Методична робота Що це: методична служба? Кому і для чого вона потрібна в дошкільному закладі?Скачати 159.9 Kb.
Дата конвертації11.05.2017
Розмір159.9 Kb.

Методична робота

http://suputnik.klasna.com/uploads/editor/438/349404/sitepage_54/images/useful_be_educated.jpg

Що це: методична служба?

Кому і для чого вона потрібна в дошкільному закладі?

http://prilukidnz25.ucoz.ua/_si/0/63310699.gif

Перш за все – вихователю. Сьогодні педагог повинен працювати з дітьми сучасно, а це означає: професійно, науково обґрунтовано, цілеспрямовано, цікаво, враховуючи індивідуальний підхід до кожної дитини, використовуючи сучасні технології, інтерактивні методи та прийоми, спираючись на гуманістичні принципи та високу моральність.

Методична служба в роботі з педагогічними працівниками

спрямовує свої зусилля на :

         вивчення рівня професійної готовності до виховання та навчання дітей дошкільного віку;

         забезпечення умов для професійного та морального зростання;

         створення професійного інформаційного та освітньо-методичного середовища;

         впровадження сучасних освітніх інноваційних технологій у дошкіллі;

         інформаційно-методичну підтримку нових форм, методів і засобів навчання і виховання дітей та апробація їх в практичній діяльності;

         опрацювання елементів освітніх технологій та розроблення їх авторських модифікацій, адаптованих до конкретних умов;

         удосконалення самоосвітньої роботи

         вивчення, узагальнення та популяризацію передового педагогічного досвіду;

         виявлення творчих та обдарованих педагогів, допомога їм в професійному зростанні;

         надання консультативної допомоги.

По друге - батькам, які зацікавленні в організації освітньо — виховної роботи з їх дітьми, хочуть бути активними учасниками життя в дошкільному закладі і мають для цього бажання та час.

Для батьків методична служба готова:

         надати консультації щодо виховання та розвитку їх малюка;

         порадити оптимальні шляхи виховання;

         відповісти на запитання по організації цікавого та повчального відпочинку для дошкільнят.По третє - всім небайдужим громадянам, які невпинно працюють для духовно — морального зростання нашої громади і її маленьких громадян.

Вас ми запрошуємо!

         давайте спілкуватися

         створювати спільні проекти

         проводити зустрічі та виступиВихователь – методист контролює:

  стан навчально-виховної роботи в різних вікових групах;

  виконання освітніх програм, запровадження нових освітніх технологій;

  календарні плани та іншу документацію педагогів;

наявність і зберігання дитячих робіт;

  роботу педагогів щодо підвищення кваліфікації

 

http://dnz12.zakosvita.com.ua/uploads/editor/5946/439896/sitepage_62/images/tu7m67oi2xh.gif

 

http://dnzmalyatko28.klasna.com/uploads/editor/1771/92435/sitepage_18/metod_robota_1.jpg

 

Питаннями методичної служби в дошкільному закладі займається вихователь — методист

http://suputnik.klasna.com/img/go-up.png

Адміністрацією та педагогічним колективом ДНЗ «Зірочка» створені належні умови для всебічного повноцінного розвитку, комфортного перебуваннядітей в дошкільному закладі.


        Осередком здійснення навчально-виховного процесу та роботи з педагогічними кадрами в дошкільному закладі є методичний кабінет, програмово-методичне забезпечення якого відповідає сучасним вимогам та нормам.
       Методичний кабінет забезпечений дитячою та методично літературою відповідно переліку програм та навчально-методичних посібників. Книжковий фонд бібліотеки поділений на чотири підрозділи: методична література з каталогом по розділах програми; журнали, газети з каталогом статей з актуальних питань дошкільного виховання; дитяча література (збірки казок, твори українських класиків, дитячих поетів і письменників); новинки методичної літератури.
       Матеріали, зібрані в методичному кабінеті, систематизовані за розділами програми, розташовані для зручного використання . Окремими розділами виділено нормативні, директивні документи, інструктивно-методичні матеріали Міністерства освіти і науки, обласного, міського управління освіти; документація вихователя-методиста; матеріали атестації працівників; співпраця зі школою, родиною, педагогічна пропаганда.      

У методичному кабінеті зібрано матеріали з досвіду роботи вихователів, муз керівника. Це  зразки планування, проведення тематичних тижнів, методичні рекомендації, матеріали діагностичного обстеження відповідності знань дітей програмовим вимогам для здійснення індивідуально та диференційованого підходу до кожного вихованця, конспекти занять, сценарії свят, кращі дитячі роботи.


       У методичному кабінеті регулярно організуються виставки, як епізодичні так і постійно діючі: «Новинки методичної літератури», «Готуємось до педагогічної ради», «Вивчаємо педагогічну спадщину», «Готуємось до огляду-конкурсу».
Матеріали методичного кабінету ефективно використовуються педагогами під час навчально-виховного процесу.

 

http://lviv67.lvivedu.com/uploads/editor/6440/441588/sitepage_16/images/bezymyannyy_1.jpg

 

•               створення науково-методичних, організаційно-педагогічних умов для безперервного вдосконалення фахової освіти і кваліфікації педагогічних працівників;•               організація системи роботи, спрямованої на активізацію творчого потенціалу та збагачення досвіду педагогічних працівників;

•               виявлення перспективного педагогічного досвіду та організація його вивчення, узагальнення та впровадження;

•               упровадження в практику роботи дошкільного закладу інноваційних технологій та досягнень найкращого педагогічного досвіду;

•               вивчення стану організації навчально-виховного процесу, умов забезпечення психічного та фізичного здоров’я дошкільників, рівня їх життєвої компетентності;

•               вивчення рівня знань, умінь і навичок дошкільників відповідно до державних стандартів, організації навчально-виховного процесу;

•               інформування педагогів про нові нормативні документи в галузі дошкільної освіти, науково-методичні та навчальні фахові видання

 

 

http://lviv67.lvivedu.com/uploads/editor/6440/441588/sitepage_16/images/bezymyannyy_2.jpg 

Спрямовується на створення науково-методичного осередку для педагогів і батьків. Здійснюється вивчення, узагальнення і поширення педагогічного досвіду працівників свого та інших закладів, вітчизняного і зарубіжного педагогічного досвіду; розроблення методичних рекомендацій, зразків планування, узагальнення матеріалів із питань вивчення роботи педагогів; забезпечення та поповнення кабінету різними матеріалами (наочно-дидактичними посібниками, науковою, навчально-методичною, енциклопедичною літературою, іграшками, атрибутами, аудіовізуальними засобами та ін.), за необхідності — оформлення стендів, виставок тощо.

 

http://dnz12.zakosvita.com.ua/uploads/editor/5946/439896/sitepage_62/images/slayd2.jpghttp://4gd4.lvivedu.com/uploads/editor/6665/443235/sitepage_20/images/liniia_575.gif

http://dnz425.klasna.com/uploads/editor/46/22605/sitepage_43/images/metodisi2.jpg

http://4gd4.lvivedu.com/uploads/editor/6665/443235/sitepage_20/images/liniia_575.gif

 

  

1.Науковий рівень методичної роботи.
Зміст методичної роботи в закладі будується на основі державних документів про освіту, науково-педагогічних досліджень, навчальних планів, програм, новинок психоголо-педагогічної літератури, інструктивно-методичних матеріалів з проблем організації методичної роботи, інформації про перспективний педагогічний досвід.
Велика увага приділяється спрямуванню зусиль педагогічного колективу на реалізацію сучасного особистісно орієнтованого підходу до дітей, який передбачає формування  у дитини здібностей і бажання усвідомлювати себе як особистість. Ці питання обговорюються на педагогічних радах, педагогічних читаннях, під час індивідуальних і групових консультацій, на їх основі здійснюється корекція педагогічного стилю роботи вихователів. Відповідна увага приділяється психологічному аспекту реалізації гуманістичного підходу до розвитку вихованців:

2. Різноманітність форм, зміст та дієвість методичної роботи.
В роботі педколективу впроваджуються масові (педради, педагогічні читання, семінари, методоб’єднання), групові (семінари-практикуми, творчі, ініціативні групи) та індивідуальні (стажування, самоосвіта. До курсові та після курсові завдання) форми методичної роботи.
В дошкільному закладі створені належні умови для підвищення професійного рівня та формування інноваційної компетентності педагогів. Вдало поєднанні колективні, групові та індивідуальні форми методичної роботи сприяють ефективному росту фахової майстерності педагогів.
Адміністрація дошкільного закладу здійснює планування на п’ять років курсової перепідготовки педагогів. Особлива увага приділяється визначенню тем до курсового та після курсового завдання. Практикуються звіти вихователів про проходження курсової перепідготовки на педгодинах.

Належна увага приділяється роботі з молодими вихователями. У дошкільному закладі працюють 3 молодих спеціаліста. Школа молодого вихователя ДНЗ працює цілий рік. До її плану роботи входять різноманітні форми методичної роботи: аналіз планів, консультації, методичні рекомендаці, відвідування та перегляд занять, робота з документацією). За кожним з молодих вихователів закріплено досвідченого педагога-наставника.


Широко використовуються традиційні інтерактивні форми методичної роботи, особливо під час проведення педагогічних рад, загальних та групових батьківський зборів: проблемний стіл, методичні посиденьки, методичний ринг, диспути, дискусії, «мозковий штурм.
Однією з масових форм методичної роботи в закладі є організація виставок, як тимчасових так і постійно діючих. Це виставки дитячої творчості, спільних робіт дітей з батьками, виставки поробок «Майстерня чарівниці природи»; спеціальні виставки по тематиці педагогічних рад: виставка посібників з розвитку зв’язного мовлення дітей дошкільного віку, виставка атрибутів до організації театральних ігор, що використовуються  в дошкільному закладі.

3. Впровадження наукових досягнень, освітніх технологій, концепцій в практику роботи з дітьми.
Один з головних аспектів методичної роботи дошкільного закладу спрямований на вивчення та впровадження в практику роботи педпрацівників теорії і методики навчання і виховання, українознавства, родинної та етнопедагогіки, досягнень сучасної педагогічної науки, оволодіння сучасною методологією, збагачення досвіду педагогів новими прогресивними методами і способами навчання і виховання, впровадження новітніх теоретичних розробок, позитивного досвіду, сучасних педагогічних технологій.
Впровадження інноваційних технологій не лише допомагає дітям в оволодінні знаннями, але й розвиває особисті задатки, креативне мислення, що в цілому сприяє підвищенню рівня навчально-виховної роботи в закладі.
В методичному кабінеті дошкільного закладу в наявності теоретичний та практичний матеріал з даних методик:  « У світі гри та фантазії» (ТРВЗ), Н.Гавриш «Розвиток мовлення дітей засобами художнього слова», З Плохій «Пошуково-дослідницька діяльність дошкільників», М.О.Зайцев «Навчання читання дітей з 2-х років»,  Л.Б.Фесюкова «Виховання казкою», Т.А.Сидорчук «Навчання творчому мисленню та керованої уяви за методами ТРВЗ», Н.Банлаєва «Розвиток логіко-математичних здібностей у дошкільників», Е.Шийко «Розвиток пізнавальної сфери дитини на третьому році життя», Б.Н.Нікітін «Розвиток творчих здібностей», Н.Харченко «Формування навичок міркування», «Розвиток пам’яті і творчого мислення за методикою «Школи Ейдетики», М.Монтессорі «Метод наукової педагогіки».
Навчально – виховна робота в дошкільному закладі проводиться відповідно програми розвитку та виховання дітей дошкільного віку «Українське дошкілля» та «Впевнений старт».


4. Власний доробок методиста (методичні розробки, рекомендації, пам’ятки тощо)..
Вихователь-методист розробила на допомогу в роботі вихователям:
- тематичну папку «На допомогу молодому вихователю»:
- методичні рекомендації по організації фізично-оздоровчої роботи в дошкільному закладі;
- консультація для вихователів «Умови забезпечення оптимального рівня рухової активності дітей на заняттях з фізичної культури»;
- підбірка методичних матеріалів по розвитку мовлення дошкільків: «Методичні поради по формуванню мовленнєвої компетентності дошкільників», «Нестандартні прийоми розвитку мовлення», «Методика проведення бесід з дітьми»,  «Методика навчання дітей описовим розповідям», «Методика використання казок в роботі з дітьми», «Розмова вихователя з дітьми»;
- методичні рекомендації «Організація ігрового простору в ДНЗ»;
- консультація для вихователів «Гра, як фактор організації дитячого колективу (види ігор, їх місце в житті дитини);
- цикл консультацій для батьків вихованців;
- каталог літератури по роботі з батьками;
- картотека періодичних видань.
Відповідно до Інструкції ведення документації в дошкільному закладі  усі документи вихователем-методистом ведуться згідно з посадовими обов’язками, зберігаються в установленому місці, ведуться чітко, охайно, систематично.
У методичному кабінеті в достатній кількості накопичений матеріал для проведення діагностики  молодих спеціалістів, що дає можливість своєчасного виявлення розриву між рівнем компетентності педагогів та вимогами до їх професійної діяльності на рівні встановлених державних стандартів.


5. Зміст та ефективність роботи педкабінету.
Педагогічний кабінет закладу є центром методичної роботи, здійснює навчально-методичне забезпечення педагогічного процесу.
Оформлення та оснащення педагогічного кабінету відповідає сучасним вимогам.
В наявності нормативно-правові та інструктивно-законодавчі, концептуальні, урядові документи, наукова література, всі періодичні видання з дошкільної освіти: - Конституція України, Закони України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», «Про охорону дитинства»;
- Конвенція про права дитини;
- Інструкція «Про ділову документаціяю в дошкільних закладах»;
- Типове положення «Про атестацію педагогічних працівників України»;
- Положення «Про порядок здійснення інноваційної освітньої діяльності»;
- Концепція громадського виховання особистості в умовах розвитку    української державності;
- Інструктивно-методичний лист «Про планування освітнього процесу в дошкільному навчальному закладі»;
- Інструктивно-методичний лист «Організація та зміст навчально-виховного процесу в дошкільних навчальних закладах»;
- Інструктивно-методичний лист «Рекомендації щодо календарно-тематичного планування навчально-виховного процесу в ДНЗ»;
- Концепція екологічної освіти України;
- Типовий перелік обов’язкового обладнання, навчально-наочних посібників та іграшок для дітей раннього віку у дошкільних навчальних закладах, тощо.
В достатній кількості навчально-наочних посібників, ТЗН тощо. На виконання наказу МОН України від 11.09.2002р. та відповідно до «Типового переліку обов’язкового обладнання, навчально-наочних посібників та іграшок в дошкільних навчальних закладах» методичний кабінет оснащено комп’ютером, ксероксом, принтером.
Насиченість та змістовність матеріалів методичного кабінету дає можливість ефективно проводити інформаційно-довідкову роботу, педколективу самостійно підвищувати й удосконалювати фахову майстерність шляхом впровадження в практику роботи досягнення науки, ППД, новітніх педагогічних технологій.
Складовою діяльності педкабінету е методичний куточок, до якого входять: - Інформація про річні завдання, шляхи їх вирішення;
- Інформація про семінари-практикуми, плани роботи творчої групи;
- План роботи закладу на поточний місяць, де вміщено інформацію про проведення методичних заходів в закладі, місті;
- Атестаційний куточок;
- Стенд «Готуємось до педради».
Відповідно до вимог оформлені довідки та накази по тематичних перевірках, матеріали семінарів-практикумів, тематичних декадників, тижневиків, що проводилися.
Методична література ( в достатній кількості) зберігається у шафах за розділами програми. Так само в пронумерованих папках зберігаються розробки занять, свят, розваг та інших видів діяльності дошкільників. Матеріали на запити сьогодення зберігаються у пронумерованих папках і висвітлюються у експозиціях спеціально облаштованих тематичних виставок.
Зібрано велику кількість матеріалів для роботи з батьками: методичні рекомендації, зразки папок-пересувок, тематика консультацій та бесід, рекомендації  щодо проведення інтерактивних форм роботи з батьками.
Належна увага приділяється наступності в роботі школи і дитячого садка.
В методичному кабінеті достатня кількість матеріалів та методик обстеження дітей різних вікових груп, завдання на виявлення рівня пізнавальної активності вихованців, які вихователі широко використовують для проведення діагностики та планування корекційної роботи з дітьми.

6. Ведення педагогічної документації дошкільного закладу.
У дошкільному навчальному закладі документація ведеться відповідно до «Інструкції про ділову документацію в дошкільних закладах», затвердженою Наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України №1059 від 01.10.2012 р.
Усі документи зберігаються в певному місці, ведуться чітко, охайно, державною мовою, з дотриманням єдиних вимог до форм і стилю їх оформлення, за кожним з них закріплена відповідальна особа.
В методичному кабінеті в наявності вся необхідна документація, зокрема:
- річний план роботи;
- місячні плани, що забезпечують виконання річного;
- діловий щоденник аналізу освітньо-виховного процесу, за результатами вивчення навчально-виховного процесу робляться висновки, пропозиції;
- діагностичні карти роботи педагогічних працівників та професіограми, які складаються на основі висновків про роботу із врахуванням самооцінки медпрацівників;
- сітка охоплення педпрацівників різними формами роботи;
- перспективні та поточні плани курсової перепідготовки та атестації медпрацівників;
- плани семінарів, семінарів-практикумів, творчих груп, гурткової роботи, розклад занять тощо;
- довідки по тематичних та фронтальних перевірках;
- картотека методичної, художньої дитячої літератури, періодичних видань, дидактичні ігри з різних розділів програми для всіх вікових груп;
- книга обліку посібників, ігрового, дидактичного обладнання;
- дані про кадри, курсову перепідготовку, роботу з молодими спеціалістами.
Вся ділова документація зберігається у спеціально обладнаних шафах, сейфі.
Адміністрація дошкільного закладу приділяє велику увагу контролю за станом ведення ділової документації, у структурі внутрішнього контролю відображені питання перевірки стану ділової документації, наслідки якої відбито в довідках і наказах.

7. Забезпечення системи та змісту в здійсненні навчально-виховного процесу (планування, комплексна реалізація програмових завдань, актуальність, ефективність застосування методів та прийомів).
Зміст навчально-виховного процесу в дошкільному закладі визначено Базовим компонентом дошкільної освіти, Концепцією розвитку дошкільного навчального закладу   на 2015 – 2016 р.р. відповідно до програми «Українське дошкілля».
Річний план роботи дошкільного закладу складено на основі глибокого аналізу, зробленого за минулий рік; комплексного вивчення результатів, здобутків, педагогічних знахідок. До річного планування залучаються всі працівники закладу, враховуючи їхню кваліфікацію, творчі здібності, можливості, їхні запити, побажання, зауваження. Щорічно у травні місяці проводиться анкетування педагогічних працівників щодо планування роботи ДНЗ «Аналіз, завдання, перспективи». Види і форми планування освітнього процесу в закладі обговорюються та схвалюються педрадою на початку навчального року.
Педагоги дошкільного закладу практикують поточну форму планування; педагогічною радою затверджено календарний вид та текстова форма планування за основними режимними моментами першої і другої половини дня та розгорнута текстова форма планування за основними режимними моментами для вихователів-стажерів та молодих вихователів. При плануванні керуються принципом актуальності, науковості, наступності, перспективності, системності, які забезпечують відповідність змісту планів досягненням психолого-педагогічної науки та позитивного педагогічного досвіду, орієнтацію змісту плану на потреби сьогодення та забезпечення якості розвитку, вихованості та навченості у дітей. Принцип цілісності та логічності допомагає вихователям вести планування з урахуванням між предметних та інтегративних зв’язків, взаємопроникнення й логічного підпорядкування всіх складових плану.
У навчально-виховному процесі педагогами використовуються наступні форми організації дітей: спеціально організована навчальна діяльність (заняття ), самостійна діяльність дітей (художня, рухова, мовленнєва, ігрова, трудова, дослідницька, індивідуальна робота по всіх розділах програми, спостереження, екскурсії, свята та розваги, гуртки тощо). В залежності від віку дітей, педагогічної мети вони проводяться фронтально, підгрупами чи індивідуально.
Впроваджуючи інноваційні технології в практику роботи з дітьми педагоги проводять тематичні, комплексні, комбіновані, інтегровані, домінантні, сюжетно-динамічні заняття в залежності від розділу програми, обраного напрямку, що забезпечує високу продуктивність діяльності дітей.
Організована навчальна діяльність планується в першу половину дня.
Розклад занять складено з урахуванням домінуючого навантаження на дитину (психічного, фізичного, емоційного), передбачено раціональність чергування видів діяльності, зокрема: розумової, рухової та практично-прикладної, місце проведення занять.
При організації навчально-виховного процесу вихователі використовують велику кількість ілюстративного наочного матеріалу (картини, таблиці, діапозитиви), розвиваючих та дидактичних ігор, задіюють можливості розвивального предметного середовища групових приміщень.
Аналіз роботи вихователів та діяльності дітей свідчать про те, що більшість вихователів дошкільного закладу володіють ефективними засобами впливу на дітей, забезпечують розвивальний характер навчання, високий рівень розумової активності дітей, формування стійких навичок, умінь і знань.
Діти під час занять розкуті, емоційні, сприймають і вирішують різноманітні пізнавальні та проблемні завдання, активно відповідають на запитання, можуть самостійно робити висновки та узагальнення, висловлюють свої судження.

 

                                  Методичне забезпечення дошкільної освіти:

 


 • «Базовий компонент дошкільної освіти в Україні».-1999.

 • «Коментар до Базового компонента дошкільної освіти в Україні».-2003.

 • «Про планування освітньо-виховного процесу в дошкільному навчальному закладі. Інструктивно-методичний лист МОН України

     від 01.10.2002 № 31/9-434.

 • Програма розвитку дитини дошкільного віку «Українське дошкілля» (авт.кол. Білан О.І., Возна Л.М., Максименко О.Л. та ін.).

 • Програма розвитку дітей старшого дошкільного віку «Впевнений старт» (авт.кол. Андрієтті О.О., Голубович О.П. та ін.).

 • «Англійська мова для дітей дошкільного віку» (авт. Шкваріна Т.М.).

 • Програма художньо-естетичного розвитку дітей раннього та дошкільного віку «Кольорові долоньки» (авт. Ликова О.І.).

 • «Організація та зміст навчально-виховного процесу в дошкільних навчальних закладах». Інструктивно-методичний лист МОН України від 26.06.2013 № 1/9-446.

 • «Про організацію короткотривалого перебування дітей у дошкільних навчальних закладах». Лист МОН України від 17.08.2005 № 1/9-431.

 • «Положення  про організацію фізичного виховання і масового спорту в дошкільних, загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладах України». Наказ МОН України від 02.08.2005 № 458.

 • «Інструктивно-методичні рекомендації щодо організації фізкультурно-оздоровчої роботи в дошкільному навчальному закладі». Лист МОН України від 27.08.2004 №1/9-438.

 • «Про організацію роботи з дітьми старшого дошкільного віку, які не відвідують дошкільні навчальні заклади». Інструктивно-методичний лист МОН України від 18.12.2000 № 1/9-510.

 • «Підбір і використання іграшок для дітей раннього віку у дошкільних навчальних закладах». Інструктивно-методичний лист МОН України від 17.03.2006 № 1/9-153.

 

http://dnz12.zakosvita.com.ua/uploads/editor/5946/439896/sitepage_1/images/dyakuyu_za_uvagu_1.gif

 

http://dnz12.zakosvita.com.ua/uploads/editor/5946/439896/sitepage_1/images/devochka.gifhttp://dnz12.zakosvita.com.ua/uploads/editor/5946/439896/sitepage_1/images/metelik3.gif                                          http://dnz12.zakosvita.com.ua/uploads/editor/5946/439896/sitepage_1/images/metelik_1.gif

http://dnz12.zakosvita.com.ua/uploads/editor/5946/439896/sitepage_1/images/bili_romashki.png

http://dnz12.zakosvita.com.ua/uploads/editor/5946/439896/sitepage_1/images/rom_1.png


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал