла кутя з горіхами та медом. Поряд ще одинадцять страв. Усю хату наповнював аромат рум’яних пампушків, що красувалися на святковому столі.

У хаті панувала тиша, усі смакували приготовленими святвечірніми стравами.

Та враз почувся несміливий дзвінок у двері. Мати пішла відчиняти.

«Напевно, колядники!» - каже батько.

Усі з нетерпінням чекали на їх появу.

Та на порозі стояла старенька бабуся, одяг якої був суцільним брудним лахміттям. Мати здригнулася від несподіванки. Розгледівши добре стареньку, не вагаючись, запросила увійти. Родина щедро частувала бабусю святвечірніми стравами.

Старенька жінка, можливо, вперше за кілька останніх років відчула тепло домашнього затишку, вечеряючи разом з нами. У хаті панувала доброзичлива атмосфера.

-        А чому не приходять до нас колядники?! – вигукували діти.

-         Заколядуємо всі разом нині… - заохотив батько усіх нас рядками відомої пісні.

Й ось уся хата наповнилася дивовижним співом:

Нова радість стала, яка не бувала,

Над Вертепом Звізда ясна

На весь світ засіяла.

V. Самостійне складання учнями твору-оповідання.

VI. Підсумок уроку.

Мікрофон.

1.    Що нового ви дізналися на уроці?

2.    Який вид роботи викликав у вас труднощі?

VII. Домашнє завдання.

Завершити написання твору-оповідання.

Зразок дитячого твору-оповідання.

                                    Ніч  перед Різдвом

  З неба тихо на землю падають сніжинки. Вечоріє… Де-не-де тихо поскрипує сніжок.

    Все село затихло. На небі засвітилась перша зірка. У кожній оселі на столі стоїть запалена свічка, яка випромінює світло. Усі люди сідають до вечері. Сьогодні ніч перед  Різдвом, святвечір.

  Навіть тварини святкують. Навкруги суцільна тишина та темнота, починається заметіль. Десь далеко знову чується скрип снігу, важкі зітхання і молитви одинокої жінки. Вона стомилася, ледве йде і сподівається на людську доброту. Доля, як на зло, лише знущається над нею, не даючи ні краплі щастя.

  Сім’я вечеряла за столом. Раптом несміливий дзвінок у двері порушив урочистий спокій святвечора. Господар дому відчинив двері і побачив на порозі стареньку бабусю. Вона була одягнена у суцільне брудне лахміття. Тремтячими від холоду губами, з надією у голосі жінка просила дозволу переночувати.

  Чоловік, навіть не задумуючись, впустив стареньку в оселю і запросив до столу.

    На святковому столі було дванадцять  святвечірніх страв. На чільному місці стояла макітра з кутею, а поруч - рум’яні пампушки, гриби, узвар, борщ з вушками, притулившись один до одного, лежали у мисці голубці з грибною поливою.

    Бабуся одну за одною смакувала страви. Наситившись і зігрівшись, вона щиро усміхалася. Їй було приємно на душі від людського милосердя. Можливо, вперше за останні роки, може, й за усе життя старенька відчула тепло домашнього затишку, вечеряючи з цією сім’єю. У хаті панував спокій і душевне піднесення. Усі чекали народження Божого Дитятка.

    У такий вечір мрії збуваються!



https://cache.mail.yandex.net/mails/402a2324be37966ffe3249b690e16b0b/mail.ukr.net/api/public/message_read?a=na69q9xcmhg2yl79j9hyh3imfi1vu6hsv1vic77ljrklfc5d0czwtlowz5aodm_xxnlmrpxm0aljw_lv1xf447kptkhqupbc4subza==

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал