Легка промисловість. Художні промисли. Виготовлення вишитого чохла для мобільного телефонуСкачати 82.46 Kb.
Дата конвертації17.03.2017
Розмір82.46 Kb.
Комплексний урок

(географія, трудове навчання, народознавство)

Підготували:

Солоненко Марія Степанівна – вчитель географії;

Грабова Світлана Орестівна – вчитель трудового навчання;

Кривицька Зоряна Володимирівна – вчитель народознавства

Тема: Легка промисловість. Художні промисли. Виготовлення вишитого чохла для мобільного телефону

Мета: Ознайомити учнів з галузями легкої промисловості і їхніми найбільшими центрами, поглибити знання учнів про художні промисли і ремесла України; продовжувати розвивати вміння користуватися атласом, картами, таблицями; виховувати любов до традицій українського народу.

Тип уроку : комплексний.

Обладнання: атласи,підручники,карта,тканина,голки і нитки для вишивання.

Хід уроку


 1. Організаційний момент.

 • Добрий день. Рада вас бачити. Сьогодні нас чекає незвичайний урок. Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і уважними.

 1. Актуалізація опорних знань учнів.

1.З якої сировини виробляють тканину?

2.Які властивості мають тканини вироблені з натуральної сировини?

3.Який склад тканини вашого одягу?

4.Які види одягу і взуття ви знаєте? 1. Мотивація навчальної діяльності.

Попри те, що товари легкої промисловості належать до непродовольчих , без них не може прожити жодна людина. Її речі потрібні щодня, щогодини, щохвилини,тому їх часто називають товарами першої необхідності. Текстильна галузь легкої промисловості виробляє тканини, з них швейна промисловість шиє одяг,який ми звикли одягати щодня і змінювати за сезонами року. Шкіряно-взуттєва промисловість забезпечує нас зручним взуттям. Цей перелік можна ще продовжувати. Вивчивши дану тему ви розширите свої знання про легку промисловість і дізнаєтеся більше про художні промисли, які український народ зберіг з давніх часів аж до наших днів.

 1. Вивчення нового матеріалу .

Зараз ми розглянемо схему галузевої структури легкої промисловості


Легка промисловість
Виробництво шкіри,галантерейних виробів зі шкіри та дорожніх виробів і взуття

Виробництво взуття;

шкіряна промисловість;

Виробництво готового одягу і хутра

Швейна промисловість;

хутряна промисловість;

Текстильна промисловість

Бавовняне виробництво;

лляне виробництво;

вовняне виробництво;

шовкове виробництво;

виробництво нетканих матеріалів;

виробництво текстильної галантереї;

трикотажна промисловість;Чинники розміщення виробництва:

1) сировинний;

2) трудовий;

3) споживчий;

Учні отримують зразки різних видів тканин і розглядають їх.Робота в групах (клас ділиться на 6 груп, кожна група одержує завдання).

1)За картою(мал.82) і атласом визначте основні центри розвитку бавовняної і хутряної промисловості.

2)За картою(мал.82) і атласом визначте основні центри розвитку вовняної промисловості.

3)За картою(мал.82) і атласом визначте основні центри розвитку шовкової промисловості.

4)За картою(мал.82) і атласом визначте основні центри розвитку лляної промисловості.

5) За картою (мал.82) і атласом визначте основні центри розвитку швейної промисловості.

6)За картою(мал.82) і атласом визначте основні центри розвитку шкіряної, взуттєвої і трикотажної промисловості.

Після того як учні підготовилися, кожна група виходить по черзі до карти і відповідає на запитання. • Зараз ми з вами розглянемо другу частину нашої теми-художні промисли.

Художні промисли – це домашні способи виробництва предметів потрібних для щоденного вжитку і для оздоблення оселі. В Україні нині відомо 16 різних видів народних художніх промислів. Серед них: ткацтво, вишивання, килимарство ,в’язання, художня обробка деревини, кераміка, художнє ковальство, художня обробка каменю та шкіри ,художнє плетіння ,гутне скло,вироби з бісеру, ювелірні вироби тощо.

 • Зараз про художні промисли ви докладно поговорите з вчителем народознавства.

Вчитель народознавства.

Учні одержали випереджувальні завдання і підготували короткі повідомлення про різні види художніх промислів.Перший учень .

Гончарство – це один із найдавніших видів народного ремесла. Уже трипільські гончарні вироби свідчать про тонкий естетичний смак давніх гончарів, їхню високу майстерність. Гончарство несе в собі цінну інформацію про етнографічні особливості побуту найдавніших племен і народів, які заселяли нашу землю в минулому. Зникли давні міста, зітліли вироби з полотна, шкіри, вкрилися іржею вироби з металу, зате горщик відкопаний археологами промовляє до нас від імені безіменного гончаря, який жив тисячі років тому.Другий учень

Килимарство – це стародавній художній промисел, широко поширений в Україні. Ручне килимарство існує з тих часів, коли люди навчилися виробляти пряжу і тканини з волокнистих матеріалів. Килими продовжують виготовляти в домашніх умовах в багатьох традиційних осередках килимарства. Значна частина їх виробляється у західних областях України(на Гуцульщині, Поділлі, Буковині тощо). Їх тчуть для власних потреб на замовлення і на збут. Паралельно з домашнім виготовленням килимів діють підприємства народних художних промислів у Решетилівці, Коломиї, Косові, Богуславі та інших традиційних осередках килимарства.Третій учень.

Ковальство – це обробка металів способом гарячого кування. На території України сформувалися ще у давньоруський період. Ковалі здавна виготовляли зброю та різноманітні речі господарського призначення (сокири, ножі, молотки, лопати, залізні ворота й огорожі,) селяни з великою пошаною і водночас з певною упередженістю ставилися до ковалів як до чарівників-добродіїв, що володіють складним і таємничим мистецтвом перетворення металу на ті чи інші речі.Четвертий учень.

Гутництво – це виготовлення виробів зі скла,було відомим в Україні протягом тисячу років. Точний час його виготовлення не встановлено,але в Скіфських похованнях вже знаходять намисто із скла із вкраплюванням різнокольорових барвників. Вироби зі скла були небуденними речами,вони використовувалися як святкові мистецькі прикраси. Це був не тільки посуд, а й декоративні іграшки. Нині гутницькі промисли – рідкісне явище в Україні. Відомі тільки три його осередки: один в Івано-Франківській області й два на Львівщині.П’ятий учень.

Ткацтво – це найдавніше ремесло ,яким займалися українські жінки. Тканини виготовляли спочатку для власного вжитку, але вже з 9-10 ст. відбувалося відокремлення цього домашнього ремесла як промислу,що задовольняв потреби міського населення. Дуже довго існували паралельно народне домашнє ткацтво і цехове ремісниче. Із виникненням промислового виготовлення тканин домашні ткацькі ремесла поступово почали занепадати. Проте художні тканини і нині відіграють значну роль у оформленні інтер’єру житла та виготовленні народних костюмів.

Вчитель з народознавства розповідає про історію української вишивки

Цікаво, що перші вишивки на території України з’явилися ще за скіфів Археологічні розкопки підтверджують, що знайдені на Черкащині фігурки чоловіків, створені ще у 6 ст.,в своєму оздобленні мають не тільки структурні особливості Українського одягу 18-19 ст, а й елементи давнього орнаменту. Про той же орнамент розповідав і арабський мандрівник у своїх описах. Вишивка – це і оздоблення одягу, і весільні рушники, і елементи, покликані прикрасити оселю: скатертини, фіранки, покривала. Перш за все варто зазначити, що більшість мотивів для орнаменту українцям подарувала сама матінка-природа, але так як всю природу зобразити за допомогою голки й нитки неможливо, тому визначають основні інтерпретації візерунків, які містять той чи інший елемент з широким смисловим навантаженням. Перш за все, це геометричний (Гуцульщина, Поділля, Полтава)та рослинний (Буковина, Волинь, Поділля, Побужжя) орнаменти. У зразках, створених переважно майстринями Північної Буковини, зустрічаються зображення людей і тварин.

Найпоширеніші та найбільш шановані давніми українцями кольори червоний та чорний. Вони вважалися магічними. Червоний – свідчив про життєдайну енергію сонця, кохання, радість землі. Чорний – в жодному разі не колір смерті чи жалоби, як ми звикли вважати, швидше навпаки: пращури наділяли його магією життєвої сили рідної землі, він уособлював безліч таємних знаків і закликів до родючого ґрунту, що забезпечував урожай і достаток. Відповідно, дослідники вважають, що білий колір символізує світло і високу духовність, синій – воду, жовтий – свободу і щастя, зелений – ріст і розвиток.


 • А зараз з вчителем трудового навчання ви будете працювати над виготовленням вишитого виробу.

- Давайте пригадаємо:

1.Що таке орнамент у вишивці?

2.Які види орнаментів зустрічаються?

3.Що таке ритм?- Отже, пригадавши деякі теоретичні відомості, ви можете приступати до завершення своєї роботи .

 1. Узагальнення та систематизація знань.

 • На сьогоднішньому уроці ми ознайомилися з вами з легкою промисловістю, її галузевою структурою, чинниками розміщення, а також з художніми промислами, які здавна поширені в Україні і передаються з покоління в покоління. 1. Закріплення засвоєних знань.

 • Зараз ви попробуєте розгадати кросворд.


1.2.
3.


4.
5.

1)Обробка металу способом кування (ковальство)

2)Ця галузь промисловості виробляє готовий одяг і посідає провідне місце в сучасному галузевому складі легкої промисловості (швейна)

3)Виготовлення керамічних виробів з глини: посуду, іграшок, прикрас, сувенірів (гончарство)

4)Традиційна і найбільш поширена в усіх місцевостях України галузь народного ткацтва (килимарство)5)Загальновідоме і поширене рукодільне мистецтво прикрашене різноманітними візерунками на тканині (вишивання)

 1. Домашнє завдання.

Опрацювати параграф 25

Завершити виготовлення чохла для мобільного телефону.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал