Дурова Олена Миколаївна Бібліотечна година Як книгаСторінка1/3
Дата конвертації21.03.2017
Розмір0.5 Mb.
ТипКнига
  1   2   3
d:\рисунки\для оформления\глобус синий.jpg

Збірка

«Бібліотечні години в школі»
Виховна робота в школі

Автор: Вихователь КНЗ «Бердичівська загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів»

Кваліфікаційна категорія – І

Педагогічний стаж – 20 років

Дурова Олена Миколаївна

booksБібліотечна година

Як книга прийшла до нас
Цільова група – вихованці 12-15 років

Мета: дати відомості про книгу – історичну пам’ятку людства та історію її виникнення; популяризувати читання літератури, збагачувати знання учнів засобами залучення до книги; формувати щоденну потребу у читанні книги; сприяти духовному збагаченню особистості, підвищенню культурного рівня.

  

   Вихователь: 

Серед усіх джерел інформації книга завжди буде займати чільне місце. Що таке книга? Чи задумувався хто над цими словами?

Упродовж усього життя ми неодноразово звертаємось до книги. Але такою, як зараз, книга була не завжди. У минулому в неї було багато прообразів. У стародавні часи на землі не було книжок, бо люди не вміли їх робити. А потреба записувати, передавати іншим свої знання, відомості виникла давно. Отож, сторінками найдавніших книжок ставали камені, стіни печер. Записи замінювали малюнки. Наприклад, якщо потрібно було розповісти про полювання – малювали диких звірів, людські фігурки зі списом, спрямованим на дичину. Згодом люди додумались писати на глиняних табличках, які потім сушили і випалювали на вогні.

Пізніше на кам’яних плитах почали з’являтися надписи - ієрогліфи- найстаріші зображувально-образні знаки єгипетського письма. З часом виникло найбільш просте письмо - буквене, а приблизно з ХІІ ст.до н.е. з’явився перший алфавіт, який належав фінікійцям. На його основі був сформований візантійський ( грецький ) алфавіт.

Винайдення слов’янської азбуки пов’язано з буквеною системою, яку ми називаємо кирилицею. Подорожуючи країнами, букви з каміння переходили на папірус, з папірусу – на воскову дощечку, з воскової дощечки – на пергамент або бересту, з пергаменту – на папір. Книги з тонкої козячої чи телячої шкіри були зручні, легкі. Першу таку книжку зробили в Малій Азії, у стародавньому місті Пергамі. Тому папір із шкіри й називали пергаментом. Але ці книги були дуже дорогими. Зразки рукописних книг, зроблених на пергаменті, ви можете побачити в Музеї книги, що знаходиться на території Києво-Печерської Лаври. Саме на пергаменті писав літопис Нестор – літописець.

Книги на сухих стеблах папірусу – болотяної рослини з берегів річки Нілу, придумали стародавні єгиптяни ( ІІІ тис. до н.е. ). Відтоді з’явилася книжки, а краще сказати – сувої з папірусу. Писати на папірусних сувоях було зручно, але через кілька років такі книги ламалися і розпадалися.

І лише у ХІІІ столітті в Європі навчилися виготовляти папір, схожий на той, яким ми користуємося сьогодні. В античному світі й у середні віки книги розмножували шляхом переписування. Першим способом множинного репродукування книги була ксилографія ( гравюра на дереві ). Першою друкованою книгою вважають тексти, відтворені ксилографічним шляхом у Кореї в період з 704 до 751 року.

Друкарство виникло на Далекому Сході в ХІ столітті. У Європі друкарство почало поширюватися в середині ХУ століття, коли Іоанн Гутенберг усередині ХУ століття в м. Майнус у Німеччині надрукував так звану 42 - рядкову Біблію – перше багатооб’ємне друковане видання в Європі, визнане шедевром раннього друку.

Датою народження друкарського верстату був 1440 рік.

У нашій країні книжка ще за часів Київської Русі була у великій пошані. Київський князь Володимир Святославович відкривав школи, спеціальні майстерні, де переписували книги. А за часів князівства Ярослава Мудрого у Києві, при Софійському соборі було засновано першу на Київській Русі бібліотеку.

З «Повісті минулих літ» ми дізнаємось: «… любив Ярослав книги, читав їх часто, і вдень, і вночі. І зібрав літописців багато, і перекладали вони з грецького на слов’янське письмо. Написали вони книг велику силу, ними повчаються віруючі люди, тішаться плодами глибокої мудрості. Начебто один хтось зорав землю, а другий посіяв, а інші жнуть і споживають багату поживу. Велику користь мають люди від навчання книжного…».

Як ви гадаєте, яка українська книга є найдавнішою? Що сьогодні, як і впродовж останніх п’ятдесяти років, викликає найбільше суперечок серед істориків та культурологів? Який український текст за рівнем філософського осмислення людського буття можна сміливо зіставити з Біблією? На всі ці запитання відповідь може бути одна : «Вересова книга». «Вересова книга» - це єдина українська літописна пам’ятка, написана на дерев’яних дощечках. Розміри дощечки нагадують глиняні таблички – 22 сантиметри завширшки, 38 сантиметрів завдовжки і до одного сантиметра завтовшки. Текст на дереві писався гострим предметом на зразок сучасного шила, а потім покривався спеціальним розчином. Текст на дошках-сторінках писано з обох боків, а поля на деяких з них було проілюстровано малюнками: зображення різноманітних тварин – бика, вівці, собаки, а також сонця. Тут, очевидно, йдеться про символічне виділення місяців року.

Створення книги датують 70-ми роками ІХ століття.

Роблячи екскурс в історію книги і друкарства в Україні, давайте всі разом, діти, замислимось, який шлях зроблено книгою, скільки праці вкладено в неї. Особлива роль у становленні друкарської справи належить Івану Федорову.

Іван Федоров багато знав і вмів, був найосвіченішою людиною свого часу, володів кількома мовами, розумівся на військовій техніці, створив дослідний зразок розбірної багатоствольної гармати, винайшов новий тип мушкета.

З незабутніх часів з’явилися бібліотеки. Слово «бібліотека»- грецького походження, а перекладається так: « бібліо» - книга, « тека» - зберігання, тобто місце для зберігання книг.

Бібліотеки мають свої давні історії. Наприклад, бібліотека у Давньому Єгипті - «Притулок мудрості». Але користуватися ними могли тільки багаті, заможні люди, для простих людей бібліотеки були зачинені. А за Ярослава Мудрого у Києві при Софійському соборі була заснована перша у Київській Русі бібліотека. На жаль, ми не знаємо, які саме книги були в бібліотеці Ярослава, не знаємо й того, яка доля спіткала це старовинне книгосховище. Після захоплення Києва Ханом Батиєм у 1240 році доля їх не відома.

Зараз в Україні діє понад 60500 різних бібліотек. Найбільша з них – це Державна Історична бібліотека України. Сучасна бібліотека збирає не тільки твори друку, а також аудіо- і відеокасети, компакт-диски, комп’ютерні програми бази даних.Правила поведінки з книгою:

 

1. Книжку потрібно читати за столом.2. Брати книгу слід чистити руками.

3. Перегортувати сторінки за верхній угол сторінки.

4. Неможна класти в книгу олівці, ручки та інші речі, які можуть зіпсувати книгу.

5. Для того, щоб швидко знайти потрібну сторінку, користуйся закладинкою.

6. Не читай книгу, коли їси.

7. Не роби в кінці записів, не підкреслюй слова, не малюй на сторінках.

8. Не перегинай книгу під час читання, від цього випадають сторінки.
 

Запитання:

 

1. Що швидко в книзі допоможе знайти оповідання? (Зміст)2. Де починається життя книги? (В лісі)

3. В школі ти учень, учениця, а хто ти в бібліотеці? (Читач)

4. З чого починається книга? (З обложки)

5. Чого боїться книга? (Дощу, вогню, брудних рук)

6. На чому в бібліотеці зберігаються книги? (На стелажах)

 

 Народні прислів"я та приказки про книгу

 


Книги - ключ до знань.

Золото добувають із землі, а знання - з книжок.

З ручаїв - ріки, з книжок - знання.

Хліб наснажує тіло, книга - розум.

Книга - міст у світ знань.

Розум без книги, що птах без крил.

З книгою подружишся, розуму наберешся.

Книги читати - усе знати.

Книга для розуму, що теплий дощик для посівів.

Одна книга тисячі людей навчає.

Книга для дітей, що волога для полів.

Книга не пряник, а дітей до себе манить.

Книгу читають не очима, а розумом.

Книга корисна, коли її читають.

Без хліба легше прожити, аніж без книги.

Книга - світ, книга - серцю привіт.

Дім без книги - день без сонця.

Хороша книга яскравіша за зірку.

Книгу читай, розуму набирай.

Знання - сонце, книга - вікно.

У домі без книги, як без вікон, темно.

З книгою жити - з добром дружити.

Кому книга - розвага, а кому - навчання.

Нема розумного сусіда - з книгою поговори.

Книга - твій друг, без неї як без рук.

У Землі супутник - Місяць, у людини - книга.

Книга добру навчить, від дурного відверне.

Хороша книга - свято.

Весела книжка - твоя радість.

День без книги - що обід без хліба.

Книга - дзеркало життя.

Книга подібна воді - дорогу проб'є усюди.

https://4.bp.blogspot.com/-ery0fh3itse/vxih7j12oui/aaaaaaab7tc/dhmxvzlnsp8qcahusl8sljqnytuspfwigclcb/s1600/453178441.jpg

Бібліотечна година

«Книги, що змінюють життя»


Цільова група – вихованці 12-16 років

Мета: поглиблення загальної обізнаності вихованців, виховання шанобливого та вдумливого ставлення до літератури, формування соціокультурної компетентності.
Обладнання: книги, демонстрація різноманітних сайтів з рейтингами книг.


Інформаційна сторінка

Вихователь:

Ви багато разів чули слово, яке стало дуже популярним останнім часом – рейтинг. Хто з вас підкаже нам, що воно означає?


Ре́йтинг — це числовий або порядковий показник успішності або популярності, який відображає важливість або вплив певного об'єкта або явища.
Засоби масової інформації постійно проводять різноманітні рейтинги. Визначають популярність будь-чого і будь-кого від моделі автомобіля до політиків. Існують рейтинги і в галузі мистецтва. Британська газета The Times склала рейтинг 200 найкращих художників, які жили в період з початку XX століття до наших днів.

Очолив рейтинг іспанський художник Пабло Пікассо.

Рейтинг було складено за результатами опитування читачів газети, в якому брали участь понад 1,4 мільйона осіб.

Сьогодні ми поговоримо про рейтинги художніх творів. Інакше кажучи ми ознайомимось з книгами, які, на думку читачів, міняють життя людини, сприяють її духовному зростанню, дають відповіді на важкі питання про сенс буття.

Отож:
Біблія

Серед пам’яток світової культури особливе місце посідає Біблія, одна з найстаріших книг. Вона дає відповіді на питання, які завжди хвилювали людей, допомагає їм розв’язувати складні проблеми. Біблія не виникла відразу. Дослідники нараховують понад сорок творців Біблії, серед них – люди різного соціального становища, і саме створення цих книг відбувалося невипадково.


Маленький принц

Антуан де Сент-Екзюпері
Глибока філософська і разом з тим, виключно легка в читанні, казка-притча розповідає про великі події в житті істоти з іншого виміру – хлопчика на ім’я Маленький Принц. Кожна з цих історій не тільки цікава сама по собі, а й зачіпає цілі пласти людського мислення, людської суті та моралі.
Майстер і Маргарита

Михайло Булгаков
Відомий роман легендарного російського письменника, що поєднує в собі такі жанри, як сатира, фарс, фантастика, містика та мелодрама. В романі чергуються дві сюжетні лінії, що розвиваються паралельно. Дія першої відбувається в Москві тридцятих років XX століття, друга є викладом подій Євангелія, а саме – тих його частин, що стосуються суду над Ісусом Христом і його страти. Крім цього, «московське» оповідання має декілька сюжетних ліній, що химерно переплітаються.
Сто років самотності

Габріель Гарсія-Маркес
Ця книга вважається шедевром Ґабріеля Ґарсія Маркеса, метафоричним описом історії Колумбії. Роман написаний в стилі “магічного реалізму”, тобто герої твору спокійно собі можуть говорити з мертвими пращурами, або піднятися одного дня з простирадлами і полетіти назавжди не зрозуміло куди. “Магічний реалізм” проявляється у дивовижному сплетінні побутового і міфологічного, казкового і рутинного, плотського і духовного.
Портрет Доріана Грея

Оскар Уайльд
У романі автор зачіпає важливі проблеми, пов’язані з культурними, соціальними та міжособистісними аспектами людських взаємовідносин. Зокрема, Оскар Уайльд через створені ним художні образи розкриває взаємозв’язок між мистецтвом і внутрішнім світом людини. Письменник намагається створити атмосферу прекрасного, відчуття краси через саму манеру висловлюватися. Він постійно вражає читача, вивертаючи сталі уявлення й поняття.
Над прірвою в житі

Джером Девід Селінджер
Повість також відома під назвою «Ловець у житі» після перевидання перекладу в 2010 році. Цей твір, над яким автор, як стверджують критики, працював під час війни, є центральним у прозі Селінджера. У повісті від імені 17-річного підлітка Голдена Колфілда у вельми відвертій формі розповідається про загострене сприйняття американської дійсності й неприйняття загальних і моралі сучасного суспільства.
Старий і море

Ернест Хемінгуей
В основі повісті розповідь про кубинського рибалку Сантьяго, його боротьбу з гігантською рибиною, що стала найбільшою здобиччю у його житті. У зовні реалістичний сюжет повісті вміщений багатий символічний підтекст, що надає зображуваному смислової двозначності. У підтексті порушуються засадничі філософські питання людського буття, виникають яскраві символи й самобутні асоціації.
Три товариші

Еріх Марія Ремарк

Роман допомагає усвідомити, що в світі є щось важливіше за гроші та кар’єру – дружба, яка може творити чудеса, змінюючи людей. Спогади про війну мучать Роберта Локампа, одного з головних героїв повісті, який втратив свою кохану. Але братерство, що утворилося під час війни, згуртувало трьох товаришів, готових на все заради дружби. Незважаючи на безліч смертей, червоною лінією в книзі проходить тема жаги до життя.


Алхімік

Пауло Коельо

Надзвичайно філософський роман. Це урок надії, співчуття, доброти та пошуку свого призвання. «Алхімік» розповідає про пошуки і зна¬ходження життєвої істини. «Алхімік» – назва символічна. Алхімія, як стверд¬жує письменник у повісті, не обмежується пошуком Філософського Каменя чи створенням Еліксиру Безсмертя.


Тигролови

Іван Багряний

Авантюрно-пригодницький роман, що не втрачає своєї актуальності й сьогодні. Динамічність сюжету, романтичність стилю, символіка, гуманістична ідея перемоги добра над злом – усе це вдало поєднується в романі. Сильний тип української людини — головний герой Івана Багряного.451 за Фаренгейтом

Рей Бредбері

Це роман про важке прозрівання особи в тоталітарному суспільстві (антиактуальній Америці), де панує майже повний контроль суспільства. Книжка, безперечно, є найпромовистішим символом інакодумства та свободи вислову. Це буквально перепустка в карнавальний світ без правил та приписів, царину пристрастей духу і тіла також.


Собаче серце

Михайло Булгаков

З блискучою майстерністю автор розкриває тему дисгармонії через втручання людини в закони розвитку природи. Ця ідея реалізується письменником в алегоричній формі. Простий та добродушний пес перетворюється в агресивну людиноподібну істоту, яка невдячна своєму творцю.


Солодка Даруся

Марія Матіос

Саме сімейна сага, чим насправді є «Солодка Даруся», відтворює правдивий дух минулої епохи. Це вражаюча, приголомшлива розповідь про безпощадні жорна історії, невитравлюване людське зло і незнищенне добро водночас, про природну толерантність людей різної крові і націй у часи історичних катаклізмів та про незбагненні пристрасті маленького людського серця.


Гордість та упередження

Джейн Остін

Книга не є типовим любовним романом. Його відрізняє від багатьох творів подібного жанру відсутність палких обіймів, пристрасних поцілунків і ридань, довгих і нудних діалогів. Також, до переваг можна віднести простоту оповіді, нескладний виклад, тонку іронію та цікаві характери персонажів.


Тіні забутих предків

Михайло Коцюбинський

У творі зображене ідеальне кохання, яке, проходячи через життєві випробування, не втрачає своєї сили, не нищиться, не зникає, а навпаки, загартовується, стає міцнішим, щоб поєднатися в смерті, У коханні поєднуються життя і смерть, реальність і міфічний світ. 1. Мартін Іден

Джек Лондон

Провідна тема роману – доля художника з народу в капіталістичному суспільстві. «Мартін Іден», як дзеркало, відобразив складні умови, в яких опинялась талановита людина в США 100 років тому. «Мартін Іден» роман соціальний, в якому уважно аналізується суспільство. В той же час – це розповідь про любов, про розвиток цього почуття та про любов, як рушійну силу.Самотність у мережі

Януш Вишневський
Герої роману спілкуються за допомогою інтернет-чатів, обмінюються еротичними фантазіями, які виявляються реальнішими будь-якої вигадки. Зустрінуться вони в Парижі, пройшовши не через одне випробування, але головним випробуванням для любові виявиться сама зустріч. В книзі окрім основної лінії інтернет стосунків головних героїв, можна прочитати багато дуже захоплюючих і вражаючих історій з їх минулого життя.
Любов до життя

Джек Лондон
У творі розповідається про людину, котра стояла на краю смерті, але зуміла врятуватися завдяки завзятості, мужності та любові до життя. Герой оповідання має пройти через серйозні муки на шляху до свого спасіння.
Підсумки:
Звичайно, ніякий рейтинг нездатний осягнути все розмаїття, цінність творів художньої літератури. Саме тому, на наших бібліотечних годинах ми будемо продовжувати знайомитись з книгами, що належать до літературної скарбниці світового мистецтва.

Рефлексія:

 • Чи зацікавили вас книги? Що б ви хотіли прочитати?

 • Чи є серед книг, з якими ми ознайомились, ті, які ви прочитали? Як вплинули вони на вас?


https://www.colourbox.com/preview/8763869-children-reading-books-in-the-library.jpg

Бібліотечна година

«Книги – джерело мудрості.

Як полюбити читання?»

Цільова група – вихованці 12-15 років

Мета: формування пізнавальної мотивації, соціокультурної компетенції, розвиток інтелектуального потенціалу, збагачення словникового запасу.

Вихователь:

Чи любити ви читати? Які книги ви прочитали за останній місяць? Що сподобалось, що ні? (обговорення).

В даний час все менше людей читає заради задоволення. Інтернет і телебачення стали головними формами розваги, а читання сприймається як пережиток минулого. І все ж, книги можуть допомогти вам по-новому поглянути на світ. Існує кілька способів зробити читання більш захоплюючими незалежно від того, чи читаєте ви постійно чи тільки за необхідності.

Навіщо потрібно читати книги? Насамперед, книги читають, звичайно ж, для отримання знань, знаходження ідей, але можна сказати також і те, що книги формують світогляд, цінності, переконання, особисту філософію і все це, безсумнівно, впливає на рівень життя в цілому. Що дає читання книг? У книгах міститься величезний досвід і знання інших людей.

Книги формують світогляд, розвивають мислення, уяву, надихають і мотивують на самовдосконалення і досягнення успіхів у житті. Книги відкривають нові грані сприйняття світу, про які раніше ми могли не знати.

Читання книг дозволяє знайти відповіді на багато питань, відкрити свій розум новим можливостям, про які раніше ви, можливо, і не підозрювали. Допомагають знайти рішення будь-якої проблеми, задуматися над сенсом власного життя.

З усією очевидністю можна стверджувати, що читання книг, безсумнівно, зробить вас більш цікавими та творчими людьми. Тож давайте вже зараз відкриємо для себе дивовижний світ книг, що потрібно зробити, аби читання ввійшло у ваше життя і дало свої колосальні позитивні результати?КРОКИ

 • Визначте, який вид книг хочете полюбити. Вірите тому чи ні, всім людям подобаються різні типи літератури. Хтось шукає статистичні дані, хтось вчиться новим речам, а хтось просто отримує насолоду від розповідей або віршів. Перш за все, визначте, навіщо вам хочеться читати.

 • Усвідомте, що існує незліченна кількість підвидів літератури. Наприклад, якщо ви хочете читати розповіді, їх можна розділити на безліч жанрів: фантастика, фентезі, романтичні новели, детективи і т.д. Не варто думати, що ви не любите читати, якщо вам всього лише не подобається певний вид книг.

 • Знайте, що вам доведеться читати різні книги навіть після того, як ви визначите свій улюблений вид літератури. В межах одного жанру як і раніше існує різноманітність.

 • Змиріться з тим, що не все вийде відразу. Але в кінцевому підсумку вам обов`язково вдасться розвинути інтерес до літератури!

 • Відвідайте шкільну бібліотеку. Там ви можете взяти книгу будь-якого жанру, порадьтесь з бібліотекарем, розкажіть про свої уподобання, спеціаліст порадить вам найпопулярнішу книгу з обраного жанру.

 • Обладнайте місце для читання. Знайдіть тихе, добре освітлене і комфортне місце. Ви навіть можете зробити спеціальний «куточок для читання» у кімнаті.

 • Спробуйте слухати музику. Деяким людям це допомагає зробити читання більш приємним заняттям. Спокійна (і за темпом, і по гучності) музика в більшості випадків підходить краще, але в цілому ви вільні вибирати, ґрунтуючись на своїх перевагах.

ПОРАДИ

 • Навіть якщо у вас є улюблений напрямок літератури, читайте іноді і щось інше. Ніколи не знаєш, де знайдеш другий улюблений напрямок.

 • Багато людей думають, що не люблять читати, тільки тому, що їм здалися нудними книги зі шкільної програми. Не забувайте, що це - дуже маленька частина світової літературної спадщини.

 • Не обмежуйте себе тільки книгами. Не забувайте, що існує безліч журналів, газет, веб-сайтів і т.д., які можуть вам сподобатися.

 • Читайте книги, які вам радять люди зі схожим смаком в літературі.

 • Деякі люди вважають за краще спочатку вивчати біографію письменника. Якщо ви любите книги певного автора, пошукайте інформацію про його життя. Це зробить його твори ще цікавішими і дасть можливість проводити паралелі з реальним життям.

 • Читайте книги одночасно з друзями, щоб потім їх обговорити.

 • Спробуйте читати п`єси. Напевно, ви відразу ж згадали Шекспіра, але насправді можна читати будь п`єси. Вони сприймаються інакше, ніж книги, і подобаються багатьом людям. До речі, для тих, хто любить історію Дж.Роулінг про Гаррі Потера, скажу вам, що в мережі з’явилась в електронному вигляді переведена з англійської п’єса авторки «Гаррі Потер і прокляте дитя». В ній продовження цієї дивовижної фентезійної історії. Головними героями стали діти наших улюблених персонажів – Гаррі Потера, Рона Уізлі.

 • Якщо ви читаєте не лише для задоволення (наприклад, проводите дослідження або хочете навчитися чогось), пам`ятайте, що не всім джерелам інформації можна довіряти, особливо Вікіпедії. Навіть деякі шкільні підручники вважаються необ`єктивними.


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал