Урок історії та англійської мови в 7 класі



Скачати 127.89 Kb.
Дата конвертації20.03.2017
Розмір127.89 Kb.
БІНАРНИЙ УРОК ІСТОРІЇ ТА АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ В 7 КЛАСІ

ТЕМА: КАТОЛИЦЬКА ЦЕРКВА В ДОБУ СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ. ХРИСТИЯНІЗАЦІЯ ЄВРОПИ ТА ЇЇ ВПЛИВ НА СУСПІЛЬНЕ ЖИТТЯ.


МЕТА: -ознайомити учнів з періодом поширення християнства в Європі,

висвітлити вплив католицької церкви на розвиток думки та життя

суспільства в середньовіччі

-розвивати навички та вміння використовувати іноземну мову для

ведення діалогу та представлення інформації

-розширювати світогляд, вміння аналізувати , знаходити спільне та

виділяти відмінності

-формувати правильне розуміння сутності моральних норм та

установок у взаєминах між людьми та потреби керуватися ними в

усіх сферах діяльності.


ОБЛАДНАННЯ: підручник, відео, мережа Інтернет.

ХІД УРОКУ

1 ВСТУП

Учитель англійської мови:



Good morning, dear friends! Today we are having a very special lesson – a lesson – excursion to a virtual historical museum. We shall travel to medieval Europe and speak about Britain, the British people, their lifestyle, religion, beliefs and superstitions. We shall focus on Europe being conquered by Christianity and the influence that Catholic Church has had on the social life in Europe and Britain in particular. During the excursion you can ask questions to specify something or find out about some facts you don’t understand.
Учитель історії:

Доброго дня, шановні друзі! Сьогодні у нас незвичайний урок – урок-екскурсія до віртуального історичного музею. Ми здійснимо подорож до середньовічної Європи та поговоримо про Британію, британців, їхній спосіб життя, релігію, вірування та забобони. Ми зосередимо нашу увагу на християнізації Європи та на тому який вплив мала і має католицька церква на суспільне життя Європи і Британії зокрема. Під час екскурсії ви можете задавати уточнюючі запитання чи виясняти щось для вас незрозуміле.


11 ОСНОВНА ЧАСТИНА
КРОК 1: ІСТОРИЧНА ДОВІДКА
УЧИТЕЛЬ ІСТОРІЇ: Отже, починаємо, і першою зупинкою в нашій екскурсії, першим експонатом буде історична довідка, яку підготували для нас юні екскурсоводи.
УЧЕНЬ 1: Впродовж майже двох століть існування Римської імперії християнство було її державною релігією. Проте як світова релігія воно сформувалося в Середні віки, і тоді ж посилилася його організація – церква. У лиху годину безперервних варварських нашесть лише церква, одна з усієї античної спадщини, не тільки зберегла, а й укріпила своє становище. Підтримка з боку держави сприяла її економічному зміцненню. Церква перетворилася на великого землевласника, а духовенство отримало звільнення від військової служби, податків і мита.
УЧЕНЬ 2: На початку Середньовіччя Західна Європа не знала міцної центральної влади, тому дуже зріс вплив римських єпископів. Їх називали папами (від грецького – батько). Першим єпископом Риму став один з найближчих учнів Ісуса Христа апостол Петро, тому папи вважають себе його спадкоємцями. Два схрещених ключі апостола Петра – срібний і золотий – є ознакою папської влади. Вони зображені й на гербі сучасної держави Ватикан – ви можете побачити це зображення на екрані.

images (1)
УЧЕНЬ 3: Зміст герба пояснюють так: «Папа, спадкоємець і наступник Святого Петра, тримає у своїх руках ключі від царства небесного». Це дало папам підставу наполягати на своєму верховенстві над світською владою - королями та імператорами. Велику роль у зміцненні такої думки відіграло вчення видатного християнського богослова , єпископа Аврелія Августина. Йому належать слова: «Поза церквою – немає спасіння». Саме Аврелій проголосив церкву єдиним посередником між Богом і людьми.
УЧЕНЬ 1: На Заході християнську церкву очолив папа римський. На Сході головна роль належала патріарху Константинопольському, або, як його називали, «вселенському патріарху». Вони постійно суперничали між собою за вплив на християн, однак діяти їм доводилося в різних умовах. Східна церква була частиною міцної держави, спиралася на неї і підкорялася владі імператора. Західна – прагнула піднестися над світською владою і підпорядкувати її собі.
УЧИТЕЛЬ АМ: And now we shall stop for a while and focus on the denomination we belong to. My questions to you are:

  1. Do you believe in God?

  2. Are you Christian?

  3. Do you go to the church?

  4. Do you belong to Catholic Church?

  5. Do you belong to Orthodox Church?

  6. What Church do British people belong to?

Anticipated answers:


STUDENT 1: Yes, I do, I believe in God, I am Christian, I usually go to the church, I belong to Orthodox Church. British people? I don’t know, I know they are Christians.
STUDENT 2: Yes, I believe in God but I don’t go to the church, I am not very religious. As for British people they are Christians and belong to Catholic Church.
STUDENT 3: Yes, I am Christian. No, I don’t belong to Catholic Church, I belong to Orthodox Church. I know that British people belong to Catholic Church but there are many protestants, too.
КРОК 2: ВИДАТНІ РЕЛІГІЙНІ ДІЯЧІ

УЧИТЕЛЬ АМ: The next step in our excursion is dedicated to outstanding personalities of Christianity in Medieval times.


УЧЕНЬ 4: Наприкінці 4 століття християни становили більшість населення Римської держави. Тоді ж почалося навернення в нову віру тих германських племен, які вторглися на територію імперії – вандалів, вестготів, остготів. У 4-10 ст. християнство стало релігією франків, лангобардів, англів, саксів, піренейських та скандинавських народів, угорців, поляків та інших слов»ян.
УЧЕНЬ 5: На світанку Середньовіччя, коли по всій Європі освіта занепадала, на справжні сховища знань перетворилися ірландські монастирі. З їхніх стін виходили ревні проповідники нової віри – добровольці-місіонери, які несли християнство в найвіддаленіші куточки Європи. Місіонерством активно займалась і римська церква, особливо за папи Григорія 1 Великого. Енергійний організатор і видатний політик, він дуже багато зробив для посилення і збагачення церкви.
УЧЕНЬ 6: До вашої уваги зображення Григорія 1 Великого (540-604). Він походив із знатної сім»ї, обіймав вищу в Римі адміністративну посаду префекта, але у віці 34 років залишив її і став монахом. Продавши все своє майно, заснував сім монастирів і оселився в одному з них. Був представником папи римського при дворі візантійського імператора, а після повернення до Риму став абатом у монастирі. У 590 році його першим з монахів обрали папою. Папа багато зробив для поширення християнства

серед язичників. 1002676_ph04582


УЧЕНЬ 4: При Каролінгах дуже зросли земельні багатства церкви. Карл Великий узаконив церковну десятину – податок на утримання церкви. У руках церкви опинилися величезні кошти, але сама вона потрапила в залежність від світської влади. Дедалі більше загострювалися відносини і між східною та західною церквами. Суперництво між константинопольським патріархом і римським єпископом позначилося ще наприкінці 4 століття після розпаду римської імперії на дві частини. Згодом виникли розбіжності в тлумаченні християнського вчення, обрядів, церковного устрою. У 1054 р. відбувся остаточний розкол християнської церкви – схизма. Західна церква почала називатися римо-католицькою, а східна – православною.
УЧЕНЬ 5: За зміни в церковному устрої виступили монахи абатства Клюні, розташованого на сході Франції. Клюнійці вели скромний спосіб життя і користувалися повагою сучасників. Вплив клюнійців швидко зростав, а реформа набирала сили. Великий внесок у її здійснення зробив монах Гільдебранд, який доклав чимало зусиль, аби право обирати папу повністю перейшло до колегії кардиналів – головних осіб в оточенні папи. Позиції церкви помітно посилилися, коли в 1073 р. Гільдебранд став папою Григоріємgrigorijvii
УЧЕНЬ 6: Перед вами зображення Григорія VII – він народився у селянській родині, але зміг отримати прекрасну освіту. Природа не наділилa його привабливою зовнішністю, але обдарувала сильним характером, невгамовною енергією і неабияким талантом політика. Ставши папою, він рішуче відстоював незалежність церкви від світської влади. Григорій VII вважав, що лише папа є главою церкви і має право не тільки коронувати імператора, а й усувати його з престолу.
УЧЕНЬ 4: Вагому підтримку папській політиці надавало чернецтво. Засновником західного чернецтва у VI ст.. став Бенедикт Нурсійський. В наступні століття бенедиктинські монастирі поширилися по всій Європі. Новий тип чернецтва являли собою жебрущі ордени з їхнім ідеалом бідності й проповіді серед народу. Першими й найважливішими серед них стали францисканський та домініканський ордени, які виникли в XIII ст.. Засновником першого був Франциск Ассізький, а другого – іспанський монах Домінік.
images stfrancis

УЧЕНЬ 5: До вашої уваги зображення Франциска Ассізького, який народився в місті Ассізі в Італії в сім»ї багатого купця. В юності займався торгівлею, але після полону під час війни та важкої хвороби відмовився від володіння майном і присвятив усе життя служінню Богові. Франциск проповідував усюди і всім, навіть птахам і тваринам, закликав людей жити в мирі та злагоді. Під впливом проповідей Франциска донька одного з багатих городян Ассізі, Клара, прийняла чернецтво і заснувала жіночий францисканський орден – кларисок.


Учень 6: І ще одне зображення до вашої уваги – емблема домініканського ордену – зображення собаки з палаючим смолоскипом у пащі.

0_7d73e_71417176_m
Своє покликання домініканці вбачали у просвітництві народу й збереженості істинності церковного вчення. Спираючись на гру слів, вони називали себе «пси Господні» ( латиною – доміні канес).

10

УЧЕНЬ: Повторіть, будь ласка, в якому році відбувся остаточний розкол християнської церкви?


УЧЕНЬ 4: У 1054 році.
УЧЕНЬ: Уточніть, будь ласка, хто узаконив церковну десятину?
УЧЕНЬ 5: Король Карл Великий.

УЧЕНЬ: Недавно я натрапив на такий вираз «Ходіння в Каноссу», який походить з часів середньовіччя, як було зазначено. Чи не могли б ви пояснити значення цього виразу і детальніше розповісти про цю історію?


УЧЕНЬ 6: Так, звичайно, ця історія дуже цікава і є яскравим прикладом того, який вплив стала мати церква на життя людей середньовіччя. Коли папа Григорій VII скасував право світської влади призначати єпископів, імператор Генріх IV оголосив у відповідь, що позбавляє папу сану. Свій лист він закінчив зухвалими словами: «Ми, Генріх IV, король Божою милістю, з усіма нашими єпископами говоримо тобі: геть звідси!» Тоді папа відлучив Генріха від церкви (заборонив здійснювати церковні таїнства – причастя, покаяння та інші), а всіх його підданих звільнив від присяги на вірність правителю.

Негайно проти Генріха піднялося повстання, виникла реальна загроза втрати трону. І відбулося неймовірне: Генріх вирушив на поклін до папи. З великими труднощами йому вдалося подолати зимові Альпи і досягти неприступного італійського замку Каносса, де перебував папа Григорій VII. Тільки ціною нечуваних принижень Генріх IV вимолив у папи прощення. З тих пір вислів «ходіння в Каноссу» означає повну поразку і необхідність виконувати найпринизливіші вимоги.



canossa-three

3: LIFESTYLE


УЧИТЕЛЬ АМ: So, we go on in our excursion and now you will have a brief look at the lifestyle in medieval times.
УЧЕНЬ 7: Звичаї середньовічного суспільства були дуже жорстокими. Так, як ви щойно почули, відлучення від церкви було найстрашнішою карою для середньовічної людини . Церква мала такий сильний вплив на людину, що в середньовіччі нерідко бували випадки церковних судів над тваринами за всіма правилами – з обвинуваченням, адвокатами та свідками. Обвинувачуваними могли стати будь-які тварини від великих домашніх до саранчі та жуків. Домашніх тварин, як правило, судили за чаклунство і виносили смертний вирок, а диких тварин могли відлучити від церкви. Here you can see some pictures of medieval trials over animals.

images (5)

0_f4625_b0856805_orig
УЧЕНЬ 8: Мода теж була незвичайна - красунями в середньовіччі вважалися доволі дивні дівчата. Вважалось, що брови та вії зовсім не прикрашають жінку, тому всі підряд вищипували їх, а також брили лоб. Чим вищий лоб, тим красивіше буду виглядати, думали модниці. I would like you to see some pictures of medieval beauties and the famous painting of MONA LISA by Leonardo da Vinci.

47b5cdf02992

mona_lisa969648 080317143810
STUDENT: Do you like the medieval beauties?
STUDENT 8: They are quite nice but personally, I like modern girls.
УЧЕНЬ 9: За законами практично всіх країн Європи дружина і діти вважалися власністю чоловіка-глави сім»ї. Не випадково ж в англійській мові саме слово woman є похідним від man- чоловік. Аnd addressing a married woman in Britain we use the title Mrswhich shows that she belongs to a certain Mr – mister. Beating children and the wife was quite usual in that time.
УЧЕНЬ 7:  В середньовіччі не заведено було митися. Навіть королева Іспанії Ізабелла Кастильська зізнавалася, що за все життя купалася всього двічі – при народженні та на весілля. Донька одного із французьких королів загинула від завшивлення, Папа Климент V загинув від дизентерії, а Папа Климент V11 помер в муках від чесотки. Зуби в середньовіччі практично не чистили, тому люди часто втрачали всі зуби ще замолоду, та й лікувати їх так звані лікарі пропонували павутиною, печеним часником або червивими яблуками.
УЧЕНЬ 8: Звичаї, стиль життя кожного часу матеріально втілені в меблях, утварі та одежі. Архітектура середньовіччя ще існує. I would like to show you some pictures of medieval buildings – castles, churches and cathedrals. My home is my castle – this famous English saying comes from medieval times. As you can see castles were very big and strong!


bodiam_zamok4

spain


poland


71834166_post1585531288180577

УЧЕНЬ 9: The buildings are very impressive but personally, I like medieval knight’s armor – chain armor, visor and a sword. You can see some examples on the screen.


STUDENT: Could you repeat the words, please, for us to remember?
STUDENT 9: With pleasure!

Chain armor - кольчуга

Visor - забрало

Sword – меч.

And you can see the examples here.

big1329392150_medieval_knight_02

arm2
КРОК 4: MANNERS
УЧИТЕЛЬ ІСТОРІЇ: Але яким би варварським не було середньовіччя , воно виробило певні норми соціальної поведінки, які ми й зараз вважаємо корисними і правильними. Все найблагородніше та найкраще, що є в моралі нашого цивілізованого суспільства було закладене ще в ті часи. То ж рушаємо до наступного експонату нашої екскурсії.
УЧИТЕЛЬ АМ: The British people are still using many rules of behavior dividing them into “good manners” and “bad manners”. Can you recollect any of them?
Anticipated answers:


  1. It’s good manners to speak quietly in public

  2. – to cover your mouth while sneezing or coughing

  3. – to offer your seat to the elder

  4. – to greet people

  5. – to say “thank you and please”

  6. – to stand up when a woman comes in

  7. –to wait in queues

  8. – to show respect to people

  9. – to keep the promise

It’s bad manners :




  1. – to be rude, impolite

  2. to talk back with people

  3. - to skip the queues

  4. – not to use a handkerchief

  5. – to speak or laugh loudly in public

  6. – to speak with the mouth full

  7. – to say bad words

  8. – for men not to take off the hat indoors

  9. – not to keep the promise

УЧИТЕЛЬ АМ: And do you have good manners or bad manners? What can you tell about your behavior? Please, don’t forget to use frequency words, will you?


Anticipated answers:
STUDENT 1 – I think my manners are good. I always say “Hello, please, thank you” and I usually have a handkerchief.
STUDENT 2: My manners are quite OK, I think. I try to be polite, I never say bad words or talk back with people. But I sometimes skip the queues, especially in the school canteen.
STUDENT 3: I have some bad manners, I guess. I seldom use a handkerchief, I often skip the queues and I don’t always keep the promise.
КРОК 5: SUPERSTITIONS
УЧИТЕЛЬ АМ: Good job! I hope you will think about your behavior and try to be always polite and have good manners. Now we follow our guides and go on to the next episode of our excursion – beliefs and superstitions.

УЧЕНЬ 10: “Забобони становлять елемент самої істоти людини; іноді нам здається, що ми цілком їх позбулися, а вони тим часом ховаються в потайні закутки і раптом знову з’являються, коли вважають себе в цілковитій безпеці” . Ці слова знаменитого німецького поета Йогана Вольфганга Гете можуть охарактеризувати і наше з вами світосприйняття. Are you superstitious? Have you got any superstitions? Where do superstitions come from?

STUDENT: Yes, I am quite superstitious, I believe that Friday the 13th brings bad luck. I think it comes from the medieval time church, doesn’t it?

x_f003c0b7

УЧЕНЬ 11: Yes, you are right. Чим же завинила перед нами п’ятниця, 13-го? Теорій – безліч. Але жодна з них не є доведеною. Найбільш поширена стверджує, що християни незлюбили п’ятницю за те, що саме цього дня був розп’ятий Ісус Христос. Число ж 13 прокляте нібито внаслідок того, що саме стільки людей сиділо за столом під час Таємної Вечері. І один із цих 13-ти виявився зрадником.



STUDENT: I have got many superstitions. I believe that to spill salt or to break a mirror brings bad luck and I know that English people have many superstitions, too.

соль

STUDENT: Yes, English people believe that to walk under the ladder brings bad luck as you walk through the devil’s triangle.



1362838142_sueveriya

УЧЕНЬ 12: Пройти під сходами або побачити сороку в Англії – це дуже погано. But to see two or more magpies– brings good luck! As the English rhyme says:



One – for sorrow

Two – for joy

Three – for a girl

Four – for a boy

Five – for silver

Six – for gold

Seven – for a secret never to be told!
УЧЕНЬ 10: Так, британці мають багато забобонів, пов»язаних з релігійними віруваннями. Жоден істинний англієць не розкриє парасольку на порозі свого будинку і не поставить нові черевики на стіл – ці дії, впевнені жителі Туманного Альбіону, накличуть біду.

Англієць дуже роздратується, якщо побачить кажана або почує його крик. Так уже повелося з середньовіччя, що цих звірят називають супутниками відьом. А «полювання на відьом» - це чи не найяскравіший приклад впливу католицької церкви на життя середньовічного суспільства.

УЧЕНЬ 11: Добрі прикмети також є невід»ємною частиною життя суспільства. Успіх супроводжуватиме того жителя Англії, який зустріне на вулиці чорну кішку, знайде листок конюшини з чотирма пелюстками, у перший день місяця голосно вимовить фразу «білі кролики» і впіймає

якомога більше падаючого осіннього листя.


image_00146

STUDENT: And to have a horseshoe over the door brings good luck!

КРОК 6 : РЕЛІГІЙНІ СВЯТКУВАННЯ
УЧЕНЬ 12: Yes, that’s true! And now we come to the last stop in our excursion- religious celebrations. Do you know what religious holidays are celebrated in Britain?
Anticipated answers:


  • Christmas

  • Saint Nicholas’s Day

  • Saint Valentine’s Day

  • Easter


УЧЕНЬ 10: Чи знає хто-небудь чому ми святкуємо Різдво 7 січня, а європейці, і британці зокрема, -25 грудня?
STUDENT: Yes, I know. We belong to Orthodox Church which uses Julian calendar, and British people belong to Catholic Church which uses Gregorian calendar. The difference between the calendars is 13 days.
УЧЕНЬ 11: Так, і тепер ми знаємо, що почалося це ще в середньовіччі в період розколу християнської церкви. Традиції святкувань теж відрізняються  і зараз ми пропонуємо вам переглянути відео про святкування Різдва в англійській родині.
ПЕРЕГЛЯД ВІДЕО.
УЧИТЕЛЬ ІСТОРІЇ: Отже, наша екскурсія підійшла до кінця. Підводячи підсумки нашого уроку, хотілося б сказати, що далеке і яскраве Середньовіччя залишило нам величезний спадок. Тисячами ниток пов»язана із сьогоденням, далека доба не залишає нас байдужими і допомагає краще розуміти сучасність. А нашим юним екскурсоводам подякуємо за цікаве та змістовне викладення матеріалу та якісну підготовку до уроку-екскурсії.
УЧИТЕЛЬ АМ: I thank all the students for the active participation in our class and I hope you will remember not only about historic events but about good manners as well. Have a nice day!
Учитель історії – ЯЦКО ІРИНА МИКОЛАЇВНА

Учитель англійської мови – НЕМШИЛОВА МАРІЯ ІВАНІВНА      



  


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал