За участю старшокласників, учителів історії та правознавства, наукових працівників краєзнавчих музеїв регіону з теми «Конституція України Основний Закон держави»



Скачати 168.03 Kb.
Дата конвертації23.12.2016
Розмір168.03 Kb.


ВІДДІЛ ОСВІТИ ВИКОНКОМУ ЖОВТОВОДСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

вул.Гагаріна,36 м.Жовті Води, Дніпропетровська обл., 52201, факс (05652) 3-30-08, e-mail: goroo@ua.fm тел.2-76-11


15.05.2012р. № 524

На № _____________ від _____________

Керівникам ЗНЗ міста

З нагоди відзначення у середніх

загальноосвітніх навчальних закладах

16-річниці Конституції України
На виконання Указу Президента України «Про відзначення 16-ї річниці Конституції України» від 5 квітня 2012 року № 242/2012, листів Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України «Про відзначення 16-ї річниці Конституції України» від 07.05.2012 № 14.1/10-1353 та ДОІППО від 14.05.2012р. № 437 «З нагоди відзначення у середніх загальноосвітніх навчальних закладах 16-річниці Конституції України» педагогічним працівникам загальноосвітніх навчальних закладів міста рекомендуємо у травні-червні нинішнього року:


  • провести науково-практичні конференції за участю представників органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, міжнародних, громадських організацій, політичних партій, діячів науки і культури з тем: «Конституція України – гарант захисту прав людини», «Історія становлення і розвитку Конституції України», «Конституційне закріплення основ громадянського суспільства в Україні», «Державно-конституційні традиції козацької доби», «Конституційна реформа і розвиток Української державності» тощо;

  • круглі столи за участю старшокласників, учителів історії та правознавства, наукових працівників краєзнавчих музеїв регіону з теми «Конституція України – Основний Закон держави»;

  • бесіди, години спілкування з метою виховання в учнів поваги до державних символів України;

  • конкурси малюнків, плакатів, рефератів, творів-есе про права людини, КВК;

  • усні журнали, турніри юних правознавців, брейн-ринги з учнями основної та старшої школи з метою формування правової культури, отримання знань про конституційні права і свободи;

  • покладання квітів до пам’ятних знаків та пам’ятників видатним діячам українського державотворення, борцям за свободу і незалежність України;

  • організувати постійно діючі експозиції, виставки, що відображають конституційні процеси в Україні, удосконалення Основного Закону України;

  • випуск тематичних інформаційних бюлетенів, присвячених 16-й річниці Конституції України.

Для організованого відзначення державного свята в школах міста пропонуємо нормативно-правові та інформаційно-методичні матеріали для використання їх під час проведення уроків та святкових заходів (додаток), а також матеріали розміщені на сайті відділу освіти в рубриці «Методична робота. Методичне об’єднання вчителів історії та правознавства.
Начальник відділу освіти Л.В.Левіна

Зражва 2 81 76



Додаток
Нормативно-правові та інформаційно-методичні матеріали

для проведення у 2012 р. просвітницько-виховних заходів,

пов’язаних із відзначенням 16-ї річниці Конституції України

Мета. Надати інформаційну та науково-методичну допомогу вчителям правознавства, історії, предметів «Етика», «Людина і суспільство», «Людина і світ», інших елективних курсів, спецкурсів, предметів за вибором, факультативів для проведення уроків, тематичних і виховних заходів, організації виставок науково-методичної, художньої та популярної літератури у загальноосвітніх навчальних закладах усіх типів і форм власності області за вказаною темою.

Завдання.

  • Ознайомити відповідну категорію педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів, методистів районних (міських) методичних кабінетів (центрів), які відповідають за стан викладання правознавства, організаційно-методичний супровід правоосвітньої виховної роботи, з чинними нормативно-правовими документами, пов’язаними з відзначенням у 2012 році 16-ї річниці Конституції України.

  • Полегшити підготовку вчителів, класних керівників, заступників директорів з навчально-виховної роботи до проведення у загальноосвітніх навчальних закладах усіх типів і форм власності області заходів із відзначення 16-ї річниці Конституції України, вшанування пам’яті видатних діячів українського державотворення, розкриття ключових питань конституційного процесу в Україні.

  • Надати науково-методичну допомогу вчителям у роботі з якісної підготовки до уроків правознавства у 9–11-х класах, проходження учнями державної підсумкової атестації з історії України, правознавства, а також участі учнів 11 класів у зовнішньому незалежному оцінюванні з історії України за курс повної загальної середньої освіти.


Методистам районних (міських) методичних кабінетів (центрів),

керівникам районних (міських), шкільних методичних об’єднань вчителів відповідного циклу предметів
І. Нормативно-правовий блок.

Конституція України як Основний Закон держави є юридичною базою чинного законодавства. Вона характеризується юридичним верховенством, що означає її пріоритетне становище в системі національного законодавства України. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй. Конституція України проголошує визнання людини, її життя та здоров'я, честі і гідності, недоторканості та безпеки найвищою соціальною цінністю.

Основний Закон України закріплює невід'ємні права і свободи людини та громадянина, що належать їм від народження, в силу наявності у них громадянства України, гарантуються державою та становлять ядро правового статусу особи в Україні:


  • особисті права і свободи: право на життя та право на захист свого життя і здоров'я, життя і здоров'я інших людей від протиправних посягань (ст.27); право на повагу до своєї гідності (ст.28); право на свободу та особисту недоторканість (ст.29); право на недоторканість житла (ст.30); право на невтручання в особисте життя (ст.32); право на свободу пересування, право вільного вибору місця проживання (ст.33); право на свободу світогляду і віросповідання (ст.35); право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування (ст.49); право на безпечне для життя і здоров'я довкілля (ст.50); право на охорону сім'ї, дитинства, материнства і батьківства (ст.51) тощо;

  • політичні права і свободи: право на свободу думки і свободу слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань (ст.34) тощо;

  • економічні, соціальні, культурні права і свободи: право власності, право на працю, на належні безпечні умови праці (ст.43); право на відпочинок (ст.45); право на соціальний захист (ст.46); право на житло (ст.47); право на освіту, безоплатне здобуття вищої освіти (ст.53); право на свободу літературної, художньої, наукової і технічної творчості (ст.54); право знати свої права і обов'язки (ст.57); право на правову допомогу (ст.59) тощо.

До уваги педагогічних працівників пропонуємо текст Указу Президента України «Про відзначення 16-ї річниці Конституції України»:



Указ Президента України

«Про відзначення 16-ї річниці Конституції України»

З метою належного відзначення у 2012 році 16-ї річниці Конституції України постановляю:

1. Кабінету Міністрів України:

1) забезпечити розроблення та виконання заходів щодо відзначення 16-ї річниці Конституції України, передбачивши, зокрема:



  • проведення у містах Києві та Севастополі, обласних центрах, інших населених пунктах урочистих заходів за участю представників органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, народних депутатів України, діячів науки, культури та громадськості;

  • покладення квітів до пам'ятників та пам'ятних знаків видатним діячам українського державотворення;

  • організацію тематичних наукових конференцій та круглих столів, інших науково-просвітницьких заходів, виставок фото- та архівних документів;

  • проведення в закладах культури, військових частинах, закладах для дітей та молоді тематичних заходів, спрямованих на виховання поваги до Конституції України, формування правової культури, отримання знань про конституційні права, свободи та обов'язки, історію вітчизняного конституційного права;

  • організацію культурно-мистецьких заходів, присвячених Дню Конституції України;

2) вирішити в установленому порядку питання щодо фінансування заходів із відзначення 16-ї річниці Конституції України.

2. Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям розробити, затвердити та забезпечити виконання регіональних заходів щодо підготовки та відзначення 16-ї річниці Конституції України.

3. Міністерству закордонних справ України забезпечити проведення закордонними дипломатичними установами України заходів з нагоди 16-ї річниці Конституції України із залученням до участі в них представників української громадськості за кордоном.

4. Державному комітету телебачення і радіомовлення України забезпечити широке висвітлення заходів щодо підготовки та відзначення 16-ї річниці Конституції України.

5. Цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.
Президент України

В.ЯНУКОВИЧ

м. Київ

5 квітня 2012 року

№ 242/2012
ІІ. Інформаційний блок.
Науково-методичні матеріали

для вчителів правознавства загальноосвітніх навчальних закладів
Під час підготовки до уроків з правознавства слід звернути увагу, що у зв’язку з рішенням Конституційного Суду України від 30.09.10 № 20-рп/2010 щодо відповідності Закону України «Про внесення змін до Конституції України» від 8 грудня 2004 року № 2222–IV» (справа про додержання процедури внесення змін до Конституції України) Закон визнано таким, що не відповідає Конституції України (неконституційним), у зв’язку з порушенням конституційної процедури його розгляду та прийняття. Натомість, було прийнято новий документ «КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ, прийнята на п'ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року (чинна із змінами і доповненнями згідно із Законом України від 01 лютого 2011 року № 2952-VI».

Учителям необхідно звернути увагу, що в організації влади сталися зміни.

Строк повноважень Верховної Ради України повернувся до 5 років. Закон України № 2952-VI від 1 лютого 2011 року «Про внесення змін до Конституції України щодо проведення чергових виборів народних депутатів України, Президента України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» гласить: «Стаття 76. Конституційний склад Верховної Ради України - чотириста п'ятдесят народних депутатів України, які обираються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на п'ять років»; існування коаліції депутатських фракцій не передбачене та її формування не є обов’язковим; вимоги щодо несумісності депутатського мандата зменшилися - народні депутати України лише не можуть мати іншого представницького мандата та бути на державній службі (ч.2 ст.78); скасовані 3 підстави дострокового припинення повноважень народних депутатів України: неусунення за 20 днів порушень вимог щодо несумісності; невходження до фракції партії (блоку), від якої депутата обрано або вихід з неї; дострокове припинення повноважень Верховної Ради України. Також Верховна Рада України перестала формувати виконавчу владу, а лише дає згоду на призначення Президентом України Прем’єр-міністра України (п.12 ч.1 ст.85); процедура підписання та оприлюднення закону вже не передбачає можливості це зробити Голові Верховної Ради України в разі подолання вето Президента України (ч.4 ст.94); Президент України має вето на всі закони (п.30 ч.1 ст.106), в тому числі на закон про внесення змін до Конституції України; Національний банк України знов став суб’єктом права законодавчої ініціативи (ст.93); відновлена роль Президента України у формуванні органів влади та призначенні службових осіб. Президент України знову призначає (за згодою Верховної Ради України) Прем'єр-міністра України, припиняє його повноваження та приймає рішення про його відставку; призначає (за поданням Прем'єр-міністра України) членів Кабінету Міністрів України, керівників інших центральних органів виконавчої влади та припиняє їхні повноваження на цих посадах; утворює, реорганізовує та ліквідує міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, діючи в межах коштів, передбачених на утримання органів виконавчої влади (п.п.9, 10, 15 ч.1 ст.106, ч.2, 3 ст.114);

Президент України може безпосередньо скасувати акти Кабінету Міністрів України (п.16 ч.1 ст.106); Президент України втратив 2 додаткові підстави для дострокового припинення повноважень Верховної Ради України, залишилася тільки 1 підстава – якщо протягом 30 днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися (п.8 ч.1 ст.106); при достроковому припиненні повноважень Президента України його обов’язки виконуватиме Прем’єр-міністр України (ст.112); кількість віце прем'єр-міністрів обмежена до 3-х (с.1 ст.114);

Кабінет Міністрів України відповідальний тільки перед Президентом України, а Верховній Раді України – підконтрольний та підзвітний (ч.2 ст.113); Кабінет Міністрів України складає повноваження перед новообраним Президентом України (ч.1 ст.115); члени Кабінету Міністрів України заявляють про свою відставку Президенту України (ч.2 ст.115);

прокуратуру позбавлено функції нагляду за додержанням прав людини і громадянина, додержанням законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами; згода Верховної Ради України потрібна тільки на призначення Генерального прокурора України (ч.1 ст.122); повернуті строки проведення виборів – Верховна Рада України знов обиратиметься в останню неділю березня 4-го року повноважень, а Президент України – в останню неділю жовтня 5-го року повноважень (ч.1 ст.77, ч.5 ст.103 Конституції України).

Також сталися зміни у системі органів виконавчої влади України.

Відповідно до Указу Президента України «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» від 09.12.10 № 1085/2010 система центральних органів виконавчої влади зазнала значних змін.

Низка цих органів були реорганізовані. Наприклад, шляхом реорганізації Міністерства освіти і науки України, Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту створені Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України, Державна служба інтелектуальної власності України, Державна служба молоді та спорту України. Окремі органи перейменовані, наприклад, Національне космічне агентство України – на Державне космічне агентство України.

Деякі органи взагалі ліквідовані, зокрема, Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва, Державний комітет України у справах національностей та релігій.

Відповідно до зазначених змін систему центральних органів виконавчої влади складають: 1) міністерства; 2) центральні органи виконавчої влади (державні служби, державні інспекції, державні агентства); 3) центральні органи виконавчої влади зі спеціальним статусом.

В Україні забезпечено діяльність 16 міністерств (замість 20, що існували до реформи): Міністерство аграрної політики та продовольства України; Міністерство внутрішніх справ України; Міністерство екології та природних ресурсів України; Міністерство економічного розвитку і торгівлі України; Міністерство енергетики та вугільної промисловості України; Міністерство закордонних справ України; Міністерство інфраструктури України; Міністерство культури України; Міністерство надзвичайних ситуацій України; Міністерство оборони України; Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України; Міністерство охорони здоров'я України; Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України; Міністерство соціальної політики України; Міністерство фінансів України; Міністерство юстиції України.

Передбачене існування 53 центральних органів виконавчої влади (державних служб, державних інспекцій, державних агентств). Серед них, зокрема, Державна виконавча служба України; Державна казначейська служба України; Державна митна служба України; Державна міграційна служба України; Державна податкова служба України; Пенсійний фонд України, та ін. Центральними органами виконавчої влади зі спеціальним статусом є Антимонопольний комітет України; Державний комітет телебачення і радіомовлення України; Фонд державного майна України.

Окрім цього, зміни відбулись у системі судів України.

У зв’язку з прийняттям 07.07.2010 року нового Закону України «Про судоустрій і статус суддів» система судів загальної юрисдикції зазнала змін. У ній з’явився Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі 120 суддів. Він функціонує як суд касаційної інстанції нарівні з Вищим адміністративним судом України та Вищим господарським судом України. Верховний Суд України втратив свою функцію касації для загальних судів і функцію повторної касації для спеціалізованих судів. Його повноваження щодо перегляду справ тепер обмежені двома сферами:

а) неоднакове застосування судами (судом) касаційної інстанції однієї і тієї ж норми матеріального права в подібних правовідносинах у порядку, передбаченому процесуальним законом;

б) встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов`язань при вирішенні справи судом. Кількість суддів Верховного Суду України зменшується до 20 – по 5 суддів від кожної спеціалізованої юрисдикції (цивільної, кримінальної, господарської, адміністративної). Ліквідовані військові суди (з 15.09.2010 року). Їх суддям створюються можливості для переходу до судів загальної юрисдикції та надаються соціальні гарантії у випадку їх відставки з посади судді чи з військової служби.



Ураховуючи зазначене вище, пропонуємо під час проведення уроків правознавства та під час підготовки до відзначення цієї дати, використовувати ці матеріали.

Під час підготовки до уроків та відповідних заходів рекомендуємо ознайомитись з навчальними посібниками:



  1. Г.К. Швидько. Питання держави та права в курсі історії України: з найдавніших часів до кінця ХVІІІ ст. – Х.: Вид. група «Основа», 2006. – 128с.

  2. Ф.Ф.Брецко. Державотворення незалежної України (1991-2009) Х.: Вид. група «Основа», 2009. – 128с.


ІІІ. Методично–дидактичний блок.

З метою проведення заходів пропонуємо на засіданнях методичних об’єднань учителів правознавства підготувати районний (міський) план заходів. Такі заходи повинні сприяти формуванню в учнів загальнокультурної, навчально-пізнавальної, інформаційної та інших компетентностей.



Доцільно ознайомити учнів з історією становлення та розвитку вітчизняного конституційного права і діяльності видатних постатей у цій сфері з давніх часів до сьогодення. Розділи та теми подаються:

1. Київська Русь (Ярослав Мудрий та «Руська правда»). Опрацьовуючи проблему походження права, доцільно замислитись над різноманітністю його джерел та визначити, які з них найбільш важливі для створення «Руської правди». При аналізі «Руської правди» особливу увагу необхідно звернути на такі питання: списки та редакції документа, категорії привілейованого та феодально-залежного населення, соціальна спрямованість «Руської правди». При цьому цікаво зробити порівняльний аналіз основних положень «Руської правди» та «Салічної правди».

2. Галицько-Волинська (Данило Галицький та грамоти) та Литовсько-Руська держави («звичаєве право», Статут князівства Литовського князя Ольгерда).

3. Договори Богдана Хмельницького («Березневі Статті», Переяславська угода) та інших гетьманів із Польщею, Швецією, Туреччиною, Москвою (Московський договір 1665 року, Глухівський договір 1669 року, Конотопський договір 1672 року, Коломацькі статті 1687 року, Решетилівські статті 1709 року).

4. Військо Запорізьке (Конституція Пилипа Орлика, 1710 рік); «Права по котрым судится малороссийский народ» (1743 рік). Аналіз цього питання потрібно розпочати з причин кодифікації, серед яких прагнення української шляхти використати кодифікацію для відновлення втрачених прав і вольностей України. Важливо простежити процес заміни звичаєвого права, нормативних актів польсько-литовського походження, як джерел права, на уніфіковане законодавство Росії.

5. Під час вивчення періоду відродження Української національної держави у 1917–1921 роках необхідно звернути увагу учнів на такі документи та нормативно-правові акти: універсали Української Центральної Ради, рішення Українського Національного конгресу, Інструкцію Тимчасового уряду Генеральному Секретаріатові, Конституцію Української Народної республіки. Під час вивчення на уроках історії України у 10-у класі питання про прихід до влади гетьмана П.Скоропадського можна опрацювати такі нормативні документи: «Грамота до всього українського народу», закон «Про тимчасовий державний устрій України» від 29 квітня 1918 року. Для розкриття суті внутрішньої політики Директорії УНР доцільно проаналізувати «Декларацію Директорії від 26 грудня 1918 року», «Універсал Трудового Конгресу від 28 січня 1919 року» та «Закон про тимчасове державне управління та порядок законодавства в Українській Народній Республіці від 12 листопада 1920 року», «Акт Директорії УНР від 22 січня 1919 року» (останній висвітлює процес злуки УНР і ЗУНР та дозволяє з’ясувати його історичне значення).

6. Під час вивчення радянського періоду національної історії та законодавства пропонуємо проаналізувати такі нормативно-правові документи: Конституція УСРР 1919 року, Конституції УСРР 1937, 1978 роки. Учні можуть виокремити спільні та відмінні риси цих Основних Законів, проаналізувати реальний та формальний характер конституцій.

7. У період початку новітнього конституційного процесу в Україні учитель може організувати роботу учнів з такими документами: Декларація про державний суверенітет України від 16 липня 1990 року, Акт проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року, різними конституційними проектами та безпосередньо змістом самої Конституції України від 28 червня 1996 року). Роботу з документами доцільно організувати згідно з уживаними у навчально-виховному процесі алгоритмами.

Учителям історії та правознавства доцільно використовувати у навчально-виховному процесі міжпредметну інтеграцію.

В умовах проведення інтегрованих заходів учителі можуть ознайомитися зі статтею О. Кузьменка та І. Цяцьки «Підготовка американських школярів до вивчення конституції» //Історія в школах України; №12.– 2009.– С. 17–20.

З метою формування правової культури, поваги учнівської молоді до Основного Закону України доцільно підготувати та провести різнопланові тематичні заходи:



  • : інформаційно-масові (конференції, шкільні інтелектуальні правові чемпіонати, марафони, ринги, турніри, вечори, робота з історичними джерелами історії держави і права);

  • діяльнісно-практичні (створення лекторських груп старшокласників для проведення просвітницької роботи з молодшими школярами, робота творчих груп, проведення екскурсій, свят, організація оглядів-конкурсів, тренінгів);

  • інтегровані (спільні заходи з позашкільними навчальними закладами);

  • полілогічні (бесіди, міжрольове спілкування, дискусії, диспути);

  • пошуково-дослідницькі (зустрічі з учасниками громадських обговорень конституційних проектів 1993–1996 років);

  • індивідуальні (творчі завдання, звіти, індивідуальна робота тощо).

У 10-у класі одним із завдань під час опанування учнями навчального курсу «Правознавство» є формування в них системи уявлень про механізм захисту прав і свобод людини, набуття умінь користуватися різними правовим актами. Під час вивчення учнями матеріалів курсу з частини ІІІ «Основи публічного права», теми 1–3, уроки 17–21, необхідно приділяти більше уваги вивченню учнями тексту Конституції України, набуттю ними вмінь аналізувати цей важливий нормативно-правовий документ.

Тематичні заходи повинні сприяти формуванню в учнів правової культури, поваги до Основного Закону України, усвідомленню значення Конституції України в національному державотворенні, отриманню знань про конституційні права, свободи та обов’язки.

Напередодні 28 червня 2012 року можливим є покладання квітів до пам’ятних знаків і пам’ятників видатним діячам українського державотворення, борцям за свободу та незалежність України.

У межах реалізації зазначених вище інформаційно-просвітницьких, навчальних, виховних і методичних заходів пропонуємо організувати на базі шкільних бібліотек відповідні інформаційні куточки, створити експозиції, присвячені 15–й річниці Конституції України, організувати виставки фото- та архівних матеріалів, що ілюструють процес прийняття Конституції України, становлення та розвиток українського конституціоналізму, історію становлення національного законодавства.

З метою ефективного проведення зазначених вище заходів пропонуємо список літератури та Інтернет-ресурсів:


  1. Конвенція ООН про права дитини.

  2. Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод.

  3. Конституція України.

  4. Декларація про державний суверенітет України.

  5. КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ, прийнята на п'ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року (чинна із змінами і доповненнями згідно із Законом України від 01 лютого 2011 року № 2952-VI) http:// advoc.kiev.ua/Zone10_4.htm

  6. http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2952-17)

  7. Рішення Конституційного Суду України від 30.09.2010 року № 20-рп/2010.

  8. Закон України «Про судоустрій і статус суддів».

  9. Указ Президента України «Про відзначення 16–ї річниці Конституції України» від 5 квітня 2012 року № 242/2012

  10. Брецко Ф.Ф. Державотворення незалежної України (1991-2009). – Х.: Вид. група «Основа», 2009. – 128 с.

  11. Кузьменко О., Цяцька І. Підготовка американських школярів до вивчення конституції //Історія в школах України; №12.– 2009.– С. 17–20.

  12. Пометун О. І., Ремех Т. О. Навчальна програма «Правознавство (практичний курс)» //Лист Міністерства освіти і науки України від
    21.05.2008 року №1/11–1969.

  13. Швидько Г.К. Питання держави та права в курсі історії України: з найдавніших часів до кінця ХVІІІ ст. – Х.: Вид. група «Основа», 2006. –
    128 с.

  14. http://www.mon.gov.ua/education/average/prog12/pravo_st_ak.doc (програма Правознавство 10 клас академічний рівень).

  15. http://zakon.rada.gov.ua/ (Конституція України).

  16. http://zakon.rada.gov.ua/ (Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод).

  17. http://zakon.rada.gov.ua/ (Загальна декларація прав людини).

Матеріали підготувала і упорядкувала



Людмила БАЗИЛЕВСЬКА,

завідуюча навчально-методичною



лабораторією суспільних дисциплін

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал