Євген гуцало «сім’я дикої качки»



Скачати 93.93 Kb.
Дата конвертації11.05.2017
Розмір93.93 Kb.
ТипКонспект
ТЕРНОПІЛЬСЬКА КЛАСИЧНА ГІМНАЗІЯ

Тернопільської міської ради Тернопільської області

КОНСПЕКТ УРОКУ З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ В 7 КЛАСІ

ТЕМА:


ЄВГЕН ГУЦАЛО «СІМ’Я ДИКОЇ КАЧКИ».

ЛЮДСЬКА ДОБРОТА І ЖОРСТОКІСТЬ, МИЛОСЕРДЯ І СПРАВЖНЯ ТУРБОТА ПРО ПРИРОДУ. ХАРАКТЕРИСТИКА ТОСІ ТА ЮРКА

Підготувала

вчитель української мови

та літератури



Гринчук О.Б.

2014 р.


Мета: Характеризувати образи Тосі і Юрка, розвивати навички виразного читання, творчу уяву, логічне мислення, уміння робити висновки; сприяти вихованню любові до природи, навколишнього світу,критично ставитися до своїх вчинків.

Обладнання: портрет письменника, підручник, ілюстрації до твору,музичне оформлення,мультимедійна презентація.
Епіграф: Любіть травинку, і тваринку, і сонце завтрашнього дня

Ліна Костенко


Перебіг уроку

I .Організаційний момент

Емоційне налаштування на співпрацю. Обмін побажаннями в парах («Побажай мені удачі»).

II. Актуалізація опорних знань

Читання учнями поезії Дмитра Павличка «Птиця»

Тріпоче серце пійманої птиці.


В руках моїх не чує доброти;
— Я дам тобі водиці і пшениці,
Моя пташино, тільки не тремти!

— Хіба потоки загубили воду?


Хіба в полях уже зерна нема?!
Пусти мене, мій хлопче, на свободу,
І все, що треба, я знайду сама.

Я ж лагідно тебе тримаю, пташко,


В своїх руках легеньких, як вітрець.
Хіба неволя це? Хіба це важко
Від мене взяти кілька зеренець?

— Пусти мене! Мені, дитино мила,


Дорожча воля, ніж зерно твоє!
Страшна, хоч навіть лагідна, та сила,
Яка розкрити крилець не дає!

— Лети! Співай у небі гомінкому;


Хоч і маленький, зрозумів я все.
Моя рука ніколи і нікому
Ні кривди, ні біди не принесе!
Слово вчителя

  • Чи є щось схоже між твором «Сім’я дикої качки» Є. Гуцала та поезією Д. Павличка? Як ви вважаєте?

III. Повідомлення теми уроку

  1. Слово вчителя

Сьогодні на уроці ми поговоримо про людську доброту, жорстокість , милосердя і справжню турботу про природу . А також дамо власну оцінку поступкам Юрка та Тосі.

2.Робота над текстом твору та характеристикою образів



Метод «Усне малювання». Опишіть літній ранок . Заплющмо очі і уявімо собі чарівний початок дня. Що ви «чули», «бачили», «відчули»…За допомогою яких художніх засобів автор намалював картину ранку?

Слово вчителя

- Які вічні моральні категорії ви знаєте ? (добро,зло )

- Що таке добро?(почуття й усвідомлення людиною своєї здатності творити благо)

- Що таке зло?(почуття й усвідомлення людиною чинити шкоду)

Метод «Асоціативне гроно»

– Які асоціації викликає у вас слово «добро», а які — «зло»

2.Робота з текстом твору .

- Чому письменник починає свій твір з опису ранку?

- Який настрій у хлопчика на початку оповідання за текстом? (“Добре дихалося…”)


  • Де проживає Юрко? (Він із міста).

  • Чим є для нього прогулянка в ліс? (Незвичайна подорож, незвідані простори).

  • Який у нього настрій? (Піднесений, радісний). Зачитайте опис його стану.

- На які почуття здатна ця дитина? (Уміє радіти, любить природу).

- Хто така Тося? (Дівчина, яка мешкала в селі, хотіла товаришувати з Юрком).



  • Як Юрко ставився до Тосі? Чим його дратувала дівчина? (Своєю увагою).

Чим пояснити прихильність Тосі до Юрка? («...Весь час намагалася бути в його товаристві, не спускала з нього очей. Спочатку Юркові подобалась її увага, але скоро та увага стала йому надокучати й заважати»).

- Яку побрехеньку розповів Юрко дівчині? («Колись ми з батьком піймали були сома... Півтора пуда заважив... А як тельбушили його, то всередині знайшли краснопірку на кілограм. І вона ще була жива!»).

- З якою метою він це робив? (Він хотів поглузувати з дівчини).

- Які риси характеру властиві Юркові за цим фрагментом? (Брехливість, хвалькуватість, глузливість).

- Хто на початку твору видається цікавим як особистість - Тося чи Юрко? Чому?

- Опишіть, використовуючи текст твору, як Юрко ловив каченят?



(«... Юрко, кинувши свою вудочку, стрімголов шугнув уперед... забіг наперед, відрізаючи їм дорогу на берег.... Коли Юрко кинувся до них, розставляючи руки, щоб вони не повтікали, качка злетіла вгору. Хлопець поспіхом узявся ховати каченят за пазуху...»).

- Чи знав Юрко ,що дикі качки не можуть жити разом з людьми ?


  1. Випереджувальні завдання.

Повідомлення учнів про умови життя диких птахів ( розповідь супроводжується показом слайдів та демонстрацією відео):

«Коли ми вживаємо слово «качка», то насправді маємо на увазі дуже велику різноманітність птахів, від знайомих мешканців пташиного двора до диких мандрівників по небу. Родина качок включає лебедів, гусей, качок-рибалок та різноманітні види качок.

Більшість диких качок мешкає у північних районах нашої планети. Тільки зимою вони прилітають до південних районів. Але на півдні вони залишаються короткий час. Як тільки починає танути лід на півночі, птахи повертаються додому — у водоймища, ріки, болота, на береги озер і морське узбережжя, де вони люблять мешкати.

Качки без проблем плавають у крижаній воді. Причиною того, що вони утримуються на плаву, є те, що тіло качки щільно покрите водонепроникним пір'ям. Залоза, що знаходиться біля хвоста, виділяє маслянисту рідину, яка змочує пір'я. Під ним є товстий шар пуху. Навіть перетинчасті лапи качок захищають їх від холодної зими: оскільки в них немає ні кровоносних судин, ні нервів, вони просто не відчувають холоду.

Лапи качок розташовані позаду тулуба, що дозволяє їм чудово плавати, а на суші додає характерну ходу перевальцем. Качки можуть швидко пересуватися у повітрі та в коротких перельотах розвивають швидкість до 112 км на годину!

Більшість качок будує гнізда на землі біля води. Вони викладають їх ніжними рослинами та приминають своїми грудьми. Самиці гріють своїми грудьми яйця при висиджуванні. Качка відкладає від 6 до 14 яєць і сама сидить на них.

Птахи линяють після шлюбного періоду. Доти, доки не відросте пір'я на крилах, вони не можуть літати. Щоб захистити себе в цей час від ворогів, вони стають дуже тихими, роблять усе, щоб не привертати до себе уваги.

У всьому світі існує близько 160 видів качок, і вони мешкають на всіх континентах, крім Антарктиди».



(Із книги «Світ навколо нас. Тварини»)

Метод «Мозковий штурм»

  • Як поводила себе качка-мати, коли хлопець збирав її малят? («...Не наважуючись покинути дітей, не злітала в повітря, вона кидалася то туди, то сюди, захищаючи їх... качка злетіла вгору. ...Од річки долетів розпачливий материн крик... Зовсім близько пролетіла качка, сіла на землю, пробігла в напрямку до дітей, - і знову зірвалася, гнана страхом і розпукою»).

  • Чи схвилювало це Юрка? (Ні).

  • Яка риса характеру проявилась у Юрка? (Байдужість).

  • Пригадайте, що називається художньою деталлю. (Художня деталь - риса або штрих, що роблять зображувану автором картину особливо яскравою і глибокою за змістом ).

  • Яку художню деталь використав автор під час опису поведінки качки і каченят? (Крик качки).

  • З якою метою використав автор цю деталь? (Показати переживання матері).

  • Якою була реакція Тосі на вчинок Юрка? («А Тосі було сумно... Може, й справді, вона даремно побоюється, а Юркові удасться їх доглянути й приручити? У її вухах стояв отой качиний крик, довго ще стояв...»).

  • Чому вона не переконала хлопчика так не робити?

  • Як би ви вчинили на її місці?

  • Для чого Юркові потрібні були дикі каченята? («Я їх доглядатиму й приручу... Він уявляв, як повезе каченят у місто, як показуватиме своїм товаришам, як вони заздритимуть»).

  • Про кого він думав передусім? (Про себе).

  • Як називається ця риса характеру? (Егоїзм).

- Чи можна назвати цей учинок обдуманим? (Ні).

  • Що робив Юрко з каченятами, принісши додому? (Посадив у ящик, поїв їх водою, приніс їм вареної картоплі, але каченята не доторкнулись ні до чого).

  • Чому вони так швидко стали хлопчикові нецікаві? (Йому набридло бачити, що вони нічого не їдять).

  • Назвіть риси Юрка, які характеризують його в цій ситуації. (Безвідповідальність, несерйозність).

- Що спонукало Тосю віднести каченят до води? (їй стало гірко)

- Прочитайте уривок від слів «Тося залишилась сама...» до слів «... ніби мстилася невідомо за що».

- Чому автор зобразив природу саме так? (Прагнув передати напруження, неспокій).


  • Чому природа олюднена? (Ніби хоче допомогти, вболіває за дії Тосі).

  • Як називається такий художній засіб? (Персоніфікація).

- Чому сільські хлопці вирішили допомогти Тосі врятувати каченят? (Вони також добре ставилися до природи, до живих істот).

- Яким духовним скарбом наділив автор Тосю? (Милосердя, співчутливість).

- Чому наприкінці оповідання ні Тося, ні Юрко не наважилися підійти один до одного? Хто з них першим повинен був зробити крок назустріч?


  • Про які риси характеру Юрка тут говорить автор? (Гордість, пихатість).

Метод «Мікрофон»

  • Як би вчинили ви?

  • Чи відчував свою провину Юрко? Доведіть.

  • Як ви думаєте, які висновки зробить хлопчик після цього випадку?

  • Яким буде, коли виросте?


4.Робота в групах.

Перша група. Складіть інформаційне гроно до образу Юрка(слайд).

Друга група . Складіть інформаційне гроно до образу Тосі.(слайд)

- Які риси характеру переважають у Юрка?

- Які риси характеру переважають у Тосі?

Метод «Займи позицію»

- Хто винен утому,що трапилось з каченятами? Подумаймо! ЮРКО , ТОСЯ , ЮРКО І ТОСЯ!!!!

- А, можливо,вони обоє винні?

- Як ви гадаєте,чому автор так закінчив свій твір ?

-А як би ви завершили твір?

IV. Підсумок уроку.

1.Рефлексія

«Незакінчене речення»

- Я хочу , щоб…

- Я вірю….

- Я буду старатись….

2. Оцінювання .

V. Домашнє завдання (творче завдання).



Напишіть листа до Тосі або Юрка. Що б ви хотіли їм побажати?

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал