Урок № Дата Тема. Загальна характеристика екологічного законодавства. Природокористування



Скачати 58.34 Kb.
Дата конвертації02.04.2017
Розмір58.34 Kb.
ТипУрок
Правознавство 10 клас

Урок № Дата

Тема. Загальна характеристика екологічного законодавства.

Природокористування.



Мета. Ознайомити учнів з поняттям природокористування та його видами; порівнювати загальне і спеціальне природокористування, державну і громадську екологічні експертизу; продовжувати вчитися аналізувати положення екологічного законодавства; виховувати усвідомлення відповідальності за збереження довкілля.

Основні поняття. Загальне та спеціальне природокористування, екологічна експертиза, Червона книга України

Обладнання. Підручник, витяг із закону України «Про Червону книгу України», витяг із Кримінального кодексу України, роздатковий матеріал, Червона книга України 2 томи, презентація, екран, медіа проектор.

Тип уроку. Комбінований

Хід уроку

І. Організаційний момент

Привітання з гостями. Посміхніться, побажаємо один одному гарного настрою, позитивного спілкування і активної роботи. (Слайд 1)

Вчитель. На попередніх уроках ми почали тему «Екологічне законодавство України», сьогодні ми продовжуємо вивчати саме цю тему. Але перш ніж ми приступимо до вивчення нової теми, давайте пригадаємо, що ми дізналися на попередньому уроці.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Бліц-опитуввання (ланцюжок)

Вчитель. Що таке екологічне право?

  1. Які відносини регулює екологічне право?

  2. Назвіть основні принципи охорони навколишнього природного середовища.

  3. Які ви знаєте джерела екологічного права?

  4. Назвіть екологічні права та обов’язки громадян України

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

(Слайд 2) Тема уроку. Загальна характеристика екологічного законодавства. Природокористування.

Мета нашого уроку : (Слайд 3)

Ознайомитись з поняттям природокористування та його видами; порівнювати загальне і спеціальне природокористування, державну і громадську екологічні експертизу; продовжувати вчитися аналізувати положення екологічного законодавства; виховувати усвідомлення відповідальності за збереження довкілля.



(Слайд 4)

В кінці уроки ви повинні мати такі компетентності:

Називати: види природокористування

Правильно застосовувати поняття та терміни: природокористування, екологічна експертиза, Червона книга України

Характеризувати: відповідальність за екологічні правопорушення, за шкоду , завдану об’єктам тваринного і рослинного світу, занесеним до Червоної книги України



(Слайд 5) Проблемним завданням нашого уроку буде таке питання

Яке ваше бачення екологічного законодавства України на нинішньому етапі розвитку суспільства?

На це питання ми дамо відповідь в кінці уроку.

Отже, запишемо тему нашого уроку і план Вчитель.'>(Слайд 6)



План

  1. Види природокористування

  2. Екологічна експертиза

  3. Червона книга України

Вчитель. (Слайд 7) Природа з давніх-давен забезпечує людину всім необхідним для її існування

Запитання. Якими дарами природи ми з вами користуємося?

Відеоролик.

Чи справді і сьогодні природа є такою прекрасною, як ви побачили?

А що для цього потрібно робити?

(відповіді учнів)

Тепер давайте дамо визначення, що ж таке природокористування

(Метод «Мозковий штурм»)

Робота з понятійним апаратом (Слайд 8)

(запис в зошит)

Природокористування – це використання корисних властивостей навколишнього природного середовища для задоволення економічних, оздоровчих, культурних, естетичних і будь-яких інших потреб.

Вчитель. Екологічне законодавство визначає два основних види природокористування – загальне та спеціальне, які суттєво відрізняються один від одного.

Робота в групах (ділимось на групи та обераємо спікера)

1-а група опрацьовує та пояснює основні характеристики загального природокористування

2-а група опрацьовує та пояснює основні характеристики спеціального природокористування

(представлення відповідей)



Запитання. То ж, що спільного та відмінного є між цими видами природокористування? (Слайд 9)

Робота з понятійним апаратом (Слайд 10)

(запис в зошит)

Загальне природокористування – здійснюється громадянами для задоволення життєво необхідних потреб 

Спеціальне природокористування – здійснюється громадянами, підприємствами, установами й організаціями за плату на підставі спеціальних дозволів (ліцензій), порядок видачі яких визначається Кабінетом Міністрів України

Вчитель. Коли розпочинається (Слайд 11) будівництво нового об’єкта, прокладається автомобільна чи залізнична магістраль, планується вирубка лісу, постає питання про можливі наслідки цих дій для екології, для навколишнього природного середовища. Для отримання відповіді на це питання передбачено проведення екологічних експертиз. Є два вида екологічних експертиз державна та громадська

1-а група – державна екологічна експертиза

2-а група – громадська екологічна експертиза

(представлення відповідей)

Запитання. Яка різниця між цими двома експертизами?

Робота з понятійним апаратом (Слайд 12)

(запис в зошит)

Екологічна експертиза - вид науково-практичної діяльності спеціально уповноважених державних органів, еколого-експертних формувань та об'єднань громадян, що ґрунтується на екологічному досліджені, аналізі та оцінці передпроектних, проектних та інших матеріалів чи об'єктів, дія яких може негативно впливати або впливає на стан навколишнього природного середовища та здоров'я людей

Вчитель. (Слайд 13) Багато рослин, тварин є зниклими або, які знаходяться на межі зникнення. Які заходи вживає держава по відродженню зникаючих і рідкісних видів тварин і рослин. (відповіді учнів)

Що ж таке Червона книга? Давайте запишемо визначення.



Робота з понятійним апаратом (Слайд 14)

(запис в зошит)

Червона книга України – це офіційний державний документ, який містить перелік рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів рослинного і тваринного світу в межах території України

Випереджувальне завдання (презентація )

Вчитель. Не менше ніж раз на 10 років Кабінет Міністрів України повинен забезпечити видання та поширення Червоної книги. (Слайд 15) Залежно від стану та ступеня загрози рослини та тварини в червоній книзі поділяють на зниклі (яких не існує у світі), ті, які зникли в природі( ті види, що зникли в дикій природі, але зберігаються та існують у спеціально створених людиною умовах), зникаючі (ті, що перебувають під загрозою зникнення), рідкісні.

Робота з документом

Витяг із Закону України «Про Червону книгу України», витяг з Кримінального кодексу України

1-а група - за які дії щодо об’єктів Червоної книги України передбачена юридична відповідальність

2-а група Яка юридична відповідальність передбачена

IV. Домашнє завдання (Слайд 16)


  1. Параграф 25, терміни

  2. З’ясуйте, які рослини і тварини нашої місцевості занесені до Червоної книги України?

V. Закріплення вивченого матеріалу

Метод фехтування.

  1. Що таке природокористування? (запитання і відповіді учнів)

VI. Підсумки уроку

На початку уроку перед нами стояло проблемне питання



Чи є важливими захист навколишнього середовища екологічні права та обов’язки людини та громадянина України для нашого суспільства?

(Вправа «Займи позицію»)

Усна рефлексія

На уроці я…

Дізнався…

Зрозумів…

Навчився…

Найбільший мій успіх – це…

Найбільші труднощі я відчув…

Я не вмів, а тепер умію…



Я змінив своє ставлення до…

На наступному уроці я хочу…

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал