Документ 11 Резюме Відповіді на запитальник epraСкачати 465.2 Kb.
Сторінка1/3
Дата конвертації11.05.2017
Розмір465.2 Kb.
  1   2   3
Неофіційний переклад c:\users\v.prudchenko\pictures\logo-cac.png

EPRA/2016/04c:\users\v.prudchenko\pictures\new epra logo.jpg

43-тє засідання:

Барселона – 25-27 травня 2016Робоча група 2

Практичне дослідження щодо захисту неповнолітніх: реаліті-шоу і талант шоу


Документ 11

Резюме - Відповіді на запитальник EPRA

Майда Чулаховіч


ВСТУП:
Весняна сесія річної робочої групи Тематичних досліджень в галузі редакційної політики щодо контенту присвячена актуальному питанню для всіх членів EPRA - захисту неповнолітніх, з особливим акцентом на реаліті-шоу і талант-шоу.
Чому цей специфічний формат програми? Реаліті-телебачення є широким терміном. Це, як правило, застосовується до певної кількості телевізійних стилів, а не до конкретного жанру. Як правило, хоча і не обов’язково, це розглядається як розважальна програма, воно приймає безліч різних форм через різні жанри, постійно розвивається і користується великою популярністю. Крім того, воно більш-менш засноване на реальному житті і реальних людях, це неможливо визначити і класифікувати, однак це щось, що сигналізує про необхідність підійти до цього особливим чином. Досвід багатьох країн показує, що захист неповнолітніх викликає справжнє занепокоєння у зв’язку з цими програмами, а також більш широкі запитання щодо людської гідності і захисту приватного життя. Є багато інших проблем, пов’язаних з реаліті-шоу, що викликають більш глибокі питання щодо фундаментальних переконань, громадянських цінностей і суспільних норм. Багато з цих питань виходять за межі сфери регулювання, але, тим не менш, ці питання є важливими і повинні бути відкритими для обговорення.
При підготовці сесії цієї робочої групи членам EPRA було запропоновано відповісти на запитальник з метою збору огляду підходів регулювання реаліті-шоу і талант-шоу, а також досвід щодо цих конкретних форматів програм. Цей документ підготовлений на основі відповідей на запитальник2, наданих 31 членами EPRA: Орган з питань аудіовізуальних медіа (Албанія); КоммАвстрія (Австрія); Регуляторне агентство з комунікацій (Боснія і Герцеговина); Фламандський регуляторний орган з питань медіа (Бельгія); Рада з електронних медіа (Болгарія); Федеральне управління зв’язку (Швейцарія); Орган з питань телебачення і радіо Кіпру (Кіпр); Асоціація директорів з питань медіа (Німеччина); Рада з питань телебачення і радіо (Данія); Орган з питань технічного нагляду (Естонія); Аудіовізуальна рада Каталонії (Іспанія); Національне управління з питань ринку і конкуренції (Іспанія); Вища аудіовізуальна рада (Франція); Ofcom (Великобританія); Національна рада з питань телебачення і радіо (Греція); Агентство з питань електронних медіа Республіки Хорватія (Хорватія); Орган з питань телебачення і радіомовлення Ірландії (Ірландія); 2-й Орган з питань телебачення і радіо (Ізраїль); Ісландська комісія з питань медіа (Ісландія); Незалежний орган з питань телебачення і радіо Люксембургу (Люксембург); Комісії з телебачення і радіомовлення Литви (Литва); Агентство з питань електронних ЗМІ (Чорногорія); Агентство з питань аудіо- та аудіовізуальних медіа послуг (Македонія); Орган з питань телерадіомовлення Мальти (Мальта); Комісія з питань медіа (Нідерланди); Орган з питань медіа Норвегії (Норвегія); Крайова рада з телебачення і радіомовлення (Польща); Регуляторний орган з питань електронних ЗМІ (Сербія); Національна аудіовізуальна рада (Румунія); Агентство з питань комунікаційних мереж та послуг (Словенія) і Рада з питань телерадіомовлення і ретрансляції Словацької Республіки (Словаччина).
I: ЗАХИСТ НЕПОВНОЛІТНІХ ВІД КОНТЕНТУ В РЕАЛІТІ-ШОУ І ТАЛАНТ-ШОУ
1. НОРМАТИВНА БАЗА
Переважна більшість членів EPRA відповіла, що реаліті-шоу і талант-шоу регламентуються загальними положеннями про захист неповнолітніх від шкідливого контенту, які застосовуються до будь-яких інших аудіовізуальних програм, а також, що не існує спеціальних положень, які присвячені цьому специфічному контенту.

Це, мабуть, означає, що реаліті-шоу і талант-шоу добре охоплюються безліччю критеріїв, кінцевою метою яких є забезпечення того, що неповнолітні не піддаються діям, які можуть серйозно погіршити їх моральний, розумовий і фізичний розвиток, а також забезпечення захисту від контенту, який не підходить для дітей, такий як насильство і небезпечна поведінка, нагота і сексуальний характер, образливі вирази, зловживання алкоголем, куріння тощо. Такі елементи дійсно часто присутні у багатьох формах реаліті-шоу і талант-шоу.


На додаток до «звичайних підозрюваних», що можуть ймовірно завдати шкоди розвитку неповнолітніх, реаліті-шоу може привести до додаткових проблем. Як зазначив німецький DLM, питання, поставлені на карту в реаліті-шоу і талант-шоу, як правило, відносяться до людської гідності або їх шкідливий вплив, зокрема, на неповнолітніх. У Німеччині це розглядається Міждержавним договором про людську гідність і захист неповнолітніх у телерадіомовленні і телемедіа. З точки зору оцінки реаліті-шоу і талант-шоу, відповідні положення цього Договору передбачають, що “будь-який зміст, який може завдати шкоди розвитку дітей і підліткам, соціально компетентних членів суспільства... не завдаючи шкоди неповнолітнім, передбачає наявність ризику в його наслідках щодо захисту неповнолітніх”. Такий контент може транслюватися, якщо діти або підлітки певної вікової групи не можуть бачити або чути цей контент.
Кілька членів EPRA, на додаток до загальних правил, або мають деякі більш конкретні положення про реаліті-шоу та талант-шоу, або беруть до уваги деякі специфічні особливості цих програм. Деякі вказують на важливий аспект, який буде вивчатися в подальшому в роботі, тобто вони визначають концепцію відмінності, заснованої на сприйнятті реальності. Наприклад, в Румунії існує зобов'язання позначати будь-які реаліті-шоу, сценарій яких заснований на фактах або на реальних ситуаціях, з чітко видимою позначкою “Ця програма є фікцією", на початку і в кінці шоу, а також після кожної рекламної перерви”.
У Боснії і Герцеговині, Сербії і Чорногорії, положення, які спрямовані на реаліті-шоу мають ще більш конкретний характер. Регуляторним агенством з комунікацій (Боснія і Герцеговина) введено обмеження в момент їх мовлення про те, що реаліті і “псевдореаліті” програми можуть транслюватися тільки з 24:00 до 06:00 години, якщо вони не транслюються в закодованому вигляді, що є “вододілом” стосовно програм, позначених як 18+.
Проте це обмеження застосовується лише до певних типів реаліті програм, відповідно до визначень, наведених в Кодексі про аудіовізуальні та радіо медіа послуги: “Для цілей цього положення, визначення реаліті програм було обмежено нібито непідготовленими версіями цього телевізійного жанру, які показують життя групи учасників в ізольованому просторі, які постійно перебувають в зоні відеокамер і мікрофонів, а також, які намагаються виграти або конкурують за приз. Псевдореаліті програми визначаються як скриптові програми, що відображають або реконструюють справжні події або повністю вигадані, хоча подібні до реальності ситуації, акцентом яких є драми і конфлікти, наприклад, перелюбство, злочинні дії, складні життєві ситуації тощо”.
Подібний “вододіл” застосовується в Чорногорії: реаліті-шоу та їх оголошення повинні бути позначені такими, що не підходять для аудиторії у віці до 18 років і транслюється з 23:00 до 06:00 годин, псевдореаліті-шоу повинні бути позначені такими, що не підходять для аудиторії у віці до 16 років і можуть транслюватися тільки між 22.00 і 6:00. Вони також визначають цілі цього вододілу: "Реаліті-шоу визнаються як контент, що зображується головним чином з метою розваги, де один або декілька учасників поводяться природньо або у штучно створеному середовищі, в конкретних життєвих ситуаціях (наприклад, спільне проживання в певному співтоваристві, взаємне спілкування, робота, дозвілля, вирішення деяких певних або непередбачуваних конкретних проблеми, тощо), спонтанно або іншим способом, протягом певного періоду часу, де учасники беруть участь, як правило, для того, щоб отримати певну матеріальну або нематеріальну вигоду", в той час як "псевдо-реаліті-шоу визначається як контент, що зображує деякі справжні або фіктивні життєві ситуації, відповідно до заздалегідь підготовленого сценарію".
У Сербії регулятор прийняв Звід правил щодо захисту неповнолітніх прав з точки зору надання медіа-послуг, що встановлює детальні вимоги до змісту реаліті-шоу: “Зміст реаліті програм є невідповідним для неповнолітніх у віці до 16 років, якщо вони показують грубу поведінку, яка не є актом агресії, або образа когось, або показ споживання алкогольних напоїв, за винятком, якщо такий момент вилучений із запису або повністю покритий за допомогою високочастотного сигналу (тон звукового сигналу), помутніння зображення або іншим подібним методом.

Контент реаліті програми є непридатним для осіб у віці до 18 років, якщо він показує насильство, грубі вирази, що є актом агресії, тобто для образливих цілей; куріння, надмірне вживання алкогольних напоїв або оголеного людського тіла.

Контент реаліті програми не може відображати серйозне насильство, сексуальність, наркоманію, а також будь-яку поведінка, що представляє собою розпалювання ненависті або яке ображає людську гідність чи інше право людини.

Якщо ескалація насильства або непристойності зроблена з метою образи, а реаліті програма транслюється (на живо), постачальник медіа послуг зобов'язаний негайно припинити мовлення, якщо він не може іншим чином не показувати таку поведінку (наприклад, відключення звуку, зміна персоналу тощо)".
Як у випадку юридичних положень, більшість членів EPRA не мають ніяких нормативно-правових актів, що конкретно стосуються реаліті-шоу і талант-шоу. Деякі члени зазначили загальні рекомендації або керівництва з різних аспектів захисту неповнолітніх, таких як вік класифікації, планування, маркування, або потенційно шкідливі елементи, такі як насильство, образа, страх тощо, які застосовуються до всього контенту.
Є два винятки:
В 2014 році у Німеччині, органи у сфері медіа спільно з Німецькою асоціацією комерційних мовників VPRT розробили керівні принципи щодо виявлення скриптових реаліті програм.3

Комерційні мовники погодилися вставити повідомлення в кінці таких програм (наприклад, "всі особи в цій програмі є вигаданими ", або "зображувані події є переповіданням").


У листопаді 2015 року в Сербії, через велику кількість реаліті-шоу в програмах національних мовників, регулятор прийняв Рекомендацію щодо відповідного періоду часу для мовлення реаліті програм. Рекомендованим періодом, в якому повинні транслюватися реаліті програми є часова межа з 11 вечора до 6 ранку, та з віковою позначкою -18.
2. ІНШІ ПРОБЕЛМИ, ЯКІ ПОВ’ЯЗАНІ З КОНТЕНТОМ РЕАЛІТІ-ШОУ
Захист неповнолітніх, очевидно, є найбільш важливим пунктом у списку пріоритетів, коли мова йде про регулювання контенту реаліті-шоу і талант-шоу.

Однак відповіді на запитальник EPRA є доказом того, що існує безліч інших проблем, пов'язаних з цим типом програм. Наприклад, в Естонії була заклопотаність громадськості з приводу реаліті-шоу про сім'ї зі «складного соціального середовища». Регуляторне агентство з комунікацій (Боснія і Герцеговина) повідомило порушення питання людської гідності, зловживання алкоголем, сексизму та порядності, а також елементів мови ворожнечі серед учасників реаліті-шоу. Порушення людської гідності і етики в реаліті-шоу також були зареєстровані в Албанії. Французьким регулятором були розглянуті інші питання, такі як захист громадського порядку (підбурювання до правопорушень, небезпечного або антигромадянської поведінки), дискримінуючі заяви або поведінка, що може поставити під загрозу здоров’я людей.

Французький регулятор також розглянув питання, що стосуються гідності і прав людей (честь, репутація, недоторканність приватного життя, репутація), а також уявлення про роль жінок в цих програмах. На Мальті мало місце занепокоєння з приводу таких питань, як гіперсексуальність дітей, вживання алкоголю або гра в азартні ігри, питання конфіденційності, порядності і поганого смаку. У Литві основними питаннями, що стосуються небажаного контенту для широкої аудиторії є вульгарна поведінка, мова і жести, показ реального (неінсценованого) статевого акту між учасниками реаліті-шоу.
Деякі члени не вказали жодних особливих проблем, проте повинна бути загальна згода щодо спірного характеру деяких з цих шоу, принаймні, судячи з дискусії в широкій громадськості та медіа.
І останнє, але не менш важливе, кілька членів (Нідерланди, Ofcom-Швейцарія, Франція, Литва, Македонія) відзначили питання, що стосуються комерційних комунікацій (занадто багато комерційної експозиції, прихована реклама, порушення реклами, спонсорства та правил розміщення продукту). Це, звичайно, не викликає здивування і може бути проблемою в багатьох інших країнах, також, з огляду на популярність деяких з цих шоу, частки аудиторії та їх досить комерційний характер, особливо популярні талант-шоу, конкурси, кулінарні шоу тощо.
II. УЧАСТЬ НЕПОВНОЛІТНІХ В РЕАЛІТІ-ШОУ
Нормативно-правова база
З ростом популярності різних талант-шоу і розширення участі неповнолітніх дітей у конкурсах, спостерігається зростаюче занепокоєння з приводу адекватного захисту неповнолітніх в якості учасників цих програм. Відповіді членів EPRA на запитальник лише підтверджують цю проблему, через те, що багато членів згадують саме цей аспект регулювання даного типу контенту.

Дійсно, більшість респондентів стверджують, що в їх законодавстві та/або нормативно-правовій базі, існують правила щодо участі неповнолітніх у програмному контенті4. Більшість членів EPRA не мають ніяких певних правил або рекомендацій щодо участі неповнолітніх у реаліті-шоу і талант-шоу, але враховуючи характер цих шоу, загальні правила мають широке застосування для цих програма. Представлені правила включають в себе:


- загальне зобов’язання поважати людську гідність (Швейцарія-Ofcom, Литва, Польща);

- заборона будь-яких зловживань стосовно неповнолітніх, їх фізичного та емоційного благополуччя і гідності; або заподіяння невиправданих страждань або тривоги (Великобританія, Боснія, Греція, Болгарія, Сербія, Польща, Чорногорія); особлива уважність за участю особливо вразливих категорій неповнолітніх (Сербія);

- обов'язок отримати згоду батьків/опікуна/іншого законного представника для будь-якої участі неповнолітнього (Кіпр, Греція, Боснія, Румунія, Люксембург, Іспанія - Каталонія, Іспанія, Сербія, Чорногорія) і згоду неповнолітьої дитини (Ірландія, Франція); зобов'язання щодо надання всіх фактів, які є важливими для прийняття рішення про затвердження для участі в програмі (Сербія).

- захист приватного життя: особлива увага, коли дитині до 16 років, їх приватне життя ніколи не повинно бути необгрунтовано порушене (Ірландія); неповнолітні не повинні бути опитані щодо приватних справ сім'ї, ні за темами, які можуть бути поза їх судженням (Боснія); заборона трансляції імен, зображень або іншої інформації, яка ідентифікує неповнолітніх в кримінальному контексті, або оскарження питань їх опіки або батьківства (Іспанія-Каталонія);

- зведення до мінімуму драматизації або уникнення іронії, яка зашкоджує неповнолітньому, його/її майбутньому і перспективам особистісного зростання (Франція); участь можливо лише тоді, коли має користь для неповнолітнього (Кіпр); заборона використання сімейних конфліктів, щоб розважити аудиторію (Чорногорія);

- виробничі вимоги, правила, що стосуються залучення дітей, забезпечення того, щоб умови зйомки і питання були адаптовані до віку неповнолітнього (Франція); звертаючи особливу увагу на мову і комунікаційну етику в розважальних програмах або на виставках, організованих дітьми і для дітей (Албанія).


У деяких країнах, питання щодо участі неповнолітніх, зокрема, по відношенню до реаліті-шоу і талант-шоу, були розглянуті більш помітно. Франція, наприклад, на додаток до загальних правил про участь неповнолітніх у телевізійному мовленні, має правила, які застосовуються спеціально для реаліті-шоу і були розроблені регулятором (CSA) після перших показів цього типу програм у 2001 році. Пізніше CSА випустила рекомендацію, що враховує всю сферу щодо трансляції «Loft Story» (французьке реаліті-шоу) або планують трансляцію реаліті-шоу, встановивши вимогу, що людям, які беруть участь в цих виставках, повинна бути надана можливість сховатися від очей глядачів в деякі моменти дня. CSA також зобов'язала канали не схвалювати видворення учасників шоу. Положення щодо показу алкоголю і тютюну в реаліті-шоу було включено в 2008 році.
Крім цих письмових положень, CSА провело серію слухань на тему реаліті-шоу в 2011 році, в ході якого французький регулятор зустрівся з виробниками-компаніями, телеканалами, асоціаціями з питань сім'ї, дослідниками. В кінці цього циклу CSA видало декілька рекомендацій. Вони стосуються кадрової, медичної і психологічної допомоги, що надається учасникам, а також захисту молодої аудиторії. У 2013 році після декількох випадків, які вказували на труднощі застосування деяких положень, що стосуються участі неповнолітніх, CSА провело нову серію слухань, щоб обговорити з усіма зацікавленими сторонами еволюцію реаіліті-шоу та їх регулювання, з висновками розглянути питання про рекомендацію ad-hoc та/або створення доброї практики.
Сербський регулятор (REM) повідомляє про деякі додаткові вимоги, які є цікавими в контексті реаліті-шоу і талант-шоу: "Неповнолітні у віці до 14 років не можуть брати участь у програмі, що відбувається в прямому ефірі після 22:00. Неповнолітні у віці до 14 років не можуть брати участь в програмі, яка відноситься до реконструкції злочину, насильства або драматичних трагічних подій. Неповнолітні не можуть брати участь в програмі, яка має відношення до сімейного конфлікту, в якому він/вона прямо або побічно бере участь. Коли справа доходить до нагородження неповнолітніх, таких як талант-шоу, звід правил визначає правомірність нагород, їх характер, форму, якість та інші характеристики, що повинні відповідати віку неповнолітнього".
Що стосується необов’язкових документів стурбовані тим, грецький NCRTV видав рекомендацію, яка крім усього іншого забезпечує, зокрема, для реаліті-шоу і талант-шоу, що особлива увага повинна бути здійснена постачальниками аудіовізуальних послуг (далі - АВП), про те, що неповнолітні, які беруть участь в таких програмах, представлені у спосіб, який відповідає їхньому емоційному і когнітивному розвитку. Провайдери АВП не повинні просувати моделі поведінки, які не відповідають віку неповнолітніх, що беруть участь в програмі.
На Кіпрі уповноважений із захисту прав дітей видав керівні принципи, що стосуються участі неповнолітніх в талант-шоу (серпень 2015).

Деякі інші члена також підготували неофіційні документи щодо цього питання. CAC (Іспанія), CRA (Боснія) і Oфком (Великобританія) опублікували рекомендації про участь неповнолітніх у телевізійних програмах, знову ж таки в загальних рисах, та не присвячених виключно реаліті-шоу і талант-шоу.


Керівництво Ofcom щодо правил 1.28 і 1.29 - Залучення людей у віці до вісімнадцяти років у програмах детально зображено і встановлює деякі кращі практики галузі та рекомендовані заходи, які охоплюють всі етапи виробництва: підготовка виробництва (документовані керівні принципи для внутрішніх і незалежних виробничих бригад, перевірки, оцінка ризиків - фізичні та емоційні/психічні, консультації експертів, облік, спілкування з неповнолітніми учасниками, батьками і опікунами); в процесі виробництва (єдина точка контакту, експертна підтримка, вплив різних форматів (наживо, з аудиторією, конкурси), а також після виробництва (моніторинг наслідків, професійної підтримки, консультування щодо впливу соціальних медіа).
Болгарські критерії5 також передбачають, що провайдери медіа-послуг гарантують, що коли дитина знаходиться за межами його/її звичайного середовища, він/вона може мати контакти з його/її сім'єю, родичами, представниками або іншими особами, які піклуються про нього/неї протягом усього часу. Провайдери також зобов'язані забезпечити здорове та безпечне навколишнє середовище для дитини, коли вона бере участь у програмі. Діти також повинні мати можливість покинути приміщення студії.
З іншого боку, деякі члени, такі як VRM (Бельгія) повідомляють, що їх законодавство не містить норми про участь неповнолітніх у телевізійних програмах, так як це регулюється відповідно до загального законодавства про працю та зайнятість. Крім того, в Ізраїлі участь неповнолітніх у програмі регулюється відповідно до законодавства про зайнятість молоді.

Норми дитячої праці
І справді, наявність правових гарантій, які стосуються питань дитячої праці мають першочергове значення. Хоча це конкретне питання не входить до сфери регулювання і НРО не є відповідальними за їх впровадження. Тим не менш, важливо відзначити це питання коли мова йде про регулювання участі неповнолітніх у програмному контенті. Такі питання, як ліцензування дитячої праці, норми робочих годин та дружні відносини є вкрай важливими для запобігання будь-якого роду зловживань чи експлуатації, а також мають кінцеву мету, яка полягає у забезпеченні загального благополуччя дітей та захисту їх інтересів, що входить в те, що регуляторні органи роблять відповідно до своєї сфери.
Багато респондентів відповіли, що питання стосовно виступів (показу) дитини охоплює трудове законодавство у їхніх країнах. Нижче наведені відповіді виділяють наважливі питання, які охоплюють деякі із цих положень.
У Нідерландах, основним принципом є те, що діти молодше 13-ти років не мають права працювати взагалі, проте може бути виняток лише тоді, коли вони хочуть брати участь у кіно, телевізійних програмах, показах мод, музичних-шоу чи концертах з метою захисту їх як артистичних та талановитих дітей, а також культурного і (мистецького) сектору. У цьому випадку, продюсер повинен подати заявку на отримання пільги до Інспекції із соціальних питань та праці, до встановленого порядку, у тому числі надати докази та розробити вид програми, у якій братиме участь дитина, а також надати дані стосовно пов'язаних з участю ризиків та заходи задля запобігання цих ризиків; метод стосовно відбору та участі у програмі та у який спосіб будуть організовані репетиції; специфіку роботи та періоди відпочинку; точний розклад та місце, де виконується робота; способи організації наставництва/дружніх відносин, тощо.
Існують також обмеження стосовно тривалості та частоти роботи (щорічно/щотижнево/щоденно), а також години відпочинку у залежності від віку дитини.
Для дітей віком від 13 до 16 років, немає загальної заборони на працю, проте умови роботи повинні бути приведені у відповідність до особливостей ситуації. У цьому випадку застосовується Спеціальне положення про дитячу працю з конкретними нормами, які захищають інтереси дітей.
У Німеччині, Федеральний закон про працевлаштування неповнолітніх також передбачає деякі часові обмеження з точки зору участі неповнолітніх у програмному контенті: дітям віком від 3 до 6 років дозволено брати участь у програмному контенті протягом 2 годин у період з 8.00 до 17.00; дітям віком від 6-ти років та старше дозволено брати участь у програмному контенті до 3 годин у період з 8.00 до 22.00. Контроль за цими положеннями лежить на відповідальності відповідного органу на рівні різних федеральних земель (наприклад, промислова інспекція, відомство з нагляду за торгівлею).
Також в Ірландії та Великобританії, відповідне законодавство стосовно працевлаштування дітей передбачає необхідність отримання відповідних ліцензій, а також цілу низку вимог щодо днів та годин роботи та періодів відпочинку відповідно до вікових груп. Існує також вимога, відповідно до якої дитина-виконавець протягом усього часу повинна перебувати під наглядом наставника, якщо вона не знаходиться під безпосереднім наглядом батьків чи вчителя зі своє школи або ж домашнього репетитора. Функції наставника передбачають турботу та нагляд за дитиною задля забезпечення її здоров’я, комфорту, відносин та морального благополуччя. 6

Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал