«Хочеш мати друга навчися бути ним»Скачати 93.18 Kb.
Дата конвертації17.01.2017
Розмір93.18 Kb.
Виховна година на тему: «Хочеш мати друга – навчися бути ним»
Мета: розкрити зміст понять «дружба», «дійсний друг»; показати його відмінність від понять «приятель» і «знайомий»; прищепити учням повагу до цінностей дружби; сприяти розвиткові критичного ставлення до себе і своїх особистих якостей, терпимості й коректності в спілкуванні з друзями.

Форма виховної години : бесіда з елементами дискусії.

Вступне слово вчителя: Перед нами є мета: спробувати розібратися в поняттях «дружба», «дійсний друг», показати відмінність від понять «приятель» і «знайомий», прищепити вам повагу до цінностей дружби; сприяти розвиткові критичного ставлення до себе, терпимості й коректності в спілкуванні з друзями.

У житті кожного з нас є друзі, приятелі, знайомі. Спілкування з ними, як правило, приносить радість. Але в нашому оточенні є й такі люди, яких ми недолюблюємо, якими нехтуємо, і спілкування з такими людьми нас дратує. Іноді трапляється, що наш найближчий друг виявляється недругом. Як же уникнути таких неприємних ситуацій? Напевно, самий вірний спосіб - розібратися у своєму оточенні.

Як ви розумієте слова: «Люди сильні один одним»?

Зразкові варіанти відповідей:
- відносини між людьми зміцнюють почуття впевненості в собі;
- спілкування допомагає нам учитися, працювати, жити;
- це про дружбу, що позбавляє нас самітності, робить нас добріше і краще.


Завдання: знайти серйозні аргументи й обґрунтувати думку, чи може самотня людина бути щасливою.

Учитель. Є така казка в Салтикова-Щедріна «Премудрий Піскар». Я хочу нагадати вам зміст.
«Жив-був Піскар. І батько і мати в нього були розумними. Усе життя вони прожили в річці і ні в юшку, ні до щуки в пащу не потрапили. Умираючи, старий Піскар говорив: «Дивися, синку, якщо не хочеш у житті пропасти, пильно дивися». Піскар-син запам'ятав повчання батька; він сказав собі: «Треба життя так прожити, щоб ніхто не помітив, а то пропадеш». Так він і зробив. Вирив собі нору, сховався в ній і лежить там цілісінькі дні і ночі, тільки тремтить. Прожив Піскар у такий спосіб більш ніж 100 років. Усе тремтів і тремтів, ні друзів у нього, ні рідних - нікого не було. Тільки прийшов час, і став премудрий Піскар помирати. Отут все життя миттєво перед ним пронеслося. Які були в нього радощі? Кого він утішив, обігрів, захистив? Кому добру пораду дав? Кому добре слово сказав? Хто чув про нього? Хто про його існування згадає? І на всі ці питання йому довелося відповідати: «Нікому, ніхто». Він жив - тремтів, і вмирав - тремтів».

Діти, як ви думаєте, яка мораль цієї казки?Зразкові варіанти відповідей:
- самітність;
- кожний у своєму житті повинен когось утішити, захистити, дати
- притулок, дати добру пораду;
- безцільне життя;
- вузький світ особистих інтересів.


Учитель:У кожного на парті лежать гілочки. А тепер послухаємо казку «Батьківський заповіт». У казці розповідається про батька, який перед смертю покликав своїх синів, дав їм по гілці у руки і попрохав їх переламати. Сини виконали батькову волю і переламали ці гілочки. Тоді батько зібрав ті гілочки докупи, перев'язав їх і знову попросив зробити те саме, але сини не змогли переломити цей оберемочок. Тоді батько сказав: «Ось так і в житті кожного з вас окремо легко скривдити, образити, а якщо ви будете разом, то ніякі вороги вас не зламають і всі негаразди ви легко здолаєте». Учитель. Давайте зберемо гілочки в оберемок. Хай він стане символом єдності нашого класу, символом дружби.

До деякої міри мораль казки відбиває слова французького письменника Ларошфуко: «Той, хто думає, що може обійтися без інших, сильно помиляється..Не страшно, коли людина одна, набагато страшніше, коли вона самотня серед людей.

Кожен з нас хотів би, щоб у ньому почували необхідність, потребу, щоб людина відчувала безпеку від свідомості того, що є друзі, на яких можна покластися. Гаряче бажання знайти свій світ - природне і необхідне, через це треба пройти, щоб стати дорослим.

Отже ми з вами з'ясували, що людині для повноцінного життя необхідне спілкування з близькими за духом людьми, пошук друзів. Давайте подумаємо, що таке дружба?Зразкові варіанти відповідей:
- дружба - це відданість, розуміння, повага, вірність, щирість;
- це відповідальність за іншого;- це повна довіра;
- дружба виключає зрадництво.


Учитель. Як підсумок нашої розмови можна сказати: «Дружба - це близькі взаємини, засновані на взаємній довірі, повазі, відданості, спільності інтересів. Справжній друг - це той, з ким нам добре, хто розділить наше лихо і порадіє нашій радості, від кого ми не чекаємо зради. Знайомий - людина, з якою ми можемо часто зустрічатися в школі, у дворі, але не маємо близьких стосунків. До такої людини можна запросто звернутися або будь-куди разом відправитися. Приятель - це людина, з якою ми приємно проводимо дозвілля, але не відчуваємо потреби відкривати душу, бути з ним щирим, відкритим».

Завдання: знайти причини-сварки між друзями.

Дружба - тендітна річ, як скло. Вона випробується не тільки лихом, а й повсякденними дрібницями. Навіть між кращими друзями виникають сварки. Буває так, що дружиш із кимсь, а потім раптово щось ламається, розбивається - і від взаємної прихильності залишаються лише уламки. Звичайно, можна знову помиритися, попросити пробачення. А якщо образа занадто велика? Ти чекаєш, коли твій друг першим підійде до тебе, щоб вибачитися, а він не підходить. Його гордість не дозволяє йому цього. От так починає здаватися, що підходити друг до друга безглуздо, та й занадто пізно. Пізно? Ні, просити пробачення ніколи не пізно. Саме через те, що ми боїмося зробити перший крок, усе ускладнюється і дружбу вже не склеїти.

Як ви вважаєте, чому виникають труднощі між кращими друзями?

Зразкові варіанти відповідей:
- ваш кращий друг поводиться неоднаково з вами наодинці й у присутності інших людей;
- ваш кращий друг іноді, не подумавши, допускає грубі зауваження,
- чіпляється до вас або своїми вчинками ображає ваші почуття;
- ваш кращий друг ревнивий, уважає вас своєю власністю й ображається, якщо ви дружите з кимсь ще;
- ваш друг не зберігає ваших секретів.


Учитель. Так, правильно, якщо хочеш зберегти дружбу, пам'ятай, що твоя думка назавжди залишиться твоєю, а твій друг завжди буде думати по-своєму. І цей факт треба приймати як даність. Будеш намагатися нав'язувати іншому свою правду і не помітиш, як зруйнуються ваші дружні взаємини.

Завдання: перевірити, чи гарний ви друг?

Учитель. Дружба - це не тільки великий дарунок, а й великий талант, велика праця. І не кожен здатний витримати такий іспит. Усі ми хочемо мати гарного друга, на якого можна покластися. Але чи відповідаємо ми тим вимогам, що пред'являємо до друга?

Перед вами тести. Вам треба чесно відповісти на його питання.Тест «Чи гарний ви друг»:
1. Ви знаєте багато цікавих історій про одного зі своїх приятелів. Що ви зробите:
а) розповісте їх іншим людям;
б) розповісте, не назвавши імен;
в) залишите історії при собі?

2. Ваш друг часто бере щось у вас, але ніколи не повертає взяту річ. Зараз він хотів би взяти дорогу вам річ. Що ви будете робити:


а) дасте її;
б) скажете, що зараз її у вас немає;
в) відмовите, пояснивши причину?

3. Друг випадково розбив ваш годинник. Ваші дії:


а) скажете, що і без того батьки збиралися купити новий;
б) вимагатимете гроші;
в) відмовитесь від нового годинника, але влаштуєте маленький скандал.

4. Ваш друг підтримує відносини з людиною, яку ви не любите. У такому випадку:


а) припините стосунки з другом;
б) нічого не скажете і будете продовжувати дружні відносини;
в) скажете другові, що він повинен вибрати між вами й іншим.

5. Почуваєте, що у вашого друга незабаром будуть великі неприємності. Тоді ви:


а) порвете стосунки з ним, щоб не постраждати самому;
б) відверто поговорите з ним;
в) продовжите дружбу.

6. Вважаєте, що дійсний друг повинен:


а) ділитися з вами всім;
б) говорити тільки те, що хоче;
в) залишати свої думки і проблеми при собі.

7. Вам відомо, що другові потрібні гроші, і у вас їх досить, щоб, йому їх дати. Ви говорите:


а) «візьми їх, доставиш мені задоволення»;
б) «згадай, скільки разів ти мені допомагав. Моя послуга ніщо в порівнянні з цим»;
в) «переб'єшся! Мені вони й самому стануть у нагоді».

8. Що ви зробите, якщо вам потрібно позичити гроші в друга:


а) натякнете здалеку;
б) попросите в борг;
в) нічого йому не скажете.

9. Ваш друг купив одяг, що, як вам здається, йому не пасує, тоді ви:


а) скажете, що він виглядає смішно;
б) скажете, що ця річ не для нього, і поясните, чому;
в) нічого не скажете.

10. Ви вважаєте, що ваш друг:


а) більш розумний, ніж ви;
б) менш розумний, ніж ви;
в) ви обидва на одному інтелектуальному рівні.

Підрахунок балівпитання

а

б

в

1

1

2

3

2

2

1

3

3

3

2

1

4

2

3

1

5

1

3

2

6

1

3

2

7

2

3

1

8

1

2

3

9

1

2

3

10

2

1

3
Результати
21-30 балів: ви справжній друг, маєте багато друзів і з вами легко потоваришуватися
15-20 балів: у вас є друзі, але, як більшість з нас, ви іноді не виказуєте в стосунках належного розуміння. Коли не знаєте, як реагувати, спробуйте поставити себе на місце іншої людини.
10-14 балів: ви схильні більше звертати увагу на себе, ніж на інших. Ця ваша риса - бар'єр перед справжньою дружбою. Щоб стати гарним другом, потрібно виявляти більше _ інтересу до інших людей.

Щоб знайти собі друзів, потрібно самому стати справжнім другом. Дейл Карнегі у своїй всесвітньо відомій книзі «Як придбати друга і впливати на людей» дає такі поради: 1. Виявляйте щирий інтерес до людей, виключну увагу до того, хто з вами розмовляє, - той забезпечує успіх. 2. Частіше посміхайтесь. 3. Пам'ятайте, що кожна людина вважає своє ім'я найкращим. її цікавить своє власне ім'я більше, ніж решта імен, разом узятих. Пам'ятайте ім'я людини, з якою розмовляєте, вимовляйте його легко, невимушено, це вам замінить будь-який комплімент або лестощі. Але забувши або перекрутивши ім'я співбесідника, ви опинитесь у досить невигідному становищі.


4. Вмійте уважно слухати співбесідника, заохочуйте його говорити про себе.
5. Починайте розмову на тему, що цікавить вашого співбесідника.
6. Прагніть дати людині можливість відчути її вищість. Робіть це щиро.
7. Варто врахувати слова Авраама Лінкольна: «Недаремно кажуть, що крапля меду приваблює більше мух, ніж галон жовчі. Так і з людьми. Якщо хочете, щоб вашу точку зору прийняв хтось інший, доведіть йому, що ви його щирий друг. Це та крапля меду, яка приваблює всіх. Це найкоротший і вірний шлях до людського розуму».

Притча про дружбу

У якийсь момент друзі посперечалися, і один з них дав ляпаса іншому. Останній, відчуваючи біль, але нічого не кажучи, написав на піску:"Сьогодні мій найкращий друг дав мені ляпаса". Вони продовжували йти, і знайшли оазис, в якому вони вирішили скупатися. Той, який отримав ляпас, ледь не потонув, але його друг врятував. Коли він прийшов до тями, він написав на камені: "Сьогодні мій найкращий друг врятував мені життя".
Той, який дав йому ляпас, а потім врятував життя, запитав його:
- Коли я тебе образив, ти написав на піску, а тепер ти пишеш на камені. Чому?
Друг відповів:
- Коли хтось нас кривдить, ми повинні написати це на піску, щоб вітри могли стерти це. Але коли хтось робить щось хороше, ми повинні вигравіювати це на камені, щоб ніякий вітер не зміг стерти це.
Навчись писати образи на піску і гравірувати радості на камені.

Учитель. Ми завжди, у будь-якій ситуації, повинні пам'ятати про те, що відповідальність за наші вчинки буде лежати на нас. Тому задумуйтеся над тим, як зробити в житті правильний вибір.

Міцна дружба об'єднує зовсім різних за характером і віком людей: боязких із товариськими, молодих з літніми, не надто кмітливих з дуже розумними, зовнішньо непривабливих з дуже гарними. Вони доповнюють один одного і їх завжди поєднує одне — відкритість. В людині приваблює її щирість і неповторність. По-справжньому щасливі люди поводяться вільно, природно, розкуто, не намагаються підлаштувати друзів під себе або чимось вразити інших. Нехай ваші друзі почуваються з вами вільно, залишаючись самими собою. Щаслива людина приймає інших такими, які вони є, з усіма їх слабкостями й вадами.


Хочеш знайти друга — сам стань другом
Чиніть з іншими так, як би ви хотіли, щоб вони чинили з вами. Слід ставити інтереси друга вище за свої.
Дарувати радість спілкування з друзями завжди приємно, навіть просто щиро цікавлячись у них: «Як справи? ». Не шкодуйте часу та уваги для друзів. Намагайтеся зрозуміти інших.
Усім хочеться, щоб наші друзі зважали на нашу думку і поважали наше право на свободу вибору. Але чи готові ми ставитися до них так само?
Щирі друзі не виявляють власницького почуття, ревнощів, тому викорінюйте цю ваду. Якщо у ваших друзів щирі, довірчі взаємини з іншими, не ображайтеся. Нам усім потрібно розширювати коло спілкування, тому і ви повинні навчитися радіти, розширюючи коло своїх друзів.
Важливо також враховувати, що вашому другу іноді хочеться побути самому. Тому не слід зловживати гостинністю, проводячи надто багато часу з друзями, щоб не набриднути і не дратувати одне одного.
Друзі не тільки примножують радість, а й розділяють горе. Але не можна очікувати, що друзі вирішать усі ваші проблеми й задовольнять усі ваші потреби. Це корисливе ставлення до друзів. Якщо ми очікуємо, що друзі приймуть нас із усіма нашими слабкостями й вадами, то чи не повинні й ми бути поблажливими до їхніх вад?
Нехай навіть ви рідко бачитеся, підтримуйте з другом зв'язок і будьте в курсі того, що відбувається в його житті. Ніколи не залишайте друзів сам на сам із труднощами, будьте поруч з ними. Щиру дружбу не можуть зруйнувати навіть непорозуміння, тому що друзі швидко їх вирішують і прощають одне одного.Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал