«Народ мій є! Народ мій завжди буде! Ніхто не перекреслить мій народ!»Скачати 380.21 Kb.
Сторінка1/3
Дата конвертації12.04.2017
Розмір380.21 Kb.
ТипУрок
  1   2   3
http://cs10683.vkontakte.ru/u33060567/-7/x_01b70930.jpg


«Народ мій є! Народ мій завжди буде!

Ніхто не перекреслить мій народ!»

Василь Симоненко


http://www.vecheerka.ru/events/events16_fix.jpg

Тема уроку:

«Народ мій є! Народ мій завжди буде!

Ніхто не перекреслить мій народ!»
Мета уроку:

  • поглибити знання учнів про Україну;

  • формувати ціннісне ставлення до держави, родини, громадянина; почуття належності до своєї країни, її історії та традицій;

  • розвивати громадянські цінності: патріотизм, людяність, толерантність;

  • розвивати логічне мислення, вміння порівнювати, аналізувати, узагальнювати і критично оцінювати історичні факти, робити висновки, відстоювати власну позицію;

  • виховувати любов до рідного краю, дбайливе ставлення до скарбів Батьківщини, розуміння людини – як найвищого творіння.

Обладнання уроку:

державна символіка, вишитий рушник, хліб-сіль, букет із кетягів червоної калини і колосся.

Для колективної творчої справи:

фотоколаж із краєвидів України та визначних подій для нашого народу, фотографії із мистецьких конкурсів, змагань (спортивних, творчих тощо), вирізки із газет, журналів із життя співвітчизників та ін.; ватман, клей, ножиці, степлер, кольоровий папір, маркери та ін.
Хід уроку:

Вступне слово вчителя

Сучасна Україна як самостійна і незалежна держава існує від 24 серпня 1991 року. Наша держава – своєрідний феномен: одночасно древня і юна, славнозвісна і маловідома. На політичній карті світу як самостійна держава з’явилася порівняно недавно, але її праматір – трипільська цивілізація, а потім – Київська Русь відомі своєю величчю на весь світ.

Історична доля України складалася непросто. Були важкі періоди невдач і розчарувань, гоніння і роздрібленості. Та на всіх історичних перехрестях, як власну душу, нетлінний скарб, народ плекав рідну мову, власну культуру і звичаї. Ми, немов найдорогоціннішу монету, карбували свої кращі риси: волелюбність, працьовитість, щедрість і відповідальність.

Нам є чим гордитися:

  • нинішня Україна – одна з найбільших держав у Європі. Саме на території України вчені визначили географічний центр Стародвнього Світу;

  • за наявністю природніх ресурсів Україну вважають найбагатшою країною в Європі;

  • на Всесвітньому конкурсі мов у Парижі українська була визнана однією з наймелодійніших (близько 70 років тому).

Але найголовніше, Україна є домівкою майже 46 мільйонів громадян, кожний з яких – талановита, неперсічна особистість.

Запитання до класу:

що, на Вашу думку, вирізняє Вас, як громадянина України, від інших громадян?

Інформаційна мозаїка

Кожна держава має свої відзнаки. Крім офіційних атрибутів держави – герба, прапора, гімну, які презентують нашу країну на міжнародних зустрічах, симпозіумах, змаганнях, існують ще й народні символи. Їхнє призначення: збереження і примноження історичної пам’яті народу певної території, тобто така собі соціальна ідентифікація. Елементами народної самобутності наділені рослини, тварини, предмети побуту і їжа, музичні інструменти тощо.

Запитання до класу:

які Ви можете назвати народні символи, за якими наших земляків пізнають і шанують у всьому світі?

Інформація для вчителя
Хліб-сіль на вишитому рушнику
Дорогих гостей у нас зазвичай зустрічали хлібом-сіллю на вишитому рушнику. Ця традиція з давніх-давен дійшла до наших днів. Вона засвідчує шанобливе ставлення до того, кого зустрічають, і відкритість та гостинність господарів. Це знак довіри, побажання достатку та щастя.
Червона калина
Калина для українців – символ родини, отчого дому, рідної землі. Кетягами спілої калини прикрашали дівчата віночки та весільний коровай. А на могилах козаків, які не повернулися додому, садили калинові кущі – знак памяті та любові.


Жито
Жито – символ життя і життєвого благополуччя. Це основа всього живого; є дійсною всепроникною основою життя навіть за своєю назвою – в них спільний корінь: жито зростає в житті, а життя виростає з жита.

Тож жито – від життя, а життя неможливе без хліба, який, у свою чергу, неможливий без жита... Окрім усього, жито – виразник життєвої мудрості.
Українська вишивка
Україну можна пізнати серед інших держав і за вишивкою. Українським візерункам притаманні як геометричні орнаменти, так і рослинні та зоологічні. Проте, що це ремесло було в шані на нашій землі здавна, свідчать камяні скіфські баби, на яких добре збереглися схематичні орнаментальні зображення на одязі. Вишивка – символ назламності народу та оберіг його майбутнього. Сьогодні вишивкою оздоблюють рушники, одяг, предмети побуту, це вважається стильно і сучасно.

Бандура
Бандура – унікальний музичний інструмент, який практично немає аналогів у світі. Разом із кобзою та лірою вважається національним символом українців. Кобзарі і бандуристи, співці нашої історії, нашої слави, піднімали дух народу, творили епос України. Були першими журналістами і поетами, композиторами і піснярами. Ходили від села до села, знали що, де відбувається, які настрої у народу, розповідали у піснях і думах про побачене і почуте, про славне лицарство козацьке, гетьманів, славні подвиги, людське горе у неволі.
Українська мова
Говорити про розвиток культури народу і нічого не сказати про розвиток мови – це все одно, що будувати хату і забути про її фундамент. Наша мова – не лише засіб спілкування, а й знаряддя, інструмент духовної діяльності людини. Завдяки мові людина мисляча – це насамперед людина фантазуюча. Без такої здатності ми не мали б не лише трагедій Евріпіда і Шекспіра, гетевського «Фауста» й гоголівського «Вія», а й ... теорії Ейнштейна та всіх матеріальних надбань цивілізації – від простого колеса до комп’ютера. 


«Українська мова в багатстві, витонченості і гнучкості форм не поступається ані жодній із сучасних літературних мов слов’янства і не бідна аж ніяк на поняття, аби нею заважко було перекладати глибину філософських думок і змальовувати високохудожні образи. Це не мова простолюду тільки, як твердять московські невігласи, а мова цілої нації, політичне майбутнє якої ще попереду, але чиє місце на право самостійного розвитку в ряду цивілізованих народів уже завойоване й не може бути зайняие ніким іншим».

М.П.Драгоманов. Гете і Шекспір українською мовою, 1882 р.Українська пісня
Українська пісня – душа народу, яка знайшла своє вираження та відображення в співочих образах. Переживання, будь-які враження, релігійні вірування та погляди висловлювались в різних пісенних жанрах. Натхнення для створення мелодій народ черпав звідусіль.

Своїм походженням пісня походить з сивої давнини, з часів, коли наші предки були язичниками, вірували у вищі сили природи, відповідно, в більшості пісень вони замовляли, спонукали та дякували силам дощу, сонця за поміч в збиранні родючого врожаю тощо. Пісня для українців стала найдорожчим та невичерпним народним скарбом.

Колективна творча справа

Народ мій завжди буде!

Учням пропонується набір із фотографій краєвидів України, визначних подій для нашого народу, мистецьких конкурсів, змагань (спортивних, творчих тощо), вирізки із газет, журналів про життя та творчість співвітчизників та ін.; ватман, клей, ножиці, степлер, кольоровий папір, маркери та ін.

Завдання: створити колаж на тему «Народ мій завжди буде!».
Ведучий . Ми живемо з вами у вільній і незалежній державі, яка зветься Україна. Всі діти у нас навчаються в школі. А навчання в нашій країні обов’язкове, кожен повинен одержати середню освіту безплатно. Про це записано в найвищому Законі нашої держави — Конституції.

Ведучий. Кожен із нас — громадянин України. Сьогодні ми поговоримо про те, що нам слід зробити для своєї Батьківщини, щоб вона процвітала, щоб жилося нам щасливо в рідному краю.

Ведучий. І в кожного учня по всій нашій Вітчизні, від найменших першокласників до вже дорослих випускників, світиться у серденьку безмежна любов до милої, дорогої і рідної України, нашої Батьківщини.

Ведучий. Кожен любить свою Україну, бажає їй добра, старається стати справжнім патріотом і громадянином своєї Вітчизни.

1 учень. Тепло своїх долонь і розуму, і серця
Я Україні милій віддаю.
Люблю твої ліси, степи, річки й озерця,
Й ліричну пісню лагідну твою.
2 учень. І українську мову чарівну й багату,
Та рушники у квітах на стіні.

Люблю наш щедрий рід, в садочку білу хату,


Й розлогий кущ калини при вікні…

3 учень. Й криниці чисті при дорозі з журавлями,


І верби, що схилились до води.
До тебе, рідна, я горнуся, як до мами,
Ти серце полонила назавжди.
4 учень. Люблю тебе, Вітчизно, мила Україно,
Бо щастя жити ти мені дала.
Для мене ти одна і рідна, і єдина,
Я все зроблю, щоб ти завжди цвіла.
5 учень. Я — твій громадянин, я прагну підростати,
Тягнусь пагінчиком до сонця і тепла.
Моя свята і рідна, Україно-мати,
Я все зроблю, щоб ти завжди цвіла!

Презентація пісні «Україна – зорі твої сині»

Ведучий. Ми любимо нашу Україну, бо тут ми народились, вперше зіп’ялись на ноги і пішли у світ тими стежечками, які простягаються від рідного порога у широкий світ.

Ведучий. Для кожної людини наймиліша та земля, де вона народилася і виросла. Недарма ж у народі кажуть: «Де рідний край, там і рай, а де чужина — там домовина».

Діти по черзі піднімають плакат з прислів’ями, ведучі читають пояснення

Учень. «Добре тому, хто в своєму дому».

Ведучий. Бо в своєму рідному краю кожна травинка людині допомагає, кожна квіточка дарує усмішку, кожна пташечка співає тільки для тебе.

Учень. «Людина без Вітчизни, що соловей без пісні».

Ведучий. А справжню тугу за рідним краєм людина відчуває тоді, коли розлучається зі своєю стороною.

Учень. «Кожна рослинка на своєму корені росте».

Ведучий. Хіба вона зможе рости без кореня? Ні! Звичайно, рослина без кореня не може рости, вона всихає. І хоч людина — не рослинка, але без свого рідного коріння, тобто без рідні, без Батьківщини не зможе бути щасливою у цьому світі, не зможе повністю реалізуватися.

Ведучий.. Кажуть, що в рідній хаті і стіни допомагають, і це правда. У себе вдома людина впевнена в собі, почувається вільною, сміливою і сильною.

Ведучий. Рідна земля, як мати — добра, щира, мила. Вона готова захистити кожного з нас. Але й людина у свою чергу має бути готовою захистити і рідну землю, заради неї піти у бій, на подвиг, коли це необхідно, тобто бути справжнім патріотом своєї Батьківщини.

Ведучий. А в мирний час самовіддано трудитись, щоб країна була багатою — тоді всім житиметься добре, заможно і безпечно.

Танец «Край, мій рідний, край»

Ведучий. Громадянин України — це ти і я, це люди, які постійно живуть в Україні, люблять її і є патріотами своєї Вітчизни, готові захищати її територію, ідеали, працювати на її розвиток і процвітання, вчитись, удосконалювати свою майстерність, шанувати традиції, бути законослухняними, знати права і обов’язки, добре знати історію Батьківщини, традиції, мову, культуру, бути добрими, чесними, милосердними, працелюбними.

Ведучий. То що ж означає бути справжнім патріотом, громадянином своєї Вітчизни? Що треба дитині для того, щоб відчути себе справжнім патріотом України, її громадянином?

Виступи дітей.


1 учень. Добре вчитись, щоб у майбутньому оволодіти спеціальністю і приносити користь.
- Освіта — світло! Це запам’ятай!
У школі добре вчись.
І різні труднощі долай,
Лети до світла — ввись!

2 учень. Брати активну участь у житті класу і школи, відчувати свою причетність до шкільного життя і до життя країни.


- Як будеш ти активним в школі, друже,
То з легкістю підеш в своє життя.
За все берися і старайся дуже,
То цікавішим буде майбуття.

3 учень. Любити природу, берегти і примножувати її багатства: садити сади, ліси, квіти, розчищати джерельця, щоб не міліли річки. Турбуватись про майбутнє нашої держави.


- Чарівний світ, неначе казка!
В нім стільки дива є!
А ти вивчай його, будь ласка,
Усе довкіл — твоє!
І небо чисте волошкове,
Та шепіт ніжних квіт.
Вербички листячко шовкове, —
Весь дивовижний світ

4 учень. Берегти історичні і духовні пам’ятки нашого народу, не руйнувати, а вивчати і творити нову історію рідного краю.


- Ось сивий замок над рікою,
Йому багато літ.
Він дивиться на світ з журбою,
Бо й сам старий, як світ.
Увесь у шрамах і руїнах:
Важкі були бої.
Подряпини від куль на стінах,
Автографи чиї?. .
Тож не брудніть священні стіни,
А квіти принесіть.
Це дорогі для всіх руїни.
Історію учіть.
5 учень . Добре вивчати природу, бо вона нам — рідна мати, вона допомагає кожному, щоб виростав здоровим і міцним. Треба тільки уважн придивитись, і вона розкриє нам свої таємниці.
- Ось придивися — звичайна травинка,
Але в ній загадка є.
А на листочку прозора росинка —
Райдуга там виграє!
Треба природу старанно вивчати,
Всім вона радість несе.
І полюбити всім серцем, і знати
Про Батьківщину усе!

6 учень. Треба наполегливо вивчати рідну українську мову, бо це мова нашого народу — державна мова, яку треба знати і нести її у світ. Так записано у Конституції — основному Законі держави. Та й мовою нашою можна пишатись, бо вона дуже багата і красива, мелодійна. Ми патріоти своєї України, і нам треба її вдосконалювати і добре знати.

- Весь Всесвіт у мові розмістився,
Весь світ чарівний в ній звучить!
У слові сонцем заіскрився,
Щоб у чудових звуках жить.
І нас єднає рідна мова,
Всіх, хто живе у цім краю.
Вона прекрасна, світанкова.
Я в ній свою наснагу п’ю. - Бо рідна мова, наче мати,
Снагу і силу нам дає.
Нам стежку в світ дано топтати,
Поки в нас рідна мова є

- І як гуртом, не поодинці,


Почнемо в світ її нести,
То й доти будем — українці
Поміж народів гідно йти.

- А знехтуємо рідне слово,


Земля нам цього не простить.
То ж линь над світом, рідна мово!
Тобі в віках судилось жить!
7 учень. А ще я хочу знати традиції мого народу, його обряди, культуру і всю-всю історію країни. Це, на мою думку, повинен знати кожен громадянин України.
Я хочу знать, яким було життя,
За що боролись і вмирали люди.
Бо ж без минулого немає майбуття.
А майбуття… Яким воно в нас буде?

8 учень. Для цього необхідно розвивати свої здібності і таланти, щоб Україна могла пишатися нами. Треба гартувати своє тіло і волю, бути міцним і витривалим, щоб захищати свою землю.


От виросту та в армію піду
І буду захищати Україну!
Вітчизно рідна, я не підведу!
І ворогів я не пущу на Батьківщину!

Ведучий. Тільки людина з добрим і чуйним серцем, роботяща і вольова може бути справжнім патріотом і громадянином своєї держави, по-справжньому любити і захищати, відстоювати її інтереси і приносити велику користь.

Ведучий. Таким великим патріотом був Тарас Григорович Шевченко, який понад усе на світі любив свою Україну, оспівував красу і неповторність рідного краю:
«Хоч крихітку землі
Із-за Дніпра мого святого
Святії вітри принесли,
Та й більш нічого… »

Ведучий. Бо, як каже народна мудрість: «Рідна земля і в жмені мила». А поет був далеко від своєї святої землі, яку так любив.


Ведучий. А ось як про Україну писав Василь Симоненко. Читуючи поезії, підходить до портрета
Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину…

Ведучий. Як і матір ми не вибираємо, так не можемо вибрати і Батьківщину, одна вона у нас, одна у цілому світі. Тут наше коріння, тут наша доля.

Ведучий. Горнусь до тебе, Україно,
Як син до матері горнусь.
Так писав поет М. Бакай висловив свою любов до рідного краю.

Ведучий.Кожна людина передає свою любов до Батьківщини, як уміє, але чесно, палко і віддано, бо це надто сильне почуття — любов до рідного краю.

Ведучий. Людина з ним живе, носить його у своєму серці і завжди хоче ним поділитися з іншими, вилити свої почуття у віршах чи прозі, у картинах чи в музиці, просто у самовідданій праці на благо Вітчизни.
Ведучий. А зараз, ми з вами створимо колаж на тему «Народ мій завжди буде!».

Ведучий. Головна мета колажу – показати сучасне життя української громади із позицій здобутків, творчого натхнення, перемог. Про Україну і її народ! Пам’ятайте: справу творчістю не зіпсуєш!

Ведучий. А поки ви будете робити колаж, ми хочемо презентувати виставку книг в яких розповідається про відомих людей України.

Ведучий. Таких людей у нас дуже багато, тому що українці – це працелюбний і наполеглевий народ.

Ведучий. Всіх їх назвати зараз неможливо. Але це і писменники, і політики, і співаки, і спорцмени, і лікарі, і вчителі, які своєю працею прославили нашу Україну.

1 учень. В книзі «Національна премія України імені Т. Г. Шевченка» можна прочитати про поетів, акторів, художників які її отримали, і внесли вагомий внесок в процвітання і розвиток нашої країни.

2 учень. Книга Тетяни Швачко «Євгенія Мірошніченко» присвячена життю і творчисті видатної української співачки, народної артистки України.

3 учень. В книзі Юрія Белічко «Леонид Андріївський – художник книги: літопис життя і творчості» автор висвітлює життєвий і творчий шлях одного із провідних майстрів сучасного українського книжкового мистецтва.

4учень. Книга Віталія Жежара «Микола Яковченка» випущено на замовлення Державного комітету телебачення і радіомовленн України. Миколо Яковченко був чудовим актором комічного етюда в фильмах.

5 учень. Стедхан Турчак….. Легендарна творча особистість, геніальний мистець, дерегент.

Ведучий. Більш детальніше з цими книгами ви можете познаоймитись в нашій бібліотекі.

Гра з глядочами Кросворд «Україна»

1. Народний символ України. Ним прикрашали оселю, вішали над дверми і вікнами, щоб ніяке зло не проникло до хати? Рушник

2. Народний символ України. Її садять у кожному дворі, нею лікують від нежиттю, кашлю, серцевих захворювань? Калина.

3. Державний символ України. Із чарівним числом в середині. Офіційна емблема держави, символ влади.? Тризуб

4. Державний символ України. Тканина прямокутної форми, що має вигляд полотнища у поєднані двох кольорів.? Прапор

5. Синонім до слова «держава»? Країна

6. Державний символ України. Урочиста пісня, символ патриатизму і національної єдності? Гімн

7. Народний символ України. Росте вона на берегах річок і ставків, її цвіт – улюблені всім нами котики.? ВербаАоціативна грона «Батьківщина», «Україна»

1 учень. Мій край чудовий — Україна!


Тут народились ти і я.
Тут над ставком верба й калина,
Чарівна пісня солов’я.

2 учень.Все найдорожче в цілім світі,


Бо тут почався наш політ.
Цвітуть волошки сині в житі,
Звідсіль веде дорога в світ.
3 учень.І найдорожча рідна мова
Джерельцем радісно дзвенить,
І мила пісня колискова,
Чумацький шлях кудись зорить…

4 учень.Усе найкраще і єдине,


І радощі всі, і жалі…
Мій рідний краю, Україно!
Найкраще місце на Землі!
Презентація пісні К. Бужинської «Україна – це ми»

Ведучий. Ось і закінчилось наше свято, але я хочу сказати, що серед нас є люди, яких ми бачимо щодня, живемо, працюємо разом з ними. Ці люди сміливо можуть носити почесне звання «Громадянин України». Ці люди – ви, учні нашої школи. Якщо ви будете наполегливими, працьовитими то досягнете успіху.

Тема: Народ мій є, народ мій завжди буде, ніхто не переможе мій народ.
Мета: Формування громадянина патріота України; виховувати в учнів повагу до українського народу, свідоме ставлення до обов'язків людини і громадянина, пізнати себе, свій народ, землю, бажання своєю працею розбудовувати державу; примножувати її багатства.
Хід уроку
Слово вчителя:
Щасливі ми, що народилися на такій чудовій, багатій, мальовничій землі - на нашій славній Україні! Тут жили наші діди і прадіди, тут живуть зараз батьки, тут корінь роду українського, що сягає сивої давнини. Образ Україна встає з чистих степів і глибинної чорноземної скиби, як фарба зоріє з поліських озер, чистими очима довірливо дивляться на світ, виростає недосяжно в повний зріст із карпатських вершин.
Україно, земля рідна,
Земля сонячна і хлібна.
Ти навік у нас одна.
Ти, як мати, найрідніша.
Ти з дитинства наймиліша,
Ти і взимку найтепліша.
Наша отча сторона.
Учень.
Під рідним небом жайворон співа —
Я рад би знати тих пісень слова
Я слухав, чув: співала та пташина
Одне святеє слово: Україна.

Учень.
На ріднім полі шепчуть колоски —


Я рад би знати тихі їх думки.
Я слухав, чув, як кожна колосина
Шептала тихе слово: Україна.
Учень.
У ріднім краю зелен гай шумить —
Я знати рад, про що він мріє - спить.
Я слухав, чув, як кожна деревина
Шуміла ніжне слово: Україна.
Учень.
О, Боже, дай повік любити край,
Де квітка, пташка і зелений гай,
Де кожна вірна тій землі дитина
Живе єдиним словом: Україна.
Слово вчителя
Немає життя без Україну, бо Україна - це земля, яку не вибирають, тому що Україна - це доля, яка випадає раз у житті. Найціннішим для кожної держави є її народ… Здавна весь світ захоплювався талановитим, але таким обездоленим українським народом. Багатовікова історія українського народу, народу-великомученика, на долю якого було досить лиха. Майже кожне століття, як свідчать джерела, розпочате голодними роками, наслідками епідемій, спустошливими війнами, чужоземними навалами.


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал