Уроків за темою «Лексикологія»



Скачати 404.03 Kb.
Дата конвертації08.01.2017
Розмір404.03 Kb.
ТипУрок


Розробка циклу уроків за темою «Лексикологія» для 5 класу

Верготі Л.Т., Перчеклій Т.І.,

Іллічівська гімназія №1,

м. Іллічівськ, Одеська обл.

Дана методична розробка знайомить із новітніми підходами до організації навчання – використанням новітніх технологічних засобів при вивченні української мови з теми «Лексикологія» в 5 класі, що допоможе вчителю зробити урок цікавішим, різноманітнішим, ефективнішим та демократичнішим.

Мета роботи – розкрити шляхи вдосконалення сучасного уроку завдяки інноваційній діяльності, поділитися досвідом проведення уроків української мови з теми «Лексикологія» з використанням новітніх технологічних засобів.

У розробці пропонуються зразки уроків з використанням новітніх технологічних засобів при вивченні цієї теми. Уроки розроблені за новою програмою для загальноосвітніх навчальних закладів із українською мовою навчання «Українська мова. 5-9 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів з українською мовою навчання» /Укладачі: Г.Т.Шелехова, М.І.Пентилюк, К.В.Таранік-Ткачук, Т.Д.Гнаткович, В.І.Новосьолова, Н.Б.Коржова/.

Дана розробка може стати в пригоді кожному – як досвідченому вчителю, так і молодому спеціалісту.



УРОК №1

Тема. Лексичне значення слова. Однозначні та багатозначні слова

Мета: сформувати поняття про функцію слова, його лексичне значення, його однозначність і багатозначність, збагачувати словниковий запас, формувати увагу до слова; розвивати усне й писемне мовлення; виховувати любов до рідного слова.

Тип уроку: урок поглиблення знань.

Обладнання: інтерактивна дошка, кросворд, малюнки.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

Доброго дня, діти!

Сідайте! Сьогодні у нас незвичайний урок.

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну прекрасну, в країну чудову,

Що всіх нас навчає й збагачує мову



ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок

  1. Дайте відповіді на запитання.

  • Як народилася мова і яке її значення в житті людини?

  • Як ставляться до рідної мови письменники?

  • Яким було відношення народу до мови і слова?

  1. Розгадайте кросворд, і тоді у першому стовпчику по вертикалі прочитаєте назву розділу мови, який ми починаємо вивчати.

1



















2



















3



















4



















5



















6



















7








































  1. Ледача людина.

  2. Швидкий поїзд, автобус.

  3. Вид усної народної творчості,

  4. Головне місто держави.

  5. Яка буква «ображається» за те,

що її не пишуть на початку слів?

  1. Судно, на якому врятувався Ной.

  2. Особа, яка написала твір.

ІV. Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу

  1. Розгляньте малюнки. Зробіть висновки. ( На слайді малюнки різних будинків).

Слова можуть називати осіб, предмети, явища (дитина, школа, сніг), ознаки (гарний, червоний, людяний), дію чи стан (читати, хворіти), обставини (вчасно, несподівано) та ін..

Кожне слово щось означає, має лексичне значення. Спільні і головні ознаки становлять лексичне значення слова.

Лексичне значення розкривається в тлумачному словнику.


  1. Гра «Морські слова».

Поясніть лексичне значення кожного слова (усно).

(По черзі учні повинні розтлумачити слова).

  1. Моряк (людина, що служить у флоті).

  2. Морський (той, що стосується моря).

  3. Лайнер (велике пасажирське або вантажне судно).

  4. Каюта (невелика окрема кімната на судні, де розміщуються члени команди і пасажири).

  5. Море (велика водойма з гірко-солоною водою).

  6. Капітан (командир корабля).

  7. Круїз (подорож морем).

3. Проблемне питання.

Чи правильним є таке твердження: «Кожне слово має певне лексичне значення. Отже, скільки слів у мові, стільки й значень?»



4.Роздивіться малюнки. Дайте предметам, зображеним на них, назви. Запишіть їх. (На слайді малюнки коня, машини, літака, їжака, голки з ниткою, свічки).

5. Фізкультхвилинка.

6. Слово вчителя.

В українській мові є слова, які називають лише один предмет, явище чи особу, мають одне лексичне значення. Такі слова називаються однозначними. Слова виникають з одним лексичним значенням, але деякі з них можуть з часом набувати нових значень. Слова, що мають два і більше лексичних значень називаються багатозначними.



7.Розгляньте малюнки. На яке слово вони вказують. Запишіть його. (На слайді фотографії доріг)

8.Поясніть значення багатозначних слів. (На слайді малюнки носа людини, носа корабля, хвіст тварини, хвіст потяга,крило метелика, корінь дерева , корінь зуба).

8. Зі словом земля складіть речення, проілюструвавши його багатозначність.

V. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок

1. Розподільний диктант.

Розподіліть багатозначні та однозначні слова у два стовпчики.

Калина, лінія, дятел, Карпати, мова, сміється, важкий, буква, ясен, чорнобривці, вушко, будинок.

2. Перевір себе.

  1. Познач правильне визначення однозначних слів

а) однозвучні слова;

б) мають лише одне лексичне значення;

в) мають декілька лексичних значень.

2. У якому рядку всі слова багатозначні

а) теорема, стиль, стіна, сумка;

б) земля, суд, ручка, ласка;

в) автомат, земля, рукав, ніжка.

3. Встановіть відповідність між реченням з багатозначним словом і значенням, в якому воно вжито.



  1. Одна голова добре, а дві - краще. А. Частина тіла.

  2. Голова привітав ветеранів зі святом Перемоги. Б. Розум.

В. Керівник.

VІ. Підсумок уроку

1. Бесіда за запитаннями.

  • Що таке лексика?

  • Що таке лексикологія?

  • Що таке лексичне значення слова?

  • Які слова називаються багатозначними? Однозначними?

2. Оцінювання знань учнів.

VІІ. Домашнє завдання

З’ясуйте за тлумачним словником лексичне значення поданих слів. Складіть з ними речення, які показують різне значення.



УРОК №2

Тема. Використання багатозначних слів у прямому і переносному значеннях. Лексична помилка

Мета: ознайомити учнів з особливостями лексичних помилок, навчити відрізняти їх від орфографічних; поглибити знання учнів щодо прямого і переносного значення слова; формувати вміння правильно вживати слова з прямим і переносним значенням в усному та писемному мовленні; знаходити і пояснювати лексичні помилки; спонукати учнів до вивчення рідної мови, систематично поглиблювати свої знання з лексикології.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: мультимедійна дошка, таблиці, схеми

Перебіг уроку

І.Організаційний момент.

ІІ.Актуалізація опорних знань, умінь і навичок

  1. Перевірка домашнього завдання.

  2. Гра «Я тобі, а ти мені»

Назвіть і запишіть слова за поданими лексичними значеннями.

*Молодий вік між дитинством і зрілістю.

*Який складається з тісно з’єднаних частин, без щілин.

*Перша вистава п’єси, циркової, естрадної, концертної програми.

*Керувати, вести за собою.

*Колекція засушених рослин.

*Одиниця часу, яка у 60 разів менша за хвилину.

/Юність, щільний, прем’єра, очолювати, гербарій, секунда/

3.Поясніть речення, яке є у творі О.Донченка «Вітер з Дніпра»:

«Навколо хвилювався пшеничний океан». Чому письменник назвав поле океаном?



4.«Острів мовних скарбів».

Запишіть 8-10 словосполучень, які ілюструють багатозначність слова гострий.



5.«Спотиканочка».

Збудували замок на високій горі.

Старий замок ледве відімкнули.

Замок - це багатозначне слово?



6. «Згоден – Не згоден – Обґрунтуй».

Слова вушко і подушка, хвиля і схвильований мають спільне лексичне значення.



ІІІ. Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу

1.Розгляньте малюнки. Який предмет зображено на них? Зробіть висновки.

2.Слово вчителя.

Багатозначні слова можуть мати пряме й переносне значення.

У тлумачному словнику лексичне значення цього слова звучить так : «стіл - предмет меблів у вигляді широкої горизонтальної дошки на високих опорах, ніжках». Чи до всіх малюнків підходить це значення?

3.Робота зі схемою «Переносне значення».

Роздивіться схему. Запам’ятайте, за якими ознаками відбувається перенесення значень з одного предмета на інший.

Слово, вжите у прямому значенні, - це його звична назва, лексичне значення.

Слово, вжите у переносному значенні, - це його образна назва, перенесена з одних предметів, явищ, дій на інші за подібністю, схожістю.



  1. Гра »Третій зайвий».

Випишіть словосполучення, в яких є слова з переносним значенням.

а/ Золота ложка, золота людина, золоті руки.

б/ Срібний голос, срібний ніж, срібне волосся.

в/ Весела дівчина, веселе літо, веселі сніжинки.

г/ Схлипує дитина, схлипує джерельце, схлипує вітер.

д/ Сумує ліс, сумує матір, сумує небо.

  1. Фізкультхвилинка.

  2. «Я - творець!»

Утворіть словосполучення, слова, вжиті в переносному значенні, позначте кольоровим олівцем.

Холодний ( вітер, гай, погляд, повітря)

Теплий (вітерець, прийом, зустріч, стосунки)

Добрий ( душа, справа, борщ, чоловік)

Гострий ( ніж, погляд, слово, шабля)

  1. Проблемне питання.

  • Чи можна вважати основою культури мовлення людини знання з лексики? Чому?

7. Робота з таблицею «Лексичні помилки».

ІV. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок

1.Гра «Розумне перо»

Виправте лексичні помилки, прокоментуйте їх, послуговуючись таблицею.



Я відчинила журнал і почала читати. Лікар лічив хвору бабусю. Ластів’яча отара знялася і полетіла. Інколи я варю сніданок. Я рахую, ти правий.

2.Перевір свої знання

1.Вкажи слово за поданим лексичним значенням:

герой

а) Великий хижий птах, що водиться в степах та горах.



б) Здатність людини думати, мислити, основа її свідомого життя.

в) Людина, яка виявляє надзвичайну відвагу, хоробрість, самовідданість у бою чи в праці.

2. У якому словнику пояснюється лексичне значення

а) орфографічному

б) словнику іншомовних слів

в) тлумачному словнику

3.Встанови відповідність між реченням з лексичною помилкою та її видом.


  1. Русизм А. Малюк мішав сестрі робити уроки.

  2. Невірно вжите слово Б. Мама в цей час мішала картоплю на

сковорідці.

В. На вулиці лив густий дощ.

4. Встанови відповідність між реченням з лексичною помилкою та її видом.


  1. Русизм А. Він прикинувся, що не впізнав мене.

  2. Невірно вжите слово. Б. Гном був потворний.

В. Яка зупинка слідуюча?

V. Підсумок уроку

1.Бесіда

- Які помилки називаються лексичними?

- Що треба знати, аби їх не допустити?

- За якими ознаками відбувається перенесення значень з одного предмета на інший? Наведіть приклади.



2. Оцінювання

VІ. Домашнє завдання

Опишіть весну, використовуючи слова в переносному значенні.



УРОК №3

Тема. Загальновживані (нейтральні) і стилістично забарвлені слова. Ознайомлення з тлумачним і перекладним словниками.

Мета: ознайомити учнів із лексикою за сферою вживання: їз загальновживаними і стилістично забарвленими словами, формувати загально пізнавальні вміння аналізувати лексику за сферою її вживання, доречно використовувати в монологічному та діалогічному мовленні; розвивати вміння і навички визначати роль стилістично забарвлених слів у тексті; виховувати бажання вчитися, пізнавати нове.

Тип уроку: набуття нових знань.

Обладнання: мультимедійна дошка, таблиці, словники, уривок з твору «Тіні забутих предків»

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання ( декілька учнів зачитують твори, називаючи слова вжиті в переносному значенні).

2. Закінчіть речення.

  • Лексика – це …

  • Лексикологія – це …

  • Лексична помилка – це …

  • Багатозначні слова – це ..

  • Переносне значення слова – це …

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

1.Робота з текстом.

Прочитайте текст. Випишіть слова, які вам не знайомі та не зрозумілі.



Коли Іванкові минуло сім літ, він уже дивився на світ інакше. Він знав вже багато. Знав, що на світі панує нечиста сила, що арідник (злий дух) править усім; що в лісах багато лісовиків, які пасуть там свою маржинку: оленів, зайців і серн; що там блукає веселий чугайстир, який просить стрічного в танець та роздирає нявки; що живе в лісі голос сокири.

  • Хто спробує пояснити значення цих слів?

2.Слово вчителя.

Знаходячись у різних куточках нашої країни, вам, мабуть, доводилося спостерігати, що мова українців у різних регіонах дещо відрізняється. Різниться також мовлення й представників різних професій, певних суспільних класів, вікових груп. Але здебільшого всі українці спілкуються словами, спільними для всіх. Які ж існують групи слів за вживанням, ми й з’ясуємо сьогодні на уроці.



ІV. Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу

  1. Пояснення вчителя з використанням таблиці

Загальновживана лексика (широкого вжитку)




Спеціальна лексика (обмеженого вжитку)

Речі побуту, повсякденного життя




Діалектизми (вживаються жителями певної місцевості) : газда, вуйко

Явища природи, почуття, дії тощо




Терміни, професіоналізми (вживаються людьми певних професій): параграф, молекула

Процеси трудової, суспільної діяльності людей




Жаргонізми (вживаються представниками певних соціальних груп) : шпора, пара

Морально – етичні поняття




Арготизми (вживаються представниками кримінального класу): малина, хаза

2. Більшість слів української мови необмежено використовується у повсякденному мовленні й відома всім людям, які розмовляють цією мовою. Це загальновживані слова. Вони використовуються без обмежень.

Є в українській мові слова, які використовують не всі, а тільки жителі певних місцевостей - це діалектні слова.



3.До поданих діалектних слів добери загальновживані. Зєднай їх рискою.

Рихтувати Кочерга

Скрегулець Хазяїн

Трудний Криниця

Банувати Тужити

Керниця Втомлений

Ґазда Яструб

Ожіг Готувати

4.Фізкультхвилинка.

5. Слово вчителя.

Є слова, які використовуються певною групою людей.

Подумайте, як називаються слова, що вживають люди певної професії?

6. Склади словничок професійних слів за поданим початком.

1.Учитель математики: доданок, …

2.Космонавт: ракета, …

3.Військовий: радар, …

4.Програміст: комп’ютер ,…

V. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок

1.Розподільний диктант

Слова розподілити на дві групи : І – діалектизми, ІІ - професіоналізми, терміни.



Акордеон, палітра, тріо, штрек, маркшейдер, кардіограма, відмінок, полонина, когут, легінь, клуня, бараболя, вуйко, харчунок.

2.Словниково – стилістична робота.

Перепишіть, вибираючи з дужок загальновживані слова. Обгрунтуйте свій вибір.



Микола плутав суфікси з префіксами, а в слові «свято» намагався (вмостити , вліпити, вставити) апостроф. Брат виявився занадто (енергійним, крученим), ще й багацько (теревенив, говорив). Минулого року я допомагала бабусі (лямчити, пекти) паски.

VІ.Знайомство із тлумачним та перекладним словниками

1.Ознайомлення зі структурою тлумачного словника української мови (будова словника, перелік скорочень, умовні знаки, український алфавіт).

2. Ознайомлення зі структурою перекладного словника.

3.Робота з тлумачним словником.

За допомогою тлумачного словника з’ясувати значення слів

І варіант - щільний – тісний;

ІІ варіант – шкірний – шкіряний.

4. Переклад тексту

Перекладіть текст українською мовою, розставте, де треба, розділові знаки. За потребою, звертайтесь до перекладного словника.

Главное в нашей речи – это слово. Чудеснее слова нельзя найти на Земле. Слово – самое общее и самое точное обозначение любой вещи, любого действия, любого качества предмета. Именно поэтому оно и только оно позволяет человеку думать – без него невозможна была бы мысль (А.Митяев).

VІІ . Підсумок уроку


  1. Давайте повернемося до епіграфу нашого уроку. Поміркуйте, чому Рильський порівнює словники із пишним садом?

  2. Оцінювання.

VІІІ . Домашнє завдання

Перекладіть українською мовою, користуючись перекладним словником, невеликий уривок російськомовного тексту художнього стилю (50 слів), дібраний самостійно.



УРОК №4

Тема. Групи слів за значенням. Синоніми. Ознайомлення зі словником синонімів

Мета: розширити уявлення учнів про групи слів за значенням, закріпити поняття про синоніми, навчитися визначати їх у тексті, будувати синонімічні ряди, використовувати їх у своєму мовленні; збагачувати активний словник п’ятикласників; розвивати навички добору синонімів, доцільного вживання їх у власному мовленні; виховувати мовне чуття, увагу до слова.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань з елементами повторення

Обладнання: мультимедійна дошка, словник синонімів, таблиця.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання

1.2-3 учні читають перекладені тексти.

2.Перевірка набутих знань за питаннями.

1) Що вивчає лексика?

2) Що означає поняття лексичне значення слова?

3) Чим відрізняються діалектизми від загальновживаних слів?

4) Які слова називаються професійними? Наведіть приклади?

5) З якими словниками ви познайомились?



ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

1.Робота з таблицею «Групи слів за значенням».



2.Проблемне питання.

Поміркуйте, що пов'язує ці слова? Як можна назвати одним словом цю групу слів?



Рухатися, переміщатися, ворушитися, пересуватися, повертатися, ходити, шмигати, повзати, плавати, перелітати, котитися, сунутися.

2. Слово вчителя.

Слова, які по-різному називають той самий предмет, ознаку чи дію, називаються синонімами.



Зверніть увагу, скільки можна дібрати синонімів до слова “СИЛЬНИЙ”:

відважний, хоробрий, мужній, відчайдушний, зухвалий, міцний, дужий, здоровий, могутній, стожильний, м’язистий, мускулистий, могучий.

3.Самостійна робота «Хто більше».

Доберіть синоніми до слова ІТИ.



ІV. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок

1.Вибірковий диктант.

Випишіть із вірша «Мова» Л. Стрельника синоніми.



Снігопад, хурделиця, кужелиця,

Завірюха, віхола, буран,

Хвища, заметіль, пурга, метелиця,

Сніговійниця, хуговій, кура,

Хуртовина, хуга, сніговійниця,

Заметільниця, хуртеча, сніговій

Курага, поземка, буревій,

Круповій, пороша, хуговійниця…

Скільки барв і звуків, й аромату!

Скільки тут синонімів - синів!

Мова наша - найбагатша мати,

Між сторіч іде, як між вогнів.

2. Хвилинка відпочинку.

3. Знайдіть у поданих реченнях синоніми. Підкресліть їх як члени речення. Зробіть висновок, якою частиною мови та яким членом речення виступають синоніми.

Гармидер, галас, гам у гаї. Багрець вечірньої зорі палав, мигтів, палахкотів. Спіють яблука, і зріє виноград, стигнуть сливи золотисті.

4.Слово вчителя.

Синоніми позначають відтінки значень, що дає змогу яскравіше висловити думку, уникнути лексичних помилок. Синоніми слугують засобом зв’язку речень у тексті.



5.Заміни слово великий у всіх словосполученнях синонімами відповідно до його конкретного значення. Запиши утворені словосполучення.

Великий вітер, велика гора, великий врожай, великі діти, велика людина, велика ніч.

Для довідок: високий, сильний, багатий, видатний, дорослий, довгий.

6. Робота зі словником.

Синоніми до слів даються у словнику синонімів.

Визначте різницю в значенні синонімів за допомогою словника.

Бігти – нестися, йти – чалапати, будинок – хата.

7.Утворіть синонімічний ряд.

Група слів-синонімів утворюють синонімічний ряд, у якому є стрижневе слово, що містить узагальнений зміст слів-синонімів.

З’ясуйте спільне лексичне значення слів синонімічного ряду. Знайдіть і запишіть стрижневе слово. За ним запишіть спочатку запишіть слова з позитивним емоційним забарвленням, а потім з негативним.

Писати, виписувати, виводити, мережити, вимальовувати, строчити, дряпати, мазюкати, шкрябати.

V. Підсумок уроку

1. Доберіть з дужок такі синоніми, щоб слова у вірші Д. Павличка «Мрія» римувалися.



Як виросту - збудую (дім, хату оселю),

Поставлю колесо, (приладнаю, прибю, прикріплю),

А там я поселю (крилату, летючу, літаючу)

Лелечу клекітну (родину, сімю, пару).

Нехай розводиться, (селиться, гніздиться)

По всіх деревах і (будинках, хатах, оселях).

Нехай мені щоночі (здається, сниться, ввижається),

Що я літаю, наче (пташка, птиця, птах)

2.Оцінювання.

VІ . Домашнє завдання

Використовуючи синоніми жвавий, меткий, проворний, прудкий, рухливий, швидкий, напишіть твір - опис тварини.



УРОК №5

Тема. Антоніми

Мета: формування вміння визначати та добирати антонімічні пари, доречно вживати антоніми в мовленні; закріпити вміння визначати стилістичні засоби антонімії; удосконалювати орфографічні та пунктуаційні навички; збагачувати активний словниковий запас; розвивати різні якості мислення, мовлення учнів, зокрема, й образне; виховувати у дітей моральність.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань з елементами повторення.

Обладнання: мультимедійний проектор, тлумачні словники, словники антонімів.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація знань

1.Перевірка домашнього завдання

    1. учні зачитують описи тварин

2. Бліц – опитування

- Які є групи слів за значенням?

- Які слова називаються синонімами? Наведіть приклади.

- Яку роль відіграють синоніми у мовленні?

- Скільки лексичних значень може мати слово?

- Чи можна обійтися без слів у переносному значенні?



3. Гра «Так чи ні. Доведіть».

  1. Слово Київ багатозначне?

  2. Слово земля має одне лексичне значення?

  3. Слово ґречний, чемний - це синоніми слова ввічливий?

  4. Слова в словосполученнях сердитий вітер, ласкаві слова, золоте листя вжиті в прямому значенні.

ІІІ. Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу

1. Прочитайте вірш»Очі» О.Муратова . Чому виділені слова можна об'єднати в одну пару?

  1. Слово вчителя

Слова з протилежним лексичним значенням називаються антонімами. Антоніми виступають парами і належать до однієї частини мови. Антоніми дають змогу образніше, яскравіше й чіткіше висловити думку.

Посміхатися – насупитися

3.Гра «Ланцюжок».

Підберіть до поданих слів антоніми. За першими літерами антонімів зможете прочитати фразеологізм.



Темно –

сучасний –

шкідливо –

помилково –

м’який –

найбільший –

пасивний –

оптимізм –

важко –

мирний –

почин –

симпатія –

бадьорість –


Відповідь. Як кіт наплакав.

ІV. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок

  1. Доберіть антоніми до багатозначних слів у поданих словосполученнях.

Сухий одяг Чисті руки

Суха погода Чиста совість

Сухий хліб Чисте небо

Суха мова Чистий сніг

Сухе літо Чиста ріка

  1. Фізкультхвилинка.

  2. Вибірковий диктант

Прочитайте слова, що характеризують вдачу, характер людини. Виберіть із наведених прикметників  п'ять пар антонімів.

Бадьорий, балакучий, безпорадний, беручкий, боязкий, ввічливий, вдумливий, верткий, веселий, відвертий, впертий, гордий, грубий, заздрісний, злий, лагідний, мовчазний, ніжний, обережний, потайний, працьовитий, сміливий, спокійний, хитрий, щирий.

3. Добери до прикметників у словосполученнях антоніми зі словами у дужках. Запиши їх разом з іменниками.

Старий зошит, старий дуб (молодий, новий). Тиха погода, тиха вулиця (шумлива, вітряна). Черства людина, черства булка (свіжа, чуйна). Глибока річка, глибока думка (поверхова, мілка). Щира людина, щира усмішка (вдавана, лицемірна).

V. Підсумок уроку

1. Перевір свої знання

  1. Знайдіть антонім до слова радий

а) веселий

б) гучний

в) сумний

2. Знайдіть антонім до слова тихий

а) веселий

б) гучний

в) сумний

3. У якому рядку антоніми вказують на дію

а) більше – менше

б) будувати – руйнувати

в) рівний – кривий

4. У якому рядку антоніми вказують на ознаку

а) більше – менше

б) будувати – руйнувати

в) рівний – кривий

4. Доберіть антонім до виділеного в словосполученні слова



М’який клімат

2.Оцінювання

VІ. Домашнє завдання

Написати твір-мініатюру "Життя таке коротке, поспішай творити добро"



УРОК №6

Тема. Омоніми

Мета: поглибити знання про лексичне значення слова та виробляти уміння і навички використовувати слова – омоніми; формувати вміння і навички користування словником омонімів, навчати розпізнавати омоніми в текстах; виховувати любов до рідної мови.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: мультимедійна дошка, таблиці, кросворд, малюнки.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок

  1. Перевірка домашнього завдання.

  2. Фронтальне опитування.

  • Що таке лексика?

  • Що вивчає лексикологія?

  • Що таке лексичне значення слова?

  • Які слова є однозначними, а які – багатозначними?

  • Що означає слово, ужите в прямому значенні? Наведіть приклади.

  • Що означає слово, ужите в переносному значенні? Наведіть приклади.

  • Для чого вживаються слова в переносному значенні?

  • На які групи за значенням поділяються слова?

  • Які слова називаються синонімами? Наведіть приклади.

  • Які слова називаються антонімами? Наведіть приклади.

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку

ІV. Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу

  1. Прочитай вірш. Знайди слова, що звучать однаково. Поясни їх значення.

Під кущиком росли лисички,

Маленькі лагідні сестрички,

Коли Марянка в ліс прийшла,

До них без страху підійшла.

Але в цей час почувся тріск,

А далі – дивний тихий писк.

Марянка дивиться – лисички,

Руді – рудесенькі сестрички.




  1. Слово вчителя.

В українській мові є слова, які вимовляються і пишуться однаково, але мають зовсім різні значення. Такі слова називаються омонімами.

  1. Розгадайте кросворд. рисунок1

1) Співає зозуля - б’є молотом коваль.

2) Велика ділянка ґрунту, на якій росте пшениця – людина грядку …

3) Супутник землі - проміжок часу 30 днів.

4) Вулканічна маса - на ній сидять бабусі у дворі.

4. Розгляньте малюнки. Поясніть лексичне значення омонімів.

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:and9gctzmeybohjtzt3vuv1s04vye6zqucg88pru_p0opleudjyua8pce4ycxrqhttp://t2.gstatic.com/images?q=tbn:and9gcsjmvj90k_jkug5ras7rayffrgzdbrymd5sfyz213rxitclckoxqwrgqvc-http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:and9gctycsuwvw9dfol57yqhrtl5p8yg5bf6eyv-fngnwesrb8wupmf-l3gjou4http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:and9gctvrtqzdx14ilvhabc-awxsjm3iw-tr_usv-jg0w6dynwu6jgjdjzjf7twhttp://t1.gstatic.com/images?q=tbn:and9gcsv5t3h9qkio-nhpx-w8guecxd0y-ep1lo43ogt4w3gwoh4dmn8wbao_nchttp://t1.gstatic.com/images?q=tbn:and9gcsfl8adb-4pmp0n7yuzb7qgjahwdgqefjqxbtzww-uckzoubqztx0xa0lud:\шаблони\новые смайлы\343980092.jpg.gifhttp://t2.gstatic.com/images?q=tbn:and9gctlhmnmymzxekxxh6tplekazz4r6wdrxtjdhwywmvrvf22b8rcyb_evgw

5.Розгляньте таблицю. Що нового ви дізналися про омоніми?

Неповні омоніми

ОМОГРАФИ

Співпадають у написанні, різняться наголосом



гарний замок замок на дверях

ОМОФОРМИ

Співпадають у звучанні окремих форм слова мати гроші – моя мати




ОМОФОНИ

Співпадають у звучанні, різняться написанні греби веслами – білі гриби





6. Відшукайте у реченнях – каламбурах неповні омоніми. Запишіть їх.

Катя мила ляльку, мила, їй не вистачило мила.

Наш Іванко воду ніс, а мороз щипав за ніс.

Я думаю без краю про щедрість ту безкраю.

Діти коло школи стали дружно в коло.

Там, де гарно блищав став, Василько купатись став.

Жук пішов у сад за дачу і розв’язує задачу.

У смолі в’язкій завяз, зачепивсь крилом за вяз.

А комар години цілі все тиняється без цілі.

Вийшла дівчина на поле, де бабуся грядку поле.

Наші батенько і мати хочуть гарних діток мати.

Бурі, ведмеді, бурі, а ви боїтеся бурі?

7.Фізкультхвилинка.

8. Слово вчителя

Памятай! Омоніми треба відрізняти від багатозначних слів. Слова – омоніми нічого спільного у значенні не мають. Багатозначні слова пов’язані між собою значенням, одне з яких є прямим, інше – переносним.

ПОРІВНЯЙ!

БАГАТОЗНАЧНІ СЛОВА

ОМОНІМИ

Лавр. 1. Південне вічнозелене дерево або кущ з пахучим листям

2.Вінок, гілка цього дерева як символ нагороди.



Міна 1. Вираз обличчя.

Міна 2. Вибуховий снаряд.





V. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок

  1. Мовна задача.

Пятикласники Олена та Гнат - сусіди. На дозвіллі вони часто разом розв’язують кросворди, ребуси, загадки. Одного разу діти посперечалися з приводу відгадки такої загадки:

Я у кожній деревинці,

Квітці, кущику, травинці,

В класі ж на уроці мови

Ти побачиш мене в слові. (Корінь)

Олена говорить, що слово - відгадка є багатозначним, а Гнат стверджує, що воно – омонім. Хто з них має рацію? Допоможи їм порозумітися.

2. Розгляньте малюнки. Спробуйте розрізнити омоніми і багатозначні слова.

3.Перевір свої знання

1.Укажіть рядок, у якому всі слова є омонімами а) співає заметіль - співає дівчина - співає сопілка

б) оселедець (риба) - оселедець ( чуб запорожця).

2.Укажіть рядок , у якому всі слова є багатозначними а) вода з ключа, журавлиний ключ.

б) вити гніздо, вити на місяць.

3. Установіть відповідність між словом і його омонімом.

1. качка А. Вид риби.

2. кілька Б. Мало.

В. Водоплавний птах.

Г. Колихання

4. Установіть відповідність між словом і його омонімом.


  1. Лава А. Вулканічний викид.

  2. Ласка Б. Доброзичливість.

В. Місце для сидіння.

Г. Тваринка.

6. Укажіть, дане слово є омонімом чи багатозначним:

Слово «пара ( двоє, стан води)» - це …

7. Укажіть, дане слово є омонімом чи багатозначним:

Слово «потяг (уподобання, поїзд)» - це ..



VІ. Підсумок уроку

1. Бесіда.

- Що таке омоніми?

- Чим відрізняються омоніми від багатозначних слів?

- На які групи поділяються неповні омоніми?

- Омофони – це …

- Омоформи – це …

- Омографи – це …

2. Оцінювання.

VІІ. Домашнє завдання

З’ясувати лексичне значення слів кілька, качка, ласка, лама. Скласти з ними прості речення, проілюструвавши різні значення.



УРОК №7

Тема. Походження (етимологія) слова. Етимологічний словник української мови.

Мета: ознайомити учнів з групами слів за походженням, з етимологічним словником; формувати загальнопізнавальні вміння аналізувати преоходження слів, працювати з етимологічним словником; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти загальному мовному розвиткові особистості школярів, спонукати учнів до глибшого пізнання мови.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: мультимедійна дошка, етимологічний та орфографічний словник, малюнки.

Перебіг уроку

I. Організаційний момент
Привітання.
II. Оголошення теми, мети, завдань уроку.

ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів

  1. Перевірка домашнього завдання.

  2. Закінчіть речення.

  • Словниковий склад мови утворюється із …

  • Лексика – це …

  • Лексичне значення слова пояснюється у …

  • Слово має не тільки лексичне, а і …

  • Однозначними називаються слова, які мають …

  • Слова, які мають кілька лексичних значень, називаються …

  • Багатозначні слова називають різні предмети, …

  • Переніс назви відбувається, якщо у предметів є …

  • Слово з переносним значенням у художньому творі використовується як …

  • Слова однієї частини мови, одинакові за звучанням і написанням, але суттєво розрізняються за лексичним значенням, …

  • Синоніми - це слова …

  • Антоніми- це слова …

ІV. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу

  1. Слово вчителя.

Лексика української мови поділяється за походженням на дві групи –власне українська і запозичена. Більша частина лексики нашої мови - власне українські слова:

Іменники на - ння: знання, бажання…;

Назви людей за їх діяльністю з суфіксами - аль, - ач, - ій, - ець: скрипаль, оповідач, водій, уряд овець…;

Дієслова з суфіксам – ува - : виконувати, зачитувати…;

Слова з префіксами су - , межи -, перед -, попід - : сузір’я, межигір’я, передбачати, попідгортати.

Інша частина слів виникла на ґрунті праслов’янської, давньоруської мов.

10 % слів прийшли з інших мов. Вони називаються запозиченими або словами іншомовного походження.

Основні ознаки слів іншомовного походження


  • Початок слова на А, Е,Є.

  • Наявний збіг голосних і приголосних.

  • Наявність звука [ф] ( крім слів Фастів, форкати)

  • Відсутнє чергування -о, -е з -і та немає випадних -о, -е.

  • Рідко можна виділити префікси й суфікси, а корінь може мати три і більше складів.

  • Частина слів з кінцевим голосним не відмінюється.

Словниковий склад мови постійно поповнюється як словами, що створюються на основі українських словотвірних засобів, так і запозиченими з багатьох мов: грецької (філологія, музей, театр), латинської (клас, аудиторія, конституція), 

німецької (бутерброд, солдат), англійської (баскетбол, дизайн),

французької (кашне,пюре, пальто), італійської (соло, тріо, акорд) та інших.

2. Уважно роздивіться малюнки, якими словами ви користуєтеся для назви цих предметів? Запишіть їх. Звідки зявилися ці слова?

Багато запозичених слів стали звичними.

Деякі іншомовні слова вживаються паралельно з українськими.

Екзамен – іспит, горизонт – обрій, небокрай, аплодисменти – оплески.

3.Хвиилинка відпочинку.

4. Лексико-орфоепічна робота.

Походження слів з’ясовуємо за етимологічним словником.



  1. З'ясуйте за допомогою етимологічного і тлумачного словників значення і походження слів. Уведіть їх у зв'язне висловлювання з теми «Наша мова — диво калинове».

  2. Ласун, рокфор, наполеон, сандвіч, чулий, муніципальний, баляндраси.

  3. Випишіть із орфографічного словника у дві колонки запозичені й незапозичені слова. Аргументуйте свій вибір.

V. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок

1.До запозичених слів доберіть власне українські слова. Вставте пропущені букви; поясніть орфограми.

П..лот, деф..цит, пар.., г..г..єна, тр..умф, б..лет, рев..з..я, в..зит, ф..нал.

2.Відгадайте слова за їхнім значенням. Які ці слова за походженням?

  1. Відступ у першому рядку тексту - …..

  2. Повідомлення, що передається телеграфом - …..

  3. Розмова між двома чи кількома особами - ….

  4. Керівник хору, оркестру - ….

  5. Проїзд, прокладений під землею або пробитий у горі - ….

  6. Підземна залізниця - ….

  7. Завіса з тканини на вікнах, дверях - ….

  8. Людина, яка знає багато мов - …

  9. Невеликий громадський сад у місті, селі -…..

10)Швидкий поїзд -…..

Довідка: Тунель, поліглот, телеграма, експрес, метро, абзац, сквер, портьєра, діалог, диригент.

VI. Підсумок уроку

1. Запитання до учнів.

  • Отже, за походженням лексика української мови поділяється на…

  • Наведіть приклад власне українських слів.

  • Наведіть приклади іншомовних слів.

2.Оцінювання.

VII. Домашнє завдання
1. З'ясуйте походження двох власних назв (на вибір).
2. Із художньої літератури (легенди, переказу, пісні) випишіть старослов'янізми та власне українські слова, з'ясуйте їхнє значення і походження.

УРОК №8

Тема. Контрольна робота за темою «Лексикологія» (тестові завдання).

Мета: з’ясувати рівень засвоєння мовних знань та сформованості навичок щодо вивченої теми; формувати навички застосовувати теоретичні знання на практиці; удосконалювати навички самостійної роботи; увагу.

Тип уроку: урок перевірки і обліку здобутих знань, умінь і навичок.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення мети перевірки і способів її проведення.

ІІІ. Виконання тестових завдань.

ІV. Відповіді вчителя на запитання учнів відносно виконання тестових завдань (після того, як зібрано зошити).

V. Підбиття підсумків уроку.
Орієнтовні тестові завдання

І варіант

  1. Розділ мовознавчої науки, який вивчає словниковий склад мови, називається

а/ орфоепією; б/ лексикологія;

в/ синтаксисом; г/ орфографією.



  1. Синоніми – це слова, які мають

а/ кілька лексичних значень; б/ різні лексичні значення;

в/протилежні лексичні значення; г/ схожі лексичні значення.



  1. Позначте рядок, у якому всі слова – синоніми:

а/обрій, небосхил, світанок; б/взірець, зразок, приклад;

в/горіти, палати, підпалювати; г/ добрий, лагідний, гарний.



  1. Позначте рядок, у якому правильно наведено антоніми:

а/друг – недруг; б/ багато – небагато;

в/успіх – невдача; г/ гострий – негострий.



  1. Позначте словосполучення, у якому допущено лексичну помилку:

а/ відносини між батьками й дітьми; б/варто запам’ятати ;

в/шанувати старших; г/чоловік богатирської сили.



  1. Укажіть рядок, у якому всі словосполучення є омонімічними:

а/ вода з ключа – журавлиний ключ – ключ від дверей;

б/співає завірюха – співає дівчина – співає сопілка;;

в/вити гніздо – вити на місяць – вити вовком;

г/накреслити коло – знаходитися коло хати – велике коло.



  1. Установіть відповідність між антонімами

  1. тиша а) сховатися

  2. виглянути б) прощатися

  3. вітатися в) галас

г) заглянути.

8. Установіть відповідність між синонімами

1) чемний а) витончений

2) брунатний б) коричневий

3) вишуканий в) ввічливий

4) ворожий г)боязкий

Д)хижий


9. Розташуйте й запишіть синоніми верещати, шепотіти, кричати, говорити в порядку зростання ознак.

10. До кожного лексичного значення багатозначного слова свіжий доберіть і запишіть антонім:

свіжа газета

свіжий хліб

свіжа сорочка



11. Складіть по два речення з даними слова так, щоб ці слова були омонімами і запишіть їх.

Край, ніс.



12. Випишіть сполучення слів, у яких є слова з переносним значенням.

Крилатий птах, крилатий вислів, дитина плаче, зима плаче, корінь дерева, корінь життя, солодкий чай, солодке життя.



ІІ варіант

  1. Сукупність усіх слів мови називається

а/лексикою; б/лексикологією;

в/лексичним значенням слова; в/лексикографією.



  1. Антоніми – це слова, які мають

а/кілька лексичних значень; б/ різні лексичні значення;

в/протилежні лексичні значення; в/схожі лексичні значення.



  1. Слова веселити, розважати, забавляти – це

а/синоніми; б/антоніми;

в/омоніми; г/багатозначні слова.



  1. Позначте рядок, у якому всі слова - синоніми:

а/думати, міркувати, висловлювати; б/жвавий, швидкий, рухливий;

в/чемний, ввічливий, шановний; г/швидкий, прудкий, сильний.



  1. Позначте словосполучення, в якому допущено лексичну помилку:

а/йти навмання; б/ читати виразно;

в/на слідуючий день; г/ дошкульний вітер.



  1. У якому рядку всі слова або словосполучення є омонімічними?

а/Галька – галька – галка;

б/ бити байдики – бити в набат – бити кулаком;

в/палити багаття – палити цигарку – полити квіти;

г/брати речі – брати відповідальність – рідні брати.



  1. Установіть відповідність між синонімами

1/ прогрес а/лінгвістика

2/ мовознавство б/ фрагмент

3/ аналіз в/ поступ

4/уривок г/розбір

д/ іспит.


  1. Установіть відповідність між антонімами

1/ ворожість а/мовчати

2/ говорити б/дружба

3/ сміливий в/високий

4/активний г/боязливий

д/пасивний.


  1. Розташуйте й запишіть синоніми сила-силенна, чимало, пребагато, багато в порядку зростання ознаки.

  2. До кожного лексичного значення багатозначного слова холодний доберіть і запишіть антонім:

холодна страва

холодний день

холодний погляд


  1. Складіть по два речення з даними слова так, щоб ці слова були омонімами і запишіть їх.

Кран, пара.

  1. Випишіть сполучення слів, у яких є слова з переносним значенням .

Залізний стілець, залізна воля, срібний дзвіночок, срібний голосок, золоте серце, золотий перстень, свіжа квітка, свіжа думка.




ВИСНОВКИ
Праця над лексикою в школі має велике загальноосвітнє і практичне значення. Детальне ознайомлення учнів з цим розділом сприятиме засвоєнню лексико-семантичних особливостей української мови, допоможе сформувати вміння користуватися різними типами словників.

Методи опрацювання програмових питань лексики можуть бути різними. Слово вчителя як метод теоретичного вивчення використовується в усіх випадках, коли вивчаються нові, невідомі для учнів питання лексики. Яскрава розповідь учителя дасть змогу учням зрозуміти матеріал, викличе потребу глибше вникнути в нього. Проте й бесіда може вільно застосовуватися під час опрацювання таких питань лексики, коли учні спроможні відшукати в дидактичному матеріалі виучувані категорії слів і виявити їхні характерні ознаки.

Ефективним можен бути метод спостереження й аналізу мовних явищ, який передбачає наявність спеціально дібраного матеріалу, підготовленого вчителем або вибраного за цією пропозицією учнями в підручнику, написаного на дошці, у тексті, у таблиці. Цей метод допомагає осмислити мовні явища і факти.

Потрібну інформацію на уроках мови учні отримують з різного типу словників, тому дуже важливо поступово привчити учнів користуватися словниками і довідковою літературою, давати їм систематично завдання, відсилаючи до цього джерела.

Пізнавальна активність учнів значно зросте, якщо забезпечити оптимальне співвідношення навчання з творчими можливостями школярів. Цей процес грунтується на загальних принципах і закономірностях навчання, у ньому важлива роль відводиться міжсуб’єктним відношенням „учитель- учень”.

До циклу уроків з теми «Лексикологія» створені цікаві мультимедійні презентації. Використання новітніх технологій у процесі навчання дає можливість для фахового росту, для зміни себе, для навчання разом з учнями. На таких уроках учні вчаться самостійно оволодівати знаннями, а також засвоюють майже вдвічі більше нового матеріалу. Уже після кількох старанно підготовлених уроків учитель зможе відчути, як змінилося ставлення учнів до нього та його предмета, а також атмосфера в класі – і це послужить додатковим стимулом до роботи з інтерактивними технологіями.



Список використаної літератури


  1. Авраменко О.М. Українська мова. Збірник диктантів 5 – 7 класи. – К.: Грамота, 2012

  2. Адаменко С. Лексикологія у 5 класі\\ Укр. мова та літ.- 2001

  3. Беляєв О.М., Симоненкова Т.П., Симоненкова Л.М., Ярмолюк А.В. Українська мова .- К.: Педагогічна думка, 2001

  4. Дідук Г.І. Лінгвостилістичні та комунікативно-ситуативні вправи на уроках української мови у 5 – 7 класах. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2004

  5. Карпенко Т., Передерій Г. У світі звуків і слів. – К.: Богдан, 1998

  6. Котенко В.О. Українська мова. 5 клас: Плани-конспекти уроків на друкованій основі (для шкіл з українською мовою навчання). - Х.: Ранок, 2013

  7. Пентилюк М.І., Окуневич Т.Г. Сучасний урок української мови. – Х.: Видавнича група «Основа», 2007

  8. Практикум з методики навчання української мови в загальноосвітніх закладах: модульний курс: Посібник для студентів пед.. університетів та інститутів / Кол. Авторів за ред. М.І.Пентилюк. – К.: Ленвіт, 2011

  9. Рудницька О. Нетрадиційні завдання з української мови 5 – 9 класи. – Тернопіль: Мандрівець, 2010

  10. Синчук А.М. Однозначні і багатозначні слова.: Урок- подорож.\\ Все для вчителя.- 2002

  11. Солодуна Л. Розвиток пізнавальних інтересів на уроках мови\\ Укр.. мова та літ.- 2002

  12. Степанюк М. Лексикографія української мови.- Тернопіль: Мандрівець, 2010

  13. Шабельник Т.М. Українська мова. 5 клас: розробки уроків для шкіл з українською навчання. – Х.: Ранок, 2013


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал