Навчальний посібник для факультативних занять. Тернопіль: Мандрівець, 2009. 173 сСкачати 45.05 Kb.
Pdf просмотр
Дата конвертації11.05.2017
Розмір45.05 Kb.
ТипНавчальний посібник
ВАСИЛЬ ЦИМБАЛЮК. МОВА ЯК ГЕНЕТИЧНИЙ КОД НАРОДУ Навчальний посібник для факультативних занять. – Тернопіль:Мандрівець,
2009. – 173 с.
Зміст Вступ. Розділ 1. Рідна мова вжиття народу. Розділ 2. Священні родовідні знаки. Розділ 3. З історії назв в українській мові. Розділ 4. Походження мов. Розділ 4. Походження письма. Висновки. Післямова. Література.
ВСТУП МОВА ЯК ГЕНЕТИЧНИЙ КОД НАРОДУ
1.
Найдивовижніше явище у світі
Мова – це найдивовижніше явище у світі, створене людством за всю його історію, Скільки нерозгаданих таємниць, яка неповторна краса і могутня сила криється, здавалося б, у найпростіших словах, що здатні зворушувати людські серця, як геніально передав у своїх поетичних рядках Т.Шевченко:
Ну щоб, здавалося, слова Слова та голос – більш нічого.
А серце б’ється-ожива,
Як їх почує.
Мова – це та ознака, яка відрізняє людину від інших істот.
Уявімо на хвилину, щоб трапилося з нашим світом, якби зникла мова, якби люди не могли промовляти слова. Напевно, те, що описано в Біблії під час вавилонського стовпотворіння. Згадаймо прадавній вавилонський міф, який був введений у Біблію і розповідав про спорудження після Всесвітнього Потопу велетенської вежі у Вавилоні (стародавньому місті і Месопотамії, столиці Вавилонського царства в ХІХ-УІ ст.. до не, висотою до небес. Бог розгнівався на людське зухвальство і,щоб зупинити будівництво, переплутав мови будівників, які до того говорили спільною мовою, і ті перестали розуміти один одного, і башта розвалилася. З того часу фразеологічний зворот вавилонське стовпотворіння і означає велике збіговисько людей, шум, гам, безладдя, метушню.
Нетрадиційний космічний підхід до вивчення мови Найчастіше ми говоримо промову як про важливий засіб спілкування між людьми, як про могутній інструмент мислення та пізнання світу, вивчаємо її граматичну структуру, проте менше задумуємось над тим, що вона є основою буття народу, його життєдіяльності, а народу мові, яку схованці, загодовує, зберігає найзначніші явища зі своєї історії та культури. І якщо досліджувати етимологію (походження) слова, то можна для себе відкрити чимало таємничого із нашої минувшини. Про це переконливо висловився відомий український мовознавець Іван Вихованець Слово – найвірніший посланець з минулого в сьогодення, з сьогодення у прийдешнє… Це схованка мудрості і невмирущості народу. А сучасний мовознавець Іван
Ющук підкреслює, що мова, передаючись від покоління до покоління, вбирає, акумулює в собі життєвий досвід з найвіддаленіших предків. Саме мова може розкрити намне лише те, що думали і пізнавали наші предки, ай те, що вони почували, що їх хвилювало і засмучувало. Вона є засобом вираження національної психіки, душі і свідомості народу. Адже це генетичний код національної культури»(Д.Овсянико-Куликовський).
Тому постараємося застосувати нетрадиційний підхід до вивчення мови, зосередившись не на її комунікативній функції, засобові спілкування, а на генетичній функції, заглибившись у походження слова, у те, яку генетичну інформацію вона несе з глибини віків про наш народ, його особливості, історію, культуру. Звернемо увагу на слова Павла Мовчана, автора відомої книги Мова як космічне вище Потрібно повертатися до родоводу слова, до духовних первнів, аби з його допомогою Реконструювати і історію, і культуру.
Мова кожного народу по-своєму відображає і віддзеркалює картини світобудови. І тому зникнення у світі хоча б однієї змов є неповторною втратою для Всесвіту, Ось чому потрібно оберігати мовне середовище на планеті Земля, турбуючись про космічну гармонійність Всесвіту.
3. Що таке етимологія
Наука, яка допомагає нам пізнавати історію слова, його походження, називається етимологією. Ця назва вживається в широкому і вузькому значенні слова. З одного боку, це розділ мовознавства, який вивчає походження слів і їх генетичний зв’язок з іншими словами, аз другого боку, це походження самого слова і його споріднені зв’язки з іншими словами.
З’ясування походження слівце захоплююче заняття, адже перед нами розкриваються його глибинні таємниці. Для прикладу візьмемо кілька слів з сучасної української мови і спробуємо пояснити їх етимологію.
Ми вживаємо в сучасній мові слово каторга, яке означає надзвичайно важку працю, тяжке, нестерпне життя або місце відбування людиною покарання. А звідки воно походить Виявляється, що каторга – це вид галери,
старовинного морського веслового судна у турків, на яке посилали засуджених, приковували їх біля весел на весь час відбуття покарання. Ось чому це слово, прийшовши з Туреччини, і стало в українській мові синонімом таких слів, як тюрма, неволя. Вияснення походження цього слова переносить нас в уяві напів тисячоліття назад, коли наш народ боровся з турецькими загарбниками.
Або візьмемо слово колесо і заглибимося в його етимологію. Воно походить від слова коло. В глибоку давнину наші предки, яких вважають сонцепоклонниками, зображували сонце як символічний знаку формі кола. Отже, у цьому слові відбилися первісні уявлення наших предків. Визнаєте, що й зараз люди, щоб поселилися лелеки, на високих деревах встановлюють колесо, щоб там мостили гнізда ці сонячні птахи. Безсмертя людського слова
Українське слово. Ти частка тих, що вже давно померли,їх кров живуща, їх жага нетлінна, безсмертне і величне, як Говерла, багате і дзвінке, як Україна, – так висловився про безсмертя української мови відомий український поет Дмитро Луценко. І дійсно, словом народ оберігає свою душу, свою ментальність, історію та культуру. Звернімо увагу, що завойовники, щоб підкорити народ, в першу чергу намагалися знищити його мову. Скільки посягань таких було на українське слово у нашій багатостраждальній історії і в часи Речі Посполитої, і Московської імперії, і тоталітарного режиму в СРСР, але воно вистояло, і українська мова стала державною в незалежній Україні.
Що ж допомогло йому вистояти Значною мірою багатющі фольклорні традиції українського народу, усна народна творчість, безсмертна українська пісня, де воно оберігалося і плекалося українцями, яку нездоланній фортеці, незважаючи на всілякі заборони, як запорука існування народу і його культури. Адже мудро висловився відомий педагог Костянтин Ушинський: Поки живе мова вустах народу, до того часу живий і народ… Відберіть у народу все – і він все зможе повернути, але відберіть мову, і він ніколи вжене створить її вимерла мова вустах народу – вимер і народ.
Мова народу – це найбільший національний скарбі ми всі маємо його оберігати, – ці слова патріарха українського художнього слова Олеся Гончара повинні стати для нас дороговказом у майбутнє. Адже у безсмерті мови є часточка безсмертя людини і її народу.
Потрібно берегти свою мову, в якій відбилася безсмертна душа нашого народу, щоб донести до майбутніх поколінь, як влучно підкреслив поет Олександр Підсуха, найзаповітніші думи наших предків і сподівання наших сучасників
Нас далеко чути, нас далеко видно,
Дмуть вітри історії в наші паруси.
Розвивайся й далі, мово наша рідна,
І про нас нащадкам вістку донеси.

Запам’ятайте
Етимологія – розділ мовознавства, який вивчає походження слів і їх генетичні зв’язки з іншими словами походження слова, його споріднені зв’язки з іншими словами тієї самої мови або інших споріднених мов.
Код – система умовних знаків, назв, сигналів для передавання, збереження та обробки інформації.
Генетичний (код) – спадкова інформація, яка передається за допомогою генів від покоління до покоління.
Прокоментуйте висловлювання
«Мово! Мудра Берегине, що не давала погаснути земному вогнищу роду нашого і тримає народна небесному Олімпі волелюбності, слави і гордого духу…» (Катерина Мотрич).
У народу є чаша, яку можна назвати оберегом вічності. Ту криницю живить потужна рака мовив неї впадають джерела казки, пісні, мрії, уяви, всеосяжної творчості. Народи, яку не оберігають чашу пам’яті, неминуче гинуть (Олесь Бердник.
Бо тільки слово збереже в основі
Безсмертя української душі.
(Борис Олійник)
Поміркуйте Аргументовано доведіть, що мова є найдивовижнішим явищем у світі. Поясніть сутність космічного підходу до вивчення мовних явищ. Чому мову називають генетичним кодом народу Що дає етимологія для вивчення мовних явищ Хто з культурних діячів, на вашу думку, найвлучніше висловився про безсмертя людського слова
Радимо прочитати Мовчан П. Мова – явище космічне. – К, 1994. Печерна Г. Мова – генетичний код // Українська мова і література в школі. – 1993. – №2.– С.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал