До дня конституції (Бесіда)Скачати 40.29 Kb.
Дата конвертації10.03.2017
Розмір40.29 Kb.
ДО ДНЯ КОНСТИТУЦІЇhttp://clsg.ho.com.ua/images/den_konstituciji.jpg

(Бесіда)

Сьогодні ми поговоримо з вами про Конституцію. Відомо, що кожна держава, окрім своїх символів (гімну, прапора та герба), має ще й Конституцію. Цей документ є першорядним і найважливішим. А що, на вашу думку, може означати слово «конституція»?(Відповіді учнів)
Слово «конституція» в перекладі з латинської мови означає «устрій», «установлення». Згодом цим словом став називатися звід основних законів держав.
Давайте ще поміркуємо. Як ви гадаєте, чому для держави так важливо мати свою Конституцію?

(Відповіді учнів : Конституція визначає головний порядок у державі та права її громадян»).
Так, наш світ підкоряється певним законам: є закони природи, які упорядковують життя на Землі, є закони Божі — закони найвищої моралі, що допомагають нам відокремлювати добро від зла. А є державні закони — правила існування в суспільстві, яких мають обов’язково дотримуватися всі громадяни тієї чи іншої країни.
Як ви вважаєте, чи могла б людина обійтися без цих законів? Яке б було її життя?
(Учні висловлюють свої думки щодо запитання. Вихователь доповнює й узагальнює відповіді.)
Важко жити, працювати, творити в хаосі, безладді, керуючись лише одним правилом: що хочу — те й роблю. І тому ще з давніх часів люди почали упорядковувати своє життя. Спочатку, мабуть, це були просто загальні домовленості, але згодом вони стали непорушними правилами. А найважливіші з правил стали законами й увійшли до окремого зводу, що потім отримав назву конституція.
Кожна держава має свою конституцію і вважає її найціннішим документом. У цьому документі закладено основу держави — її суспільні й національні цінності, життєво важливі права та свободи громадян. Конституція — це гордість країни, день її прийняття вважається великим святом.
Скажіть, що вам відомо про Конституцію України, коли вона була прийнята?
(Учні відповідають: «Конституція України — звід найголовніших законів нашої держави. Її було прийнято 28 червня 1996 року».)
Путь становлення Української державності довгий і тернистий. Отже, й історія нашої Конституції також тривала. А бере вона початок ще з часів Київської Русі, з часів князювання великого, могутнього Ярослава Мудрого. Ним було складено «Руську правду» — перший державний документ, який визначав права всіх верств суспільства у князівстві. Нині відомо близько 106 списків цього документа, зроблених протягом XIII—XVII століть. Протягом XIII—XVII століть у містах України, Білорусі запроваджується Маґдебурське право. На його основі в містах почали створюватися органи місцевого врядування — магістрат. Громадяни звільнювалися від феодальних повинностей, і суспільне життя міста відтепер визначала громада. Застосування Маґдебурського права в Україні було припинено Катериною II в 1786 році. Але в Києві воно діяло аж до 1835 року.
У 1710 році відомий український гетьман Пилип Орлик склав першу демократичну Конституцію, повна назва якої була такою: «Пакти і конституції законів і вольностей Війська запорозького». Цей документ уперше встановлював державний суверенітет України й визначав її кордони.
29 січня 1918 року в IV універсалі Української Центральної Ради було проголошено створення Української Народної Республіки. 29 квітня того ж року на сесії Центральної Ради було затверджено Конституцію Української Народної Республіки. Автором її став Михайло Грушевський.
За часів існування Радянського Союзу було прийнято чотири конституції, що поширювалися і на Українську Радянську Соціалістичну Республіку (УРСР).
А 24 серпня 1991 року Україна заявила світовій спільноті про себе як про незалежну й вільну державу. З того дня наша країна почала свою розбудову.
З 20 вересня 1994 року Верховною Радою України було створено Конституційну комісію, яка розробляла нову Конституцію нашої молодої держави. І 28 червня 1996 року Верховна Рада прийняла Конституцію України.
Ось таким довгим, складним і тернистим був шлях створення Конституції України. Які ж державні й особистісні цінності вона проголошує?
У Конституції нашої держави записано (читає витяги статей Конституції України):
- Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.

 • Державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України.

 • Державною мовою в Україні є українська мова.

 • В Україні визнається і діє принцип верховенства права.

 • Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

 • Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
  Конституція України проголошує такі права громадян (читає витяги статей Конституції України):

 • Кожна людина має невід’ємне право на життя.

 • Кожен має право на повагу до його гідності.

 • Кожна людина має право на свободу та особисту недоторканність.

 • Кожному гарантується право на свободу думки і слова, вільне вираження своїх поглядів і переконань.

 • Кожен має право на свободу світогляду і віросповідання.

 • Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.

 • Громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

 • Кожен має право на освіту.

 • Держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування.

Згідно з Конституцією України кожен громадянин нашої держави має такі обов’язки:

 • Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів.

 • Кожен зобов’язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

 • Кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

 • Кожен зобов’язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

«Ніхто нам не збудує держави, коли ми самі її собі не збудуємо, і ніхто з нас не зробить нації, коли ми самі нацією не схочемо бути». Ці слова належать видатному українському мислителю двадцятого століття В’ячеславу Липинському, людині, яка присвятила все своє життя розбудові української державності. І сьогодні мені б хотілося звернутися цими словами до вас, друзі. Ви — громадяни України, вам належить її майбутнє. Саме вам утілювати в життя мрії і сподівання попередніх поколінь. Можливо, хтось із вас також стане творцем Конституції України — додасть нову важливу статтю до цього головного документа країни.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал