Майстер-клас вчителя образотворчого мистецтва нвк «Уж ел, зош І-ІІ ст.» Мельник Ольги Валеріївни «Декоративно-прикладне мистецтво. Витинанка. Виготовлення витинанкиСкачати 39.85 Kb.
Дата конвертації05.02.2017
Розмір39.85 Kb.
Майстер-клас

вчителя образотворчого мистецтва НВК «Уж ЕЛ, ЗОШ І-ІІ ст.»

Мельник Ольги Валеріївни

«Декоративно-прикладне мистецтво. Витинанка. Виготовлення витинанки «Овечка»

Мета: ознайомити з витинанкою та її видами, навчити прийомів складання і вирізування витинанки, виготовляти овечку з паперу в техніці витинанки, розвивати навички роботи з папером, конструктивні здібності, творчий підхід до простих речей, уяву, фантазію, сприяти відродженню цього виду мистецтва, виховувати інтерес до українського декоративно-прикладного мистецтва.

Є пісні про квіти, є про вишиванку,

Та чомусь немає їх про витинанку.

А колись, бувало, у кожній оселі

Стіни прикрашали у свята веселі.

Чистий лист паперу у руках я маю,

Відпускаю думку, хай собі гуляє.

Ножиці – за нею! Просиджу до ранку,

Щоб не загубилась рідна витинанка.

Хід заняття

Казка проте, як з´явилась витинанка

Якось ввечері, в одному українському селі, сиділа під хатою дівчина і мріяла про свого коханого, який давно пішов у далеку країну і не повернувся.

Минала хвилина за хвилиною та й настала ніч, але дівчина цього не помічала. Раптом затріпотів біля неї голуб і сів на коліна. Дівчина не сполохалась, бо то був їхній голуб. Він прилетів здалеку. Його брав із собою хлопець – коханий дівчини. Приніс голуб на клаптику паперу звісточку. В ній сповіщалось, що хлопець живий-здоровий і незабаром повернеться в село.

Дівчина довго думала: «Яку б відповідь дати?» Потім зайшла до хати, взяла ножиці, папір і почала витинати візерунок. І як розгорнула папір, то побачила… прегарну витинанку. Вона незчулася, як це в неї просто вийшло. Прив´язала вона витинанку до голуба, і він поніс її в далекий край коханому. Коли ж хлопець повернувся, він мав цю витинанку з собою, і як заходив у села, то всім показував її. Люди дивувались чарівному візерунку. І там, де хлопець проходив, усі почали витинати таку ж красу. Так в Україні з´явилась витинанка.Історія виникнення мистецтва витинанки

Мабуть, не знайдеться такої людини, яка б у дитинстві не прикрашала вікна паперовими сніжинками. Певно, живе десь у нашій підсвідомості генетична пам'ять, яка повертає нас у ті часи, коли зародилось це мистецтво.

Витинанка- древній вид прикладного мистецтва. Ще при розкопках найдавніших курганів у Азії (V – III ст. до н.е.) виявили нетлінні вироби зі шкіри (сідла, одяг, намети), прикрашені аплікацією зі шкіри.

В епоху Середньовіччя вирізані прикраси зі шкіри поширились по всій Європі. І досягли розквіту в ХVІ ст. в Італії та Іспанії у церковному одязі – витяті візерунки із оксамиту на тлі атласу.

Ажурні візерунки в минулому поширились майже по всій Україні. На плечах і передніх полах гуцульських кожухів та кептарів із сап´янових витинанок створювали візерунки різних форм. З розвитком виробництва паперу витинанка стала прикрашати стіни, сволоки, полиці, а перед образами чіпляли паперових голубів з ажурними хвостами, стіни декорували витинанками під «шпалери». На середину ХІХ ст.- початок ХХ ст. припадає розквіт української витинанки. Виготовленням витинанок у дитинстві займались М.Гоголь, Г.Нарбут, в своїх творах її описують М.Коцюбинський, Г.Квітка-Основ´яненко.

Переваги паперової витинанки полягали в тому, що вони простіші у виготовленні, їх можна було виготовити одразу декілька. Готуючи хату до свят (Різдво, Великдень тощо), паперові прикраси можна було легко оновлювати і замінювати.

У радянські часи, на жаль, мистецтво витинанки занепало. Його поступове відродження почалось лише у 60-х роках.

Ми теж торкнемося мистецтва витинанки, в ній душа наших предків, а без минулого немає майбутнього…Презентація

Виготовлення овечки

Постановка завдання

Ми з вами будемо створювати в техніці витинанки овечку. Чому саме овечку? ВІВЦЯ - символ простоти і невинності, особливо, в ставленні до всього злого; живе втілення непротивлення злу насиллям. Образним символом Ісуса Христа, котрий ніколи не відповідав злом на зло, стало Ягня Боже, або Агнець Божий (за Євангельським текстом).

Особливо ця тематика актуальна під час новорічних свят, а символом 2015 року є вівця.

Тому пропоную поєднати благородну справу відродження культурної спадщини, заняття мистецтвом та виготовлення новорічних та різдвяних витинанок. Які, я надіюсь, допоможуть вам на заняттях з молодшими школярами.Технологічна картка

  1. Для створення овечки потрібно визначитись із папером. Розмір А4. Він може бути чисто білим або з ніжним легким візерунком. Картон не підходить.

  2. Крім паперу потрібні добре заточені ножиці, для дітей - шаблон овечки, можна використати фігурний діркопробивач.

  3. Складіть аркуш паперу навпіл.

  4. Лінія згину – це вісь симетрії і спинка майбутньої овечки.

  5. Нанесіть контур тваринки на одну зі сторін олівцем, далі позначте очі, вухо, ротик, і на спинці вовну.

  6. Витинаємо спочатку всі елементи всередині: очі, вухо, ротик, вовну. Найменшим діткам можна запропонувати використати фігурний діркопробивач.

  7. У кінці витинаємо овечку по зовнішньому контуру.

  8. Ніжки згинаємо вздовж навпіл і по згину трішки зрізаємо папір – утворюємо копитця.

  9. Розгортаємо, вигинаємо вушка назовні, ледь прихоплюємо клеєм мордочку і ставимо овечку на ніжки.

  10. Можна поекспериментувати – підвісити виріб, притрусити блискітками тощо.

Практична робота

Виготовлення овечки в техніці витинанки. Індивідуальний інструктаж, організація самостійної роботи і керування нею.Представлення виконаних робіт

Дискусія за результатами спільної діяльності. Обмін думками присутніх, оцінка роботи.Сміливості і натхнення вам, відкрийте в собі потяг до краси та вічності, любов до світу ближнього, любов до мистецтва витинанки.

І віриться: буде вона, ота мить,

Коли витинанку зроблю я,

Яка синім птахом у світ полетить,

І світ ця краса порятує.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал