Наслідки Першої світової війниСкачати 124.59 Kb.
Дата конвертації07.12.2016
Розмір124.59 Kb.
Тема: Наслідки Першої світової війни.

Мета: Навчальна: розкрити негативні наслідки першої світової війни та їх вплив на подальший розвиток міждержавних відносин, поглибити знання учнів новими даними про масштаби втрат і руйнувань, що були спричинені цією війною.

Розвиваюча: розвивати вміння аналізувати й узагальнювати історичні явища та події, визначати їх суть, причини, значення; вести пошукову роботу, виробляти вміння відстоювати свою точку зору, поважати думку опонентів.

Виховна: сприяти вихованню в учнів загальнолюдських духовних, ціннісних орієнтацій та взаєморозуміння між народами на основі особистісного усвідомлення досвіду історії.

Тип уроку: урок - суд.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Оголошення теми і мети уроку.

Війни завжди були «супутниками» людства. Вони велися за володіння новими територіями, за ринки збуту та сфери впливу, за світове панування і за досягнення інших цілей. Люди не лише привикли до них, але й давно вже навчилися вести страшну бухгалтерію війни, поділяючи час своєї історії на мирний та воєнний. Вчені підрахували, що за минулі 50 століть народи пережили 14 500 великих та малих війн, крім того за всі роки існування людства тільки 300 років були абсолютно мирними.

Статистика свідчить з 1601 по 1700 рр. у війнах загинуло 3,3 млн. чоловік, з 1701 по 1800 - 5,3 млн. чоловік, з 1801 по 1913 - 5,6 млн. Але 20 століття породило новий тип війни - світові, в яких приймали участь десятки країн і десятки мільйонів людей, а це означає, що і число жертв в цих війнах невпинно зростало. Все це свідчить про негативні наслідки будь-якої війни, адже війни приносять тільки горе смерть, розруху, голод, каліцтва людей, епідемії хвороб. Тому на нашому сьогоднішньому уроці ми повинні розкрити негативні наслідки 1-ої світової війни, вияснити масштаби втрат та руйнувань, визначити число жертв у ворогуючих сторін, влаштуємо своєрідний суд над Першою світовою війною, для того, щоб усвідомивши досвід попередніх поколінь, не допустити його помилок в наш час і зробити все можливе для збереження миру і злагоди на Землі у ХХІ столітті.

Пригадаємо обставини, що склалися в світі внаслідок подій 1914—1918 років.ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Питання для бесіди.

1. Назвіть роки Першої світової війни? Які були причини та характер війни?

2. Які блоки були утворені напередодні війни? Назвіть основні країни, що до них входили?

3. Перерахуйте битви Першої світової війни, які вам запам'яталися? Скільки в них загинуло людей?

4. Доведіть, що за своїми масштабами ця війна перевершила всі попередні військові конфлікти?

Вчитель: А наступні масштаби руйнувань і наслідків Першої світової війни розглянемо використовуючи текст підручника.

Тепер пропоную зробити висновки і відповісти на проблемні питання:

1. Якими методами велася війна? Як це вплинуло на масштаби втрат та руйнувань?

2. Які країни зазнали найбільших людських втрат:

а) серед військових?

б) серед цивільних?

3. Як змінилась карта світу в результаті Першої світової війни?

Інтерактивна гра « Судове засідання»

Практичне завдання: в зошитах поділити сторінку на дві частини і на основі виступів учнів записувати негативні і позитивні сторони війни; скласти порівняльну таблицю втрат обох сторін на війні.

Вчитель оголошує учасників судового засідання: суддя - ....; Секретар суду - ....; адвокат - ....; прокурор - ....; Перша світова війна - ....; француз - ....; англієць — ....; бельгієць - ....; італієць - ....; росіянин - ....; німець - ....; статист-.....; американець - .....; економіст - .....;

Всі інші учні можуть з дозволу судді виступати як обвинувач або захисник. Прошу учасників судового засідання зайняти свої місця і розпочати судове засідання.

Секретар суду. Встати! Суд іде!

Суддя. Слухається справа № 3456 у звинуваченні Першої світової війни. Вона звинувачується:

- у втягненні у військовий конфлікт 38 країн світу з населенням більш як 1,5 млрд., чоловік (70 % населення земної кулі);

- у загибелі 10 млн. чоловік та пораненні 20 млн. осіб;

- у змарнуванні 359,9 млрд. доларів золотом (прямі військові витрати — 208,3 млрд. доларів, непрямі — 151,6 млрд., доларів);

- у враженні народів Європи під час ведення військових дій епідемією іспанки, внаслідок якої померло 25 млн. чоловік;

- у сприянні розвалу економіки провідних країн світу (Німеччина, Росія);

- у несправедливому загарбанні чужих територій воюючими сторонами;

- у нерівномірному післявоєнному розвиткові країн світу (Франція диктувала свою гегемонію в Європі, Англія — в океанах, Японія — в Китаї, а Німеччина та СРСР опинились в ізоляції);

- в неспроможності забезпечити мирні міждержавні стосунки в післявоєнний період (Версальсько-Вашингтонська система була головною причиною, що наблизила Другу світову війну).

З'ясуємо особу підсудної. Підсудна ваша повна назва?Перша світова війна. Перша світова війна 1914-1918 pp.

Суддя. Рік народження?

Перша світова війна. 1914 рік, 28 липня, але тоді я ще невпевнено стояла на ногах. Але з серпня 1914 р. я виросла і пoчала діяти на повну силу.

Суддя. Місце народження?

Перша світова війна. Європа: Сербія (28.07.1914 p.), Люксембург (2.08.1914p.), Бельгія (4.08.1914р.)

Суддя. Ваші батьки?

Перша світова війна. Військові блоки: Антанта і Четверний союз.

Суддя. Чи є запитання до підсудної у державного обвинувачувача?

Прокурор. Ні.

Суддя. У захисту?

Адвокат. Ні! Але прошу врахувати всі заслуги підзахисної протягом всього її життя. Оскільки, ваша честь, названа лише негативна сторона, про позитивну замовчено.

Суддя. Суд все врахує. Підсудна, чи визнаєте ви себе винною у злодіяннях?

Перша світова війна. Не повністю. Адже, коли б мене не було, то в ряді країн (Росія, Австро-Угорщина, Німеччина, Туреччина) не відбулися б революції, що призвели до розпаду імперії та утворення нових незалежних держав у Європі — Польщі, Фінляндії, Литви, Латвії, Естонії, Чехословаччини, Угорщини, Австрії, Югославії. Це свідчить, що я дала волю багатьом народам Європи, звільнила їх від гніту. Хіба цього мало?

Суддя. Ми зараз це вияснимо, запросивши сюди свідків від країн, що брали участь у війні. Запрошується представник Франції. Свідок, чи знаєте ви, що неправдиві показання, перекручення фактів, дат, головних історичних подій і понять, вплинуть на вашу оцінку?

Француз. Так, я знаю. Я буду говорити правду і тільки правду. Найбільші битви в ході війни точилися на території Франції, 11 департаментів зазнали жорстокої руйнації. Чудові сільськогосподарські угіддя, переорані мільйонами артилерійських снарядів, перетворилися на непридатну багнюку, засіяну залізяччям. Численні ферми зруйновано або спалено. Понад 2 млн. людей залишили своє помешкання, 3/4 з яких стали непридатними для життя.

Така ж доля спіткала 23 тис. заводів і фабрик, де ці люди працювали. Понад 5,5 тис. км залізниць і 48 тис. км шосейних шляхів було пошкоджено. Але найгірше було те, що в результаті війни, Франція зазнала страшних людських втрат — майже 1,4 млн. її солдатів було вбито, ще 2 млн. 600 тис поранено.Суддя. Запрошується свідок від Бельгії.

Бельгієць. Більшість території Бельгії була окупована протягом чотирьох років. Німці вивезли з бельгійських заводів і фабрик все устаткування, щороку збирали збіжжя та інші продукти харчування, переплавляли церковні дзвони на гармати, розстрілювали бунтівників. Фландрія, єдина неокупована частина Бельгії, була знищена повністю в ході боїв, а її найстаріше місто Іпр лежало в руїнах. Понад 500 тис бельгійських солдатів загинуло.

Суддя. Запрошується представник Англії.

Англієць. Хоча англійські території не були захоплені ворогом і на землях не велося боїв, все ж Англія втратила 750 тис. вбитими і 1,5 млн. пораненими. Англійський уряд заборгував величезні суми він витратив на війну 9 млрд. фунтів і понад 1 млрд. позичив у Америки.

Суддя. Прошу дати свідчення представнику Італії.

Італієць. За 3 роки війни Італія втратила 600 тис своїх солдатів, а після поразки під Капоретто її північно-східні землі було спустошено.

Суддя. Запрошується для дачі свідчень представник Росії.

Росіянин. Масовий голод, смерть 1 млн. 700 тис солдатів поставили в 1917р. країну на коліна, її територію окупувала Австро-Угорщина - Польщу, Білорусію, Прибалтику, Україну Дон, Кубань до самих Кавказьких гір, а третина населення колишньої Російської імперії опинилася під німецьким управлінням. В жовтні 1917 р. до влади прийшли більшовики, які влаштували жорстокий терор, внаслідок якого багато людей загинуло.

Суддя. Запрошується свідок від Німеччини.

Німець. Хоча на території Німеччини майже не велися бойові дії, все ж таки вона втратила 2 млн. солдатів. Революція, що прокотилася по всій Німеччині, викликала хаос. Ситуація ускладнювалася ще й тим, що британський флот навіть після закінчення війни блокував німецькі порти, перешкоджаючи ввозу товарів. Від цього страждало цивільне населення, простий народ оскільки пароплави з продуктами не могли зайти в їхні порти, мільйони німців були приречені на голодування.

Суддя. А зараз ми запрошуємо свідка захисту — представника США.

Американець. Хоча наша країна і втратила 116 тис. своїх солдатів, але водночас американський капітал заробив на воєнних замовленнях величезні прибутки. Усі країни Антанти перетворились на наших боржників. Все це було б неможливим без війни. Прошу суд це врахувати при винесенні вироку.

Суддя. Суд все врахує. Слова просить державний обвинувачував.

Прокурор. Ваша честь! Враховуючи, що представники воюючих країн дали неповні дані по масштабах втрат і руйнувань, то прошу надати слово військовому статисту.

Військовий статист. Перша світова війна тривала 4 роки, 3 місяці і 10 днів (з 1 серпня 1914 по 11 листопада 1918 р.), охопивши 38 країн з населенням 1,5 млрд. чоловік.

В державах Антанти було мобілізовано близько б45 млн. осіб, а в коаліції Центральних держав 25 млн., разом - 70 млн. осіб. Це означає, що найбільш працездатна частина жителів була забрана із матеріального виробництва і кинута на взаємознищення заради інтересів провідних держав. На кінець війни чисельність армій збільшилась (в порівнянні з мирним часом): в Росії - у 8,5 раз, у Франції - в 5 раз, в Німеччині - в 9, в Австро-Угорщині - в 8 раз. Так, в червні 1917р. із 521 дивізії, які мала Антанта, 288 (55,3%) були російськими, а в червні 1918р. із 361 дивізії Центральних держав - 236 (63,4%) належали Німеччині. Війна принесла людству небачені обмеження та страждання, загальний голод та розорення. Загальні втрати всіх сторін в Першій світовій війні склали біля 10 млн. вбитих і 20 млн. поранених (з них 3,5 млн. осіб залишились каліками): Німеччина втратила 2 млн. 30 тис. чоловік вбитими (це 59,3 % - від загальної кількості армії), Австро-Угорщина - 1,1 млн. чоловік (54,2%), Болгарія - 90 тис. (45,2%), Туреччина - 800 тис. (53,3%). Втрати країн Антанти були ще більшими: Франція - 1400 тис. чоловік (55,9%), Англія - 715 тис. + 200 тис. її домініони (34,8%), Італія - 580 тис. (30%), Сербія і Чорногорія – 280 тис. (49% ), Росія - 2254,4 тис. чоловік (60,3%), Румунія - 250 тис. чоловік, Бельгія - 38 тис. чоловік (51,6%), Греція - 26 тис. чоловік, Португалія - 7 тис. чоловік, Японія — 300 чоловік, США — 116 тис. (1,2% - від загальних втрат у війні всіх воюючих країн). Загальні втрати центральних держав склали 4 млн. 20 тис чоловік, а країни Антанти втратили — 5610 тис. чоловік.

Голод та інші стихійні явища, викликані війною, призвели до зростання смертності та зниження народжуваності. Зменшення населення, за цією причиною лише в 12 воюючих країнах склало 20 млн. чоловік, в тому числі в Росії - 5 млн. чоловік, в Австро-Угорщині - 4,4 млн. чоловік, в Німеччині - 4,2 млн. чоловік. Крім того, народи Європи були вражені в середині 1918р. епідемією іспанки, внаслідок якої померло 25 млн. чоловік

Прокурор. Ваша честь дані військового статиста були б неповні без економічних показників, тому прошу надати слово нашому економісту.

Суддя. Слово надається економісту.

Економіст. Війна вимагала також мобілізації всіх матеріальних ресурсів, доказавши вирішальну роль економіки у ведені війни промисловість воюючих країн дала фронту мільйони гвинтівок, більше 1 млн. кулеметів, більше 150 тис. артилерійських гармат, 47,7 млрд. патронів, більше 1 млрд. снарядів, 9200 танків, 182 тис літаків. За роки війни кількість важкої артилерії зросла у 8 раз, кулеметів - у 20 раз, літаків - у 24 рази. Все це вимагало людських затрат так, в 1917 році на потреби війни працювало в Росії - 76% робітників, у Франції - 57%, у Великобританії - 46%, в США - 31,6%, в Німеччині - 58%. Зростання військового виробництва воюючих країн було досягнуто, в основному, за рахунок мирних галузей промисловості і перенапруження народного господарства. Це призвело до порушення пропорцій між різними галузями виробництва, а в кінцевому підсумку - до розвалу економіки. В Росії, наприклад, 2/3 всієї промислової продукції йшло на військові потреби і лише 1/3 - на потреби населення. Це породило товарний голод, дорожнечу та спекуляцію. Особливо сильно було підірване сільське господарство: посівні площі скоротилися, впала врожайність, зменшилось поголів'я худоби. В містах Німеччини, Австро-Угорщини, Росії почався справжній голод.

Підраховано, що загальна вартість усієї війни для воюючих країн і народів склала 359,9 млрд. доларів золотом, сюди входять прямі військові витрати - 208,3 млрд. доларів, так і непрямі - 151,6 млрд. доларів. Все це свідчить про негативні сторони війни.Суддя. Слова просить захист тож не будемо відмовляти йому в цьому. Пане адвокат, вам надається слово.

Адвокат. Хочу звернути вашу увагу на те, що Перша світова війна мала чимало позитивних сторін. Зокрема, ряд країн отримали незалежність (Польща, Литва, Латвія, Естонія, Чехословаччина, Угорщина, Австрія, Югославія), припинили своє існування Російська, Турецька, Австро-Угорська імперії, США отримали величезні прибутки, а країни Антанти - Франція та Великобританія отримали відповідно гегемонію в Європі та океанах, крім того багато країн отримали величезні території - Франція повернула собі Ельзас і Лотарингію, та отримала німецькі колонії в Африці (разом 14520 кв.км з населенням 1 млн. 820 тис чоловік), Англія – 2 млн. 150 тис кв. км з населенням 6 млн. 230 тис чоловік, територіальні надбання отримали також Польща, Данія, Латвія, Бельгія, Чехословаччина, Японія, Румунія, Югославія, Вірменія, Греція, Естонія, Литва.

Війна сприяла технічному прогресу - вдосконалились літальні апарати, машинне устаткування, бронеавтомобілі, винайдено танк, багато хімічних препаратів. Виходячи з сказаного вище, прошу суд зменшити міру покарання.Суддя. Суд все врахує. Слово має прокурор.

Прокурор. Насамперед хочу наголосити на жорстоких умовах ведення війни, що призвели до великої кількості втрат та руйнувань Так, в ході Східно-Пруської операції (серпень — вересень 1914р.) війська росіян та німців втратили 250 тис. чоловік, в результаті Брусиловського прориву (1916р.) австрійські війська втратили 1 млн. вбитими і пораненими, 400 тис. полоненими, у Верденській битві (лютий 1916р.) загинуло 350 тис.французів, в битві на p. Соммі (липень 1916p.) - в перший день англійці втратили 60 тис. вбитими, а всього в ході цієї битви сторони втратили: англійці - 400 тис. вбитих, французи - 200 тис., німці - 800 тис.чоловік; при обороні «лінії Гінденбурга» (літо 1917р.) німці втратили 250 тис. вбитих, а союзники (англійці та французи) - 400 тис. чоловік; під час німецького весіннього наступу 1918 р. - німці втратили 180 тис. вбитими, а англійці - 174 тис.; а під час літнього наступу 1918р. союзників Німеччина втратила 620 тис. чоловік. Ці втрати були викликані досконалістю зброї, насамперед важкої артилерії, кулеметів, використанням танків і літаків. Крім того Німеччина, не дотримуючись законів ведення війни, в січні 1915 року використала на Східному фронті проти росіян хімічну зброю. Про жорстокість цієї війни свідчать документальні спогади її учасників. Зокрема, командир 29-го корпусу російської армії генерал Зуєв, згадуючи про Горлицький прорив (1915р.) австро-німецьких військ, зазначив: «Німці зорюють поля битви градом металу і зрівнюють із землею окопи та оборонні споруди, завалюючи часто захисників землею. Вони тратять метал, а ми - людські життя!»

Щодо здобуття незалежності рядом країн, то це є позитивним фактом Першої світової війни, але не слід забувати, що не змогли вибороти свою незалежність Україна, Грузія, Вірменія, Азербайджан, середньо-азіатські халіфати. Всі вони були окуповані більшовиками упродовж 1919-1920 років.

А територіальні здобутки країн-переможниць викликали незадоволення у переможених, були головними причинами конфліктності у 20-30-ті роки 20 століття і в кінцевому результаті призвели до Другої світової війни. Тож, враховуючи все вищезгадане, прошу суд покарати Першу світову війну по всій строгості закону.

Суддя. Суд все врахує. Підсудна, ви маєте право на останнє слово.

Перша світова війна. Крім того, що я сказала на початку судового засідання та свідчень мого свідка та адвоката додати не маю що. Але прошу суд врахувати ці свідчення, бо вважаю, що їх досить, щоб виправдати мене.

Секретар суду. Суд іде на обдумування рішення.

(Вчитель виставляє оцінки учням).

Секретар суду. Встати! Суд іде!

Суддя зачитує рішення, свого роду підсумок уроку, який виробляють учитель та усі учні класу при обговоренні підсумків та результатів Першої світової війни. Зразок такого рішення:

При детальному вивчені справи і при врахуванні всіх зауважень, пропозицій з боку прокурора і адвоката, а також свідків обох сторін, суд виносить рішення:

Перша світова війна звинувачується у втягненні у військовий конфлікт 38 країн світу з населенням 1,5 млрд., чоловік (70% населення земної кулі); у загибелі 10 млн. людей та пораненні 20 млн. чоловік (3,5 млн. - залишилися каліками); у змарнуванні 359,9 млрд. доларів золотом; у сприянні розвалу економіки провідних країн світу - Росії та Німеччини; у несправедливому загарбанні чужих територій воюючими сторонами; у нерівномірному післявоєнному розвиткові країн світу; у враженні народів Європи епідемією іспанки, внаслідок якої померло 25 млн. чоловік; в жорстокій, нечуваній формі ведення бойових дій (використання танків, літаків, важкої артилерії, хімічної зброї); в неспроможності забезпечити мирні міждержавні стосунки в післявоєнний період (Версальсько-Вашингтонська система була головною причиною, що наблизила Другу світову війну); у мілітаризації післявоєнної економіки, зростанні воєнного виробництва, вдосконаленні військової техніки і подальшому розвиткові воєнного мистецтва, що сприяло ще більшому винищенню людства під час Другої світової війни.

Враховуючи те, що Перша світова війна дала волю багатьом народам Європи та сприяла у розвиткові національно-визвольних змагань, суд виносить свій вирок:  1. Осудити Першу світову війну, її організаторів та натхненників.

2. Розкрити народам світу всю суть наслідків, що спричинила ця війна.

3. Для збереження миру та злагоди на Землі, державним можновладцям надалі використовувати тільки мирні, дипломатичні шляхи, при вирішенні міждержавних суперечностей.ІV. Домашнє завдання. Завершити порівняльну таблицю втрат обох сторін у війні.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал