Уроку з української мови для 9 класу «Складнопідрядне речення з підрядним означальним та підрядним з’ясувальним»



Скачати 80.68 Kb.
Дата конвертації10.05.2017
Розмір80.68 Kb.
ТипУрок
Відділ освіти Бородянської райдержадміністрації

Розробка уроку з української мови для 9 класу

«Складнопідрядне речення з підрядним

означальним та підрядним з’ясувальним»



Підготувала вчитель української

мови та літератури Новогребель-

ського НВК «ЗОШ І-ІІ ступенів –

дошкільний навчальний заклад»

Бородянського району Київської

області

Іваненко Людмила Іванівна,

що проживає

за адресою: кв. 29, буд. 9,

вул. Паркова, смт Бородянка,

Київська обл., індекс:07800

2013 рік


Тема. Основні види підрядних речень. Складнопідрядні речення з підрядними означальними і з'ясувальними.

Мета: ознайомити учнів з основними видами складнопідрядних речень:підрядними з'ясувальними та означальними; вчити з'ясовувати, за допомогою яких сполучників і сполучних слів можуть приєднуватися підрядні означальні та з’ясувальні речення з головним; розвивати вміння і навички логічного мислення, робити самостійно висновки та узагальнення, розвивати креативне мислення. Виховувати любов до мови, до рідного слова, повагу до письменника Д.Г. Білоуса, який плекав, оберігав, збагачував наше « диво калинове».

Очікувані результати

Учні повинні знати:

визначення та особливості підрядних означальних та з’ясувальних речень;

сполучники та сполучні слова, характерні для даного виду речень.

Учні повинні уміти:

розпізнавати підрядні означальні та підрядні з’ясувальні речення серед інших видів СПР;

аналізувати підрядні означальні, підрядні з’ясувальні речення;

виявляти проблеми у вивченні теми, знаходити шляхи їх вирішення.



Тип уроку: формування вмінь та навичок

Форми організації пізнавальної діяльності: фронтальна, групова. Методи та прийоми: «мозковий штурм», «Дерево очікувань», «незакінчене речення», творче моделювання, метод «Прес», «Мікрофон», проблемне питання, дослідження-аналіз, самооцінка.

Обладнання: підручники, картки самооцінки, дерево очікувань, таблиці, схеми.

Серед багатьох знаних письменників

лише одиниці могли б пишатися тим,

що за життя створили навколо себе

унікальний світ духовних цінностей.

Дмитрові Білоусу пощастило створити

такий дивовижний світ.

О. Бакуменко

Перебіг уроку

І. Організація класу (привітання, підготовка до уроку).

ІІ. Перевірка домашнього завдання.


  1. Робота з картками.( І група – 1 речення. Спасибі, мамо, за ночі недоспані, за вічні турботи, за теплом зігріті літа, за молитву, яка рятівною була… (Д.Г. Білоус). ІІ група – 2 речення. Я вдячний рідному народові за те, що беріг скарби духовні і передавав із покоління в покоління. (Д.Г. Білоус).

  • Переписати речення, визначити, яке воно: просте чи складне, якщо складне, то визначити його вид.

  1. Перевірка цієї роботи. Метод «Прес». Діти відповідають за схемою:

Я вважаю…, тому що… . Отже… . (1.Складнопідрядне з підрядним означальним, 2 – складнопідрядне речення з підрядним з’ясувальним).

  • Які види підрядних речень ви записали?

  • То яка ж тема нашого уроку?

ІІІ. Визначення дітьми теми уроку.( Складнопідрядне речення з підрядним означальним та підрядним з’ясувальним).

- Прочитайте епіграф уроку.

- Яка лексична тема уроку? (Світ духовних цінностей Дмитра Білоуса).

- Які ви знаєте духовні цінності?

- А чому взято саме цю лексичну тему?(Клас носить назву «Країна Чеснот», девізом є слова книги Д.Г. Білоуса «Мандрівка в Країну Чеснот»: «Чесноти сяяли на Січі у запорозькому коші. Хай сяють і в новім сторіччі в прапранащадковій душі»; у цій же книзі вміщено вірш про наш музей і школу; проблеми, які порушує письменник, завжди актуальні).

- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (Свої очікування діти пишуть на листочках і вивішують на «Дереві очікувань»).

ІІІ. Оголошення теми й мети уроку учителем.

Складнопідрядні речення з підрядними з'ясувальними і означальними.


  • Ви будете знати: будову складнопідрядного речення, поняття підрядні з'ясувальні і означальні, види підрядних речень, за допомогою чого з'єднується головне і підрядне, питання підрядних речень; уміти: визначати головне й підрядне, визначати в тексті види підрядних речень, а також позицію підрядного з'ясувального та означального речення.

ІV. Вивчення та закріплення нового матеріалу.

  1. Мозковий штурм.

- Які речення називають складнопідрядними?

- Назвати види підрядних частин за синтаксичним відношенням. Навести приклади.

- Де може стояти підрядне речення відносно головного?

- За допомогою чого поєднуються підрядні частини з головними?

- Які підрядні частини відповідають на питання який?

- Яка різниця між сполучником і сполучним словом?

2. Диктант-завдання.

- Записати речення, визначити вид та засоби зв’язку головного речення з підрядним.(Дмитро Григорович Білоус виріс у сім’ї, де народилося одинадцятеро дітей. Упродовж усього життя згадуватиме письменник стіни харківської дитячої трудової комуни імені Дзержинського, що стала для нього рідною домівкою).

3. Перевірка роботи.

4.Робота з підручником, стор.85 ( О. Глазова, Ю. Кузнецов. Українська мова. – К., 2009.) .

5.Проблемне питання.

- Прочитати епіграф уроку. Що пов’язує його з вивченням нового матеріалу? -- Виписати складнопідрядне речення, визначити його вид. Накреслити схему.

Серед багатьох знаних письменників

лише одиниці могли б пишатися тим,

що за життя створили навколо себе

унікальний світ духовних цінностей.

Дмитрові Білоусу пощастило створити

такий дивовижний світ.

О. Бакуменко

6. Пояснювальний диктант.


-Записати речення, поставити розділові знаки, накреслити схеми, визначити вид підрядної частини, вказати, де знаходиться підрядна частина відносно головної.

1.Читаю «Диво калинове», «Чари барвінкові», мої улюблені «Пташині голоси», з якими вперше у дитинстві відчув красу справжньої поезії, і чую душевний голос поета.(О. Бакуменко).

2.Все, що описано в дитячих книжках Дмитра Білоуса, вражає точністю спостережень, вдалим, оригінальним використанням звуконаслідування.(О. Бакуменко).

7. Перевірка роботи, бесіда.

- Що ви знаєте про складнопідрядне речення з підрядним з’ясувальним?

- З яким другорядним членом речення пов’язане підрядне з’ясувальне речення? Чому? Що воно пояснює в головному реченні?

8. Робота з підручником, стор. 87-88( О. Глазова, Ю. Кузнецов. Українська мова. – К., 2009.) .

- Що нового дізнались про складнопідрядне речення з підрядним з’ясувальним?

9. Фізкультхвилинка.

10..Застосування знань, вироблення умінь та навичок.

А) Дослідження-аналіз

- Записати складнопідрядні речення. Дослідити їх вид та засоби зв’язку.

1 група.

Моя біографія, друзі,

Сягає в далекі ті дні,

Коли мене бусол на лузі

Підкинув батькам навесні.


  1. група . Та й досі я згадую завше,

Що послугу він не малу

Зробив немовляті, обравши

Село Курмани і Сулу.

Д.Г. Білоус

Б) Творче моделювання

- До поданих головних частин додати підрядні . Записати змодельовані складнопідрядні речення. Накреслити схеми.

І група:

1. Я писав і рвав у скрусі,

І жбурляв у кошики… .

Й ось вам те, …………………..,

………………………………………. .

2.Життя, наче море безкрає,

Надходить наш зоряний час.

В житті, …………………………. ,

Мандрівка чекає на нас.

( …що спокою не знає, … ; …у віщо, друзі, вилилися пошуки.).

ІІ група

3.У гармонії єдиній

Світ Добра в серцях живе.

………………………………………..,

Той ланцюг Добра порве.

4.Я картину розгортаю,

Хай школярик той послуха.

Хоча те, ………………………….,

Зовсім не моя заслуга.
(…що рід свій знаю,…; А хто зробить зло людині…).

В) Лінгвістичне дослідження тексту.

- Прочитати речення, дотримуючись відповідної інтонації. Виписати складнопідрядні речення, схарактеризувати їх.

І група.


Від народження добрий, лагідний, Дмитро Григорович не виносить на люди свої біди, якими його доля не обділила, а йде до людей, особливо до дітей, тільки з добром, ласкою. Я не чув від нього жодного поганого, заздрісного слова про когось з колег, він завжди націлений на допомогу, особливо початкуючим авторам. Без перебільшення, більше ста письменників – це ті, що наставницьки підтримані Білоусом чи рекомендовані ним до Спілки. (В. Василашко).

ІІ група.

Читаю останню книгу Дмитра Білоуса «Мандрівка в Країну Чеснот» і кожного разу бачу велике людське життя, життя мудрої, доброзичливої людини, життя нашого видатного сучасника, яке стало для багатьох українців «Дивом калиновим», «Чарами барвінковими», а у підсумку «Безцінним скарбом» для нащадків. Адже творчість Дмитра Білоуса – це, насамперед, історія, родовід і життя українського народу, це віра і любов до святого, до материнського слова, з якого починається і ніколи не закінчується наше життя.(Олександр Бакуменко).

Г)Творче завдання. Скласти речення за поданими схемами, які співзвучні з лексичною темою уроку..


[ Все , (що ), ].
[ Той , (хто ), ].
[ ], (що ).

V.Підсумок уроку „Незакінчені речення”
Сьогодні на уроці ми познайомилися із …
Підрядні означальні речення…
Підрядне з’ясувальне речення відповідає на питання …
Найцікавішим на уроці було … . «Мікрофон».
Інтерактивна вправа «Рефлексія».

- Подивіться на листочки, які ви повісили на «Дереві очікувань». Чи справдились ваші очікування?(Діти відповідають).



Робота учнів з картками самооцінки.


Прізвище, клас

Усні відповіді (активність, правильність)

Письмові завдання

Оцінка за урок




1( б.)

2 ( б.)

3 ( б.)

4 ( б.)




5( б.)

6( б.)

7( б.)

8( б.)

Всього балів за письмову роботу ___________

VІ. Завдання додому на вибір.

1.Написати твір-мініатюру «Світ духовних цінностей Д.Г. Білоуса». Вжити 2-3 складнопідрядних речення. 2.Скласти або виписати з книжок 6 складнопідрядних речень, які співзвучні з лексичною темою уроку.

Завдання для всіх:стор.85 - 88 н. виділене ( О. Глазова, Ю. Кузнецов. Українська мова. – К., 2009.) .




ПРАЦЮВАВ ВІДМІННО

ПРАЦЮВАВ ДОБРЕ

ПРАЦЮВАВ ПОСЕРЕДНЬО

МАЙЖЕ НЕ ПРАЦЮВАВ










ПРАЦЮВАВ ВІДМІННО

ПРАЦЮВАВ ДОБРЕ

ПРАЦЮВАВ ПОСЕРЕДНЬО

МАЙЖЕ НЕ ПРАЦЮВАВ










Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал