Узагальнення й систематизація знань з лексики і фразеології



Скачати 61.23 Kb.
Дата конвертації08.01.2017
Розмір61.23 Kb.
Тема: Узагальнення й систематизація знань з лексики і фразеології.

Урок: брейн-ринг.

Мета: повторити, закріпити, узагальнити і систематизувати знання, уміння і навички з теми; підвищити інтерес до предмета, активізувати діяльність учнів, стимулювати різні види спілкування, розвивати мовлення; виховувати всебічно розвинену особистість.

Тип уроку: узагальнення й систематизація.

Форма проведення: брейн-ринг.

Методи і прийоми: робота в групах, рольова гра, мовна та ситуативна гра.

Наочність: словники (етимологічний, лексичний, словник антонімів, словник паронімів), обереги.

Хід уроку

  1. Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми і мети, завдань уроку.

Учні читають вірші:

В.Сосюра «О мово рідна!»

О.Олесь «Є слова, що білі-білі…»

М.Рильський «Про мову»

Л.Забашта «Рідна мова»

-- Гарні вірші? Хочете так писати?

-- Так.

-- Чим?


-- Вірші влучні, поетичні, яскраві, виразні.

-- А про що ці вірші?

-- Про мову.

-- До чого поети закликають у своїх віршах?

-- Плекати рідну мову.

-- Що значить «плекати»?

-- Вивчати.

Поясніть слова Сократа.

Ясно, що всі ми не можемо бути поетами, так яскраво писати, але бути цікавим співбесідником, володіти мовою, говорити цікаво -- це ми можемо і до цього ми повинні прагнути.

Отже, щоб цікаво говорити, треба знати мову.

--А який саме розділ науки про мову?

-- Лексику.

-- Отже, це і буде темою нашого уроку. А який розділ науки про мову вивчає влучні вислови?

-- Фразеологія.

-- Допишемо до нашої теми «Лексика і фразеологія».

Наша мета сьогодні повторити, закріпити, узагальнити знання, уміння та навички з теми «Лексика і фразеологія». Цей урок ми проведемо у формі гри-змагання «Брейн-ринг».

Словникова робота

Брейн – блискуча думка, ідея.

Ринг – арена.

Ареною нашої гри буде клас. Нам потрібно для гри 2 команди.

Журі – мої колеги.

Умова: за кожну правильну відповідь 1 бал.


2.Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.

І команда. Що вивчає розділ науки про мову лексикологія?

ІІ команда. Що вивчає розділ науки про мову фразеологія?

І команда. Що таке лексика?

ІІ команда. Що таке лексичне значення слова?

Невичерпне багатство української мови. Її лексичний запас складає 134 тис. основних мовних одиниць. Серед усієї лексики вирізняються групи з особливими властивостями і особливим призначенням. Це синоніми, антоніми, омоніми, пароніми, фразеологізми.

Назвати одним словом.

І команда.


  1. Державна мова України (українська).

  2. Слова з протилежним значенням (антоніми).

  3. Розмальоване яйце (писанка).

  4. Документ про середню освіту (атестат).

  5. Символ українців, що оберігає (оберіг).

  6. Влучний вираз (фразеологізм).

  7. Країна, рідний край. де людина народилась (Батьківщина, Вітчизна).

  8. Як називалася українська козацька держава (гетьманщина).

  9. Житло козаків-січовиків (курінь).

  10. Урочиста пісня, що є символом державної єдності (гімн).

ІІ команда.

1.Без якої святині зникає народ? (без мови).

2. Словник про значення слів (тлумачний).

3.Народна назва Пасхи (Великдень).

4. Правила спілкування (етикет).

5. Слова однакові за слуховою формою (омоніми).

6. Людина, яка знає багато мов (поліглот).

7. Незалежна суверенна держава в центрі Європи (Україна).

8. Символічний знак держави, міста (герб).

9. Що означає слово «козак»? (вільна людина).

10. Укріплений центр козацтва, козацька держава (Запорозька Січ).
3. Застосування набутих знань, поглиблення вмінь і навичок.

«Хто перший?», «Хто більше?»

1) Підібрати образні означення до слів. Першими нехай будуть слова , які на вашу думку, найяскравіші, найдорожчі.

Земля – рідна, українська, батьківська, улюблена, родюча, багата, щедра, свята, миролюбна, найкраща, неозора.

Людина – добра, щаслива, весела, чесна, приємна, чудова, сильна, смілива, культурна, геніальна, рідна.

2) Підібрати синоніми.

Гарний – прегарний, прехороший, красивий, чудовий, чудесний, вродливий.

Іти – ходити, простувати, прямувати, чимчикувати, шкандибати.


3) Підібрати синоніми запозиченим словам зі слів сучасної української мови.

І команда: чемпіон – переможець

лідер—керівник

афіша – оголошення

мемуари – спогади

доза – кількість

ІІ команда: протест – заперечення

конкурс – змагання

фініш – закінчення

аналіз – розбір

рекомендувати – радити
4) мовна гра «Омоніми».

Мовна пантоніма

І команда. Коса – щоб косити траву, коса дівчини.

Ключ – музичний ключ, ключ в дверному замку.

ІІ команда. Бал – оцінка, бал танців.

Пара – пара води, пара коней.

5) Загадки-жарти (пояснити значення омонімів).

І команда. 1. Яке місто ширяє над головою? (Орел)

2. З якого крана не набереш води? (підйомного)

3. Яку річку можна зрізати ножем? (Прут)

І команда. 1. Яку державу влітку можна носити на голові? (Панама)

2. Що спільного між неслухняним хлопцем і порожнім будинком? (пустують)

3. Слово пил – це мій синонім, а омонім – у патроні. (порох)
6) Рольова гра «Плюс-мінус». Уявіть себе директором відомої радіопрограми. У вашому директорському тексті є ряд «небезпечних» слів стосовно їх наголошення. До початку ефіру всі сумніви і питання треба зʼясувати. Поставте в рядок 14 цифр – це кількість слів, які ви не записуєте, а лише ставите позначку +, якщо наголос у слові вас задовольняє, і позначку -, якщо не задовольняє.
Рукоʹпис, одинаʹдцять, дроʹва, оʹлень, твердиʹй, дочкаʹ, кропиваʹ, короʹмисло, вербʹа, стаʹтуя, некролоʹг, віʹрші.
7) Ситуативна гра «Чи кому кабельна ти людина». Скласти діалог зі своїм суперником. Життєва ситуація: обмінюйтеся думками «У бібліотеці» або « Ви друзі».
8) Передайте одним словом значення фразеологічних зворотів. Яких людей характеризують такі фразеологізми?

Баляндраси точити – вести пусті розмови

Америку відкрити – оголосити щось давно відоме

Бачити в рожевому світлі – ідеалізувати

Битися як риба об лід – безрезультатно добиватися чогось

Бити чолом – кланятися

Блудна вівця – людина, яка відбилася від правильного життя

Божа іскра – талант

Богу душу віддати – померти

В душу залізти – втертися в довіру

В дурні пошитися – потрапити у смішне становище

Вибитися в люди – зайняти певне становище в суспільстві

Відпустити гайку – послабити вимогу

Відпочивати на лаврах – задовольнившись досягнутим припинити діяльність

Вийти сухим із води – уникнути покарання

В свинячий голос – дуже пізно

Гарбуза дістати – отримати відмову під час сватання

Голова садова – незібрана людина

Гратися з вогнем – про дуже небезпечний для себе вчинок
9) Підберіть з російської мови фразеологізми, які б відповідали українським:

було та загуло – било да сплило

твердий горіх – крепкий орешек

ласкаво просимо – добро пожаловать

пʼятами накивати – дать стрекача

обоє рябоє – два сапога пара


10) Гра «Скажи без затримки». Назвіть антоніми:

сухий – мокрий, скупість – щедрість, хвалити – лаяти, дружба – ворожнеча, згадати – забути, шкідливий – корисний.


11) Підберіть антонімічні пари:

ходити гоголем – як у воду опущений


розпустити язика – тримати язик за зубами

вести перед – плести задніх

держати хвіст бубликом -- повісити носа
4. Підбиття підсумків.

Технологія «Займи позицію»

Українське слово має лунати гідно, дужо, на весь світ.
5. Нагородження переможців грамотами.
6. Домашнє завдання.

Завдання додому на дошці на вибір.

1. До слова «щастя» підібрати означення.

2. Записати якнайбільшу кількість фразеологічних зворотів і пояснити.


На закінчення пісня про мову.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал