Довідка про спільні дії органів державної влади, органів місцевого самоврядування таСкачати 121.83 Kb.
Дата конвертації02.04.2017
Розмір121.83 Kb.
ТипДовідка
Колегії райдержадміністрації
ДОВІДКА

про спільні дії органів державної влади, органів місцевого самоврядування та

закладів культури в збереженні матеріально-технічної бази установ культури та

розвитку самодіяльної народної творчості


Багато проблем, що сьогодні існують в галузі культури, можна вирішити лише спільними зусиллями всіх гілок влади, зусиллями працівників культури і просто небайдужих людей.

У районі збережено мережу установ культури, їх кадровий потенціал. Базову мережу закладів культури району затверджено рішенням Межівської районної ради від 10 жовтня 2014 року № 513-31/VІ.

Згідно календарного плану відділу культури райдержадміністрації, затвердженого головою районної державної адміністрації, та районної комплексної програми розвитку культури у Межівському районі на 2015-2020 роки, заходи з відзначення державних, професійних свят, фестивалів, конкурсів фінансуються з районного бюджету. На 2016 рік затверджено 79,9 тис. грн., профінансовано 24,5 тис. грн., проведено: 8 Березня, День Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, велопробіг «Пам'ять вічно жива!», автопробіг «Пам’ятаємо. Вшановуємо. Славимо», найкращий читач року, День Конституції України, День молоді, День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, звітній концерт випускників зразкового танцювального колективу «Натхнення», районний фестиваль – конкурс «Пісня закликає до миру», День Європи, районний конкурс відеороликів «Полюби Межівщину, як люблю її я!», районний фестиваль «Театральна весна», участь делегації району на ХХІХ Всеукраїнському Фестивалі - Конкурсі Мистецтв «ДЖЕРЕЛО НАДІЙ».

Дві сільські ради (Веселівська та Новогригорівська) затвердили місцеві програми розвитку культури.

У 2016 році виділено кошти в сумі 250,00 тис грн. на облаштування внутрішніх туалетів у приміщенні РКЗ «Межівський районний будинок культури». На дані цілі було профінансовано 22,7 тис. грн. на виготовлення проектно-кошторисної документації. Конкурс на проведення цих робіт було оголошено засобами електронної системи закупівель ProZorro.

Для якісного обслуговування населення району культурно-мистецькими закладими придбано ковролін (на суму 13,0 тис. грн.).

У незадовільному стані одяг сцени РКЗ «Районний будинок культури», СКЗК «Преображенський будинок культури», у СКЗК «Зорянський будинок культури» – взагалі відсутній.

РКЗК «Межівський районний будинок культури» придбано ноутбук для проведення заходів на суму 9,5 тис. грн.

Для РКЗК «Межівська школа естетичного виховання» у 2015 році придбано: за кошти районного бюджету на суму 25,0 тис. грн. – баян «Тула», за спонсорські кошти на суму 1,8 тис. грн. мікрофон. Необхідно придбати звукопідсилюючу апаратуру, екран, відео- проектор на суму 38,4 тис. грн.

Щодо розвитку діяльності закладів культури. За звітний період 2016 року проведено різноманітні культурно-мистецькі заходи (мистецькі акції, урочисті зібрання, концерти, фестивалі, презентації, огляди-конкурси, виставки майстрів народно-прикладного мистецтва, ярмарки, та ін.).

У закладах культури клубного типу проведено 795 заходів, з них:


  • культурно-освітніх та розважальних – 198;

  • концертів художньої самодіяльності – 77;

  • виступів професійних колективів – 9;

  • виставки – 41;

  • інших – 470 .

У закладах культури працювали 34 любительські об’єднання й клуби за інтересами та 54 колективи художньої самодіяльності. Великою популярністю користується засідання любительського об’єднання ветеранів «Золотий вік» районного будинку культури (75 осіб).

У Межівському районному будинку культури відбулися 4 платні заходи: виступ гурту «ХХІІ век», виступ Київського цирку та святковий концерт зразкового танцювального колективу «Натхнення» - «Танцювальна феєрія», виступ Дніпропетровської обласної філармонії ім. М. Глінки (концерт сучасної джазової та естрадної музики).

Сьогодні одним з пріоритетів державної культурної політики є збереження та розвиток традиційної культури, підтримка культурного різноманіття регіонів України. З цією метою розпочато реалізацію Державної програми охорони та збереження нематеріальної культурної спадщини, яка має важливе значення для вивчення та популяризації культури села.

У рамках Програми у минулому році було проведено фольклорно-етнографічну експедицію по Дніпропетровській області, в ході якої досліджувалися звичаї, традиції та обряди сільської культури та побуту, було зроблено записи, які сприятимуть відродженню нематеріальної культури села.

На виконання ст. 4 Закону України «Про народні художні промисли» створюються умови та вживаються заходи для збереження народних художніх промислів. Для умільців народної творчості організовуються виставки, конкурси, галереї народного мистецтва. Була здійснена поїздка до м. Києва майстрем Костирею О.В., Черепахою О.В. та групою дітей на виставку бісера «Софія Київська».

Забезпечено доступність початкової мистецької освіти для різних верств населення району. Станом на 01 вересня 2016 року у районному комунальному закладі культури «Межівська школа естетичного виховання» навчаються 98 учнів. Відповідно до ст. 26 Закону України «Про позашкільну освіту» діти з малозабезпечених сімей (1), діти-сироти (3 чол.), діти з багатодітних сімей (10 чол.), діти учасників АТО (6) здобувають позашкільну освіту безоплатно. Всього таких дітей 20 чоловік. У навчальному 2016 – 2017 році розміри батьківської плати не збільшились та становлять від 40,0 до 100,0 грн.

Районний комунальний заклад культури «Межівська централізована бібліотечна система» – головна бібліотечна установа Межівського району, методичний та інформаційно-консультаційний центр для бібліотечних закладів. Основним завданням бібліотек району є обслуговування різних категорій населення, задоволення їх інформаційних та бібліографічних запитів. Бібліотеки активно впроваджують в свою діяльність нові форми та напрямки роботи. Написання проектів, участь у грантових конкурсах – це не просто можливість бібліотеки отримати додаткове фінансування, але й активізація самих бібліотечних працівників, розвиток їх як людей творчих та ініціативних, і що саме головне – це підвищує їх професійно-кваліфікаційний рівень.

У Межівському районі працює 18 публічних бібліотек: 2 районні (Межівська районна бібліотека та Межівська районна бібліотека для дітей), 1 селищна (Демуринська бібліотека) та 15 сільських бібліотек.

У 18 публічних бібліотеках працює 31 працівник, у т.ч. бібліотечних – 29.

Обсяг фонду складає 183234, в т. ч. по сільських бібліотеках – 128440.

До бібліотек району надійшло 294 прим. видань, вибуло – 6391, у т. ч. по сільських бібліотеках надійшло 227, вибуло – 5758.

Кількість комп’ютерів у бібліотеках району – 20, з них мають доступ до мережі Інтернет – 15.

5 публічних бібліотек, що мають доступ до мережі Інтернет, надають сучасні послуги для користувачів (2 районні бібліотеки, Слов’янська та 2 Новопавлівських бібліотеки).

Загальна площа приміщень бібліотек становить 1632 м². Для зберігання фондів – 941 м². Для обслуговування користувачів – 69,1

Характеристика приміщень: на балансі засновника – 14, орендовані – 4 (дитяча бібліотека, Новопавлівська №2, Українська, Антонівська бібліотеки).

Потребують капітального ремонту – 2 (СКЗК «Іванівська бібліотека», СКЗК «Володимирівська бібліотека», СКЗК «Новогригорівська бібліотека).

Матеріально-технічна база бібліотек району знаходиться у задовільному стані.

З 18 публічних бібліотек не опалюється 9 (Антонівська, Веселівська, Демуринська, Володимирівська, Вознесенська, Українська, Новогригорівська, Преображенська, Райпільська бібліотеки).

Бібліотеки є посередниками між жителями села та місцевою владою, забезпечуючи прозорість прийнятих нею рішень.

Все ж існує ще багато проблемних питань, що підлягають вирішенню. Це складний стан матеріально-технічної бази (відсутність опалення, комп’ютеризація сільських публічних бібліотек, проблеми з поповненням фондів та передплатою періодичних видань). Тільки комплексні дії, більш широке партнерство і підтримка з боку влади, депутатського корпусу та громади, дозволять бібліотекам розвиватися і стати необхідними для громади закладами культури.

Межівщина – край багатонаціональний, і хоча тут переважають українці, наш край став другою батьківщиною для росіян, білорусів, поляків, азербайджанців, молдаван, євреїв, циган та ін. Росіян проживає – 1085 чоловік; білорусів - 92 чол.; азербайджанців - 174 чол.; молдаван - 24 чол.; поляків - 23 чол.; татарів – 12 чол.; вірмен - 20 чол.; греків - 9 чол.; німців – 8 чол.; болгарів - 7 чол.; грузинів - 4 чол.

Національно – культурних товариств, громадських організацій, які представляють інтереси національних меншин в районі не зареєстровано. Але заклади культури району співпрацюють з громадськими організаціями: общество польской культури «ПОЛОНІЯ» та «РОДЗИНА». Найактивніші учасники: Слав'янська сільська рада, Межівська школа естетичного виховання, Межівський районний будинок культури, майстри народно – прикладного мистецтва району.

Необхідно організувати роботу щодо залучення національних меншин до співпраці.

До ключових пріоритетів діяльності відділу культури райдержадміністрації належить охорона культурної спадщини.

У травні 2016 року відкрито після капітального ремонту:


  1. Братська могила радянських воїнів. Державний номер 514. смт. Межова, вул. Лермонтова, на громадському кладовищі.

  2. Група могил (1 братська та 1 індивідуальна). Державний номер 515. смт. Межова, вул. Заводська, у центрі громадського кладовища.

За рахунок коштів місцевого бюджету (27,0 тис.грн) Богданівської сільської ради здійснено капітальний ремонт пам’ятника односельчанам с. Антонівське. Державний номер 530.

У 2016 році селищні, сільські ради Межівського району виділили кошти на поточні ремонти пам’ятників, що знаходяться на їх територіях: за рахунок місцевих бюджетів – 45,2 тис грн; за рахунок спонсорських коштів – 7,6 тис. грн.

У травні 2016 року в районі відбулися: велопробіг та автопробіг за участю керівництва району присвячений 71 - річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Славимо. Вшановуємо».

Спільним доробком керівництва району та творчих працівників району є міжрегіональний мистецький фестиваль хореографії, вокалу, декоративно-прикладної творчості «Степова перлина», який було започатковано у 2011 році на базі Межівського районного будинку культури. За активної підтримки районної державної адміністрації, районної ради, відділу освіти райдержадміністрації та спонсорської допомоги меценатів фестиваль проходить на високому професійному рівні.

Щодо взаємодії з владою закладів культури, хочу сказати, що без перебільшення, вони є серцем культурно-мистецького життя району, сіл, селищ. Відзначення Дня Конституції України, Дня незалежності України. Урочисті засідання, звіти перед громадами, вогники, тематичні концерти та ін. заходи проводяться на території кожної сільської, селищної ради. Колективи та окремі громадяни є постійними учасниками загально районних громадських, освітніх, галузевих, професійних культурно-мистецьких заходів. Цей перелік можна продовжити, але, я думаю, зі сказаного помітна взаємодія державної влади, органів місцевого самоврядування та установ культури району. Вперше проведено у районі фестиваль театральних колективів, на високому рівні відбувся конкурс відеороликів.

Гострою залишається проблема нехватки та старіння кадрів. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1026 керівників закладів культури приймають на посаду за контрактом.

У Межівському районі 48% працюючих не мають фахової, спеціальної освіти, особливо це відслідковується у сільській місцевості.

Пріоритетною сферою розвитку культури залишається і підготовка кадрів для сільських закладів культури.

На виконання Указу Президента України від 19 березня 2005 року № 262 «Про державну підтримку підготовки фахівців для сільської місцевості», Міністерством культури України було встановлено щорічну квоту місць на підготовку фахівців із числа сільської молоді, у межах держзамовлення.

Два випускники РКЗК «Межівська школа естетичного виховання» Захарова Вероніка та Олексенко Олексій вступили до спеціалізованих навчальних закладів. Випускник 2015 року Таранцов Роман виявляє бажання працювати в смт Межова, але не має житла (у районі немає квартир для молодих фахівців закладів культури).

Відповідно до рішень сільських (селищних) рад культурно-дозвіллєві комплекси створені на території кожної сільської (селищної) ради на Межівщині. Управляє комплексом координаційна рада, що складається з представників органів самоврядування, громадських організацій, господарських структур. У райцентрі таку раду очолює перший заступник голови райдержадміністрації, в селі (селищі) – сільський (селищний) голова. Завдяки створенню культурно-дозвіллєвих комплексів оновлюється їх матеріально-технічна база, краще здійснюються ремонтні роботи, поліпшується опалювання приміщень.

Заклади культури успішно здійснюють свою діяльність лише в тих селах, де голови сільських, селищних рад та керівники сільгосппідприємств не стоять осторонь проблем культури.

Таким є сільський голова села Новопавлівка. Вона піклується про заклади культури. При 2-х сільських бібліотеках, збережено книжковий фонд, є свій видавничий центр, свій інформаційний бюлетень. Працівники бібліотек та сільського Будинку культури є активними популяризаторами народних свят, обрядів, звичаїв і традицій. У 2016 році у Новопавлівський СБК придбано пилосос у сумі 1500,00 грн. (Острянин Г.А.). За рахунок місцевого бюджету придбано: проектор (15,0 тис.грн), ковролін (20,0 тис.грн), будівельні матеріали для ремонту кімнат БК (12,0 тис.грн), гардини (2,9 тис.грн). Спільно з селищною радою проведено заходи: присвячені святкуванню 71 - річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, Дню захисту дітей, Дню незалежності України, свято меду.

Оригінальний і своєрідний підхід до вирішення проблем культури на селі знаходять й інші сільські, селищні ради району. Так, Іванівська сільська рада – ініціатор створення бібліотеки - музею в селі. У такий спосіб увічнено земляків, які жили, живуть і прославляють свій рідний край. Іванівська сільська рада за кошти місцевого бюджету придбала та встановила котел для опалення будівлі СБК.

Немало зроблено і у Веселівському будинку культури. Крім того, що поліпшилася матеріальна база, за сприяння депутата Дніпропетровської обласної ради Бондарчука В.Г. було придбано акустичну систему для Веселівського будинку культури. При підтримці депутатів сільської ради придбано: міді клавіатура та електрогітара - 17,0 тис.грн. (Педик М.І.), колонки та підсилювач - 10,0 тис.грн. (Маловічко С.В.), ударна установка - 20,0 тис.грн. (Мележик О.І.).

У клубі села Райполе проводяться цікаві масові заходи для дітей, молоді, людей старшого віку. Працюють драматичний, вокальний та хореографічний колективи. Звичайно, проведення того чи іншого заходу потребує додаткових коштів, але є тут спонсори та меценати, які фінансово підтримують культурне життя свого села. Секрет успішної роботи сільського клубу насамперед, у тісній співпраці сільської ради, освіти, культури, церковної громади.

Будинок культури у Преображенці називають народним. Двадцять дві мешканки села створили фольклорний ансамбль, що навіть демонстрував у Києві пісенність нематеріальної культурної спадщини Межівщини. За сприяння депутата Дніпропетровської обласної ради Бондарчука В.Г. було придбано фотоапарат (6,3 тис.грн) для Преображенського будинку культури. З місцевого бюджету на заклад культури виділено 3,0 тис.грн., фермерські господарства (5,0 тис.грн.).

Інноваційним закладом стає РКЗ «Межівський РБК». У 2016 році планується відкрити гурток бального танцю, змішаний вокальний дорослий ансамбль, студія показу 3-Д фільмів.

Українська вишивка, вироби межівських майстрів, різьбярів, ковалів - надбання сільських умільців планується показати роботи у мистецькій галереї. Мета організатора (Межівського історико-краєзнавчого музею) та майстрів народно-прикладного мистецтва району презентувати кожен населений пункт, його талановитих людей. Зберегти, підтримати, передати дітям і онукам наші прадавні традиції ремесел, українського фольклору, національного мистецтва. На межівщині ця ідея викликала значне зацікавлення. Крім естетичного задоволення ця мистецька акція може наочно показати туристичну привабливість українського села, потенційні можливості для розвитку «зеленого» туризму. Цю ініціативу підтримали депутати районної ради і виділили кошти у сумі 12,8 тис.грн. на придбання виставкових вітрин для мистецької галереї.

Однією з найгостріших і, на жаль, ще не вирішених проблем залишається стан матеріально-технічної бази закладів культури, зокрема сільських. У середньому 80 відсотків закладів культури на селі потребують капітального ремонту. У переважній більшості значна частина сільських клубів взимку не опалюється, або працює не в повному режимі.

Нагальна потреба оновлення звукопідсилюючої апаратури, меблів, сучасних засобів множення та копіювання, інструментальної бази закладів, поповнення бібліотечних фондів, забезпечення доступу сільських публічних бібліотек до Інтернету, оснащення їх комп’ютерною технікою; створення належних умов праці, підтримка санітарних норм та температурного режиму, особливо у зимовий період, не достатні ліміти енергоносіїв.

Проектно-кошторисна документація на проведення реконструкції Іванівського сільського будинку культури була виготовлена ще у 2011 році на суму: 84440 грн. Заклад потребує ремонту.

Необхідно реконструювати систему опалення Райпільського сільського будинку культури.

Виготовити проектно - кошторисну документацію на реконструкцію Преображенського, Демуринського, Новогригорівського сільських будинків культури та реконструкцію глядацької зали Слав'янського СБК. Завершити реконструкцію Зорянського та Богданівського закладів культури.

Завершити роботи по облаштуванню внутрішніх туалетних кімнат РКЗ «Межівський районний будинок культури» та виділити кошти на дані цілі з районного бюджету у сумі 212,0 тис.грн.

Підсумовуючи цей стислий огляд зробленого нами, хотіла б підкреслити: сенс своєї роботи ми бачимо в забезпеченні всіх належних умов, аби культура справді перетворилася на потужний чинник цивілізованого розвитку і суспільного оновлення.

І я переконана, що спільними наполегливими зусиллями нам вдасться цього досягти. Розумію, що вирішити водночас увесь комплекс проблем, які існують у галузі, неможливо. Але можна і дуже потрібно створити постійний майданчик для обміну ідеями, думками. І почати широко на районному рівні підтримувати і реалізовувати найкраще.

Начальник відділу культурирайонної державної адміністрації Л.І. КРОПИВ’ЯНСЬКА

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал