Формуємо ціннісне ставлення до себе



Сторінка1/6
Дата конвертації30.03.2017
Розмір1.14 Mb.
  1   2   3   4   5   6
c:\users\anm\pictures\0_c0177_f75d388f_xl.jpg

Управління освіти Рівненського міськвиконкому

Рівненський економіко-правовий ліцей

Рівненської міської ради

z:\емблема.png

МО класних керівників

Збірник виховних заходів

з реалізації Програми національного виховання учнівської молоді Рівненщини на 2008-2020 роки
(Формуємо ціннісне ставлення до себе)

2017 р.

ЗМІСТ

  1. Ануфрієва Т.А. Філософський діалог з елементами рольової гри «Дужий той, хто самого себе перемогти може».

  2. Скачук І.Г. Година спілкування «Хочеш бути щасливим - будь ним!».

3. Остапчук Н.О. Година спілкування (відверта розмова) «Щастя».

  1. Остапчук Н.О Година спілкування «Мій слід у житті рідного краю».

  2. Линь О.С. Година спілкування «Фізична краса не постійна, моральна – відносна, а духовна краса – вічна».

  3. Балаушко І.В. Година спілкування „Світ професій. Ким бути? Формула правильного вибору професії”.

  4. Конончук О.А. Виховний захід на тему: «Відповідальність і вік».

  5. Матчук О.В. Школа етикету. Бесіди про правила розмови.

  6. Матчук О.В. Година спілкування «Взаєморозуміння. На чому воно засноване?»



Ануфрієва Тетяна Анатоліївна


Філософський діалог з елементами рольової гри
«Дужий той, хто самого себе перемогти може»


http://3.bp.blogspot.com/_gm-uojuz9sq/tqzfg7hogfi/aaaaaaaaaow/q_ftpwogo2q/s320/%25d0%25a0%25d0%25b8%25d1%2581%25d1%2583%25d0%25bd%25d0%25be%25d0%25ba5.jpg

Мета. Актуалізувати проблему розвитку вольових рис учнів: цілеспрямованості, наполегливості, самостійності, організованості; проаналізувати передумови й умови самовиховання; розвивати здатність до самовдосконалення, саморозвитку, самоаналізу та вміння виховувати в собі силу волі, сприяти творчому розвитку.

Форма проведення. Філософський діалог з елементами рольової гри, проектування.

Епіграф. 1. «Спочатку одержи перемогу, а потім бийся»

Принцип японських рицарів-самураїв



2. «Не той герой, хто переміг тисячу ворогів, а той, хто зумів перемогти самого себе»

Древній японський вислів

Хід заняття

І. Мотиваційний етап.

1. З'ясування емоційної готовності до уроку

2. «Мозковий штурм»

Учитель. Хочу розказати вам одну історію. Нехай вона нас трохи заспокоїть і налаштує на робочий ритм.

Одного разу Іванко почув цікаву розповідь про Георгія Побідоносця, який переміг дракона. Наступного дня він сказав батькові: „Тату, я також хочу стати святим, щоб перемагати дракона”. – „Добре, Іванку, - відповів батько, - але бути святим – це не так легко, як тобі може здатися”. – „Це нічого. Я буду старатися. Де ж мені знайти дракона?” – „Я тобі скажу, коли він з’явиться”.

Така розмова задовольнила хлопчика, і він побіг гратися із сестрою. У той день бабуся подарувала Іванові книжку, а його сестричці Ганнусі – конструктор. Іванко ще не вмів добре читати, а іграшки він дуже любив. Побачивши такий чудовий подарунок у сестри, хлопчик заплакав від заздрості. Батько помітив його сльози і шепнув: „Синку, дракон показався”. Той відразу перестав плакати, але нічого не відповів.

Увечері, коли Іванко підійшов до батька побажати йому доброї ночі, тихо сказав: „Тату, я радий, що у Ганнусі такий конструктор. Думаю, вона дасть і мені погратися... Я переміг дракона?”



Про якого дракона йде мова в оповіданні?

Чи здолав Іванко дракона?

Учитель. У середньовічних японських лицарів-самураїв існував принцип: «Спочатку одержи перемогу, а потім бийся», «Перемагай заздалегідь».

Що означають ці слова?

(Ці слова означають, що перемога над супротивником розпочинається з перемоги над самим собою.)



ІІ. Цілевизначення і планування.

Про те, що значить «самого себе перемогти» (здолати власні фобії) і для чого це потрібно, йтиме мова сьогодні на уроці.

Оголошення теми, мети, завдань уроку.

1. «Коло ідей».

Прочитайте ще раз тему заняття та епіграф. Знайдіть ключові слова.

Чому «Дужий той, хто самого себе перемогти може»?

Чому ворога здолати легше, ніж себе?

Для чого людині «перемагати себе»? – щоб досягти успіху.

Що для вас означає «стати успішним»?

Отож що треба в собі перемогти, щоб стати успішним?

Мистецтво керувати собою якраз і полягає в знанні і правильному використанні своїх достоїнств та недоліків. Усвідомлення своєї недосконалості є першим кроком до початку процесу самовдосконалення.



В ході роботи на уроці давайте створимо Памятку «Секрети успіху»
ІІІ. Опрацювання матеріалу.

1. Аналіз ситуації (Case-метод)

1. Прийняти себе.

А. Учитель читає уривок з притчі і пропонує учням обговорити ситуацію, зробити висновки.

Одного разу король зайшов до саду та побачив дерева, кущі та квіти, які в’янули та гинули. Дуб сказав, що помирає тому, що не може бути таким високим, як сосна. Коли король звернувся до сосни, то дізнався, що вона сохне тому, що не може давати виноград подібно виноградній лозі. А лоза гинула тому, що не може квітнути, наче троянди…



Чому так важливо прийняти себе і полюбити?

Чому прийняти себе – перемогти себе?

Людина, прийнявши себе, має залишатися назавжди такою ж?

Б. Після обговорення вчитель дочитає притчу і підсумує сказане.

Невдовзі король знайшов одну рослину, яка звеселила його серце, була свіжа та квітуча. Після розпитувань він отримав таку відповідь: “Я вважаю це саме собою зрозумілим, адже коли ти посадив мене, ти хотів отримати радість. Якби ти хотів дуб, виноград або сосну – ти посадив би їх. Тому я думаю, що не можу бути нічим іншим, крім того, що я є. І я намагаюсь розвивати свої кращі якості ” .



Коментар учителя. Ми не можемо бути ніким іншим, а лише тим , хто ми є. Існуванню ми потрібні саме таким. Але ми повинні намагаюся розвивати свої кращі якості.
На дошці – перший запис у памятку «Секрети успіху»

1. Прийняти себе. 2. Розвивати свої кращі якості.

2. Подолання. Концентрація. Професіоналізм. Робота.

Прослухайте діалог

- Сер, у чому секрет вашого успіху? - запитав репортер успішного бізнесмена.

- Всього два слова!

- І які ж, сер?

- Правильні рішення.

- І як же ви приймаєте правильні рішення?

- Одне слово.

- І що це за слово?

- Досвід!

- А як ви отримуєте цей досвід?

- Два слова.

- І які ж?

- Неправильні рішення...

Обговорення ситуації.

Які риси характеру, на вашу думку, притаманні цьому чоловікові?

Говорять, що успіх обчислюється кількістю невдалих спроб. Чи це так?

Наполегливість – це перемога над собою?



2. Презентація про відомих і успішних Що об’єднує цих осіб?

1. Томас Едісон зазнав невдачі 999 разів, перш ніж створив працездатну лампочку з тисячної спроби. Коли після цього його запитали, як йому вдається витримувати стільки критики і рухатися вперед? Він відповів, що кожен раз, коли у нього в черговий раз не виходило досягти результату, він не казав собі: «У мене не вийшло», але він казав, що знайшов новий спосіб, як не потрібно винаходити лампочку.

2- Генрі Форд 6 разів втрачав все своє майно, і щоразу починав все спочатку;

3 - Ідея Уолта Діснея про створення персонажа на ім'я «Міккі Маус» була відкинута більше 5 разів, поки він не знайшов компанію, яка підтримала його ідею, і тоді Міккі Маус був втілений на екрані;

4 - Англійський романіст Джон Крізі отримав 753 відмови, після яких він опублікував 564 книги і став неймовірно відомим письменником!

5. Але ви були такими ж наполегливими, принаймні, багато років тому. Уявіть, як ви вчилися ходити. Скільки разів ви падали? Але все-таки навчилися пересуватися на ногах, а не на чотирьох, бо знали, що це реально, і не зупиняли свої спроби.

6. Подивіться на себе сьогодні. Скільки зусиль ви докладаєте, щоб досягти того, про що мрієте?І не завжди все виходить у нас з першого разу.

«...Людина створена не для поразки... Людину можна знищити, а здолати не можна» Хемінгуей «Старий і море».

Коментар учителя. Домогтися успіху - це означає намагатися, намагатися, намагатися, поки результат не буде досягнутий. Це саме те, що називається процесом навчання: ми досягаємо результату за рахунок негативного досвіду, який показує, як ми щось робили неправильно, щоб уникнути одних і тих же помилок в наступний раз. Уявіть, яка величезна кількість речей ніколи не з'явилося б у світі, якби люди рано здавалися і кидали розпочате.

У житті не буває безвихідних ситуацій, справжні здобутки особистості вимірюються не зовнішнім успіхом, а внутрішніми перемогами над собою. Людина здатна гідно протистояти «лихій долі», якщо залишається людиною. Духовні можливості людини безмежні.

На дошці – записи у Памятку «Секрети успіху» 2. Подолання. 3. Концентрація. 4. Професіоналізм. 5. Робота. 6. Наполегливість.
Цікаві факти з біографії Едісона

1. Вчителька вважала Едісона нерозумним учнем, прозвала його «пропащим». Мати забрала сина зі школи і навчала його вдома.

2. В 10 років Эдісон створив свою першу лабораторію. Щоб його препарати ніхто не чіпав, на пляшечках написав «Яд».

3. Эдісон був глухуватим (з 12 років почав втрачати слух – це було спадкове від батька) і це йому подобалось, бо так міг сконцентруватись на роботі.

4. Перший винахід – електрична машинка для голосування для Конгрессу 1869 р. – був провальним. Первое запатентованное изобретение Эдисона было провальным

5. Эдісон зробив пропозицію своїй коханій азбукою Морзе, так вони спілкувалися при сторонніх..

6. Під час роботи над флюороскопом (1895 – 1900) помер від раку працівник Едісона. Тоді вчений зупинив роботу над винаходом.Изобретение Эдисона убило человека

7. Едісон винайшов електричне крісло для страти. Випробував електроекзекуцію на слонисі, яка вбила трьох людей.



3. Робота в групах. Прочитайте ситуації, проаналізуйте, запропонуйте власне бачення розв’язання проблеми.
1 група. Притча «Він і вона».

Він був юним і безтурботним. Вона – молода і прекрасна. У ньому кипіла кров. Вона мріяла про принца. Він побачив її. Вона побачила його…

І прийшло кохання.

Цілий рік вони були щасливі. Разом їли, разом спали, разом щоранку плавали в морі. Вони молили Бога продовжити це щастя до кінця життя.

Але одного разу він образив її. Вона у відповідь образила його. Він грюкнув дверима. Вона вслід йому розбила об ці двері тарілку…

Завдання. Чи є у цій історії справжнє кохання? Чи, може, це було щось інше? Що, на Вашу думку, стало на заваді цих двох людей бути щасливими? Чи є у них шанс бути щасливими разом? Що для цього треба?

2 група – лист Кирила (м. Київ)

Я розповідаю все це тому, що поділитись мені немає з ким. Я згубив надію поспілкуватись з нормальною людиною. В компанію, де збираються покидьки, я ходити не збираюсь, а всі компанії чомусь такі. Я вважаю, що ключ до життя - це чесність, порядність. А , виявляється, навпаки. Мені 18 років і я дуже хотів би мати близьку людину, зустрічатись з дівчиною. Але зараз такий час, що дівчата віддають перевагу зухвалим, не розумним хлопцям. Тому і самі вибирають далеко не кращий шлях в житті. Багато нинішніх дівчат лаються, кому вони такі потрібні? Я вважаю, що бути доброю, відкритою людиною краще, ніж сидіти в підвалі та пити горілку. Я не можу спокійно відноситись до того, що хтось страждає і намагаюсь допомогти чим можу. Але часто буває так, що моєю допомогою користуються, а потім дають зрозуміти, що я ідіот і можна було б обійтись і без мене. Мені здається, що мене зневажають за мою добру душу. Чому люди такі жорстокі та злі?"



Завдання. Чому Кирилові не вдається домогтися успіху? Чим можна допомогти Кирилові? У чому його проблема?

3 група

Добрий день. Я не можу впоратись із своїми почуттями.

Проблема полягає в тому що я вчуся в іншому місті і дуже рідко приїжджаю додому. Останній раз була 8 місяців тому. А ось і наступило 1 вересня. Я жахливо сумую за мамою, мені не хватає “материнської поради, ласки і так далі”… Цей сум перейшов в якусь депресію і нервові зриви. На навчання «фіолетово» хоча і останній випускний рік! Мама теж не може приїхати. Я вже не маленька і розумію, що потрібно бути самостійною….так і є, але цей сум в душі…

4 група

Доброго дня. В мене проблема: я не вимовляю “Р” через що соромлюся спілкуватися з людьми, вільно розмовляю тільки з найближчою подружкою і рідними….а коли діло доходить до чужих людей мені соромно…. а ще коли до мене звертається хтось з однокласників (хлопці), я дуже розгублююся, починаю говорити не те, що думаю, а взагалі щось неадекватне.



5 група

Привіт! Я Світлана , відмінниця , симпатична дівчина… Багатьом хлопцям я подобаюся. Але не можу зрозуміти, чому мої однокласниці в очі говорять одне, а за спиною обговорюють мене (не з доброї сторони)… Іноді навіть сміються з мене ! Мені це дуже неприємно !!!! Дехто говорить, що вони просто заздрять мені, та невже це так??? Підскажіть, будь ласка, як завоювати авторитет поміж дівчат?



6 група

Привіт! Мені 16 років. Мені дуже подобається один хлопець, йому теж 16 років, але він вчиться в паралельному класі…Я не знаю, що потрібно зробити, щоб він звернув на мене увагу, як на красиву дівчину… Допоможіть мені будь ласка,буду дуже вдячна!



4. Обговорення проблеми в загальному колі.

На дошці – записи у Памятку «Секрети успіху»: Керуй своїм настроєм. Вмій пробачати. Долай невпевненість. Поважай думку іншого.



1. Чому потрібно керувати своїми почуттями та вчинками

«Керуй своїм настроєм, бо він, якщо не кориться, то сам починає керувати тобою» (Горацій)



2. Кращий засіб від образи – пробачення (Сенека).

Коментар учителя. Емоції часто грають з людиною злий жарт. У поганому настрої все бачиться у темному світлі, і тому ми можемо неправильно оцінити дії інших людей, а також власну поведінку. Те ж саме стосується і випадків, коли ми радіємо і тому стаємо вразливими до чужих лестощів, нас легко у чомусь переконати та обдурити. Але це не означає, що треба уникати прояву емоцій. Навпаки, щира, відкрита людина тільки і може знайти шлях до сердець інших людей, широко бачить світ, вміє творчо мислити. Вміння керувати собою є проявом людської свободи, тому що людина не стає знаряддям як чужої волі, так і власних почуттів. Людина сама керує собою, сама визначає напрямки своїх дій і тому сама відповідає за свої вчинки. Таку людину і слід вважати дорослою, морально зрілою особистістю.

Є інший бік цього питання. Людина живе серед людей, тому повинна слідкувати за своїми словами та діями, щоб випадково когось не образити або ж – не спричинити якихось інших незручностей.



2. Кращий засіб від образи – пробачення (Сенека).

Образити людину легко. Сумний досвід переживання нанесеної образи є у всіх людей без виключення, і кожному відомо, як сильно може ранити душу одне-єдине недобре слово. Образи переслідують людину з раннього дитинства. У пісочниці зовсім ще маленький карапуз доводить до сліз інше маля, віднімаючи у нього іграшку або ламаючи побудований ним пісочний будиночок. Потім в школі з'являються образливі прозвиська для однокласників, які страждають надлишковою вагою, слабким зором або іншими фізичними вадами. Дорослі ж взагалі можуть ображати витончено і безжалісно. І якщо тонко організована, ранима людина не може дати відсіч образі, зраді або підлості, то останнім аргументом на користь власної правоти для неї стає почуття образи.



Як ви вважаєте, почуття образи для особистості є відчуттям творчим або руйнівним? Чи правильно людина вчиняє, якщо ображається на іншого? (Відповіді дітей)

Дуже часто люди ображаються на, здавалося б, абсолютно нешкідливі речі. Досить буває не те що слова — одного лише погляду, жесту або інтонації, щоб людина побачила в них щось образливе для себе. Дивна справа: адже ніхто ж і не думав нікого ображати, а образа знову — тут як тут, скребе серце пазуристою лапою і не дає жити спокійно.

Парадокс тут полягає в тому, що будь-яка непробачена образа завжди є «вигадкою» самої ображеної людини і зовсім не залежить від чиїхось сторонніх зусиль або від їхньої відсутності. На це прямо вказує навіть граматична будова слова образився. Адже в даному випадку «ся» — це ні що інше, як слов'янська огласовка займенника «себе», що вийшла нині з вживання. Таким чином, образився означає образив себе, тобто дав волю думкам, що розпалюють в душі солодку суміш свідомості власного приниження і відчуття моральної переваги над кривдником. І хоча люди не люблять зізнаватися в таких речах навіть самим собі, але кожному ще з дитинства відомо, як приємно буває відчувати себе ображеним. Є в цьому якась хвора насолода, звикаючи до якої, починаєш шукати образу навіть там, де її зовсім не було.

Вуглинку образи можна ретельно роздувати в своєму серці роздумами про несправедливість того, що сталося, безкінечними уявними діалогами з кривдником, свідомістю власної правоти і іншими способами, яких у ображеної людини завжди знайдеться велика кількість. А в результаті всіх цих «духовних вправ» образа з маленької вуглинки поступово перетворюється на бурхливе полум'я, яке може палахкотіти в душі довгі місяці, а то і роки. І якщо через чуже образливе слова або вчинок людина розпалила таку пожежу у власній душі, то сповна закономірно буде сказати про неї, що вона — образилася. Тобто — образила саму себе.

Прокоментуйте вислів.

«Якщо ти помітив, що вже давно ніхто не намагається на тебе наїхати на те можуть бути всього дві причини: або ти надзвичайно крутий, або в цьому житті ти просто мало собі дозволяєш» (І. Синицький)

Що означає «в цьому житті ти просто мало собі дозволяєш»? – Людина невпевнена у собі.



О. Суворов навчав своїх воїнів: «Невпевнений – майже переможений».

Чому невпевненість – це вада, з якою необхідно боротись?

В яких ситуаціях ви почувались невпевнено, як ви з цим боролись?

Невпевненість заважає досягати мети, вона породжує страхи і комплески.



5. Обмін думками. Притча бажань.

В Індіі у раю – дерево виконання бажань. Як тільки сядеш під таким деревом, будь-яке бажання негайно буде виконано.

Один чоловік мандрував і випадково потрапив у рай.

Цей чоловік був утомленний, і ліг спати під таким деревом. Коли він прокинувся, відчув голод та подумав про їжу. І миттєво нізвідки з’явились смачні страви. Він був такий голодний, що не роздумуючи звідки це все, почав відразу їсти, а їжа була така смачна…

Потім, коли голод минув, в нього виникло бажання чогось випити. В раю немає заборон – з’явилось чудове вино. Лежачи у затінку дерева, спокійнесенько попиваючи вино, відчуваючи прохолодний подих райського вітерця, він почав дивуватися:

- Що це трапилось? Що відбувається? Може я сплю? Або тут є привиди, котрі шуткують зі мною?

І привиди з’явились, вони були жахливі – саме такі,якими він і уявляв.

Чоловік затремтів і подумав:

- Зараз вони мене точно уб’ють.

І вони його убили…



Завдання. Висловіть своє розуміння ідеї притчі. Як впливають на нашу самореалізацію наші бажання і наші страхи?

Коментар учителя. Інколи нам здається, ніби ми не здібні на багато у порівнянні з ким-небудь. Якщо вважаємо себе недостойними, то, проживаючи з і цією думкою, станемо недостойними. Це називають внутрішніми, чи неусвідомлюваними, страхами й упередженнями. Вони є неусвідомленими, сидять десь глибоко, і ми навіть не помічаємо їх існування. Вони складають нашу суть, є невід'ємною частиною нашого власного іміджу. Неусвідомлені страхи – це дракон, який має різні імена: низька самооцінка, недостатня впевненість у власних силах і навіть відкрита ненависть до себе.

Наші сили і можливості необмежені. Визнати неусвідомлювані страхи і свідомо спробувати подолати їх — єдиний спосіб впоратися з цією перешкодою.

Якщо будемо вважати себе здібними і гідними у всіх відношеннях, наше життя і буде відповідати цьому стандарту, і ми зможемо стати достойними людьми, успішними у всіх своїх починаннях.

Будда сказав: "В пошуках людини, яку ви могли б любити і поважати більше, ніж самого себе, ви можете обійти весь Всесвіт. Ви не знайдете таку людину. Ви самі, більше ніж хто б то не був у Всесвіті, заслуговуєте на любов і повагу до себе".

Таке ставлення до себе досить плідне.



ІV. Рефлексія. Підсумки.

1. Коментар психолога.

2. «Мікрофон». Що цікавого і важливого ви «винесли» із уроку? У чому ж Секрети успіху


Скачук Ірина Георгіївна

Година спілкування

«Хочеш бути

щасливим - будь ним!»

http://adiabetic.ru/wp-content/uploads/2014/08/grupa-riska-deti-1024x768.jpg

Щастя - не слава, не гроші –все це минає.

Щастя - це друзі хороші, шана людськая.

Мета: допомогти учням зрозуміти складну філософську категорію «щастя».

Завдання: дати можливість вихованцям упевнитися, що досягнення щастя залежить від їхніх особистих зусиль; виховати людяність, працьовитість, навчити бути щасливими.

Обладнання: комп’ютер, доступ до мережі Інтернет, цукерки «Ромашка», пісні, мультимедійна презентація, вислови та прислів’я про щастя, музичний супровід (інструментальні композиції), книга Джона Павела "Твоє щастя залежить від тебе".

Форма проведення: диспут.

Хід роботи

Учитель: Нашу виховну справу я хотіла б почати віршем « Щастя»

                                                      ЩАСТЯ

                                Щастя – це вічна дорога земна,

                                Щастя – це літо, зима і весна,

                                Щастя – це сонце, злива і сніг,

                                Щастя – це пісню ділити на всіх,

                                Щастя – це віра в добро і любов,

                                Щастя – це музика вільних дібров,

                                Щастя – це друзі і рідний твій дім.

                               Щастя – це світ, подарований всім.                                    

    Сьогодні ми проведемо диспут на тему: « Щастя. Як ми його розуміємо? Як стати щасливим?»   Чому я обрала саме таку тему? Насамперед тому, що, мабуть, немає такої людини серед нас, яка б не хотіла бути щасливою. Але чи всі знають, як цього досягти. Тож спробуємо з’ясувати, що таке щастя, висловимо свої думки, а також дізнаємося, що потрібно для того, щоб бути щасливим.

    Як часто нам хочеться, щоб життя нагадувало відеокліп, кінофільм, улюблену книгу, де на долю героїв випадає удача, кохання, багатство.




Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал