З а к о н у к р а ї н и про дорожній рух та його безпеку



Сторінка3/18
Дата конвертації16.01.2017
Розмір3.29 Mb.
ТипЗакон
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18

штучні споруди - інженерні споруди, призначені для руху транспортних засобів і пішоходів через природні та інші перешкоди, а також сталого функціонування автомобільної дороги (мости, шляхопроводи, естакади, віадуки, тунелі, наземні та підземні пішохідні переходи, наплавні мости та поромні переправи, розв'язки доріг, підпірні стінки, галереї, уловлювальні з'їзди, снігозахисні споруди, протилавинні і протисельові споруди тощо).

Розділ II



ПОВНОВАЖЕННЯ ЦЕНТРАЛЬНИХ ТА МІСЦЕВИХ ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ, ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ, ПІДПРИЄМСТВ ТА ОБ’ЄДНАНЬ ГРОМАДЯН, ВЛАСНИКІВ ДОРІГ
Стаття 7. Повноваження Кабінету Міністрів України у сфері дорожнього руху та його безпеки

  1. До повноважень Кабінету Міністрів України у сфері дорожнього руху та його безпеки належить

  1. забезпечення реалізації державної політики щодо дорожнього руху та його безпеки, спрямування та контроль діяльності міністерств та інших центральних органів виконавчої влади у цій сфері;

  2. забезпечення фінансування державних цільових програм розвитку дорожнього руху та його безпеки на автомобільних дорогах, вулицях і залізничних переїздах;

  3. організація підготовки проектів законів, нормативних актів з питань дорожнього руху та його безпеки, а також відповідальності за їхні порушення на території України;

  4. визначення порядку формування та функціонування загальнодержавного Фонду безпеки дорожнього руху у відповідності до вимог статті 20 цього Закону;

  5. визначення порядку усунення наслідків дорожньо-транспортних пригод.

  1. Виключно Кабінетом Міністрів України затверджуються:

  1. державні цільові програми розвитку дорожнього руху та його безпеки на автомобільних дорогах, вулицях і залізничних переїздах;

  2. єдині вимоги щодо конструкції та технічного стану транспортних засобів, що експлуатуються в Україні, та порядок їх переобладнання у відповідності до вимог статті 37 цього Закону;

  3. порядок здійснення державної та відомчої реєстрації (перереєстрації) транспортних засобів у відповідності до вимог статей 30 та 31 цього Закону, порядок зняття з обліку (вибракування) транспортних засобів та видачі номерних знаків;

  4. порядок здійснення обов'язкової перевірки придатності транспортних засобів до експлуатації, передбаченої статтею 38 цього Закону, із визначенням: обсягів перевірки; переліку документів та обладнання, необхідних для одержання суб'єктами господарювання права на здійснення такої перевірки; порядок реєстрації таких суб’єктів господарювання та позбавлення їх права на проведення обов'язкової перевірки придатності транспортних засобів до експлуатації;

  5. перелік технічних несправностей, за яких експлуатація транспортних засобів підлягає тимчасовому обмеженню;

  6. порядок примусової евакуації транспортних засобів, передбаченої статтею 39 цього Закону, порядок зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках;

  7. порядок тимчасової заборони або тимчасового обмеження експлуатації транспортних засобів, передбачених статтями 40 та 41 цього Закону;

  8. порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами у відповідності до вимог статті 43 цього Закону;

  9. порядок тимчасового вилучення посвідчення водія та його повернення;

  10. порядок державного обліку бланків довідок-рахунків, актів приймання-передавання транспортних засобів, свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, номерних знаків, посвідчень водія та договорів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів;

  11. правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами з урахуванням вимог статті 34 цього Закону;

  12. правила паркування та зберігання транспортних засобів на автостоянках;

  13. перелік доріг державного значення, єдині вимоги щодо проектування, будівництва, реконструкції, ремонту, утримання та охорони автомобільних доріг, вулиць і залізничних переїздів, програми їх будівництва;

  14. порядок проведення аудиту безпеки дорожнього руху;

  15. порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, які впливають на здатність до керування, і порядок проведення такого огляду;

  16. ліцензійні умови діяльності, пов’язаної з медичним оглядом водіїв та кандидатів у водії транспортних засобів, проведенням огляду водіїв з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, які впливають на здатність до керування, та порядок контролю за їх додержанням;

  17. ліцензійні умови діяльності, пов'язаної з будівництвом автомобільних доріг, вулиць і залізничних переїздів та порядок контролю за їх додержанням;

  18. ліцензійні умови діяльності, пов’язаної з перевезенням пасажирів, небезпечних вантажів, багажу автомобільним транспортом та порядок контролю за їх додержанням;

  19. порядок взаємодії Державного реєстру безпеки дорожнього руху, передбаченого статтею 82 цього Закону, з іншими державними реєстрами.

Стаття 8. Повноваження Міністерства внутрішніх справ України та Національної поліції України

  1. Відносини, пов'язані з діяльністю Міністерства внутрішніх справ України та Національною поліцією України у сфері дорожнього руху та його безпеки визначаються законами України "Про органи внутрішніх справ", "Про Національну поліцію" та цим Законом.

  2. До повноважень Міністерства внутрішніх справ України у сфері дорожнього руху та його безпеки належить розроблення правил і порядку:

  1. здійснення державної реєстрації (перереєстрації) транспортних засобів у відповідності до вимог статті 30 цього Закону, зняття транспортних засобів з обліку, видачі свідоцтв про державну реєстрацію транспортних засобів;

  2. надання повноважень представника Державного реєстратора транспортних засобів у відповідності до вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону;

  3. обліку суб’єктів господарювання, які здійснюють виготовлення номерних знаків транспортних засобів, що підлягають державній реєстрації, та обліку виготовлених ними номерних знаків;

  4. державного обліку бланків довідок-рахунків, актів приймання-передавання транспортних засобів, свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, номерних знаків, посвідчень водія та договорів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів;

  5. видачі та тимчасового вилучення посвідчень водія, ліцензійної картки на транспортний засіб та їх повернення;

  6. примусової евакуації, тимчасової заборони або обмеження експлуатації транспортних засобів, передбачених статтями 39-41 цього Закону;

  7. евакуації пошкоджених транспортних засобів, у тому числі у наслідок дорожньо-транспортних пригод та надзвичайних ситуацій природного або техногенного характеру;

  8. зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках;

  9. застосування поліцейськими технічних засобів, що використовуються для профілактики, фіксації або припинення правопорушень у сфері дорожнього руху;

  10. обліку та аналізу дорожньо-транспортних пригод та їх наслідків, з урахуванням вимог статті 18 цього Закону;

  11. формування Державного реєстру безпеки дорожнього руху, передбаченого статтею 82 цього Закону, його взаємодії з реєстрами інших органів державної влади, доступу до нього уповноважених представників органів влади, суб’єктів господарювання та громадян.

  1. До повноважень Національної поліції України у сфері дорожнього руху та його безпеки належить:

  1. регулювання дорожнього руху та здійснення контролю за дотриманням правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі;

  2. розгляд справ про адміністративні правопорушення у передбачених законодавством випадках, накладення адміністративних стягнень із внесенням відповідної інформації до Державного реєстру безпеки дорожнього руху, передбаченого статтею 82 цього Закону;

  3. оформлення матеріалів, ведення обліку та здійснення аналізу дорожньо-транспортних пригод на автомобільному транспорті;

  4. забезпечення примусової евакуації, заборони або обмеження експлуатації транспортних засобів у випадках, передбачених статтями 39-41 цього Закону, а також евакуації пошкоджених транспортних засобів, у тому числі у наслідок дорожньо-транспортних пригод та надзвичайних ситуацій природного або техногенного характеру;

  5. супроводження транспортних засобів у передбачених законодавством випадках;

  6. видача дозволів на перевезення великовагових, великогабаритних та небезпечних вантажів, а також інших дозвільних документів у сфері дорожнього руху та його безпеки, передбачених законодавством;

  7. участь у проведенні аудиту безпеки дорожнього руху;

  8. направлення пропозицій в органи виконавчої влади та власникам автомобільних доріг щодо розроблення та впровадження заходів по забезпеченню безпеки дорожнього руху, усунення недоліків в утриманні автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, об’єктів та споруд на них;

  9. надання рекомендацій щодо розроблення профілактичних заходів запобігання виникненню дорожньо-транспортних пригод.

  1. Із Національною поліцією України узгоджуються:

  1. маршрути та порядок дорожнього перевезення небезпечних вантажів, які є вантажами підвищеної небезпеки, великовагових та великогабаритних вантажів із параметрами, що перевищують зазначені у статті 34 цього Закону;

  2. маршрути організованого руху громадян і місць їх збору, порядок проведення спортивних та інших масових заходів, які можуть створити перешкоди дорожньому руху;

  3. умови та порядок руху колон у складі більш ніж п’яти механічних транспортних засобів, порядок буксирування двох і більше транспортних засобів;

  4. встановлення та використання на транспортних засобах спеціальних світлових і звукових сигнальних пристроїв, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті;

  5. інші питання, передбачені законодавством України.

  1. Не потребує узгодження з Національною поліцією України у сфері дорожнього руху та його безпеки встановлення та використання відповідно до вимог діючих стандартів спеціальних світлових і звукових сигнальних пристроїв на службових транспортних засобах, що використовуються для пересування осіб, стосовно яких здійснюється державна охорона, або на транспортних засобах поліції, оперативних або спеціальних транспортних засобах військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку в Збройних Силах України, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державного департаменту України з питань виконання покарань, швидкої медичної допомоги, аварійно-рятувальних служб, пожежної охорони, служб інкасації та перевезення цінностей Національного банку України та банків України, Управління державної охорони України, а також встановлення та використання світлових сигналів автожовтого (оранжевого) кольору:

  • на автомобілях прикриття під час супроводження великовагових та великогабаритних транспортних засобів (якщо таке супроводження передбачено затвердженими спеціальним підрозділом центрального органу державної виконавчої влади у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху умовами руху), а також колон транспортних засобів, у тому числі велосипедистів;

  • на автомобілях технічної допомоги під час проведення відповідних робіт у межах проїзної частини, у тому числі завантаження та розвантаження транспортних засобів;

  • на транспортних засобах дорожніх та комунальних служб, що здійснюють прибирання доріг (вулиць), вивезення сміття, підтримання дорожньої інфраструктури у належному експлуатаційному стані;

  • на автобусах, що здійснюють перевезення організованих груп дітей.

Стаття 9. Повноваження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту та дорожнього господарства

  1. Відносини, пов'язані з діяльністю центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту та дорожнього господарства, визначаються цим Законом, а також законами України "Про транспорт" та "Про автомобільний транспорт", "Про автомобільні дороги" та іншим законодавством України.

  2. До повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту та дорожнього господарства, належить розроблення:

  1. єдиних вимог щодо конструкції та технічного стану транспортних засобів, що експлуатуються в Україні, з у рахуванням вимог статті 35 цього Закону;

  2. порядку переобладнання транспортних засобів, з урахуванням вимог статті 37 цього Закону;

  3. порядку здійснення обов'язкової перевірки придатності транспортних засобів до експлуатації, передбаченого статтею 38 цього Закону, із визначенням: обсягів перевірки; переліку документів та обладнання, необхідних для одержання суб'єктами господарювання права на здійснення такої перевірки; порядку реєстрації таких суб’єктів господарювання та позбавлення їх права на проведення обов'язкової перевірки придатності транспортних засобів до експлуатації;

  4. переліку технічних несправностей, за яких експлуатація транспортних засобів підлягає тимчасовій забороні або тимчасовому обмеженню, передбачених статтями 40 та 41 цього Закону;

  5. правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів, зазначених статтею 34 цього Закону, автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами;

  6. переліку доріг державного значення;

  7. порядку проведення аудиту безпеки дорожнього руху;

  8. ліцензійних умов діяльності, пов'язаної з будівництвом автомобільних доріг, вулиць і залізничних переїздів та порядку контролю за їх додержанням;

  9. ліцензійних умов діяльності, пов’язаної з перевезенням пасажирів, небезпечних вантажів, багажу автомобільним транспортом та порядок контролю за їх додержанням;

  10. єдиних вимог до обліку та здійснення аналізу дорожньо-транспортних пригод за участю міського електричного транспорту;

  11. єдиних вимог щодо проектування, будівництва, реконструкції, ремонту, утримання та охорони автомобільних доріг, вулиць і залізничних переїздів, програм їх будівництва.

  1. До повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту та дорожнього господарства, також належить:

  1. погодження проектів на будівництво, реконструкцію і ремонт автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, комплексів дорожнього сервісу та інших споруд у межах відведення автомобільних доріг або червоних ліній міських вулиць і доріг;

  2. погодження пропозицій, планів, проектів та схем стосовно: обладнання засобами організації дорожнього руху місць виконання дорожніх робіт; проектів та схем організації дорожнього руху, маршрутів руху пасажирського транспорту; розміщення в смугах відведення автомобільних доріг або червоних лініях міських вулиць і доріг та їх штучних спорудах малих архітектурних форм та тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (кіосків, павільйонів, об’єктів зовнішньої реклами, пересувних торговельних пунктів); маршрутів організованого руху громадян і місць їх збору громадян, а також порядку проведення спортивних та інших масових заходів, які можуть створити перешкоди дорожньому руху;

  3. погодження нормативно-технічної документації на конструкцію транспортних засобів (у тому числі при переобладнанні) у частині дотримання вимог щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, прийняття участі у випробуваннях і прийманні зразків нових конструкцій транспортних засобів;

  4. погодження переобладнання транспортних засобів відповідно до вимог статті 37 цього Закону;

  5. розгляд справ про адміністративні правопорушення та накладення адміністративних стягнень у передбачених законодавством випадках;

  6. ліцензування діяльності суб'єктів господарювання (ліцензіатів), пов'язаної з будівництвом автомобільних доріг, вулиць і залізничних переїздів;

  7. ліцензування діяльності суб'єктів господарювання (ліцензіатів), пов’язаної з перевезенням пасажирів, небезпечних вантажів, багажу автомобільним транспортом;

  8. прийняття іспитів, видача ДОПНВ-свідоцтв про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, свідоцтв про підготовку уповноважених з питань безпеки перевезення небезпечних вантажів;

  9. ведення обліку та здійснення аналізу дорожньо-транспортних пригод на автомобільному та міському електричному транспорті, з урахуванням вимог статті 18 цього Закону;

  10. надання рекомендацій для розроблення профілактичних заходів запобігання виникненню дорожньо-транспортних пригод на автомобільному та міському електричному транспорті та контроль за їх виконанням;

  11. направлення пропозицій в органи виконавчої влади та власникам автомобільних доріг щодо розроблення та впровадження заходів по забезпеченню безпеки дорожнього руху, усунення недоліків в утриманні автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, об’єктів та споруд на них;

  12. участь у проведенні аудиту безпеки дорожнього руху;

  13. інші питання, передбачені законодавством України.

Стаття 10. Повноваження центрального органу виконавчої влади у сфері освіти та науки

  1. До повноважень центрального органу виконавчої влади у сфері освіти та науки відносно дорожнього руху та його безпеки належить розроблення:

  1. типових навчальних програм для учасників дорожнього руху, формування належної дорожньої культури та організації навчання різних груп населення цього Закону;

  2. учбових програм та порядку підготовки та перепідготовки викладачів і інструкторів з водіння транспортних засобів для учбових закладів, що здійснюють навчання, перенавчання і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів;

  3. учбових програм та порядку навчання, перенавчання і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів з урахуванням вимог розділу Х цього Закону;

  4. рекомендацій для закладів з навчання, перенавчання та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів стосовно їх матеріально-технічного забезпечення та учбового процесу.

  1. До повноважень центрального органу виконавчої влади у сфері освіти та науки відносно дорожнього руху та його безпеки також належить:

  1. організація навчання різних груп населення цього Закону України із зазначенням відповідальності за його порушення;

  2. облік суб'єктів господарювання, пов’язаних з підготовкою та перепідготовкою викладачів і інструкторів з водіння транспортних засобів для учбових закладів, що здійснюють навчання, перенавчання і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів;

  3. облік суб'єктів господарювання, пов’язаних з навчанням, перенавчанням і підвищенням кваліфікації водіїв транспортних засобів;

  4. інші повноваження, передбачені законодавством України.

Стаття 11. Повноваження органу виконавчої влади у сфері охорони здоров'я

  1. До повноважень центрального органу виконавчої влади у сфері охорони здоров'я за цим Законом належить участь у розробленні:

  1. учбових програм та порядку підготовки та перепідготовки викладачів і інструкторів з водіння транспортних засобів для учбових закладів, що здійснюють навчання, перенавчання і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів;

  2. учбових програм та порядку навчання, перенавчання і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів.

  1. До повноважень центрального органу виконавчої влади у сфері охорони здоров'я за цим Законом належить розроблення:

  1. порядку медичного огляду і переогляду кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, з урахуванням вимог статті 24 цього Закону, проведення психофізіологічного тестування з оцінкою рівня професійно важливих психофізіологічних якостей, переліку медичних протипоказань фізичної і розумової здатності для керування транспортними засобами;

  2. ліцензійних умов діяльності, пов’язаної з медичним оглядом кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів з метою виявлення фізичної та розумової здатності до керування транспортними засобами, проведенням огляду водіїв з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, які впливають на здатність до керування, та порядку контролю за їх додержанням;

  3. порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, які впливають на здатність до керування, і проведення такого огляду;

  4. програм підготовки з надання домедичної допомоги потерпілим внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, контроль за їх виконанням;

  5. порядку медичного обслуговування водіїв та їх оздоровлення підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та господарювання, з урахуванням вимог статті 22 цього Закону.

  1. До повноважень центрального органу виконавчої влади у сфері охорони здоров'я за цим Законом також належить:

  1. ліцензування діяльності суб'єктів господарювання (ліцензіатів), пов’язаної з медичним оглядом кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів з метою виявлення фізичної та розумової здатності для керування транспортними засобами, проведенням огляду водіїв з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, які впливають на здатність до керування транспортним засобом;

  2. організація забезпечення потерпілих під час дорожньо-транспортних пригод екстреною медичною допомогою;

  3. інші повноваження, передбачені законодавством України.


Поділіться з Вашими друзьями:
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал