Педагогічна майстерність учителяДата конвертації24.04.2017
Розмір61 Kb.

Педагогічна майстерність учителя

Майстерність - це те, чого можна домогтися, і як можуть бути відомі майстер-токар, прекрасний майстер-лікар, так повинен і може бути прекрасним майстром педагог ...

А.С. Макаренко

Питання педагогічного професіоналізму завжди хвилювали і хвилюють як представників різних соціальних інститутів, так і тих, хто безпосередньо стикається з педагогами, - дітей та їх батьків, так як хорошу освіту є однією з значущих духовних цінностей сучасного суспільства.

У якості однієї з найважливіших складових є безперервність професійної підготовки педагогів. З цим не можна не погодитися. Адже від професійного рівня вчителя залежить якість навчання сучасних школярів. Цій проблемі присвячений наш педагогічна рада.

У словниках можна знайти кілька значень слова «майстер»: 1. кваліфікований працівник в який-небудь виробничої галузі (годинникових справ майстер, скрипковий майстер);

 2. керівник якого-небудь виробничого цеху в окремій спеціальній області (змінний майстер, майстер складального цеху, працювати майстром);

 3. людина, яка вміє добре, спритно небудь робити (майстер на вигадки, майстер розповідати);

 4. фахівець, що досяг високого мистецтва у своїй справі (майстри мистецтв, спорту, майстер - золоті руки).

Найближче до вчителю та вихователю підходять третє і четверте визначення. Російські прислів'я: «Майстер на всі руки» (так кажуть про те, хто все вміє робити), «Справа майстра боїться» (тобто ладиться в умілих руках) можуть бути сміливо віднесені і до діяльності вчителя (вихователя).

Учитель - майстер, він займає проміжне місце між героєм оповідей П.П. Бажова «Хазяйка мідної гори» - Данилом-майстром, що творить чудеса з каменю, і Булгаковським Майстром («Майстер і Маргарита»), який осягнув таємницю світу і людства. Він може і повинен розглядати в дитині закладені в ньому спочатку прекрасні риси, допомогти розкритися істинної краси, зростити душу дитини, подарувати їй життя. Це дуже складний і довгий труд, але підсумок його для вчителя доріг, і результат дає бажання жити і працювати знову і знову.

На різних етапах становлення та удосконалення педагогічної майстерності вчитель поступово збагачується і виходить на більш високий творчий рівень.

У тлумачному словнику читаємо: Майстерність - високе мистецтво в якій-небудь області (педагогічна майстерність); вміння, володіння професією, трудовими навичками (навчатися майстерності).

Але якщо у столяра, наприклад, досягнення результату пов'язано тільки з його власною діяльністю, то в педагогічній діяльності результат виходить як наслідок взаємодії вчителя та учнів.

Отже, сутність педагогічної майстерності може бути визначена через рівень здійснення діяльності педагога, що приводить до високого результату.

Різні педагоги в різний час по-різному намагалися дати визначення педагогічній майстерності. Так, наприклад: А. Дистервег вважав, що педагог - майстер, і тільки він має «розвинені пізнавальні здібності, досконалі знання навчального матеріалу, як з боку змісту, так і форми, як його сутності, так і методу викладання.

А.С. Макаренко відзначав, що сутність педагогічної майстерності проявляється в знаннях і уміннях.

У сучасній педагогічній літературі в характеристику поняття «педагогічна майстерність» включають наступні компоненти: (сл. 6)

психологічну та етико-педагогічну ерудицію; професійні здібності; педагогічну техніку;

певні якості особистості, необхідні для здійснення професійної діяльності. Основа майстерності - необхідна, але не достатня умова професіоналізму: без неї немає хорошого педагога, без неї не можна розраховувати на успіх в навчанні, проте наявність такої основи ще не означає, що вчитель автоматично стає педагогом-майстром.

Щоб досягти майстерності: по-перше, педагог повинен повністю оволодіти системою професійно-педагогічних знань, умінь і навичок;

по-друге, повинен бути накопичений досвід творчої педагогічної діяльності; по-третє, мають бути повністю сформовані особистісні, професійно значущі якості педагога.

Таким чином, фундамент (основу) педагогічної майстерності охоплюють такі основні складові: особистість педагога, знання і педагогічний досвід. Учитель вчиться все життя, він знаходиться в постійному розвитку і все своє трудове життя є дослідником.Особенно великий вплив на формування професіоналізму надає науково- методична діяльність, яка передбачає:

постійне ознайомлення з сучасними науковими дослідженнями вчених в галузі викладання різних дисциплін;

вивчення прогресивного досвіду колег з проблем організації різних форм уроків; ознайомлення з новими програмами і концепціями навчання та оцінки; вміння дати самоаналіз власної педагогічної діяльності і багато іншого.

Майстерність, як правило, пов'язують з великим досвідом. Першим же кроком до педагогічного майстерності є творчість.

Творчість - це створення нових за задумом культурних, матеріальних чи інших ценностей. Творческим може бути і молодий учитель, ще не майстер («Не святі горшки ліплять!»).

Творча атмосфера в педагогічному колективі складається з наступних компонентів:


  1. Єдиних педагогічних цілей.

  2. Високої трудової дисципліни.

  3. Відповідальності та авторитетності кожного вчителя.

  4. Безстрашного відносини до труднощів і суперечностей педагогічних пошуків.

  5. Принциповості педагогічних дискусій та наукових суперечок.

  6. Визнання лідерства кращих вчителів і неприйняття ілюзорного лідерства.

«Творчість радіоактивна, - говорив письменник Юрій Олеша. - Відбувається відомий в психології процес «зараження»: оточуючих починає турбувати власна пасивність, одноманітність власної роботи, з'являється стан здорової незадоволеності собою ».

У 40-ті роки XX ст. в педагогіці існувала точка зору, що справжнім майстром- учителем може стати лише талановита людина з певним спадковою схильністю. Висувалися навіть вимоги спеціального відбору в педагогічні навчальні заклади, як в консерваторію або в театральний інститут. Але ця ідея була приречена. Чому? Та хоча б тому, що така масова професія, як вчитель, не може стати привілеєм особливо обдарованих тому майже всі наділені якостями вихователів (це закладено в людині природою). Та й престижною професія вчителя не була ніколи.

Але, незважаючи на масовий характер учительської професії, переважна більшість вчителів - творчі особистості, що йдуть до майстерності.

Які б приватні завдання не вирішував педагог, він завжди є організатором, наставником і майстром педагогічної дії.

Виходячи з цього, в майстерності педагога можна виділити чотири відносно самостійних елемента:

майстерність організатора колективної та індивідуальної діяльності дітей;

майстерність переконання;

майстерність передачі знань і формування досвіду діяльності;

майстерність володіння педагогічною технікою.

Педагогічна техніка займає особливе місце в структурі майстерності вчителя. Педагогічна техніка - це сукупність навичок, яка необхідна для ефективного застосування системи методів педагогічного впливу на окремих учнів і колектив в цілому:

вміння вибирати правильний стиль і тон у спілкуванні з учнями;

вміння керувати увагою;

почуття такту, навики управління та демонстрації свого ставлення до вчинків учнів та ін.

Володіння основами педагогічної техніки - необхідна умова озброєння технологією. А.С. Макаренко писав: "Я став справжнім майстром тільки тоді, коли навчився говорити" іди сюди "з 15-20 відтінками, коли навчився давати 20 нюансів у постановці обличчя, фігури, голосу. І тоді я не боявся, що хтось до мене не піде і не відчує того, що потрібно ".

З цього визнання А.С.Макаренко очевидно, що особливе місце в ряду умінь і навичок педагогічної техніки займає розвиток мови вчителя як одного з найважливіших виховних засобів.

Необхідна в діяльності вчителя культура мовлення - це чітка дикція, "поставлений голос", правильне дихання і розумне використання в промови міміки і жестикуляції.. "Не може бути хорошим вихователь, - писав А.С. Макаренко, - який не володіє мімікою, який не може надати своєму обличчю необхідного виразу або стримати свій настрій. Вихователь повинен вміти організовувати, ходити, жартувати, бути веселим, сердитим. Вихователь повинен себе так вести, щоб кожен його рух виховувало, і завжди повинен знати, що він хоче в даний момент і чого не хоче '".Особливості умінь і навичок педагогічної техніки полягають у тому, що вони проявляються лише при безпосередній взаємодії з дітьми.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал