Урок-проект «Календарно обрядові пісні зимового циклу: колядки та щедрівки»



Скачати 110.18 Kb.
Дата конвертації05.01.2017
Розмір110.18 Kb.
ТипУрок
Міністерство освіти та науки України

Краматорська загальноосвітня школа І-ІІІст.№18

Краматорської міської ради в Донецькій області

Бінарний урок-проект

« Календарно – обрядові пісні зимового циклу:

колядки та щедрівки »

«Щедрий вечір,добрий вечір!

f:\щедрівки\kolyadki карт.jpg

Підготували:

Фоменко Олена Миколаївна –

учитель української літератури

Фоменко Світлана Павлівна -

учитель музики

Тема уроку:Календарно-обрядові пісні зимового циклу:колядки та щедрівки.

«Щедрий вечір,добрий вечір!»

Тема семестру: «Жанри хорової музики»;«Історичне минуле нашого народу»

Мета уроку:навчальна-поглибити знання учнів про традиції українського народу,удосконалювати навички виразного читання напамять, закріпити вивчене про українські календарно-обрядові пісні зимового циклу,художні особливості народних пісень;

удосконалювати вокально-хорові навички,ознайомитися з обробками народних пісень;

формувати уявлення про зв’язок музики з життям і побутом людини, зосередити увагу учнів на обрядах колядування й щедрування та важливій ролі музики в цих обрядах,продемонструвати зв’язок між народною та професійною музикою,створеної на їх основі;

формувати вміння емоційно,творчо виконувати народні пісні;

навчати працювати над проектами,у групах.

Розвиваюча-розвивати вміння аналізувати музичний твір за змістом і характером музики та навички аналізу художнього тексту ,



розвивати музично - ритмічні навички,уяву та творче мислення під час виконання обряду,

підвищувати інтерес до народної творчості та усвідомлення її місця в сучасному музичному мистецтві,

сприяти розвиткові акторських здібностей.

Виховна-виховувати любов до рідного краю, повагу до давніх традицій та звичаїв,плекати у дитячих душах щирість,любов до ближнього і всього прекрасного,до рідної мови,пісні,історії,культури,



виховувати бажання зберегти й передати ці скарби наступним поколінням,інтерес до історичного минулого українського народу,

прищеплювати учням зацікавленість народною творчістю,естетичний смак.

Форма уроку:Бінарний урок з використанням проектної технології та мультимедійних засобів.

Тип уроку:поглиблення теми.

Обладнання:баян,ноутбук,колонки,різдвяна зірка,мішок,корзинки,дзвіночки,бубон,мішок,святково прикрашена класна кімната,костюми для інсценізації,тексти пісень,макети сніжинок та ялинкових прикрас.

Демонстраційній матеріал: запис теми та епіграфа уроку на дошці,мультимедійна презентація,фольклорне костюмоване дійство,проекти учнів, «Ялинка бажань».

Дидактичний матеріал:колядка «Добрий вечір тобі» - виконання,

Щедрівки «Ой чи є,чи нема», «Ой сивая та й зозуленька», «Йшло три дівчинки», «Щедрик» ( сучасна обробка),Б.Бріттен «Вінок колядок» («Колискова»)- слухання,сценарій бінарного уроку.

Методи та прийоми:інтерактивні методи,мозковий штурм,мікрофон,робота в групах( «Дослідники», «Біографи», «Актори»),в парах,метод творчого проекту,інсценування обряду,використання ІКТ( мультимедійна презентація),ігрові моменти( «Угадай мелодію», «Будь уважним до слова»),вправи на релаксацію та позитивне налаштування,асоціативний ланцюжок, бліцопитування,прийом «Ялинка бажань».

Епіграф: Українська пісня-це бездонна душа українського народу .

О.Довженко

Хід уроку

Клас святково прикрашений.

Учні входять до класу під музичній супровід (щедрівка «Ой у полі плужок оре»).



Музичне привітання:

Учителі:- Добрий день вам,діти,

Я вітаю вас!

Діти: - Добрий день,учителю,

Здрастуй,рідний клас!

Учитель літератури: - Сьогодні на уроці у нас присутні гості. Привітайте їх і подаруйте свою найкращу посмішку.

- Діти ,сьогодні у нас урок незвичайний. Ми здійснимо подорож у далеке минуле нашого народу.

Учитель музики: - За вікном зима,яка багата на свята:Катерини,Андрія,Варвари,Миколая,Василя…

Скрізь лунають пісні…

  • А чи впізнали ви пісню,під яку входили до класу?

  • Так,це щедрівка «Ой у полі плужок оре»,яку ми співали на попередньому уроці.

Учитель літератури:- А з приходом яких найочікуваніших та найсвітліших свят вона пов’язана ?

  • Так ,це Новий рік та Різдво.

Учитель музики:- А які давні обряди супроводжували ці свята?

Діти:(Щедрування,колядування)



Учитель літератури: (очікувані результати)

- Ви дізнаєтесь ще більше про найкращі українські обряди,про звичаї та традиції,з ними пов’язані. Навчитесь їх розрізняти та використовувати у повсякденному житті,бо невдовзі прийдуть до нас різдвяні свята. Сподіваємось,що подорож буде цікавою,що ви продемонструєте свої знання та навички,будете активними.

Незвичним буде ще й те,що урок проводитимуть аж два вчителі! Але якщо добре вдуматися,то що ж тут незвичного,адже ми з вами вивчали українські народні пісні. І добре знаємо визначення,отже,що таке народна пісня?

Діти:(Пісня-це невеликий усний віршований твір,призначений для співу,який склав народ).

-А до якого виду народних пісень належать колядки та щедрівки?

Діти:(До календарно-обрядових пісень)

-А чому вони так називаються?

Діти: (Тому що вони тісно пов’язані з порами року,тобто календарем. Їхнє виконання супроводжувалось різними обрядами, дійствами).

Учитель музики:

  • Навесні ми співаємо веснянки,влітку-купальські пісні,восени – жниварські .

Сьогодні ми пригадаємо пісні зимового циклу.

Учитель літератури: - Отож ,а яка пісня без музики? Тому й працюватимемо сьогодні у творчому союзі із повелителькою музики - Світланою Павлівною.

Учитель музики:- Отже,тема нашого уроку:

«Календарно-обрядові пісні зимового циклу».

Українські пісні визнані наймелодійнішими після італійських. Великий російський композитор Петро Ілліч Чайковський говорив:

«Бувають обдаровані натури,і бувають так само щасливо обдаровані народи. Я бачив такий народ-музикант – це українці».
Учитель літератури:- Українських пісень складено дуже багато. Тільки тих,що вже записані фольклористами,налічують понад 200тисяч!

Пригадаймо легенду про дівчину Україну,яку ми нещодавно вивчали з літератури . Яким даром нагородив Господь Україну?

Діти: (Цей дар-пісня).

  • Тому епіграфом до нашого уроку стали слова відомого українського письменника,кінорежисера Олександра Петровича Довженка:

«Українська пісня – бездонна душа українського народу».

Учитель музики:- Мета нашого уроку-поглибити знання про традиції,які живуть і зберігаються нашим народом і донині,щоб ми з вами були гідними нащадками української культури.

Розібратися,у чому різниця між колядками та щедрівками?

Наскільки тісно пов’язані ці народні пісні з історією українського народу і сьогоденням.

Учитель літератури:- Тому два тижні тому ви отримали творче завдання : створити проекти до теми «Чим різняться колядки та щедрівки?»

За визначенням етнографа Василя Скуратівського,між колядками та щедрівками є відмінності. Традиційно колядували лише хлопці,а щедрували-дівчата.

Тому було вирішено: про колядки підготують проект хлопці,а про щедрівки – дівчата . Це групи «Дослідники». Але у деяких місцевостях України колядували й дівчачі ватаги. Люди вірили,що чим більше колядників одвідає оселю,тим щедрішим буде рік для родини. У кожного регіону є свої особливості.

Учитель музики: - Інші діти готували цікаві факти з життя композиторів - це група «Біографи». І нарешті, щоб ми побачили цей обряд,працювала група «Актори». Сьогодні ви продемонструєте результат вашої спільної праці,ваш творчий колективний проект.

Учитель літератури:- Більше як 2000років тому на землі сталася надзвичайна подія,яка несла велику радість ,мир,щастя для людей,які жили тоді , і для майбутніх поколінь. Ця подія дійшла і до нас із вами . Яку ж подію ми святкуємо?

Діти:(Це народження Ісуса Христа-Різдво Христове.)

Учитель музики : -У нас на Україні з давніх-давен гарно святкували цю подію,прославляли народження Ісуса колядками.

  • Зараз я награю мелодію,а ви вгадайте,що це за пісня?

Правильно,це найвідоміша колядка «Добрий вечір тобі».

Давайте заспіваємо її. Приготуйтеся до співу,сядьте рівно,виконуємо пісню піднесено,урочисто,з радістю(виконання 3 куплетів пісні).

Учитель літератури:- До якої доби-язичництва чи християнства - належить ця пісня? Підтвердіть свою думку цитатою з твору.

Діти:(До християнства,тому що «Та й прийдуть до тебе три празники в гості. Перший - то Різдво Святеє , другий-то Святого Василя,третій - Святе Водохреща.)

- Закріпимо знання з теорії літератури: як називається повторення групи слів,рядка або кількох рядків наприкінці кожної строфи?Як він звучить?

Діти:(повтор,рефрен; «Радуйся!...»)

- Цей термін прийшов із музики - це також повторення,тільки музичної фрази або мотиву .

-А зараз робота в парах.

У тексті колядки «Нова радість стала»,який лежить у вас на партах,підкресліть : 1 ряд-епітети,2 ряд-порівняння,3 ряд - повтори.

( перевіряємо,виправляємо)

-З кого почнемо презентації проектів?Ну звичайно ж з хлопців!Вони у нас найсміливіші, найшляхетніші. Кого ви обрали за ватажка?Прошу.

Захист проекту «Колядки».

Учитель музики: - Дякуємо ,хлопці,ви гідно впоралися із завданням. Ви дуже добре підготувалися,знайшли багато цікавої інформації. Молодці!

Учитель літератури:- А чому святкують Різдво тоді 7 січня ,а не 25 грудня?

Діти: (За новим стилем).

Учитель музики:- Народна музика надихає композиторів на створення шедеврів,дбайливо,обережно,зберігаючи унікальність народної мелодії,збагачують її різними голосами і тембрами.

  • Про кого йдеться?На основі українських пісень він створив музичний цикл «Вінок колядок»?

  • Діти:- це Бенджамін Бріттен.

  • Нагадую вам,що:

  • Музичній цикл-це декілька вокальних або інструментальних творів,поєднаних загальним художнім задумом(фортепіанний цикл «Колядки та щедрівки» Василя Барвінського ).

  • Додаткову інформацію про композитора надають «Біографи».

Повідомлення про Бенджаміна Бріттена.

  • Дякуємо за цікаве повідомлення.

  • А тепер прослухаємо одну з частин циклу і на сніжинках,які у вас на столах,напишіть слово,з яким ,по-вашому,асоціюється ця музика,яке виникло у вашій уяві.

  • Який інструмент ви почули?Які темброві барви надає твору арфа?(прозорість,казковість)

  • Які асоціації у вас виникли?Називаючи по черзі,не повторюючи слова,створимо разом асоціативний ланцюжок.

  • Які різні слова ви використали,тому що кожен по-своєму відчуває музику.

Фізхвилинка

  • Потанцюємо під веселу новорічну пісеньку « Джінгл Беллз» .

(гріємо долоні,тупотимо ногами,наряджаємо ялинку)

  • Як настрій?Покращав?Добре.

Презентація проекту «Щедрівки»

  • Спасибі ,дівчата. Ваш виступ був емоційним, креативно оформленим. Ваше мовлення було виразним.

  • Щедрівки тісно пов’язані з іменем Миколи Леонтовича. А короткі та цікаві факти з його життя підготувала група «Біографів». Будь ласка,слухаємо вас.

Виступ групи «Біографів»

  • Спасибі,ми почули нові факти з життя композитора.



  • Усі ми знаємо напам’ ять «Щедрик»,а чи всі слова ви зможете пояснити?Будьте уважними до слова!

Словникова гра «Хто уважніший ?»

(діти відповідають,що означає слово)



  • Копа - стіг із 60 снопів хліба.

  • Кошара – загорода для овець,кіз.

  • Спитлювати – просіяти особливо дрібно помелене борошно.

  • Розігруємо суперприз !

  • Коли почали святкувати Новий рік 1 січня на нашій території?Хто ввів цей наказ?

  • (у 1700 році Петро І)

(переможець отримує сувенір – статуетку,символ майбутнього року)

До речі,залучитися до гри можуть і наші гості.



  • Зараз прослухаємо «Щедрик» у сучасній обробці. Що це означає?

  • Обробка-це видозмінення музичного твору,створене засобами музичної виразності(багатоголосся замість одного голосу).

Слухання обробки «Щедрик» у виконанні американської а капелла групи «Пентатонікс»

  • Чи зрозумілою вам була музика?

  • Чи заважала вам відчувати музику англійська мова?Відрізняється від оригіналу?

- Музика не має кордонів у часі та просторі,тому сучасні обробки надають давній чотиризвучній мелодії друге життя.

  • Хвилинка відпочинку . Показ уривку із мультфільму «Щедрик» із Олегом Скрипкою та оркестром Ле Гранд .

Учитель літератури

-А тепер продемонструє свій проект група «Актори»,але їм треба трошки підготуватися.



Учитель музики:

-У них було завдання – показати,як проходить обряд «Щедрування» у нашій місцевості,на Слобожанщині.



Презентація проекту

(інсценізоване дійство,розігрування обряду)

  • Які славні щедрувальники завітали до нас!І співають добре,і щирі віншування промовляють!Тому швидше отримуйте даруночки – рум’ яні яблучка!Будемо чекати вас наступного року!

Підсумки уроку,оцінювання.

Домашнє завдання : записати від бабусі(сусідки) невідомі колядки та щедрівки,які можна буде виконувати під час зимових обрядів.

Рефлексія «Ялинка побажань»

(прикрашаємо ялинку кульками з новорічними побажаннями)

- Які добрі побажання ви загадали,нехай вони всі обов язково збудуться!

Миру вам бажаєм ,люди,

У цілому світі,

Хай вам щастя всюди буде,

Й щедро сонце світить!

Вихід із класу під музичний супровід (лунає сучасна «Щедрівка»).

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал