1. Методи вивчення організмівСкачати 41.07 Kb.
Дата конвертації06.02.2017
Розмір41.07 Kb.
Наука — одна зі сфер людської діяльності, метою якої є вивчення і пізнання навколишнього світу. Для наукового пізнання потрібний вибір певних об’єктів дослідження, проблем і методів їх вивчення. Кожна наука має свої методи дослідження.

1.Методи вивчення організмів

Уся історія розвитку біології наочно свідчить про те, що вона визначалася розробкою і застосуванням нових методів дослідження.

Основні методи дослідження природи — спостереження, вимірювання, експеримент (або дослід).

Перш ніж використати будь-який метод вивчення природи, потрібно визначити його мету, тобто дати відповідь на запитання: для чого я це роблю? Потім слід визначити, які дії виконуватимуться для вивчення явища чи тіла природи, тобто відповісти на запитання: що і як я роблю? Для цього потрібно записувати, що вивчається, у яких умовах це відбувається, які прилади використовуються. Отримані результати необхідно описати і зробити висновок.Основними методами дослідження, що використовуються в біологічних науках, є:описовий;спостереження;порівняльний;експериментальний.

— Як ви вважаєте, який з методів дослідження живої природи був застосований людством найдавніше? (Спостереження.)

Людина певний час спостерігає за якимось живим організмом, а потім на основі побаченого робить висновки. Наприклад, у результаті багаторазових спостережень було встановлено, що для проростання насіння потрібна вода. Насіння спочатку набухає, поглинаючи воду, а потім проростає. Отже, без води насіння не проросте.

Самостійна роботу учнів з підручником

Завдання для учнів:

—дати відповіді на запитання:

1. Основою яких наук є метод спостереження?

2. З якою метою він використовується?

Метод спостереження є основою морфологічних наук. Він використовується як на мікроскопічному, так і макроскопічному рівнях. Сутність методу полягає у встановленні індивідуальності об’єкта, що досліджується, без штучного втручання в його процеси життєдіяльності. Зібрана інформація використовується для подальшого дослідження.

На спостереженні ґрунтується описовий метод, що дає можливість аналізувати й описувати особливості біологічних систем. Щоб з’ясувати сутність того чи іншого біологічного явища, необхідно зібрати фактичний матеріал та описати його. Збирання й опис фактів були основним методом дослідження в ранній період розвитку біології (практично до XVIII ст. біологи в основному займалися описом тварин і рослин, робили спроби первинної систематизації накопиченого матеріалу), проте він не втратив свого значення й дотепер, набувши поширення в зоології, ботаніці, екології та інших біологічних науках.

— Як ви вважаєте, за допомогою якого методу можна виявити спільні й відмінні риси в будові та процесах життєдіяльності організмів?

Спільні й відмінні риси в будові та процесах життєдіяльності організмів можна виявити порівняльним методом.Порівняльний метод дозволив виявляти подібності і відмінності між організмами та їх частинами і став застосовуватися в XVII ст. Використання порівняльного методу дозволило отримати дані, необхідні для систематизації рослин і тварин. У XIX ст. він був використаний при розробці клітинної теорії. У наш час порівняльний метод також широко застосовується в різних біологічних науках. Проте якби в біології використовувалися лише описовий і порівняльний методи, то вона так і залишилася б у рамках теоретичної науки.

— Пригадайте, що називають експериментом.Експериментом називають вивчення тіл і явищ природи в спеціально створених умовах.

Дійсно, експериментальний метод використовується для вивчення об’єктів чи процесів у спеціально створених штучних умовах. На відміну від методу спостереження, експериментальний метод передбачає навмисне втручання експериментатора у природу, що дозволяє встановити наслідки від впливу тих чи інших факторів на об’єкт дослідження. Метод може застосовуватись як у природних умовах, так і в лабораторних.Експеримент
Польовий

Лабораторний

— Як ви вважаєте, де проводяться польові й лабораторні експерименти?

Польові експерименти здійснюють у природних умовах: на експериментальних ділянках вивчають дію певних речовин на ріст рослин, випробовують заходи боротьби зі шкідниками, досліджують вплив господарської діяльності людини на природні екосистеми тощо. Лабораторні експерименти проводять у спеціально обладнаних приміщеннях — лабораторіях. У таких дослідженнях часто використовують піддослідні організми, яких дослідники розводять штучно та утримують.

Упродовж багаторічного розвитку пізнання навколишнього світу послідовно змінювали і доповнювали один одного різні дослідницькі підходи: спостереження, опис і класифікація, порівняльний та експериментальний методи. Накопичення фактичного матеріалу, його опис і розподіл живих форм на систематичні групи, поширення методів біологічного дослідження наповнили конкретним змістом уявлення про живу природу.

«Закінчи речення».

1. Основними методами вивчення організмів є…

2. Спостереження є основою…

3. Під час спостереження за організмом втручання в його процеси життєдіяльності…

4. Метод, який дозволяє виявляти подібності і відмінності між організмами та їхніми частинами, називається…

5. Експериментальний метод використовується для…

6. На відміну від методу спостереження, експериментальний метод передбачає…

7. Експерименти поділяють на…

8. Польові експерименти здійснюють…9. Лабораторні експерименти проводять…

10. Використання піддослідних організмів, яких дослідники штучно розводять та утримують, відбувається під час… експерименту.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал