Доктори наук, професори Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка Біобібліографічний покажчикСторінка1/27
Дата конвертації06.12.2016
Розмір5.31 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   27
Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка

Присвячується 95-річчю з часу заснування університетуДоктори наук, професори

Кам’янець-Подільського національного університету

імені Івана Огієнка
Біобібліографічний покажчик

Кам’янець-Подільський

2013

УДК


ББК
Рекомендовано до друку вченою радою Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка (протокол № 9 від 27.06.2013 р.)
Рецензенти
Брицький П.П., доктор історичних наук, професор

Берека В.Є., доктор педагогічних наук, професор


Редакційна колегія
Копилов С.А., доктор історичних наук, професор, ректор (голова)

Атаманчук П.С., доктор педагогічних наук, професор

Баженов Л.В., доктор історичних наук, професор

Завальнюк О.М., доктор історичних наук, професор

Кеба О.В., доктор філологічних наук, професор

Конет І.М., доктор фізико-математичних наук, професор

Марчук Л.М., доктор філологічних наук, професор

Прокопчук В.С., доктор історичних наук, професор

Степанков В.С., доктор історичних наук, професор

Теплінський Ю.В., доктор фізико-математичних наук, професор

Філінюк А.Г., доктор історичних наук, професор
Укладачі: І.М. Конет, В.С. Прокопчук
Доктори наук, професори Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: біобібліографічний покажчик / Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка; уклад.: І.М. Конет, В.С. Прокопчук. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2013. - ____ с.: іл.
У довідково-бібліографічному виданні розкрито життєвий шлях і науково-педагогічну діяльність докторів наук, професорів Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, представлено науковий доробок – перелік монографічних досліджень, навчальних і навчально-методичних праць засновників і керівників наукових шкіл.

Стане в нагоді тим, хто досліджуватиме історію університету, внесок професорської корпорації у його розбудову й удосконалення діяльності.


ISBN

ЗМІСТ


Передмова

Еліта університету

Копилов А.О., кандидат історичних наук, професор, ректор (1977-2001 рр.)

Завальнюк О.М., доктор історичних наук, професор, ректор (2001-2012 рр.)

Копилов С.А., доктор історичних наук, професор, ректор (з 2012 р.)

Абрамович С.Д., доктор філологічних наук, професор

Атаманчук П. С., доктор педагогічних наук, професор

Баженов Л. В., доктор історичних наук, професор

Баженова С. Е. , доктор історичних наук, професор

Брицин М.Я., доктор філологічних наук, професор

Винокур І.І., доктор історичних наук, професор

Волковинський О.С., доктор філологічних наук, професор

Газін В.П., доктор історичних наук, професор

Грипас Н.Я., кандидат філологічних наук, професор

Єдинак Г.А., доктор наук з фізичного виховання і спорту, професор

Кеба О.В., доктор філологічних наук, професор

Коваленко Л.А., доктор історичних наук, професор

Конет І.М., доктор фізико-математичних наук, професор

Кудрявцев М.Г., доктор філологічних наук, професор

Кукурудзяк М.Г., доктор історичних наук, професор

Кучинська І.О., доктор педагогічних наук, доцент

Лаптін П.Ф., кандидат історичних наук, професор

Любинський О.І., доктор біологічних наук, професор

Марчук Л.М., доктор філологічних наук, професор

Мендерецький В.В., доктор педагогічних наук, професор

Миронова С.П., доктор педагогічних наук, професор

Нечитайло В.В., доктор історичних наук, професор

Печенюк М.А., кандидат педагогічних наук, професор

Прокопчук В.С., доктор історичних наук, професор

Рибак І.В., кандидат історичних наук, професор

Свідер П.І., доктор філологічних наук, професор

Солопчук М.С., кандидат педагогічних наук, професор

Степанков В.С., доктор історичних наук, професор

Струманський В.П., доктор педагогічних наук, професор

Тарасов Ю.М., доктор історичних наук, професор

Теплінський Ю.В., доктор фізико-математичних наук, професор

Урсу Н.О., доктор мистецтвознавства, професорФедорчук В.А., доктор технічних наук, професор

Філінюк А.Г., доктор історичних наук, професор

Хричиков Б.В., доктор філологічних наук, доцент

Шинкарюк А. І., доктор психологічних наук, професор

Щербина П.Ф., доктор юридичних наук, професор

Передмова

Еліта університету

Копилов Анатолій Олексійович, d:\збірник про докторів кпну\фото\khmelnitskaya (28).jpg

кандидат історичних наук, професор, ректор Кам’янець-Подільського державного педагогічного інституту (університету) упродовж 1977-2001 рр.

(1936-2007)
Професор Анатолій Олексійович Копилов прославився в царині вищої освіти. Педагог, відомий учений – славіст, протягом 24 років ректор провідного в Україні вишу – Кам’янець-Подільського державного педагогічного університету – він віддав вищій школі майже 45 років свого життя і праці.

Народився Анатолій Копилов 14 липня 1937 року в м. Шепетівка, де батько Олексій Іванович, боєць корпусу червоних козаків, офіцер, працював на державній службі. Мати Олена Карпівна вела домашнє господарство, виховувала двох синів. Згодом сім’я перебралася до Ізяслава, де пройшли дитячі та юнацькі роки Анатолія в оточенні старовинних архітектурних споруд, чудової волинської природи, друзів, сусідів. За участі батьків та учителів здобував знання, життєвий досвід, формував характер.

На долю дитини війни випали всі випробування тогочасного покоління: голодні окупаційні будні, переповнені постійним страхом і важкою працею. Радісну звістку приносили листівки, розповсюджувані підпільниками: армія виганяла окупантів з рідної землі. Не давали їм спокою на Шепетівщині, Славутчині, Ізяславщині й партизани.

Школу закінчив успішно й був направлений до Радошівської семирічки учителем математики і фізкультури. Спроба 1955 року поступити до Чернівецького держуніверситету виявилася невдалою – не вистачило одного бала, щоб пройти конкурсний відбір. Три роки (1955-1958) прослужив на Кавказі, дослужився до звання старшини, був секретарем комсомольської організації підрозділу, отримав Почесну грамоту президії Верховної Ради Північно-Осетинської АРСР за допомогу місцевому населенню під час повені. Наполегливо готувався до вступу у ВНЗ.

1958 року став студентом історичного факультету Чернівецького держуніверситету. Очолив комсомольську організацію факультету, був членом комітету комсомолу університету. На етапі підготовки дипломної отримав направлення до Софійського університету, де протягом 8 місяців вивчав матеріали архівів, бібліотек, що стосувалися теми дипломної роботи. Університет закінчив з червоним дипломом і 1963 року був направлений в Кам’янець-Подільський державний педагогічний інститут на посаду асистента кафедри історії. Протягом лютого-грудня 1972 року Анатолій Олексійович вдруге побував на науковому стажуванні в Софійському університеті, що дало імпульс новим дослідженням й привело згодом до появи фундаментальної праці – монографії «Вітчизняний фронт і народно-демократична революція в Болгарії» (Львів, 1985, 224с.).

Кам’янецький період був найтривалішим у часі і найпродуктивнішим за наслідками праці – тут Анатолій Олексійович сповна реалізував свої можливості. Під науковим керівництвом професора Л.А. Коваленка завершив дисертаційне дослідження, 1967 року успішно захистив його й отримав науковий ступінь кандидата історичних наук. Того ж року був обраний деканом історико-філологічного, 1968-го, після роз’єднання факультету на два, очолив історичний. 1970 року атестований званням доцента.

На початку 1975 року з появою посади проректора з наукової роботи обійняв її і докладав зусиль до розгортання в інституті наукових досліджень, зростання якісного складу науково-педагогічних кадрів. 1977 року, після виходу на пенсію І.В. Іваха, став ректором Кам’янець-Подільського державного педінституту й очолював його до кінця листопада 2001 року.

За цей період помітно зросла матеріальна база закладу. 1986 року ректор добився передачі інституту трьох корпусів (7 тис. м2 площі) закритого загальнотехнічного факультету Хмельницького технологічного інституту побутового обслуговування, будівництва нових гуртожитків, що дало надійний прихисток 2278 студентам.

Удосконалювалася структура закладу – з’явились дефектологічний факультет, 2001 року реорганізований в Інститут соціальної реабілітації та розвитку дитини, Центр дослідження історії Поділля Інституту історії України та Центр мовознавчих студій Інституту української мови НАН України, факультет довузівської підготовки, помітно збільшилась кількість спеціальностей та кафедр.

Зріс і контингент студентів: якщо 1963 року в інституті навчалося 3607 студентів, у тому числі 1335 на стаціонарі, то вже 1985 року – 3999, 1991 р. – 5757 осіб, а 1997-го - 4469.

Ректор дбав про зростання кадрового потенціалу: 1963 року на 13 кафедрах працювало 112 осіб і лише 23,2 відсотки мали науковий ступінь і вчене звання, 1974 р. – 17 кафедр, 177 викладачів і 27,1% склав якісний показник, 1991 р. на 23 кафедрах – 291 викладач, якісний показник – 41,2%, а 1997-го – 28, 264 і 75% відповідно.

Закономірно, що 1996 року Державна акредитаційна комісія 14 спеціальностям із 16 надала четвертий рівень акредитації і 8 квітня 1997 року акредитувала інститут за найвищим четвертим рівнем. Це стало підставою для реорганізації закладу в університет: 28 червня 1997 року у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України №628 в Кам’янці-Подільському з’явився педуніверситет.

А.О. Копилов брав активну участь у житті регіону. Як науковець долучився до відродження репресованого в 30-і роки краєзнавчого руху – утворення 1964 року Хмельницького обласного історико-краєзнавчого товариства, проведення, починаючи з 1965 року, одинадцяти Подільських історико-краєзнавчих конференцій, написання історії міст і сіл Хмельницької області. Підготував нариси історії Білогір’я та селища Ямпіль цього ж району. Важливим напрямом його наукових досліджень була історія закладу, особливо періоду функціонування державного українського університету (1918-1921 рр.), діяльність у Кам’янці-Подільському ректора університету професора Івана Огієнка. Обирався членом бюро Кам’янець-Подільського міськкому компартії України, депутатом міської та обласної рад, очолював міську організацію товариства «Знання».

Наприкінці листопада 2001 року із закінченням терміну контракту управління університетом передав своєму вихованцеві О.М. Завальнюку, залишившись радником ректора. Згодом за станом здоров’я перейшов на заслужений відпочинок. На жаль, він був нетривалим – після кількох інсультів у грудні 2007 року його земне буття завершилося.

Наукова праця й ректорські досягнення А.О. Копилова достойно відзначені державою. Він нагороджений орденами «Знак пошани» (1981), «Трудового Червоного Прапора» (1986), медаллю К.Д. Ушинського (1986), Почесною грамотою Узбецької РСР та нагрудним знаком «Відмінник освіти Узбецької РСР», Золотою медаллю Міжнародної кадрової академії «За заслуги в освіті» (2011), орденом «Святий Дмитро Солунський» ІV ст., Почесними грамотами Міністерства освіти і науки України, обласної та міської рад. 1991 року Держкомітет СРСР у справах освіти присвоїв йому вчене звання професора, а 1993 року перший Президент незалежної України – Заслуженого працівника освіти України.

Найвищою нагородою Анатолія Олексійовича є його сім’я, яку створив разом з Аллою Прокопівною, сини Сергій та Андрій – вихованці історичного факультету. Сергій Анатолійович став доктором історичних наук, професором і, як батько, успішно вже більше 10 років очолював історичний факультет Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. З серпня 2012 року продовжує справу батька, очоливши університет.


Наукові праці А.О. Копилова

І. Окремі видання

 1. Початок боротьби Болгарської робітничої партії за створення Вітчизняного фронту / А.О. Копилов. – Кам'янець-Подільський : Кам'янець-Поділ. держ. педінститут, 1965. – 30 с.

 2. Начало борьбы Болгарской рабочей партии за создание Отечественного фронта : учеб-метод. разработка / А.А. Копылов. – Каменец-Подольский : Каменець-Подол. гос. пединститут, 1966. – 29 с.

 3. Антифашистський рух Опору в країнах Західної Європи у роки Другої світової війни (1939-1945 рр.) : навч.-метод. розроб. / А.О. Копилов, М.Г. Кукурудзяк. – Кам'янець-Подільський : Кам'янець-Поділ. держ. педінститут, 1976. – 30 с.

 4. Міжнародний комуністичний і робітничий рух (1917-1978 рр.) : метод. вказівки до спецсемінару для студ. ІV курсу іст. ф-ту / А.О. Копилов, М.Г. Кукурудзяк. – Кам'янець-Подільський : Кам'янець-Поділ. держ. педінститут, 1976. – 47 с.

 5. Комсомол і молодь Хмельниччини у роки Великої Вітчизняної війни : метод. розроб. / А.О. Копилов, О.Т. Щур. – Хмельницький : Знання, 1979. – 46 с.

 6. 3 історії українсько-болгарських зв'язків (до 1300-річчя утворення Болгарської держави) / А.О. Копилов, М.Г. Кукурудзяк, І.О. Ткач. – Хмельницький : Знання, 1981. – 24 с.

 7. Георгій Димитров – видатний діяч міжнародного комуністичного і робітничого руху (до 100-річчя з дня народження) / А.О. Копилов, М.Г. Кукурудзяк. – Хмельницький : Знання, 1982. – 38 с.

 8. Народній республіці Болгарія 40 років : метод. розроб. на допомогу лектору / А.О. Копилов, М.Г. Кукурудзяк. – Хмельницький : Знання, 1984. – 24 с.

 9. Отечественный фронт и народно-демократическая революция в Болгарии / А.А. Копылов. – Львов : Вища школа, 1985. – 222 с.

 10. З історії українсько-болгарських зв'язків : метод. розроб. на допомогу лектору / А.О. Копилов, М.Г. Кукурудзяк. – Хмельницький : Знання, 1985. – 32 с.

 11. Пролетарський інтернаціоналізм в дії (солідарність трудящих Радянського Союзу з республіканською Іспанією в 1936-1939 рр.) : метод. розроб. / А.О. Копилов, М. Г. Кукурудзяк. – Хмельницький : Знання, 1987. – 24 с.

 12. Хотинське повстання / А.О. Копилов, В.М. Курило, М.І. Панчук. – К. : Політвидав України, 1989. – 111 с.

 13. Педагогічному – 75 / А.О. Копилов. – Кам'янець-Подільський, 1993. – 11 с.

 14. Генеалогія : навч.-метод. посіб. / А.О. Копилов, О.А. Юга. – Кам'янець-Подільський : Кам'янець-Поділ. держ.ун-т, 2007. – 50 с.

ІІ. Статті в журналах і збірниках наукових праць

 1. Повстання 9 вересня 1944 року в Болгарії / А.О. Копилов // Тези доповідей VI Української славістичної конференції, 13-18 жовт. 1964 р. – Чернівці, 1964. – С. 280-281.

 2. Виникнення нелегальної преси Вітчизняного фронту Болгарії (1942-1944 рр.) / А.О. Копилов // Звітна наукова конференція кафедр Кам'янець-Подільського педагогічного інституту за 1964 р. : тези доп. – Кам'янець-Подільський, 1965. – С. 51-53.

 3. Стратегія і тактика Болгарської комуністичної партії в період підготовки і проведення повстання 9 вересня 1944 року / А.О. Копилов // Звітна наукова конференція кафедр Кам'янець-Подільського педінституту за 1964 р. : тези доп. – Кам'янець-Подільський, 1965. – С. 56-57.

 4. Посилення руху Опору в Болгарії під впливом перемог Радянської Армії / А.О. Копилов // Питання нової і новітньої історії. – К., 1965. – Вип. 1. – С. 28-34.

 5. Верный залог : [об участии болгарской молодежи в вооруженной борьбе против фашизма] / А.А. Копылов // Молодой коммунист. – 1966. – № 9. – С. 100-104.

 6. Роль Вітчизняного фронту Болгарії в перемозі народно-демократичної революції / А.О. Копилов // Звітна наукова конференція кафедр Кам'янець-Подільського педінституту за 1965 рік : тези доп. – Кам'янець-Подільський, 1966. – С. 20-21.

 7. Діяльність комітетів Вітчизняного фронту Болгарії в лавах монархо-фашистської армії (1942-1944 рр.) / А.О. Копилов // Звітна наукова конференція кафедр інституту за 1965 рік : тези доп. – Кам'янець-Подільський, 1966. – С. 19-20.

 8. До питання про утворення національного комітету Вітчизняного фронту в Болгарії / А.О. Копилов // Питання нової та новітньої історії : міжвідомч. наук. зб. – К., 1966. – Вип. З. – С. 85-93.

 9. Білогір'я [Білогірський р-н] / А.О. Копилов // Історія міст і сіл Української РСР. Хмельницька область. – К., 1971. – С. 93-102.

 10. Ямпіль [Білогірський р-н] / А.О. Копилов // Там само. – С. 102-110.

 11. Солідарність трудящих Поділля з революційною визвольною війною в Іспанії / А.О. Копилов // V Подільська історико-краєзнавча конференція : тези доп. – Кам'янець-Подільський, 1980. – С. 39-41.

 12. К вопросу о функциях комитетов Отечественного фронта непосред- ственно после 9 сентября 1944 г. / А.А. Копылов // Резюмета : Първи международен конгрес по българистика. – София, 1981. – Т. 1: I секция: Българската държава през вековете; 4 подсекция: Социалистическа България. – С. 151-152.

 13. Географія руху солідарності трудящих Поділля з антифашистською боротьбою болгарського народу в 1923-1925 рр. / А.О. Копилов // Проблеми історичної географії Поділля : тези доп. обл. наук. конф/. – Кам'янець-Подільський, 1982. – С. 95-96.

 14. Участие комитетов Отечественного фронта в подготовке и проведении выборов в Народное собрание Болгарии (июнь-ноябрь 1945 г.) / А.А. Копылов // Узловые вопросы советского славяноведения : тез. докл. и сообщ. IX Всесоюз. науч. конф. историков-славистов, 21-23 сент. 1982 г., г. Ужгород. – Ужгород, 1982. – С. 97-98.

 15. К вопросу о функциях комитетов Отечественного фронта непосред- ственно после 9 сентября 1944 г. / А.А. Копылов // Българската държава през вековете : доклады. – София, 1982. – Т. 2: България в междуродните отношения след 1878 година: Социалистическа България. – С. 383-388.

 16. Устремленность к высоким общественным целям – важный стимул трудовой деятельности / А.А. Копылов // Актуальные проблемы морального стимулирования труда в условиях развитого социализма : тез. докл. Хмел. обл. науч.-практ. конф. – Каменец-Подольский, 1985. – С. 19.

 17. Інтернаціональні зв'язки трудящих Хмельниччини і Силістринського округу НРБ / А.О. Копилов // Тези доповідей VI-ої Подільської історико-краєзнавчої конференції (секція історії радянського періоду). – Кам’янець-Подільський, 1985. – С. 15-16.

 18. Вшанування пам'яті В. П. Затонського у Кам'янці-Подільському / А.О. Копилов // Видатний партійний і державний діяч В. П.Затонський. До 100-річчя від дня народження : тези доп. наук. конф.. – Кам'янець-Подільський, 1988. – С. 95-96.

 19. Пути повышения роли сельской малокомплектной школы в реализации продовольственной программы СССР / А.А. Копылов, А.С. Хоптяр // Совершенствование работы сельской школы : межвузовский сборник. – Смоленск, 1989. – С. 115-1 18.

 20. Т.Г. Шевченко і сучасність / А.О. Копилов // Т.Г. Шевченко і Поділля : тези доп. наук.-прак. конф. присвяч. 175-річчю від дня народж. Т.Г. Шевченка. – Кам'янець-Подільський, 1989. – Ч. І. – С. 3-4.

 21. Реорганізація Вітчизняного фронту Болгарії в єдину суспільно-політичну організацію / А.О. Копилов // ХХХХІІ звітна наукова конференція кафедр Кам'янець-Подільського педінституту. – Кам'янець-Подільський, 1991. – С. 29-30.

 22. Реорганизация Отечественного фронта Болгарии в единую общественно-политическую организацию / А.А. Копылов // Болгаристика в системе общественных наук: опыт, уроки, перспективы : тез. докл. и сообщ. Второй всесоюз. конф. по болгаристике (II Дриновских чтений), 5-7 февр. 1991 г. – Харьков, 1991. – С. 78-79.

 23. Історичні аспекти болгарської культури на Україні / А.О. Копилов // Культура України і слов'янський світ : наук.-практ. конф. : тези доп. та повідомл. – Кам'янець-Подільський; К., 1992. – Ч. 1. – С. 85-87.

 24. Професор І. І. Огієнко – ректор Кам'янець-Подільського державного українського університету / А.О. Копилов // Духовна і науково-педагогічна діяльність І.І. Огієнка в контексті українського національного відродження. До 110-річчя від дня народження : тези доп. наук.-теорет. конф. – Кам'янець-Подільський, 1992. – С. 3-7.

 25. Події визвольної війни на Подільській землі (1646-1654 рр.) / А.О. Копилов // Поділля в роки визвольної війни українського народу 1648-1654 роки : тези доп. наук.-практ. конф. – Дунаївці, 1992. – С. 3-5.

 26. Кам'янець-Подільський державний педагогічний інститут: історія і сучасність / А.О. Копилов // ХХХХІІІ звітна наукова конференція кафедр Кам'янець-Подільського педагогічного інституту за 1991-1992 рр. : тези доп. (секція суспільних наук). – Кам'янець-Подільський, 1993. – С. 3-11.

 27. Історичні аспекти переселення болгар на землі України в період XIV – XIX ст. / А.О. Копилов // ХХХХІІІ звітна наукова конференція кафедр Кам'янець-Подільського педагогічного інституту за 1991-1992 рр. : тези доп. (секція суспільних наук). – Кам'янець-Подільський, 1993. – С. 80-81.

 28. До питання про створення історико-архітектурного заповідника "Ізяслав" / А.О. Копилов, А.І. Товстяновський // Велика Волинь: минуле й сучасне : матер. міжнар. наук. краєзн. конф., жовт. 1994 р. – Хмельницький ; Ізяслав ; Шепетівка, 1994. – С. 396-39.

 29. Кам'янець-Подільський учительський інститут у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр. / А.О. Копилов // Матеріали ІХ-ої Подільської історико-краєзнавчої конференції, присвяч. 50-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні. – Кам'янець-Подільський, 1995. – С. 42-44.

 30. Українські державні інституції в Кам'янці-Подільському восени 1919 – влітку 1920 року / А.О. Копилов // Матеріали ІХ-ої Подільської історико-краєзнавчої конференції, присвяч. 50-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні. – Кам'янець-Подільський, 1995. – С. 278-281.

 31. Поділля в українсько-болгарських зв'язках останньої чверті XIX ст. / А.О. Копилов // Поділля і Волинь в контексті історії українського національного відродження : наук. зб. – Хмельницький, 1995. – С. 126-129.

 32. Переселення болгар на українські землі у XIV – XIX ст. / А.О. Копилов // Наукові праці історичного факультету / Кам'янець-Поділ. держ. педінститут. – Кам'янець-Подільський, 1995. – Т. 1. – С. 93-105.

 33. Дітище Івана Огієнка / А.О. Копилов, О.М. Завальнюк // Дивокрай : науково-краєзнавчий альманах. – Хмельницький, 1995. – Вип. 1 : Південно-Східна Волинь. – С. 82-89.

 34. Спогади Івана Огієнка "Рятування України, на службі своєму народові" – важливе джерело до вивчення історії УНР / А.О. Копилов // Велетень науки : матер. всеукр. наук.-пед. читань, присвяч. вивченню спадщини Івана Огієнка, 15-16 січ. 1996 р. – К., 1996. – С. 59-65.

 35. Starania о otwarcie Universytetu Panstwowego w Kamiencu Podolskim w 1918 roku / А.О. Копилов, О.М. Завальнюк // Studia Historyczne. – Krakow. – R. 39. – 1996. – Z.3 (154). – S. 341-356.

 36. I. I. Огієнко про польську військову присутність в Кам'янці-Подільському в 1919-1920 pp. / А.О. Копилов // Наукові праці історичного факультету / Кам'янець-Поділ. держ. педінститут. – Кам'янець-Подільський, 1996. – Т. 2. – С. 189-194.

 37. Визволення Болгарії від османського гніту та Україна : [до 120-ої річниці російсько-турецької війни] / А.О. Копилов, А.А. Заводовський // Наукові праці Кам'янець-Подільського державного педінституту. Історичні науки. – Кам'янець-Подільський, 1997. – Т. 1(3). – С. 96-114.

 38. Л. А. Коваленко як історик Угорщини / А.О. Копилов // Academia на пошану професора Леоніда Антоновича Коваленка: до 90-річчя від дня народження. – Кам'янець-Подільський, 1997. – Т. 1. – С. 192-194.

 39. Виступ на презентації Кам'янець-Подільського державного педагогічного університету 22 жовтня 1997 року / А.О. Копилов // Освіта, наука і культура на Поділлі : зб. наук. пр. – Кам'янець-Подільський, 1998. – Т. 1. – С. 3-8.

 40. 3 когорти подвижників : [про І. С. Зеленюка] / А.О. Копилов // Освіта, наука і культури на Поділлі : зб. наук. пр. – Кам'янець-Подільський, 1998. – Т. 1. – С. 220-225.

 41. Віхи історії: основні етапи становлення і розвитку вищого педагогічного закладу Хмельниччини / А.О. Копилов, О.М. Завальнюк // Кам'янець-Подільський державний педагогічний університет. – Кам'янець-Подільський, 1998. – С. 2-6.

 42. Визволення Болгарії від османського гніту та Україна / А.О. Копилов, А.А. Заводовський // Україна і Болгарія: віхи історичної дружби : матер. міжнар. конф., присвяч. 120-річчю визволення Болгарії від османського іга, м. Одеса, 29-31 жовт. 1998 р. – Одеса, 1999. – С. 10-14.

 43. Союзницькі дії польсько-українських військ на Поділлі у 1920 р. / А.О. Копилов, О.М. Завальнюк // Поляки на Хмельниччині: погляд крізь віки : зб. наук. пр. за матер. міжнар. конф., 23-24 черв. 1999 р. – Хмельницький, 1999. – С. 275-282.

 44. Кам'янець-Подільський державний український університет: від ідеї заснування до ліквідації (1917-1921 рр.) / А.О. Копилов, О.М. Завальнюк // Укр. іст. журн. – 1999. – № 4. – С. 41-50 ; №5. – С. 26-36.

 45. Зовнішня політика С. В. Петлюри: прорахунки та упущені можливості (актуальна точка зору) / А.О. Копилов // Наукові праці Кам'янець-Подільського державного університету. Історичні науки. – К., 1999. – Т. 3(5). – С. 302-306.

 46. Православна церква в Україні та національно-визвольна боротьба балканських слов'янських народів у 60-80-х рр. XIX ст. / А.О. Копилов, А.А. Заводовський // Укр. істор. журн. – 2000. – №5. – С. 97-110.

 47. Українсько-болгарське церковне співробітництво та його роль у національно-державному відродженні Болгарії (70-ті роки XIX ст.) / А. О. Копилов // Матеріали міжнародного конгресу українських істориків. – Чернівці, 2000. – С.67-85.

 48. Православна церква на Поділлі та національно-визвольна боротьба балканських слов'янських народів у 60-80-х рр. ХІХ ст. / А.О. Копилов // Матеріали Х-ої Подільської історико-краєзнавчої конференції. – Кам'янець-Подільський, 2000. – С. 173-180.

 49. Болгарська соціал-демократія в період ладу народної демократії (вересень 1944 – серпень 1948 рр.) / А.О. Копилов // Політологічний вісник : матеріали міжнар. наук.-практ. конф. "Соціал-демократична ідея в українському та європейському політичному просторі", 9-10 лют. 2001 р. – К., 2001. – Вип. 8. – С. 363-370.

 50. Кам'янець-Подільський державний український університет (1918-1921 рр.) / А.О. Копилов, О.М. Завальнюк // Кам'янець-Подільський державний університет: минуле і сьогодення. – Кам'янець-Подільський, 2003. – С. 7-40.

 51. Вплив визвольної боротьби балканських слов'ян на трансформацію слов'янської ідеї в суспільно-політичній думці України другої половини XIX ст. / А.О. Копилов, А.А. Заводовський // Укр. іст. журн. – 2003. – №3. – С. 112-126.

 52. Вплив визвольної боротьби балканських слов'ян на трансформацію слов'янської ідеї в суспільно-політичній думці України другої половини XIX ст. (продовження) / А. О. Копилов, А. А. Завадовський // Укр. іст. журн. – 2005. – № 3. – С. 148-164.

 53. Кам'янець-Подільський державний університет: історичний факультет / А.О. Копилов, О.М. Завальнюк, В.Н. Рокачук // Історія в середніх і вищих навчальних закладах України. – 2006. – № 11-12. – С. 16-24.

ІІІ. Про А.О. Копилова

 1. Копылов А.А. // Историки-слависты СССР : биобиблиогр. справ. / сост.: С.И. Сидельников, Г.И. Чернявский. – Харьков, 1969. – С. 39.

 2. Славчева Ц. Копылов Анатолий Алексеевич / Ц. Славчева // Историческата Българистика в чужбина 1944-1980 : биобиблиогр. справ. – София, 1983. – С. 299-300.

 3. Степанков В.С. Професор А.О. Копилов – вчений-педагог / В.С. Степанков, М.І. Красуцький // Наукові праці Кам’янець-Подільського державного університету. Історичні науки. – Кам’янець-Подільський, 2006. – Т. 16: На пошану професора А.О. Копилова. – С. 9-19.

 4. Красуцький М.І. Копилов Анатолій Олексійович / М.І. Красуцький, В.С. Степанков // Кам’янець-Подільський державний університет в особах. – Кам’янець-Подільський, 2003. – Т. І. – С. 205-219.

 5. Анатолій Олексійович Копилов : Особистість у вимірі епохи. Дослідження. Спогади. Документи. Бібліографія / Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І.Огієнка ; [уклад.: О.М. Завальнюк, В.С. Степанков ; відп. ред. В.С. Степанков]. – Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2011. – 320 с.: іл.


g:\img_завальнюк.jpg


Завальнюк Олександр Михайлович,

доктор історичних наук, професор, ректор Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка упродовж 2001-2012 рр., професор кафедри історії України


Народився 28 листопада 1951 р. у м. Сміла Черкаської області. Батьки – вчителі. У 1966 р. закінчив із відзнакою Підпилип’янську восьмирічну, а у 1968 р. – із золотою медаллю Приворотську середню школу Кам’янець-Подільського району Хмельницької області. У 1968-1972 рр. – студент історичного факультету Кам’янець-Подільського державного педінституту. Набуваючи фаху вчителя історії та суспільствознавства, з відповідальністю і вчасно виконував навчальні завдання своїх викладачів - професорів Л.А.Коваленка, П.Ф.Лаптіна, доцентів А.О.Копилова, І.С.Винокура, М.Ф.Александри, П.Ф.Щербини, О.Д. Степенка, В.В.Зайцева, А.А.Грицюка, І.Й.Козака, А.С.Хоптяра, І.Ю.Гнатенка, старших викладачів Б.М.Кушніра, В.А.Радіоненка, викладача В.С.Степанкова, З.Я.Маслової та інших, з великою зацікавленістю сприймав їхні лекції, які розширювали його історичний кругозір, вчився у наставників уміння аналізувати історичний матеріал, обґрунтовувати конкретні наукові положення, бачити причинно-наслідковий зв’язок між різними подіями і фактами вітчизняної та світової історії, робити відповідні висновки. Працював у науковому студентському гуртку з історії СРСР ХІХ ст. (керівник – П.Ф.Щербина), вивчав ставлення ,,Колокола’’ Герцена до буржуазних реформ 1860-х рр. в Росії. За результатами дослідження виконав конкурсну працю (2 др. арк.), яка на Всесоюзному конкурсі студентських наукових робіт у 1972 р. виборола диплом І ступеня, а також кваліфікаційну дипломну роботу, яку ДЕК відзначила як одну з найкращих.

Одержавши диплом з відзнакою, почав працювати вчителем історії Крилівської середньої школи Корецького району на Рівненщині. У 1973-1974 рр. проходив строкову військову службу в лавах радянської армії. Після демобілізації продовжив учительську кар’єру в Орининській середній школі-інтернаті Кам’янець-Подільського району, повністю склав кандидатський мінімум. У 1976-1979 рр. навчався в аспірантурі Київського державного педагогічного інституту ім. О.М.Горького, де під керівництвом доктора історичних наук, професора М.Д.Березовчука виконав кандидатську дисертацію ,,Селянський аграрний рух на Правобережній Україні (березень 1917-січень 1918 рр.)’’, яку успішно захистив у Київському державному університеті ім. Тараса Шевченка у жовтні 1980 р.

З 1979 р. працює в Кам’янець-Подільському педінституті (згодом – педуніверситеті, державному і, нарешті, національному університеті імені Івана Огієнка): асистентом, старшим викладачем і доцентом кафедри історії СРСР і УРСР, доцентом і професором кафедри історії України. В добу незалежної України виконав і успішно захистив в Інституті історії України НАН України докторську дисертацію ,,Утворення і діяльність державних українських університетів (1917-1921 рр.)’’. У навчальному процесі на історичному факультеті читає лекції і проводить семінарські заняття з новітньої історії України та спецкурсу з проблем становлення національної української освіти у 1917-1920 рр. Під його керівництвом виконуються магістерські роботи, а також кандидатські і докторські дисертації (вже захищено 7 дисертаційних робіт). Заснував наукову школу ,,Україна наприкінці ХІХ ст. - у 30-х рр.. ХХ ст.’’, у складі якої нині працюють 14 осіб – 3 доктори і 11 кандидатів історичних наук.

Крім викладацької, займався й управлінською діяльністю. У 1982-84 рр. – заступник декана, 1993-2001 рр. – декан історичного факультету, 2001-2012 рр. – ректор університету. На посаді керівника вишу докладав багато зусиль для росту професорсько-викладацького колективу, підвищення його авторитету і зростання рейтингу в Україні, наукових здобутків викладачів і студентів. Станом на середину 2012 р. Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка у національному рейтингу, проведеному Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України, посів 14 місце серед 32 класичних університетів нашої держави, а в рейтингу ,,ТОП-200’’, складеному кафедрою ЮНЕСКО в Україні, - 97-е місце серед 200 найкращих українських вишів. У 2002-2011 рр. вчені університету опублікували 21810 наукових праць, зокрема 274 монографії, провели 277 наукових конференцій, 109 з яких мали статус міжнародних. За рівнем наукових досягнень у 2011 р. заклад посів 5 місце серед всіх класичних університетів України. К-ПНУ імені Івана Огієнка прийняли до Міжнародної та Євразійської асоціацій університетів.

Наукові інтереси професора Завальнюка О.М. охоплюють такі проблеми з історії України, як становлення і функціонування національної університетської освіти у 1917-1921 рр., історія української школи у 1917-2012 рр., збройна боротьба за українську державність у 1919-1920 рр., наукове краєзнавство та інші. Ці та інші складові вітчизняної історії ХХ – початку ХХІ ст. знайшли відображення у понад 560 його наукових публікацій, 72 з яких – монографії, посібники, брошури, 12 статей у зарубіжних виданнях. Взяв участь у 172 міжнародних, всеукраїнських і регіональних наукових конференціях, семінарах і круглих столах. У періодичній пресі опублікував майже 100 матеріалів. У 2008 і 2011 р. очолював рейтинг науковців університету.

Започаткував збірки статей: ,,Наукові праці історичного факультету Кам’янець-Подільського педагогічного інституту’’ (нині - ,,Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: Історичні науки’’) (забезпечив вихід у світ 10 томів), ,,Освіта, наука і культура на Поділлі’’ (20 томів). Зініціював кілька інших наукових збірників – багатопрофільних ,,Наукових праць Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка’’ (у 2002-2011 рр. побачили світ 34 томи) і ,,Вісника Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка’’ (у 2008-2011 рр. вийшли друком 28 томів), ,,Іван Огієнко і сучасна наука та освіта’’ (у 2003-2012 рр. – 9 випусків). Відповідальний редактор двох наукових фахових видань, член редколегій одного наукового журналу та двох збірників статей. У 2011 р. університет опублікував 85 наукових збірок, 12 з яких віднесені до фахових видань Мінмолодьспорту України. Крім того, у 2004-2011 р. побачили світ 66 збірників статей студентів вишу.

Керує осередком Українського історичного товариства імені М.Грушевського. Член президії Національної спілки краєзнавців України, член Національної ради з питань краєзнавства та Національної спілки журналістів України. У 1998-2002 рр. – депутат Кам’янець-Подільської міської ради, у 2003-2006 рр. – член виконавчого комітету міськради, з 2010 р. – депутат Хмельницької обласної ради.

Заслужений працівник освіти України. Почесний краєзнавець України. Академік трьох академій - Академії наук вищої освіти України, Міжнародної кадрової академії та Академії педагогічних та соціальних наук (Росія). Лауреат всеукраїнських премій імені Дмитра Яворницького та Івана Огієнка, обласних премій Юхима Сіцінського, Іона Винокура та Миколи Дарманського. Нагороджений багатьма державними, рейтинговими та заохочувальними нагородами, зокрема орденом ,,За заслуги ІІІ ступеня’’, ,,Грамотою Верховної Ради України’’, ,,Почесною грамотою Верховної Ради України’’, орденами св. Володимира ІІІ і ІV ступенів, зіркою ,,Патріот України’’, золотою медаллю ,,За заслуги в освіті’’, срібними медалями ,,Незалежність України’’, ,,За патріотизм’’, знаками Ярослава Мудрого, Петра Могили, Івана Крип’якевича, Української федерації вчених, ,,Честь і шана’’, ,,Лідер України’’, ,,За заслуги перед міською громадою’’, ,,За наукові досягнення’’, ,,Свята Софія’’, ,,Інтелект нації’’, ,,За успіхи у науково-педагогічній діяльності’’.Одружений. Разом з дружиною Ольгою Йосипівною виховав двох доньок – Олесю і Оксану, педагогів за фахом. Має трьох онуків – Сашка, Макара і Андрія.

Наукові праці О.М. Завальнюка

І. Окремі видання

 1. Утворення і діяльність державних українських університетів (1917-1921 рр.) / О.М.Завальнюк. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2011. – 644 с.

 2. Українська еліта і творення національної університетської освіти: фундатори й будівничі (1917-1920рр.) / О.М. Завальнюк. - Кам’янець-Подільський: Абетка-НОВА, 2005.– 496 с.

 3. Історія Кам’янець-Подільського державного українського університету в іменах (1917-1921 рр.) / О.М. Завальнюк. – Кам’янець-Подільський: Абетка-НОВА, 2006. – 632 с.:іл.

 4. Свято відкриття Кам’янець-Подільського державного українського університету. Дослідження. Документи. Матеріали / О.М. Завальнюк. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2008. – 280 с.

 5. Историография Великой Октябрьской социалистической революции на Украине / А.М.Завальнюк [и др.]. – К.: Наук. думка, 1987. – 214 с.

 6. Валерій Степанков. Портрет історика-професіонала / О.М. Завальнюк. – Кам’янець-Подільський: Абетка-НОВА, 2007. – 20 с.

 7. Геринович Володимир Олександрович – ректор Кам’янець-Подільського інституту народної освіти / О.М. Завальнюк. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2008. – 28 с.

 8. Зачарований українською історією. До 65-річчя від дня народження і 45-річчя науково-педагогічної діяльності доктора історичних наук, професора, академіка УАІН Валерія Степановича Степанкова / [укладач і автор статті О.М. Завальнюк]. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2012. – 252 с.

 9. Україна в роки Другої світової війни: навч. посіб. / О.М. Завальнюк. – Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Подільський державний педагогічний інститут, 2006. – 124 с.

 10. Будівництво української загальноосвітньої школи в роки національно-демократичної революції (1917-1920): іст. нарис / О.М.Завальнюк, Ю.В.Телячий. – Кам’янець-Подільський: Абетка-НОВА, 2001. - 212 с.

 11. Бучинський Петро Миколайович – ректор Кам’янець-Подільського інституту народної освіти / О.М. Завальнюк, О.Б. Комарніцький. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2008. – 32 с.

 12. В ім’я України. Петро Іванович Холодний (1876-1930 рр.) / В.М.Даниленко, О.М. Завальнюк, Г.О. Куриленко, Ю.В. Телячий. – Хмельницький: ПП Мельник А.А., 2006. - 206 с.

 13. Вища педагогічна освіта і наука України: історія, сьогодення та перспективи розвитку. Хмельницька область / В.Г.Кремень, О.М. Завальнюк та ін. – К.: Знання, 2010. – 447 с.

 14. Віктор Прокопчук – науковець, педагог / О.М. Завальнюк, Л.В. Баженов. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2009. – 84 с.

 15. До історії Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка (1918-2010 рр.): довідк.-стат. матер. / О.М.Завальнюк, О.Б.Комарніцький. – Кам’янець-Подільський: Оіюм, 2011. – 112 с.

 16. Земства Поділля в добу Української революції 1917-1920 рр. / О.М.Завальнюк, В.Б.Стецюк. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2009.–220с.

 17. Іван Михайлович Конет (до 60-річчя від дня народження та 35-річчя науково-педагогічної праці): біобібліогр. нарис / О.М.Завальнюк, В.С.Прокопчук. – Кам’янець-Подільський: Абетка, 2011. – 160 с.

 18. Кам’янець-Подільський в Українській революції 1917-1920 рр.: навч. посіб. зі спецкурсу для студ. іст. ф-ту. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2010. – 116 с.

 19. Кам’янець-Подільський державний педагогічний університет / А.О.Копилов, О.М.Завальнюк [та ін.]. – Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Подільський держ. пед. ун-т, 2008. – 32 с.

 20. Кам’янець-Подільський державний університет (1918-2003 рр.): іст. нарис / О.М. Завальнюк. О.Б. Комарніцький. – Кам’янець-Подільський: Абетка-НОВА, 2003. – 108 с.

 21. Кам’янець-Подільський державний університет (1918-2004 рр.): іст. нарис / О.М.Завальнюк, О.Б.Комарніцький. – Кам’янець-Подільський: Абетка-НОВА, 2004. – 120 с.

 22. Кам’янець-Подільський державний університет (1918-2005 рр.): іст. нарис / О.М.Завальнюк, О.Б.Комарніцький. – Кам’янець-Подільський: Абетка-НОВА, 2005. – 172 с.

 23. Кам’янець-Подільський державний університет (1918-2006 рр.): іст. нарис / О.М.Завальнюк, О.Б.Комарніцький. – Кам’янець-Подільський: Абетка-НОВА, 2006. – 196 с.

 24. Кам’янець-Подільський державний університет (1918-2007 рр.): іст. нарис / О.М.Завальнюк, О.Б.Комарніцький. – Кам’янець-Подільський: Абетка-НОВА, 2007. – 228 с.

 25. Кам’янець-Подільський державний університет: курсом зростання (2002-2006 рр.) / О.М.Завальнюк, О.Б.Комарніцький. – Кам’янець-Подільський: Абетка-НОВА, 2006. – 230 с.

 26. Кам’янець-Подільський національний університет (1918-2008 рр.): іст. нарис / О.М.Завальнюк, О.Б.Комарніцький. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2008. – 296 с.

 27. Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка в добу незалежної України / О.М.Завальнюк, О.Б.Комарніцький. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2008. – 768 с.

 28. Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка (1918-2009 рр.): іст. нарис / О.М.Завальнюк, О.Б.Комарніцький. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2009. – 388 с.

 29. Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка (1918-2010 рр.): іст. нарис / О.М.Завальнюк, О.Б.Комарніцький. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2010. – 380 с.

 30. Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка (1918-2011 рр.): іст. нарис / О.М.Завальнюк, О.Б.Комарніцький. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2011. – 452 с.

 31. Кам’янець-Подільський учительський інститут у роки Великої Вітчизняної війни / О.М.Завальнюк, В.С.Прокопчук, А.П.Гаврищук. – Кам’янець-Подільський: Оіюм, 2010. – 448 с.

 32. Кам’янець-Подільський: іст.-краєзнавчий нарис / О.М.Завальнюк, О.Б.Комарніцький. – Кам’янець-Подільський: Абетка-НОВА, 2001. – 120 с.:іл.

 33. Кам’янець-Подільський: історія і сучасність / О.М.Завальнюк, О.Б.Комарніцький. – Кам’янець-Подільський: ПП ,,Медобори-2006’’, 2011. – 136 с.

 34. Клепатський Павло Григорович – ректор Кам’янець-Подільський інституту народної освіти / О.М.Завальнюк, О.Б.Комарніцький. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2008. – 28 с.

 35. Лідер наукової школи. (До 65-річчя від дня народження і 40-річчя науково-педагогічної праці професора Л.В.Баженова) / О.М.Завальнюк, В.С.Прокопчук. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2011. – 180 с.

 36. Микола Іванович Бахмат: людина, вчений, керівник / О.М.Завальнюк, О.Б.Комарніцький. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2009. – 60 с.

 37. Микола Скиба: людина, вчений, ректор / О.М.Завальнюк, О.П.Григоренко. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2009. – 20 с.

 38. Минуле і сучасне Кам’янця-Подільського: політики, військові, підприємці, діячі освіти, науки, культури й медицини: іст. нариси / О.М.Завальнюк, О.Б.Комарніцький. – Кам’янець-Подільський: Абетка-НОВА, 2003. – 316 с.

 39. Минуле й сучасне Кам’янця-Подільського: політики, військові, підприємці, діячі освіти, науки, культури й медицини: іст. нариси / О.М.Завальнюк, О.Б.Комарніцький, В.Б.Стецюк. – Кам’янець-Подільський: Абетка-НОВА, 2007. – Вип.2. – 452 с.

 40. Нариси історії Кам’янця-Подільського / О.М.Завальнюк, О.Б. Комарніцький. – Львів: Центр Європи, 2006. – 136 с.: іл.

 41. Нариси історії Поділля: на допомогу вчителеві / І.С.Винокур, Л.В.Баженов, О.М.Завальнюк [та ін.]. – Хмельницький: Облполіграфвидав, 1990. – 328 с.

 42. Народний мер (до 55-річчя від дня народження міського голови м. Кам’янця-Подільського (2008-2010 рр.) Анатолія Макаровича Нестерука) / О.М.Завальнюк, О.Б.Комарніцький. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2010. – 136 с.

 43. Науково-дослідний сектор Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка (2007-2012 рр.) / О.М.Завальнюк, І.М.Конет. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2012. – 140 с.: іл.

 44. Нацистський окупаційний режим в генеральній окрузі ,,Волинь-Поділля’’ (1941-1944 рр.) / О.М.Завальнюк, Ю.В.Олійник. – Хмельницький: «Поліграфіст-2», 2012. – 210 с.

 45. Нацистський окупаційний режим на Хмельниччині. 1941-1944: док. і матер. / [упоряд.: Вавринчук М.П., Завальнюк О.М. та ін.]. – Кам’янець-Подільський: Оіюм, 2009. – 576 с.

 46. Новітня аграрна історія України: навч. посіб. / О.М.Завальнюк, І.В.Рибак. – Кам’янець-Подільський: Абетка-НОВА, 2004. – 288 с.

 47. Освіта України в роки національно-демократичної революції (1917-1920): з хроніки подій / В.М.Даниленко, О.М.Завальнюк, Ю.В.Телячий. – Кам’янець-Подільський: Абетка-НОВА, 2005. – 264 с.

 48. Петро Атаманчук: портрет науковця-професіонала / О.М.Завальнюк, І.М.Конет. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2009. – 52 с.

 49. Подільські містечка в добу Української революції (1917-1920 рр.) / О.М.Завальнюк, О.Б.Комарніцький. – Кам’янець-Подільський: Абетка-НОВА, 2005. – 320 с.

 50. Сільськогосподарський факультет Кам’янець-Подільського державного українського університету (1919-1921 рр.: Дослідження. Документи. Матеріали / О.М.Завальнюк, О.Б.Комарніцький. – Кам’янець-Подільський: Абетка-НОВА, 2004. - 512 с.

 51. Україна в період Другої світової війни: навч. посіб. / О.М.Завальнюк, С.В.Стецюк, С.В.Трубчанінов. – Кам’янець-Подільський: Оіюм, 2012. – 544 с.

 52. Українська Галицька армія на Поділлі / О.М.Завальнюк, Ю.В.Олійник. – Кам’янець-Подільський: Абетка-НОВА, 2001. – 148 с.

 53. Українська національно-демократична революція. Відновлення державності українського народу: метод. розробка / А.Г.Філінюк, О.М.Завальнюк, Е.М.Мельник. – Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Подільський держ. пед. ін-т, 1996. – 64 с.

 54. Хведорів (Федоров) Михайло Михайлович – ректор Кам’янець-Подільського інституту народної освіти / О.М.Завальнюк, О.Б.Комарніцький. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2008. – 24 с.

 55. Хмельниччина у 1941-1944 рр.: хроніка війни / О.М.Завальнюк, О.Б.Комарніцький, Ю.В.Олійник. – Кам’янець-Подільський: Абетка-НОВА, 2005. – 140 с.

 56. Юрій Телячий: на злеті творчості / О.М.Завальнюк, В.С.Прокопчук. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2010. – 36 с.: іл.

 57. Юрій Теплінський: портрет математика-професіонала / О.М.Завальнюк, І.М.Конет. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2010. – 40 с.:іл.

ІІ. Статті в журналах і збірниках наукових праць

 1. Академік В.І.Вернадський і творення національної університетської освіти в Україні / О.М.Завальнюк // Історія України: маловідомі імена, події, факти: зб. ст. – К.: Ін-т іст. Укр. НАН Укр., 2002. – Вип.20-21. – С.486-497.

 2. Архівні джерела про заснування Кам’янець-Подільського державного українського університету / О.М.Завальнюк // Студії з архівної справи та документознавства: зб. наук. пр. – К.: УНДІАСД, 2003. – Т.9. – С.59-64.

 3. Біографія Івана Огієнка за українськими часописами 1918-1919 рр. / О.М.Завальнюк // Іван Огієнко і сучасна наука та освіта: наук. зб. Серія: іст. та філолог. - Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Подільський держ. ун-т, 2005. – Вип.2. – С.93-100.

 4. Будівництво національної університетської освіти – складова частина українського державотворення / О.М.Завальнюк // Українське державотворення: уроки, проблеми, перспективи. – Львів, 2001. – Ч.1. – С.72-77.

 5. Вироблення концепції будівництва Українського національного університету (початок ХХ ст. – 1920 р.) / О.М.Завальнюк // Етнічна історія народів Європи: зб. наук. пр. – К.: Київський нац. ун-т імені Тараса Шевченка, 2001. – Вип.12. – С.80-85.

 6. Від Батурина до Києва: доля проекту «Український національний університет» (1760-1917 рр.) / О.М.Завальнюк // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія: історія. – К., 2002. – Вип. 62. – С. 5-9.

 7. Гетьман Павло Скоропадський: розбудова національної університетської освіти / О.М.Завальнюк // Гетьманат Павла Скоропадського: історія, постаті, контр версії. – К.: Вид-во імені Олени Теліги, 2008. – С.204-214.

 8. Громадськість України і заснування Кам’янець-Подільського університету (1918 р.) / О.М.Завальнюк // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна: Історія. – Харків: НМЦ ,,СД’’, 2004. – Вип.36 (633). – С.97-107.

 9. Дмитро Антонович і проблеми реформування вищої освіти в Україні у 1919 р. / О.М.Завальнюк // Dmytro Antonovic a ukrainska umenoveda. Vychazi ke 130 vyroci narozeni D. Antonovice | Sestavila Dagmar Petiskova / Naradni knihona Ceske Repybliky; Slovianska knihovna. – Praha, 2009. – S.65-72.

 10. З історії заснування національних українських університетів / О.М.Завальнюк // Історична і політична наука в Україні: наук. зб. на пошану академіка І.Ф.Кураса. – К.: Ін-т політичних і етнонаціональних досліджень, 2009. – С.283-398.

 11. Ідея соборництва в практичній діяльності українських університетів (1918-1920 рр.) / О.М.Завальнюк // Україна Соборна: зб. наук. ст. – К.: Ін-т іст. Укр. НАН Укр., 2005. – Вип.2, ч.2. – С.282-293.

 12. Михайло Грушевський і проблема створення українського національного університету / О.М.Завальнюк // Микола Плав’юк. Україна – моє життя. – К.: Вид-во імені Олени Теліги, 2002. – Т.3. – С.945-953.

 13. Правовые основы создания и функционирования Каменец-Подольского государственного украинского университета (1918-1920 гг.) / А.М.Завальнюк // Университеты и общество. Вызов ХХ века. – М.: МГУ им. М.В.Ломоносова, 2004. – С.693-701.

 14. Проблема забезпечення учбовою літературою українських університетів у 1918-1920рр. / О.М.Завальнюк // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія: історія. – Вінниця: ДП ,,ДКФ’’, 2010. – Вип. 17. – С.81-87.

 15. Проблема створення матеріально-технічної бази національної університетської освіти України у 1918-1920 рр. / О.М.Завальнюк // Україна ХХ ст.: культура, ідеологія, політика: зб.ст. – К.: Ін-т іст. Укр. НАН Укр., 2009. – Вип.15, ч.1. – С.96-117.

 16. Роль інтелігенції і громадських чинників у творенні державних українських університетів за Центральної Ради / О.М.Завальнюк // Слов’янський світ і Україна: зб. наук. пр. на пошану ректора РДГУ, проф. Руслана Михайловича Постоловського. – Рівне: О.Зень, 2011. – С.97-110.

 17. Российские университеты в контексте движения за украинизацию высшей школы на Украине (март 1917 – апрель 1918 гг.) / А.М.Завальнюк // Гуманитарный вектор / Забайкальский государственный гумманитарно-педагогический университет имени Н.Г.Чернышевского. Серия: история – Чита: Заб ГГПУ, 2010. - №4 (24). – С.14-21.

 18. Українські університети: лекційно-пропагандистський, літературно-публіцистичний і редакційно-видавничий аспекти (1917-1920 рр.) / О.М.Завальнюк // Студії з історії Української революції 1917-1921 років: зб. наук. пр.. на пошану Руслана Яковича Пирога. – К.: Ін-т іст. Укр. НАН Укр., 2011. – С.253-270.

ІІІ. Про О.М. Завальнюка

 1. Смолій Валерій. Олександрові Завальнюку – 60. Людина сумлінної і подвижницької праці / Валерій Смолій // Іван Огієнко і сучасна наука та освіта: наук. зб. Серія історична та філологічна / [відп. ред. Є.І.Сохацька]. – Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Подільський нац. ун-т ім. І. Огієнка, 2012. – Вип. 9. – С.311-313.

 2. Степанков В.С. До 60-річчя ректора Кам’янець-Подільського національного університету імені І. Огієнка О.М.Завальнюка / В.С. Степанков // Укр. іст. журн. – 2011. – №6. – С.226 – 230.

 3. Прокопчук В.С. Від університету педагогічного – до університету національного: Дослідження. Документи / В.С.Прокопчук, О.Б. Комар-ніцький. – Кам’янець-Подільський, 2011. – С.7-195.

 4. Досліджуючи духовні скарби України. До 60-річчя від дня народження і 35-річчя науково-педагогічної діяльності професора О.М. Завальнюка / [укл. О.Б.Комарніцький; автор передн. слова В.С.Степанков]. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2001. – 368 с.

 5. Енциклопедія сучасної України. – К., 2010. – Т.10. – С.42.


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   27


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал