Довідка на апаратну нараду Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації 10. 02. 2015 з питанняСкачати 97.58 Kb.
Дата конвертації12.04.2017
Розмір97.58 Kb.
ТипДовідка
ДОВІДКА

на апаратну нараду Дарницької районної

в місті Києві державної адміністрації 10.02.2015 з питання: "Про стан проведення імунопрофілактики в Дарницькому районі м.Києва"
Проведення профілактичних щеплень є дієвим заходом, що сприяє зменшенню захворюваності інфекціями, що керуються засобами специфічної профілактики та має вплив на суспільно-економічну ситуацію в країні. Цей факт обумовлює те, що проведення імунопрофілактики є питанням національної безпеки.

У 2012 році відбулася реорганізація Державної санітарно-епідеміологічної служби України. В результаті цієї реорганізації з 01.01.2013 контроль за організацією роботи по імунопрофілактиці покладено на територіальні органи охорони здоров'я (структурні підрозділи з питань охорони здоров'я обласних (міських) державних адміністрацій).

Проведення профілактичних щеплень є дієвим заходом, що сприяє зменшенню захворюваності інфекціями, що керуються засобами специфічної профілактики.

В Україні профілактичні щеплення проводяться згідно Календаря профілактичних щеплень, затвердженого наказом МОЗ України від 16.09.2011 №595 "Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів" (у редакції наказу МОЗ України №551 від 11.08.2014).

До обов’язкових профілактичних щеплень з метою запобігання захворюванням входять щеплення проти дифтерії, кашлюку, кору, поліомієліту, правцю, туберкульозу, вірусного гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи та епідемічного паротиту.

З метою специфічної профілактики інфекційних хвороб особи, які бажають зробити щеплення, для яких є медичні імунобіологічні препарати, зареєстровані в Україні, можуть зробити щеплення за направленням лікаря.

За результатами аналізу проведення профілактичних щеплень в Україні та інших країнах світу, можна зробити висновок, що в Україні щеплення проводяться лише проти 10 інфекційних хвороб, тоді як в інших від 12 (Ірландія) до 16 (США).

Закупівля імунобіологічних препаратів здійснюється централізовано через ДП "Укрвакцина" МОЗ України, за кошти Державного бюджету.

За кошти місцевих бюджетів та з інших джерел, не заборонених чинним законодавством, здійснюється закупівля імунобіологічних препаратів:

- проти особливо небезпечних хвороб (за винятком вакцини проти сказу);

- туберкулін;

- для проведення щеплень за епідпоказами (в тому числі проти грипу);

- за станом здоров'я.

Починаючи з кінця 2009 року централізоване постачання імунобіологічних препаратів було нерегулярним. У 2012 році забезпечення вакцинами закладів охорони здоров'я було в середньому на 67,5% від запланованої потреби, у 2013 році на 61,4%, а у 2014 році на 26,4%. Протягом 2014 року управлінням охорони здоров'я Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації було видано 20 наказів щодо організації роботи з питань імунопрофілактики, отримання та розподілу імунобіологічних препаратів.

Враховуючи, що показовим показником охоплення профілактичними щепленнями є показник первинного вакцинального комплексу серед дітей віком до 1 року, в районі не досягнуто достатнього рівня колективного імунітету (95%). Так, у 2014 році результати охоплення профілактичними щепленнями були значно нижчими минулорічних показників по охопленню первинним вакцинальним комплексом проти дифтерії, кашлюку та правцю (АКДП-3) та проти поліомієліту (ІПВ+ОПВ-3) дітей до 1 року:

- АКДП-3 – 62,5%, що вище середнього по місту за 2014 рік 58,5% та нижче минулорічного показника – 97,3%;

- ІПВ+ОПВ-3 – 66,1%, що нижче середнього по місту за 2014 рік 73,9% та нижче минулорічного показника – 94,6%;

У 2014 році централізоване постачання базових імунобіологічних препаратів для проведення щеплень населенню було нерегулярним та недостатнім. Крім того, імунобіологічні препарати – БЦЖ, КПК, проти гепатиту В – перебували тривалий час під тимчасовою забороною до використання, тому обсяг профілактичних щеплень дитячого та дорослого населення за 2014 рік виконано в межах 16,4% - 91,2%.

Виконання обсягу профілактичних щеплень проти туберкульозу дітей до 1 року вакциною БЦЖ по району у 2014 році складає 47%, що нижче показника минулого року 76,8% та дещо вище середньоміського показника 46,8%. Низький показник охоплення профілактичними щепленнями проти туберкульозу дітей до 1 року пов’язано з низькими показниками у пологових відділеннях КМКЛ №1та КМТЛ №1 (27,6% та 25% відповідно), а також тимчасовою забороною використання вакцини БЦЖ (протягом 9 місяців 2014 року, в результаті чого пологовими відділеннями було списано 2320 доз вакцини БЦЖ, у зв’язку із закінченням терміну придатності).

З метою раннього виявлення туберкульозу проба Манту з 2-а туберкуліновими одиницями туберкуліну застосовується для всіх дітей з 4 до 14 років систематично раз на рік незалежно від попереднього результату. Однак, даний препарат протягом 10 місяців 2014 року був відсутній в закладах охорони здоров'я Дарницького району та інших медичних установах міста Києва, а також у місцях його продажу. Однак при появі даного препарату в аптечній мережі м.Києва, заклади охорони здоров’я не мали змоги його придбати через недостатнє фінансування.

Таким чином, у 2014 році туберкулінодіагностикою охоплено 1,4% дітей від загальної кількості підлягаючих.

У 2014 році ревакцинацією дітей у віці 6 років проти дифтерії та правцю охоплено лише 0,1%, за рахунок незначних залишків вакцини АДП в приватних закладах охорони здоров’я (у 2013 році - 5,6%, по місту 1,7%). Протягом 2013 та 2014 років централізованого постачання вакцини АДП не було.

Охоплення профілактичними щепленнями проти дифтерії та правцю дорослого населення за 2014 рік складає 31,8% проти 28,8% минулого року (по місту – 24,6%). Такі низькі показники охоплення пов’язано з недостатнім та нерегулярним постачанням вакцини АДП-м (останнє отримання вакцини було у травні 2014 року).

Показники охоплення профілактичними щепленнями дорослого населення проти дифтерії вакциною АД-м у 2014 році також були на низькому рівні – 8,5% проти 13,5% минулого року, по місту цей показник склав - 13,1%. Це обумовлено тим, що протягом 2013-2014 років централізованого постачання вакцини АД-м закладам охорони здоров'я не було.

Хоча централізоване постачання імунобіологічних препаратів протягом 2014 року було нерегулярним та недостатнім, епідеміологічна ситуація із захворюваності на інфекційні хвороби, що керуються засобами специфічної профілактики, в Дарницькому районі м.Києва була стабільною та контрольованою.

Таким чином, на виконання обсягу профілактичних щеплень серед дитячого та дорослого населення у 2014 році мали вплив: • нерегулярне та нерівномірне централізоване постачання імунобіологічних препаратів з МОЗ України;

 • тимчасова заборона використання імунобіологічних препаратів березень -листопад 2014 року;

 • відсутність постачання протягом року окремих видів імунобіологічних препаратів (АДП, АД-м);

- відмови від проведення профілактичних щеплень;

- антивакцинальна кампанія в ЗМІ.


З метою підготовки до сезонного підйому захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції осінньо-зимового періоду 2014-2015 років, управлінням охорони здоров'я було проведено низку організаційних заходів. Завдяки проведеним заходам, епідемічна ситуація щодо захворюваності на грип та ГРВІ в Дарницькому районі м.Києва була стабільною відповідала середньорічному рівню захворюваності для відповідної пори року.

Одним із найефективніших засобів захисту організму від вірусів грипу є щорічна вакцинація. У 2014 році профілактичні щеплення проти грипу отримали 549 осіб за власні кошти, в тому числі 112 дітей. Централізованого постачання вакцини проти грипу не було, хоча до Департаменту охорони здоров’я було надано заявку на отримання 483 доз вакцини проти грипу за бюджетні кошти, для проведення щеплень контингенту населення із групи підвищеного ризику.

У зв’язку із спалахом гострої кишкової інфекції серед мешканців мікрорайону Бортничі, проведено аналіз щепленості дитячого населення проти поліомієліту та опитування населення щодо наявності профілактичних щеплень проти гепатиту А. У населення мікрорайону Бортничі відсутня вакцинація проти гепатиту А.

В мікрорайоні Бортничі, де зареєстровано спалах гострої кишкової інфекції, проживає 2072 дитини, з них 1658 дітей, які відвідують організовані колективи.

Відповідно до аналізу охоплення профілактичними щепленнями дітей мікрорайону Бортничі проти поліомієліту (осередок кишкової інфекції), показник охоплення складає 75,5%:


Вікова група

План

Виконання

% виконання

до 1 року

272

147

54,0%

старше 1 року

248

165

66,5%

18 місяців

243

167

68,7%

2 роки

233

173

74,2%

6 років

283

257

90,8%

14 років

242

239

98,8%

Всього

1521

1148

75,5%

В підпорядкованих закладах охорони здоров’я Дарницького району м.Києва в наявності 3000 доз вакцини для профілактики поліомієліту (ОПВ) та 330 доз (ІПВ).

Серед мешканців мікрорайону Бортничі 794 особи виявили бажання отримати щеплення проти гепатиту А (310 дітей та 484 дорослих). Вакцини проти гепатиту А в підпорядкованих закладах немає. Враховуючи, що щеплення проти гепатиту А потребує додаткових клініко-лабораторних обстежень, Головним управлінням Держсанепідслужби у м.Києві організовано та забезпечено проведення лабораторного обстеження на наявність Ig G до гепатиту А населення, яке виявило бажання отримати щеплення. За результатами таких досліджень всім бажаючим, у яких відсутній Ig G до вірусу гепатиту А, буде проведено вакцинацію.

Згідно отриманих результатів вже обстежених осіб, 75% мають імунітет до гепатиту А.

Особливу увагу було приділено проведенню широкої санітарно-просвітницької роботи серед населення про дотримання правил особистої гігієни. З метою недопущення подальшого розповсюдження інфекційних захворювань серед населення мікрорайону Бортничі, фахівцями первинної ланки проводилися подвірні обходи. Під час таких обходів здійснювалося опитування населення щодо наявності скарг на кишкові розлади, проводилася роз’яснювальна робота щодо профілактики кишкових інфекцій з розповсюдженням Пам’яток, в яких було зазначено, що для вмивання, купання немовлят, чистки зубів, миття фруктів та овочів використовувати кип’ячену воду.

Протягом 22.01.2015-26.01.2015 медичними працівниками було проведено санітарно-освітню та роз’яснювальну роботу в закладах освіти мікрорайону Бортничі (ДНЗ №790, 792 та ЗНЗ №280 та 305) щодо профілактики гострих кишкових інфекцій та гепатиту А, згідно графіку проведення батьківських зборів, наданого управлінням освіти Дарницької РДА. Всього присутніми на батьківських зборах в закладах освіти були 1588 осіб, якими було отримано Пам’ятки, щодо профілактики гострих кишкових інфекцій та гепатиту А.

Враховуючи, що з 02.02.2015 відновлено роботу закладів освіти мікрорайону Бортничі (ДНЗ №790, 792 та ЗНЗ №280 та 305), роботу амбулаторії №5 (вул. Леніна, 43-а) посилено додатковими медичними бригадами, а також забезпечено проведення медичного огляду дітей безпосередньо в навчальних закладах, з наданням довідки про можливість їх відвідувати. У зв’язку з напруженою ситуацією щодо захворювання на гострі кишкові інфекції, заклади освіти мікрорайону Бортничі посилено (доукомплектовано) медичними працівниками закладів охорони здоров’я.

Продовжується проведення медичних оглядів дітей в закладах освіти району. На теперішній час, скринінговими медичними оглядами охоплено 17321 дитину, з метою подальшого обстеження та консультацій 220 дітей відсторонено від занять в школах, в тому числі 9 дітей з мікрорайону Бортничі. Це діти, у яких під час огляду відмічалося підвищення температури тіла, болі в животі, кишкові розлади (зі слів) тощо).

Завдяки проведеним профілактичним заходам, направлених на локалізацію спалаху кишкової інфекції, востаннє випадок кишкової інфекції було зареєстровано 26.01.2015 року. З 27.01.2015 по 04.02.2015 нових випадків захворювання на гостру кишкову інфекцію серед мешканців мікрорайону Бортничі не зареєстровано.

Проблемними питаннями при організації роботи по імунопрофілактиці на сьогоднішній день залишаються:

1. Періодичне призупинення використання (вміщення на "карантин") Державною інспекцією по контролю за лікарськими засобами деяких імунобіологічних препаратів, що призупиняє проведення планових щеплень та впливає на виконання обсягу щеплень.

2. Не регулярне та не рівномірне постачання імунобіологічних препаратів з МОЗ України.

3. Антивакцинальна пропаганда, яка проводиться засобами масової інформації та, як результат цього, відмови батьків від проведення профілактичних щеплень.

4. Відсутня можливість придбання алергену туберкульозного внаслідок двох причин: немає коштів на його придбання та немає в обігу даного препарату.

Шляхи покращення стану імунопрофілактики населення: 1. Своєчасні щеплення (що можливо в першу чергу за умови регулярних поставок імунобіологічних препаратів).

 2. Навчання медичних працівників (навички комунікації – проблема консультування).

 3. Навчання населення:

- недовіра до вакцин (вплив міфів);

- однобоке висвітлення в ЗМІ питань вакцинації;

- “проблемні” батьки;

- релігійні погляди.

Щодо необхідності проведення профілактичних щеплень проводиться активна роз’яснювальна робота з населенням:

1.Підготовлено агітаційні та роз’яснювальні матеріали для населення в співпраці з ЮНІСЕФ:  • Зовнішня агітація (лайт-бокси, бігборди)

  • Брошури, листівки, плакати

 1. Посилено роботу зі ЗМІ (інтерв’ю, участь у передачах):

  • Підготовлені спікери

  • Налагоджена співпраця

  • Робота “на випередження”

Основною задачею як для закладів охорони здоров'я, так і для суспільства в цілому є формування колективного імунітету, достатній рівень якого дасть змогу впливати на зниження інфекційної захворюваності на інфекції, керовані засобами специфічної профілактики.

Для досягнення достатнього рівня колективного імунітету, в умовах якого практично неможливе виникнення спалахів інфекційних захворювань, охоплення щепленнями повинно сягати 95%. Якщо цей показник знижується, то ефективність вакцинації зменшується, а це в свою чергу призводить до підйому захворюваності і виникнення спалахів інфекційних хвороб, керованих засобами специфічної профілактики

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал