Методичні рекомендації щодо складання плану евакуаціїСкачати 76.93 Kb.
Дата конвертації03.03.2017
Розмір76.93 Kb.
ТипМетодичні рекомендації
Методичні рекомендації щодо складання плану евакуації
Одним із головних завдань керівника навчального закладу є створення умов для безпечного перебування в ньому персоналу та учнів, а у разі виникнення надзвичайної ситуації — створення умов їхньої безпечної та швидкої евакуації із приміщень школи у безпечне місце, а також забезпечення доступу до будівлі школи пожежно-рятувальних підрозділів.

Треба пам’ятати, що у разі виникнення пожежі безпека людей під час евакуації може бути забезпечена:  • плануванням і прокладанням шляхів евакуації для безпечної евакуації людей у безпечне місце;

  • відокремленням шляхів евакуації за допомогою протипожежних і протидимних перешкод;

  • заходами щодо обмеження поширення диму;

  • обмеженням утворення вогню і диму від оздоблення стін і стель та покриттів підлог на шляхах евакуації.

Крім того, для будинків та споруд навчальних закладів мають бути розроблені й вивішені на видноті на кожному поверсі плани (схеми) евакуації людей.

План евакуації - заздалегідь розроблений план (схема), в якому вказані дороги евакуації, евакуаційні і аварійні виходи, встановлені правила поведінки людей, порядок і послідовність дій в умовах надзвичайної ситуації.

Відповідно з Правил пожежної безпеки в Україні НАПБ А.01.001- 2004 у навчальних закладах, дитячих дошкільних установах на об'єктах з масовим перебуванням людей (50 і більш за чоловік) на додаток до схематичного плану евакуації людей при пожежі має бути розроблена інструкція, що визначає дії персоналу із забезпечення безпечною і швидкою евакуацією людей, по якій, не рідше одного разу в півріччя, повинні проводитися практичні тренування всіх задіяних для евакуації працівників. Відповідальність за порушення Правил пожежної безпеки, згідно з чинним законодавством, несе керівник об'єкту.ЗАГАЛЬНООБ'ЄКТОВИЙ ПЛАН ЕВАКУАЦІЇ

Плани евакуації складаються з графічної та текстової частин. План евакуації (графічну частину) розміром не менше аркуша формату А3 під склом (плівкою) розміщують на видноті на кожному поверсі будівлі школи.Графічна частина. Викреслюються плани будівлі, які не повинні захаращуватися другорядними деталями; складається схема евакуації людей: суцільними зеленими стрілками показують основні дороги евакуації, що рекомендуються; пунктирними стрілками вказують запасні (другі) дороги евакуації. На планах евакуації має бути умовними знаками показано розміщення вогнегасників, пожежних кранів, телефонів, місць включення систем пожежної автоматики і ін.

Для поліпшення умов просторової орієнтації під час розроблення індивідуальних планів евакуації слід використовувати знак «Ви перебуваєте тут», вказавши на це в примітці до плану.

Допускається заштрихованими ділянками на шляхах евакуації вказувати зони, які заборонено захаращувати. Штрихування виконують зеленим кольром.

У плані поверху за допомогою символів зазначають місце розміщення:  • кнопок ручних пожежних сповіщувачів, телефонів;

  • пожежних кранів, вогнегасників.

Лінії, що вказують на шляхи евакуації, треба проводити з приміщення до виходу в безпечне місце або безпосередньо назовні.

Заштрихованими ділянками на шляхах евакуації допускається вказувати зони, які забороняється захаращувати. При цьому штрихування виконують зеленим кольором.

Символи слід наносити так, щоб їх було чітко видно.

Розшифрування символів слід подавати під планом поверху (в примітці). Літери тексту розшифровки символів повинні мати висоту не менше 7 мм, ширину — не менше 5 мм.Текстова частина. Виконується у вигляді таблиці (№ п/п перелік і порядок дій, виконавець). Також може оформлятися у вигляді інструкцій або пам'яток про дії при пожежі. У документі мають бути відзначені наступні моменти:

1) Оповіщення про пожежу;

2) Організація евакуації;

3) Перевірка - чи всі люди покинули приміщення;

4) Перевірка спрацьовування систем пожежної автоматики;.

Дії в разі не спрацьовування систем автоматики:

5) Гасіння пожежі;

6) Евакуація майна.

Призначати виконавців слід виходячи з можливостей людей. При відпрацюванні плану евакуації слід проводити хронометраж. Необхідно передбачати дублювання. Під таблицею мають бути підписи осіб, що склали план евакуації і підпису співробітників, ознайомлених з ним.
Умовні графічні позначення
з/п


Найменування

Символ за

ГОСТ 28130-89Символ за

ГОСТ 12.1.114-821

Переносний вогнегасник


2

Переносний водяний вогнегасник3

Переносний АВС-порошковий вогнегасник


4

Переносний вуглекислотний вогнегасник


5

Пересувний ВС-вогнегасник6

Телефон


7

Ручний пожежний сповіщувач


8

Кран пожежний


9

Головний евакуаційний шлях


10

Запасний евакуаційний шлях


11

Основний вихід


12

Запасний вихід


13

Знак просторової орієнтації “Ви перебуваєте тут”

Умовні графічні позначення:

- кран пожежний- ручний пожежний сповіщувач- переносний вогнегасник- телефон- знак просторової орієнтації “Ви перебуваєте тут”


ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ПЛАН ЕВАКУАЦІЇ

Різновидом загального плану евакуації є індивідуальний план евакуації, розробка якого потрібна для кожного кабінету, класної кімнати. Індивідуальний план евакуації містить графічну і текстову частини.Графічна частина. Графічна частина складається так само, як для загального плану евакуації, але дороги евакуації наносять для конкретної кімнати, кабінету.

Текстова частина. Текстова частина індивідуального плану евакуації містить перелік дій відвідувачів на випадок пожежі і коротку пам'ятку про заходи пожежної безпеки.

ПЕРІОДИЧНІСТЬ ВІДРОБІТКУ ПЛАНУ ЕВАКУАЦІЇ

Без практичного відробітку план евакуації залишається непотрібним, формально складеним і незнайомим для співробітників документом. Згідно з Правилами пожежної безпеки в Україні на об'єктах з масовим перебуванням людей (50 і більш за чоловік) практичні тренування по відробітку планів евакуації повинні проводитись не рідше за один раз в півріччя.

Згідно з Правилами пожежної безпеки практичний відробіток інструкцій і планів евакуації повинен проводиться:

- в будівлях і спорудах (окрім житлових будинків) – не рідше за один раз в півріччя;

- на об'єктах з масовим перебуванням людей (50 чоловік і більш) – не рідше за один раз в квартал;

- в школах і дитячих дошкільних установах – не рідше один раз в місяць.

Під час вивчення та практичного відпрацювання плану евакуації треба зважати на можливі випадки відсутності на момент пожежі окремих осіб, які відповідають за організацію та виконання заходів, вказаних у плані, і передбачати їхню заміну іншими особами.
ЖУРНАЛ ВІДРОБІТКУ ПЛАНУ ЕВАКУАЦІЇ

Проведення навчань повинне фіксуватися в журналі відробітку плану евакуації. У журнал заносяться: дата проведення навчань, ввідна інформація (наприклад, спрацьовування систем пожежної автоматики або виявлення пожежі (ознак пожежі співробітником), загальний час евакуації, хронометраж окремих епізодів евакуації, а також виявлені недоліки і позитивні приклади дій людей при пожежі. На основі розбору навчальної евакуації, приймаються заходи по підвищенню рівня пожежної безпеки будівлі.


ЗАГАЛЬНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ПО СКЛАДАННЮ ПЛАНІВ ЕВАКУАЦІЇ

Плани евакуації повинні складатися зважаючи на особливості поведінки людей при пожежі, об'ємно-планувальні вирішення будівлі (розміри і тип комунікаційних доріг і тому подібне), надійності доріг евакуації (наприклад, в будівлі серед декількох сходовий кліток, деякі надійніші оскільки постійно експлуатуються, завжди відкриті, мають протидимний захист). Слід також враховувати потужності сформованих людських потоків, режим експлуатації будівлі, що склався, активні і пасивні системи пожежної безпеки. При складанні плану евакуації рекомендується спиратися на розрахунок динаміки небезпечних чинників пожежі і параметрів руху людей.

Гасіння пожежі організовується негайно від моменту її виявлення. Його проводять працівники закладу, установи, не зайняті евакуацією учнів, вихованців. Для цього використовують усі наявні засоби пожежогасіння.

План евакуації підписує розробник та затверджує уповноважена особа. Усі зазначені у порядку особи мають бути ознайомлені з його змістом та розподілом обов’язків і засвідчити це власним підписом.

План евакуації та порядок дій персоналу треба переглядати один раз на три роки з урахуванням умов, що постійно змінюються.

Для оперативного складання повідомлення про пожежу на видноті (на стіні або під склом на столі чергового) має знаходитися необхідна інформація, зокрема адреса навчального закладу, його повна назва, кількість поверхів будівлі, місце можливого під’їзду до будівлі, контактні телефони посадових осіб. Повідомлення про пожежу під час звернення до оперативно-рятувальної служби може виглядати так {див. Приклад повідомлення).

Приклад повідомлення

За адресою вул. Грінченка, 10, у 2-поверховій будівлі загальноосвітньої школи N25 сталося загоряння. Дим — у приміщеннях їдальні на 1-му поверсі будинку. У цих приміщеннях є люди. Повідомив Стеценко
Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал