Гендерні стереотипи та їх вплив на розподіл праці в українському суспільствіСкачати 23.06 Kb.
Дата конвертації15.12.2016
Розмір23.06 Kb.
УДК 316.647.8:65.014.1:316.3(043.2)

Єровенко А.М.

Національний авіаційний університет, Київ

ГЕНДЕРНІ СТЕРЕОТИПИ ТА ЇХ ВПЛИВ НА РОЗПОДІЛ ПРАЦІ В УКРАЇНСЬКОМУ СУСПІЛЬСТВІ

Проблема гендерної нерівності є надзвичайно актуальною для сучасного українського суспільства та яскраво проявляється на українському ринку праці. Гендерні стереотипи, сформовані під впливом певних історичних та соціально-економічних умов є одним з наслідків та умовою гендерної нерівності в сучасному українському суспільстві. У більшості сфер життя розповсюджена патріархальна гендерна ідеологія.

Відчути вплив гендерних стереотипів на розподіл праці можна, аналізуючи результати дослідження Українського центру соціальних реформ. В Україні жінки працюють переважно у сфері послуг, причому частка знаневомістких, таких, що потребують високої освітньо-професійної кваліфікації (освіта, охорона здоров’я, державне управління, фінансове посередництво) послуг істотно перевищує частку таких, що передбачають робітничу кваліфікацію. Чоловіки значно більшою мірою представлені у промислових видах діяльності (зокрема добувній), та видах послуг, які передбачають переважно робітничу кваліфікацію. Це говорить про те, що існує певний поділ розпраці з урахуванням класичних гендерних ролей «жінки-берегині» та «чоловіка-годувальника». За даними соціологічного опитування «Дослідження участі жінок у складі робочої сили України» (Український центр соціальних реформ), за 2011 рік, частка жінок серед державних службовців першої категорії, тобто на тому рівні, де приймаються відповідальні державні рішення, становила лише 14%, що засвідчує вкрай обмежене представництво жінок серед високопосадовців. Такі закономірності гендерної структури високопосадовців залишаються досить сталими протягом всього періоду незалежності України, що свідчить про «закритість» влади для жінок, їх штучне виключення з цієї сфери. Незважаючи на високу професійну та освітню підготовку, жінки обіймають посади менш престижні та менш оплачувані. Середня заробітна плата чоловіків в Україні більш ніж на чверть, перевищує середню заробітню плату жінок. Як показують дані обстеження підприємств з питань статистики праці, що проводяться Державнім комітетом статистики України, гендерний розрив в заробітній платі працівників спостерігається у всіх укрупнених видах економічної діяльності, а в окремих з них досягає 30 відсотків.

Для вирішення проблеми гендерної дискримінації на ринку праці замало державної програми, прийнятої 26 вересня 2013 року з метою забезпечення чоловіків та жінок рівними правами та можливостями. В першу чергу, треба викорінити з масової свідомості сталі гендерні стереотипи та створити умови для рівноправної професійної реалізації, як чоловіків, так і жінок.Науковий керівник – Бурік М.Л.,канд. філос. Наук, викл.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал