Оксана Сенатович. „Малий Віз



Дата конвертації12.04.2017
Розмір92.5 Kb.
ТипУрок
Золотарьова Кристина Петрівна,

вчитель української мови та літератури

НВК «Гімназія – спеціалізована школа

І ступеня з поглибленим вивченням

іноземних мов»

Генічеської районної ради

Херсонської області

Українська література, 5 клас
Тема уроку: Оксана Сенатович. „Малий Віз".
Мета уроку: ознайомити з життям і творчістю письменниці, допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст казки; розвивати навички виразного читання, переказу твору та його аналізу щодо використання художніх засобів, поєднання минулого та сучасного, ролі фантастичних елементів; розвивати творчу уяву, самостійність мислення; виховувати усвідомлення важливості збереження історичної пам'яті народу.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу з елементами інтеграції.

Обладнання: портрет письменниці; картина І.Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султану"; ілюстрації до твору; карта зоряного неба; виставка книг про життя запорозьких козаків.

Теорія літератури: літературна казка, сюжет, тема, кульмінація.

ХІД УРОКУ


  1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.



II. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів.

Слово вчителя

З давніх-давен людям відомо „дерево життя" - це гілочка, на якій ростуть три листочки. Перший листочок символ минулого часу, другий - сучасного, а третій - майбутнього.

Зображення „дерево життя" зустрічається на каменях далеких часів і свідчить, що люди ще в сиву давнину знали про нерозривний взаємозв'язок минулого, сучасного і майбутнього.

Як це розуміти? А так, що все навколишнє - це наслідки минулих подій. А в тому, що відбувається зараз, народжується майбутнє.

Діти, ми продовжуємо розглядати розділ з української літератури „Історичне минуле українського народу".

- Які твори з цього розділу ми вже вивчили?

- Яке враження справила на вас казка І.Нечуя-Левицького „Запорожці"? Над чим примусила замислитися?

- Що означає слово „козак"? - Коли була заснована Запорізька Січ?

- Які прислів'я та приказки ви знаєте про козаків?

- Назвіть українські пісні, у яких співається про козаків?


III. Вивчення нового матеріалу.

  1. Слово вчителя

Відома українська письменниця Оксана Павлівна Сенатович вважала себе вічною мандрівницею, хоча реально мандрувала небагато, а більшість свого життя провела у Львові, де здобула освіту, одружилася, народила і виховала двох синів, творила поезію і прозу.

О.П.Сенатович народилася в м. Бережанах на Тернопільщині в родині вчителів. Закінчила Львівський політехнічний інститут, працювала інженером. Але справжнім покликанням стала література. Поетична творчість Оксани Сенатович яскрава і самобутня, по-жіночому лірична. А твори для дітей особливо добрі і щирі, саме такі, які може розповідати любляча матуся. Для малечі письменниця написала чимало поезії. Ось назви деяких з них: „Вісім сотень колобків", „Вчиться вересень читати", „Сніговик", „Живемо в одному домі", „Шпаківня на колесах", „Не виростуть хлопці без дощу". Повість „Про Люлька Смока і Котів (місто чудесне)" друкувалася уривками в газеті „Діти Марії", редактором якої в останні роки життя працювала Оксана Сенатович. Перекладала вона також твори для дітей зі слов'янських мов.

Як же все починалося? Перший вірш письменниці для дітей „Дорога" був надрукований у журналі „Барвінок" і відразу полюбився дітям. Він обійшов усі збірки, читанки, перекладався різними мовами.

Відтоді було написано чимало, і кожен твір письменниці був близьким і зрозумілим для малечі. Адже Оксана Сенатович знала особливий секрет, яким поділилася з читачами в одній зі своїх поезій: „Як у світ виходять вікна, як заходять двері в хату - так мені з моїм дитинством: ні ввійти, ні вийти з нього".


  1. Виразне читання казки О.П.Сенатович „Малий Віз" учителем.




  1. Виразне читання казки за особами, (читають учні)

4. Словникова робота

дати нурка - пірнути;

побічня - край воза;

дишель - палиці, якими з'єднується віз із упряжкою коня;

хмиз - тонкі гіллячки;

канапа - ліжко без спинок, диван;

куліш - густий суп із пшона;

бабахнувся - впав;

Малий Віз - сузір'я; дном;

казан - посудина з округлим

курінь - тимчасове житло з гілок допомогти;

хмизу в польових умовах;

баритися - зволікати, не поспішати;

залагодити - владнати,

мана - привид;

кривиться, як середа на п'ятницю.


5. Робота над змістом твору.
Перевірте правильність поданих тверджень.

• Дмитрик вхопився рукою за дишель Малого Воза і витягнув його з озера.

Козаки сиділи біля куреня, варили куліш, підкидали хмиз у ватру.

• За часів отамана Сірка були в козаків підводні човни. Бесіда за змістом казки.

1) До якого літературного жанру належить „Малий Віз" О.Сенатович?

2) Що називається казкою?

3) Які фантастичні елементи ви помітили, яка їх роль у творі?

4) Це фольклорна чи літературна казка?

5) Куди привели Дмитрика допитливість та багата уява, фантазія?

6) 3 ким і для чого хотів зустрітися хлопчик?

7) Де герой твору хотів дізнатись про те, чого не встиг побачити і розпитати в козаків? А куди б ти ще звернувся?

8) Наскільки правдиво виглядає зустріч десятирічного хлопчика з 310-річними козаками та перебування І.Сірка в гостях у сучасного письменника?

9) Поясніть, яким чином письменниці вдалося поєднати минуле і сучасне?

10) Спробуйте відтворити в уяві різні картини чарівного сну хлопчика. Коротко перекажіть їх.

11) Охарактеризуйте образ Дмитрика. Якими рисами характеру наділений хлопчик?

12) Чи є фантастикою, що козаки мали підводного човна та ракету?


6. Повідомлення учня.

Запорожці насправді мали підводний човен, за допомогою якого підпливали до супротивника. Робили його з двох човнів. До дна одного кріпився баласт для занурення у воду. Наближаючись до ворога, козаки відкидали баласт, човен раптово піднімався над поверхнею - вони з'являлися наче із самого дна. Мали запорожці й ракету, яка іскрила, як сьогоднішня петарда. Це лякало супротивників, особливо їхніх коней. - Хто такий Іван Сірко? Що ви про нього знаєте?


7. Повідомлення учнів про І.Сірка (історичні дані, легенди, перекази).
8. Огляд ілюстративного матеріалу про Запорозьку Січ.
9. Інтерв'ю.

Запитання 1. Як виникла ідея у Іллі Юхимовича Рєпіна створити картину „ Запорожці пишуть листа турецькому султану "?



Відповідь: Рєпін був знайомий з листом, якого написали запорожці турецькому султанові. Про свій задум написати картину розповів історику Д.І.Яворницькому.

Запитання 2. Як художник збирав матеріал для написання картини?



Відповідь: Навесні 1880 року Рєпін з юним художником В.Сєровим помандрували на Запорожжя, щоб власними очима побачити історичні місця знаменитої Січі, зібрати потрібний матеріал і знайти характерні типи для картини.

Запитання 3. Скільки років працював художник над картиною? Відповідь: Історики кажуть, що працював І.Ю.Рєпін над „Запорожцями" майже дванадцять років, з 1880 по 1891 рік.

Запитання 4. Розкажіть, будь ласка, про персонажів картини.

Відповідь: На картині Іван Сірко - центральна постать із демонічним виразом очей, з люлькою в роті й у шапці, критій чорним сукном і підбитій сірим смушком. Сірка художник малював з популярного свого часу генерала, дотепника й веселуна М.І.Драгомирова. На передньому плані кремезна постать у червоному жупані, з шаблюкою. На дошкульні епітети, якими сипле товариство, козак відповідає реготом. На постать цього героя картини І.Ю.Рєпіну позував А.І.Рубець, професор Петербурзької консерваторії.

Тепер киньмо погляд в інший бік, де стоїть високий красень козарлюга. Чорне, як у негра, лице, на пораненому лобі пов'язка. Прототипом цього героя І.Ю.Рєпіну слугував відомий в Одесі художник, силач М.Д.Кузнецов.

А зверніть, лишень, увагу на одну постать - невеликого зростом, рудого, як вогонь, щербатого козака в розхристаній сорочці, з хрестиком на шиї. Це - Нікішка, кучер поміщика В.В.Тарновського із села Качанівка на Чернігівщині. Одна із центральних постатей - писар. Лукава посмішка на обличчі, видать особа хитра, сама собі на умі. Писар добре чує круті дотепи, ущипливі словечка, які йому диктують, але він не квапиться писати їх на папері. Так увічнив Рєпін свого побратима Д.І.Яворницького в картині „Запорожці".

Запитання 5. Яке враження справила картина на сучасників?



Відповідь: Слава „Запорожців" облетіла всю Росію; захоплювалися картиною і за кордоном на виставках у Чикаго, Будапешті, Мюнхені, Стокгольмі. Рєпін був щасливий, він писав до Яворницького: „Дорогий Дмитре Івановичу! „Запорожців" моїх три дні тому купив цар. Ура!" (Картину купив Олександр III за 35.000 карбованців).

Запорожці" - один з найпопулярніших творів Рєпіна, де художник показав волелюбний характер, щиру душу й непокірність Січового козацтва.


10. Вчимося уявляти, фантазувати.
1. Уяви картину зорепаду. Що вона тобі нагадує?

2. Що означає фраза „червневе небо обтрушувало в озеро зорі"? Як ще можна уявити зоряну ніч?

3. Чи бачив ти Великого ти Малого Воза?

4. Чи зміг би на них поїхати, як Дмитрик? Що для цього треба?

5. Чи снилися вам чарівні сни? І куди б ви хотіли помандрувати, у минуле чи в майбутнє?
11. Практична робота.
Заповніть анкету на казку О.Сенатович «Малий Віз»


Значення назви

Малий Віз - Мала Ведмедиця - назва сузір'я, яке люблять в народі.

Тема

Фантастична подорож хлопчика в минуле, до козаків.

Сюжет

Дмитрик дістав Малого Воза із дна озера. Запорожці посміялися, але дали відповідь на його питання про підводні човни й ракети, які вони винайшли.

Кульмінація

Перший прийом у козаків.

Головний герой

Дмитрик, десятилітній хлопчик.

Другорядні герої

Козаки, Іван Сірко.

Реальне у казці

Зацікавлення хлопчика історією, захоплення винаходами запорожців; написання книги.

Фантастичне у казці

Подорож на Малому Возі в минуле, розмова з козаками.

Умовний літературний прийом

Чарівний сон Дмитрика.

Художні засоби

Пейзаж, діалог, гумор, епітети, метафори, фразеологізми.

Головна думка

Уславлення кмітливості й винахідливості запорожців, їхнього отамана Сірка; схвалення думок і дій допитливого хлопчика, який шанує славне історичне мину.»

12. Гра „Шукачі скарбів".


Діти вишукують художні засоби у творі. Епітети: Червневе небо Зоряне озеро Сивовусий козак Порівняння: Зоряне озеро - як небо

Човен подібний до великої жовтої черепашки Метафори: Небо обтрушувало в озеро зорі

Дмитрик полетів, намацав ногою дно неба Прогуркотів небом Великий Віз і заїхав за хмари Витяг з води Віз

Дмитрик разом з ліжком поїхав у невідоме Підводний човен зблід


13. Гра „Займи позицію".

(Учні дають відповіді «так», «ні», «не знаю»)

- Чи необхідно, на вашу думку, людям знати свою історію, історію свого краю та держави?


  1. Закріплення знань, умінь і навичок.




  1. Гра від Марійки Допитливої.

- Хто останній назве рису характеру Дмитрика, героя казки, і обґрунтує її?




  1. Головоломка від Марійки.

Розгадавши її, прочитаєте прислів'я про козаків, яке підтверджує основну думку казки „Малий Віз".



Відповідь: Козацькому роду нема переводу.
V. Домашнє завдання.

1. Читати і переказувати казку О.Сенатович „Малий Віз".



Скласти план. Уявіть свої мандри в минуле або майбутнє (складіть усну розповідь).

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал