Урок української літератури 9 клас Тема. Григорій Квітка-Основ'яненко батько української прози



Скачати 129.6 Kb.
Дата конвертації29.12.2016
Розмір129.6 Kb.
ТипУрок
Урок української літератури 9 клас

Тема. Григорій Квітка-Основ'яненко — батько української прози. "Маруся" — сентиментально-реалістична повість, перший прозовий твір нової української літератури.

ТЛ: поняття про сентименталізм, реалізм.

Мета:

Навчальна: ознайомити учнів з найосновнішими етапами життя і творчості письменника; сформувати уявлення про сентименталізм та реалізм;

Розвиваюча: розвивати уміння визначати характеристику головних героїв, оцінювати значення Г. Квітки-Основ'яненка для розвитку української культури і духовності;

Виховна: розкрити значення етнографічних елементів у повісті "Маруся";

Тип уроку: урок засвоєння нових знань;

Обладнання:проектор, мультимедійна дошка, комп’ютер,

Методи і форми: інтерактивні, колективні, індивідуальні.

Хід уроку

Тебе люди поважають,

Добрий голос маєш;

Співай же їм, мій голубе…

І.Орг.момент (1хв)

ІІ. Мотиваційний етап (2-3хв)

І. Слово вчителя.

Розглянемо епіграф уроку. Саме такими словами відомого укр.письменника

Т. Шевченка хотілося б почати сьогоднішній урок. З великим захопленням в одному з ранніх віршів Великий Кобзар відгукнувся про Григорія Квітку-Основ'яненка — засновника нової української прози.

На початку XIX ст. Україна мала високохудожню поезію і драму, а нової прози ще не було. Відомо, що саме проза завжди мала найбільше шанувальників, адже широко охопити всю складність суспільного життя спроможний лише епічний твір одним словом, новій українській літературі дуже потрібний був повістяр, і він прийшов з прихарківського села Основи (звідти і походить псевдонім Основ'яненко).

2.Повідомлення теми та мети уроку.

ІІІ.Робота з новим навчальним матеріалом (35хв)

Учні отримували випереджальне домашнє завдання підготувати виступ за темою «Кв.-Основяненко і Харків», а також «Новаторство Кв-Осн.» (Матеріал до уроку додається)

Учні презентують свої повідомлення, коментуючи слайди, а клас, слухаючи відповіді, працює з додатком №1, заповнюючи таблицю, і робить висновок.

Вчитель:


Отже, зачитайте, будь ласка, ваші висновки. Що ви можете сказати про вплив творчості Кв-Осн . на розвиток укр. літ-ри?(Оцінки)

Узагальнення вчителем:

— Повість "Маруся" має простенький сюжет, типові українські характери героїв — і небачений успіх.

Як ви думаєте, чому? Що приваблювало людей у цьому творі? А що приваблює вас?

Вчитель:


"Марусею" Г. Квітки-Основ'яненка захоплювалися не лише його сучасники і не тільки прості селяни, а й високоосвічені й талановиті митці. Слайд!!!

Попрацюйте з дод №2, ознайомившись з висловами відомих людей про повість та зробіть висновки.

С. Зубков про дану художню річ пише: "В основі її сюжету лежить зворушлива історія ідеального кохання Марусі й Василя, так нещасливо, після подолання всіх труднощів і перешкод, обірваного смертю героїні. Всі без винятку персонажі повісті — прості, благородні, душевні люди, працьовиті й скромні, правдиві й самовіддані, покірні й богобоязливі. І основна фабула й сама побудова твору багато в чому перегукуються з житійною літературою".

Павло Тичина, наприклад, у двадцятих роках XX ст. в одному з листів писав: "Днів зо три тому читав я уночі Квітку-Основ'яненка. Читав "Марусю". Та так дочитавсь, що не помітив , як і шість годин ранку прийшло... Так сильно писати! І так просто! Мені здається, що сцена смерті Марусі нічим не слабша від смерті Ніколая у Л. Толстого. Квітка-Основ'яненко величезний талант".

Вчитель: Чи є спільна думка у цих митців? А ваше бачення повісті? Що вас торкнуло найбільше?(ваші враження)



Орієнтовна відповідь учнів: захоплює щире кохання, покірність, фатальність долі (Маруся і Василь покохалися і хочуть одружитися. Батько Марусі, сільський багач Наум Дрот, відмовляється віддати єдину доньку за бідного сироту, до того ж призначеного в рекрути. Щоб відкупитися від солдатчини, парубок йде на заробітки. У той час Маруся простуджується і помирає. Вернувшись та не заставши милої живою, Василь йде в монастир і там з горя за коханою теж помирає).

Вч: Письменник, дійсно, ідеалізує і героїв, і їхні стосунки, але вся дія твору відбувається на тлі колоритних українських звичаїв і обрядів, усі чинять за законами Божої і народної моралі.



Отже, ви вже маєте уяву про повість , попрацюйте з додатком №3 визначте тему , ідею повісті та етнографічні елементи. (учні працюють з дод!)

Для вчителя:

(Тема твору — життя українського селянства, праця, побут і звичаї народу.Ідея- оспівування високих морально-етичних якостей простої людини)



А звідкіля автор черпав джерела для своєї повісті?( Джерела повісті — реальне життя українців і усна народна творчість: українські балади, пісні про кохання, весільні пісні, традиційні народні обряди, народні голосіння, фольклорні мотиви любові, розлуки, смерті закоханих.)

А зараз,користуючись своїми записами, спробуйте підібрати свою назву.

Як би ви назвали цю повість? Чому? (учні наз.варіанти)



Вчитель:

Зверніть увагу на тему нашого уроку. Ми повинні з вами згадати, що таке реалізм і з’ясувати, що означає поняття сентименталізм. Опрацювавши статтю підручника, згадайте, що ва відомо про реалізм і розкажіть, що ви дізналися про поняття сентименталізму.



Теорія літ-ри.Слайд

Реалізм ( основною ознакою реалізму, одного з найпоширеніших ідейно-художніх напрямів у світовій літературі XIX ст., є зображення конкретної дійсності, суспільних проблем буття — моралі, економіки, політики, побуту, взаємин людини й суспільства, середовища, впливу соціально-історичних обставин на формування духовного світу, характеру особистості, героя художнього твору )

Для сентименталізму характерні такі ознаки:


  • підвищений інтерес до людських почуттів, співчутливий тон розповіді, який змушує читача розчулитися й плакати над долею героїв;

  • пестлива лексика;

  • проста композиція твору, у якій сюжет розгортається послідовно;

  • ідеалізація героїв; позбавлені негативних рис,

  • зовнішня і внутрішня врода,

  • персонажі з простого народу;

  • змалювання побуту й звичаїв простих людей, акцент на їхній моральній вищості над панами;

  • народні обряди, звичаї;

  • нездоланні перешкоди на шляху закоханих;

  • увага до описів природи;

  • наявність пророчої деталі чи епізоду, що натякає на трагічний кінець;

  • дуже часто смерть героя від стихійного лиха, хвороби, нещасного випадку.

Вчитель: Тож зверніть увагу на слайд. Чим же відрізняється реалізм від сентименталізму?

Вчитель: А зараз користуючись змістом повісті та переглянутим відеоматеріалом, попрацюйте з додатком №5, вказавши ознаки реалізму та сентименталізму.



(Учні працюють з дод№5 ) Зачитують!!! А чого ви помітили більше реалізму чи сентименталізму?Що більше збуджує? (пісні, обряди, описи природи)

Для вчителя:((Реалізм у повісті(приклад) (життя укр.селянства у 19 ст,соціальна нерівність, суспільні проблеми(солдатчина, сирітство,наймитство),вплив соціальних обставин на формування хар-ру героїв).

Назвіть ознаки сентименталізму, властиві повісті.( основні мовно-стилістичних засоби сентименталізму: ліризм, пестливі форми слів, прекрасні українські пейзажі, чутливі і ніжні натури, зворушливі драматичні ситуації, народні обряди і звичаїв.)

  • Згадайте, а які обряди та звичаї згадуються у творі? ( Надзвичайно поетично описує Квітка народні обряди: сватання, весілля дівчини-нареченої. похорон, пісні-голосіння)

Вч: Широке використання побутового матеріалу, постійне звернення до народної творчості надають повісті національного колориту.

Вч. А на яких образах твору найбільше позначився вплив сентименталізму? Чому? Аргументуйте відповідь цитатами.

Який образ став естетичним ідеалом автора?( образ головної героїні — Марусі, у якому втілено найкращі риси української дівчини-селянки. її неймовірна казкова зовнішня і внутрішня врода ідеалізована й змальована в народнопоетичному ключі: «Та що то за дівка була! Висока, прямесенька, як стрілочка, чорнявенька, очиці, як тернові ягідки, бровоньки, як на шнурочку, личком червона, як панська рожа, що у саду цвіте...»)

А якою була мова героїні? Зачитати цитати ( Мова героїні пересипана пестливою лексикою, опоетизованими звертаннями, емоційними вигуками, прислів'ями, порівняннями (Вражає щирість почуттів Марусі, коли вона звертається до батьків, благаючи не розлучати і з Василем: «Таточку, голубчику, соколику, лебедику! Матінко моя ріднесенька моя, перепілочко, голубочко!.. Не розлучайте мене з моїм Василечком.

А чи можемо ми зробити висновок, яка ж вона наша Маруся?

Назвіть слова. Якими ми б могли охарактеризувати її.(Орієнтовні відповіді учнів)

Шляхетна Ввічлива

Маруся

Привітна



Покірна Скромна Працьовита

Красива Добра богобоязлива

Тож ось яка вона наша Маруся

Слайд зі словами



І ім’я героїні, і її зовнішність, вдача, передають народні уявлення про красу і якості людини.

Слайд з фото

Зверніть увагу на портретну характеристику українських дівчат. Це портрети дівчат 19 ст. ) Чи схожі вони на нашу Марусю?Охарактеризуйте дуже стисло образ такої дівчини Що за допомогою портрета можна передати?(життєву вдачу, моральні якості)

Чи приваблює вона вас? А кого із героїнь вона може нагадати?(Н.П.)А на те, що вона така, хто мав вплив?(батьки )

Слайд (Фото)

А хто з цих дівчат схожий на Марусю? Це наші сучасні дівчата. Чим вони відрізняються від попередніх образів ? Чому?

А образи яких дівчат вам подобаються більше?(тож вони , мабуть, були краще виховані своїми батьками, ніж сучасна молодь) А сучасним батькам,можливо,чогось не вистачає у вихованні своїх дітей.

Отже, такі дівчата і хлопців відповідних потребують.

Зовнішність частково може підказати життєву вдачу людини?(Так, але частково, бо недарма існує прислів’я «Не дивися на лице, заглянь у душу»)Але на портретну характеристику свій відбиток мав також фольклор. Мабуть. Такі дівчата і хлопців відповідних потребують.

(Якщо причина у вихованні, то яке ж виховання краще? Чого?) Учні розмірковують над запитаннями. (Що варто запозичити сьогоднішнім батькам з виховання своїх дітей?)

Вч: . А який же поруч з Марусею повинен бути хлопець?

Давайте повернемося до образу нашого героя. У чому привабливість його образу?Як втілено риси сентименталізму в цей образ? ( переживання, хвилювання, сум,самопожертвування,…),( — психологічний стан закоханого хлопця, віщування серця під час розставання пари на кладовищі, переживання смерті Марусі, добровільний відхід від мирського життя.)

Назвіть визначні риси характеру Василя. Чесний Бідний

Василь Покірний

Працьовитий

Добрий Красивий

Скромний Чуйний

Слайд

Вч: Зверніть увагу на ці образи, (Слайд!!) який висновок можна зробити? (Вони мають багато спільного. Обидва герої позитивні. ) А як ви думаєте, завдяки чому вони стали такими? (Виховувалися на засадах християнської моралі, слухалися батьків, і в цьому і є саме батьківська заслуга.)

Тож якими тоді повинні бути батьки, щоб виховати таких дітей?

ІV Домашнє завдання(1 хв)

Саме над цим питанням ви і попрацюєте дома на дод№6 і запишете

1.Риси батьків із повісті , що впливали на вихов. 2. Риси сучасних батьків, що вплив. на вихов.

Висновок:Які риси, на ваш погляд, варто взяти сучасним батькам у батьків 19ст, щодо виховання своїх дітей?

V. Оцінювання (2хв)

VI. Підсумок.(2хв)

Первинне закріплення нових знань.

Вч: Отже, наша повість, як ми бачимо, пройнята гуманістичним пафосом і утверджує вічні християнські ідеали: (Учні називають: чесно жити,працювати, поважати батьків, дотримуватися Божих заповідей та ін..)

Слайд!!

Для вчителя

Додаток №1



Квітка-Основ’яненко і Харків

Новаторство письменника

Найвразливіші факти з біографії

Був членом «Товариства наук» при Харківському університеті, предводителем дворянства, совісним суддею, головою харківської палати карного суду, А також активним учасником майже всіх важливих культурно-освітніх заходів Харківщини. Григорій Квітка — багатогранна творча особистість. У 1812— 1816 рр. він був директором Харківського театру, керував танцювальним клубом, добре грав на флейті, фортепіано, поклав на музику чимало власних романсів,

Повістю "Маруся" Квітка-Основ'яненко довів широкі можливості української мови, започаткував нові перспективи розвитку української літератури, високо підніс її авторитет. Українські повісті Квітки-Основ'яненка викликали сльози навіть у найзапекліших скептиків, переконували, що багатомільйонний український народ має таки свою, повноцінну і багату мову, мелодійну, ніжну і безсмертну. Завдяки українським повістям Г. Квітки-Основ'яненка збільшилось число прихильників української літератури.


Був час, коли письменник, зваживши на авторитет В. Жуковського і П. Плетньова, відгукнувся на їх прохання і переклав "Марусю" російською мовою, та бажаного ефекту це не дало. Українці не пізнавали своїх земляків, а росіяни називали це маскарадом. Зрозумівши не тільки марність, а й ущербність такої праці, автор "Марусі" відмовився від неї назавжди.

Додаток №3 У повісті «Маруся»

Сентименталізм Реалізм



зміни у природі,

персонажі з простого народу,

наявність деталі, що натякає на трагічний кінець (кладовище),

змалювання побуту,

зовнішня врода,

народні обряди та звичаї ( Надзвичайно поетично описує Квітка народні обряди: сватання, весілля дівчини-нареченої. похорон, пісні-голосіння)



життя укр.селянства у 19 ст, соціальна нерівність, суспільні проблеми(солдатчина, сирітство,наймитство),вплив соціальних обставин на формування хар-ру героїв


Тема: Григорій Квітка-Основ'яненко — батько української прози. "Маруся" — сентиментально-реалістична повість, перший прозовий твір нової української літератури.

Додаток №1

1.Записати основні факти щодо новаторства письменника та про зв’язок Квітки – Основ'яненка з Харковом. Зробити висновок.

Квітка-Основ’яненко і Харків

Новаторство письменника







Висновок: Вплив творчості Квітки - Основ’яненка на розвиток української літератури ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Додаток №2

Ознайомившись з висловами відомих людей про повість , зробіть висновки (усно): Яким складається враження про твір?Що спільного в думках цих високоосвічених, талановитих митців?

"Марусею" Г. Квітки-Основ'яненка захоплювалися не лише його сучасники і не тільки прості селяни.

С. Зубков про дану художню річ пише: "В основі її сюжету лежить зворушлива історія ідеального кохання Марусі й Василя, так нещасливо, після подолання всіх труднощів і перешкод, обірваного смертю героїні. Всі без винятку персонажі повісті — прості, благородні, душевні люди, працьовиті й скромні, правдиві й самовіддані, покірні й богобоязливі. І основна фабула й сама побудова твору багато в чому перегукуються з житійною літературою".

Павло Тичина, наприклад, у двадцятих роках XX ст. в одному з листів писав: "Днів зо три тому читав я уночі Квітку-Основ'яненка. Читав "Марусю". Та так дочитавсь, що не помітив , як і шість годин ранку прийшло... Так сильно писати! І так просто! Мені здається, що сцена смерті Марусі нічим не слабша від смерті Ніколая у Л. Толстого. Квітка-Основ'яненко величезний талант".

Додаток №3

Визначте та запишіть тему, ідею, етнографічні елементи повісті

Тема________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ідея________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Етнографічні елементи____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Додаток №4

Укажіть ознаки сентименталізму та реалізму в повісті «Маруся» після її прочитання та перегляду відеосюжету

Сентименталізм

Реалізм







Висновок: Що більше збуджує читача? Які ознаки беруть перевагу у повісті?_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Додаток №5

Домашнє завдання

Риси батьків з повісті «Маруся», що впливають на виховання дітей

Риси сучасних батьків, що впливають на виховання дітей







Висновок: Які риси, на ваш погляд,варто взяти сучасним батькам у батьків 19 ст. щодо виховання своїх дітей?_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал